Mějte se blaze, žijte snáze, v lásce a toleranci,
nemusí být mnoho v lednici, v kapse či v ranci...Kavárna U Ruži - leden 2018.

1. ledna 2018 v 0:05 | Ruža z Moravy |  Kavárny-povídání s lidmi

DOBRÉ RÁNO...DOBRÝ NOVÝ ROK... JSEM TADY...JSTE ZDE VÍTÁNÍ !V novém roce 2018 otvírám kavárnu s nadějí, že i nadále do ní budou chodit lidé, kteří sem chodili v minulých letech a přijdou případně i další, povídat si spolu o všem možném. Ať při kávě nebo čaji, případně něčem ostřejším.V minulých Kavárnách jsem používala různé zdroje - fotky od přátel, vtípky z netu pro obveselení i zamyšlení.
Občas i recepty různé. Pokud by chtěl někdo přispět do obsahu článku Kavárny, bude to vítáno. Můj email většina z čtenářů zná, tam lze poslat nejen příspěvek, ale i foto a pod. zároveň sdělit, zda ho mohu v Kavárně použít.

Nyní trochu tradice: Nebudu popisovat, určitě poznáte, od koho obrázky mám...
Ještě něco sladkého, co byste určitě neodmítli:
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (488)
Zobrazit starší komentáře

401 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | Sobota v 22:50 | Reagovat

[400]: Gratuluji, uteklo to jaksi rychle.Na cukroví možná ne, ale ty oplatky taky zobali už v létě, když jsem je donesla na jednu oslavu a to bylo hromadu  všeho na stole i zákusky. Co se nesní, bude se jíst po kouskách, nic se u nás nezkazí. ;-)  :-D

402 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | Sobota v 23:11 | Reagovat

Dobrou noc. Nějakým zázrakem se mi rozsvítila po delší době klávesnice, zrovna, když chci končit a jít konečně spát. :-)

403 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | Neděle v 0:02 | Reagovat

[400]: Gratulace Lydie :-)
První kolo voleb máme za sebou :-)

[360]: Voliči se nás dotazovali,zda nebyla v naší volební místnosti nahá žena,či muž.
Bohudík, až na pár poznámek vše probíhalo hladce. Tak nás čeká druhé kolo.

[358]: Švindl jsem neviděla,ale souhlasím s tím honem. Je to nechutné :-(
Každopádně všem přeji dobrou noc. Prchám do kanafasu

[396]: Je tu řeč o dobrém jídle a v tak pokročilém čase o tom číst je riziko :-D

404 Lydie Lydie | Neděle v 0:10 | Reagovat

Také můžu už jít spát.
Vnuk se vrátil před chvilkou z Tábora ze zápasu a přivedl na noc ještě dva spoluhráče, protože  zítra hrají tady a ti kluci mají složité dojíždění. Dala jsem jim talíř štrůdlu, tak se hned do něj  dali. :-)
Přeji všem dobrou noc. [:tired:]  [:tired:]  [:tired:]  [:tired:]  [:tired:]  [:tired:]  [:tired:]

405 Petr Petr | Neděle v 7:01 | Reagovat

[389]: Kolem Labradoru jde naopak studený proud ze severu, ten Golfský proud nepřetlačí.(zatím) Doplatil na něj třeba Titanik. Známá to věc,že tam mají ve stejných zeměpisných šířkách jako je ČR  arktickou tundru. Jinak ledový příkrov nad Arktidou už je velice bídný, ale Golfský proud by jej podplul i tak, jenže už tam ztrácí sílu.
Ptal jsem se různých lidí, žijících na severu, co tam bylo hlavním tématem parlamentníh voleb, se zjevnou narážkou na velký příliv migrantů k nim. Prý globální změna klimatu.On je to(nejen) tam velký průser, který se tady bagetlizuje.

406 nar.soc. nar.soc. | Neděle v 10:58 | Reagovat

[405]:

Dobrý den.

Díky za zpřesňující informaci. Četl jsem kdysi story českého faktora, který podepsal dvouletou smlouvu s českými protestanty v německém Ochranově, kteří provozovali misii a obchod s labradorskými Eskymáky. Každoročně koncem dubna vyplouvala z Hamburku najatá plachetnice se zbožím a zásobami pro "stanici", kde Eskymáci získávali potřebné věci výměnným obchodem za ulovené kožešiny. Jejich následným zpeněžením v USA se získaly finance na zaplacení celé akce, včetně misijní služby. Najatý faktor byl zdejší středoškolák znalý účetnictví, toho času dlouho bez zaměstnání. Přihlásil se na inzerát a byl vybrán k pohovoru a následně podepsal smlouvu. Psal zajímavě už o průběhu cesty. Plachetnice byla na moři snad 2 měsíce a když připlula na Labrador koncem června teprve povoloval mořský led a na místo se dostali až kolem půlky července.
Kapitán lodě byl prostý muž a věci řešil selským rozumem. Třeba stravování, koupil 10sudů soleného masa, 10sudů kvašeného zelí a několik fůr brambor. Denně se vybralo ze sudu solené maso, vložilo do dřevěné bedny s děrovanými stěnami. Bedna byla na delším laně vhozena do moře a vlečena za lodí 24hod. Solené maso s 15% soli se vymáčelo na 3% soli, bylo uvařeno ( upečeno ) rozkrájeno na drobno a nakonec smícháno se šťouchanými bramborami.
Tuto směs se zelím jedli po celou dobu cesty. Faktor napsal, jak bídně byl živ, než se nalodil. Nikdy prý se tak chutně a vydatně nenajedl a přibral po cestě 20kg, což se mu hodilo na stanici, kde byl shon s vyloděním a naloděním nákladu na zpáteční cestu, že se několik dní jen odbývaně živil. Mám dojem, že pocházel v Brna, ovšem název knihy ani autora si nepamatuji. :-D

407 Lydie Lydie | Neděle v 12:29 | Reagovat

Přeji krásnou neděli. :-)

[406]: Zajímavé čtení..

408 Maruš - Fukčarinka Maruš - Fukčarinka | Web | Neděle v 15:08 | Reagovat

Přeji pohodové nedělní odpoledne. U nás od rána slunečno, nyní se schovalo.Napsala bych, otočilo se k nám zády.

[340]: Včera jsem přeskočila článek pana Jeníka, snad ty buchty nakonec byly :-D

[406]: To bylo zajímavé čtení, knížka by stála za přečtení. Pátrala jsem, ale název jsem nevypátrala.
Když jsme u knih, tak zrovna dočítám detektivku - Vražda na den otců :-(  :-)
Využili jsme pěkného, ale dost mrazivého počasí,krátká  návštěva u syna a pak honem na procházku do lesa. :-)
Všem přeji pohodové odpoledne, co nabízím, kafíčko :-?  :-)

409 Jeník Jeník | Neděle v 15:32 | Reagovat

Dobré odpoledne přeji do kavárny všem.

pro nar. soc. - Archangelsk v zimě zamrzá. Sice to řeší ledobornými loděmi , ale stejně na nějaký čas zde lodní provoz je přerušen. V Murmansku nikdy nepřerušen. :-D

410 Jeník Jeník | Neděle v 15:41 | Reagovat

Také jsme měli s manželkou tři účty. Ale nyní jako v důchodu - jsme je zrušili a máme jeden. Z něj čerpáme podle libosti a hlavně potřeby finanční prostředky na všechno. Manželka i když má také dispiziční právo s ním nakládat , tak je líná a všechno kolem peněz řeším v současnosti já. Na devadesát procent všechno platíme kartou. Jen občas vybereme hotovost. Manželka si bere finance podle své potřeby.Nehýříme a tak nám to stačí - zatím to co máme. Já na ten účet převedl všechna spoření co jsme měli a tím pádem je tam i solidní rezerva. Konto jsem si ale nastavil tak , že jednorázově v jeden den jde vybrat jen dvacet tisíc. Jinak se musí do spořitelny osobně to řešit , což jsme v poslední době (asi deset let) nepotřebovali. Nejdůležitější položka ve volné měně je částka na holiče pro manželku a nákup občas v obchodech , kde ještě karty nemají zaveden (placení). Třeba u našeho řezníka , v pekařství atd. Ale jsou i řezníci kde to již mají zavedeno a pekařství také. Jen se mi tam nechce chodit - je to dále.Manželčina holička chce peníze do ruky. Já se nehádám , ať si to manželka hlídá sama. :-D

411 Jeník Jeník | Neděle v 15:55 | Reagovat

Ostrovy Špicberky jsou součástí Norska. Ale je tam ruská základna. Je to divné , protože Norsko je v NATO. Je to ale již anachronismus z druhé světové války. kdy to Norové rusům pustili za účelem boje proti hitlerovskému  německu. Noři němce nesnášeli i když měli Qislinka. Rusové i když vlastně obsadili vojensky celý norský sever se pak po dohodě stáhli. Tu základnu mají jako podmínku , že tam potřebují těžit černé uhlí pro doplňování paliva pro parníky. Což je dneska již úsměvné. Ono totiž v té jejich vzájemné smlouvě je , že tu základnu budou potřebovat jen  do doby kdy budou potřebovat to zdejší uhlí. Což je dnes úplná blbost , ale uměle to uhlí jakoby tam těží. Sice na nic , ale těží. A ještě větší paradox je ten , že na těžbu tam používají ukrajinské horníky. Všechno sanují vysokými platy a vynikajícím zásobováním. Ale smlouva na práci je jen na půl roku a ta se buď prodlužuje , nebo končí. Podle nálady jednotlivých horníků. Žijí tam i s rodinama. Naprosto běžně se navštěvují s místními nory v jejich městě (městečku). A hlavně tam jezdí turisté na čumendu. Ale to je již na jiné psaní. Všem to vyhovuje - turistický ruch a všichni zdejší (norové i rusové) mají z turistů užitek a radost. Uhlí rusové hazejí(vysypávají) na hromadu. Občas si je nějaká loď koupí , nebo také ne. V Arktidě se uhlím již netopí a nepoužívá. Všechny lodě jsou dnes již na naftu , na plyn ,  nebo elektriku anebo na atom , což znamená čistý provoz. :-D

412 Kitty Kitty | E-mail | Web | Neděle v 15:55 | Reagovat

Pěkné nedělní popoledne. Doobědváno, zažitý Moravec, byla jsem venku s Terezkou ve fujavici, že by psa nevyhnal (my dvě jsme ale baby). Nabízím kafíčko a štrúdl, který přinesla nenadálá návštěva. Vůbec se to u nás nenadálými návštěvami hemží, přij(e)dou přát do nového roku a už vědí, že u nás je dieta a vaření stylem co dům dal, lednička prázdná, zato mrazáky plné nepohotových potravin. Takže každý takto navštěvující nese tác s něčím pro hospodáře. Pro mě někdy květák, brokolicu - to jsem na starý kolena dopadla! Ale váhu držím - i když některý den jen kousek nadzvedám nad parkety ;-)

413 nar.soc. nar.soc. | Neděle v 16:20 | Reagovat

[411]:

Pokud si dobře pamatuji, je na Špicberkách zvláštní "skladiště". Neznám přesně oficiální název, snad "světová banka semen". Většinu vybudovalo Norsko. Špicberky byly vybrány jako geologicky klidná zemská lokalita ( což asi ví pan Jeník lépe). Byly vyrubány dlouhé podzemní tunely, v nich instalováno chlazení a regály. V regálech jsou standardizované schránky se semeny rostlin všeho druhu. Bylo to vymyšleno v době studené války, kdy hrozily světu jaderné katastrofy s povrchovým nenávratným zničením rostlin. Aby se zachoval genofond rostlin, jsou tam ve stálém chladu uložena semena rostlin z celého světa.
Musí to být zajímavé, některý palmový ořech je jak kopací míč a třeba semena tabáku jsou jako hnědá mouka.
Mne by zajímalo, zda jsou tam i semena lebedy, bodláku a toho neřádu dovezeného kdysi z Kavkazu na zámek Kynžvart, jako ozdobné rostliny. Ta se rozplemenila a zamořila celou republiku. Roundup na ni neplatí ( jméno jsme zapomněl ) a lidi na mechanické vyhubení nejsou. :-D

414 Jeník Jeník | Neděle v 16:21 | Reagovat

Ještě dovysvětlím proč rusové na Špicberkách za druhé světové války. Byla to ochrana pro lodní konvoje. Na oplátku zase USA  postavila obrovskou základnu na Islandu a tak byla vlastně chráněna (alespoň částečně) severní námořní cesta z Ameriky do Ruska - do nezamrzajícího Murmansku a dále do Archnagelska. Letadla na tu ochranu  lodních konvojů dodala pro rusáky USA. Tehdy si pomáhali. Dnes se již o tom moc neví. Němci zuřili , protože to chtěli obdśadit oni , ale neměli již na to sil. Jen zřídili několik polárních meteorologických stanic - v Gronsku (Dánsko) , na ostrově Jan Mayen (je to osamělá sopka - Norsko) , a v zemi Františka Josefa (SSSR). Zásobovali je ponorkama.

Osvobozování severního Norska vojsky sovětské armády bylo domluvené dopředu v Londýně s Norským králem. Ten tam vyslal k tomu styčného námořního důstojníka Thora Hayardahla. Ano toho známého cestovatele,badatele a archeologa. Ten pak opravdu šel přímo v boji vpředu s ruskými vojáky. Viděl na vlastní oči co dělali němečtí vojáci s norskými obyvateli. Je to na delší psaní. Rusové pak z Norska odešli. Severní část Finska již ale nikdy neopustili.Takže finové tehdy ztratili přístup k severnímu moři. Ale dnes je to jedno , protože tam dnes žijí jen laponci a to jak na ruské straně , tak na finské straně , tak na severu Švédska a na severu v tundře Norska. Jsou to nomádi a pasou svá stáda sobů. Jejich řeč je hodně podobná finštině. Na pobřeží pak rybáři , případně je tam několik nakládacích stanic pro lodě pro nakládání železných a neželezných rud , které se odtud vyvážejí. Nemyslím tím jen přístav Narvik ale i jiné menší přístavy. Jedna známá z práce (ještě mladá paní) tam jezdí na dovolenou každý rok (do Murmansku). Tam si zapůjčí čtyřkolku , nebo sněžný skutr a jezdí kempovat do přírody - za laponci a říkal , že houby ví , kde vlastně jsou jestli ještě v Rusku , nebo ve Finsku , nebo v Norsku. Příroda je tam prý všude nádherná. Nikdo je nikde zatím nestavěli nějací (buzeranti) - myšleno policajti , nebo pohraničnící. Oni tam vlastně v přírodě nikde nejsou. Stačí když se přihlásí v místním hotelu přes cestovku a nahlásí , že budou cestovat tam a tam k tomu a tomu kmeni Laponců , což obyčejně stejně není pravda, ale nikdo to již dále nezkoumá. Do Murmanska létají letadlem. přímo z Prahy s mezipřistáním v Petrohradě , nebo v Helsinkách.

Já bych se tam nejraději také hned rozjel , ale jsem již na takovéto cestování starej ořech. Kamarádka říkala , že je to tam vždycky turistama ze všech koutů světa doslova narváno(v Murmansku) a tak pokud možno hned prchají jak to jen jde do přírody - do tundry atd. :-D

415 Jeník Jeník | Neděle v 16:27 | Reagovat

pro nar.soc. - máte pravdu - je to tam , ale je již zřízeno i něco podobného v Gronsku a v Peru.

Jestli náhodou nemyslíte "bolševník". Opravdu je to doslova kalamitní hnusná rostlina  a navíc pro člověka docela nebezpečná.Způsobuje horečky a na kůži bolavé puchýře. je silně jedovatá.Ale jestli i ji uchovávají v těch bankách tak to nevím. Vím, že i USA a Rusko mají své samostatné banky semen a rostlin , ale co tam uchovávají docela nevím.Toto je docela ožehavé téma a nechci se zde o něm moc rozepisovat , protože bychom museli začít nejdříve s tím co všechno se u nás přechovává. není toho málo a není všechno zrovna  košer. ;-)

416 nar.soc. nar.soc. | Neděle v 16:57 | Reagovat

[408]:

Mohu doporučit k přečtení od Moberga: Vystěhovalci, Přistěhovalci. Je to z doby přeměny královského Švédska ze zemědělské na průmyslovou zem. Venkov byl zatížen daněmi a lidé s bídou stačili na všechny povinnosti. Kdysi jsem to čítával manželce v posteli. Ovšem některé kapitoly, třeba jak prvorozená dcerka rolníka Karla Oskara, tajně (z hladu ) se najedla teplé ovesné kaše s medem, připravené matkou jako jídlo k oslavě. Ta teplá kaše v nekontrolovaném množství vyvolala střevní koliku a dcerka zemřela. Zůstaly po ní jen malé botičky, které přibalili ssebou, při vystěhování do Ameriky. Manželka při tom plakala a rozrušil ji i popis tamního vesnického hladu, kdy se žebrající děti shromažďovaly u rolnického stavení v naději, že něco dostanou  a dokonce prohledávaly odpadkovou jámu ( to byla licence spisovatele). Odpadky v hospodářství zužitkovala zvířata nebo šlo vše do hnoje).
Popis cesty lodí s celou rodinou a dalšími vystěhovalci do USA. Příběh přistěhovalců do USA, první jízda vlakem, zábor pustiny, vytvoření domova, osev pšenicí a bohatá úroda, jakou nikdy neměli a mnoho dalších souvislostí. Krásně si počtete. :-D

417 Zdeňka-Anna Zdeňka-Anna | Neděle v 16:58 | Reagovat

Dobrý podvečer, tak mě napadlo, jestli měl Noe na arše také bolševník.
Pobíhá po internetu vtip, co dělal Noe, když se na arše nudil:
Chytal kapry.
No, to toho moc nenalovil.
?
Měl jen dvě žížaly na návnadu.

Ty severní krajiny musí být krásné už když se o nich čte, natož ve skutečnosti.

418 Zdeňka-Anna Zdeňka-Anna | Neděle v 17:06 | Reagovat

[416]: Četla jsem, dlouhá cesta lodí, o stravě nemluvě, a malými dětmi nebo těhotné ženy - nic pro slabé.
Nejsem si jistá, jestli to bylo zrovna v téhle knize:
když rodina odjíždí, otec říká: bereš s sebou i všechny mé /budoucí/ vnuky, protože v té době bylo téměř jisté, že se už nikdy neuvidí.

419 nar.soc. nar.soc. | Neděle v 17:15 | Reagovat

[415]:

Děkuji za připomenutí, jde o bolševník ztepilý. U nás u řeky dorůstá to svinstvo až 3m výšku. Kdysi jsem s tím zápolil. Kilometrovou ochrannou hráz nikdo nesekal. Dohodl jsem se s "povodníkem" = obchůzkář co sleduje tok a prodával hráze na seno pro "kozáky". Navrhl jsem, že tu hráz ošetřím a sklidím na seno, pak mu něco dám. Už se to léta neseklo a bylo tam plevele víc, než pěkné trávy. Zajel jsem tam se strojním postřikovačem a dvojnásobnou dávkou herbicidu na obilí jsem většinu plevelů potlačil. Zbyl jen černý bez a bolševník v pěkné trávě. Tak mačetu, rukavice a hr na to. Od toho bolševníku ( párkrát mne švihl přes obličej), jsem na tři dny opuchl, hlavu jako mičudu, ale přešlo to. Půjčil jsem si strojní lištu a tu kilometrovou hráz traktorem posekl ( v náhybu, jen zalehnout ). Nejvíc mi dalo shrabání sena na řádek. Stroj na shrnutí nebyl vhodný, tak si udělat ze dřeva a hřebíků 150mm širší hrábě a řetěz nahrábnout ručně. Pak už jen vypůjčit samosběrací vůz, sebrat seno na dvě fůry, odvážit, uložit na pevnou skládku, aby si to auto ze ZOO Brno mohlo odvézt a inkasovat, tehdy ( 1978) skoro 2000.-Kč. Povodník dostal 200.- a už mi to neprodloužil. Střelil to nějakému spolku na chov koní. Jenže bolševník a plevele se zase zmohly a je to tak dodnes. :-D

420 nar.soc. nar.soc. | Neděle v 17:26 | Reagovat

[415]:

Co se v ČR přechovává? No když nevíme, tak to alespoň nezapomeneme!
Ovšem stačí informace o zdejším vyspělém chemickém vojsku ( asistovalo Američanům v Perském zálivu ), aby si člověk udělal názor. Kde jsou takto vycvičení vojáci musí být i bojové látky. Kolik, kde, jak dlouho a kdo to kontroluje se nedozvíme, proto ani nezapomeneme!!! Ber zdejší kontroly zde byly tajně umístěny zbraně  SSSR a přežili jsme ty zelené mozky. ;-)

421 Lydie Lydie | Neděle v 17:29 | Reagovat

[418]: Muselo to být hrozné.
Manželova babička vyprávěla o své sestře, která se s manželem v r.1920 vydala do Ameriky. Byla těhotná. Narodil se jim syn - John....padl ve druhé světové válce na Okinavě...jeho jméno je na pamětní desce u "Bílého domu"....
Měli ještě i další děti. Domů se nikdy ani nepřijeli podívat oni, ani jejich děti.
Máme tu nějaké dopisy. Pokud žili "staří", tak psali česky....pak už přišlo jen parte a občas nějaký lístek....

422 nar.soc. nar.soc. | Neděle v 17:50 | Reagovat

[418]:

Asi to ve Vystěhovalcích je. Ta kniha budí silné pocity. Z bohaté úrody v USA poslal Karl Oskar domů do Švédska zásilku americké pšenice rodičům na bílý chléb a pečivo. :-D

423 nar.soc. nar.soc. | Neděle v 18:00 | Reagovat

[421]:

Začátky vystěhovalců jsou vždy obtížné. Pokud byli zemědělci a chtěli takto pokračovat bylo to ještě těžší. Dřívější osídlenci zabrali výhodné plochy, vytlačili Indiány a těžili pastevectvím ( od toho byli cowbojové = pasáci skotu na koních ). Náročná, nebezpečná, mizerně placená práce s mnoha úrazy a předčasným úmrtím.
Pokud přistěhovalci získali půdu, nastala dřina ( postavit si "chajdu drnovou") opatřit tažná a jízdní zvířata, zornit půdu aaaaa komu a za kolik prodat, aby bylo čím splatit dluhy? Že se nikdo ve vlasti neukázal bylo zřejmé, na cestu peníze nebyly ani za desetiletí dřiny na farmě. ;-)

424 Lydie Lydie | Neděle v 20:04 | Reagovat

[423]:Určitě to  vystěhovalci neměli nikde lehké....

425 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | Neděle v 20:06 | Reagovat

[416]:Již jsem si poznačila, děkuji. :-)

[418]: Byla to těžká doba, přežili pouze silní jedinci. :-(

426 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | Neděle v 20:34 | Reagovat

Zdravím vespolek, já trochu mimo mísu, neboť jsme  vyprovodili potomky a trochu poklidili. Neděli jsme měli moc pěknou, ač docela hektickou. Milá návštěva dětí a vnoučat byla fajn. Navíc mi jeden ze synů- "správce "mého konání na netu "vyčistil"  tiskárnu, doplnil barvy- jedna zcela nová totiž byla už  vyschlá a černá byla zase  "vytečená"-zřejmě nekvalitní minulá dodávka, za což jsme nemohli. Reklamovat to nemělo už cenu. Koupil mi nové a už to zase jede. Z Nokie mi pomohl konečně stáhnout fotky do notebooku-

427 Kitty Kitty | E-mail | Web | Neděle v 20:36 | Reagovat

[415]: Mám s bolševníkem vlastní zkušenost. Když jsem ještě jezdila na motorce, tak pod Olomučanama byla stráň nad potokem, kde jsem si všimla krásně velkých a docela ozdobných rostlin. Jednou jsem tam zastavila a obrala si nějaká jejich semena. Že je zasázím u strýce ve Skalici nad Svitavou. Pohodila jsem je v zákrutě řeky a čekala, co z nich bude. Potom jsem se dozvěděla celou potíž s bolševníkem a byla jsem ráda, že semena doslova "voda vzala", nic se tam nikdy neobjevilo. Zato pod naším obrpanelákem v Adamově jsem našla tčři rostliny, jak jsem chodila venčit Kittynku. Ponoukla jsem to na obci a to byl fičák! Odpoledne tam přijeli maníci s multikulti, v oblecích to vysekali a přes noc zakryli celtama. Příští den vydobyli kořeny a čímsi vystříkali. Asi si to nějaký kluk někde našel - ony Olomučany jsou od Adamova tak 10 kilometrů. Už jsem o tom dál neslyšela, ničit to maníkům jde ;-)

428 Kitty Kitty | E-mail | Web | Neděle v 20:47 | Reagovat

[416]: Také už mám zapsáno a půjčím si. Nedávno jsem četla něco podobného o stěhování se za prací z Kalifornie do jiného státu Ameriky. Ta věta o "vnucích" mi připadala, že tam taky byla. Nemohli se uživit nikde, bída a smrt byla na pořadu dne. Ani dnes to nemají vystěhovalci snadné, jen nejdou za půdou, ale za vidinou... 8-O

429 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | Neděle v 20:54 | Reagovat

Dnes je tady téma: jedno moc zajímavé  a docela  optimistické, druhé, ač též zajímavé, poněkud smutné. Od manžela jsem prákrát slyšela kolik rodin se z jejich obce a okolních vsí vystěhovalo za prací. Vrátili se jen opravdu někteří. Jeden svobodný se vrátil s vydělanými penězi docela slušnými, oženil ser postavil si dům. Co mu to ale bylo platné, žena mu zemřela a jediný syn také, dcera se vdala a odstěhovala pryč a on zůstal sám  na stáří v chalupě.

430 Lydie Lydie | Neděle v 22:01 | Reagovat

[429]:Jo, někdo má opravdu krutý osud.

431 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | Neděle v 22:12 | Reagovat

[430]: To je život a já jsem docela ráda, že mohu porovnávat život tady, na Moravě, předtím jen tak trochu v Čechách, ve Zruči nad Sázavou a pak ten manželův, zcela jiný jak územím, tak národnostmi. Konstatuji, že jsem opravdu takový míšenec, tolerantní k národům, Spíš mi vadí různé názory na život nesnášenlivost náboženská. Kruciš, zrovna jsem přemýšlela, vymýšleia příběh Jany z Nového domova. Nechám to ale na zítra. V úterý budeme mít asi vnoučátka. Tak jsem zjistila od syna, že ta malá drnda všechno povykládá tím svým způsobem co ji učím, hlavně ty volovinky doma. Člověk aby si dával pozor na pusu. Fakt je, že každý syn také pověděl ve školce i družině všechno, na co se ho zeptali. ;-)  :-D

432 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | Neděle v 22:15 | Reagovat

Našla jsem způsob, jak reagovat na její případně zlostné výbuchy. Normálně ji něčím zaujmout, dát jí to k vyřízení mamince, doma a ona zapomene, že se kvůli nějaké maličkosti zkusila vztekat. ;-)  :-D

433 Lydie Lydie | Neděle v 22:26 | Reagovat

[432]: Jo, s dětmi je to zajímavé, člověk se nenudí. :-)

434 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | Neděle v 22:33 | Reagovat

[433]: Mám z toho úplnou radost, když se mohu podílet na jejich životě. Rodiče si je vychovávají podle svého, což uznávám, ale já je přece mohu trochu kazit, ne? Budou mít možná na své přestárlé prarodiče nějakou vzpomínku. ;-)  :-D

435 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | Neděle v 22:35 | Reagovat

[433]: Navíc syn nic nenamítal, nenapomínal mě, už mě zná. Snacha prostředního syna to vystihla, kdy odcházeli já jsem jim vnutila něco pro pejska a kočičky (vím, že se starají dobře) prosím tě vem to, znáš mamu. ;-)  :-D

436 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | Neděle v 22:37 | Reagovat

[433]: Když to tak sleduji, ty to můžeš ohodnotit nejlépe. Máš je doma skoro furt. Ti mladí určitě ocení, co mají k dispozici. My se snažíme a jsme ochotni udělat vše, co ještě zvládneme. Zatím to jde. :-)  :-)

437 nar.soc. nar.soc. | Neděle v 22:47 | Reagovat

[430]:

Existuje román od Johna Steinbecka, "Hrozny hněvu". Popisuje situaci několikageneračních nájemců půdy ( v podstatě zdarma ) ve státech USA, kteří se po americké občanské válce usadili na státem přidělené půdě, vytvořili farmy a domov. O registraci vlastnictví přídělu se nestarali ( byli negramotní ). Podvodníci si nechali zaregistrovat podvodné kupní smlouvy, pak je převedli na velkofarmy. Ty vyslaly asi v r. 1925 a později pásové traktory na rozorání těch malých rodinných farem (zničení staveb i domovů) a vyháněli nájemce za pomocí místní policie a šerifa. Navíc jacísi náhončí rozšiřovali letáky o příležitosti v Kalifornii, na ovocných plantážích. Prý se dají vydělat pěkné peníze na sklizni broskví. Tak ti vyhnanci naložili vše na ojetá a všelijak upravená auta a vydali se na mnoho tísíc mílovou cestu, aby zjistili, že je jich hodně a práce málo. Mnozí přišli ke smrtelným nehodám a úrazům, staří rodiče zemřeli strádáním. Nouzové tábory, posměšky a bída trvala pro tyto vyhnance několik let. Byl natočen film s Henry Fondou v hl. roli, ale román je obsažnější.
To jednání mělo následky, sice tržní a ve svobodné zemi, ale s důsledky, jako zdejší "zakládání" JZD o 30let později. ;-)

438 Lydie Lydie | Neděle v 23:10 | Reagovat

[437]: Jo, to je moc smutné.....
Dnes na 1 programu dávali o přistěhovalcích z Řecka k nám po válce....ani jsem se na to moc nedívala.
Měla jsem kolegu v práci-jeho rodiče přišli také z Řecka - on se narodil už tady. Tak znám spoustu věcí z jeho vyprávění.

439 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | Neděle v 23:19 | Reagovat

Také jsem měla kamarádku, která pocházela z rodiny přistěhovalců.  Naučila mne i řeckou písničku a já ji dodnes umím. Je to prý taková  stará "zamilovaná". Víte, že Řekyně, které  byly zaměstnané na Drůbežářských jatkách v České Vsi u Javorníku byly nejlepší, svědomité pracovnice? Pracovaly na nejobtížnějších místech, aby si vydělaly a dostaly se domů do Řecka.

440 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | Neděle v 23:44 | Reagovat

Tak už se loučím, přeji dobrou noc, snad bude aspoň tak hezky, i když mrazivo i zítra. :-)

441 Petr Petr | Včera v 6:42 | Reagovat

Dobré ráno. S profesního hlediska reaguji na bolševník. Zažil jsem sním neuvěřitelnou legraci.
Rakušané - Češi, kdysi tu známí, coby odbojáři, nedaleko Skutče zakoupili dům s velkým zanedbaným pozemkem. Mne si vzali na konzultace. Upozorňoval jsem na nebezpečí, kterým je bolševník v jedné z roklí. V pondělí, že zajdu na patřičný úřad, a zařídím dotaci na likvidaci.
Na nedělní oběd jsem byl jimi pozván do naší dobré hospody.
A tam to vypuklo.
Paní celá oteklá, sípající, mi povstala v ústrety, a vybalila hrudník, který na tom byl nejhůř. Ona totiž vzala kosu a začala jej mýtit sama. V noci jí bylo zle, tak jí zavezli na pohotovost do městečka, kde prý byl totálně opilý lékař.
Ten jí vystavil zprávu na které stálo:
"UTRPĚLA ÚRAZ PŘI SOUBOJI S BOLŠEVIKEM".
Zdálo se oním emigrantům, že to rakouským lékařům nebude stačit, A já k lékařské zprávě dopsal na hospodské účtence "Heracleum mantegazzianum", a doplnil svůj názor na věc, neb jak mi tvrdili, že to v Rakousích neznají, což se později potvrdilo. Mne zanechali v rozchechtané hospodě a vyrazili na Linec. Vše dobře dopadlo, a já získal dobré přátele.

442 Lydie Lydie | Včera v 6:52 | Reagovat

Přeji pohodový den. :-)

[441]: Tak to je pěkný příběh. :-)

Je zajímavé, že ta rostlina je taková zlá. Na pohled se mi docela líbí. Kdyby to nebyla taková potvora, tak by na zahrádce byla celkem fajn. :-)  :-)  :-)

443 Jeník Jeník | Včera v 9:07 | Reagovat

Hezký den zde přeji všem.

Jedna kolegyně z práce (již nežije) po setkání s bolševníkem skončila rovnou na Bulovce. Asi po dvou měsících jsme se ji v práci ptali , co se jako vlastně stalo,že musela zrovna na Bulovku (zvláštní zařízení na otravy). prostě a obyčejně jako každá ženská uviděla někde na chalupě u cesty ten bolševník. Vlastně to ani neznala. jen ji uchvátila velikost okvětí(palice) a chtěla si jej natrhat do zahrádky , případně si vzít domů na okrasu , případně i pro dceru atd. Vlezla do toho a rukama to trhala co jen to šlo. A dál to již znáte. bolesti , pálení , otrava, poleptání kůže atd. Prakticky teprve od té doby vím , že něco takového u nás roste. A dávám si na to v přírodě pozor. Manželka kdysi v minulosti měla také takový záchvat, že by to krásné okrasné kvítko bylo dobré dát do obyváku někde do rohu atd. Hned jsem ji to vymluvil a trhání bolševníku zarazil. ;-) :-D

444 Jeník Jeník | Včera v 9:28 | Reagovat

Román Hrozny hněvu byl nafilmován a byl několikráte u nás ještě před revolucí odvysílán v naší televizi. Je to opravdu krásný film se sociální tématikou. Až jsem se divil , že to vůbec američané nafilmovali i s největšími filmovými hvězdami té doby. Dnes by současná cenzura vůbec nedovolila tento film u nás odvysílat.

Něco podobného i když trochu z jiného hrnku je francouzská kniha (matka) - nebo jinak Černý chleba. Je to o životních osudech jedné obyčejné pracující matky na francouzském venkově.Také se to čte jedním dechem. Je to o lidském osudu , o pohrdání nad obyčejnými pracujícími lidmi atd. Nakonec to končí tím , jak již zbohatlí její synové a vnuci nevěří ji jak ona začínala , jak se musela ponížit, jak dřela , aby je vychovala a aby se pak oni měli lépe. Také o režimu života na francouzském venkově atd. :-D

445 Jeník Jeník | Včera v 9:36 | Reagovat

pro nar.soc. - banky semen u nás jsou také v několika provedeních. Vesměs si je vedou naše univerzity (klasické i zemědělské). I já jsem jim dodával sesbíraná semena ze svých cest. Bylo to
vždy podle domluvy.

Jedy všeho druhu jsou také v mnoha laboratořích , ale největší svinstvo (antrax a pod.) je drženo v chemickém skladu v Těchoníně v Orlických horách (pod Suchým vrchem). Práce a pokusy s jedy takového kalibru se také provádějí v podzemní laboratoři v Praze na Vítkově (pod Vítkovem). Jednou jsem již o tom zde psal také. :-(

446 Jeník Jeník | Včera v 9:38 | Reagovat

Semena všeho druhu také sbírá Národní muzeum a vlastně všechny botanické zahrady u nás  také.

447 Jeník Jeník | Včera v 9:42 | Reagovat

TV Seznam již mám v televizi. Naskočilo to samo. Mám to na kanále 52 , ale to může mít každý jinak.

448 Jeník Jeník | Včera v 9:43 | Reagovat

Jsem připojen na UPC a tak se o ladění kanálů moc nestarám. :-D

449 Hanako Hanako | Včera v 10:56 | Reagovat

Dobré ráno, zase je šedivo a nevlídno. ;-)

450 Hanako Hanako | Včera v 11:00 | Reagovat

[438]:Lydie, ten film se mi moc líbil, měla to být komedie, ale bylo v ní hodně smutných okamžiků. Pan režisér je také"český Řek", natočil pěkné filmy.

451 Hanako Hanako | Včera v 11:02 | Reagovat

[450]: Film najdete na ct 1 archiv poradů

452 Hanako Hanako | Včera v 11:06 | Reagovat

Film se jmenuje Můj strýček. Archimedes

453 Týna Týna | Web | Včera v 11:29 | Reagovat

Krásný den!

Já mám dnes totální Den blbec. Od rána, fakt.

Zaprvé jsem v rámci Danova špatného spánku zaspala. Ani jedno dítě se nevzbudilo jako jindy, tudíž jsem vstávala v 7:20 (v 7:40 otevírá škola a hodina začíná v 7:55)
Chvíli jsem rozmýšlela nechat Vojtu doma, ale pak jsem to zavrhla. Tak jsem ho připravila a musel jít sám do školy (osypky z toho mám ještě teď). Dan se vzbudil ve chvíli, kdy stál školák oblečený u dveří. S námi by to prostě nestihl.
Jak jsem byla nervní zda dojde vpořádku (což zjistím až odpoledne v družině) tak jsem rozbila hrneček na kávu. Můj oblíbený. Snad z něj ještě půjde pít, vyštípl se zevnitř a prasklina pod tím není.
Potom jsem šla s Daníkem ven, chtěla jsem u Vietnamců omrknout šaty do divadla (našla jsem včera  při úklidu svoje svatební boty, obuju je, je škoda je nenosit, ale jaksi nemám světlé šaty k nim). Vybrala jsem si troje hezké šaty v barvě smetanové a že si je vyzklouším. Jde Vietnamec kolem a prohodí: "To malé na vás"...měl štěstí že ho nebylo čím praštit. Ikdyž uznávám, on měl na mysli vršek, protože jinak ty šaty byly od prsou dolů volné...No ale nepotěšil mně, to teda fakt ne.

Jediné plus dnešního dne je to, že máme rezervaci na zájezd, do konce týdne zaplatíme zálohu a pak už se budeme jen a jen těšit. (a to bylo štěstí že jsem nakoukla, protože odpoledne by nám rezervačka propadala zájezd by byl dražší)

Jo a na závěr jsem ještě urvala zarážku do dveří u komory. My je totiž nezavíráme protože ji minule utrhl Dan, jenže teď o víkendu se právě v komoře dělalo uvnitř a už je hotová a tak zavíráme a hlídáme ho. A já podle zvyku šla a ono bylo zavřeno, takže jsem se praštila do hlavy a zarážku utrhla...tak snad už mám dneska vybráno.

454 nar.soc. nar.soc. | Včera v 11:38 | Reagovat

Dobrý den.

Jsou knihy, jejichž obsah ulpí trvale v paměti.
Jednou z nich je i Remargův  "Černý obelisk". Popisuje bídu v Německu po I. sv. válce, jak všelijak se lidé protloukali v hyperinflaci a jak postupně nalítli na hitlerovskou
propagandu. Jde o zajímavý popis lidských popudů, animozit i kamarádství.
Dojímavý je i Remargův román "Tři kamarádi". Zanechá v člověku hluboký vjem o lidském přátelství a lásce. :-D

455 nar.soc. nar.soc. | Včera v 11:54 | Reagovat

[453]:

Pchá dveře a hlava.
Kolikrát si já už otloukl hlavu o dveře!!! Moje žena zásadně otočí klíčem v obou vchodových dveřích do bytové chodby. Máme hlavní vchod v přízemí, ale bydlíme v patře a schody končí u dveří na horní chodbu. Když jdu s nákupem ( obě ruce nesou tašky ), brnknu loktem o kliku a v setrvačnosti bác hlavou do zamčených dveří. Totéž do koupelnových dveří ( koupelna je průchozí za dům ) a tak se pro jistotu  otočí klíčem. Už jsou ( až na dva) všechny klíče z pěti dveří v chodbě ztraceny, ale pořád to zamykání funguje. Mám pochopení, že se žena sama doma bojí. Už nás jednou vykradli, domek stojí samostatně, bez oplocení a čokl dříve ostražitý a hned štěkající, je teď starý, tlustý, asi trochu hluchý a líný. Musíme fenku hlídat zase jen my.

456 Lydie Lydie | Včera v 13:47 | Reagovat

[454]: Také jsem to kdysi četla.

[453]: Tak to je opravdu den blbec.

457 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | Včera v 15:10 | Reagovat

[455]: Zdravím vespolek. Nevím, jestli si pamatujete dveře u našeho bytu. Nechala jsem tam dát takový čudlík, kterým se zevnitř zamkne a zvenčí se musí odemykat klíčem. Kdo ho nemá, nedostane se dovnitř-tedy doufám -(jen pracovník té firmy, která instalovala zámek,planžetou jakousi) a přitom nemůžeme zamknout klíčem a "nechat" ho v zámku. Pak by se k nám nikdo nemohl dostat v případě nebezpečí bez násilí. Dva synové bydlící v místě klíč mají.

458 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | Včera v 15:12 | Reagovat

[457]: Vím, že to neřeší ten váš problém s otvíráním dveří loktem, ale já to uvádím jen jako řešení pro lidi bydlící sami a možnost případné záchrany.

459 Lydie Lydie | Včera v 15:32 | Reagovat

Nabízím kávu. :-)
Mám teď klid - děda už odvedl kluky na zimák. Zase jsme psali úkoly.....musím se pochválit -  šlo to dobře...

460 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | Včera v 16:04 | Reagovat

[459]: Také máme celkem klid, hlídat budeme až zítra. Kávu už jsem vypila s kouskem oplatky, už jich tam moc není. Dnes jsem uvařila guláš s fazolemi červenými a byl dobrý. Bodejť ne, když jsem do něj pokrájela kousek šunky od kosti. Chleba k tomu... ;-)

461 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | Včera v 17:20 | Reagovat

[453]: Týno, ten obchodník asi hleděl jen na horní část těla a usoudil, že...no byl upřímný, ne? :-D

462 nar.soc. nar.soc. | Včera v 18:13 | Reagovat

Odpoledne byl na Viasad history film o francouzském králi Ludvíku XIV (to byl ten co jej mistrovala mad. Pompadour a později du Barry až skoro rozfofroval království).

Pompadurka(P) zavedla u dvora novoty ( to jsem kdysi četl). Do jejího zásahu se lidé nekoupali, ale škrábali se drbátky a stříkali voňavkami. Potom smrděli muži jako kozli a ženy sladkokysele a vši s blechama měly sólo.
P. si nechala udělat spec. dřevěnou vanu s leštěnými mosaznými obručemi. Napřed se koupala a myla mastným mýdlem, pak červeným vínem ( pro vypnutí pokožky ) a nakonec se naložila do vonné koupele.
Obsluha musila všechny tekutiny donést ohřáté a zase je vynosit z komnat pryč. To červené víno daly komorné ve džbánech vypít strážným mušketýrům ( proto tak lnuli ke královskému paláci ).
Navoněnou P. na rozdíl od královské zavánějící manželky ( bigotně věřící, které církev zakazovala rozmařilost= koupání) si král L. oblíbil. Ovšem když rozepnul kalhoty, tak P omdlévala ( nikoli jak se L. domníval z jeho mužnosti ) ale smradu. Začala s kultivací. Nechala vyrobit královskou "stolici" ( to slovo jsme zdědili dodnes) s otevřeným sedadlem zezadu. Stolice byla s dvěma schůdky zepředu. Než král bez kalhot po ránu usedl, byl mu podstrčen prostorný dvouuchý nočník s vonnou vodou. Sluha ( bylo to intimní a vysoké postavení) asistoval se čtyřmi utěráky. 1. suché jemné plátno, 2. vlhké jemné sukno, 3. suchý ssavý utěrák 4. a nakonec otření utěrákem napuštěným voňavkou. Při tom ošetření v pokleku zezadu, po vyjmutí nočníku a jeho zakrytí pokličkou došlo i visícího Frantíka. Takže král voněl ať z něho vypadlo cokoli. I toto pořekadlo "co z něj zase vypadne", jsme zdědili. Vynášený noční hrnec, zkoumal ve vedlejší komnatě osobní lékař a hned dával pokyny pro urozené zažívání.
O takto ošetřeného krále se dámy praly, aby okusily, jaké to je mít kontakt s králem. Postupně vyzvěděly i recept na koupele od komorných paní P. Značně se zvedla spotřeba červeného vína a mušketýři byli pro neustálou opilost rozpuštěni. Král se při tom mohl strhnout, aby to vše zastal. Ztahaný jak hajtra ( paní P. si odychla, když zaučila novou "matraci")tak místo v posteli úřadovala za krále. Stárnutí krále při stejných aktivitách značně vyčerpávalo a lékaři v konziliu radili každý něco jiného. Pustit žilou, půst, projímadlo, klystýr a vše, jak byl obyčej nesterilizované. L. prý za život pustili 1000x žilou. Na rukou to už nešlo, tak na nohou až dostal nakonec gangrénu do nohy a lékaři byli v troubě. Ještěže byla katolická víra a kněží se svým strašením ( hříchy, peklo, očistec ) s posledním pomazáním  a odpuštěním za řádný obolus, po ruce. Ludvík XIV. v r. 1715 zemřel. Jeho dvůr i tak "slavil" pohřebními obřady  8dní. :-D

463 Kitty Kitty | E-mail | Web | Včera v 18:58 | Reagovat

[437]: Přesně ten román jsem četla a udělal na mě silný dojem. To byli ti opravdoví vystěhovalci, a přitom se stali jen oběťmi poměrů ve vlastnictví půdy. Doporučuji si ho přečíst, film určitě nevypoví poměry a důsledky, o kterých román je. Doplnil mé vzdělání o další rozměr, ne nadarmo je zařazený do světové literatury. Ještě pořád ho zde mám, kdybyste někdo chtěli si ho přečíst a třeba taky poslat dál :-)

464 Kitty Kitty | E-mail | Web | Včera v 19:13 | Reagovat

[444]: A já ještě přidám tip na trilogii o těžkém životě v dávnější Číně: "Hliněný dům-dobrá země". Autor Pearl S. Buck, ale ani knihovníci neznají, že kniha tohoto názvu je jen jedním dílem trilogie. Dalším dílem jsou "Synové"  a posledním "Rozdělený dům". Taky ji doporučuji k přečtení, tam je zase pěkně vylíčeno, na jakých základech stála a dodnes asi stojí čínská společnost :-)

465 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | Včera v 19:53 | Reagovat

[462]: O tom jsem také četla, ale ne tak podrobně. Místo mytí se Ludvík XIV. voněl. Podle toho se říkávalo, když nebylo možno se umýt a někdo se jen stříkl deodorantem, že ludvíkuje  a někdy to pak byla docela zvláštní "vůně".

466 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | Včera v 19:55 | Reagovat

[464]: Dobrou zemi od Buckové mám doma. Jsou tam všechny tři díly, líbila se mi tehdy, moc mne zaujala. Osud rodiny, hlavně postavení ženy.

467 Petr Petr | Včera v 20:01 | Reagovat

[414]: Reaguji na meteorology  v Arktidě.
Poslední Němci, kteří na Evropských bojištích padli do zajetí byli právě meteorologové na konci Špicberků, a to až 4.9.45.(!)  Ono je to tam už dávno netěšilo, jenže pro zamrzlé moře si dřív pro ně nikdo nepřiplul...

468 Kitty Kitty | E-mail | Web | Včera v 20:01 | Reagovat

[466]: Buď ráda, vůbec máš přehled a máš načteno, co já jsem v životě nepřečetla; a to jsem taky čtenářka. Kvůli dějepisáři na ZŠ jsem zanevřela na dějiny a doháním to teď ve stáří. Není to ale na škodu - spojí se mi děje určitých časových období jako puzzle. Nikdy není pozdě ;-)

469 Petr Petr | Včera v 20:08 | Reagovat

[467]: Oni tam nesledovali počasí jenom kvůli bojům na severu samotném, ale tehdy se už vědělo, že v Arktidě se vaří počasí pro Evropu. Takže dávali stálá hlášení z více míst, hlavně o vývoji tlakových níží, a Němci měli poměrně dobré předpovědi pro plánování bojů v Evropě.

470 Zdeňka-Anna Zdeňka-Anna | Včera v 20:15 | Reagovat

Dobrou zemi jsem chtěla přidat, Kitty mě předběhla. Další díly jsem nečetla, podívám se v knihovně, díky za tip.
Některé její knihy s válečnou tematikou jsou dost kruté.Jak válka sama.
Tři kamarádi jsou "očtení", ale ještě drží listy pohromadě. Ukradla jsem kdysi bratrovi slovenskou verzi a nenápadně se snažila, aby na ni zapomněl. Nezapomněl. Když se po škole stěhoval, vypátral ji, ač ukrytou na dně skříně. Zajímavé, že na stejnou knížku v češtině jsem si hodně dlouho nemohla zvyknout. U jiné se mi to nestalo.

Jinak jsem zdolala Saturninův návrat - zatím tady mimo Ruženky své dojmy asi nikdo nepsal.
Protože jsem k ní přistupovala bez velkého očekávání, nebyla jsem nějak zklamaná.
Jsou tam často velmi vtipné obraty, ale zdá se mi příliš mnoho vyprávěných  nijak nespojených historek a  zbytečného filozofování o vaření a jídle.  
Slečna Barbora opakovaně vlní rty a usmívá se - že by neměla co říct? A hlavní hrdina ji opakovaně zbožně obdivuje.
Takže asi tak. Začátek začínal dobře, potom už to bylo trochu zdlouhavé.
Počkám tedy na ostatní, až dočtou.

471 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | Včera v 20:30 | Reagovat

[470]:Přesně ten dojem jsem ke konci knihy měla také.Odpustila bych použití jmen z našeho města i profesí, kterou ti lidé měli, ale pár vtipů jsem tam poznala z internetu-z emailů i ze souboru vtipů na netu. Poněkud rozplizlé mi to možná v tom světle připadalo.Ale autor se snažil a slovní zásobu a přehled má.

472 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | Včera v 20:38 | Reagovat

[468]: Víš, Kitty, já jsem četla knihy prostě ráda a jednu dobu právě historické- klasiku. Naši měli opravdu obsáhlou knihovnu a já jsem pak pokračovala v kupování Klubu čtenářů, kde i zahraniční autoři byli ve větší části-asi jsem si je vybírala, pak knihovnu Máj. Čtení bylo mojí hlavní radostí u našich kromě povinností, co jsem měla.Povinnou četbu jsem tím pádem  měla poctivě přečtenou a ještě i to, co povinné nebylo. Člověk ale s léty detaily zapomíná. Četla jsi Židovku z Toleda- L. Feutchvangera. To byla kdysi moje nejoblíbenější kniha, Mandaeríni - od Simony de Beauvoir, Mór Jokaie-Synové muže kamenného srdce - to by se ti mohlo líbit a mapuje to historii vzniku Rakousko-Uherska- dříve to bylo jen Rakousko...omlouvám se, jestli ta jména mám správně, nechtěla jsem se zdržovat koukáním přímo na ty knihy, mám je dost nahoře.

473 Hanako Hanako | Včera v 20:44 | Reagovat

[470]:Komentovala jsem rozečtenou knihu už na konci prosince. Ke konci mi to připadalo také rozvleklé. :-(

474 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | Včera v 21:03 | Reagovat

[473]: Vzpomínám si, přesvědčila jsem se o tom. :-)  :-)

475 Hanako Hanako | Včera v 21:10 | Reagovat

Byla jsem řádně zamknout branku a vystrčila ven Betty. Brr, neposílejte mne tam, jsou minus dva stupně a ostrý jihozápadní vítr. ;-)  ;-)

476 Lydie Lydie | Včera v 21:58 | Reagovat

[475]: Tady je také -2 st. a vítr. Už od včerejška na sjezdovce zase "vaří" umělý sníh......
Tak jsem zvědavá, jak to bude dál, zda napadne i nějaký přírodní sníh.

477 Týna Týna | Web | Včera v 22:02 | Reagovat

[475]: mně dneska bohatě stačilo být chvíli s kočárem venku a pak cesta do fitka a z něj a promrzla jsem

478 nar.soc. nar.soc. | Včera v 22:13 | Reagovat

Ještě jsem si vzpomněl na knížku od Marcie Davensportové. Byla to přítelkyně Jana Masaryka, k níž se chtěl vrátit na stáří, což vyhodnotili jeho vrazi, že chtěl emigrovat a "škodit" komunistům.
Ta knížka "Údolí rozhodnutí" popisuje v několika kapitolách české přistěhovalce do USA a jejich osudy.
Když zastupovala manželka ve veřejné knihovně, byla knížka stažena ( 1972) z fondu a hozena do bedny na sběr. Po poradě se mnou, jsem tam zašel a knihu šlohl. :-D

479 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | Včera v 22:14 | Reagovat

[476]: Mělo by aspoň nasněžit, pro děti. :-)

480 nar.soc. nar.soc. | Včera v 22:21 | Reagovat

Jeden pro zasmání.

V Africe se radili čápi. Budeme se do ČR vracet? Ty vole, chceš do kriminálu? Proč? No zůstaly tam naše hnízda! :-D

481 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | Včera v 22:24 | Reagovat

[480]: To je dobré. Je vidět, ať se děje co chce, na vše se hned reaguje vtipem. :-D

482 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | Včera v 22:25 | Reagovat

Muslimové přeběhnou německou hranici a začnou tancovat, jásat a zpívat.....

Jde okolo stará babička a ptá se :"Chlapci, copak to slavíte?"

A jeden muslim odpoví :"Slavíme a radujeme se, že nás muslimů žije tady v Německu 8 milionů, babko."

Babka se zamyslí a povídá : "Já bych se tak neradovala, mládenci, ono to není zas tak dávno, co tady žilo víc jak 10 milionů židů..

483 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | Včera v 22:26 | Reagovat

Tak to je trochu černý humor, že?

484 Lydie Lydie | Včera v 22:29 | Reagovat

[478]:Také mám tuto knihu doma.

485 Lydie Lydie | Včera v 22:31 | Reagovat

[480]:Tak to je dobré.... :-)

[482]: Drsné, ale pravdivé...

486 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | Včera v 22:52 | Reagovat

Nechce se mi spát, jdu asi psát:tak zatím... ;-)  :-)

487 Lydie Lydie | Včera v 23:40 | Reagovat

Přeji všem dobrou noc. [:tired:]  [:tired:]  [:tired:]  [:tired:]  [:tired:]  [:tired:]  [:tired:]  [:tired:]  [:tired:]  [:tired:]

488 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | Dnes v 0:26 | Reagovat

[487]: Dopsáno, dobrou noc. Bude co číst třeba ráno. ;-)  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Jde se spát, díky za návštěvu a na shledanou...

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx