Kavárna U Ruži - duben 2015

1. dubna 2015 v 0:01 | Ruža z Moravy |  Kavárny-povídání s lidmi
Vítám všechny a přeji nejen Krásné Velikonoce, ale celý duben.

Snad ten měsíc nebude celý tak studený, jako začal. Vypadá to nyní opravdu jako to rčení: březen- za kamna vlezem, duben, ještě tam budem. Nebudu sem dávat pranostiky, však je najdete jinde , ale chtěla bych připomenout spíš hlavní svátky Velikonoce.

Myslíte, že tyto svátky upadají nebo se naopak v plné parádě vracejí? V dobách mého dětství se slavily dost, různé zvyky krajově lidé udržují dodnes. Pro ty, kterým není známo, jak Velikonoce vypadaly dám něco z wikipedie:

Podobně jako mnoho jiných křesťanských svátků, Velikonoce se přenesly i mimo církev. Už od jejich vzniku jsou časem oslav a veselí. Dnes jsou i komerčně důležité, protože se na ně váže mnoho zvyků, k jejichž uskutečnění je třeba vynaložit nějaké úsilí nebo jen tak zajít na nákup. Prodávají se například velikonoční pohledy, ozdoby nebo cukroví v podobě velikonočních vajíček, beránků nebo zajíčků.
V Česku je prastarou tradicí hodování a pomlázka. Na Velikonoční pondělí ráno muži a chlapci chodí po domácnostech svých známých a šlehají ženy a dívky ručně vyrobenou pomlázkou z vrbového proutí. Pomlázka je spletena až z dvaceti čtyř proutků a je obvykle od půl do dvou metrů dlouhá a ozdobená pletenou rukojetí a barevnými stužkami. Podle tradice muži při hodování pronášejí koledy. Nejznámější velikonoční koledou je tato krátká říkanka: "Hody, hody doprovody, dejte vejce malovaný, nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý, slepička vám snese jiný…"
Jestli dojde dříve na pomlázku, nebo koledy, záleží na situaci. Ačkoli může být vyšlehání bolestivé, není cílem způsobovat příkoří. Spíše je pomlázka symbolem zájmu mužů o ženy. Nenavštívené dívky se mohou dokonce cítit uražené. Vyšupaná žena dává muži barevné vajíčko jako symbol jejích díků a prominutí. Pověst praví, že dívky mají být na Velikonoce vyšlehány, aby zůstaly celý rok zdravé a uchovaly si plodnost. V některých oblastech ženy mohou pomlázku oplatit odpoledne, kdy vylívají na muže a chlapce kbelíky studené vody. Zvyk se napříč českými zeměmi mírně mění.

Moje poznámka :Na příklad na Slovensku se víc oblévá. Pro tu příležitost mívaly matky za dveřmi připravený kbelík vody poněkud ohřáté, aby děvče nenastydlo .Byla také jednu dobu móda mít zředěnou voňavku ve flaštičce a nejen vyšlehat, ale i pošplíchat. Drogerie - hadra. Z počátku manželství mne muž hned zrána polil vodou. Počkal, až jsem vylezla z postele a plnou sklenici vody pak na mne vylil. Moc příjemné to nebylo. Později zjistil, že velikonoční pondělí je jediný den v roce, kdy mi může beztrestně našlehat a tak to s gustem dělával, však nyní se mírní .(konec pozn.)

Jiný výklad pomlázky - odvozeno od pomlazení, tj. omlazení. Proto muži používají mladé proutí s největším podílem "životní síly," kterou jakoby předávají vyšlehané osobě. Z téhož důvodu ženy dávají jako odměnu za omlazení vajíčko, prastarý symbol nového života. Jinak v Čechách nejsou tradicí hody ale koleda (hody jsou spíše pomístní název), přičemž koleda probíhala v průběhu roku vícekrát, ne jen v období velikonoc a jejím původním smyslem byla ochrana před špatnými vlivy a posílení těch dobrých. Za toto byli koledníci odměňováni. V průběhu doby se původní smysl vytrácel a vlastně se stala "lepší" formou žebroty části obyvatelstva.

Pokud máte nějaké zážitky nejen z Velikonoc, ale i jiné, podělte se s ostatními. V průběhu měsíce přidám obrázky, vtipy, videa. Zatím pár obrázků, které dostávám od Tlusťjocha, z jeho krásné sbírky starých pohlednic.- dieta -
a nebo: trochu inspirace na velikonoční pohoštění, pro dětičky a nejen pro ně, ale hlavně pro ,,hračičky":

U nás jen tak skromná tabule-tedy připraveno v kuchyni:

Tak dobrou chuť ! A ještě jedno video , doporučeno Vendy:Něco na přání komentujícího - pěkně polopatě, s obrázky...


Samozřejmě je jasné, že je to z Pet lahví a papírových-voskovaných krabic - viz různé uzávěry...

Jak se vám líbí vlastnoručně jedním dědečkem (švagrem) vyrobená závěsná kolébka pro vnuka?

Co dalšího vyrobil, jsem ukázala v jiném článku
a najdete jej v rubrice různé ruční práce - byl to domeček pro panenky.

Něco pro milovníky koček...


A pak prý kočka nejde vycvičit. Jen chce víc ji odměňovat kokiškem a trpělivost...

K zamyšlení...Pepa Fousek...krásné...

Bude se provádět jarní úklid - dávejte odpady kam patří ... apeluji na vás...


Až budou zahrádky vypadat takto, bude to hezké, ne?Přidám na podnět Pavlíny něco k pomoci od zarůstajících nehtů- bližší zkušenost z komentáře 607 :

Druhy špon se liší vzhledem i cenou. Nejlevnější Podofix stojí 360,-; Combiped 470,- a 3TO 750,-. Combiped a 3TO jsou vícekrát použitelné, takže zaplatíte jen jednou a pak jen 100 za případné posunutí špony. Podofix nasazuje co nejníže na nehet, ať dlouho vydrží, protože ten je použitelný jen jednou, ale vydrží i 3 měsíce, podle toho, jak rychle nehet roste. Dávala mi střídavě Podofix a Combiped, k tomu 1x za 2 měsíce přístrojová pedikůra (nasucho) - jedna báseň. Stojí to za to. Druhy špon se liší vzhledem i cenou. Nejlevnější Podofix stojí 360,-; Combiped 470,- a 3TO 750,-. Combiped a 3TO jsou vícekrát použitelné, takže zaplatíte jen jednou a pak jen 100 za případné posunutí špony. Podofix nasazuje co nejníže na nehet, ať dlouho vydrží, protože ten je použitelný jen jednou, ale vydrží i 3 měsíce, podle toho, jak rychle nehet roste. Dávala mi střídavě Podofix a Combiped, k tomu 1x za 2 měsíce přístrojová pedikůra (nasucho) - jedna báseň. Stojí to za to.
Způsob používání
Aktivní nalepovací špony podofix® lze použít pro většinu případů deformovaných a bolestivě zarostlých nehtů.
Doporučují se pro léčbu hypergranulace a kuřích ok v záhybu nehtů. Podofix špony mohou být použity jako příprava na ošetření 3TO nebo COMBIped šponou, pokud je však na nehtu dostatečný prostor pro zasunutí malého háčku pod okraj nehtu. Metoda podofix je jednoduchý a účinný způsob, jak obnovit správný růst nehtu tak, aby se zabránilo opakovanému zarůstání. I zde platí, že aplikovat tuto metodu by měl zkušený a proškolený pedikér nebo podolog.

Ještě něco zajímavého hlavně pro motoristy...řešení parkování v r. 1927...V tomto měsíci dne 28. blog navštívil 250000- í návštěvník. Škoda, že není vidět odkud byl. 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (806)
Zobrazit starší komentáře

701 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 25. dubna 2015 v 21:13 | Reagovat

[698]: Vyfotila jsem si je dopoledne a když jsme se vrátili byl ten strom bílý úplně. Ráno to zase vyfotím.

[700]: Gratuluji k 700. A v nemocnici dělat jde hodně na psychiku. Byla jsem jen jako doprovod (kojící matka) nejmladšího syna , ležela jsem na gyndě-tedy spíš chodila, pomáhala sestrám skládat prádlo, opravovat utržené a pod., ale na dětské odd. jsem chodila kojit syna a bylo mi hrozně líto těch nemocných batolat. Ho nic nebolelo, měl ,,dírku v kosti"ostyomielitis či tak nějak, co chytl při porodu.. zafixovanou ručičku jen přišpendlením rukávku k podslamce a sama jsem si ho koupala, byla u něj skoro pořád. Kolem byly za skleněnými přepážkami děti s nemocnými průduškami a vším možným, smutný pohled jejich očiček mi vháněl slzy do očí.

702 nar.soc. nar.soc. | 26. dubna 2015 v 0:19 | Reagovat

Dnes v sobotu, opět probíhala vzpomínková akce "koulení brněnského kola". Pamětní kolo visí na zdi v průjezdu staré radnice v Brně. Správně by se mělo říkat, že se připomíná "lednické kolo".
To bylo podle dochované zprávy asi tak. Lednický kolářský mistr Jan Birk se vsadil o vědro vína. Předmětem sázky byl mistrův závazek, že v jednom dni porazí strom, zhotoví z něj vozové kolo a dokoulí je z Lednice do Brna ( asi 55km ). Závazek splnil a těsně před zavřením městské brány dokoulel kolo do Brna. Na paměť tohoto skutku, rozhodl brněnský purkmistr, aby bylo kolo vystaveno na věčnou paměť a opatřen i pamětní tabulkou, kterou může každý dodnes přečíst. Na připomenutí neuvěřitelného skutku z 16. století se každoročně z pobočného pracoviště vys. školy zemědělské = zahradnické fakulty v Lednici, vydávají studenti s vozovým kolem na cestu do Brna. Po veřejné silnici a cyklostezce ( i kolem mého domku ) je slyšet drnčení kola a poklus maníka, který v rukavicích kolo pohání a řídí. Z Lednice k nám je to asi 35km a s kolem rachotil asi v 10,30hod.
Původní kolář prý vstal ve 4 hod. ( tehdy nebyl letní řas ) tj. za tmy. V lese porazil jasan, do poledne zhotovil kolo a vydal se s ním do Brna. Tehdy po štěrkových cestách, bez rukavic, musil mít dlaně jako podešvy. V každém případě je to asi od r. 1980 obnovená tradice. :-D

703 Lydie Lydie | 26. dubna 2015 v 9:30 | Reagovat

Přeji krásnou neděli. :-)  :-)

[702]:
Tak to je opravdu sportovní výkon.

704 Lydie Lydie | 26. dubna 2015 v 9:31 | Reagovat

Přeji krásnou neděli. :-)  :-)

[702]:
Tak to je opravdu sportovní výkon. :-)

705 Kitty Kitty | E-mail | Web | 26. dubna 2015 v 10:55 | Reagovat

Krásnou neděli přeji všem, kdo přispěchají nakouknout. Konečně se kolem šourá májový deštíček, broskev plně rozkvetla a já začínám tvořit obídek. Posledně mě hospodář přistihl po výšlapu ještě u netu, a to jsem teprve přišla. Dnes jsem zvolila jinou kratší trasu už s Terezkou. Doteď jsem četla vaši tvorbu i teď kavárnu. Vypadá to pohodově, takže vás zde zanechám a stavím se po obědě. Budu pokračovat v článcích "po Karlu Gottovi". Jeho koncert ve mně odbrzdil energii a tak se těšte na moje další psaní. Dobrou chuť všem k obídku :-)

706 Týna Týna | Web | 26. dubna 2015 v 12:38 | Reagovat

[695]: Krásný den všem!
Víte já práci sester obdivuji, ale bohužel po škole jsem zjistila, jak moc se realita liší od praxe v nemocnici při škole. Na psychiku je to děsný, dělala jsem potom ještě v sociálních službách v domácí péči a tato práce by mne bavila, ale psychicky je to možná ještě horší (když zemře někdo koho jste měli v nemocnici pravděpodobně se to nedozvíte, v domácí péči jste často i první u toho).
Takže znovu říkám, moje práce mimo obor mne baví a naplňuje. A ve zdravotnictví si vás děti opravdu moc neužijí, ale je smutné slyšet něco tkaového z jejich úst, když to člověk dělal pro ně :-(

[696]: Díky za pochopení, věřím že vás je takových více. Už jsem si zvykla, že paní JM na mě reaguje vždy takto, ale naštve mě to stejně vždycky :-)

707 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 26. dubna 2015 v 19:44 | Reagovat

[706]: Zdravím nejen tebe. Týno, paní má možná jiné názory na úlohu ženy, možná má špatné zkušenosti. Svým způsobem ti možná chce pomoci najít ,,cestu životem", to ale nejde. Každý si musí najít to, co vyhovuje nejen jemu, ale celé rodině. Ty máš navíc rodiče a ti určitě své názory mají a řeknou ti je přímo. Neber to zle, prostě takové vyjádření názoru. Stejně se zachováš podle svého, jsi dospělá žena- matka a myslím, že odpovědná hlavně k dítěti. Chyby v životě může udělat každý a ono je taky kolikrát sporné, co či zda to chyba je. Možná jak  pro koho.

708 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 26. dubna 2015 v 19:46 | Reagovat

[702]: Nechce se mi věřit, že by to kolo vyrobil v ten den, kdy ho dokoulel do Brna. Spíš si myslím, že sice strom porazil, ale u výroby už nikdo nebyl a on někde v kůlně měl kolo hotové a to dokoulel. Nemusel mít rukavice, ale stačila nějaká hadra v ruce. ;-)

709 Zdeňka-Anna Zdeňka-Anna | 26. dubna 2015 v 20:36 | Reagovat

[702]:

[708]: Podle legendy prý mu to štěstí nepřineslo, lidé byli přesvědčení, že mu pomáhal ďábel, začali se mu vyhýbat, nedostával práci a mistr kolář zemřel v bídě.

Hezký večer všem.

710 Lydie Lydie | 26. dubna 2015 v 21:20 | Reagovat

Přeji krásný večer.
Tady krásně kvetou třešně.
odpoledne trochu pršelo,ale chtělo by to víc. Je sucho. :-)

711 nar.soc. nar.soc. | 26. dubna 2015 v 21:38 | Reagovat

[708]:

Něco málo o výrobě dřevěných vozových kol vím. Pokud by to mělo být skutečné vozové kolo, nelze to stihnout. Hlava kola se soustruží a před dalším zpracováním se musí u kováře natáhnout za tepla kroužky na hlavní průměr. Teprve mezi kroužky se dlabou podle šablony čepy pro jednotlivé špice. Špic je různý počet, podle velikosti a účelu kola. Zpravidla je špic 12. Špice se vystrouhají z rozštěpů kmene, upraví se čep do hlavy a také ostrouhá konec špice do loukotě ( obvykle na průměr jednoho palce a čep se nařízne ve směru točení kola ). Vyřežou nebo vysekají se loukotě s vyvrtanými otvory obvykle po dvojicích, takže je loukotí 6ks. Existují pro lehká kola také loukotě "půlové" s šesti otvory a kryjí půl kola. Takové loukotě se musí silně nahřát a rychlou prací se kolo sestaví a obvykle zajistí dnes ocelovým ráfem a ve středověku u koláře silnou houžví po obvodu. Takto musí zchladnout a dřevo loukotě se poddá.
Kolo v Brně  má půlené loukotě a nemá ráfek ( mám ten dojem ) a dokonce nemá ani okovanou hlavu. V hlavě má jen středící malý otvor na němž se při práci otáčí, aby byly všechny špice po zaražení do čepů stejně dlouhé. Osobně bych měl výhradu k výdrži neokovaného kola na cestě. Pokud bylo staženo houžví, stačilo ji u brněnské brány přeseknout nožem.
Při tomto postupu bez ohledu na pevnost a trvalou výdrž, lze kolo vyrobit i dokoulet za jeden dlouhý den.
Ti co se vsadili, jistě dohlídali, aby mistr Birk nešidil. :-D

712 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 26. dubna 2015 v 21:45 | Reagovat

[711]: No právě, když si vzpomenu na dědečka, který byl stolář, ale třeba vyrobil i malý žebřiňáček pro domácí potřebu, na kterém jsme vozili trávu, seno a jiné věci, tak jsem viděla, co všechno  ve stolárně měli a co dělal. Aspoň občas. ;-)

713 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 26. dubna 2015 v 21:47 | Reagovat

[709]: Lidé nejen umění řemeslné, ale všechno, co sami neuměli sváděli na pomoc ďábla, či čarodějnictví. Lidská hloupost a závist mnoho neštěstí přivodila.

714 Lydie Lydie | 26. dubna 2015 v 23:22 | Reagovat

Přeji všem dobrou noc. :-)  :-)

715 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 26. dubna 2015 v 23:27 | Reagovat

[714]:Dobrou noc, hezký další týden...nejen tobě, ale i ostatním.  A všem Jaroslavům k jmeninám zdraví přeji. Náš tatínek i bratr byli a jeden ze synů je Jaroslav.Krásné jaro slavící jméno.

716 JM JM | 26. dubna 2015 v 23:53 | Reagovat

[702]:
Vzpomínáte Starou radnici v Brně. Mně se na její fasádě líbí ta nakloněná prostřední věžička.

Prý tehdejší představitélé radnice nechtěli mistrovi, který tuto krásu dělal, zaplatit požadovanou sumu peněz.
Tak se jim pomstil tím nakloněním.

717 j j | 26. dubna 2015 v 23:56 | Reagovat

[706]:
Proč takto reaguji?
Zahodit vzdělání považuji za zločin páchaný sám na sobě.

718 JM JM | 27. dubna 2015 v 0:08 | Reagovat

[707]:
Mám opravdu svoje zkušenosti se vzděláním.
Rodiče mně nechtěli finacovat žádnou školu, že musím  jít hned vydělávat abych pomohla domácímu rozpočtu. Takže mně poslali raději ve 14ti letech do fabriky. Až jako dospělá jsem to začala dohánět po večerních školách a to už jsem měla i rodinu a prvního kluka.

719 Lydie Lydie | 27. dubna 2015 v 8:56 | Reagovat

Přeji krásný den. :-) Jaroslavům všechno nejlepší k svátku. :-)

720 Kitty Kitty | E-mail | Web | 27. dubna 2015 v 9:37 | Reagovat

Přeji také krásný, už skoro jako májové ráno. A krásný den i pro naši Fukčárinku, ať se na ni dnes všechno směje a halasí radostí. U Otavínky svůj úsměv pěkně rozjela! Všechno nejlepší, hlavně hodně zdraví za sebe i za Terezku. Od té by dnes dostala přítulnýho lóbana ;-)

721 nar.soc. nar.soc. | 27. dubna 2015 v 10:35 | Reagovat

[716]:

Dobrý den.
Prostření z pěti věžiček je nahnutá obloukovitě vlevo. Zdůvodnění je zřejmě příliš stručné.
Mě se zdá, že se stavba táhla, samozřejmě i platby za dílo se zpožďovaly. Úrok či smluvní pokuta tehdy nebyly. Možná se vyměnilo osazenstvo radnice a vše pak svedlo na předchůdce včetně trvalé památky "křivá rada = křivá věžička". Má to dodnes výchovný efekt.
Podobně by se dnes mohla dodatečně "ocenit" rada i s primátorem Prahy, dr. Bémem. :-D

722 Týna Týna | Web | 27. dubna 2015 v 12:53 | Reagovat

[717]: Zdravím vás, vidíte, já to tak doopravdy nevidím. Jsem spokojená se svým životem i prací. Měla jste špatnou zkušenost, ale kvůli tomu nejsou taková rozhodnutí jiných špatná. Pro mě je dležité to, že se můj syn bude mít dobře a bude maminku znát i jinak než z obrázku :-) Tím bych tuto debatu shrnula.

Krásný den do Kavárny!
Po noční jsem dobře odpočatá (kupodivu). Nějaké pracovní mouchy to mělo, ale prý se to vychytá. Každopádně v jendu chvíli je tam práce, že nevíte co s rukama, když máte jen jedny, ale dneska už to půjde lépe, nebude to takový šok :-)
Venku je hezky, právě jsem posnídala a jdu tvořit domácí hodnoty :-D

723 nar.soc. nar.soc. | 27. dubna 2015 v 15:33 | Reagovat

Přechod ze zimy do léta je zde. Dnes v 15hod je 26C.

724 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 27. dubna 2015 v 17:10 | Reagovat

Zdravím všechny úsměvem, přála bych pěkné počasí. Varují  však meteorologové před bouřemi a silným větrem, takže asi to ,,letní" počasí dlouho nepotrvá. Snad spíš jako na houpačce to bude.

725 Lydie Lydie | 27. dubna 2015 v 18:04 | Reagovat

[724]:Co se dá dělat - je stále ještě apríl.... :-)

726 Kitty Kitty | E-mail | Web | 27. dubna 2015 v 18:34 | Reagovat

Pěkné odpoledne přeji. Právě před chvílí nás "podešla" červená bouřka, lezla z Rakous. Mělo z ní aspoň pršet, ale kapka nepadla. Jak mám pak věřit radarům na meteomapách? Škoda, nějaká tak májová kapka by se šikla. Sbalila jsem se z práce setí a sázení na zahradě, a zatím nic. Teď je zde slunečno a hodně teplo.
Jo silný vítr zde přešel - zapráskl nám dělicí branku ze dvora do výběhu a musela jsem vše oběhnout, abych se dostala do domu. Ale co - je zatím pořád Apríííl ;-)  :-D

727 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 27. dubna 2015 v 19:30 | Reagovat

Tady zase svítí- ještě svítí sluníčko. Uvidíme zítra. Když ráno svítí, náš Mufík tak dlouho otravuje, hledá malé zrcátko, až mu pouštím prasátko po zemi a on ho honí. Nakonec si ,,utahaně" lehne na zem a packami se ohání, kde je světýlko. Úplná estráda. Člověk se musí smát i kdyby nechtěl. Mudla na něj jen hledí, pak se přišourá a zlostně ho plácne po čumáku za to, že  se baví. Uteče pak uraženě vedle. ;-)

728 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 27. dubna 2015 v 22:18 | Reagovat

V horním boxu blogu mám odkaz na spoustu fotografií p. Žilky na Rajčeti z Flory Olomouc. Kdo jste tam nebyli koukněte se, je to krásné.

729 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 28. dubna 2015 v 0:53 | Reagovat

Tak se pro dnešek loučím, dopsán dílek povídky, dobrou noc. Hezký další den... :-)

730 Abuněla Abuněla | 28. dubna 2015 v 8:18 | Reagovat

Dobré ráno,
chci poděkovat Růžence za pokračování povídky.Líbí se i moji 86 leté sousedce, které  čerstvě převyprávím. I její vyprávění by bylo na román! Pěkné úterý!!!

731 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 28. dubna 2015 v 10:06 | Reagovat

[730]: Zdravím. Není zač děkovat. Proč myslíš, že mám tolik ,,materiálu" k psaní? Vždycky jsem byla jakási vrba k lidským příběhům. Nikde jsem je nevyprávěla a tak mi zůstaly mnohé v paměti.  Nevyprávím je vcelku , ale dávám do děje povídek. ;-)

732 Hanako Hanako | 28. dubna 2015 v 10:46 | Reagovat

Moravané(Moraváci), připravte se na zimu, je tu jen 7st. Večer byla hodinová bouřka, konečně důkladně zapršelo. Je zajímavé, že déšť šel v "pruzích", jinde v bližším okolí pršelo málo. ;-)

733 Lydie Lydie | 28. dubna 2015 v 12:27 | Reagovat

Přeji rásný den.
Celé dopoledne svítilo sluníčko. Teď přišel ten slibovaný mrak od Hanako.
Pršet by potřebovalo,tak uvidíme. :-)

734 Jeník Jeník | 28. dubna 2015 v 15:48 | Reagovat

Hezké odpoledne přeji zde všem.

Konečně začalo pršet , ale je to spíše takový ten správný zahradnický deštík. I ten je v dnešní čas dobrý.

Ráno jsem byl nakupovat v kauflandu. Spíše na čumendu , ale donesl jsem toho domů dosti. Tak především jsem si myslel , že jsem se zbláznil. V osm hodin tam nikdo nebyl. Toto mi signalizovaly již venku odstavené nákupní košíky - že si je nikdo nebere jako obvykle. Uvnitř jsem zase narazil na překvapené prodavačky , že tam vůbec někdo jde. Jindy tam bývá v tuto dobu již narváno. Byl jsem za to rád já i ti co vybalovali zboží. Nikdo nikomu nezavazel a zboží měli jedna báseń. A tak jsem začal nakupovat (vybírat zboží z regálů) jak je u mne obvyklé. Tak třeba jedno hezké povlečení na ložní potřebu. Dvoje noviny a k tomu jedno sudoku. Pak jeden okurek , jedno balení hlívy ústřičné a jedno balení rajčat. Dále jedno balení velkých cibulí klasických. Jednu sušenou vietnamskou polévku zeleninovou za 3,90 kč. Pak jednu sklenici na pivo - výborná věc na klasický domácí čaj. I když je to blbost , protože doma máme asi padesát hrnků a hrníčků , ale do velké sklenice ten čaj mám nejraději. Ale manželka včera zapomněla do ni dát při nalévání - zalévání čaje - dát lžíci a bylo hotovo. Sklenice praskla. Nevadí hned jsem to dneska vyřešil a koupil novou. Pak ještě jsem ochutnal jako správný "somrák" kousek chleba k ochutnávce nabídnutý z jejich pekárny. Dále kousek salámu , kousek paštiky. Následně následoval nákup tvarůžkové pomazánky. K tomu jedny baterky do hodin - kuchyňských elektrických. Následovaly je dva vajíčkové chlebíčky. Po ukončení nákupu jsem si ještě zakoupil v automatu za 20 kč jednu rychlokávu bez cukru. A hned ji vypil a snědl i  ty chlebíčky. Vše na lavečce před Kauflandem. Pak jsem se pozdravil s jedním praštěným kamarádem ( spíše on se mnou) a šel jsem domů.

Doma těžký telefonát od dcery  o tom jak včera zůstal vnouček jako poslední ve školce. ( nátlaková akce abychom se odstěhovali za mladýma do Hranic za něma - což se nám opravdu nechce). Ale to je běžný život důchodce. Také jsem musel zodpovědět , jestli jsem již sekal trávu , že oni (mladí) již ji mají posečenou - oni bydlí v paneláku , ale mají velkou zahradu u Lipníka u Bečvy. Já odpověděl ,že dokud nejsou odkvetlé všechny pampelišky tak se nic sekat nebude - nechtěl jsem tuto odpověď říci jinak - tedy poslat dceru rovnou " ke třem šípkům". :-D

735 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 28. dubna 2015 v 16:24 | Reagovat

Tak u nás  krásně lilo a rovnou na skla lodžie. Nedávno je zevnitř manžel umyl a zvenčí je odmítl umýt, že počkáme na déšť. Dnes to bylo tak akorát. Sotva pršet přestalo, vzal stěrku a.... jsou okna umytá. ;-)  :-D

736 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 28. dubna 2015 v 16:33 | Reagovat

[734]: Tak jste dobrý nákupčí. Takový samostatný jako můj muž. Tomu mírně naznačím, co je třeba doplnit- případně, jinak si nákupy řídí sám, podle toho na co má chuť.Myslím, že ženy ví o čem mluvím, když budu tvrdit, že to odbourává případné hádky o peníze, starost o zásoby. Mám-li z čeho, uvařím cokoliv na co má chuť. O tom ale už tady řeč byla. :-)

737 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 28. dubna 2015 v 16:36 | Reagovat

[734]:Nevím, nechci vám do toho mluvit, ale nedělala bych to. Je lepší zůstat samostatný. Děti odrostou. Pokud by to mělo být do jejich domu, myslíte, že by to dělalo dobrotu? Někde možná ano, ale když to tak sleduji, dělal byste jim za chvíli otroka na zavolání.

738 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 28. dubna 2015 v 17:04 | Reagovat

[732]: Haničko, teplejší oblečení ještě uloženo vlastně není, takže. Už si zvykáme na nejisté počasí, nejisté události ... :-(

739 Kitty Kitty | E-mail | Web | 28. dubna 2015 v 19:00 | Reagovat

Dobré odpoledne - studené 5 stupňů. Jako bývá u mě v "zadnici" u NB. Začalo drobně pršet, ale severák mě zahnal domů z procházky hodně brzo. Byla jsem se sousedou v lese, ale práce se udělala sama, takže jsme z musu posbíraly pár klacků a potom u ní doma zatopily. Bylo kofi a moučníček - teď by na mě stejně přibyla i čistá voda. Už bude máj a to pudou kila dolů jedna báseň. Prý to tak je - v dubnu to vědět a v máji to vidět na váze, jak číslice klesají. Teď fučí severák. Ale taky slyším za zdí rachotit kotel - možná bude teplo ;-) Přeji vám teplo na duši i na nohy a taky trochu májovýho deštíku. Však nebude pršet věčně

740 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 28. dubna 2015 v 20:27 | Reagovat

[739]: Taky u nás topí a na nohy jsem si dala pletené papučky. Jo, jsem zvědavá, jestli někdo uvidí celkové číslo v TOP listu  250000, je tam už 249995. ;-)

741 Kitty Kitty | E-mail | Web | 28. dubna 2015 v 21:11 | Reagovat

[740]: Jsem už přes čáru - je tam 250009 ???

742 Kitty Kitty | E-mail | Web | 28. dubna 2015 v 21:13 | Reagovat

A už se topí! To je výhoda domu s vlastním topením: když začne zima, dá se zatopit. Takže - hospodář zatopil. Je tenis a bylo by i jemu zima na tlapky ;-)

743 johanes johanes | E-mail | 28. dubna 2015 v 21:26 | Reagovat

...dobrý večer vám všem do kavárny.
Po týdnu nepřítomnosti dodatečně děkuji za gratulaci k mým narozeninám.
A tobě Lydie dodatečně všechno nejlepší,hlavně osobní spokojenost a dobré zdraví.
Já už pátý týden dolečuji infekční zápal plic.Ten život na antibiotikách,čajíčcích a vitamínech nestojí za moc.Už se těším až za další týden vše skončí a zase si připijeme dobrým červeným a na žízeň si dáme někdy chutného českého ležáčka.
Takže vám všem do následujících dnů dobré zdraví a pohodu.Ještě do 13.května a pak už fakt nastane očekávané léto... :-)

744 Lydie Lydie | 28. dubna 2015 v 21:27 | Reagovat

Přeji kásný večer. :-)

[742]: Nán se sepne automat na plynovém kotli, pokud teplota v obýváku klesne pod 21 stupńů. :-)

745 Lydie Lydie | 28. dubna 2015 v 21:28 | Reagovat

[743]:Dík...
přeji Ti,aby jsi byl brzy fit. :-)

746 Kitty Kitty | E-mail | Web | 28. dubna 2015 v 21:43 | Reagovat

[744]: Nám by se taky sepnul, kdyby náš plynový kotel jel. Ale topí se kotlem a ten nic nesepne. Účinné je, když hospodářovi "sepne", že je zima a mohl by zatopit :-(

747 Kitty Kitty | E-mail | Web | 28. dubna 2015 v 21:45 | Reagovat

[743]: A do 13. května je nějaká "žába na prameni" počasí? Nebo se po 13. doléčíš. Jinak - přeji brzké a pohodové doléčení :-)

748 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 28. dubna 2015 v 22:07 | Reagovat

[741]: A já jsem to chytla, ofotila jsem si ten čtvrtmilion na památku. ;-)

749 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 28. dubna 2015 v 22:08 | Reagovat

[743]: Jeníčku, to je mi líto, nic příjemného to není stonat. Kde jsi to chytl? Vydrž, vykurýruj se, bude zase dobře. Doufám, že to od tebe nechytla Aninka.

750 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 28. dubna 2015 v 22:34 | Reagovat

[747]:Kitty, už někdo poznal na tvém blogu tu skalničku? Povědomá mi je, ale to víš nejsem  znalec. ;-)  :-)

751 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 28. dubna 2015 v 23:19 | Reagovat

Dobrou noc, hezký další den. :-)

752 JM JM | 29. dubna 2015 v 0:06 | Reagovat

To jsou teplotní skoky.
Dopoledne jsme sázeli okurky a nemohla jsem v tom horku jinak, než odložit část oblečení.
Odpoledne se zvedl vítr a do 17ti hodin bylo je 6,5 stupně. Nepršelo.

753 Kitty Kitty | E-mail | Web | 29. dubna 2015 v 9:26 | Reagovat

[750]: Ano, znalkyně Vierka-Latryna. Ta kdyby nevěděla něco ze skalničkovýho ranku! A přitom má dvoreček jako dlaň. Ovšem plnou všelijakých skalniček. I obřích květin, které z jara stěhuje z rozsáhlého nového podkroví. Hoď oko na článek ke mně :-)

754 Kitty Kitty | E-mail | Web | 29. dubna 2015 v 9:29 | Reagovat

[752]: Ano, včera se apríl vycajchnoval. Přes den úpal, navečer trošku kapiček a večer jen 3 stupně. Dnes ráno při rozednění nula. Hned jsem šla zkontrolovat rozkvetlou broskvičku - nevypadá přešlá mrazem :-)

755 Kitty Kitty | E-mail | Web | 29. dubna 2015 v 9:33 | Reagovat

[748]: Gratuluju, to už je pořádný čísílko. Aha - u mě už se to taky blíží, když o tom mluvíš. Teď je tam 248663. Tak mi to taky trochu hlídej ;-)

756 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 29. dubna 2015 v 10:15 | Reagovat

[755]: Zdravím vespolek. Podívám se. Ono to u mne je počítáno až od ,,nástupu" na tento blog. Nejsou tam návštěvy z Novinek, ale to vůbec nevadí i tak se to jeví dobré. Od října 2010.

757 johanes johanes | E-mail | 29. dubna 2015 v 11:22 | Reagovat

[747]:...Kitty zdravím...to jsou přece tři zmrzlíci Pankrác,Servác,Bonifác a konec zimy.Pak nasleduje Žofie...u nás se říká uchcaná Žofka...běda,když zaprší... :-D  :-D

758 johanes johanes | E-mail | 29. dubna 2015 v 11:30 | Reagovat

[749]:...Ruži zdravím...nic smrtelného to není,ale hrozné na tom je 14 dnů v posteli a požírání antibiotik.Celkem 25 dnů.Je to bacil,který chytneš někde venku ze vzduchu.Začíná nenápadne svěděním v krku,jako když začíná angina,pak tekutá rýma a průdušky a má to tzakový atak,že tě nic nebolí,jen chrbláš krvavé hleny a trápí silný dusivý kašel.Slabost bez teplot.Lékaři to znají i v lékárnách konstatují,že je to tak houževnaté,že to lidí skládá.Řekl bych,že horší než chřipka.Tu vypotíš,ale tady to jaksi nejde.Ale už doléčuji,bude to dobré.Ještě krevní testy a rtg a bude to.Letošní zima pro mne nebyla dobrá,chytl jsem to dvakráte a mezi tím ještě silné otoky,reakce na léky...též fantazie...nikomu nepřeji.

759 Kitty Kitty | E-mail | Web | 29. dubna 2015 v 11:52 | Reagovat

[756]: A já to mám asi od ledna od loňska. Nebo od předloňska, musím kouknout. Teď sem jedou vodaři odpouštět z konce vedení vodu a normálně to pouští do kanálů nebo po trávě okolo. Domluvila jsem s nima, že by nám mohli tou vodou naplnit nádoby a už bychom si je odnosii do sudů a nádrže. U nás včera víc nezapršelo, měřák neukázal ani kapku. Takže se voda hodí. Jinak by odtekla do kanálů zbytečně. Mám hlad, dala jsem si zatím jen jablko. Tak je to s vodou na farmě :-P

760 Kitty Kitty | E-mail | Web | 29. dubna 2015 v 11:54 | Reagovat

[757]: Aha jo. Nemám to zažitý. A to už jsem zde na farmě přes dvacet let. O zmrzlejch se zde raději mlčí, protože nám zde žahnou každoročně a ničí a spálí. Pěkně zatím kvete broskvička, tak snad by to všechno mráz nespálil. To ať raději chčie ;-)  :-D

761 Lydie Lydie | 29. dubna 2015 v 14:50 | Reagovat

Přeji krásný den.
Tady také moc nenapršelo.
Teď svítí sluníčko a je 13 stupňů.
Půjdu zalít květiny v truhlících a skleníky. :-) Jinak se mi venku nechce nic dělat.

762 Týna Týna | Web | 29. dubna 2015 v 15:33 | Reagovat

Krásný den kavárenským hostům!

Tak včera jsme zmokli odpoledne, večer jsem šla do práce v mikině a zimní bundě a jak mi bylo dobře i ráno.
Ovšem dneska jsem to zas přehnala a jarní bundu venku sundavala do batohu. V mikče bylo příjemně. Teď větrám celý byt a navečer bude přesun k rodičům (Vojta tam logicky spí, když mám noční)

V práci se mi líbí čím dál víc, ale upřímně po prvním nočním týdnu jsem ráda, že jdu dnes naposledy a v pátek je svátek :-D

A mám radost, do půlky června přijde přeplatek za topení v zimě, hurá :-)

763 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 29. dubna 2015 v 18:08 | Reagovat

[759]: Kitty nemáš, to počítadlo funguje i když si to nedáš hned po zahájení na blogu.cz , ale zobrazí se až nainstaluješ na svůj blog už to, co tam je evidováno. Taky jsem si to dala až po delším čase. Tak mi to vysvětlili admini emailem, protože to jaksi nesedělo. Je to jen takové informativní, o nic nejde. ;-)

764 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 29. dubna 2015 v 18:09 | Reagovat

[762]: Tak to je fajn, když se cítíš v práci dobře. Vojtík také nebude tak fixovaný jen na tebe a babičku a dědečka zná, je to rodina. :-)

765 Kitty Kitty | E-mail | Web | 29. dubna 2015 v 19:40 | Reagovat

Ještě se ozývám z akce s tou vodou a vodaři. Zadařilo se. Zachytli jsme je včas, nacvrkali nám hadicí "céčkem" do sedmi kyblů vody, že jsme nestačili odnášet a vylívat. Nenapršelo, je sucho a už jsme měli v sudech a plastové nádrži 300 litrů jen na dně. Necháme to prohřát a bude bájo. Po odnesení mi ještě dovolili polít tu řadu narcisek, snad jsem je nešokla. Uvidíme, jestli bude studená voda prospěšná nebo uškodí. Někdy se musí náhodě pomoct. Co, odtáčená voda z hydrantu by odtekla do Černýho moře bez užitku. Navíc, měli jste vidět, jak se hospodář rozpohyboval. I když napřed frflal, co to organizuju za novoty. Přeju všem taky úspěšný zbytek dne a co nejhezčí večer ;-)  :-D

766 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 29. dubna 2015 v 20:11 | Reagovat

[758]: Jeníčku! Tak podle toho popisu je to zákeřnější nemoc než chřipka. Opravdu. Pamatuji si už odedávna, že teplota kolem 37°C je ,,od plic". Ani horečka, ale varování, že se děje něco s plícemi - zápal či podobně. Přeji ti, aby ses co nejdřív toho zbavil. Snad změna počasí přispěje.

767 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 29. dubna 2015 v 20:12 | Reagovat

[765]: Tady platí, Kitty, každá kapka vody dobrá. Zařídila jsi to dobře. ;-)  :-)

768 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 29. dubna 2015 v 21:46 | Reagovat

pPozvánka čarodějnic.pps (2 MB)Zobrazit

zkouším, jestli to půjde... ;-)

769 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 29. dubna 2015 v 21:50 | Reagovat

[768]: Nejde to, dostala jsem tu pozvánku na slet čarodějnic na email, docela hezky udělané. Jo a zítra je poslední den dubna-
Přijde jaro přijde, zase bude máj,
zelená se louka, zelená se háj.
Stříbrné své vlnky  řeka vyleje,
rozkvete se růže, slavík zapěje...

Je to tak, nebo ne. Zpívávali jsme to ve škole. :-)

770 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 29. dubna 2015 v 21:56 | Reagovat

[769]:Je tam hora vyleje, ale ta básnička se docela hodí ke Květnové kavárně, ne? ;-)

771 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 29. dubna 2015 v 23:16 | Reagovat

Dobrou noc vespolek, hezký poslední den dubna. :-)

772 Lydie Lydie | 29. dubna 2015 v 23:26 | Reagovat

[771]:Také přeji všem dobrou noc. [:tired:]  [:tired:]  [:tired:]

773 Lydie Lydie | 30. dubna 2015 v 10:11 | Reagovat

Přej krásný den.Tady je sice chladno, ale svítí sluníčko. :-) Piju Kávu - tak nabízím - dietně bez zákusku. :-)

774 Hanako Hanako | 30. dubna 2015 v 10:28 | Reagovat

[773]:Díky, horká silná káva"bodne". Časně ráno byla teplota kolem nuly, svítí sluníčko, snaží se. :-)  :-)  :-)

775 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. dubna 2015 v 11:14 | Reagovat

Zdravím vespolek. V souvislosti s posledním dnem v dubnu, není to den otců nebo ptactva, musím to zjistit. Tady je střídavě sluníčko, ale schovává se občas za mraky, tak uvidíme, jak to dnes dopadne. Mám jen něco dosmažovat 2 řízky) a dodělat salát, takže oběd zajištěn. ;-)

776 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. dubna 2015 v 11:18 | Reagovat

Včera jsem byla ve zdejším zlatnictví, kde dělají opravy. Ta ztracená náušnice by se dala vyrobit. Když si dám zlato, tak by se to i vyplatilo. Mám tady jedny malé zlaté s kuličkou a jsou poškozené v uzavírání, tak bych je obětovala. Snad to bude stačit. Ty náušnice co jsem jednu ztratila by prý šly dnes do tisíců a takhle by to bylo jen za práci a kamínek. Tak jsem zvědavá, jak to dopadne. Budou nám vracet za bydlení , takže to asi nechám udělat. ;-)

777 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. dubna 2015 v 11:19 | Reagovat

Nastrouhala jsem přes půlku  velké kedlubny a udělala sladkokyselé ,,zelíčko". To se dá jíst i samotné. Asi k tomu udělám nočky nebo halušky. K večeři to bude lehčí. :-)

778 Lydie Lydie | 30. dubna 2015 v 12:16 | Reagovat

K obědu jsme také dělali řízky a karbenátky.
Teď "odlétám" nakupovat.Potřebujeme vínko - večer budeme na zahradě "pálit čarodějnice",tak ať nejsme na sucho.
Přeji všem krásný "svátek". :-D

779 Hanako Hanako | 30. dubna 2015 v 12:57 | Reagovat

Dnes jsem vařila jen brambory. Včera jsem měla kuřecí stehno ála bažant s těstovinami, dnes s brambory.Včerejší polévka zeleninová s houbami a rýží bude až na večeři. To si důchodkyně žije, co? ;-)  :-)

780 nar.soc. nar.soc. | 30. dubna 2015 v 17:25 | Reagovat

Nechci nadbytečně provokovat, ale jen připomenout.

1.máj také Svátek práce.

Podnět k vyhlášení daly protesty proti dlouhé pracovní době a nízké mzdě v USA v letech 1886 - 89. Dělníci v odborech v součinnosti s anarchistickými organizacemi svolali demonstrace za vyhlášené cíle. Policejní zásah střelbou zabil 4 protestující a následně na další demonstraci vybuchla nálož z níž byli obviněni anarchisté. Soud je bez řádně ověřených důkazů poslal na popravu. Vina jim nikdy prokázána nebyla.
Na paměť těchto obětí vyhlásila Mezinárodní organizace práce v Ženevě v r. 1889 1. máj za vzpomínkový den na násilně umlčený protest.
V českých zemích se slavil po prvé v r. 1890. Později si toto datum přisvojila sociální demokracie tehdy utvářená i marxismem. Státní moc vyvíjela vždy úsilí o dehonestaci tohoto svátku.
Svátek práce ( jako státní svátek v ČSR od r. 1919 ) byl za I. republiky slaven tehdejšími politickými stranami. Jen komunisté mu tehdy přikládali roli pouličního rozhodování „lidu“.  
Po mocenské změně od r. 1948, dostal Svátek práce „nový obsah“.
Ze sebeuvědomění pokroku dělnické práce se stalo masově vynucované šaškování. Z pozice KSČ, "když je volno, tak na oslavy pozic KSČ". Komunisté zneužili celou historii svým účelovým výkladem, vyprázdnili pojem dělnického sebeuvědomění i odborů a spolupodílnictví na společenském produktu vznikajícím z práce, k bezduchému "manifestování jednoty lidu s KSČ".
Tím je na desetiletí znehodnocena historická skutečnost Svátku práce, jako zamyšlení a bilancování, čeho už bylo v závislé práci dosaženo.
V ČR je to letos navíc umocněno i vzpomínkou na 70let od skončení II. světové války. Bohužel problematické zůstává pracovní právo v ČR  a odborové organizování zaměstnanců. Dodnes totiž neexistuje pracovní soud pro rychlé řešení pracovních sporů a šikany. Související lidská práva jsou v mnoha případech rovněž „úředně“ opomíjena.
Přímo zvolený prezident Zeman se prezentuje přesně podle Ústavy, jako mluvka neodpovědný z výkonu funkce. Dodnes nenašel ani slovo k pracovnímu právu a jeho nedokonalé aplikaci, nápodobně vůči odborům a lidským právům. Napadá historické osobnosti – F. Peroutku.  V kontextu nejlépe placeného úředníka státu je to pochopitelné.
Sytý hladovým nevěří!  
                                                                                Za ČSNS 2005  Ivan Fenz, místopředseda

781 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. dubna 2015 v 17:26 | Reagovat

[779]: Haničko, dobře si žijeme. Nesníme toho už tak moc, takže raději dobré. Dokud člověk nemá různá omezení, tak to jde.Šetřili jsme asi jinak, protože při vyúčtování za byt nám budou vracet, dá se říci víc než 1 měsíční placení.  Však platíme zvlášť elektřinu a plyn, inkaso za televizi a rádio, takže ono se to nasbírá. ;-)

782 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. dubna 2015 v 17:28 | Reagovat

Tak jsem si teď uvědomila, že jen bydlení a ty spotřeby nás stojí měsíčně 1/4 příjmu- důchodů obou.

783 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. dubna 2015 v 18:07 | Reagovat

[780]: přeposílám Vám odkaz na archivní fotokopii týdeníku "Přítomnost" z 26.dubna 1939, kde je mimo jiné na počátku i článek F. Peroutky, kde obdivuje Hitlera pod názvem "Dynamický život".

http://www.pritomnost.cz/archiv/cz/1939/1939_26_4.pdf%20
(http://www.pritomnost.cz/archiv/cz/1939/1939_26_4.pdf%20) ....

Jestli jste si ten článek pozorně přečetli, tak jste jistě pochopili, jakého máme prezidenta Zemana, který odkryl pravou tvář "hrdiny" prolhaných pražských kavárenských povalečů pravdoláskařských.

Už se z těch novodobých tvůrců historie, morálky a kritiků obrací žaludek - a mladí jim to žerou!!!! Přitom jako by nebylo dost jiných nebezpečí pro tento "národ"a svět vůbec...!

784 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. dubna 2015 v 18:10 | Reagovat

[780]:
To jsem dnes dostala a přečetla si to. Takže, kdo má pravdu?
[783]:

785 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. dubna 2015 v 18:19 | Reagovat

[783]: Počkat až se objeví ten časopis a rolovat pěkně dolů- tam to je. ;-)

786 nar.soc. nar.soc. | 30. dubna 2015 v 19:10 | Reagovat

Podle mne Zeman odkryl jen svoji nedostatečnost. Peroutka napsal to co bylo možno v dané době uveřejnit na podporu tehdejších vyhlášením Protektorátu českých zdrcených lidí. Článek obsahuje tří stanoviska:
- jsou vyjmenovány nepochybné úspěchy Hitlerovy aktivity v daném čase,
- jsou vysloveny podmíněná stanoviska pisatele,
- z článku je vidno, že existují české dějiny a české prameny politiky a stanovisek stále nedotčeny.
Nakonec tento článek dovedl Peroutku do koncentráku na 5let.
Co opravňuje alkoholika k soudům?
Snad Ústava, kde čl. 54 odst. 3 zní " prezident republiky není z výkonu své funkce odpovědný".
Dotkl se politického vězně trpícího v koncentráku v prezidentské funkci? Pak je na místě důkaz. Má důkaz? Má kulový, je to tedy mluvka a lhář, libující si v urážkách lidí. Bohužel jsou i tací, co mu to žerou i s navijákem. :-(

787 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. dubna 2015 v 19:22 | Reagovat

[786]: Jak je vidět, tak se měří dvojím metrem. Peroutka musel psát co bylo možno v té době, ale v dalších letech se to bere jako kolaborace s režimem, že? Přitom ale kdo nechtěl nemusel. Pan Peroutka tam krásně podle mne skoro uráží Čechy oproti Němcům, že nelze tyto národy srovnávat a pod. tak jen ho nehajte. V koncentráku byl, ale na rozdíl od jiných ho  přežil. Marné posuzovat do čeho nevidíme.

788 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. dubna 2015 v 19:57 | Reagovat

[787]: Podle wiki doplňuji:
Peroutka byl nejprve vězněn v koncentračním táboře Dachau, dlouhodobě pak v táboře Buchenwald, kde se v roce 1945 dočkal osvobození americkou armádou. V letech 1942/1943–1944 byl dočasně umístěn v pražské věznici na Pankráci.[6]:
Tak to je nějaké divné- dlouhodobě a nakonec jinde?

789 Petr Petr | 30. dubna 2015 v 20:19 | Reagovat

[788]: Snad prý ho náckové chtéli na Pankráci zlomit ke spolupráci,co se jim nepovedlo. KONCENTRÁK PŘEŽILO I DALŠÍCH STO TISÍC NAŠICH TÁTŮ,TO JE MÁME ZA TO ODSUZOVAT...

790 PETR PETR | 30. dubna 2015 v 20:35 | Reagovat

Je smutné,když na hrdinu protinacistického odboje hází sračky ti co sami kolaborovali s ruskou okupací...
Je smutné,že si ještě část národa neuvědomila,že se při volbě prezidenta  spletla, a nemají ochotu si přiznat že včele našeho státu je .....  no nechci tady psát sprostě.
Nejlépe to vyjádřili Slováci,když řekli,že si Český  národ svoji volbou vystavil vizitku sámn sobě.

791 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. dubna 2015 v 21:43 | Reagovat

[789]: Petře, to ne, každý ale z toho nedělal zásluhu. Byla to taková doba, kdy nikdo nevěděl, jak dopadne. Ale hrdina protinacistického odboje nebojoval jen pár články, ale to už my nevyřešíme.

792 Petr Petr | 30. dubna 2015 v 21:45 | Reagovat

Sebekriticky si vzpomenu na svoji  jednu kolaboraci s Ruskou okupací.Prý  nedostanem odměny,pokud nepůjdem do Prvního máje.Dostal jsem  prapor a vyrazil.Když jsem uviděl,že na tribuně vedle našich  budižkničemů jsou ruští oficíři,tak jsem tu fangly opřel o zed a utíkal na autobus, pak na vlak ale nic nesmělo odjet, aby lidé neutíkali, tak jsem se chtěl schovat v hospodě,neb sněžilo, běhám od jedné ke druhé všechny musely být zavřené,stejně jak ta nádraží.

793 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. dubna 2015 v 21:46 | Reagovat

[790]: Ať posoudí další vývoj a ne někdo, kdo sám má máslo na hlavě. Myslím tím  Slováky. Kdo to vlastně řekl o té vizitce? Možná má mluvu razantní, kdo nemá? Ale snaží se rozumně jednat a nedá si nic líbit.. Kdo by byl tedy lepší z těch kandidátů?

794 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. dubna 2015 v 21:52 | Reagovat

[792]: No vidíš a já jsem byla tak drzá, když u nás v práci řekli, že napíšou absenci každému, kdo nepůjde na 1. máje, tak jsem se ozvala. Je to státní svátek, nikoho nemohou nutit, zvláště ty dojíždějící z vesnic a navíc vyhrožovat. Přímo jsem se zeptala šéfa: Takhle přesvědčujete lidi? Když bude hezky, půjdou se sami podívat na průvod, ale nutit je nemůžete. Navíc jsem šla raději s děvčaty z Dívčího klubu na Dům mládeže, ale to byla otázka předvést, co se v kroužcích dělá. Holky měly v ruce vařečku a měly na sobě zástěrky a čelenky. Měla jsem to sice u něj pohašené, ale nakonec nic ani nekontroloval.

795 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. dubna 2015 v 21:58 | Reagovat

[790]: Nikdo je nevítal, to vím ze svého okolí. Dávali jsme plakáty na zdi, pak to nějak upadalo, málokdo se s nimi přímo stýkal. Vojáci mezi lidi nesměli, jen přejížděli. Prostě tu byli, ne už vítaní jako po válce. Ale kolaborace znamená něco jiného než ignorování skutečnosti. Vše si řeší vlády, ne obyčejní lidé, sám jsi to jednou říkal. Tak měř jedním metrem.

796 Petr Petr | 30. dubna 2015 v 22:02 | Reagovat

Prvomájovému  průvodu se říkalo EXPO = EXISTENČNÍ POCHOD, JEDINÝ ZE TŘÍDY JSEM nikdy  NEŠEL A DVOJKA Z CHOVÁNÍ ZA NEOMLUVENÉ HODINY BYLA VLASTNĚ VYZNAMENÁNÍ.

797 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. dubna 2015 v 23:19 | Reagovat

[796]:To zaase my jsme klidně šli. Neříkej, že jsi byl tak protirežimní už jako dítě školou povinné. Bůhví, za co jasi tu dvojku z chování měl. Jednou jedinkrát jsem ji jako žákyně  sedmé třídy ve čtvrtletí měla, ale za normální drzost vůči učitelce navíc k tomu samé jedničky. Paráda, ne? ;-)

798 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. dubna 2015 v 23:23 | Reagovat

Při řečnění na tribuně se dalo tak krásně bavit někde vzadu, koukat po klukách. Stejně jsme kromě hudby máloco slyšeli. Odpoledne jsem pak se sborem zpívala v parku. Aspoň jsem se dostala určitě ven už po obědě a nemusela doma pomáhat s nádobím. ;-)

799 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. dubna 2015 v 23:51 | Reagovat

Půlnoc se  blíží, dubnová Kavárna pomalu končí. Děvčata se rozletěla a pánové asi také. Nebo už všichni spí. Tak se mějte dobře v tom měsíci máji, nezapomeňte dát partnerkám pusu, aby vám neuschly. :-)

800 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. dubna 2015 v 23:52 | Reagovat

Jo a dobrou noc pro dnešek. [:tired:]  ;-)  :-x

801 nar.soc. nar.soc. | 1. května 2015 v 7:32 | Reagovat

[787]:

Ferdinand Peroutka žil v rozostřené době
( jako my dnes ). Byl aktivní intelektuál a novinář. považoval za svoji povinnost psát o věcech, které byly tehdy sporné. Od TGM dostal 1 mil. Kč na založení časopisu pro intelektuály, pro svobodnou diskuzi o směrech v politice a citlivých společenských věcech. Poskytl mimo jiné i Juliu Fučíkovi prostor pro jeho čím dál vyhrocenější názory. Mimo komentář nakonec ponechal Fučíkovu knihu " V zemi, kde zítra, znamená již včera", což bylo hloupě devótní dílo zastírající skutečnost v SSSR.
F. Peroutka byl a je dodnes uznávaný novinář moderní doby, je po něm pojmenována každoročně udělovaná cena pro objektivní novináře. Komunisty byl nenáviděn, protože odešel do exilu, aby se uchránil před možnou vraždou ( viz Horáková). Nezlomený druhou totalitou vymohl s dalšími podporu v americkém Kongresu, pro zřízení Radia Svobodná Evropa, pro všechny státy pod sovětskou kuratelou.
Zemřel v exilu, má symbolický hrob v ČR až po r. 1990. Takových lidí mělo být více a dnešní Zemani by utřeli nos. Co za Zemanem stojí? Vláda držená zloději u moci, 12 let chlastu a žvástů, aby se s pomocí starých všiváků = Veleba - tajemník OVKSČ pro zemědělství ve Zlíně ( znám lumpa osobně z agrární komory), jak plédoval pro transformovaná JZD ( rozebíraná předsedy a odmítal jejich jménem zem. odbory ).
Jiný výtečník Min. Grérg, znám osobně, žvanil o potřebě podpory vývozního průmyslu až prosral v Číně 2miliardy Kč a pochoval Destu navždy. Mohl bych ještě pokračovat. Ožrala Zeman nic dobrého ČR neopatří a nijak neprospěje, nemá to v povaze. Je to jen rýpající nýmand. :-(

802 nar.soc. nar.soc. | 1. května 2015 v 7:32 | Reagovat

[787]:

Ferdinand Peroutka žil v rozostřené době
( jako my dnes ). Byl aktivní intelektuál a novinář. považoval za svoji povinnost psát o věcech, které byly tehdy sporné. Od TGM dostal 1 mil. Kč na založení časopisu pro intelektuály, pro svobodnou diskuzi o směrech v politice a citlivých společenských věcech. Poskytl mimo jiné i Juliu Fučíkovi prostor pro jeho čím dál vyhrocenější názory. Mimo komentář nakonec ponechal Fučíkovu knihu " V zemi, kde zítra, znamená již včera", což bylo hloupě devótní dílo zastírající skutečnost v SSSR.
F. Peroutka byl a je dodnes uznávaný novinář moderní doby, je po něm pojmenována každoročně udělovaná cena pro objektivní novináře. Komunisty byl nenáviděn, protože odešel do exilu, aby se uchránil před možnou vraždou ( viz Horáková). Nezlomený druhou totalitou vymohl s dalšími podporu v americkém Kongresu, pro zřízení Radia Svobodná Evropa, pro všechny státy pod sovětskou kuratelou.
Zemřel v exilu, má symbolický hrob v ČR až po r. 1990. Takových lidí mělo být více a dnešní Zemani by utřeli nos. Co za Zemanem stojí? Vláda držená zloději u moci, 12 let chlastu a žvástů, aby se s pomocí starých všiváků = Veleba - tajemník OVKSČ pro zemědělství ve Zlíně ( znám lumpa osobně z agrární komory), jak plédoval pro transformovaná JZD ( rozebíraná předsedy a odmítal jejich jménem zem. odbory ).
Jiný výtečník Min. Grérg, znám osobně, žvanil o potřebě podpory vývozního průmyslu až prosral v Číně 2miliardy Kč a pochoval Destu navždy. Mohl bych ještě pokračovat. Ožrala Zeman nic dobrého ČR neopatří a nijak neprospěje, nemá to v povaze. Je to jen rýpající nýmand. :-(

803 Lydie Lydie | 1. května 2015 v 13:22 | Reagovat

Přeji krásný den. :-)Tady je pod mrakem a chladno.Neprší, ale bylo by to potřeba.Je sucho. :-)  :-)

804 Lydie Lydie | 1. května 2015 v 13:24 | Reagovat

Nevím, proč hradní pán "vytahuje" na světlo pana Peroutku.Mám pocit, že odvádí pozornost od něčeho součastného, z čeho má strach,aby se to neprobíralo.Tak hodí psům-sděl.prostředkům "náhradní kost". :-)

805 Lydie Lydie | 1. května 2015 v 13:25 | Reagovat

[800]:Gratulace. :-)

806 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 1. května 2015 v 16:40 | Reagovat

[804]: Myslím, že není třeba něco vytahovat problémů ve světě i u nás je habaděj.

[805]: Dík, to vzniklo tím, že jsem tady byla asi sama. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

ReklamaJde se spát, díky za návštěvu a na shledanou...

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx