Kavárna U Ruži - říjen 2014

1. října 2014 v 0:01 | Ruža z Moravy |  Kavárny-povídání s lidmi
Pěkně Vás vítám v říjnové Kavárně a doufám, že nám bude spolu dobře
a budeme si povídat o všem možném.

Co se tak o říjnu, hlavně o počasí v něm, traduje:Teplý říjen - studený listopad. Teplý říjen - studený únor.
Čistý nový Měsíc v říjnu slibuje pěknou vinnou žeň.
Teplé září - říjen se mračí. Září víno vaří, a co nedovaří, říjen dopeče.
Čím déle vlaštovky u nás v říjnu prodlévají, tím déle pěkné a jasné dny potrvají.
Divoké husy na odletu - konec i babímu létu.
Říjen když blýská, zima plíská.
Kolik dní v říjnu uplyne do prvého deště, po tolik dnů bude i v zimě pršeti.
Mlhy v říjnu - sněhy v zimě. Studený říjen - zelený leden.
Vějou-li v říjnu severní větry, nezdaří se obilí.
Když dlouho listí nespadne, tuhá zima se přikrade. Čím dříve listí opadne, tím úrodnější příští rok.
Když dub hojné ovoce dává, tak má velká zima a množství sněhu býti. V říjnu hodně žaludů a bukvic oznamuje zimy víc.
Když se táhnou ptáci blízko k stavení, bude tuhá zima.
Říjen a březen rovné jsou ve všem.
Foto: RUC
Navíc 26. října končí letní čas- nastává čas zimní- nezapomeňte si posunout hodiny.

Obvyklý pozdrav od Tlusťjocha- v říjnu nastupují vysokoškoláci ke studiu, a připravují se myslivci na hony...

Něco ke kávičce...
VRSTVENÁ BÁBOVKA S TVAROHEM
Ingredience
těsto: 300 g polohrubé mouky, 150 g cukru krupice, 1 vanilkový cukr, 120 g rozpuštěného másla, 2 lžičky prášku do pečiva, 300 ml mléka tvaroh: 250 g tvarohu, 100 ml smetany nebo mléka, 1 sáček vanilkového pudinkového prášku, 1 vanilkový cukr, cukr krupice dle chuti dále: čerstvé meruňky nebo meruňkový kompot, 1-2 lžíce kakaového prášku, 2 lžíce smetany nebo mléka

Postup
Nejdříve připravíme tvarohovou náplň důkladným vymícháním všech surovin.
Potom stejným způsobem připravíme těsto. Jednu třetinu těsta odlijeme do jiné misky, obarvíme kakaem a vmícháme 2 lžíce smetany nebo mléka.
Do vymazané a vysypané formy nalijeme nejdřív polovinu světlého těsta, pak polovinu tmavého těsta a na ně všechen tvaroh. Na tvaroh naskládáme půlky meruněk a zakryjeme zbytkem hnědého těsta. Nakonec přidáme zbytek světlého těsta a formu vložíme do trouby vyhřáté na 175°C. Pečeme asi 60 minut, zkoušíme špejlí.
Upečenou bábovku necháme ve formě vychladnout, až potom vyklopíme.
Na vejce jsem nezapomněla, opravdu tam žádné nepatří.
Přišlo mi emailem...na obrázku to vypadalo opravdu pěkně.

Zpravodajství o pracích na zdejším okruhu: (foto JUC)
Když se podíváme od Kulturáku směrem do města, tak to vypadá zatím takto. Koncem října by to mělo být hotové.
Není ten okruh nějaký malý?Přidám něco soukromého, doufám, že to nebude vadit osobám na fotkách- jsou na to celkem zvyklí.
27.9. t.r. se vdávala po 9-leté známosti vnučka, svatba byla veselá, hezká a tak aspoň něco z ní sem dám.
Dorty zdobila sama nevěsta, dělala si i bižuterii , veškeré ozdoby na stůl a nevím, co všechno ještě.
Tom, Pavla, Petra,Pavel-( vnučky s partnery)


Abyste věděli, jak to tam vypadalo později... bavili se všichni...


Jak to může vypadat za pár let: Jen jedno pivo si dám a mažu domů...doufám, že tu ,,novinku" už žena má...

Manuál na WC v restauraci:

KNa Velkém Holašicku vítáme zimu. (poslal štamgast Johanes- díky!)
Už pár dnů sleduji se zájmem pletení zimní šály v MB a nedaří se a nedaří se.A tak jsem se rozhodl poslat vám do kavárny motivaci pro dlouhé podzimní večery,abyste byly parádnice v teple,než uhodí bílá zima.
Zrovna k nám dorazila moje milovaná vnučka Terezka a měla na krku tak pěknou věc,že jsem neodolal a hned ji nahnal před kameru.Říká,že to pletla na rukou,bez jehlic a prý dědo hoďku.Rozumějme jednu hodinu.No řekněte není to paráda.
A ty další šály (pletené řádkovaně na různých jehlicích) je dílo moji Aninky.Už je mám hodně dlouho,ale každou zimu udělají parádu a hlavně je v nich teploučko.Ta pomerančová je délky 2 m, ta šedá má délku 3 m.Takže jejich použití co do vázání je různé,jak i na fotce je vidět.Chce to jen odvahu a u země si po ní nešlapat.I v Alpách mi dobře posloužily spolu s kloboukem z místního obchodu.
Tož pletařky přeji vám dosti trpělivosti,pohody a hlavně zdaru,aby se vám dařilo a měli jsme radost,až se na sněhu budeme potkávat.
Zdraví vás všechny Johanes (pozn. RUC - Jak se vám líbí Johanes manekýn - sluší mu to viďte?


Odkaz vám dává Zdeňka-Anna v komentáři, tady to bude víc po ruce.


Přidám kousek šály, kterou pletu já vzorkem - hladce, nahozené, hladce- v další řadě hladké uplést, nahozené vypustit (prostě neplést) a pak ještě 2 řady hladce uplést (stáhnout dolů) a zase řada l oko uplést, namotat 2x, oko uplést-opakovat celou řadou a pak zase hladce jak uvedeno... Na vzorku vidíte zkraje je jen nahozené 1x, dále omotané 2x. Ten rozdíl je jasný... Není to ještě urovnané. Po upletení vždy vyperu a srovná se vzor.Pleteno na jehlících č.6- foto RUCNemáte někdo doma případně u vás v místě v Galanterii duhovou vlnu těchto barev?
Jedná se o značku Vlnica Istra č. 1014 příp. 1016. Ozvěte se případně do Kavárny nebo na k-tyna.blog.cz


Našla jsem prodejnu Klubíčka,,Z kopečka" , tak snad to vyjde - mají tam to požadované číslo...

Doufám, že se vám říjnová Kavárna bude aspoň trochu líbit.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (1275)
Zobrazit starší komentáře

1201 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 29. října 2014 v 23:22 | Reagovat

[1197]:Jo a já mám ráda usmažená  vajíčka jen na řídko a v tom pak nadrobený chleba. Mám nějaké chutě podivné, takové babičkovské, zděděné. Chtě nechtě to v člověku zůstane z dětství. :-(

1202 Lydie Lydie | 29. října 2014 v 23:23 | Reagovat

[1198]:Každé dítě něco nejí - vnoučata nejí maso....synové jej taky nejedli,ale pak začali sami někdy v pubertě maso jíst.

1203 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 29. října 2014 v 23:24 | Reagovat

[1200]: Hurá, to je dobře, že jsi chytla 1200, už jsem se bála, že se nikdo neozve.
Ten salát může být moc dobrý. :-)

1204 Lydie Lydie | 29. října 2014 v 23:24 | Reagovat

[1201]:Zkus do toho dát trochu strouhaného sýru nebo hermelínu.

1205 Lydie Lydie | 29. října 2014 v 23:25 | Reagovat

[1203]:Dík - ani jsem si nevšimla.... :-)

1206 Lydie Lydie | 29. října 2014 v 23:35 | Reagovat

Přeji všem dobrou noc. [:tired:]  [:tired:]  [:tired:]

1207 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. října 2014 v 0:34 | Reagovat

[1206]: Dobrou noc. Tak mi trvalo přes hodinu, než jsem napsala pokračování povídky. Jdu  spát. :-)

1208 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. října 2014 v 1:03 | Reagovat

[1204]:To znám, ale já raději cibulku nebo pažitku. Doma jsme dávali dokonce tu nakrájenou cibulku až do hotových vajec- syrovou.

1209 nar.soc. nar.soc. | 30. října 2014 v 5:10 | Reagovat

[1164]:

Dobrý den. Ještě o husách.

Jako ksždá máma chovala asi deset let moje matka husy. Mám dvě sestry, tak aby je "vybavila". Každoročně se "dralo" peří ( to je taky věc, možná jen ve velké kuchyni a nikdo nesmí kašlat ). Sešlo se 8 - 10 ženských a huby i ruce jim jen kmitaly. Jako kluk jsem poslouchal tiše jako pěna, jak probíraly ten světa běh. Pravidelně se ozvalo pomalu jsou tu bosí. po čase se mi rozbřesklo, že jde o řeči jen pro dospělé. Ovšem některá byla ústnatější a vypadlo z ní něco hutnějšího.
Jedna žena ( u našich v sezoně dělala ) byla korpulentní a dost hubatá. Také jednou začala: Tak to bylo za rok před Protektorátem, tenkrát jsme okopávali řepu na kopci u lesa. Horko bylo, všechno se na člověka lepilo, tak jsem hodila šaty do křoví a gatiska taky. Zůstala jsem jen v kombinačce, ó to byla pohova. Měla  jsem letní krátkou kombinačku a při větším sehnutí k řepě bylo mi vidět všechno. Ale co, kdo by v tom  hicu lezl na kopec do lesa. Hodila jsem to za hlavu, však co nijak mne neubyde. Najednou se ohlídnu a v lese se něco blýsklo, dám si pozor a opravdu někdo tam je s dalekohledem. Sakra polní hlídač ani hajnej to není, ti dalekohled nemají. Dožralo mě to tak, že se blízko lesa řádně ohnu, plesknu se po zadku a křičím, tak co ty chlíváku, už vidíš dobře? Nedělo se nic až do podzimního trhu. Brouzdám mezi stánkama a najednou tam stojí pan lesní (= přišel z Čech ) s nějakým chlapíkem a když se přiblížím hned mu referuje " koukej Vašku, bába svině, vystrčila na mne holou zadnici". Házelo to se mnou, ale raději řeč spolkla.
Utekl rok a byl Protektorát, uhlí na příděl, peníze nikde a zima na krku. Jářku půjdeš na lesního, pro dřevo. V městečku byl určen říšský komisař ( bývalý penzionovaný rakouský důstojník Ježek ). Bydlel zde, mluvil česky a znal v městečku kdeco. Najednou se "dal k Němcům" usadil se na radnici a slovo česky neřekl. Hned se jmenoval Jeschek.
Tak jdu do lesovny, zaklepu a lesní hned,"pojďte dál" a díval se úkosem. Jsem Ježková, neteř pana komisaře "ó prosím, prosím, co si račte přát", chtěla bych dřevo na zimu, ó prosím prosím a co by to mělo být, metrová polena nebo hromada"? Dakra ve mně hrklo, dědek to bere vážně. Na metry nemám peníze, snad bude hromada větví stačit. No chci to na zátop pod uhlí, tak snad hromada. "Ó prosím, prosím a má to být tvrdé nebo měkké dřevo". Zatracené dědek, už abych vypadla, raději měkké, to jde líp sklidit. "Ó prosím, prosím a máte zajištěnou dopravu nebo to necháte na nás". Jo to bude nejlepší, až mi to dovezete tak zaplatím všechno najednou ( až to složí dám pár peněz a zbytek donesu až budu mít ). Nevěřila jsem svýmu štěstí. Jenže strach jsem měla taky, zeptám se raději. A co když nejsem? "Jak prosím"? Co když nejsem neteř pana Komisaře, vstal a rozeřval se "táhni bábo do prdele". Všichni se smáli protože paměť na lesního byla ještě zachována. Pokračování

1210 nar.soc. nar.soc. | 30. října 2014 v 5:34 | Reagovat

[1209]:

Podobných historek bylo víc ( no ženské se štengrovaly). Ježková na okřikování nic nedala, čím dřív se mladí otrkají, tím líp pro ně!
Nadrápané peří schovávala matka v nových papírových pytlích s naftalínem. Sestry s vdavkami nespěchaly a měly potom peří i pro budoucí děcka. Naopak my kluci jsme nedostali ani odrápaná brčka na mašlovačku ( prý peřiny opatřuje nevěsta ). Když jsem byl občas u matky v jejich domě, měla v pokoji nastlány duchny metr vysoko a navíc dvě krabice od ledniček plné starých duchen a polštářů s vadnými sypky po prarodičích. Prý vyvez ty krabice někam a zahrab, když děláš s buldozerem. Jednou pršelo, jindy jsem nedělal na pracovišti kde by to bylo možné a tak krabice zůstaly celá léta, až jsem to zdědil i s barákem, co s tím?
V Rajhradě vznikla po r. 1990 živnost "šiji polštáře a prošívané péřové deky". Dohodl jsem návštěvu, naložil obsah obou krabic do volhy 24 kombi a s bídou se se ženou do auta vešel. Paní si peří prohlédla a přímo ožila, to je dobré peří, vyčistím je a podle přání Vám ušiji. Zvážila vše a bylo toho 54kg ( no narvaná Volha )
Po vyčištění bylo 48kg peří, přivezl jsem ještě většinu duchen. Dcera pracoval v prodejně Výzkumáku textilu a koupila tam za zaměstnaneckou cenu štůček sypkoviny. Živnostnice našila polštáře a deky ( deky lehčí i zesílené na silnou zimu ). Stálo to nějaký peníz, ale celá rodina je vybavená.
Mě bohužel peří dráždí, tak mám polštáře ze stříže a tu těžší deku  má jen žena. Svoji jsem daroval vyplaveným do Frýdlantu před několika lety. :-D

1211 nar.soc. nar.soc. | 30. října 2014 v 5:42 | Reagovat

Dnes do třetice.

V HN před pár dny prošel malý článek, převzatý z USA. Autor sděluje, že V. Putin je nějak nemocný ( stáhl se teď do ústraní na 14 dnů). Před nedávnem byl do Kremlu spěšně přivezen německý lékař, který Putina léčil kdysi v NDR. Je to starý pán (84) s podlomeným zdravím a letecká doprava je pro něj nebezpečná ( jemu jedinému z lékařů prý Putin věří). Byl v Kremlu asi 14 dní a Putin byl následně celý oteklý. Pisatel odhaduje, že může jít o léčení rakoviny slinivky, což je nemoc, kterou přežije asi 8% pacientů ( obvykle se zjistí pozdě na úspěšné vyléčení).
Lze kombinovat, že putinovská aktivita na Ukrajině je poháněná zdravotním stavem. Chtěl něco získat, rychle a natrvalo ( Krym). O Ukrajinu a tahanice s tím spojené, nemá zájem. Pokud by to byla pravda, lze očekávat tahanice mezi kgbáky a oligarchy o Putinovo "dědictví".
Jak se ukázalo po Stalinovi i Brežněvovi, upadne při tom vnější moc Ruska  nejméně na 10 let. Takže vyčkejme věci příštích v klidu. ;-)

1212 Lydie Lydie | 30. října 2014 v 10:38 | Reagovat

Přeji krásný den.

[1210]: Pěkné historky.
Také jsme poslouchali, když se u nás dralo peří....jo televize nebyla....

1213 Lydie Lydie | 30. října 2014 v 10:39 | Reagovat

[1211]:Také jsem to četla - uvidíme,co bude dál.....

1214 Kitty Kitty | E-mail | Web | 30. října 2014 v 11:30 | Reagovat

U nás doma v lysicích se taky drávalo peří. Chodily k nám sousedky a "zedralo" se ledacos. Jasně že jsme my bosí poslouchali. Pozděj jsem i drala, sestra to asi už nezažila, je mladší. Dnes máme peřiny plný peří na půdě a nikdo je nechce. Některý jsem "podloudně" dala na charitu, ale bylo vyčistěný a našitý peřiny i polštáře v nových sypkách. Snad to nevyhodí a ověří si napřed, že je to čistý a fakt nový. Sousedky si stěžují, že taky měly peřiny a daly by je teď zadarmo, kdyby je někdo chtěl. Mladí (i oni sami už mají) ty moderní buď rouna nebo ty umělohmotný. Kdyby tak chtěl někdo zorganizovat sbírku peřin na Ukrajinu nebo někam, kde mají bídu. Tam by se i "jetý" peřiny uplatnily. Zatím o takový akci nevím. Teď mě napadá - dát do do biokontejneru! Je to biologický materiál, i když mě nad tím srdce plače :-(

1215 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. října 2014 v 12:55 | Reagovat

[1209]:Zdravím vespolek. To jsou krásné historky. Naši, pokud vím, peří kupovali, ale pamatuji ještě, že na nějaký polštář jsme jednou v kuchyni draly s tetou a bábi peří. Opatrně, aby to nelítalo. Já jsem dostala koupené peří za jedno mé stipendium na jedenáctiletce. Měla jsem měsíčně 280 Kč, sirotčího důchodu 139,-Kčs a to jsem nesměla mít horší  průměr známek než 2. Jinak stipko pryč. Tak se tetinka urvala a když jsem dostala poslední stipko, koupila velkou 4kg peřinu v sýpce. Po svatbě, kdy jsem měla do výbavy jen 2 prošívané deky a 2 polštáře, které jsem si koupila sama, jsem si z té  peřiny dala ušít dvě prošívané deky. Koupila jsem silnou sypkovinu. Teprve nedávno jsme je komusi dávali a byly ještě docela dobré. Ty prošívané deky jsme také už zlikvidovali, jak byl jarní sběr v Charitě. Peří mi nedělalo dobře, moc se mi potila hlava.

1216 nar.soc. nar.soc. | 30. října 2014 v 12:56 | Reagovat

Nově pojatá prevence z Novinek.

Častá výměna partnerek pomáhá muže chránit před rakovinou prostaty

Přichází skvělá zpráva pro casanovy z celého světa - sexuální laškování s větším množstvím žen pomáhá podle nové studie mužům vyhnout se zákeřné rakovině prostaty. Vědci z univerzity v kanadském Montrealu totiž přišli na to, že u mužů, kteří spali během svého života s více než 20 ženami, je riziko onemocnění tímto druhem rakoviny o 28 procent nižší.

Připadám si už jako v realsocialismu, taky nás krmili % a skutek utek. :-D

1217 nar.soc. nar.soc. | 30. října 2014 v 13:01 | Reagovat

Ještě k péřovým dekám. Rád se zakryji dobře nacpanými "kapsami" na prošívané dece ( žena ji nechala udělat 210cm ), takže přepadne přes okraj válendy a netáhne na nohy. Deka je v povlaku vzdušná a hřeje vlastné i vzduch mezi kapsami a povlakem. :-D

1218 nar.soc. nar.soc. | 30. října 2014 v 13:09 | Reagovat

[1214]:

Doba peřin zašla. Ještě můj známý zavřený od r.1950 do 1963 vzpomínal jak musili v base plnit plán "drápání peří" měsíčně 5kg. K tomu buzerace, zima, rýma, kašel. Jediní, kteří to dobře snášeli byli kněží, ale plán nesplnil nikdo. Následky? Snížení jídelních dávek a jen jedno teplé jídlo denně.
Prý dělali jsme s tím peřím psí kusy. Z dílny se pašovaly kousky plechu, nabrousily se o beton a peří se sekalo bez draní. Taky se vylezlo na stůl s do peří se seškrabával stop, pomalu až na cihelné klenby.
Peří takto "zapracované" přebíral nějaký závod na výrobu prošívaných péřových výrobků. Samozřejmě na to přišli, ale až v létě, kdy jsme byli na jiné práci. :-D

1219 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. října 2014 v 13:25 | Reagovat

[1216]: Tak já jsem to četla jinak. To si zase vymysleli, aby to propagování změny partnerek nebylo odsuzováno.
Pravidelný styk - tedy spíš častý, s manželkou či partnerkou je dobrý na zdraví prostaty.  Nikde není prokázáno, že by musel někdo měnit partnerku. Příčina toho uvedeného výkladu je asi taková, že ty chlapy vlastní žena už tak nepřitahuje, tak musí hledat povzbuzení jinde. ;-)

1220 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. října 2014 v 13:27 | Reagovat

[1216]: Ještě je známo, že muži se rádi chvástají a někteří naopak zatloukají, takže o pravdivosti tvrzení lze pochybovat. ;-)  :-D

1221 nar.soc. nar.soc. | 30. října 2014 v 13:29 | Reagovat

Zmínil jsem lesního, byl jako každý lesní řvoun, ale dobrák. V zimě jezdíval na obhlídku zvěře do panských honiteb. Nesolilo se tak jezdil v otevřených saních tažených koňmi. Podlahy i sedadla byla z dvojitých prken. Horní na pantech se zvedla a dovnitř naskládali rozehřáté cihly, které vydržely hřát dvě hodiny i v tuhém mrazu. Kluci se sáňkami stáli u lesovny a prohlíželi zateplované sáně. Jak se sáně rozjely hned přiskočil některý a provlékl provaz od saní za zadní kování. Provaz držel v ruce a na konci ulice pustil konec a když měl štěstí při mázl se na selské sáně. Jeden hloupější kluk si sáně ke kování přivázal ( kočí věděl, že se kluci pustí, tak se nestaral ) uprostřed, aby nebyl vidět. Na konci ulice se chtěl odpojit, ale jak, když se koně rozběhli, sáňky lítaly sem tam a na uzel nedosáhnul. Myslil, že se provaz třeba rozváže nebo přetrhne, ale kdež. Za hodinu byli v bažantnici, kluk od létajícího sněhu jako sněhulák, ubečený tam trčel za sáněmi, kde si ho teprve všimli.
"Zatracenej kluku, tys nám tady chyběl, čípak jsi a ke ses k saním přivázal". Vyšlo najevo, že je to syn správce veřejného vodovodu. Tak dali kluka do hájenky, dostal teplou polívku, usušili ho, nahřáli cihly, lesní se vrátil z objížďky, vzali kluka na sedadlo mezi sebe a dovezli ho až před barák i se sáňkami. Všichni kluci mu tu túru záviděli, ale žádný se o napodobení nepokusil. :-D

1222 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. října 2014 v 13:31 | Reagovat

[1216]:Jo a nepíšou tam o tom, co mohou ti muži naopak chytnout nedobrého od tolika žen? ;-)

1223 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. října 2014 v 13:35 | Reagovat

[1221]:Jen tak dál, ty příhody jsou úsměvné. Když to dobře dopadne. :-)

1224 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. října 2014 v 13:42 | Reagovat

Stalo se u nás v Zábřehu minulý týden: Rej napsal:
„K události došlo ve Školské ulici po osmé hodině večer. Pachatel ženu (75 let) zezadu prudce srazil na zem a snažil se jí vytrhnout kabelku. To se mu po chvíli podařilo, pak z místa činu utekl,“ popisuje průběh události mluvčí šumperské policie Josef Bednařík. Rozrušená seniorka utrpěla šok, několik pohmožděnin a odřenin. Celkem jí vznikla škoda za více než šest tisíc korun.
Pachatel se bavil v herně...
Policie odvedla dobrou práci. Pachatele se jí totiž podařilo zadržet nedlouho po činu. „Mladík seděl v místní herně, kde utrácel ukradené peníze,“ uvedl Bednařík. Muži zákona mladého zločince zadrželi a umístili do cely. Současně podali návrh na vzetí do vazby. Vyšetřují ho kvůli spáchání trestného činu loupež.

Neměl to daleko- herna je v téže ulici-Školské.

1225 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. října 2014 v 13:48 | Reagovat

A ještě jedna potěšující zpráva pro rozkopaný na různých místech Zábřeh (mělo by se kopat i u nás v ulici)
Okres - Projekt Vodohospodářských zařízení (VHZ) Šumperk za více než jednu a půl miliardy korun, který má za cíl rekonstruovat a nově postavit kanalizaci v pěti největších městech okresu, se pomalu ale jistě stává časovanou bombou. Existuje totiž reálná hrozba, že VHZ nestihnou práce dokončit včas a přijdou tak o evropské dotace. To by v konečném důsledku dopadlo na rozpočty samotných obcí, které jsou akcionáři VHZ.

„Přijít o takové dotace nebo jen jejich část by byl pro městský rozpočet obrovský průšvih a katastrofa na dlouhé roky. Pravděpodobně by se to promítlo i do cen stočného,“ varoval dosavadní předseda finančního výboru šumperské radnice František Merta. Servítky si nebere ani Zpráva o průběhu realizace projektu, kterou šumperské zastupitelstvo projednávalo. „Po třech měsících od zahájení činí celkový objem provedených prací pouze deset procent. Dosavadní tempo výstavby je tedy z hlediska maximální lhůty pro dokončení díla zcela nedostatečné a riziko nedodržení termínu díla narůstá,“ uvádí se ve zmiňované zprávě. Krach projektu by měl fatální dopady i na rozpočty Zábřeha, Mohelnice, Hanušovic a Loštic.

Je prý málo mechanizmů i pracovníků. A pak že není práce!

1226 Jeník Jeník | 30. října 2014 v 17:07 | Reagovat

Dobrý podvečer přeji zde všem.

Pošetl jsem si,ale i pousmál nad některýma zprávama. Třeba o těch kanaďanech co se pořád snaží nedostat zlou nemoc a podobně.

Čerpání fondů z EU je všude v naší republice stejné. A nikdo neřekne nahlas jak to je doopravdy. nejdřív se musí vymyslet podvodné firmy na odčerpávání peněz podvodným způsobem. Pak se musí sehnat firma,která všechno vezme na sebe - totiž zakrýt to rozkrádání ve velkém. Pak projekt,pak firma která to udělá doopravdy - na a pak klasika - stavební povolení,stavební řízení,tři měsíce čekání,zda někdo nepodá proti stavbě "odpor",a pak se začne. Takže časově jsme začali v lednu a do "zeme" se kopne v září,možná v říjnu,když to dobře půjde. A to již jsou na obzoru podzimní plýskanice,kdy se řada venkovních staveb dělat z technologického hlediska dělat nesmí,protože by ta stavba byla vlastně zmetek. (třeba se nesmí betonovat,nesmí se asfaltovat,nebo podobné technologie k izolaci proti vodě a podobně. A to aní nepíši o sněhu a mrazech. V těch každé stavební práce venku končí. A tak se toto počínání vine jako červená nit v celé naší republice.

Já bych začal jinde. Já bych nejdříve všechny tyto darebáky - lobisty a podvodné čerpetele státních(i unijních peněz) rovnou zavřel. A hned by jste viděli jak se najednou všechny peníze čerpají a v řádném termínu. No ale zlodějství je u nás za pomoci podivných finanačních expertů ,jako kalous a podobní vyhlášeno jako jedině správné ( jen je důležité sedět za těmi pákami) a pak je to jak to je. A až vznikne finanční průser z nečerpání - jako všude a hlavně každý rok,tak nastupuje doplacení rozdílů z peněz daňových poplatníků,což znamená z peněz nás všech.

1227 Pavlína Pavlína | 30. října 2014 v 17:38 | Reagovat

Krásný podvečer přeji :-D

1228 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. října 2014 v 17:39 | Reagovat

[1217]:Mužovi jsem udělala radost jednou dekou, která má 220 cm, pořád mu bylo chladno na nohy. Zakryl se až po bradu a tak deka nestačila. Přitom není nějaké bidlo. Vyřešily to mikrodeky, které jsou sice ,,slabé", ale krásně přilehnou k tělu  a hřejí. Prostěradlo mikro,polštář ,,tvarovaný" a spí se parádně. To nedělám reklamu, máme to  vyzkoušené. Přitom se vše dá vyprat, nežehlí se, schne rychle. Člověk si musí ulehčovat život, když už tolik nezvládá, že? ;-)

1229 nar.soc. nar.soc. | 30. října 2014 v 17:42 | Reagovat

[1226]:

O stavbě v zimě.

Před nedávnem jsem zmínil Transsibiřskou magistrálu stavěnou v letech 1910-1916. Financovali to z největší části Američané měli samozřejmě podle svých zvyklostí "železniční pásmo" tj. automatické území, které nějak souviselo se stavbou. Lesy, pily, sklady, pískové lomy, kamenolomy a bůhvíco. Zábřežský Eskymo Welzl tam dělal předáka u zámečníků a černého řemesla vůbec. Stavěla se provizorní dráha na manipulaci, Dlouhou zimu překonávali nasazením, kdy to šlo. Těžil se kámen a drtil štěrk na hromady, které se v mrazech rozvážely na zásobovací stanoviště. Těžil se v létě písek a převážel k pracovištím, kde se později betonovaly propustě, říční pilíře založené v létě nad nízkou zimní zamrzlou hladinou. Každý pilíř obestavěli tesaři dřevěnou zakotvenou
konstrukcí=domem se střechou a komínem. Velká železná ( převozná pec ) to vytápěla a ohřívala vodu na betonáž. Cement v pytlích se vozil až v zimě. Dělníci měli práci i v arktických mrazech. Postupovali pilíř po pilíři, vytvrzený ( vyhřátím na 50C ) odstrojili a po ledě se přemístili ke druhému ( samozřejmě tesaři už ke čtvrtému ). Dřevorubci nezaháleli ani v -40C, rovněž pily na pražce a dřevěné nosníky. Tak dřeli celou zimu a rodilí Sibiřané koukali s otevřenou hubou. Byly to metody vyzkoušené na železnici přes celou USA. :-D

1230 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. října 2014 v 17:44 | Reagovat

[1226]: Bere mne čert s těmi povoleními. Syn čekal dva měsíce na povolení opravy-rekonstrukce v paneláku.Nakonec ani cihlyx nesměli použít, jen porobeton. Dodnes tam nebydlí. Díky pracantům jedné firmy, přestože měl řádnou smlouvu do června, nakonec ji musel v září zrušit a začít to zajišťovat jinde. Nedostatek práce a řemeslníci si neváží zakázek, flákají se. Solidní firmu lze získat těžko a ještě si to  musí hlídat a platí za materiál permanentně. Pak si kupte byt a renovujte ho. Mohl mít renovovaný, ale moc se mu nelíbila prý jen taková p=ovrchní renovace a vyšší cena. Když to te´d spočítá, přijde mu ten levnější byt na víc a ještě nic moc renovace taky.

1231 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. října 2014 v 17:46 | Reagovat

[1229]: Podle mne, když se chce, všechno jde.

1232 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. října 2014 v 17:47 | Reagovat

[1227]: Ahoj, co je u vás nového?

1233 Jeník Jeník | 30. října 2014 v 17:55 | Reagovat

[1229]:Máte pravdu. I v zimě a ve vodě se stavět dá. Ale je na to nutno přijmout řadu dodatečných opatření,která ty nástrahy zimy eliminují na nulu,nebo do neškodné fáze.

Vím dobře,že se při betonážích dnes u nás používá docela běžně tzv. stavební sůl,což umožňuje práce do mínus pěti stupňů na otevřeném prostranství. Také se používá - nejvíce při stavbě dálnice - tzv. rychlobeton, který je do druhého dne vlastně vytvrzen a může se stavět dále atd. Je toho ještě více,co lze využít,nebo použít na stavbě při zlém počasí. Ale jak to známe,tak všechna tato opatření,co jsem zde uvedl vlastně prodražují každou stavbu a toto stavitelé,ale spíše investoří - neradi slyší. Tedy to slůvko "prodražuje". Oni to mají rádi jen ve spojitosti jak finančně napojit vlastní kapsu a ne stavbu. Zářným takovým příkladem je stavba v Praze - tunelu Blanka. Já bych je všechny ty manažery,vedou,ředitele a odpovědné funkcionáře i s bývalým starostou rovnou zavřel a hned by se vidělo,kde jsou ty rozkradené peníze,proč se navyšovala cena a podobně. Ale tento postup co navrhuji já se nesmí provádět,protože by se následně provalily další lumpárny -bylo by to domino - ale najednou by se zjistilo jak je peněz na šechno potřebné dost. Ale toto není žádoucí - bohužel.

1234 Pavlína Pavlína | 30. října 2014 v 17:59 | Reagovat

Odpoledne si zeťáček přijel pro vykurýrované děti, dcera má naplánovanou operaci slepáku na únor - pokud jí zase nechytne. Včera přijela ze špitálu, nechali si ji tam na pozorování. Alespoň si odpočinula. Nadávala jsem, že jí měli slepák hned vzít, ale prý to není tak akutní - no, o tom bych mohla vykládat z vlastní zkušenosti!

Mě, když chytl slepák, jela jsem do špitálu na pohotovost (2009). Poslali mě domů, že dneska slouží primář (Michalík - taky tehdejší i nyní opět zvolený starosta Orlové) a že se potřebuje vyspat, že si to mám ledovat, že mě to přejde. Tak jsem jela domů. Manžel jel na noční a že mě takhle doma nenechá. Zavolal sanitku a zavezli mě zpět do nemocnice. Saniťák vyklopil manžela u šachty a mě přijal doktor (černoch, vynikající doktor), který mě přijal, vyšetřil, stále se smál a kroutil očima, dali mě na lůžkové, sestry brblaly, že to taky mohlo počkat do rána a vrazily mi do ruky prášek na spaní. Ráno mi vedle ležící paní volala sestru, že jsem zelená a zjevně mám horečku, tak mi sestra vrazila teploměr, ale jak se pak na něj podívala, okamžitě volala doktora a už to jelo. Sono, krev a sál. Už večer mi totiž slepák praskl a rozlil se. To byl šrumec. Pak týden na jipce a 3 týdny na chirurgii. Rána se špatně hojila, stále hnisala. Prostě paráda. Ale mám tu potvoru amputovanou a jsem ráda, že ji nemám :-D

1235 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. října 2014 v 18:00 | Reagovat

[1233]:Není to smutné, že se každý snaží ošidit, co se dá a napakovat se? Copak si to  vezmou do hrobu?Ale zůstane po nich špatná vizitka. To jim nevadí?

1236 Pavlína Pavlína | 30. října 2014 v 18:02 | Reagovat

Padla na mě normálně únava. Šla bych klidně do postele chrnět [:tired:]

Ale dcerka se ještě učí, píše úkoly a kontrola muší bejt :-D

1237 Pavlína Pavlína | 30. října 2014 v 18:08 | Reagovat

Prďolci byli nemocní, kurýrovali jsme je s mužem bylinkama a pohádkama. Ani nechtěli jet domů, ale stačila zmínka o jejich psíkovi Dinovi, že se mu po nich moc stýská a bylo vyřešeno. Hned přestali fňukat a nasedli do auta :-D Tož se jim ani nedivím, já jsem taky bývala moc ráda u babičky. A taky mohli spát s kočkami, což doma nesmí :-P

1238 Pavlína Pavlína | 30. října 2014 v 18:17 | Reagovat

Taky mi byli rádci ve věcech vyvařování. Ačkoliv nejsou oba, Jaňulka i Honzík na sladká jídla, ládovali se na dvě večeře jednou rýžovou kaší s jahodovým rozvarem a jahodami a jednou zemlbábou s jablíčky a tvarohem. Musela jsem taky vyhovět návrhu vnoučka na guláš a vnučky na kuřecí "izek" s bramborovou kaší. Jídelníček na celou dobu jim zjevně vyhovoval, protože jim na talíři nezbývalo nic :-D A ještě si odvezli dva obrovské štrůdly, na které mi Honzík strouhal jablka a Jaňulka je míchala se skořicí, cukrem a brusinkami. V kuchyni rádi pomáhají. Zatím :-D

1239 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. října 2014 v 19:43 | Reagovat

[1238]:Tak to je ,Pavlínko, přejde. Naši kluci rádi pomáhali v kuchyni jako malí, pak sice byli zvědaví, jak se co dělá, ale už jako jedlíci a aby se naučili trochu vařit. Hodilo se jim to později-na koleji těm mladším dvěma a na vojně nejstaqršímu a teď umí vařit všichni tři.
Mimochodem my budeme mít žemlovku zítra, máme dost jablíček, které se  musí spotřebovat.

1240 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. října 2014 v 19:48 | Reagovat

[1234]:Dávno kdysi tady byl lékař, výborný chirurg. Ten  razil heslo, hned jak se slepák poprvé přihlásí- vyndat, na nic nečekat.Naštěstí měl službu, když jsme ho volali k prostřednímu synovi- tak v osmi letech. Diagnosa- zánět apendixu. Volal sanitku a hned do nemocnice. Tam ho vzali a už druhý den jsme za ním mohli nakouknout. Má pokoj.

1241 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. října 2014 v 21:07 | Reagovat

Přidala jsem fotku hotové šály. Je dost dlouhá, musela jsem ji trochu poskládat.

1242 Pavlína Pavlína | 30. října 2014 v 21:29 | Reagovat

Tady se plete jako o duši :-D Dneska jsem konečně zkoukla to video s pletením na ruce, hledala jsem gumu do tepláků pro Jaňulku a vypadla mi ze skříňky igelitka s béžovou, takovou tou očkovou a nopkovou vlnou. Z té jsem nerada pletla. Na jehlicích. Mám jí 6 klubek, tak asi taky po dlouhé době něco splichtím a tohle to tentononc na krk by bylo zřejmě ideální.

Dneska mi opět zabrala dcerka další kousek ze šatníku. Dlouhý široký šál, nosím ho v zimě, nesnáším na hlavě čepici a tím šálem jsem hlavu jen zlehka pokryla, konce přehodila přes ramena. Jak nějaký takový uvidím, tak je můj. Už jich mám asi 6, některé jsou z lehké pleteniny, některé z jemné vlněné příze a další z hrubější, ale přesto jemné příze, ty jsou barevné, od mongolců, co je tady prodávali. Ráda je nosím.

1243 Pavlína Pavlína | 30. října 2014 v 21:43 | Reagovat

[1240]: To je pravda. Já bych nejraději nechala slepák odstranit hned a povinně do 6 let. Je s ním zbytečné trápení. I manžel s ním měl velké potíže už jako dítě. Bolesti slepáku mu zapříčinily neprůchodnost a pak zauzlení střev a perforaci jak střev, tak slepáku. Má, chudák, na břichu hezkých pár jizev. Maminka, teda jeho maminka, mi říkala, že byl 8 měsíců v nemocnici a operovali ho celkem 3x, aby neměl žádné následky, že měl těžkou otravu.

1244 Pavlína Pavlína | 30. října 2014 v 21:52 | Reagovat

No nic, jdu do hajan. Udělala jsem na večeři placky z vařených brambor a čočkovou polévku, muž za chvíli přijde z práce, tak je to v Zepteru, tak to bude mít teplé.

1245 Pavlína Pavlína | 30. října 2014 v 21:52 | Reagovat

Přeji krásnou dobrou noc :-D

1246 nar.soc. nar.soc. | 30. října 2014 v 22:31 | Reagovat

Teď jsem přijel od známého.
Přišla řeč na ruské legionáře. Děda z
babiččiny strany toho známého byl za I. sv. války zajatý v Rusku. Po třech měsících v zajateckém táboře byl jako pilař odvezen kamsi daleko do lesní oblasti a dán na pilu v jedné dřevorubecké vesnici. Dohlížel jako odborník na parní katr a produkoval řezivo. Ve vesnici byl jen on jediný mladší chlapík. Ostatní byli dědci, naprosto sešlí a k ničemu. Dostal navíc plnou moc, najímat ženy na práci. Kácely stromy v lese, vozily je koňmi na pilu, pracovaly u katru a ve skladu řeziva. Nakládaly vagonky polní dráhy na převoz k hlavní trati. Dvě stabilně vařily pro celé 60ti členné osazenstvo. V zimě bydlel v zemnici u pily. Byla prý tam pec na třímetrová polena a na ní mělo spaní 15 mladých žen a on jediný. Říkal ráno jsem byl na umření a tak to šlo až do r. 1920, kdy se teprve dověděl, že je dávno po válce. Ženské pracovaly na pile hlavně, když mohly být mně na blízku.
Tak tak jsem stihl dostat se do Vladivostoku a v únoru 1921 se ocitl v Terstu. Jak prý mluvil o té peci, stařenka hned vzkypěla, no na to by tě užilo, ty starej prasáku. Děda si posteskl, to mám za svou dobrotu, ani nevím kolik tam mám dětí. :-D

1247 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. října 2014 v 22:38 | Reagovat

[1246]: Tak to je dobré, zanechal tam po sobě generaci. Měl tam harém vlastně. A měl na co vzpomínat. :-D

1248 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. října 2014 v 22:43 | Reagovat

[1245]:Dobrou noc, do posledního říjnového dne- všem Štěpánkám přeji jen zdravíčko. Znala jsem tady jednu a byla to moc hodná žena. Učitelka, vzala si zedníka ze Slovenska, ale dost si s ním zkusila. Byl to takový urážlivý chlap, navíc, když byl někde na práci, tak si vybaroval(jak říkala babička). Svačinku, pivíčko, dobrý oběd, všechno nářadí podávat. Vadilo mu, že byl jen obyčejný dělník a ona vzdělaná. Nedávala mu to nijak znát, spíš naopak. Byla trochu zamindrákovaná, protože měla od malička lupénku a cítila se tím postižená.Měla  to prý ale jen na skrytých místech, kdo to nevěděl, nepoznal to. Nakažlivé to není.Zemřela dříve než on, zůstal se synem sám.

1249 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. října 2014 v 22:45 | Reagovat

Tak se hezky vyspěte. :-)Dobrou noc.

1250 Lydie Lydie | 30. října 2014 v 23:15 | Reagovat

Tak dobrou noc. :-)  :-)  :-)

1251 Jeník Jeník | 31. října 2014 v 9:54 | Reagovat

Všem zde přeji dobré dopoledne.

Všechny zde dodané psaní jsou zajímavé. Rád zde čtu.

Ale pan nar.soc. mne zase trochu popostrčil a tak také něco malého zde přidám.

Již jsem to zde,nebo v hodpodě psal,jak byl můj dědeček v zajetí na Sibiř. Jak žil v "obštině".(rodinné společenství) Tam to samé. Doma samé ženské a jeden stařík,který byl stále opilý. O to aby byl opilý se staraly všechny ženské z domu. No a můj dědeček, mladý to jinoch krásného vzeřzení a muž každým coulem to tam pak měl všechno na starost. Jen stará babka - manželka staříka - hlídala , aby se našemu dědečkovi nic nestalo a požadavky mladých žen z baráku usměrňovala a hlavně mírnila. Říkal,že "Ivan" - děda se jmenoval Jan,ale oni jej ihned přejmenovali na Ivana - musí pracovat atd. děda byl naštěstí chýtrý,dobře dával pozor na práci a hlavně se učil od domácích co neznal. Třeba jak se vyrábí domácí stav na tkaní,jak se na něm tká plátno,ale i řadu dalších domácích prací,které se mu v životě následně hodily..Ale s těma ženskýma to tam fakt bylo jak píše nar.soc. Ono to bylo těžké. Všichni mladí muži odešli do daleka na druhý konec světa do války a již se z nich nikdo nevrátil. Ty ženské si uvědomily ,co se vlastně stalo a proto byly rády,když tam přišel "plényj" zajatec. To byli většinově mladí chlapci,no a slovo dalo slovo a bylo. Myšleno všude plno malých dětí.Na Sibiři proti centrálnímu Rusku nebyl hlad. Je to vše na dlouhé psaní co mi dědeček vyprávěl a nechci zde s tím otravovat.

1252 Jeník Jeník | 31. října 2014 v 10:24 | Reagovat

přidám další drobnost (na základě psaní nar.soc.)

Je to o stavbě Transibiřské magistrály. To jak ji stavěly na zakázku americké firmy s americkými dělníky a s americkými zkušenostmi již zde psal nar.soc. Já k tomu dodám dvě další drobnosti.

První je o tom , že se tato dráha zdokonalovala pořád , bez ni by rusové Sibiř neovládali. Také začali ještě dávno před druhou světovou válkou stavět severní větev - Bajkalsko - Amurskou magistrálu. Poměrně se stavba již dokončovala a přišla druhá světová válka. Co se dělo v Evropském Rusku všichni víme. Jak se válka v druhém  roce prodlužovala , tak nároky na železnici se zvyšovaly stále více. Je to také na delší psaní - jen dodávám , že opět zapracovali američané a všechny škody na ruské železnici v Evropské části SSSR opět nahradili svýma dodávkama železničního materiálu a všeho železničního vybavení včetně lokomotiv a vagonů.(dokázali to udělat za tři měsíce - ty dodávka na železnici) No jen zvláštní úsek železnice po druhé   straně řeky Volhy  ke Stalingradu vystavěli bleskově rusové " z nově rozebrané Bajkalsko Amurské železnice". To samo o sobě bylo stavebněželezniční  veledílo. Rozebrat na východní Sibiři úplně novou železnici a zase ji složit skoro ve válečné zoně. Moc se o tom neví a prakticky nemluví.

Třetí díl k transibiřské dráze napsali opět američané. Tlačili na SSSR aby zahájili válku s Japonském na východě. To je také na dlouhé psaní , jednak proč , jednak za jakých podmínek , jednak fakt jak to probíhalo. Nás se dotklo jen to , že se od nás ještě před koncem války odsunuly jednotky (většinově z jižní Moravy) maršála Malinovského a i s ním byly bleskově přesunuty na východní Sibiř a do Mongolska. To samo o sobě byl obrovský výkon železnic. Rusové si ale dali navíc technickou podmínku svého vstupu do války na východě - a to rekonstrukci Transibiřské magistrály od Irkutska až do Vladivostoku. K tomu ještě veškeré technické zabezpečení této železnice ( všechno nové). K tomu ještě zvláštní dodávku vojenské techniky všeho druhu  jako auta , letadla , zbraně atd. Dokonce si dali požadavek na "obrněná auta" - přesně taková ,jaká přijela do Plzně. Opět američané promtně dodali. K tomu i zbraně pěchotní jako kulomety chrliče (ty dostali nově ,ty nikdy rusové neměli), atd. Je toho hrozně moc , všechno to nebudu zde vypisovat. Pak ještě pozvali na Aljašku ruské námořníky (asi námořníky),kteří se měli naučit provádět lodní výsadkové operace s americkou technikou jakou používali sami američtí námořníci a americká námořní pěchota. To se ale nepovedlo. Ti ruští školáci se to nebyli schopni naučit , na což si američtí školitelé - námořníci a vojáci stěžovali (asi tam rusové poslali nějaké blbce - nebo nějaké asujce atd.). O tom se ale nesmí nikde psát a nikde se o tom nesmí mluvit. Tak se to rozseklo , že tedy budou dělat námořní výsadky proti japoncům z rybářských lodí. Ty jim američané dodali také. A tak se tedy ustanovily tři fronty pozemní a jeden front námořní a mohlo se válčit. Je to na delší psaní. Jen se nás týká ta malinovského armáda i s Malinovským, a koňská divize gen. Plijjájeva. Ta také z Jižní Moravy rychle pochodovala(spíše jela vlakem) rovnou do Mongolska.

Takže když to všechno shrnem , tak na té Transibiřské magistrále se američtí stavitelé železnic doslova vyřádili.

1253 Lydie Lydie | 31. října 2014 v 11:56 | Reagovat

Přeji krásný den. :-)

[1252]: Moje tajné přání je, projet celou Transibiřskou magistrálu..... :-)  :-)  :-)

1254 nar.soc. nar.soc. | 31. října 2014 v 13:24 | Reagovat

[1252]:

Dobrý den.

Vše co o tehdejším Rusku a stavbě Magistrály vím, jsem vyčetl ze 4 svazkové kroniky čsl. legií, sepsané autorským kolektivem Langer, Medek a spol. Otec ji koupil z pozůstalosti po jednom legionáři. Chtěl jsem si ji ponechat, ale musila zpět a někdo to na otci vydrndal = vypůjčil na věčnou oplátku. Je to asi 20 let a vzpomínky se vytrácí. Bylo v tom díle hromada fotek. Například přemosťování menších řek či vymletých koryt se dělo sestavením pilířů z pražců, položením několika vrstev trámů sbitých skobami a byl most pro pracovní železnici. Natahali vše potřebné na etapová místa a stavěli definitivní dílo. Zajímavé bylo na fotkách zakládání pilířů na velkých řekách. Pilíř se zásadně stavěl na dvojkolejnou trať i když položené mostní díly byly nýtované tubusy pro jednokolejku. Zprovozněná Magistrála byla jen jednokolejná a dostavba za I. sv. války běžela jen ojediněle a v oblastech s mírovým životem. Kdy byla magistrála zdvojkolejněna opravu nevím. Jen zajímavost, asi 36 nebo 38 tunelů kolem Bajkalu, kde podle fotek spadají skály přímo do vody bylo raženo jako dvojkolejné a hned i vystrojené pro bezpečný provoz. Některé mezery mezi tunely byly zjevně vystřílené ( tunely tak byly zkrácené pro účinné větrání. V mezerách byly výsypky rubaniny do Bajkalu a tak vznikly mezi tunely manipulační prostory. Už z fotek je vidět promyšlený způsob práce v tehdejší době a tam naprosto vyjímečný. Ani se nedivím intervenci proti bolševikům. Takové investice nepadají s nebe, byly podmíněny nějakým plánem ( na těžbu, urbanizaci a obchod). Z těch záměrů se mnoho neuskutečnilo a kdo ví kolik předválečné (I.sv.) Rusko dlužilo investorům, kolik připadlo na CCCP a co zůstalo dodnes neuhrazeno. Za Stalina prý započítávali padlé vojáky oceněné v dolarech, jako splátky za americké staré pohledávky a dodávky za II. sv. války. Bez válečné pomoci Spojenců(II.sv. válka) by CCCP nepřežil a Němci to tak měli naplánováno. Hitlerovo blbství ( solidární vyhlášení války USA) tři dny po Japoncích byl začátek konce OSY. :-D

1255 Zdeňka-Anna Zdeňka-Anna | 31. října 2014 v 14:23 | Reagovat

[1253]: Kdysi bylo i moje, nově ho musím přezkoumat. ;-)

1256 Zdeňka-Anna Zdeňka-Anna | 31. října 2014 v 14:25 | Reagovat

A taky nezapomenout pozdravit.
Dobré odpoledne všem.

1257 Hanako Hanako | 31. října 2014 v 14:29 | Reagovat

[1254]:Pěkné odpoledne.Zadejte si na Google nebo na Wikipedii.cs heslo Transsibiřská nebo BAM magistrála. Jsou tam nabidky odkazů. Můžete v nevlídném dnu bádat. Zdravím. :-)  :-)  :-)

1258 Lydie Lydie | 31. října 2014 v 14:36 | Reagovat

[1255]:Tak můžeme vyrazit :-)  :-)  :-)  :-) /z bývalých Sov.republik jsem jela vlakem  pouze v Litvě,Lotyšsku a Estonsku./

1259 Lydie Lydie | 31. října 2014 v 14:40 | Reagovat

[1257]:Tady není nevlídno - odpoledne svítí sluníčko.Dokonce suším venku prádlo.Ale nikam ven nepůjdu - mám tu nemocného vnoučka.

1260 Týna Týna | Web | 31. října 2014 v 15:46 | Reagovat

Krásný den všem!

1261 Jeník Jeník | 31. října 2014 v 16:49 | Reagovat

pro nar.soc. - mezinárodní obchod - carské rusko , pak sovětské rusko versus USA jsme zde již několikrát probírali. Znovu opakuji , že tento obchod , to znamená v období od revoluce do 2.světové války , nebo spíše do napadení SSSR Německem v roce 1941 byl obrovský , nepřetržitý a stále narůstající. Bez něj by se asi SSSR hospodářsky zcela zhroutil , ale za této pomoci začal hospodářsky růst až SSSR  vyrostl  ve světovou hospodářskou velmoc. Jen znovu chci zde vypíchnout maličkost , že celá třetina mezinárodního obchodu USA se zahraničím v předválečné době  byla zcela orientovaná na SSSR. A SSSR platil - a dobře platil , jinak by tento obchod nebyl vůbec možný. My zde rozebíráme výstavbu a dostavbu Transibiřské magistrály , ale v té samé době tam američané stavěli automobilky , letecké továrny , různé velké železárny , průmysl pro těžbu - snad všeho co se vyskytuje na planetě atd. Pomáhali také rusům se splavením severní ledové plavební cesty. K tomu dodaly USA do SSSR ledoborné lodě (nákladní lodě schopné provozu v ledových mořích. K tomu dodaly souběžně i ledoborce atd. Vždyť i ledoborec Krasin - co zachránil Italskou posádku vzducholdě Itália , co dosáhla severního polu ze vzduchu  jako první  a pak zhavarovala (byl tam také náš lékař Běhounek , později radiodiagnostický odborník , jednak na vyšetřování a také na ozařování nemocných s rakovinou. On se ten ledoborec původně jmenoval jinak , ale rusové jej přejmenovali , což nebylo důležité , důležité bylo , že zachránil ty lidi.

Zavedli také průmyslovou těžbu zlata na  nalezištích u řeky Aldan (přítok veletoku Lena). Automobilka v Gorkém , dnes v Nižním Novgorodě , nebo letecké továrny v Uljanovsku a Komsomolsku na Amure. O přehradách , jako zahájení jejich staveb , dovezení techniky na tyto stavby , včetně lidí jsme zde již také psali. To všechno bylo v době před 2.sv.válkou.

Takže pomoc ve formě válečných dodávek po celou Velkou vlasteneckou válku ( v Rusku - na východní frontě) na základě smlouvy o půjčce a pronájmu bylo jen faktické pokračování toho co zde již bylo zavedeno , jen se změnily obchodní  komodity a některé přístavy. Třeba vypadly ze hry ( z dodávkových míst)přístavy Leningrad a Oděsa. Místo nich se zboží a válečná pomoc vozilo do Murmansku , Archandělska , Choramšáru - přístav v Íránu (vojensky obsazené území SSSR) a do Vladivostoku a to po celou válku a dokonce i nějaký čas po válce. K tomu se ještě přidaly dodávky z dalších "zpřátelených"zemí - Velká Británie , Austrálie , Kanada , Jihoafrická republika , Brazilie a další.

Po válce pomáhala ještě s obnovou železničních tratí a jejich elektrifikací Francie , Itálie , ale také Československo. Takže se nedivme , že je zde opravdu největší železniční síť na světě.

1262 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 31. října 2014 v 17:51 | Reagovat

Zdravím vespolek. Trochu jsem se opozdila, protože jsem dnešní oběd průběžně fotila a pak obrázky upravovala, tedy jen zmenšovala a doplnila textem a dala jako článek- inspiraci pro zpracování jedné hlávky brokolice. :-)

1263 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 31. října 2014 v 17:52 | Reagovat

Než jsem prošla všechny komentáře, pěkně jsem si početla. Zajímavé, hlavně také to, kolik potomků některých legionářů běhá po světě. Možná ani nezůstali tam, kde je matky zplodily a vychovaly. ;-)  :-)

1264 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 31. října 2014 v 18:00 | Reagovat

[1261]:Ono také dopravovat přes takové území třeba auty by bylo dost problematické.

1265 Zdeňka-Anna Zdeňka-Anna | 31. října 2014 v 19:50 | Reagovat

[1257]:

[1258]: Rozhodně je sympatické, že není nutné se převlékat k večeři jako v Orient -Expressu. ;-)

1266 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 31. října 2014 v 20:39 | Reagovat

[1265]: Víš, když jsi někde, kde nemusíš pracovat, ani tak nevadí, když se máš převléci. Tedy pokud máš do čeho. Viděla jsem to v lázních po tom kolenu. Připadala jsem si vedle některých žen jako socka( jak je dnes v módě říkat). Musela jsem mít volnější kalhoty kvůli cvičení, k tomu se šaty moc nehodily a tak aspoň na oběd jsem je brala, pokud jsem to stihla. Jen starší, obyčejné. Moje sousedka-ta druhá , která nahradila první po týdnu- měla oblečení tolik, že se třikrát za den převlékala. Slušelo jí to. :-)

1267 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 31. října 2014 v 20:40 | Reagovat

[1265]: Víš, že mám na tomto notebooku fotku pozdravu, který jsi mi do lázní poslala. Bylo to tak milé, že jsem si ho vyfotila a uložila. Překvapila jsi hodně. :-)

1268 Lydie Lydie | 31. října 2014 v 23:02 | Reagovat

Všichni asi koukají na tv nebo něco oslavují.
Přeji všem dobrou noc.

1269 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 31. října 2014 v 23:07 | Reagovat

[1268]:Taky přeji dobrou noc. Kavárnu listopadovou mám naprogramovanou na půlnoc, tak snad to bude v pořádku. :-)

1270 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 1. listopadu 2014 v 0:05 | Reagovat

Tak se loučím s říjnovou Kavárnou, která byla podle mne velice hodnotná na komentáře, zajímavé i poučné, veselé i posmutnělé. Doufám, že se sejdeme nejen všichni co sem chodí, ale naučí se diskutovat a svými příspěvky obohacovat povídání další čtenáři. Na shledanou v listopadové kavárně. Dobrou noc. :-)

1271 Zdeňka-Anna Zdeňka-Anna | 1. listopadu 2014 v 21:22 | Reagovat

[1266]: Je sice v provozu kavárna listopadová, abych nepřerušovala přípravu bramboráků,  vracím se sem.
Byla to trochu nadsázka, cestování po transsibiřské magistrále versus Orient- Express. I kdy možná má současná ruská elita dnes také svoje salonní vozy.
Může být příjemné se v lázních převlékat, když se nemusí jeden starat o domácnost.  Kdysi jsem  strávila pobyt v KV procházkami po podzimních lesích se spolužačkou, která tam bydlí /celý les se červenal spadlým bukovým  listím, byla to krása/ a plaváním v bazénu v Thermalu /nikoliv ubytováním/. To druhé bylo jako 2v1: plavání + opakovací lekce z ruštiny jako bonus. A taky několika krásnými koncerty. Takže musím přiznat, že převlékání k večeři jsem zachovávala. Ráno se chodilo na procedury, takže na snídani ve sportovním. Občas se objevila u snídaně dáma  s poněkud pomačkanou vizáží, ovšem jaksi se nepátralo, proč se dosud nestačila převléknout z večerního.

1272 Zdeňka-Anna Zdeňka-Anna | 1. listopadu 2014 v 21:23 | Reagovat

[1267]: Dík. Občas ráda překvapím. :-)

1273 D@ve D@ve | E-mail | Web | 5. listopadu 2014 v 22:21 | Reagovat

Pěkná kavárnička :-)

1274 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 7. listopadu 2014 v 23:48 | Reagovat

[1273]: Důležití jsou návštěvníci a jejich povídání. :-)

1275 MariaIvanovnaer MariaIvanovnaer | E-mail | Web | 7. listopadu 2017 v 21:20 | Reagovat

Фирма “Расток” уже не один год лидирует  в области производства и реализации семян конопли. Наша продукция имеет высочайшее качество, а коэффициент всхожести семян просто  очень высок – 99%, что обусловлено  тем, что  производя семян  главным нашим ориентиром является медицинскую сферу его применения ,  так как именно здесь предъявляются наивысшие требования к экологической чистоте и качеству семян.  абсолютно вся ответственность за качество, за соответствие сортов и за доставку продукции в полной мере лежит на  поставщик, то есть мы, поэтому в наших интересах предоставить  нашим покупателям товар  идеального качества и организовать его доставку  с соблюдением всех требований по безопасности. таким образом мы  хотим сделать все возможное, чтобы Вы остались довольны сотрудничеством с  нашим интернет-магазином ссылка <a href=http://семена-марихуаны.com/автоцветущие-сорта/auto_haze_feminised.html>http://семена-марихуаны.com/автоцветущие-сорта/auto_haze_feminised.html</a>  купить семена конопли дешево.
Наша компания, кроме  превосходногосервиса, старается удерживать на семена марихуаны  невысокие стоимость на рынке, поскольку в этой сфере высокая конкуренция <a href=http://семена-марихуаны.com/>заказать семечки марихуаны</a>. Поэтому,  выбирая нашу компанию, Вы  покупаетпродукт идеального качества по невероятно низкой цене.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

ReklamaJde se spát, díky za návštěvu a na shledanou...

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx