Kavárna U Ruži - únor 2015.

1. února 2015 v 0:03 | Ruža z Moravy |  Kavárny-povídání s lidmi

Vítám Vás všechny v únorové Kavárně !


Nejkratší měsíc v roce, zimní měsíc začínám , jako již vícekrát, výběrem pranostik.
Nejznámější myslím je: Únor bílý - pole sílí.


Únor - úmor: kdyby mohl, umořil by v krávě tele a v kobyle hříbě.
Únorová voda - pro pole škoda. Když v únoru mráz ostro drží, to dlouho již nepodrží.
Leží-li kočka v únoru na slunci, jistě v březnu poleze za kamna.
V únoru sníh a led - v létě nanesou včely med. Když skřivánek v únoru zpívá, velká zima potom bývá.
Když únor vodu spustí, ledem ji březen zahustí.
Když tě v únoru zašimrá komár za ušima, poběhneš jistě v březnu ke kamnům s ušima.
Teplý únor - studené jaro, teplé léto.
Co si únor zazelená - březen si hájí; co si duben zazelená - květen mu to spálí.
Mnoho mlh v únoru přivodí mokré léto.
Můžeš-li se v lednu vysléci do košile, připravuj si na únor kožich.
Když větrové na konec února uhodí, moc obilí se na poli neurodí.
V únoru-li vítr neburácí, jistě v dubnu krovy kácí. Je-li v únoru zima a sucho, bývá prý horký srpen.

Tak nevím, jak to letos vypadá vidíte sami. Člověk musí být připravený na různé počasí.

Školní Pololetí uplynulo, děti i rodiče si na chvilku oddechli, těší se na brzké jarní prázdniny. Jaké pro ně budou, co jim počasí připraví, nevíme, ale myslím, že se určitě zabaví. Pokud na ně rodiče nebudou mít moc času, nastoupí prarodiče, tety, strýcové, sousedky , ty větší si vystačí sami.

Mohli bychom si v Kavárně zavzpomínat na pololetní prázdniny a co jsme dělávali, pozdější ročníky měly už jarní prázdniny. Jestlipak jste si na ně udělali čas, podnikali výlety, jezdili případně na t. zv. zimní rekreaci? My párkrát ano a vzpomínáme na to dodnes. Jestli děti vzpomínají aspoň občas - to nevím.

Dám i v tomto měsíci starodávný, ale aktuální obrázky- pozdrav od Tlustjocha...Snad budou i nějaké recepty, fotografie od čtenářů či blogerů, těším se na jejich návštěvy, oplatíme jim je většinou. Takže zatím tak.
Dáme si svařák na zahřátí? Nebo nějaký dobrý čaj, samozřejmě kávičku...

Jsme-li nachlazení, pomůže prý:

Židovský penicilin proti chřipce - tohle fakt zabírá 100 % ( z emailu)

0,3 l Horký slepičí vývar zalijeme s ním :
1cibuli nakrájenou na drobno,4 stroužky česneku rozmačkané
10 cm bílé části póru, 1 čili papričku, 2 cm kořen zázvoru nastrouhaný

horké sníst, lehnout do postele aspoň na 3 hodiny.


Regenerace páteře a kloubů
Ortopéd doporučuje:
Každý večer před spaním, po dobu 1,5 měsíce, je třeba sníst:
1 fík (může být čerstvý nebo sušený),5 sušených meruněk,1 sušenou švestku


Uvedené plody obsahují látky, které podporují obnovení tkaniv tvořících měkké meziobratlové plotýnky.
Zvyšují též jejich pevnost a odolnost. Zpevnění uvedených tkaniv vede k tomu, že obratle začínají samy zaujímat pozice, které jim určila příroda bez vnější manuální korekce.
Vyzkoušejte výše uvedený recept a svou páteř nepoznáte. Látky potřebné k uskutečnění tohoto procesu však nejsou obsaženy v každém z plodů zvlášť, nýbrž vznikají až při jejich kombinaci.
Autorovi článku poradili tento recept sportovci-olympionici, kteří si takto regenerovali páteř po velké zátěži. Autor článku to několik let doporučoval svým pacientům, protože to skutečně pomáhá.

Poznámka k návrhu:
Tak jsme počítali, kolik kusů fíků, sušených meruněk a švestek bychom potřebovali- tedy dost. Ještě jsem řešila, jestli bych to pokousala, takže jsem si řekla, že předepsané bych hodila do mixerku a poněkud rozšrotovala. Pěkně by se to spojilo a byl by nakonec dobrý mls, ne? S ohledem na to, že nemáme zahrádku a tím ani sušené ovoce, tak koupené by nebylo zrovna nejlevnější. Co by člověk pro své zdraví neudělal, že?

Třeba si pořiďte toto:Mám jeden dotaz na znalce květin: Dostala jsem kytičku karafiátů a byly doplněny drobnými kvítky na větvičce. Nafialovělé barvy . Nikdo nedokázal uhodnout, co je to za kvítko. Dám sem fotku, snad se znalec najde...

Mohlo by to být toto...vyřešeno , potvrzeno. Díky.

Přidám i tentokrát něco vtípků z emailů:Jeden dobrý výmysl z japonské restaurace - místa pro kuřáky:


Co na to říkáte? Dobré, ne?


Poslala mi Hanako pěkný obrázek- vlastně fotku ze skutečné cesty Petra, kterého možná znáte z odkazu na stránky, kde píše i o svých cestách. Něco málo o něm přidám :

Ing . Petr Horálek- fotograf, cestovatel, astronom

Narodil se v roce 1986 v Pardubicich, kde již v útlem věku podlehl kouzlu hvězdného nebe.
Ve stejném městě začal ve svých 12 letech navštěvovat astronomický kroužek v tamni hvězdárně
pod vedenim dnes již zesnulého Vaclava Knolla. Záliba v astronomii ho neopustila ani
po maturitě, takže se rozhodl vystudovat bakalářský program astrofyziky na Přirodovědecké
fakultě Masarykovy univerzity v Brně. V profesnim i ve volném čase se věnuje popularizaci
astronomie, předevšim prostřednictvim oblibených astronomických článků na serveru
České astronomické společnosti Astro.cz. Jeho největši vášni v astronomii je pozorováni
a fotografovani nočni oblohy a výjimečnych nebeských úkazů. Zejména pak slunečnich a
měsičnich zatměni, která ho uchvátila již v dětstvi a za nimiž cestuje po celém světě. Dalši
snimky autora najdete na jeho strankach. Zadejte si do hledače Ing. Petr Horálek a můžete si z odkazů vybrat, co vás zajímá.

Myslím, že se vám také bude líbit- prý Bohové musí být šílení III., aneb jak seznamoval Petr Křováky s technikou...


Nevím, jestli jste zaregistrovali recept na bonbony proti nachlazení Ládi Hrušky, zkopírvala jsem ho sem. Stejně pochází od čtenářů či diváků, takže nic tajného:Postup:
Všechny suroviny dejte jednoho hrnce. Hrnec zahřejte, aby se cukr a ostatní suroviny rozpustily. V momentě, kdy směs zpění, nezapomeňte míchat. Na mírném plameni vařte asi 20 minut. Po této době hrnec odstavte a směs nechte zchladnout.

Po vychladnutí směs zhoustne a v tu chvíli začněte tvořit bonbóny pomocí čajové lžičky. Oválky pokládejte na plech vyložený pečícím papírem. Bonbóny nechte vychladnout a poté obalte je v moučkovém cukru.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (806)
Zobrazit starší komentáře

701 bábina bábina | 24. února 2015 v 18:57 | Reagovat

[698]: Je zde spousta nesrovnalostí. Oznámí,že má rukojmí a že má pistoli. Pak si přečteme, že střílel z  brokovnice,a že má dokonce  dvě zbraně. Je duševně labilní. Je duševně labilní a má zbrojní průkaz?
Pak nesedí časové prodlevy. Když byla pozastavena železniční doprava, někdo to musel ohlásit. Na co se čekalo? Kdo zaspal? Bohužel, mně to spíš připomíná, že si vyřizoval s někým účty...

702 bábina bábina | 24. února 2015 v 19:36 | Reagovat

[690]: Práce archeologa se mně vždy líbila, ale nevím, jestli zrovna v takových podmínkách. Lidi to říkají jako vtip: utopit se na Sahaře a neví, že to vtip vůbec není...
Do cizineckých legií naší hoši vstupovali za dobrodružstvím, byli to v pravém slova smyslu dobrodruzi. Co je šokující, že někteří se vrátili a podnikají se střelivem. Jako vojáci v záloze po nezákonně opuštění republiky měli být souzeni. Já to nevím přesně, vy chlapi, to budete vědět přesně. Vše prominuto, vše odpuštěno a zabijáci dál podnikají...pak se divíme, kolik je všude nelegálně skladovaných zbraní. Nikdo neví, na čem bydlí, zda snad ve sklepě nájemního domu není něco, co být nemá...

703 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 24. února 2015 v 19:37 | Reagovat

Je to hrůza.Pomník mu asi nepostaví. Tak už se to ,,řeší" jako v Americe? Budou to obracet dokola, ale pravé důvody se asi nedovíme nikdy. Teď jej pomlouvají, že byl divný, manželka divná, dřív to nikdo nevěděl?

704 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 24. února 2015 v 19:39 | Reagovat

Dostali jste emailem toto? Nevím, co je na tom pravdy- prý ověřeno hoaxem. Ono je všechno možné:

Všem kontaktům - naléhavé! Zkontrolováno na hoax... výstraha pro VŠECHNY !!!!!!!!!! Sdílím toto oznámení se svými přáteli, rodinou, kontakty. V nadcházejících dnech buďte pozorní, neotvírejte žádnou zprávu s názvem "Windows Live Aktualizace" bez ohledu na to,  kdo vám to posílá. Je to virus, který zničí celý pevný disk.Tento virus můžete dostat i od známého člověka, kterého máte ve vašem seznamu adres. To je důvod, proč byste měli poslat tuto zprávu všem vašim kontaktům.   Pokud se zobrazí zpráva s názvem "Windows  Live Aktualizace", i když je odeslána od přátel, neotvírejte ji a okamžitě vypněte váš počítač. To je nejhorší virus oznámila CNN, byl klasifikován Microsoftem jako nejničivější virus, který kdy existoval. Tento virus byl objeven včera odpoledne antivirem McAfee. Neexistuje žádná možnost řešení problémů pro tento druh viru. Prostě zničí a vynuluje pevný disk. Pamatujte: Pokud to dáte svým kontaktům na vědomí, všichni z toho mohou mít prospěch.

=
mám pocit, že už jsem to jednou dostala. Myslím to varování.

705 Kitty Kitty | E-mail | Web | 24. února 2015 v 20:32 | Reagovat

[697]: Přesně tak. Navedla jsi mě, ale současně jsem si toho taky všimla. Už mi to chodí a z těch ztracených kutám ty, které jsem nečetla - u dřívějších článků i u vás :-P

706 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 24. února 2015 v 20:34 | Reagovat

[700]:Zrovna ta 700 vyšla na tu událost nešťastnou, že?

707 bábina bábina | 24. února 2015 v 21:00 | Reagovat

[703]: On divný, ona divná, ale když se dívám,kde bydlel, tak zřejmě všem v okolí, coby elektrikář udělal elektriku. Tenkrát asi divný nebyl...
Takový dům si ledaskdo nepořídí. Zřejmě žádný nefachčenko to nebyl. Nezbavím se pocitu, že problémy měl, hlásil je na radnici a ta nereagovala. Moc mně to připomíná tragédii na severní Moravě...

708 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 24. února 2015 v 22:56 | Reagovat

[707]:Když byl elektrikář, proč se neudělal pro sebe, když byl nezaměstnaný? Existují nějaké zkoušky, praxi měl, živnosťák a bylo by to. Tady jeden takový je. Je docela levný na opravy spotřebičů, šikovný. Na součástky sbírá i starší spotřebičew, rozebere je a co se dá použít použije. Navíc poctivě ty  starší součástky neúčtuje, jen práci a případné nové.

709 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 24. února 2015 v 23:54 | Reagovat

Dobrou noc všem, pěkný den. Podle předpovědi nebude nic moc hezkého. Tak na shledanou zítra. :-)

710 nar.soc. nar.soc. | 25. února 2015 v 6:44 | Reagovat

[708]:

Dobrý den.

Jde o důchodový věk. Člověk může být nemocný, při odchodu do důchodu se může náhle změnit příjmová situace, kterou nestačí nebo neumí vyřešit. Mohl cítit křivdu "odstrčení" do důchodu, v hospodě už nemohl co dříve nebo byl někým zesměšněn. Těch možností je mnoho.
Zveřejněný průběh události je také zmatený.
Udává se, že útok nyl rychlý asi ve 13hod, ale skutečná pomoc přišla asi ve 14,45. V UH.Brodě je služebna "pomáhat a chránit", nějak to nejde dohromady. Konečný osvobozující zásah byl až po příjezdu přepadové jednotky. Zraněná žena ( dva zástřely ) možná byla na místě 1,45hod. bez pomoci.
Můj odhad je, že takový masakr nejde způsobit pistolí ( prý 25 ran = kdo a jak to zjistil?), ale škorpionem. Tj. minimalizovaný samopal ráže 7,65mm, zásobník má až na 25 ran a kadenci přes 600 ran/min. Škorpiona lze pronést pod oděvem, natažený je připraven ihned k palbě. Mám dojem, že se kdysi ve zbrojovce UH. Brod, vyráběl. Dodnes je volně ke koupi za 1800.-Kč znehodnocený, což je pro místní zbrojíře profesní výzva. Zručný a poučený kutil může rovněž zbraň zprovoznit. Pokud má zbrojní průkaz nemá problém s nákupem pistolového střeliva pro Škorpiona.
Benevolentní rozdávání zbrojních průkazů a jejich formální obnovování má také svůj význam.

Je to nenapravitelná tragedie a zřejmě v tom mají i úřady jistou odpovědnost. Proti zmíněnému vrahovi byly občanské výhrady. :-(

711 nar.soc. nar.soc. | 25. února 2015 v 7:47 | Reagovat

[710]:

Podle posledních údajů měl střelec dvě pistole a nikoli samopal ( jak jsem nesprávně spekuloval) a zastřelil se sám. :-(

712 nar.soc. nar.soc. | 25. února 2015 v 7:55 | Reagovat

Z dalších uveřejněných informací je zřejmé, že střelec z UB byl asi 10 let nezaměstnaný. Pokud je skutečností, že měl teď 62 let, asi se zajímal o starobní důchod. Možná, že "jobovka" ze sociálky o skutečném důchodu stačila, aby dostal dopal na kdeco a kdekoho. Vzhledem k tomu, že takové situace prožívá většina důchodců nebude se to dál rozmazávat. Řekne se, z piety k duševně nemocným manželům, se další zprávy neuveřejňují. Dohady zůstanou a s pravdou budou seznámeni jen někteří. :-(

713 nar.soc. nar.soc. | 25. února 2015 v 8:06 | Reagovat

Už v r. 1998 jsem zdejšímu zastupitelstvu navrhl, zřídit obecní svépomoc starším, nemocným lidem. Mají svůj domek ( jeden z páru je nemocný nebo zůstane sám ) a nastanou neřešitelné starosti ( údržba, vytápění a pod. je nad možnosti jednoho důchodu ). Při tom, jsou mladí lidé, nemají kde bydlet a nemají si za co vlastnické bydlení pořídit.
Navrhl jsem penzion s pomocí obce, kam by se sestěhovali potřební a domek by uvolnili pro nájemce. Z nájmu by měli důchodci příjem na opravy a údržbu, případně i pro svoji potřebu. Obec by s pomocí městské policie za nějaký peníz dohlížela, aby se domek nevybydlil, aby se nájemníci při výpovědi vystěhovali.
Obec by získala nové obyvatele a staří by získali klid i nějaké peníze. Prý by to byly starosti, které obci nepřísluší!
Také zde byly za ta léta sebevraždy z neřešitelnosti. Nikoho to nevzrušuje a je to jistě celorepublikový problém, před nímž se zavírají oči. :-(

714 Jeník Jeník | 25. února 2015 v 9:53 | Reagovat

[710]:

[711]:

[713]:

[712]: Zcela souhlasím s panem nar.soc.

Je skutečností , že pravou podstatu věci nám nikdo nikdy neřekne. Vše se obyčejně zamete pod koberec a bude.

Jen bych chtěl ještě dodat ,že ve městě kde se dvěstě let vyrábějí pistole ji každý chlap doma dávno má a bez ohledu na to jestli má , nebo nemá zbrojní průkaz.

O tom jak bylo a i dnes je mít doma funkční zbraň by se dalo napsat romány. Takže mít pistoli je vlastně to samé co mít doma hodiny,nebo koberec. Jsou ale fajnšmekři , kteří těch zbraní mají doma doslova desítky. Naoko mají přihlášeny jen dvě - ale jinak mají doma celý sklad zbraní. A to ve všech městech a místech naší republiky. Ví se o tom ,ale naše zbrojařské podniky s majetkovou účastí nejvyšších státních představitelů - obchodují se zbraněmi a výbušninami až se to protáčí. A je jedno ,jestli je to oficiálně - to tak nějak naoko, ale hlavně neoficiálně - to jsou větší zisky. A viděli jsme to ve vrběticích ,ale i jinde. Prakticky v každém okrese je nějaký obchodních se zbraněmi a municí. A když se něco stane - viz Vrbětice - tak se to tak dlouho vyšetřuje , až se nic nevyšetří a vše následně zaplatí stát - což jsme my všichni. A lumpárna kvete dál.

Já osobně bych to všechno nechal zaplatit těma firmama - což znamená dohled policie ,likvidaci ,transport ,újmu na zdraví , vyplacení pozůstalých - a ještě pořádkovou pokutu v milionech. Ale to by se pánům v Praze šáhlo na bebinko,tak to se nesmí.

Obdobné je to z prodeje zbraní , prodeje munice  - každému i třeba psychopatovi atd. A klidně vše načerno - ale o tom jak to tu skutečně chodí v této branži se nesmí nahlas psát,ani mluvit ,natož to nějak zveřejňovat.

715 bábina bábina | 25. února 2015 v 11:05 | Reagovat

Napsala jsem komentář, ale je někdě ve sklepě...

716 nar.soc. nar.soc. | 25. února 2015 v 11:17 | Reagovat

[714]:

Dobrý den.

Nedávno jsem zde zmiňoval návštěvu ve střední škole v Uh. Brodě. Byl jsem tam na ohlášené návštěvě s vnukem, který se zajímá o profesi puškař. K profesi ( s maturitou ) se váže možnost,( po získání odborné praxe  3 roky ) obchodní, znalecké a podobné činnosti. Absolvování školy se počítá jako rok odborné praxe, další dva lze získat v zaměstnání v tamní zbrojovce. Prohlídka učebních prostor byla velmi vstřícná. Jsou umístěny v sousedství továrny. Dobře vybavené dílny, kde pracují i "dálkaři" jen aby získali odbornost na obchodní činnost, věští, že prodej zbraní bude vzrůstat.
Jen z vlastního  bydliště mohu posoudit, že zde a v blízkém okolí bydlí asi 18000 obyvatel. Jeden obchodník ( možná jím někdy bude vnuk ) údržbář a úřední znalec zbraní, by se v blízkosti Brna docela uživil. Chlapec je klidný, neagresivní, zbraní si váží jako zajímavých strojařských výrobků ( více obdivuje chladné zbraně = které v učení také ukazovali).
Klidné město Uh. Brod téměř se sousedskými vztahy ( viditelnými ve střední škole ) mezi lidmi, bylo necitlivě  poznamenáno. :-D

717 bábina bábina | 25. února 2015 v 11:18 | Reagovat

Včerejší tragedie mne vyvedla z klidu. Vždyť UB je malé měso a mnozí se osobně známe...Jaká mediální kampaň je rozpoutala je příliž...
Já tam vidím trhliny ze strany policie.
Podle některých kusých zpráv se celá akce udála ještě před 13. hodinou, tedy před tím, než volal do TV Prima. Některým hostům se podařilo utéci a z blízkého auqva to oznámili policii. Ti následně odklonili dopravu a pak začali vyjednávat. Ten chlap, který se náhodou zavřel na záchodě byl manžel asistentky šéfa měsské policie, tím prostřednictvím se to dověděl starosta. Takže to šlo asi mimo nahlášení z Primy atd., myslím si že to šlo poměrně rychle, takže někdo zaspal a delegace z Prahy byla zbytečná. Ale to je jen můj názor. Jinak bych dala už na celou akci embargo...

718 Lydie Lydie | 25. února 2015 v 11:56 | Reagovat

Přeji krásný den.Doufám,že bude klidný a nikdo nebude střílet - je to tragedie.

719 nar.soc. nar.soc. | 25. února 2015 v 12:10 | Reagovat

[717]:

Péče "hlavounů" o lid je dojemná, svojí pitomostí! Ničemu nemohou pomoci, mnohdy nevědí o věci nic, ale "vyletět" z úřadu a nadouvat se v TV je asi neodolatelné. Čím je kdo omezenější, tím víc s tím leze na světlo boží, aby se stal známým u podobně založených lidí.
Když už tam byli, jak to, že si nikdo ničím konkrétním nevzpomněl na pozůstalé po zavražděných? To je tak těžké, přislíbit pozůstalým pomoc tentýž nebo nanejvýš druhý den? Milionové odměny rozdávali ministři jako Mikuláši a na neviditelné zasažené lidi se dívají jako na hmyz, který ruší jejich idylku! Řešení se vidí ve sbírce! :-D

720 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 25. února 2015 v 15:16 | Reagovat

[715]:Zdravím, byla jsem ve správě, nic tam spadeného není a přitom další  komentáře tam již jsou. \Ještě zkusím zobrazit smazané, jestli se něco objeví, tak to vytáhnu/.

721 Míra Míra | 25. února 2015 v 15:21 | Reagovat

Dobrý den!
Napsal jsem delší komentář, přišel vnouček a při odpovídání na tisíce dotazů jsem kamsi komenář poslal. Vnoučka ne.
Takže stručně:
- vrátil jsem se z dovolené na horách  krása - azuro
- přivezl jsem si chřipku
- oceňuji vyprávění Jeníka a Lydie. Já už jsem dobrodružství opustil a jezdím s cestovkami. Závidím. Ale i tak je možno vidět jinou zemi, jiný mrav. A to je vždycky dobře.

722 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 25. února 2015 v 15:21 | Reagovat

[720]: Opravdu tam nic není, odeslala jsi to opravdu. Ono se stane, že se možná ,,srazil" s jiným a ztratil se. Však to zkus napsat znovu, jo? :-)

723 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 25. února 2015 v 15:25 | Reagovat

[721]: Jéje, taky chřipka.Dopoledne mi popisovala kamarádka, jak od 8. ledna postupně polehala celá její rodina. Dokonce vnučka, která jela do Francie s nějakou 12 členou výpravou prý onemocněla tam a zároveň dalších 7 lidí z výpravy. Dovezli si to tam asi odsud. Je to děs. Doufám, že se nám to vyhne. Muž je očkován, já ne, ale moc mezi lidi nechodím. Zítra dopoledne mám jít k obvodní s výsledky vyšetření z mamografu, tak nevím, abych v čekárně něci nechytla. ;-)  :-?

724 bábina bábina | 25. února 2015 v 15:43 | Reagovat

[717]: Je to hrozná tragedie i pro rodinu a to, co a kolik toho popsali Novinky.cz, jen svědčí o tom, že jim nejde o lidi, ale o senzaci - čtivost, sledovanost. Fuj, kam jsme to dospěli. Z lidské tragédie dělat byznys...

725 Míra Míra | 25. února 2015 v 15:46 | Reagovat

[723]:
My jsme taky lehli všichni.

726 Jeník Jeník | 25. února 2015 v 16:26 | Reagovat

Dobré odpoledne přeji zde všem.

pokračování o výpravě do střední Sahary.

Výprava opět pracovala na plný plyn. Hlavní její práce bylo dokumentovat nástěnné malby po prehistorických lidech. K tomu se ještě přidával sběr starých artefaktů. Byly tam také i když né zase moc. Hlavně to byly kamenné hroty šípů a kopí , dále jiné pro lidi užitečné věci ,jako pazourková kladiva a pěstní klíny a podobně. Vše bylo hodně podobné jako nálezy z pravěku u nás - viz.  Dolní  Věstonice pod Pálavou , nebo z pravěkého sídliště  Předmostí u Přerova. Podle kreseb bylo jisté , že se jednalo o stálá sídliště , která byla obývaná několik tisíc let. Dost dobře si to nedovedeme ani v čase ani v prostoru představit.

A zde přichází zásadní objev , který byl zřejmý již dávno a to , že Sahara nikdy nebyla Sharou - pouští  jak my ji dnes známe. Podle všech "historických záznamů " došlo k masivnímu vysýchaní Sahary až v době těsně předantické , což znamenalo , že po většinu existence Egyptské říše ( asi 4 000 let ) to byla země jednak zelená , jednak úrodná a jednak hojně obývaná zvěří i lidmi. Byly zde lesy , svany jak je známe ze západní Afriky i se stejnou zvěří , také zde byla jezera plná vody , řeky i s krokodýly a hrochy , ale také byly tyto vodní plochy plné ryb.  Ale jak lidí přibývalo - a jejich domácí zvěře k tomu také , tak začalo vysýchání zdejší přírody a vzniku pustiny , polopouští a pouští. Musíme si uvědomit , že Egyptská říše po celou svou existenci se zdejšími lidmi naprosto čile obchodovala , takže neměla vedle sebe žádnou bezvodnou poušť kde jakoby nic nerostlo a jakoby  zde nežili lidé. Nebyla to pravda. Důkazů je celá řada - opět hlavně na kresbách ve skalách , kde lidé nejen že zobrazovali život svůj , ale často i Egyptské obchodníky , egyptské vojáky , egyptské vozy atd. A je to tisíce kilometrů od Egypta na západ , kam se nyní prakticky z Egypta ani autem nedá dostat. Další připomínkou je , že i v  době helénské a antické (řecké a římské) sloužila zdejší krajina jako obrovský zdroj potravy , masa , zvířat , obilí. Vždyť skoro po celou dobu římské říše - a to je již naše historická doba - se odsud " z Lybie (nazývali tak v Římě celou severní Afriku)" dovážely veškeré potraviny do Říma. Vždy byl v Římě volen jeden konzul , později zástupce císaře pro Afriku (Lybii) , který měl hlavní úkol zásobovat Řím odsud potravinami. Což trvalo asi 400 roků. No a na zásobování odsud byla zvyklá i Byzanc - a donedávna i Francie - ale to je již na jiné psaní.

Je nutno zde vzpomenout , že třeba vládce Kartága Hanibal  ( sídlo měl  v dnešním Tunisu - ale ovládal celou severní Afriku a Španělsko s přilehlými ostrovy k tomu) měl jako součást své armády se kterou táhnul na Řím také ochočené slony. A ti by těžko cestovali pouští napříč Saharou jak ji známe dnes.

Všechny kresby jsou v překrytu , nebo jen tak lehce navazují na sebe. Ale při bližším jejich prostudování se zjistilo , že je dělí ohromný věkový rozdíl , třeba i tisíce let.

pokračování

Toto vše se ale stalo jakoby nedávno. Kresby na skalách ale jdou do daleké minulosti a tím nám otevírají vlastně vývoj lidské populace jako takové. Vše zde co se dá vidět je i z období třeba 20 000 tísíc let před náma a kontinuálně až skoro do naší doby.

727 Jeník Jeník | 25. února 2015 v 16:43 | Reagovat

pokračování

Při nálezu těchto kreseb je lidé brali spíše jako umělecký projev člověka , který se tak vymezoval svou inteligencí proti ostatním živým tvorům. Viz třeba nálezy kreseb evropského člověka v jeskyni Altamira a podobně. Ale později se přišlo na to , že tyto kresby jsou vlastně všude na planetě , tam kde kdy žil člověk. A je jedno jestli je to na Sibiři , nebo na Krymu , nebo ve Španělsku , nebo ve Francii. Obdobné kresby byly objeveny v Číně , v Severní a Jžní Americe a nakonec i v Austrálii a na ostrovech v tichomoří. Nastalo jejich překreslování , časové datování , studium co chtěli lidé vlastně vyjádřit. Dále hledání společných znaků v těchto kresbách atd. Teprve nedávno se podařilo odhalit,že to nejsou jen kresby , jen umění , jen vyjádření lidského  citu , ale že to jsou vlastně informace pro jejich příslušníky ,pro jejich sousedy , pro jejich potomky ,pro pozdější lidi a nakonec vlastně pro nás. Bylo vlastně dokázáno ,že je to forma předávání informací - vlastně jakási první forma písemného sdělení. Nastala honička jak toto obrázkové sdělení ( nechce se mi zrovna psát o písmu) přečíst. Podařilo se najít několik australanů (kteří ještě žili v době kamenné - tedy na jeho úrovni - a uměli také malovat a zobrazovat život ve skalách) , kteří to dokázali přečíst a interpretovat do skutečné vypovídající podoby. Čili došlo k poznání neznámého - k prohlédnutí nevědomosti lidské. A to teprve nastal fofr s obkreslováním , focením , zobrazováním těchto kreseb .  Je to na jiné psaní a hlavně na dlouhé psaní  o tom co se děje v této badatelské otázce nyní.

Já tam byl ale v době , kdy se se vším začínalo , kdy ještě znalosti moderního člověka tak velké nebyly. Byla ale odhalena zaschlá řečiště řek , které tekly od středu Sahary ke Středozemnímu moři. Prováděl se fotoprůzkum celé Sahary (ale i jinde) z letadel a kosmických družic. Vše ve jménu vědy ( naoko) , ale hlavně v odhalování zdrojů nerostných surovin , ale to známe , to se děje i nyní a všude na světě.

pokračování

728 Lydie Lydie | 25. února 2015 v 16:49 | Reagovat

[721]:Miro vítám Tě z hor. :-)  :-)
Chřipku zvládneš - buď rád,že "jsi celý". Synovec byl s rodinou na horách a zlomil si ruku.

729 Jeník Jeník | 25. února 2015 v 17:29 | Reagovat

pokračování

Uplynula doba jednoho a půl  měsíce a výprava se musela zase vrátit. Všechno se balilo , ukládalo do beden a kovových pouzder. Složily se stany , zahodily se nepotřebné věci - nebo se spíše předaly místním Tuaregům pro jejich další využití. Jednalo se o plechovky od konzerv , nepotřebné kuchyńské nádobí se kterým se nikdo nechtěl táhat pro jeho nepotřebnost a bezcennost , ale hlavně aby se udělalo místo pro naše nálezy. Po příchodu do hlavního tábora do hotelu v osadě jsme zjistili , že jsou naši hlídači v baru pod obraz , že naše věci a auta hlídají místní černoši - což bylo dobře , protože se neztratilo nic , a  že je nutno povolat další auta na odvoz našeho materiálu - hlavně nálezů. Jak jsme vše průběžně odesílali do tábora za pomoci velbloudů našich tuaregů , tak jsem si ani neuvědomili jakou jsme vytvořili novou hmotnost nákladu , který jsme chtěli dostat domů - do Francie (já do Česka). Opět nastalo horečné přebírání , co se poveze a co se zde zanechá. Něco z nákladu - to nejchoulostivější se podařilo vyřešit naším vedoucím  expedice transportem za pomoci vojenské patroly cizinecké legie. Ti to brali jako zajímavé spestření své nudné práce zde (bylo jim řečeno - tedy jejich veliteli - že se jedná o materiály patřícící Francii a je nutno s ním zacházet jako v bavlnce). A rádi nám vyhověli. I tak bylo nutno navíc ještě najmout další tři nákladní auta , abychom se s nákladem dostali do Djanetu. Nastalo loučení , placení polatků v hotelu i tuaregům . Doplnění benzínu a  vody na cestu. A po ránu se vyjelo. Opět trmácením tou samou cestou necestou. Byli jsme hodně unavení a hlavně rádi , že to máme za sebou. Vedoucí se netajil tím , že vlastně se nikomu z nás nic nestalo. O tom co odborně expedice dosáhla bude moci hodnotit až v Příži a to asi až po roce , možná i déle , až se vše vědecky posoudí a  vytřídí a vyhodnotí naše nálezy a možná , že v té době zde bude znovu na další expedici i když říkal , že to nechá asi mladším kolegům . Měl v té době již hodně přes padesát let věku.

K mé osobě se zachoval opravdu jako grand a to , že mne se zpětnou platností nechal dopsat jako zaměstnance na čas - akademie věd Francie - a tím jsem měl vlastně nárok na plat , na ochranu osobnosti od francouzské republiky a veškeré zabezpečení na své cestě. Já to nepotřeboval , ale do budoucna se mi takovýto papírek hodil - využito později ve střední Africe.

Po dojetí do Djanetu bylo nové balení a třídění všeho a všech. Opětovné finanční vyplácení všech. Mnoho bylo zdejších francouzů z Alžíru , kteří se od nás zde odpojili a cestovali odtud do svých domovů v Alžíru. Ostatní jsme vše přeložili na jiná nákladní auta. Využita byla prázdná auta co jezdila sem s náklady pro naftaře a zpět se vracela prázdná , ale z přístavů v Tunisu. Tak jsem jel do Tunisu - zadarmově také. Tam jsem navštívil ještě jednoho čecha lékaře z Bruntálu (seznámil jsem se s ním v Afghanistánu)  - a pak lodí do Marseij. Odtud pak normálně vlakem domů. Nechtělo se mi zbytečně platit za předražené letenky a hlavně chtěl jsem mít své nálezy na očích. Přesedal jsem ve Strasburgu na vlak do Prahy (rychlík Paříž - Praha). Jel jsem vlakem Marsej - Kolín nad Rýnem. Pak jsem stejně usnul a budili mne celníci a pohraničníci v Chebu - prý jestli nemám něco k proclení - a hlavně co to mám  za papíry ( a za podivné věci v bedně a kufru). Já je upozornil na to , že jedu rovnou z Afriky a jestli nechtějí dostat "dýmějový mor - smrtelná choroba" , tak ať raději jdou od toho pryč - tedy nehrabou se v mých věcech a navíc jsem je hned upozornil , že já to dostat nemůžu , protože jsem na to imunní - byl to  výmysl ( a já vypadal strašidelně - opálený - na naše poměry hodně nezvyklý byl na mne pohled), ale zabralo to , zezelenali a šli si mně zjistit. Já zapoměl , že skoro všechny cestovní doklady  a potvrzení mám v arabštině - a ve Francozštině (tito zde  byli spíše na němčinu). Stejně jim bylo vše se mnou divné - tehdy k nám z ciziny západní se nejezdilo , jen se jezdilo opačně a to oni zase hlídali - no již normální život. Vlak musel čekat (prý aby nezavlekl nákazu k nám) , až si vše ověřili telefonem - což bylo rychlé a já opět usnul a ani se nestihl vzbudit v Plzní a byla zde  Praha. Věci jsem uložil do úschovny zavazedel - tehdy na ni byl spoleh - nekradlo se jako dnes. A šel ze všeho nejdříve domů , doma jsem nebyl tři měsíce a tak jsem se již těšil. Sedl do tramvaje číslo devět a byl doma na Žižkově co by dup. Sousedka na schodech na mne hleděla jako na blázna - já si neuvědomil , že je zima a já jsem opálený jako čert. Ale ona byla zvyklá , že jsem divnej a byl jsem divnej , že vybočuji z místního koloritu , nebo spíše právě proto do něj patřím. Usmál jsem se na ni  a dobíval jsem se domů. Manželka měla na dveřích ze strachu řetěz - a já na to zapoměl a třískl jsem do dvěří - nerad. Pak již to bylo jednoduché - vana , něco do úst , něco do ouška a spánek. A ráno do práce - a kolotoč  života začal nanovo.

730 Zdeňka-Anna Zdeňka-Anna | 25. února 2015 v 17:32 | Reagovat

[724]: Kdyby to bylo možné, dávali by to v přímém přenosu.

731 Zdeňka-Anna Zdeňka-Anna | 25. února 2015 v 17:36 | Reagovat

[725]: A že jste musel pro chřipku až na hory.
;-)
S :-) se uzdravuje líp.

732 Zdeňka-Anna Zdeňka-Anna | 25. února 2015 v 17:41 | Reagovat

[729]: To je dobře, že má pan Jeník místo pro svůj seriál.
Něco jako Co v cestopisech nebylo.

733 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 25. února 2015 v 18:16 | Reagovat

[732]:Nedá se nic dělat, já to zase dám do pokračování zvláštního článku, aby to s únorovou Kavárnou  nezaniklo. Jako cestování si to přečte  možná více lidí, stojí to zato, že? Byla by  pěkná zajímavá kniha z Jeníkových  popisů. O_O

734 Jeník Jeník | 25. února 2015 v 18:39 | Reagovat

pro Zdeňku Annu - já své vzpomínky nepovažuji za něco mimořádného. Jsou mezi náma lidé ,kteří opravdu zažili v životě dobrodružství. Ale ti to zase tají. Také škoda.

Například jsem se setkal s lidmi se změněnou totožností.Těch důvodů je celá řada , proč tomu tak bylo , ale většinou jde a šlo o to aby si zachránili život. Moc ví a jsou lidé kterým vadí - dodnes.

735 Kitty Kitty | E-mail | Web | 25. února 2015 v 19:32 | Reagovat

[699]: Děkuji za poučení a další zajímavosti z života vědců, co si dokážou porozumět s místními. Jak vidno, k prospěchu obou :-)

736 Hanako Hanako | 25. února 2015 v 19:33 | Reagovat

Pane Jeníku, krásně se vaše vyprávění čte. V kterém roce jste byl v Alžíru? Dovoluji si doplnit. Při zadání Kresby v Tassili do vyhledávače Google, se objevilo hodně odkazů i mapy. Před léty jsem četla knížky o krebách a nálezech v Tassili. :-)

737 Hanako Hanako | 25. února 2015 v 19:38 | Reagovat

Už jsem našla i názvy knih přeložených z francouzštiny - Henri Lhote Objevy v Tasilí a Jsou ještě jiná Tasilí. V dnešní době pořádají cestovní kanceláře zájezdy do těchto míst. :-)

738 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 25. února 2015 v 19:58 | Reagovat

[736]: Našla jsem to, něco pro ilustraci do článku č. 2 přidám...

739 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 25. února 2015 v 20:23 | Reagovat

[734]:Jeníku, doufám, že jsem to sestavila dobře. Bez zásahů do obsahu. Čte se to moc dobře, díky, je to zpestření mého blogu. :-)

740 Míra Míra | 25. února 2015 v 20:39 | Reagovat

[731]:
Ono nebylo nic dražšího. (volně podle Wericha) :-D

741 Míra Míra | 25. února 2015 v 20:51 | Reagovat

[728]:
Díky, bylo tam opravdu krásně až na tu otravu kyslíkem. Kyslík ovšem naštěstí ruce neláme, takže to snad vypotím. :-D

742 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 25. února 2015 v 22:00 | Reagovat

[741]: No jo, když je člověk zvyklý na ten zamořený všelijak vzduch, tak takový nápor kyslíku ho málem porazí. Vyležet se musí a pak pozor, ráda se ,,vráží" na průdušky. To jsem kdysi dávno zažila a dalších 14 dní jsem musela brát antibiotika na zánět průdušek.

743 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 25. února 2015 v 23:30 | Reagovat

Přeji všem dobrou noc a lepší další den.
Lydie, jsi na řadě- piš, dáme to nějak dohromady? Pan Jeník zatím  povzpomíná na další zážitky, ano? Kdopak  další?  Já  dopíši zase díl povídky, připravím Kavárnu na březen, kalendář už je připravený dole. Tedy utíká to. Tak pro dnešek už :-x  [:tired:]  :-)

744 nar.soc. nar.soc. | 26. února 2015 v 4:53 | Reagovat

Dobrý den.

Pane Jeníku, děkuji za obsažné vzpomínání. :-D

745 Jeník Jeník | 26. února 2015 v 9:16 | Reagovat

[744]: Není za co děkovat. Jsou to jen vzpomínky a ty má každý. Každý z nás  má v sobě hodně zajímavých příběhů a nemusí být z Afriky , stačí se jen porozhlédnout , nebo zavzpomínat - a dát to jak se říká - na papír (do PC).

746 nar.soc. nar.soc. | 26. února 2015 v 11:43 | Reagovat

[745]:

Nemáte pravdu. Co dělá lidi lidmi? Komunikace, vede k přiblížení a vzájemnému pochopení. U mne jde "zadržené žvanění", jak mi kdysi řekl kolega. Pracoval jsem totiž od r. 1965 ( po hádce s jedním vlivným stalinistou ) do r. 1991 s buldozerem nebo samostatně s jiným strojem v dlouhých směnách, kde jsem jen náhodně přišel do styku s lidmi. V takovém stroji jste jako "bezhlavý rytíř", mechanicky konáte a když se dnes rozpomenu, nemám o celých rocích ponětí. Po pravdě, jen četba mne u těch prací udržela ( v práci pak přemílání přečteného ). Vždy mne zajímala sociologie a příbuzné obory, cestopisy a informace o jiných lidech. Těch není nikdy dost, společnosti se stále mění, vyvíjejí ( také blbnou ). Ale to je už na jindy. :-D

747 bábina bábina | 26. února 2015 v 12:01 | Reagovat

[719]: Dnes v rádiu mluvila jeho bývalá spolupracovnice a řekla, že motivem mohlo být to, že se mu lidé smáli kvůli těžce psychicky nemocné ženě. To může také být důvod, proč byl nezaměstnaný. Možná ji musel hlídat, mít v péči. Také bylo vyjádření jeho syna, že si to nedovede vysvětlit...
Některý ze svědků tragédie se vyjádřil, že se zaměřil na lidi u jednoho stolu. Pokud to nebyli náhodní hosté, ale ty, které si vytipoval, možná je hledal po restauracích až je našel...
Může tu být i další verze, pokud byl před útokem viděn i v jiné restauraci,(na schodech jedné restaurace se potkal se starostou)možná,  že měl v úmyslu někoho jiného, kdo mu ublížil a pak změnil náhle svůj plán a padli mu za oběť náhodní hosté.
To by také odpovídalo tomu, že on byl bezproblémový, ale chodil si stěžovat na chování lidí ve svém okolí a nikdo  nikomu nedomluvil...
Tak bych to shrnula, že on byl obětí, lidí, kteří ho dohnali k tak zoufalému činu...

748 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 26. února 2015 v 18:17 | Reagovat

[747]: Zdravím vespolek.Je to nemilá záležitost a bohužel skončila tragicky. Proč ale tu manželku, pokud byla nemocná nedal na léčení? Denodenním stykem s ní, musel uterpět psychicky také i kdyby byl normální předtím. Pokud chodila lidem nadávat, proč ji nezadržel. Ono je to kdyby, kdyby. Mrtvým život nevrátí. Dost mne překvapila slova jednoho komentátora nebo svědka v TV(už si nepamatuji), že se jednalo většinou  o jeho sousedy, co pozabíjel. To by pak byla msta. Nejsou u vás parte? Tady denně parte dávají. V tomto případě asi moc ne, že.

749 Jeník Jeník | 26. února 2015 v 18:57 | Reagovat

Dobrý podvečer přeji zde všem.

Někteří vznesli dotazy na moji tehdejší cestu. Již jsem to zde několikrát vysvětloval , jak jsem jezdil a proč jsem jezdil. Bylo to mé povolání - novinařina , předávání a sběr informací od naších lidí a pro naše lidi v cizině. Také budování kontaktů pro naše firmy tam kde to bylo účelné a hlavně pro ně výhodné. Ale bylo toho více. Vše se řešilo obyčejně na místě samém. A to byl i tento případ s tou francouzskou  archeologickou expedicí do Saharských hor.

Já do toho Djanetu vyjížděl vlastně jakoby mimo , jednalo se o kontaktování našich lidí u naftařů a další kontakty u našich lidí na stavbách pouštních silnic a také při výstavbě pouštních zdrojů vody a výstavby vodovodů. K tomu se nabalovala ještě hromada jiné práce. Djanet jako výchozí místo jsem si zvolil tehdy proto  , protože se sem dalo dostat naprosto jednoduše - letadlem. Létaly sem linky leteckých společností  tehdy ze všech stran a hlavně od několika leteckých společností. Měly na tom zájem naftové společnosti - hlavně Elf(francouzi) a Schel (Nizozemí) , ale i BP (angličané).  Já tam tehdy letěl se  společností KLM (Nizozemí) - byla nejlevnější. Na to se v mé práci , ale i u kolegů vždy dbalo , abychom byli maximálně úsporní a na cestách pokud možno nic neutratili - vždy se po cestě muselo provést vyúčtování a doložit každou utracenou korunu (dolar , frank , marka , libra atd.). Stávalo se i , že jste vše utratil a musel si vyzvednout další peníze. K tomu jste měl vždycky kontaktní adresy (třeba velvyslanectví , konzuláty , nebo sídla firem atd.) , případně kontakt na čerpání peněz v místní bance. Obyčejně jste vyšel tak tak a žádné vyskakování pak doma  v Tuzexu - jak si někdo tehdy myslel , nebo i dnes myslí - nebylo. Byl jsem rád , když jsem manželce koupil italský šusťák , nebo šponovky kaliopé  a k tomu pár žvýkaček a bylo. Auto jsme měli české - Škoda Octávie - řazení ještě pod volantem , ale nechal jsem si jej předělat na podlahu. Dalším autem potom jsem měl auto Dacia. Byl to ještě model montovaný francouzi z francouzského modelu R 12 a byl jsem s ním spokojený.

V Alžíru jsem měl jako hlavní úkol vysledovat úspěšnost místního státního projektu na zastavování pouště od Sahary. Prováděla se výsadba stromů a keřů v hustých řadách. Docela se jim to dařilo , ale nedařilo se jim zastavit místní pastevce , kteří toto dílo ničili spásáním svýma stády koz. Přitom jsem si vzpoměl na podobný velkoprojekt v Rusku - kdy se snažili také širokou výsadbou stromů v pásech za Volhou ve směru do střední Asie - zastavit vanutí suchých větrů do centráního Evropského Ruska a Ukrajiny. Jak tento projekt dopadl ani nevím. Nyní něco podobného provádějí číňané , ale v opačném gardu. Snad se jim to povede. Zastavit ty suché větry s pískem co obtěžují jejich hlavní město Peking.

750 bábina bábina | 26. února 2015 v 20:52 | Reagovat

[748]: Na záběrech  TV je vidět, že parte už jsou. Něco se dá najít i na netu, ale tam není adresa, tak těžko mohu posoudit.
Schizofrenie se lečí pravidelným užíváním léků, nesmí se vynechat, jinak jsou lidé v domácím prostředí. Znám takové případy. Jsou to mladí lidé.

751 bábina bábina | 26. února 2015 v 21:04 | Reagovat

[748]: Stále více se jeví, že se vzájemně znali. Možná jim i vyhrožoval,někteří  požádali, aby mu byl odebrán zbrojní pas s tím, že mají z něho strach...
Prý byl spíš uzavřená povaha, dokonce to uvádí i dcera zemřelé servírky, že to nechápe, že to byl hodný člověk. Ten den v té restauraci měl být vícekrát. Vše se kumulovalo až to vyústilo...

752 bábina bábina | 26. února 2015 v 21:11 | Reagovat

Jinak nikam nejdu, všude jsou TV, dělají sestřihy do zpráv...

753 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 26. února 2015 v 21:23 | Reagovat

[752]:Mám dojem, že tím rozmazáváním tragedie neposlouží ničemu. Lidé to přestanou poslouchat, je příliš mnoho dohadů a nejasností a navíc takové co by kdyby nikomu neposlouží. Život nikomu nevrátí, pocítí to stejně nejvíc jejich rodiny.

754 bábina bábina | 26. února 2015 v 21:23 | Reagovat

Vím, že jedna z obětí, je zakladatel "Uherskobrodští patrioti".Před chvilkou jsem udělala dotaz na mého známého, který k patriotům patří,aby se mně ozval. Co, kdyby byli spolu na obědě. Ale ten můj známý bydlí na druhém konci UB a ten podle některých indícíí by měl bydlet někde v těch místech....

755 bábina bábina | 26. února 2015 v 21:28 | Reagovat

Uherskobrodští patrioti se zasloužili o to, aby při rekonstruci náměstí, byly  vsazeny do chodníků asi bronzové deštičky s historií UB. Chtěla jsem o tom udělat celý článek...třeba ten již zmiňovaný další kostel a s tím i záběr na destičky

756 Lydie Lydie | 26. února 2015 v 21:30 | Reagovat

Přeji krásný večer. :-) Dnes nějak nestíhám.

757 Lydie Lydie | 26. února 2015 v 21:31 | Reagovat

[753]:Myslím,že máš pravdu. :-)

758 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 26. února 2015 v 22:31 | Reagovat

[755]:Ty fotky destiček jsi poslala, dal by se z nich sestavit přehled.

759 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 26. února 2015 v 22:47 | Reagovat

Dívala jsem se na paní Jílkovou a téma pěstounská péče. Víte, že tam byla paní Dagmar Holá- tedy Edith-Cesty ke kořenům, co dala dohromady Pohádky pro Kulíšky a má  tady blog? Určitě znáte.Vyjadřovala se k tomu, jak byla v pěstounské péči vychovávána ona a její ,,sourozenci". Tedy jen krátce, ale poznala jsem ji podle fotky na Facebooku. Už byla i v pořadu Sama doma kdysi.

760 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 26. února 2015 v 23:08 | Reagovat

Koukám, že štamgasti šli asi spinkat, tak se rozloučím také. Dobrou noc. :-)

761 Lydie Lydie | 26. února 2015 v 23:50 | Reagovat

[760]:Přeji všem dobrou noc. :-)  :-)

762 Kitty Kitty | E-mail | Web | 27. února 2015 v 9:53 | Reagovat

[759]: Najdu si to v archívu. Paní Holá mě nezklamala, nové vedení Nedoklubka ano. No co už ;-)

763 johanes johanes | E-mail | 27. února 2015 v 17:47 | Reagovat

[747]:...od prvopocatku po ziskani informaci mam dojem, ze onen pan konal  v afektu, kdy se psychicky dostal na dno a kotivem jeho jednani mohla byti socialni nenavist.Neutocil na konkretni osoby, ale proti  lidske spllecnosti.Navic byl zrejme introvert, uzavreny, proto lide byli jeho jednanim prekvapeni.

764 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 27. února 2015 v 19:40 | Reagovat

[763]: Tak jsem si ověřila, jak jsou v TV   nesoudní. Dělají všude tajnosti se jménem toho pachatele a pak přečtou dopis od rodiny a uvedou podpis rodina Kovářova. Prý ho viděli naposledy před 12 lety na pohřbu otce. Tak je přece jasné, jak se ten chlap jmenoval.

765 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 27. února 2015 v 19:41 | Reagovat

[763]: Když to chtěl řešit, proč se nepicl sám a bral sebou další lidi. Sebevrahů je přece stále víc.

766 johanes johanes | E-mail | 27. února 2015 v 21:12 | Reagovat

[765]:...ale on musel vyresit svuj problem...nenavist ke spolecnosti.Takovych pripadu uz bylo vic.To nebyl jen sebevrah...on mel pocit, ze mu spolecnost ublizila...

767 bábina bábina | 27. února 2015 v 22:14 | Reagovat

Přečtěte si to celé.
A je to jasné, vrah byl drogový díler...
http://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Berwid-Buquoy-KDU-CSL-Uhersky-Brod-osamely-vrah-nebo-spiknuti-364006
Něco takového jsem už dlouho nečetla.

768 Lydie Lydie | 27. února 2015 v 22:21 | Reagovat

Přeji krásný večer.
Dnes jsme byli vlakem v Jihlavě. Výlet se celkem vydařil-bylo pěkné počasí.
Jsem z toho nějak "ušlá".
No nemůžeme pořád sedět doma. :-)

769 johanes johanes | E-mail | 27. února 2015 v 22:37 | Reagovat

[767]:...spousta spekulaci.Ted jeste dukazy, aby to kohla byti pravda.Neverim tak lehke teorii.

770 n n | 27. února 2015 v 22:58 | Reagovat

[767]:

Je to nesmysl.
Časová osa vylučuje 13 let bezproblémového dealerství.
Takto starý chlapík by musil být důležitý kmotr a ten si nešpiní ruce.
I kdyby měl do činění s drogami, rozhodně by nepřešel na demonstrační vraždění lidí. Drogoví dealeři mají svůj kšeft pojištěný jinak. Konec konců policie i tuto možnost přezkouší. :-D

771 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 27. února 2015 v 23:39 | Reagovat

[767]:Tak to je paráda, jak to tam řeší. Není to tak náhodou zostuzení těch obětí, když je považuje ten pisatel za dlužníky za drogy. Ten člověk si mohl přivydělávat na černo a brát podporu.. On se málokdo přizná, že ho zaměstnal nějakou zakázkou.

772 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 27. února 2015 v 23:40 | Reagovat

[770]:Vždyť to vlastně píšu...byl elektrikář a dělal prý dříve všem sousedům elektriku, takže...

773 nar.soc. nar.soc. | 27. února 2015 v 23:50 | Reagovat

[770]: pokračování

O vraždícím chlapíkovi lze spekulovat. musil mít pravidelný příjem a státem hrazené povinné pojištění. Možná měl podporu za péči o nemocnou ženu ( proto ji měl doma k prodlužování veřejných výpadů ) jenže tyto podpory min. Drábek seškrtal, což mohl cítit jako křivdu. Samozřejmě, že při tom i fušoval, ale stáří ho dostihlo. Řešení bylo čím dál složitější a stres narůstal. :-(

774 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 28. února 2015 v 0:03 | Reagovat

[773]: Jak to tak sleduji, muži celkově odchod do důchodu nebo i přibývající léta berou depresivněji. Pokud si nenajdou nějakou činnost,  nemají pocit, že je někdo opravdu potřebuje, stávají se z nich bručouni a tím prohlubují propast mezi sebou a ostatními. Lidé, kteří zůstanou sami, ať muži nebo ženy  jsou málokdy spokojeni. Buď visí na rodině, pokud ji mají nebo  chátrají, nezáleží jim na ničem, prostě se jen tak udržují. Ženy někdy hledají útěchu v náboženství, přestože dříve na chození do kostela neměly jaksi čas. Jak kdo, podle povahy. Nikdy nevíme, jak skončíme, že? :-|

775 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 28. února 2015 v 0:35 | Reagovat

Poslouchám si Black Band, jsou to písničky melodické, výborná zpěvačka i zpěváci- hudebníci a vím, že bych měla jít spát.Asi půjdu. Dobře se vyspěte do posledního dne února. :-)

776 Kitty Kitty | E-mail | Web | 28. února 2015 v 14:00 | Reagovat

Zdravím všechny v povzdálí. Je možné, že jsem zde dvě minuty před druhou hodinou odpoledne sama - a první dnes? Mám zase nějaký problém s netem? Nebo jste všichni na výletech a mě místo toho čeká velký nádobí? Ráda myju, ale taky se zde ráda potkám s dalšími, kdo zajdou. Ruži - chystáš další Kavárnu? Tak ať máš hodně nápadů. Zajdu později a všem, kdo přijdou sem, přeju dobrou pohodu při kafíčku ;-)  :-D

777 Lydie Lydie | 28. února 2015 v 14:28 | Reagovat

Přeji krásné sobotní odpoledene. :-)
Máme tu krásně.Svítí sluníčko. :-)  :-)  :-)

778 Lydie Lydie | 28. února 2015 v 14:31 | Reagovat

[776]: Na výletě jsem byla včera.Dnes jsem vařila - pozvala jsem dvoje mladé s dětmi na oběd.Třeti mladí jeli lyžovat do Čenkovic.Je pěkně,tak si to určitě užijí. ;-)  ;-)

779 Míra Míra | 28. února 2015 v 15:48 | Reagovat

[767]:
Všechno je spiknutí. Od vraždy Kennedyho po 11.září 2001. Bojím se vyjít na ulici, sousedi se spikli... Piki piki na hlavu...Kdyby se se mnou něco stalo, víte, kdo jsu vrazi. Pšššššt, dneska jsem tu nebyl. :-D  :-D  :-D

780 Míra Míra | 28. února 2015 v 16:02 | Reagovat

779:
Omlouvám se, rozhodně jsem nechtěl být cynický. Jen jsem reagoval na toho Buquoye.

781 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 28. února 2015 v 16:33 | Reagovat

[780]:Zdravím, není třeba se omlouvat. Copak člověk ví, co kde číhá? To by nemohl vystrčit nos z domu. Když on někdo rád přispívá k atmosféře strachu.Rozpitvávání takových událostí  není k ničemu dobré. To už jsem psala.

782 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 28. února 2015 v 16:37 | Reagovat

[776]: Ahoj, Kitty. Copak nápady, ale  myslím, že by to chtělo rozpovídat seo cestování, přípravě zahrádek, pokud je lidé mají. Dnes je poslední den měsíce, rychle utekl, že? :-)

783 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 28. února 2015 v 16:43 | Reagovat

[778]:Tak to máš dobré. Také jsem dnes vařila, dělala jsem pečené brambory v remosce s vepřovými kotletami.
Do remosky jsem vyložila  dno okořeněnými pepřem, solí plátky vykostěné kotlety, na ně jsem dala předem připravené plátky syrových brambor prosypané  nakrájenou cibulí, česnekem, červenou kapií a pár kousky šunkové klobásky (co lednička dala) posolené, pokmínované, provensálským kořením posypané, mírně olejem pokapané, na to položila další plátky kotlety a dala péci.

784 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 28. února 2015 v 16:45 | Reagovat

Po hodině pečení jsem  vytáhla ze spodu plátky vepřového, rozložila na povrchu a na to položila plátky sýra a nechala to ještě asi 10 minut zapéci.

785 nar.soc. nar.soc. | 28. února 2015 v 18:22 | Reagovat

[781]:

Pitvat podobné věci je podle mne potřeba. Když si uvědomím, že v UB je služebna "pomáhat a chránit" a navíc městská policie, přijde mi proti jednomu střelci celá hurá akce přepadovkou nabubřelá a neúčinná. Přece stačili lidé ve službě + dvě neprůstřelné vesty a přilby na přepad a zneškodnění. Na to ti "pomáhat a chránit" jsou ve službě. Ministr i ředitel ČR mohou žvanit do aleluja, ale faktem zůstane, že bezpečnostní služby jsou pomalé a neúčinné. Chtějí přidat na platu, co kdyby přidali v "pomáhat a chránit"? :-D

786 Kitty Kitty | E-mail | Web | 28. února 2015 v 18:49 | Reagovat

[782]: Možná už nastupuje jarní únava nebo všichni štěpkují nebo drtí větve. Je to lepší jak poslouchat bláboly politika (viz odkaz 767). Ale raději přeju sluníčko i do duše a hezký večer :-)

787 Hu Hu | 28. února 2015 v 18:51 | Reagovat

No pitvat něco "ex post" mi přijde trošku nefér.Oni neměli takové informace jako vy. Oni nebyli na takové situace dostatečně cvičeni. Mohl jste jim poradit jak na to, když jste takový odborník.Po bitvě je každý generál. Byla to vyjímečná situace. O_O

788 Hu Hu | 28. února 2015 v 18:53 | Reagovat

To je reakce na příspěvek 785

789 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 28. února 2015 v 19:32 | Reagovat

[787]: Spíš je to tak, že kolikrát nejsou ,,oprávněni" zasáhnout. Mělo to snad být rychleji, stalo se to asi tak, že situaci podcenili. Co už taková hlídka může. Mluvila jsem jednou s policajtem, který říkal, že městský policajt může situaci jen obhlédnout, musí povolat  státní policii a ta navíc musí dodržovat určité předpisy.  Už se to určitě vyhodnocuje, ale myslím si, že by to měla být spíš interní záležitost policie a státních institucí a ne mediální. Každý má jiný názor a ničemu to nepomůže. Pro podobné případy se stejně musí přijmout opatření.

790 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 28. února 2015 v 19:33 | Reagovat

S tou městskou policií je to jen příklad. Tam určitě byla normální hlídka.

791 Lydie Lydie | 28. února 2015 v 20:13 | Reagovat

[789]:Nevíme, jak to bylo - ono se to po "boji" kritizuje.Je z toho vidět,že vlastně nejsme připraveni na žádné útoky ap.Také ani každý jednotlivý člověk není připraven na to ,aby účinně pomohl při autonehodě, náhlé nevolnosti atd.Je jen malé procento lidí,kteří jdou a pomohou - ostatní začnou "zmatkovat" nebo jen přihlíží......

792 Lydie Lydie | 28. února 2015 v 20:14 | Reagovat

POMOC _ SPAM :-!  :-!  :-!  :-!

793 Týna Týna | Web | 28. února 2015 v 20:20 | Reagovat

Ahoj všem!
Hlásím že žiju. Teda přežívám v rámci možností. Dneska jsem zdrhla z práce o tři hodiny dřív. Nějak už jsem nemohla. Kdo neměl zánět hlasivek neví jak moc ten "jenom" chrapot bolí když musíte mluvit hodiny v kuse...
Ale jinak se léčím celkem úspěšně. Zítra naposled a pak dva krásné dny volna kdy budu pokud možno spát a spát :-) krásná představa (ve skutečnosti budu uklízet jak zběsilá a vařit, protože na to nebyl čas) :-D

794 Týna Týna | Web | 28. února 2015 v 20:50 | Reagovat

Tak koukám že všichni mají vážně práci. Tak já přijdu do nového až :-) neví někdo jak Pavlína a její rozbitý PC?

795 Lydie Lydie | 28. února 2015 v 21:22 | Reagovat

[794]:Nevím,kdy PC bude mít zprovozněn.....chybí tady ;-)

796 Míra Míra | 28. února 2015 v 21:29 | Reagovat

Ahoj lidi! Zírám na ČTart (Činoherní klub - hra Tři v tom) a u toho už pro dnešek zůstanu. Je to lahůdka.
Dobrou noc a dobrý nový měsíc březen! :-)

797 Lydie Lydie | 28. února 2015 v 22:07 | Reagovat

[796]:Tak se dobře bav. :-) U nás běží fotbal.
Přeji krásný měsíc březen - doufám,že budeš chodit do kavárny....čerstvá káva bude určitě každý den - Ruženka už připravuje tu březnovou.

798 Lydie Lydie | 28. února 2015 v 22:31 | Reagovat

[796]:To víš - žijeme "nekulturně"  - teď skončil fotbal - máme Tv Šlágr - a k tomu se dobře pije červené vínko. :-)  :-)

799 Lydie Lydie | 28. února 2015 v 22:33 | Reagovat

[786]:-neštěpkujeme - vánoční stromečky jsou rozřezány - čekají na jaro,až budem na zahradě opékat špekáčky.... :-)

800 Lydie Lydie | 28. února 2015 v 22:34 | Reagovat

[783]: To musím také někdy vyzkoušet.... :-)

801 Lydie Lydie | 28. února 2015 v 22:35 | Reagovat

Nikdo nikde - tak dobrou noc a nashledanou v březnu. :-)

802 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 28. února 2015 v 22:59 | Reagovat

[800]:
Jsem tady, jen jsem si upravila trochu záhlaví, takovou ,,geometrii"
[801]: :-D Tak jsi završila poslední stovečku této únorové Kavárny, jdu se mrknout, jestli je spadený  tvůj komentář, ale i po vytažení ti to vyjde. :-)

803 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 28. února 2015 v 23:04 | Reagovat

[791]: Máš pravdu, je to tak.

[796]:  To je hezké. Já jsem se dívala na Policii Modrava, nezdálo se to špatné. Zítra je druhý příběh. Asi chtějí obsadit i sobotu a neděli seriálem -policejním.

[797]: Máš pravdu mám ji připravenou, jen tak rámcově, případně v průběhu měsíce něco vymažu, něco přidám, když se vyskytne. :-)

804 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 28. února 2015 v 23:12 | Reagovat

[794]: Nevím, bohužel, zatím se neozvala. Má mít v březnu nový snad.
Jen se pořádně vyspi, odpočiň si, však vařit se dá racionálně. Když mám třeba pěkné přední hovězí, udělám je v papiňáku na způsob guláše, pár menších kousků, pár na plátky, vařím zárověň okořeněné s cibulí jako normálně. Pak rozdělím a do jednoho dílu přidám kousky slaniny a trochu hořčice nebo zelené papriky na kousíčky, případně sušené houby, povařím, zahustím a je hovězí na jiný způsob. Ke  guláši dávám  chleba nebo knedlík, k tomu druhému uvařím rýži v pytlíku nebo těstoviny - ve vodě, kam jsem dala trochu karí koření a sůl. Po vytažení pytlíku s rýží , pokud zbude voda, přidám rozkrájený brambor, hrstku zeleniny, doliji horkou vodou z konvice, dám lžičku Podravky, lžíci másla a případně rozkvedlám vajíčko. Je dobrá polévka a všechno se využije.

805 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 28. února 2015 v 23:18 | Reagovat

Počítám, že se tady už nikdo neukáže takže: Moc děkuji všem za komentáře, povídání, doufám, že ti, kteří z jakýchkoliv důvodů tady nebyli v poslední době zachovají naší Kavárně svoji přízeň. Nemocní se uzdraví, PC opraví, či koupí nový a uvidíme se v březnovém vydání Kavárny.
   Zítra mají narozeniny naši blízcí- nejstarší syn, jeho dcera-vnučka a za dva dny nato náš nejmladší syn a na Slovensku manželův bratr-prostřední. Letí to hrozně. Jen mne mrzí, že se oslava odkládá pro nemoc  syna.

Dobrou noc a na shledanou. :-)

806 Lydie Lydie | 28. února 2015 v 23:55 | Reagovat

[805]:Tak přeji brzské uzdravení a pak krásnou oslavu.Jinak dobrou noc všem :-)  :-)  :-)  [:tired:]  [:tired:]

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

ReklamaJde se spát, díky za návštěvu a na shledanou...

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx