Kavárna U Ruži -listopad 2014

1. listopadu 2014 v 0:01 | Ruža z Moravy |  Kavárny-povídání s lidmi

Vítejte v předposlední Kavárně v tomto roce ...Předpokládám, že tento měsíc bude ve znamení posledních příprav na zimu, na Vánoce a Nový rok,
takže sem přidám pár pranostik.
Jak budou pravdivé, nevím...

Teplý říjen - studený listopad. Listopadové hřmění pšenici ve zlato mění.

Když ještě v listopadu hřmívá, úrodný rok nato bývá.
Když krtek v listopadu ryje, budou na vánoce létat komáři.
Stromy-li v listopadu kvetou, sahá zima až k létu.
Padá-li listí v listopadu, jistě brzy přijde led,ale dlouho nepobude.
Když dlouho listí nepadá, tuhá zima se přikrádá.


Když se v listopadu hvězdy třpytí, mrazy se brzo uchytí.
Studený listopad - zelený leden. Listopadové sněžení neškodí vůbec osení.
Jestliže sníh listopadový dlouho zůstane, více než hnůj polím prospěje.
Když napadá sníh na zelené listí, bude tuhá zima.
V listopadu příliš mnoho sněhu a vody, to známka příští neúrody.
Jaké povětří jest v listopadu, takové má býti měsíce března roku budoucího.
Jaký listopad, takový březen.
Den dušičkový je posledním poslem léta, pak už jen zima bude.Za známé, za blízké, na které už jen vzpomínáme......

Po zprávě o důlním neštěstí v Karvinné jsem si vzpomněla na článek, který
jsem napsala v srpnu r. 2009 po důlním neštěstí v Handlové.
Popsala jsem v něm vlastní zážitek o poznání, jak těžká byla a je
práce hornická. Pokud má někdo zájem si článek přečíst, dávám sem odkaz


Listopadová kavárna bude poněkud netradiční, co se článku týče, ale není vyloučeno, že ji doplním
a případně něco málo vymažu v průběhu měsíce.

Málem bych zapomněla, mám zde jeden vzkaz:Takže tentokrát hlavně o obyčejném, levném, sytém , ale moc dobrém papání...

Letos je prý hodně brambor. Nejsou všechny k uložení vhodné a proto je zužitkováváme co nejdříve. Máte rádi bramboráky? Určitě dost lidí. Takže povídání, které jsem dostala, mi vnuklo myšlenku, podělit se o některé návody... Doplňuji něco o bramborách podle výzkumu :

Vědci označili produkt nejbohatší na vitamíny.A co je úžasné!
Staly se jím brambory, které mnozí současní odborníci považují za jednu z nejškodlivějších potravin.
Rozsáhlé studie vedly k těmto závěrům:
Brambory jsou mnohem užitečnější než zelí, banány nebo ořechy, které jsou usilovně propagovány protagonisty zdravých životních stylů. Pravidelná konzumace brambor (zejména ve vařené formě) normalizuje mnoho funkcí organismu. Nejužitečnější jsou brambory ve slupce. Obsahují 5 krát více vlákniny než banán, obrovské množství vitaminu C a také důležitý prvek selen, kterého je v bramborách více, než v ořechách a semínkách. Obecně lze brambory charakterizovat jako komplex vitamínů a stopových prvků v kombinaci pro člověka nejvyváženější.

Takže nejen vařené, ale pro občasné pochutnání i v této podobě:


Bramborák je křupavou perlou české kuchyně.

Bramboráky se nedělají jen z brambor samotných, míchají se do nich škvarky, uzené, houby, zelí, tímto těstem se obalují uzeniny i plátky masa. Plní se zelím či kuřecí směsí. Oblíbené jsou třeba i vegetariánské cukeťáky. Snad každá naše domácnost má jejich vlastní variantu. Původní bramborák se u nás dělal bez vajec, jen s minimem mouky.
Zato se do něj kromě česneku míchala i cibulka zpěněná na kousku slaniny. Řídká kaše se pak vlila na prst vysoko do vymazané nádoby a zprudka upekla v troubě. Nakrájený bramborák se podával horký a zapíjel mlékem. Později se do těsta rozbilo vejce a placky ze syrových brambor se pekly na plotně lehce potřené kůží ze slaniny nebo úplně bez´tuku.
Ta plotna se pak musela pěkně vydrhnout, ach jo!(moje pozn.-Taky jsem to u našich kdysi drhla. Drátěnkou, šmirglpapírem a pak práškem a vyleštit!)).

Zvláštní variantu bramboráků tvořily valašské podlistníky, kdy se těstem potřely předehřáté listy zelí či kapusty a pak upekly v chlebové peci.
V tomhle byly naše prabáby velmi moudré, bramboráky jsou samy o sobě hůř stravitelné a příliš velké množství sádla by to ještě zvýšilo. Proto by se i dnes měly smažit na přiměřeném množství tuku a hotové vysušit v savém papíru.

Nejen s česnekem.
Bramboráky vždy nevoněly jen majoránkou, dělaly se i nasladko.
Potrpěli si na ně hlavně v Německu, kde se dodnes připravuje Kartoffelpuffer.Jde o placky bez česneku, zato potřené sladkým jablečným protlakem.
V Polsku se zase sypou cukrem či přelijí smetanou, stejně jako běloruské draniky, jen ta smetana je v druhém případě kyselá. Sladké mohou být i židovské latkes, podávané s jogurtem a jablečnou omáčkou.
Také u nás se v některých regionech objevovala sladká varianta bramboráků s ovocem, hlavně se švestkami,jablky a hruškami.

U nás doma se tomu říkalo barkes a peklo se to na plechu s půlkami švestek pokladenými na těsto, posypanými skořcí a cukrem.(moje zkušenost)
A do hlupců na severní Moravě se přidávala syrová strouhaná mrkev.

Jen na úřední povolení.(něco z historie)
Bramboráky nejsou jídlem výsostně českým či moravským. Patří mezi tradiční pokrmy slovanské i germánské, smaží se také v Maďarsku. Ale jen jeden jediný se mohl dělat pouze na povolení městské rady a to v Domažlicích.
Zdejší bacán býval vskutku úctyhodný, slaninou dobře vyfutrovaný kynutý bramborák s ovocem, v němž se nešetřilo vejci. Měšťané si na něm pochutnávali tak často, až to budilo u chudších sousedů pohoršení.
Aby tomu kuchyňskému hýření učinili přítrž, vydali domažličtí páni konšelé nařízení, že se nadále smí bacán péci jen s úředním povolením, v němž byla dokonce stanovena i jeho míra.
Nesměl být širší ani delší než pekáč a vyšší než trouba. Ale ať už se u nás bramboráky připravují jakkoli, dodnes když zavoní z okna, začnou se sbíhat sliny celému okolí.

Traduje se, že dobré bramboráky lze připravit jen ze starých brambor.Jak si pak pomoci u raných, aby placky nebyly jen samá mouka? Toto tvrzení má dnes už historický význam. V minulosti byly totiž rané brambory považovány za jakési lepší zboží, které by bylo škoda zpracovat tímto způsobem. V podstatě vůbec nezáleží na tom, zda pracujeme s hlízami novými či starými, chutné bramboráky lze připravit z obou druhů.

Kdy u bramboráků nastrouhat hlízy nahrubo a kdy najemno?
Vždy záleží na chuti a preferencích konzumenta, zda má raději bramboráky jemné nebo spíš křupavější z nahrubo strouhaných hlíz. Z těch druhých lze připravit i tzv. rösti, které patří mezi velmi oblíbené přílohy k nejrůznějším pokrmům.

Jak co nejvíc rozvinout a podpořit v bramborácích chuť přísad?
Chceme;li mít opravdu aromatické bramboráky, doporučuji využívat jen co nejčerstvější ingredience. Je rovněž důležité mít opravdu právě utřený česnek. Preferuji také čerstvou majoránku, která bramboráky provoní mnohem lépe než sušená.

Posbíráno ze starých kuchařek.
Přidá;li se do těsta na špičku nože pečicího prášku a pak nechá lehce vykynout, bramboráky se stanou stravitelnější.
Bramboráky budou nadýchanější a křupavější, nahradí-li se větší část mouky hrubou strouhankou.
Těsto na bramboráky se zjemní malým přídavkem oloupaných, strouhaných jablek.
Směs koření na bramboráky, tedy česnek, mletý pepř, majoránka a sůl, skvěle dochutí hrachovou polévku, ale i pečeného králíka nebo skopové maso. Nemá chybu ani na topinkách či v restovaných bramborách.
Vykrojíme-li v několika hlízách otvor, kam vložíme po stroužku česneku a pak obojí společně nastrouháme, bude jeho chuť i vůně v plackách stejnoměrně rozložená. (Já jsem strouhala česnekové stroužky zároveň s bramborami v robotku).

Nejlepší bramboráky se pekly na plotýnce potřené kůží od slaniny nebo štětcem namočeným v sádle.

Zmínku a popisky dalších krajových specialit a složení vánočního menu najdete zde

Vždy se zeleninovým salátem.

Ať už se tohle chutné, levné jídlo ze strouhaných syrových brambor jmenuje jakkoli, je jasné, že bramborák nepatří do diet šetřících ani redukčních. Diabetici by jej měli po usmažení zbavit tuku odsátím v ubrousku a dopřát si jen malou porci.
Zdraví lidé bez zažívacích potíží zase nezapomenou energeticky vydatné placky doplnit velkým zeleninovým salátem. Následující večeře by pak už měla být jen lehká a dobře stravitelná. Energetická hodnota 1 bramboráku (asi 85g) 1083 kj, 12,7 tuku. Obsah tuku záleží na médiu použitém při smažení.

Bramborákové variace podle šéfkuchaře Kamila Zelenky
Pikantní bezvaječný bramborák (10 porcí)
2 kg brambor, 300 g sýra Eidam (30 %),
10 g drceného kmínu, 10 g chilli koření,sůll, 100 g cibule, 100 g polohrubé mouky, 3 dl oleje
Z nastrouhaných brambor, mouky a soli připravíme těsto na bramborák - ale bez vajec.Pak do něj vmícháme strouhaný sýr, drobně pokrájenou cibuli a koření. Vytvoříme placky a usmažíme. Jsou výtečné k pivu i vínu.

Bramboráky s jablky a medem.(na 10 porcí)
2 kg brambor, 1 kg jablek, 3 žloutky,3 dl oleje na smažení, 3 lžíce medu
Oloupané brambory i jablka nastrouháme jako na bramborák. Promícháme, přidáme žloutky, vytvarujeme placky a usmažíme. Odsajeme ubrouskem přebytečný tuk a hotové bramboráky přelijeme na talíři medem.

Kramfleky se zelím, cibulí a slaninou.(na 4 porce)

600 g oloupaných brambor, 200 g hladké mouky, 1 dl mléka, 2 vejce, 100 g česneku, sůl, mletý pepř, majoránka, 150g sádla.
Zelí: 450 g kysaného zelí, 50 g cibule, cukr krystal, kmín, 10 g hladké mouky, sůl.
Sypání: 100 g uzené slaniny, 100 g cibule.

Oloupané brambory ustrouháme a vymačkáme vodu. Přidáme mouku, vejce, česnek, majoránku, sůl i pepř a promícháme. Z těsta tvoříme placky, jež opečeme z obou stran na rozpáleném tuku.
Kysané zelí uvaříme a lehce osladíme. Drobně krájenou cibuli orestujeme a přidáme do zelí,
které zahustíme krátce opraženou moukou. Kostičky slaniny i cibule opečeme a nasypeme na placky.


Hlupec (10 porcí)

150 g strouhanky, 300 g mrkve, 2 kg brambor, 0,3 l oleje, 3 žloutky, cukr moučka, javorový sirup.
Oloupané brambory a očištěnou mrkev nastrouháme jako na bramboráky a přidáme žloutky i strouhanku. Těsto dobře promícháme a vytvoříme placky, které usmažíme na oleji. Podáváme podle chuti poprášené cukrem, případně i přelité javorovým sirupem.

Můj bramborák byl jen ze tří brambor, 4 stroužků česneku, dvou žloutků, 6 vrchovatých lžic jemné strouhanky, majoránka, pepř, sůl- smaženo na pánvi na sádle.Další recepty na bramboráky najdete určitě na netu. Doufám, že jsem vás inspirovala, připíšete své zkušenosti
nejen s tímto chutným pokrmem. Kdo je dobře napapaný a napitý - je spokojený, ne?
Tak jen pro úsměv a pro ty co mají rádi hlavně maso přidám...

Troubový guláš. (Peče se mezi dvěma pekáči.)- Koukněte se na další článek, kde je na něj recept...

Mohlo by vás také zajímat:

A kdo má rád něco sladkého - co byste řekli na

Síťované PALAČINKY ?Tyto palačinky jsou velmi chutné, tenké a jemné. tento recept si získá všechny! Palačinky jsou vynikající a neuvěřitelně krásné a chutné! Zkuste to!

Složení:3 a 1/4 hrnku mléka (2,5% tuku),suché droždí - 10g - Vejce - 2 ks -kvalitní hladká mouka - 500 g -Cukr - 2 lžíce - špetka soli a rostlinný olej
Do 1/4 hrníčku teplého mléka přidáme droždí, špetku soli, lžičku cukru a dáme na teplé místo vzejít. Do přeseté mouky přidáme sůl, cukr, vejce, teplé mléko, vykynulé droždí a metličkou vymísíme dohladka.
Pak se přidá rostlinný oleji (vhodné je i rozpuštěné máslo) řádně promísíme, zakryjeme utěrkou a na teplém místě necháme opět vykynout. Pokaždé když těsto 3-4 krát zvětší svůj objem, těsto vymísíme.
Ujistěte se, že vám těsto neuniká z nádoby. Obecně platí, že je těsto připraveno za 2 až 2,5 hodiny.
Pokud je těsto připraveno správně, musí být na pánvi jako pěna. Když je palačinka propečena, jemně otočíme na druhou stranu.
Podáváme s marmeládou, šlehačkou a ovocem. Dobrou chuť!
Zacestujeme si ? Pohled z tricoptery na Dóm v Košicích: tam jsme se procházeli každý rok o dovolené...
Dostala jsem v emailu odkaz na článek, který by mohl leckoho zajímat. Má zde být firma Amazonas, možná by neškodilo lidi připravit na to, co je čeká a dali si pozor, co budou případně podepisovat, jestli tam nastoupí do zaměstnání:
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (952)
Zobrazit starší komentáře

901 Jeník Jeník | 29. listopadu 2014 v 10:13 | Reagovat

Dobré dopoledne přeji zde všem.

Venku všechno možné , jen ne hezké počasí. Přidávám se k diskusi o nakupování. Také chodím nakupovat - ve stylu pro něco drobného a domů přiněsu plnou nákupní tašku úplně něčeho jiného , než jsem původně šel. Tak třeba dneska jsem šel jakoby pro noviny a pro rohlíky. Přinesl jsem :

Plastovou třílitrovou láhev piva. Pak klasickou skleněnou láhev od piva - tedy s pivem. Balenou růžičkovou kapustu , kávovou zmrzlinu - 4 kusy , kterou má ráda manželka , bujon čtveratý - ve slevě , dvoje sardinky , dvoje gumítkové bonbony , čtvery kávěnky , jedno hovězí na řízky , jedno vepřové na řízky , jedna hovězí kost na polévku , kuřecí křídla , kuřecí stehna, rýže sypaná velkozrnná , rýže ve varných sáčcích , rodinné balení bonboniéry na stromek mléčná čokoláda - dvakrát - protože se to rychle ze stromečku ztrácí - tedy rychleji než jakoby tál sníh na jaře , dva balíčky papírových ubrousků , jedno máslo z polska(levnější než naše) , jedno balení polévkové zeleniny , jedno balení špaget ve slevě , dvacet deka slaniny , dvacet deka krájeného sýru , dvacet deka sýru plísňového , 10 rohlíků , pecen chleba klasického , dvě čokolády na vaření  , dva sýry smetanino , dva sýry - gorbáčiky , kilko pomerančů , kilo mandarinek , dvě balení mražených fazolí , tři balení mraženého špenátu , troje noviny podle pokynů z domova , rozprava s kamarádem  - k tomu vtipy o ženských aby bylo v obchodě veselo ,  dva oleje lukana , tofifo. Navíc dva perníky Míkuláše , dva perníky čerty.  Zaplatil , vypil automatické kafé za 20 kč na stojáka , odjezd nákupním vozíkem rovnou domů - jinak bych to asi tam musel nechat a přijet pro to vozem.

  Doma nadávky ,že jsem nekoupil to a ono , ale nakoupil to co nikdo nechce , takže opět zpět - pro nákup potřebného - kilo cukru kostek , kilo cikru jemně mletého ,tvaroh - ten lepší , strouhanka , mouka všeho druhu , čočka jemná - hned v obchodě jsem ji vysypal - prodavačka u kasy se mohla přeskočit - když to uklízela (jistě si hned řekla  " zase ten protivnej důchoce"(lépe řečeno dědek) , okurky sterilizované , zelí sterilizované , ocet , a DVD pro děti.  K tomu ještě jako koření - paprika pálivá,paprika nepálivá,kmín, atd. A hlavně tubus žvýkaček - prý k televizi - já nežvýká - neboť by má ústa opustily poslední dvě plomby vlevo nahoře , což bych opravdu nechtěl. Opět s vozíkem až domů.(vozík pak zase zpět do obchodu , aby si nemyleli , že je vozím rovnou do sběrny kovového odpadu za účelem prodeje starého železa atd.).

Doma čaj čínský půllitrová pivní láhev - s citronem. K tomu chleba - jeden krajíc se sádlem a se škvarkama. Zajedl jsem to jihočeským jogurtem s borůvkama.

A koukám čtu si co nového v kavárničce. Mohu k tomu  jen konstatovat , že jsem si  konečně včera sehnal elektrikáře na pověšení lustru. Starý to důchodce , ale kamarád. Prý to nějak ve středu v jednu hodinu uděláme. On mezitím zaveze babičku do nemocnice na operaci - oční zákal , tam ji nechá , přijede k nám domů , pověsí lustr a zase pojede do nemocnice pro babičku. Operace a léčení se prý provede ambulantně. Podrobnosti se dovím až ve středu , až přijede za mnou. Sám uznává , že se dnes těžko shání řemeslníci na malé prkotiny. Jsem mu vděčný za ochotu. Říkal , že již vlastně nic nedělá jen drobnosti pro kamarády.

Je to tak , stárneme všichni , jako na revanš , jsem mu slíbil napsat domácí cvičení pro vnuka do školy - jakoby takovou slohovku. On prý na to není , něco napsat (ani kamarád , ale ani jeho vnuk - o rodičích nemluvě , ti prý ani nevědí do které vlastně školy , natož třídy jejich syn chodí). Řekl jsem ať se nebojí , že jak to napíši já , tak si jeho učitel tak leda sedne na prdel a bude čumět , co takový deváťák dovede doma napsat.

Takže , když veselo ,tak veselo.  Můj vnuk se rozčílil , jak to že nemají doma vánoční stromek , když již na náměstí v Hranicích stojí a je velmi hezký a dokonce i svítí. Byli se na něj totiž podívat se školkou. Tak jsem telefonicky dceři poradil - ať okamžitě koupí a nastrojí stromeček - aby měl vnuk radost. Dárky donese ježíšek později , tedy až půjde okolo. (vnuk 4 roky). :-D

902 Týna Týna | Web | 29. listopadu 2014 v 10:28 | Reagovat

[901]: Krásný den do kavárny!
Tak vnouček mne se svým přáním pobavil. Našemu Vojtovi je 3,5 a zatím stromečky venku chápe a doma ho nevyžaduje. U nás rozsvěcí tuším zítra, vyšlu tam doufám s ním manžela, já pracuju jako obvykle :-(
Mimochodem je "hotový" ze svítící výzdoby na ulici na lampách, strašně se mu to líbí.

903 nar.soc. nar.soc. | 29. listopadu 2014 v 10:42 | Reagovat

[899]:

Dobrý den.
S tím Mikešem je to ještě složitější. Dcera má před domkem zpevněnou předzahrádku v šíři asi 5m. Mají tam stát obě jejich auta. Vždy se najde někdo, kdo si před to místo na silnici zaparkuje. Už dávno (před 2005) to nesnášela moje matka. Každý z auta vystoupil a šlápl jí na obrubu zahrádky ( z modřenců, tulipánů a jiných rostlin) a zahodil i čvaňhák. někdy nemohla ani projít mezi nárazníky. Vzal jsem oranžový sprej a nastříkal obrubník v délce 5m ( zpevněná plocha ). Žlutá čára značí zákaz parkování. Našli se vykukové, že přivedli policistu a ten házel rozumem, že to označení není povoleno. To vím taky a utřel jsem ho. Nejde o signální žlutou, ale o oranžovou. Auta tam stála dál a matka zuřila. Poradil jsem jí, hřebíkem propíchnout flašku s jedlým olejem a jednoduše postříkat čelní sklo. Musí být opatrná, aby ji nikdo neviděl. Motoristu odpálkuje z okna, ať tam příště neparkuje. Za čas se to osvědčilo. Dcera se taky vzteká, ale kocour "zaskočil". Obsazuje většinou právě ta auta, která brání vyjetí z jejich parkoviště. Napřed lezl na jejich auta, ale naleštila střechy, tak jde na ta nejbližší. :-D

904 Lydie Lydie | 29. listopadu 2014 v 10:53 | Reagovat

Přeji krásnou sobotu. :-)

905 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 29. listopadu 2014 v 16:08 | Reagovat

[901]:  Zdravím vespolek  a vám děkuji za obšírnou zprávu o nákupech.  Podobné nákupy zařizuje muž, ale on to má rozložené do celého týdne. a nekupuje moc sladkostí, protože vnoučata malá nemáme a ta velká zase tak často nejezdí. Tady by se to mohlo sníst a tloustnout nebo by to dlouho leželo. To v případě, že to moc nemilujeme, ale koupíme to pro strýčka Příhodu, protože to mají rádi naši blízcí.
Já nemusím ani z domu a utratím dost. Včera mi dovezl syn z Prahy barvy do tiskárny a bylo hned 800 v čudu. A to je sehnal laciněji, tady bych dala o 200 víc.

906 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 29. listopadu 2014 v 16:10 | Reagovat

[901]: Dárky k  Vánocům už máme vybrané- myslím tím pro sebe, jsme spokojeni. Takže mám ještě koupit vymyšlené maličkosti a bude to. Nedělám si s tím hlavu, to co jsem vymyslela, tak je k dostání běžně. ;-)  :-D

907 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 29. listopadu 2014 v 16:13 | Reagovat

[903]: To by měl dostat za každé takové odstrašení parkujícího auta kokiško nebo aspoň pohlazení, pochvalu.  Ta nic nestojí. Nevěřili byste, jak to kočky chápou, když je ,,hebkým" hlasem pochválíte a pohladíte. Když se u nás zakřičí, kočky prchají... ;-)

908 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 29. listopadu 2014 v 17:24 | Reagovat

Upravila jsem jeden pěkný email i s obrázky a udělala to jako článek. Podle sdělení ve správě blogu je publikován, ale v blogu ho nevidím.  Vidíte ho někdo? Těžký je život kočky? O_O

909 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 29. listopadu 2014 v 17:48 | Reagovat

[908]:Už nemusíte, já už ho vidím.. :-D

910 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 29. listopadu 2014 v 21:05 | Reagovat

Tak vidím, že se nikomu nechce bavit. Koukají se na  Poirota nebo na Slavíka, že? ;-)

911 Petr Petr | 29. listopadu 2014 v 21:32 | Reagovat

Zdravím Kavárnu, pobavil jsem se čtením o tom kocourovi, můj býval taky originál, přes den mi dělal společníka, na noc šel na toulky. Pak na něj byla stížnost Našel si "zábavu". Číhal ukryt za popelnicí a když šel noční chodec tak vyskočil a šermoval před ním packami. A bavil se jeho úlekem.

912 Petr Petr | 29. listopadu 2014 v 21:46 | Reagovat

[911]:Pak na to kocour doplatil, přišel s rozkoplou bradou, jelikož mě veterinář, který je zadrátoval ujistil, že bude hodinu spát, tak jsem jej dal do regálu v samošce a nakupuji, ale vyděsil mě jekot prodavaček které sledovali jak  třesoucí se kabela skočí z regálu a koulí se po zemi. Po podání vysvětlení, mi řekli, že tomu chudáčkovi musím u nich něco koupit.

913 Petr Petr | 29. listopadu 2014 v 22:39 | Reagovat

[912]:Prodavačky sledovaly...
Jelikož mu pak chyběly  dolní zuby dostával od ostatních kocourů nabančeno. Vyřešil to po svém. Jeden večer kňaučel a trval na tom ať sním jdu ven, Doprovodil jsem jej až k jedné zahradě, kde se k mrouskající kočce stahovali  ostatní kocouři ale můj frajer přišel s ochrankou...

914 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 29. listopadu 2014 v 23:00 | Reagovat

[913]:Petře, tos mě rozchechtal, že se po mně naše kočičí duo dívalo, ač před tím dřímalo. Když si představím, žes dělal garde milostným hrátkám kocourovi. Tos mu tu kočku držel nebo jsi máchal rukama a odháněl druhé kocoury? :-D

915 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 29. listopadu 2014 v 23:03 | Reagovat

Taky za tou popelnicí to muselo být šokující. Pořád říkám, že kočky jsou v lecčem mazanější než psi. A zlomyslnější. :-)

916 Kitty Kitty | E-mail | Web | 29. listopadu 2014 v 23:07 | Reagovat

[914]: Ruži, jednou jsem je pozorovala. Chudák kočka! Oni nevidí neslyší a v jednom kuse "to". Takže mu lidský přihlížeč rozhodně nevadil :-P

917 Kitty Kitty | E-mail | Web | 29. listopadu 2014 v 23:07 | Reagovat

[908]: Je tam, neboj. A pěkný. Hromada "povinností" domácího kocourka ;-)

918 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 29. listopadu 2014 v 23:30 | Reagovat

[916]:Byla jsem tedy zřejmě na omylu, když jsem si myslela, že kočky se páří jen v noci a vřeští u toho. To sice vím proč, ale to, že by se na sebe nechaly dívat při tom, jsem nevěděla. To je ostuda, co? To bude tím, že máme kočky vykastrované a ty domácí-venkovní u babičky jsem nikdy neviděla jinak než u misky mlíka nebo si  hrát. :-)

919 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 29. listopadu 2014 v 23:31 | Reagovat

[917]:Tak jsem  četla, jak jsi dopadla s tím mobilem- dobré. ;-)  :-D

920 Lydie Lydie | 29. listopadu 2014 v 23:31 | Reagovat

Tak to mně pobavilo - kocouří námluvy s doprovodem. :-)

921 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 29. listopadu 2014 v 23:32 | Reagovat

No nic, je čas jít ještě budu nějakou minutku potřebovat na jiné věci. Dobrou noc. Pantáta už dávno zařezává a já tady straším. ;-)  :-)

922 Lydie Lydie | 29. listopadu 2014 v 23:33 | Reagovat

[918]:No,když se kočka "mrauská",tak se k nám stahují kocouři z celého okolí....a značkují si teritorium.... :-)

923 Lydie Lydie | 29. listopadu 2014 v 23:34 | Reagovat

[910]:Na slavíky nekoukám.
Luštíme sudoku a posloucháme šlágr a pijeme červené - prostě pohoda. :-)

924 Lydie Lydie | 29. listopadu 2014 v 23:35 | Reagovat

[921]:Tak se dobře vyspi.... [:tired:]  [:tired:]  [:tired:]

925 JM JM | 29. listopadu 2014 v 23:35 | Reagovat

Dnes jsem byla na zajímavém výletě a sice v jedné rodině v Rakousku. Jsou to zemědělci, mají asi 30 ha polí a vinohrady. A hlavně chovají asi 200 kusů prasat. Oči z toho mám ještě teď navrch hlavy.A bolí ruce, když si představím to množství práce. S pomocí techniky to dělají  dva na plný úvazek a tři pomocníci.

926 Kitty Kitty | E-mail | Web | 29. listopadu 2014 v 23:40 | Reagovat

[918]: Je to tak. Jak se kočičák rozvášní, tak nevidí neslyší, nebojí se. Snad i pes by se bál na ně zaútočit - a to ani neřvali, to je zajímavý. Jenom "TO" a furt dokola. Chudák kočka - na šťastnou rozhodně nevypadala :-|

927 Kitty Kitty | E-mail | Web | 29. listopadu 2014 v 23:41 | Reagovat

[919]: Dobrý na všechny strany :-P

928 Lydie Lydie | 29. listopadu 2014 v 23:45 | Reagovat

[925]:Tak to určitě byla zajímavá návštěva.
Já,když jedu přes Rakousko, či Švýcarsko  a vidím ta pole, tak si říkám, jak by to asi vypalo u nás,kdyby nepřišla JZD. :-)  :-D

929 JM JM | 30. listopadu 2014 v 0:07 | Reagovat

Doufám, že ne jako v Rumunském Banátu.

930 JM JM | 30. listopadu 2014 v 0:17 | Reagovat

[928]:
Náš soused, v JZD pracoval celý život jako mechanizátor, říkává: kolektivizace sice byla násilná, ale nenadřem se tolik. Byl z hospodářství o 10 hektarech a jako kluk si to užil.

931 Petr Petr | 30. listopadu 2014 v 7:17 | Reagovat

[930]:

[929]:Máme největší lány v Evropě, s vyjímkou Ruska ale tam hospodaří na rovinách a většinu to mají důsledně obsázeno větrolamy.
Vzpomínám si na to, jak likvidovali remízky v četně lesíků, hořely obrovité ohně, ve kterých vzala za své ptačí hnízda i s vajíčky, neb to bylo v květnu. Bagry napřímily potoky, a všude se položily drenážní trubky. Výsledek? Půda ohrožená větrnou a vodní erozí, zmizela spodní voda, krajina ji nezadrží, neb steče po lijáku dolů i spůdou, a působí povodeň.

932 Petr Petr | 30. listopadu 2014 v 7:33 | Reagovat

[929]:S ohledem na potenciál a kulturnost naší země bychom se podobali spíše  Bavorsku. Tam celou velkou vesnici obdělávají tři rodiny, po 90tém roce jsem si to tam prohlédl. Při polovičním počtu lidí dokázali větší výnosy než naše tehdejší JZD, a to při zachování krajiny, i vzhledu vesnic.

933 Petr Petr | 30. listopadu 2014 v 7:47 | Reagovat

Při návratu zpět mi bylo vždy hrozně smutno, když jsem viděl zpustošené Čechy. Náprava jde pomalu, neb se ztratil za několik generací kolektivizace vztah k půdě a mnozí jsou spíše podnikateli na půdě, než zemědělci, kteří mají vztah k "rodné hroudě" a mají za ní zodpovědnost pro další generace.

934 Týna Týna | Web | 30. listopadu 2014 v 10:06 | Reagovat

Krásnou neděli všem!
Za chvíli jedu do práce, no nechce se mi, muž má pochroumané koleno, čeká ho třetí operace, tak řešíme jak zajistíme jeho nepřítomnost v práci (myšleno jak poplatíme nutné náklady)

935 Jeník Jeník | 30. listopadu 2014 v 10:08 | Reagovat

[932]:

[933]:

Souhlasím. Přesto si ale myslím , že velkopodnikání na půdě je úspěšnější vždycky. Vypozoroval jsem to v historickém období od Rakouska Uherska po dnešek.

U zemědělského podnikání - práce v zemědělství v Bavorsku něco málo o tom  vím. Prostě tam mají dotace o jakých se našim zemědělcům a farmářům ani nezdá. Prostě stát se stará - jednak aby se nevylidňovaly vesnice a venkov celkově , tak jak  to dopadlo a dopadá třeba ve  Španěslku ,  ale i jinde - vysídlené pro chudobu celé kraje.

V Bavorsku při prostém každoročním  vyčíslení hospodaření každého hospodáře - tak jednu třetinu platí stát - Bundespříspěvek do zemědělství - pak je další třetinový přízpěvek od zemské Bavorské vlády. Navíc jsou ještě každoroční dotace od místních úřadů - jako na údržbu domů  , stavení hospodářských atd. , pracovních strojů a nářadí a mnoho dalšího,což se sice zdá jako mrhání státních peněz - ale vemte si,že se u nás také mrhá - ale raději o tom ani nepíšu. Třeba jen na květinovou výzdobu na domech a na předzahrádkách  každý dostává od obce nějaký peníz. To samé je - jednou za tři roky na úpravu - opravu omítek - prakticky na nové nátěry stěn atd. To všechno u nás není ( a barva je strašně drahá). K tomu ještě zemědělská nafta a benzín , zemědělská sleva na elektřinu a vodu atd. Proplácení mezd námezním dělníkům od úřadu práce , no je toho ještě více. V takové podpoře to tam musí vypadat a také to vypada , že je vše jako ze škatulky a mi osobně se tam velice líbí.

Dotace dosává každý kdo podniká - hospodaří v zemědělství - vše podle výměry polí a lesa. A je jedno jestli je to zahradnictví u Mnichova , nebo pastevní hospodářství třeba v Alpách , případně horské a podhorské hospodářství  nna Šumavě ( v Bavorském lese) a pod. No přeci jsme ta všichni " Bayern" - sedláci - nikdo si nedovolí říci,že jsou němci - to se tam nenosí a vlajky se pří státních svátcích - mají jich více jak my - vyvěšují zásadně bavorské - modřekostkované - snad jen ve velkých městech na radnicích mají klasiku - německou. Jsou to jinak  na Bavorsko patrioti jako hrom.

Proto se jim venkov nevylidňuje - zatím.
Informace mám z první ruky od příbuzných co tam byli po válce odsunuti a nyní již dávno splynuli s místními. Tedy Nynější generace jsou již "pravověrní" bavoráci jako když vyšije. O životě u nás mají představu jako my třeba o životě v Rumunsku , nebo v Moldavsku. Tím ovšem neříkám , že sem nejezdí na čumendu , nebo na nákupy - systém nákup toho co je u nás než u nich lacinější. Konkrétně nejde popsat , protože se to mění. Ovšem u nich je všeho dostatek - věcí , materiálu , jídla , lidí na práci atd. Ale je pro ně jednodušší zaměstnat na chvíli čecha - a platit mu jen třetinu platu než je státem stanovená taxa ,  než by platili němcovi. Vše ovšem tajně - místní úřad práce by jim ukázal(finanačně - jak se v kostele píská - jak se šidí daně - tam před berňákem není chráněný ani president - velký rozdíl proti nám v této věci). Také se tam zásadně v něděli opravdu nedělá - i ve všech jejich marketech - vyjímkou jsou různé trhy a pod.

936 Jeník Jeník | 30. listopadu 2014 v 10:25 | Reagovat

Již jsme to zde jednou rozebírali,ale přesto to ještě zopakuji. Tak jako u nás ,kdy jsou v domě na vesnici mladí lidé,tak je jejich dům ošetřený a vypadá hezky - tedy většinově(když mají mladí práci a nejsou na podpoře). U starších lidí je to spíše otázka možnosti finanční a hlavně zdraví.

V Bavorsku je to podobné,ale pozor - tam se starosta stará. Jednak,že nepřipadá v ůvahu,že by měl někdo škaredý neupravený - alespoň zvenčí barák a zahrádku před domem - ale i za domem -  a kdyby k tomu došlo přeci,tak si na něj starosta - "došlápne" - ve stylu - naval dotace zpátky a podobně a třeba za tři roky dozadu. Ale když je to starší člověk,který již fakt fysicky nemůže (což starosta ví naprosto spolehlivě a docela přesně vždycky - jaký rozdíl od nác,kdy starosta ani neví kdo mu v obci bydlí) , tak zabezpečí údržbu a opravu jejich domu sám. Tam starosta je opravdu starostou obce jako takové. To samé,že má starost o místní školství atd. Je to na delší psaní.

Takže i třeba pololežák - nemocný člověk má chalupu v pořádku , má doma uklizeno, má každý den zabezpečeno teplé jídlo a jednou týdně zabezpečeno vyprání a vyžehlení věcí. Takže tam charita tuto službu provádí jen ve větších městech. Na vesnicích se o to stará místní starosta. Má na to jednak lidi z obce - a ti mají práci ,ale hlavně má na to přidělené peníze - a ty musí každý rok řádně vyúčtovat - vždycky.

Ani se nedivím ,co se tam našich lidí v poslední době odstěhovalo , já sám na tom uvažuji také. Jsou tam mezi lidmi výrazně lepší vztahy. Jen manželka mne brzdí - stydí se , že neumí moc dobře německy - a ona potřebuje jako každá ženská s někým(s některou) pořád kdákat.

937 Lydie Lydie | 30. listopadu 2014 v 11:59 | Reagovat

Přeji krásnou první  neděli. :-)  :-)  :-)

938 Lydie Lydie | 30. listopadu 2014 v 12:08 | Reagovat

[937]:ach jo - vypadlo slůvko adventní neděli.....

939 Lydie Lydie | 30. listopadu 2014 v 12:11 | Reagovat

[930]: Ono,kdyby zůstalo hospodaření na poli v soukromých rukou, tak by se také kupovala mechanizace...ta se vyplatí zase na trochu větším hospodářství ....větší zemědělec by "koupil" toho malého a na vesnici by bylo pět velkých statkú a pár drobných chalupníků s jednou kravkou....

940 Petr Petr | 30. listopadu 2014 v 12:59 | Reagovat

[935]:Jeníku, díky za odpověˇ, která vysvětluje mnohé, já v Bavorsku pracoval chvilku, ale vydělával  jsem si tam tolik za dva dny, co tady za měsíc, bylo to krátce po převratě. A na víc velice slušné jednání, hajný nechával hájenku otevřenou, a říkal, že si ve špajzu mohu vzít co chci, a koupelna k dispozici. Naučil jsem se tam, že šéf  o práci ráno poprosí, a večer všem poděkuje. Kedyž zjistil, že dělám pečlivě, celé dny se nešel ani mrknout  za mnou na pracoviště.

941 Lydie Lydie | 30. listopadu 2014 v 15:20 | Reagovat

Zajímavá kombinace výzdoby u nás před vchodem....
Snacha pověsila venku hezký adventní věnec.Pod ním na zemi v truhlíku kvetou muškáty......... :-)

942 nar.soc. nar.soc. | 30. listopadu 2014 v 15:46 | Reagovat

Dobrý podvečer.

Bavorský (německý( náhled)na zemědělce je propastně odlišný než v ČR. Tady totiž straší už staletí v městských hlavách pohrdání venkovany i jejich snahami. Přeneseno do pojmů kdysi vedoucích v KSČ trvá dodnes. Úcta k půdě = co to je? Drancování ornice = ta si nestěžuje! Danění orné půdy, jak se starostové vyspí tak mají i vysoké daně.
Ostraha produkce na orné půdě? To je soukromá věc! Přistižení zloděje doprovozené výpraskem = zásah do osobnosti lumpa a trest okradenému majiteli! Tak bych mohl pokračovat.
O nějakých podporách si malovýrobce může nechat zdát. Ovocnářství -0. zelinářství -0. Polní kultury prodejné za podnákladovou cenu. Nafta, stroje, hnojiva a další vklady v tržní ceně na ruku a hned. Proto to vypadá tak jak každý kritizuje. Tyto podmínky vedou k nízké ceně zemědělské půdy, ke skupování na spekulaci a v záloze je ještě berňák za neplacenou zem. daň. Může ji vložit jako zapsané břemeno a vymáhat ji exekuční dražbou. Dá se odhadnout, že asi 20% vlastnictví půdy je v už cizích rukou a stále se to zrychluje. Za nějaký řas se obnoví stav před I. pozemkovou reformou. Čeští vlastníci budou v menšině a bez možnosti o půdě rozhodovat. Zatím jsou vlastnické podmínky půdy nastaveny na výprodej se ztrátou. Tento stav, žádného starostu nijak netíží. :-(

943 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. listopadu 2014 v 15:57 | Reagovat

[941]: Zdravím v tom pochmurném čase. Copak muškáty, jsou takové vděčné kytičky. U mladých kvete krásně žlutá chrysanténa v květináči. Myslím, že začnu mít nerada šedou barvu- ta obloha je furt tak kouřově šedá.
Už jste byli u expositora? Old Boy tam má pěkný vzpomínácí článek. Doufám, že takovou polovyplněnou knížku Dědečku povídej, nebo Babičko vypravuj mi nikdo z našich nedá. ;-)

944 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. listopadu 2014 v 16:11 | Reagovat

[936]:Otázka je, jak by se chovali k přistěhovalým.Kamarádka se tam vdala, bydlela s mužem v domě s jeho rodiči. Je fakt, že moc neuměla z počátku německy a nešla ani do prodejny. Byla pod komandem  matky, která ji měla spíš za služku než snachu. Nemohla nic moc dělat, muž byl v práci. Čekali od ní jen potomka a když ho hned neměla vyslechla si leccos nepěkného. Nakonec se vrátila zpátky, rozvedená a nedlouho potom zemřela na rakovinu v břiše. Asi to bylo důvodem, že neměla  vůbec děti. Jezdila do lázní a nic nepomohlo.

945 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. listopadu 2014 v 20:16 | Reagovat

Zdravím znovu, taky vám nějak blbne net? Nechtějí naskakovat okna. Ani emaily nejdou nějak otevírat. A nejsem sama. Už jsme myslela, že to je jen u mne, ale není. :-(

946 Lydie Lydie | 30. listopadu 2014 v 21:55 | Reagovat

Přeji pohodový večer. :-)
Dnes jsem si udělala celkem pěkný svícen.Keramický adventní věnec jsem stále nenašla-zato velikonoční kraslice a pentle......tak nevím-není to znamení?- že mám už s předstihem vytvořit velikonoční výzdobu?Byla bych rychlejší než všechny supermarkety. :-)

947 Lydie Lydie | 30. listopadu 2014 v 22:19 | Reagovat

[943]:Ano-už jsem četla...
myslím,že by to bylo zajímavé vyplňovat takovou knížku... :-)

948 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. listopadu 2014 v 22:19 | Reagovat

[946]: Lydie, pokud máš dost pentlí, zkus si udělat ozdobnou kouli jako dělá Vendy. Nemusíš kupovat polystyrenovou  kouli, napíchej to do pomeranče a pak to zase rozděláš. Bude ti navíc vonět. Taky do něj píchají hřebíčky-koření- pak je přirozená vůně v bytě. ;-)

949 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 1. prosince 2014 v 0:03 | Reagovat

Nějak mi nedošlo, že vlastně listopadová kavárna končí . Myslím, že článek obsahově byl dobrý, skoro lepší než bude ten prosincový, ale Kavárna není jen článek, to je hlavně diskuze, názory, zkušenosti. Líbí se mi, že nikdo neváhá napsat svůj názor, byť je občas odlišný od jiných. Na to polemika je. Jen přitakávat je zbytečné. Souhlasit- prosím, ale pokud mám zkušenost jinou, klidně ji napiši. Doufám, že se budeme bavit i v prosinci. :-)

950 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 1. prosince 2014 v 0:03 | Reagovat

Na shledanou v prosincové Kavárně. :-)

951 Lydie Lydie | 1. prosince 2014 v 8:20 | Reagovat

[948]:Vendy dělá pěkné věci - já nejsem tak šikovná....

952 nar.soc. nar.soc. | 1. prosince 2014 v 11:15 | Reagovat

Dobrý den.

Ještě k sedlačině. Pamatuji si na r. 1992 před volbami. Bylo zde shromáždění ODS, které vedl Uhde. Ze sousední vesnice přijel novopečený starosta a nechal se slyšet.ˇ
"Teď musíme změnit JZD. Každý si vezme zpátky svoje pole, bude mít vlastní zrní, brambory, vychová si prase, slepice, bude mít mlíko od vlastní krávy, tak jak se na rodinnou farmu patří". Uhde si mohl od potlesku ruce utrhnout ( inu městský trouba ). Vstal jsem a řekl. Milý pane starosto, na prasátko zapomeňte, napřed musíte něco prodat, abyste měl zdroje. Musíte zorat, pak pohnojit ( strojeným hnojivem ) zasít nebo zasadit. Na to budete potřebovat traktor, stroje, naftu a peníze. Kde je vezmete? Bylo ticho. Pak se starosta zmátořil a řekl" kdysi nám to JZD sebralo, tak to musí vrátit nebo zaplatit". Já na to, sám víte že si JZD vždy bralo překlenovací úvěr. Máte vy a vám podobní provozní účet a dojednaný úvěr v bance? Zatím jedete z toho, co jste z JZD "zajali", ale to brzy dojde! Bohužel měl jsem pravdu. Lacrum Brno zkrachoval a za mlíko zůstal dlužen. Jatky Brno taktéž.
Silo Chrlice bralo jen vyčištěnou suchou pšenici za mizernou cenu splatnou za půl roku. "Rodinné farmy" obdivované tím starostou zkrachovaly. Pole, která byla ve svazích si už zbytková zem. akciová společnost nepronajala a jsou ladem. S akciemi za nevydaný majetek si mohli vytapetovat.
Blba Uhdeho, jsme zde už nikdy neviděli. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

ReklamaJde se spát, díky za návštěvu a na shledanou...

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx