♥♥♥♥♥♥♥♥


Zábřežáci - 80 - historie motoristického sportu.

23. března 2015 v 0:06 | Ruža z Moravy |  Zábřeh-Sport i jiné události
Máte rádi motoristický sport? Věřím, že by kývlo dost lidí. Díky Markovi Kratochvílovi ml. a kolektivu MOTO Racing Zábřeh přišla na pult knihkupectví Patka u nás krásná publikace. Něco vám k ní sdělím. Není to reklama jako taková, autory z větší části znám, zvláště rodinu Kratochvílovu a proto jsem neodolala, abych tu jejich knihu nepochválila.

Motto knihy: Všichni chtějí být první, ale jen málokomu se to poštěstí.Publikace, která mapuje na 230 stránkách a na více než 300 fotografiích motoristický sport v Zábřeze od roku 1934 až do roku 2014. Autoři publikace, Moto Raicing club Školská Zábřeh pod vedením M. Kratochvíla ml. zmapovali historii motoristických závodů v Zábřeze, představí více než 150 závodníků, kteří v tomto období reprezentovali naše město. Rovněž vzpomenou na sportovní podniky,
jako jsou silniční závody motocyklů, závody motokár, motokros a řadu jiných, které se v Zábřeze konaly.

Předmluva v knize od autora:
Věnováno všem, kteří se odhodlali usednout za řidítka či volanty svých závodních strojů a ukázat na tratích při sportovním zápolení svoji odvahu a jezdecké umění tyto divoké oře ovládat.
Věnováno především generaci závodníků, kteří svůj um předváděli v době, kdy my , autoři , jsme ještě nespatřili světlo světa.
Obzvláště pak Ferdovi Hrochovi, Miroslavu Kratochvílovi, Josefu Truxovi a jejich kamarádům, kteří zanechali tu pomyslnou první stopu na závodních drahách a stali se vzory pro své následovníky.

nar. 1914 , padl 7.5.1945 - jedna z posledních obětí fašismu.Josef Truxa v r. 1947, kdy vyhrál závod Memoriál Ferdy Hrocha...

V úvodu je napsáno mimo jiné, jak vznikl nápad sestavit a vydat vzpomínky podle dostupných dokumentů. Je již málo pamětníků, kteří dobové fotografie mohou zapůjčit a tak nebyl čas déle čekat.
Název publikace Zábřežáci 80 - není náhodný. Snahou autorů je představit nejen zábřežské, ale i širší veřejnosti období osmdesáti let motoristického sportu, tedy od roku 1934, kdy je zdokumentována účast zábřežských jezdců na motocyklových závodech až po dnešek, rok 2014. Chtějí připomenout zábřežské závodníky na motocyklech, automobilech, motokárách a minikárách, kteří ve své době úspěšně reprezentovali svoje město, stejně tak závodní tratě, na kterých se ve městě a okolí závodilo.
Kniha vznikla ve spolupráci s bývalými závodníky, mechaniky, pořadateli a pamětníky. Dnešní generace asi vůbec netuší, že se ve městě jezdil slavný silniční závod, na kterém se setkávali motocykloví a automobiloví jezdci zvučných jmen, jako na př. Václav Parus a Bohumil Staša na motocyklech a z automobilových závodníků celá tehdejší reprezentace AZNP Mladá Boleslav.

Obsah zde nebudu zveřejňovat, je lepší si knihu koupit a přečíst. Podotýkám, že dost z těch lidí osobně znám. Obzvlášť rodinu Kratochvílovu , Hrochovu, Truxovu. Ludvík a Miroslav Kratochvílovi byli, jak jsem je znala, motorističtí všeumělové, nadšenci.
Jen pár ukázek fotografií...


Dovolila jsem si něco málo z knihy zveřejnit. První foto v článku je titulní strana . Je krásně provedená, doplněná mnoha fotografiemi díky lidem, kteří fotografie a materiály poskytli a díky sponzorům je i na kvalitním křídovém papíru. Hlavní je ale obsah, samozřejmě.Co dodat? Přečtu si ji od začátku do konce, ačkoliv jsem se na motorce a v autě jen občas vozila s bratrem, který byl celý život fanda motoristického sportu, ač sám nezávodil. Byl absolventem zdejší automobilové průmyslovky, nyní PAS Zábřeh.
Měl by z té publikace určitě velkou radost. Je to svým způsobem i vzpomínka na něj a všechny známé nadšence , kteří už nežijí..

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | 23. března 2015 v 7:19

Po r. 1950 byl státem rozpuštěn původní Automotoklub Československa ( AČSR). Jeho majetku se ujal Svazaram. Vznikly okresní výbory Svazarmu (OVS) a při nich automokluby. Těm byla svěřena moristická výchova včetně pořádání soutěží a závodů. V každém okrese se začaly odehrávat i silniční závody. Např. u nás uzavřeli spojovají silnici do vedlejší vesnice a zpět štěrkovou oklikou. Vznikl "okruh" vedoucí po rovných kostkách, pak po kočičích hlavách, kolem mlýna blátem na štěrkovou vozovku končící na kočičích hlavách. Různí, závodů chtiví se přihlásili s vlastními motocykly k závodu. Nestačilo jim, co rozmlátili běžně neumětelstvím, teď to mohli spustit veřejné. Skončilo to neslavně, jeden zůstal na vozíčku do smrti, tři motorky byly zničeny, zabili v sousední vsi kozu, kterou vedl kdosi po "okruhu na pastvu. Také hejna hus a kachen u mlýna vydala svoji daň. Závod měl být "pilotní" pro budoucí autozávod, k němuž po zkušenostech už nikdy nedošlo, vlastně už k žádnému závodu.
Po r. 1950 byla totiž zrušena Velká cena Brno na Masarykově okruhu, protože ČSR neměla (po zrušení AČSR) žádného zastupce v mezinárodní motoristické federaci. Trvalo to dalších 10 let, než byl Automotoklub mezistátně obnoven a ČSR se mohla účastnit mezistátních závodů. :-D

2 Čerf Čerf | E-mail | Web | 23. března 2015 v 8:26

Přiznávám, že mi sudičky do vínku opomněly přidat vášeň pro motory, takže jejich burácení se mnou vůbec nic nedělá a před vůní benzínu dávám přednost úplně jiným vůním. A jak jinak sleduji jako nadšený fanoušek skoro všechny sporty, k těm motoristickým jsem nikdy nezískal bližší vztah. Což pochopitelně nijak neubírá knize na zajímavosti či na kvalitě.

3 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 23. března 2015 v 10:11

Nemohu tvrdit, že bych zrovna milovala vůni benzinu a výfuků, ba ani burácení motorů mi není moc příjemné, ale dovedu pochopit vášeň i pro tento sport. Při každém sportu kromě nějakých sedavých, lze přijít k úrazu a nejen husy, kozy jsou při jakékoliv jízdě přejeté. U nás se jezdilo hodně dlouho a řekla bych, že lze spíš ocenit vytrvalost některých lidí v tom, co dělají. :-)

4 Johanes Johanes | E-mail | 23. března 2015 v 16:28

...tak to jsi udělala moc dobře,e jsi nás příznivce motorismu  uvedla motoristického sportu v Zábřehu.Vaši hoši,kteří celý život miluji vůni benzinu budou míti nepochybně radost z vydané knihy.Je to jen dobře.
já celý život motoristický sport miluji.I dnes v přetechnizovaném světě nabitého komerci pravidelně a nedočkavě očekávám start VC motocyklů.Našim číslem je 46,znalci znají.
Měl jsem bráchu o 10 let starší,který po válce také propadl motorkám.U nás se tehdy hlavně jezdily závody " O stříbrný štít města Krnova, Bezručův okruh a později Hornický kahan v Havířově.Pak ještě na pár lez se uchytil závod " Jeseníky,který je jezdil na trase Opava,Bruntál,Šumperk,Jeseník,Krnov.Jezdil se za plného provozu po silnicích I. a II.tříd.
Brácha jezdil kategorií 125 ccm.Tehdy chlapci jezdívali v kožených rajtkách a bendách,na nohou měli po kolena krásné šněrovací kožené boty.Na hlavách přilby a v pase pes bundu zpevňovací kožený pás ( něco jak nocil jánošík(, to k vůli zpevnění páteře v případě havárie.
O závodním víkendu byl sobotní trenink, v noci na neděli e ještě pracovalo na motoru,který se ladil do vyššího výkonu.kolikrát celou noc.Zkoušky se pak v noci dělaly na dnešní silnici I/57.Bylo nádherné v noci pslouchat vytí motoru.A pokud jde o tu vuni benzinu,znalci ví,že benzin voní jen,když se do něj přidá ricinový olej.Jinak,hkavně v dnešní době,není o co stát.Bylo by to vyprávění na dloihé lokte,jak jsem poprvé byl posazen na závodní moto ČZ 125 cmm a skončil jsem v plotě mezi štachetama.Tehdy mi bylo 8 let.Jak jinak to mohlo dopadnout.Nebo projížďka na Jawa 500 OHC...nezapomenutelné dodnes.Tehdy se z ničeho nedělal problém...byla to krásná doba,volnosti a odvahy. :-)  :-P  [:tired:]  [:tired:]

5 Ji Hei - Fotografie Ji Hei - Fotografie | E-mail | Web | 25. března 2015 v 15:04

Ruží, já mám ráda všechna vozidla i lítadla ;), ale když jde o historická vozidla, tak to jsem k neudržení ;). Moc se mi ty staré opečovávané naleštěné stroje líbí a když je někde jejich přehlídka, tak se snažím nechybět :). A závodění, ať už auto, nebo moto - to je vždycky paráda a nadšencům, kteří se tomuto sportu věnují, patří dík a pochvala..:). Kniha je určitě moc pěkná a prohlížet si ty staré obrázky, to musí být hodně příjemná záležitost..:).

6 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 25. března 2015 v 17:07

[5]: U nás bývají přehlídky veteránů, líbí se mi to více, než nějaké frrrnk závody, kdy auto přejede ani je moc nevidíš. Jde to moc zajímavá kniha aspoň pro mne už kvůli těm fotografiím. :-)

7 Hanka Hanka | E-mail | Web | 4. dubna 2015 v 17:31

Tohle musím ukázat příteli Jarkovi, ten motoristickým sportem doslova žije.
Tvůj článek ho bude určitě zajímat, Ruži. :-)

8 Ji Hei - Fotografie Ji Hei - Fotografie | E-mail | Web | 7. dubna 2015 v 21:55

[6]: Ruží, u nás bývají taky, ale ne až tak často. Ale snažím se nevynechat a jít se podívat. Bývají to krasavci a jejich pyšní majitelé, na ty je taky radost koukat v těch dobových kostýmech..:). Dávají si s tím práci a mají to rádi..:). A co se dělá s láskou, to má vždycky dobrý výsledek..:).

9 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 7. dubna 2015 v 22:18

[4]: Kniha zaujala syna hlavně kvůli historickému zaměření. Vnukovi ukazoval kam která cesta vedla, kudy se jezdilo, co tam teď je. Vnuk zase koukal na ty motorky a pak sbalil knihu do batůžku, že ji ukáže dědovi (tomu od mamy), ten na mtorce jezdil a hodně lidí z té knihy i zná. :-)

10 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 7. dubna 2015 v 22:23

[7]: Určitě by se mu líbilo, jak je udělaná. Je tam hodně různých aut,motorek. Dokonce zajímavé auto-veterán, ve kterém jeli jedni novomanželé z kostela (měli svatbu v tentýž den jako my)-on byl zaměstnaný v ČSAO, takže dokonce po 50 letech od svatby mu ho nynější závod zapůjčil ke zlaté svatbě k odvozu z radnice. Oni tu svatbu na rozdíl od nás měli- my jen rodinné setkání na počest, že jsme to spolu vydrželi. ;-)

11 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 7. dubna 2015 v 22:24

[8]: To máš pravdu, je to přímo kůň u těch majitelů veteránů. :-)

12 Hanka Hanka | E-mail | Web | 10. dubna 2015 v 18:41

[10]: Tak to musel být parádní zážitek, Ruži. :-)

13 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 10. dubna 2015 v 19:22

[12]:Naši mladí něco podobného chystali, tu projížďku městem, ale předešla jsem je pozváním na večeři a nakonec už nás znají, tak raději nic vzpouzeli. Nejsme moc příznivci takového zveřejňování a navíc ve městě jsem profláknutá a vlastně i muž tím, že jsme měli obchůdek na ,,hl.ulici".To stačí. ;-)  :-)

14 pizlik1 pizlik1 | E-mail | Web | 20. dubna 2015 v 11:33

Motosport mě nikdy nic moc neříkal a zdá se mi to také dost nebezpečné.

15 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 20. dubna 2015 v 15:06

[14]: Když se jezdí rozumně, může někoho bavit. Jinak já se sice ráda podívám na jakýkoliv stroj, ale mám respekt a jdu raději dál. :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

ReklamaJde se spát, díky za návštěvu a na shledanou...

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx