Listopad 2014

Kočičí život je těžký.

29. listopadu 2014 v 17:26 | Ruža z Moravy |  zvířata a lidé
Každá domácí kočka, stejně jako jiný plnoprávný člen rodiny, cítí vnitřní nezbytnost plnit svou část domácích povinností. Docenit tuto pomoc je opravdu těžké a kočky za ni zbožňujeme.
1. Kočka musí člověka chránit před pokojovými květinami.
1

Kde jsi maminko? - 9.

27. listopadu 2014 v 23:28 | Ruža z Moravy |  Moje povídky
Maruška - 6.

Zdálo se, že se život v rodině Mikešových zklidnil. Nebyl to však klid, ale spíš smutek. Děti byly zvyklé být většinou samy, ale nepřítomnost maminky, která již víc než půl roku ležela v nemocnici nejprve na interně, pak na oddělení dlouhodobě nemocných, nejvíc postihla Marušku. Bylo s podivem, že dál chodila do školy, dobře se učila a přitom se starala o Václava i Jarušku. Horší to bylo s otcem Jaroslavem. Propadal se do smutku, uzavíral se do sebe a jen neustálé připomínání Marušky, aby se staral o domácnost, hlavně o nákupy, když už se moc nestará o děti, ho drželo v činnosti.

Vánoční cukroví- výborné recepty.

24. listopadu 2014 v 19:59 | Ruža z Moravy |  z gastronomie krajů i lidí
Tento výborný recept mi poslal kamarád. Je hlavně pro rodiny s dětmi, ale i bez nich se dá uskutečnit.
Nedalo mi to, abych se s vámi nepodělila. Možná ho znáte, ale opakování neuškodí. Jo a nebojte se, přidám jeden nepečený receptík od Hedwigy Courths-Mahlerové, abyste neřekli, že jsem vás nalákala na známý návod a pár rodinných receptů s radami, kdy a co začít péci, abyste se nehonili těsně před svátky.:


Recept na vánoční cukroví. Pusť troubu. Ukliď z linky umatlané skleničky, lego a papírky od bonbonů.
Připrav mísu a suroviny. Vylouskej ořechy, odměř mouku a cukr.

Kruháč v Zábřehu- dokončen.

22. listopadu 2014 v 21:52 | Ruža z Moravy |  Zábřeh-Sport i jiné události
Co říci? Je hotovo o trochu později. S ohledem na nečekané potíže to vyšlo dobře. I vzhled je dobrý. Přiznám se, že i ty přechody posunuté se mi zdají lepší než ty původní. Jeden z nich byl totiž pomětrně dlouhý- na nejširším místě vozovky. Nevadí si pár kroků zajít, však je tam vložen ,,můstek". Nebudu již více psát, ať hovoří obrázky. Jsou dělané na dvakrát - ještě rozpracované poslední úpravy ve čtvrtek ze všech stran a poslední pak dnes dopoledne. Ten první obrázek jste už viděli minule- to je pro srovnání výšky zeminy tehdy a nyní. Kytičky přijdou zřejmě později, nejlépe na jaře. Dobré, ne?

Vepřové koleno -zaručený lék na klouby a ...

21. listopadu 2014 v 0:05 | Ruža z Moravy |  z gastronomie krajů i lidí
NOVÝ LÉK - na klouby, vysoký tlak, s vitamíny, minerály (-to mi poslala emailem Hanako), tak se o něj musím podělit, protože ten recept je velice sympatický:
Suroviny :
vepřové koleno, česnek, francouzská hořčice, pivo, sůl (množství : vše cca přiměřeně,)
Postup :

Domácí zabijačka - 3.

20. listopadu 2014 v 18:08 | Ruža z Moravy |  z gastronomie krajů i lidí
Do třetice všeho dobrého pan Ivan dokončuje reportáž:


Další zásahy, blána pobřišnice se rozprostře po štoku, poklade kolečky cibule, na ně se uloží obě vychlazené svíčkové, posolí, pokladou plátky česneku, opepří, přidá se něco nového koření, vše se umně sbalí do blány ( šlajeru) a dá do chladna několik dní před upečením odpočinout. ( RUC moje pozn. Tomu se pak říká panenská pečeně, ale ještě se to trochu obalí mletým masem a pak teprve tou blánou - jen uvnitř je ta panenka.)
Dosud čekající- mírně ovařené podbradní laloky se vyjmou z ovaru a dají vychladit - se ovážou provázkem. Po ovázání se naloží a později vyudí. Zadní kolena se vykostí a smotají a ovážou provázkem na "rolšunky". Část vařených kůží se ponechá i s vodou vychladit.

Domácí zabijačka - 2.

20. listopadu 2014 v 17:48 | Ruža z Moravy |  z gastronomie krajů i lidí
Co bylo dál?- pan Ivan vypráví:

Opařené prase se omyje studenou vodou ze škopku ( aby to lítalo, tak se voda nabírá kbelíkem ). Studená voda zpevní a postaví zbylé štětiny. Řezník obtáhne nože a zavelí "holit". Dá nůž do šikovných rukou a doholují se viditelné štětiny. Řezník vyřízne oči a uši, vše se řádně vypláchne. Nakonec vypreparuje šlachy na zadních nohou, prostrčí rozporku a prase se zařízením vytáhne do visu. Zvedací zařízení musí být pevné a spolehlivé. Řezník si vyskočí na štokrle nebo žebřík dvoják, opatrně obřízne konečník a poražený kus je řezem od konečníku až po hlavu otevřen.

Domácí zabijačka - 1.

20. listopadu 2014 v 17:48 | Ruža z Moravy |  z gastronomie krajů i lidí
Pár slov úvodem:

Prase domácí.


Je významné domácí zvíře, chované především pro maso, vyšlechtěné z prasete divokého. Většina prasat proto nepřežije první rok života. Jsou poražena, jakmile dosáhnou stanovené porážkové hmotnosti (zpravidla 80-120 kg). Po dosažení této hmotnosti již prase neroste, pouze tuční. Prasata, chovaná pro sádlo, se proto porážejí až o něco později, většinou až ve věku jednoho a půl roku. Déle se pochopitelně nechávají žít také chovné prasnice a plemenní kanci. Kromě masa a sádla se využívá i vepřová kůže, zvaná krupon, štětiny a prasečí hnůj či kejda. Prasata jsou ve Francii využívána jako pracovní zvířata při hledání lanýžů, v bývalé Jugoslávii se prasata používala také ke zneškodňování min. ( ilustr.foto z netu)

Následující popis zabijačky nemusí slabší nátury příp. vegetariáni a vegani číst.

Pravda o Řecku dneška.

17. listopadu 2014 v 14:11 | Ruža z Moravy |  Různé ze života
Po internetu obíhá email o Řecku. Před časem jsem ho sem dala, ale skutečnost je prý jiná.Navíc pisatel použil adresu- neoprávněně- jiné osoby. Zde ji raději jmenovat nebudu. Kdo to dostal, ví! Převzala jsem vysvětlení z jednoho blogu a podle tučně vytištěných údajů to má vypadat takto: Nejprve z obíhajícího dopisu,( zřejmě to psal muž) a pak tučně skutečnost:
Na dovolené v Řecku jsem se od domorodců dozvěděl, jak tam řeší cikánskou otázku. Odpověď byla tak jednoduchá, že mi údivem spadla čelist.V Řecku je postoj státu k cikánům (žádní Romové tam nejsou) velmi jednoduchý. Pokud pracuješ pro stát a platíš daně (jako většina), stát pracuje pro tebe.
Stát pro své občany bohužel nepracuje. A nemá to nic společného s tím, kdo platí či neplatí daně.
Pokud nepracuješ a neplatíš daně, stát nepracuje pro tebe a je jedno, zda jsi červený, černý nebo žlutý. Jednoduše cikáni ve větších městech mají své oplocené teritorium a tam, pokud kočují - přespávají nebo zkrátka žijí. Stát se o ně nezajímá. Obecně se však cikáni pasovali do role likvidovat a uklízet ulice od vyhozeného železa, spotřební elektroniky a nepotřebných věcí. Tyto suroviny svážejí na výkupní místa a inkasují za to peníze.
Žádná oplocená teritoria Cikáni v Řecku nemají. To, že jsou z části kočovní a že likvidují nepotřebné věci, je pravda.
Když má mladá rodina třetí dítě, tak stát poskytne této rodině dotaci na koupi osobního auta v ceně bez daně. Auto má červenou SPZ, a když ho policista zastaví a neřídí ho osoba, která auto kupovala s dotací od státu, privilegia jsou najednou pryč a navíc ještě ta hanba s pokutou jako řemen. Až po pěti letech může majitel auto prodat. Tyto auta jsou velkou pomocí mladým lidem.
Opět se jedná o polopravdu. Zjišťovala jsem u rodin se třemi dětmi. Žádnou dotaci stát neposkytuje, pouze, pokud si rodina koupí auto v zahraničí (což bývá levnější), nemusí zaplatit clo. Auto mohou opravdu řídit jen rodiče dětí.Nicméně o hanbě, pokud je někdo přistihne, se mluvit nedá. Řekové se nestydí za to, když porušují pravidla.
Školství funguje tak, že pokud oba rodiče pracují a platí daně, všechny děti mají studium do maturity zdarma včetně stravování. Když pracuje jen jeden z rodičů - děti mají studium zdarma, ale stravu si musí hradit. Když nepracuje ani jeden z rodičů, musí děti platit školu od první třídy až např. po maturitu včetně stravného.
Tohle je naprostá lež. Školství v Řecku je zdarma. Ve většině škol vůbec nejsou školní jídelny a tam, kde jsou, se často nevaří pro nedostatek peněz. Do školy děti chodí zdarma, ať jejich rodiče pracují či ne. Pokud se ve škole vaří, je strava zdarma.
Řekové rádi posedí se svými přáteli nebo rodinou na verandě či balkoně a uspěchaný život je u nich vzácnou výjimkou. 98% obyvatelstva je pravoslavného vyznání s velkým důrazem na rodinu. 2% jsou muslimové a bez vyznání spolu s ostatními náboženstvími a sektami. Ve vnitrozemí na vesnici téměř neexistuje kriminalita a ve větších městech je velmi vzácná. Prostě v Řecku se nekrade.Stát zakázal na svém území hrací automaty. Drogy jsou tam neznámou věcí, protože rodiny a víra jim nedovolí něco podobného.
Tvrdit, že se v Řecku nekrade, je asi stejný nesmysl, jako s tím školstvím. Krade se všude na světě, v Řecku jistě méně než v Čechách. Kriminalita samozřejmě existuje. Hrací automaty existují, ale jen v casinech. Herny jak je známe u nás, zde neexistují, ale drogy jsou známé, bohužel, až moc. S vírou ani rodinou tohle nemá nic společného.
Pokud nechce mladík nastoupit povinnou vojenskou službu, tak o to může požádat úřady a dostane modrou knížku. Dnes je služba v řeckých ozbrojených silách natolik vážená, že žádosti o modrou knížku by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Hlavním problémem po vystavení je získání celoživotní invalidity, která majitelům modrých knížek neumožňuje práci ve státních službách. Ten kdo má modrou knížku je automaticky řazen na poslední místo ve všech seznamech, které stát pro uspokojování svých občanů musí vytvořit. Takže není osobou, která je volená, při podpoře v případě nezaměstnanosti je na posledním místě i při žádosti o byt, transplantaci atd. Prostě nic nedáš pro stát - stát nedá nic tobě.
Vojenská služba je v Řecku stále ještě povinná mezi 19. a 45.rokem. Stejně jako dříve u nás by se z ní muží rádi vyvázali, ale to není jednoduché. Požádat úřady sice může, ale k ničemu mu to nebude. Pokud se někdo vojenské službě vyhýbá, je za to tvrdě trestán. Jen militantní typy mužů ji považují za svoji čest.
V zemi, kde vzniklo slovo demokracie, je účast ve volbách povinná a neúčast znamená vysokou pokutu. Zda do volební urny volič vhodí obálku s hlasem nebo bez, je už na voliči. Výsledky voleb tam nikdo nezpochybňuje.
Povinná účast ve volbách sice je, ale neúčast se nijak netrestá.
Je zajímavé, že v Řecku neexistují extrémistické strany a ani není důvod. Menšiny se buď přizpůsobí většině, nebo potom platí - nechceme vás tady.
V Řecku extremistické strany samozřejmě existují, jedna z nich -Zlatý úsvit- má dokonce zastoupení v parlamentu…
Jak je tedy jasně vidět na tomto příkladu, lidé toho do světa vypustí spoustu a další lidé tomu uvěří, ať už třeba proto, že se autor podepíše falešným jménem a titulem ing. Hezké jaro a nevěřte všemu, co se píše na internetu:)
To byla odpověď od jmenované v dopisu paní, která si ověřovala udané skutečnosti. Pokud jsem tento článek z emailu opsala, tímto se jí omlouvám. Uvádím na pravou míru.


Kde jsi maminko? -8.

17. listopadu 2014 v 0:09 | Ruža z Moravy |  Moje povídky
Maruška - 5.

Maminka byla delší dobu v nemocnici a domácnost šla zase po staru. Snad jen tatínek se trochu vzpamatoval a postaral se alespoň o nákupy. Vašík se trochu ve škole pohoršil. Otec to ani nevěděl, moc se o prospěch dětí už ze zvyku nezajímal. Spoléhal se na Marušku, která zcela automaticky dohlížela na děti, jak si dělají přípravu do školy. Obě mladší děti si našly kamarády a tak bývaly víc venku. Hlavně Jaruška se hodně skamarádila s Věrkou ze sousedství. Navštěvovaly se vzájemně.

Kruháč v Zábřehu a situace dnes.

13. listopadu 2014 v 11:40 | Ruža z Moravy |  Zábřeh-Sport i jiné události
Krtinec, nebo rondel? Firmy přestřelily výšku kruháče.
(Pro Týden - 10. listopadu 2014, 23:00, Jaroslav Kropáč)

Zábřeh - Stavba nového kruhového objezdu v Zábřehu vzbudila nečekané emoce. Firmy totiž doprostřed rondelu navezly hromadu hlíny, čímž uprostřed křižovatky vytvořily obrovský krtinec. Vrcholek navezené zeminy je o tři čtvrtě metru výš, než kolik ukládá stavební projekt.

Kde jsi, maminko? - 7.

13. listopadu 2014 v 0:29 | Ruža z Moravy |  Moje povídky
Maruška 4.

Eva Mikešová, maminka Marušky, Vašíka a Jarušky byla vážně nemocná. Prostředí, ve kterém pracovala napomohlo plícnímu onemocnění, také průdušky nebyly v pořádku. Maminka musela jet na léčení do sanatoria, Jediné štěstí, že forma jejího onemocnění nebyla nakažlivá a tak ji mohly děti s tatínkem občas navštívit.

Kde jsi, maminko? -6.

6. listopadu 2014 v 23:45 | Ruža z Moravy |  Moje povídky
Maruška - 3.

Nějaký čas byl pokoj. Maminka se držela, hlavně kvůli slibu dětem a také doufala, že manžel splní slib a přejde zpět do závodu, aby nemusel dojíždět. Bylo paradoxní, že na cestách po montážích a stavbách se mu nic nestalo a když se vrátil do podniku, stalo se neštěstí. Při chůzi přes dvůr do administratiní budovy vyjel z expedice vozík s naloženými paletami, na nichž byly cihly a pan Mikeš už nestačil uhnout. Byl odhozen do strany, ale bohužel tam byla zeď , takže měl zraněné rameno i kyčel . Dávali ho dohromady nejprve v nemocnici, pak docházel na rehabilitaci.

Troubový guláš - upečen.

3. listopadu 2014 v 19:32 | Ruža z Moravy |  z gastronomie krajů i lidí
Do listopadové Kavárny u Ruži jsem dala získaný recept na guláš pečený v troubě.Když jde o masíčko, ráda vyzkouším.
Jak jsem slíbila, vyzkoušela jsem. Pro jistotu jen z 1/2 kg vepřového plecka. Předpis původní jsem sem přetáhla z Kavárny a doplním ho fotkami z dnešního vaření- tedy pečení.

Troubový guláš. (Peče se zakryté - mezi dvěma pekáči, nebo dobře zakryté alobalem.)

Kavárna U Ruži -listopad 2014

1. listopadu 2014 v 0:01 | Ruža z Moravy |  Kavárny-povídání s lidmi

Vítejte v předposlední Kavárně v tomto roce ...Předpokládám, že tento měsíc bude ve znamení posledních příprav na zimu, na Vánoce a Nový rok,
takže sem přidám pár pranostik.
Jak budou pravdivé, nevím...

Teplý říjen - studený listopad. Listopadové hřmění pšenici ve zlato mění.

Když ještě v listopadu hřmívá, úrodný rok nato bývá.
Když krtek v listopadu ryje, budou na vánoce létat komáři.
Stromy-li v listopadu kvetou, sahá zima až k létu.
Padá-li listí v listopadu, jistě brzy přijde led,ale dlouho nepobude.
Když dlouho listí nepadá, tuhá zima se přikrádá.Jde se spát, díky za návštěvu a na shledanou...

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx