Zábřežští veteráni na scéně...1.

17. července 2017 v 20:31 | Ruža z Moravy |  Zábřeh-Sport i jiné události
Zábřežstí veteráni opět na scéně- text i obrázky mi poslal Marek Kratochvíl, člen Moto Racingu Zábřeh a já jej ráda předávám:

Druhý a třetí červnový víkend si konečně přišli na své milovníci spáleného stooktanového benzínu a ricinového oleje.
Závody v Jičíně a v Hradci Královém začal letošní seriál mezinárodního mistrovství ČR v silničních závodech historických závodních motocyklů, vyrobených do roku 1978, tak jak je známe z minulosti. Například ze staré trati VC v Brně.

Tyto stroje slavných značek naštěstí neskončily ve šrotu, ale jejich majitelé si je pěkně hýčkají a závodí s nimi na silničních okruzích po celé Evropě. Na naše silniční okruhy, které pořádáme, jezdí dostatek zahraničních jezdců, kteří svou účastí obohacují startovní pole. Většinou se dostaví 250 - 300 jezdců, kteří jsou rozděleni do tříd podle stáří a obsahu motocyklů.

Seriálu, který se jede u nás v ČR se pravidelně zúčastňuje i tým jezdců Moto Racing ze Zábřeha. Letošní sezona zastihla sice tři jezdce týmu na "marodce", ale zbývající tři jezdci odvedli slušné výkony.
První závod startoval v Rumcajsově kraji, v Jičíně. Je tam velmi rychlá, ale bezpečná trať. Tradice závodu navazuje na někdejší slavný závod "Cena Prachovských skal." Část trati vede stále po tomto starém okruhu.
Nejvíce se na této rychlé trati dařilo Aloisovi Petrovskému, který se svou Suzuki 1 000 ccm dosahoval v cílové rovince rychlost přes 180 km/hod. Také proto mu patřilo první místo v této třídě, zlatý věnec a tradiční zapálení jeho doutníku.
Třetí místo a zelený věnec na stupni vítězů patřilo ve třídě 350 ccm Markovi Kratochvílovi, který odvedl se svým Matchlessem poctivou jízdu. Nováček týmu Marek Kratochvíl ml. se na ČZ 175 ccm Katalog umístil uprostřed startovního pole.
Hned další víkend pokračoval seriál závodem na letišti v Hradci Králové. Tento závod byl obestřen velkým tajemstvím.
Protože se jel jako náhrada za závody ve Dvoře Královém a ani místní borci nevěděli, jak bude vypadat trať.
Zábřežáci se již do HK dostavili v plné sestavě a hned po páteční přejímce se šli seznámit s neznámým okruhem. Ten vedl částečně po staré ramweji, kde dříve startovaly stíhačky a asfalt byl velmi kluzký. Další část okruhu byla úplně nová vozovka, hladký, lesklý asfalt. Nebylo jezdce, který by nad touto tratí nekroutil nevěřícně hlavou. Při sobotních trénincích se proto vesele padalo. Trať se dala velmi těžko zapamatovat a navíc pršelo. V neděli naštěstí při závodech přestalo pršet, sluníčko hřálo a tak to bylo hned poznat na výkonech Zábřežáků.
Opět nejlepší byl Alois Petrovský, jeho Suzuki 1000 ccm "pojízdná továrna" byla opět nejrychlejší a zlatý věnec a doutník patřil jemu jako vítězi. Marek Kratochvíl obsadil opět třetí místo a Matcheless 350 ccm měl po závodě opět zelený věnec. Stejné umístění měl i Mirek Baklík na Jawě, zelený věnec mu udělal takovou radost, jako kdyby vyhrál závod v MS. Slávek Kubíček na Jawě 350 a Drahoš Srovnal na ČZ 175 byli oba svorně pátí ve svých třídách.
Po závodě v H.Králové sice většina ostatních jezdců prohlásila, že tam už je nikdo více neuvidí, ale Zábřežákům se závod celkem solidně povedl.
Nyní ještě čekají na jezdce závody v Ostravě - Radvanicích, Nepomuku a druhý víkend v září téměř domácí závod Branná - Kolštejn, kam jste všichni fandové rychlých kol srdečně zváni.

Bližší o motorismu v Zábřeze lze přečíst v tomto mém článku z blogu (pokud jste jej ještě nečetli)