Každý člověk se stává hezčím , když má radost. ( Walther von der Vogelweide )
Láska je mocnější než jakákoli síla a moudřejší než filosofie.(Oscar Wilde)
- tyto citáty uvedl komentátor Kavárny U Ruži- JeníkČervenec 2014

Jak jsem přestal kouřit.

31. července 2014 v 19:16 | Ruža z Moravy od Johanese |  lidé kolem nás
Když se chce, všechno jde. Proto dávám samostatně příspěvek návštěvníka Kavárny Johanese a doufám, že se vám bude líbit.

Jak jsem přestal kouřit.

Jako každý kluk v pubertě jsem zkoušel kouřit.Otec doma nekouřil cigarety,kamarádi neměli odvahu tátovi cigarety krást a tak jsme jako puberťáci se naučili cigarety balit. Jako tabák nám posloužila suchá bramborová nať, kterou jsme balili do novin.Nebylo po ruce nic vhodnějšího.Smrdělo to jak cap,takže nás takový zájem brzy opustil a věnovali jsme se jiné zábavě.
Po ukončení Fakulty základního školství jsem nastoupil na tehdejší Vyšší průmyslovou školu železniční v České Třebové.Prožil jsem tam krásné 4 roky a dodnes mám k Třebovákům dobrý vztah.
Po nástupu na internát na Skalce jsme se vzájemně seznamovali, oťukávali, až jsem narazil na spolužáka Karla. První jeho dotaz na mně byl:,, Kouříš?" lakonicky jsem odpověděl ,, Nekouřím."
Karel na mně vybulil oči a prohlásil: ,,Ty vole,on nekouří.To snad není možné."

Kruhový objezd v Zábřehu..I..

25. července 2014 v 23:51 | Ruža z Moravy |  Zábřeh-Sport i jiné události
Ze začátku jedna zpráva z informačního střediska v našem městě:

Uzavírka křižovatky u kulturního domu od 21.07.2014 - 31.10.2014

PDF Tisk Email
Napsal uživatel Ivana Chládková | Pátek, 25 Červenec 2014 22:25

Od 21.07.2014 do 31.10.2014 bude v Zábřehu úplně uzavřena křižovatka silnic II/315 a III/31527 - ulice Československé armády, nám. Osvobození a ulice Postřelmovská z důvodu realizace stavby "Okružní křižovatka POSTŘELMOVSKÁ X ČSL. ARMÁDY".

Paštika z králíka a j. recepty od Pavlíny.

25. července 2014 v 17:43 | Ruža z Moravy |  z gastronomie krajů i lidí
Blogerka Kitty požádala o radu na králičí paštiku. Na internetu se dá najít hodně různých receptů, ale nejlepší jsou ty vyzkoušené, většinou rodinné. Dnes jsem využila jednoho komentáře od návštěvnice Kavárny a tímto vám chci dokázat, že si tam opravdu návštěvníci radí. Takže, kdo pěstujete králíky na obživu a ne jen tak pro zábavu, možná se vám něco z toho bude hodit.

Kedlubna- zdravá zelenina a rajčatová směs..

24. července 2014 v 23:19 | Ruža z Moravy |  z gastronomie krajů i lidí
Zahrádka naší babičky obsahovala všechny možné druhy zeleniny. Kedlubny nesměly chybět. Jedly se nejen čerstvé, nakrájené na plátky, strouhané do míchaných zeleninových salátů, ale na způsob zelí nebo zadělávaný na másle se smetanou. Do zeleninových polévek, ba i do masového vývaru kousek kedlubny byl dáván pro svou chuť.
Došel mi email, kde jsou její vlastnosti popsány. Chci se s Vámi o ně podělit.


Kedlubna rajče

Kedlubna (brukev zelená) je jednou z nejstarších košťálovin. Minulost sahá stovky let před naším letopočtem. Předkem brukve zelné byla pompejská brukev, primitivní kedlubna se zesíleným stonkem. Odrůdy nám známé pocházejí pravděpodobně ze Středomoří a Číny.

Pozvánka na Welzlův kvadriatlon do Zábřeha

24. července 2014 v 12:07 | Ruža z Moravy |  Zábřeh-Sport i jiné události

Welzlův kvadriatlon chystá řadu novinek

TÝDEN 22. července 2014, 08:14, jak

Welzlův kvadriatlon chystá řadu novinek Zábřeh - Košík plný novinek letos připravili pro závodníky i návštěvníky Welzlova kvadriatlonu jeho pořadatelé. Tradiční závod vytrvalců začíná už tuto sobotu 26. července, první závodníci vyrazí na trať úderem dvanácté hodiny.
"Letos jsme závod přesunuli z důvodu větší kapacity do krásného areálu venkovního koupaliště v Zábřeze. Cílem je, aby si závod užila celá rodina. Někdo může závodit, další půjde do bazénu nebo se opalovat, děti si užijí skákací hrad," láká k návštěvě akce Pavel Burštík z pořadatelského týmu. Přímo v areálu koupaliště bude probíhat ukázka hasičské techniky, což vloni také nebylo. Novinkou je navýšení finanční odměny pro vítěze kvadriatlonu a předávka z bruslí na kolo přímo v areálu koupaliště.
Další informace k závodu mohou zájemci najít na webových stránkách welzluvkvadriatlon.cz Zpravodajství z průběhu soutěže i její výsledky přineseme v posledním červencovém vydání

Nemám co dodat, jen snad to, že přeji hezké počasí.

Nápady a rady pro volnou chvíli.

21. července 2014 v 19:05 | Ruža z Moravy |  Návody, ruční práce,zkušenosti
Dostala jsem soubor náoadů a rad. Možná je někdo znáte, ale zdály se mi aktuální a ne moc složité, když máme ten mozek horkem ,,uvařený". Tak se aspoň pokochejte, inspirujte a případně si pohrajte.Bubuška znovu u vody.

20. července 2014 v 23:13 | Ruža z Moravy |  pohádka pro děti
Víly prý chlad nebo teplo necítí. To je pravda, ale Bubuška měla takové schopnosti, že se uměla vcítit do pocitů lidí. Sluníčko táhlo lidi k vodě. Zamířila tam také Bubuška a těšila se, že se zase sveze na tobogánu. Vmísila se mezi lidi, kteří prošli kolem pokladny a už zkušeně zamířila k bazénku, do kterého ústil tobogán.

Rozhlížela se. Děti byly ve vodě, dohlížející rodiče se mezi sebou bavili na lavičce. Jedna maminka fotila dvě děvčátka ve vodě. Samozřejmě ta se předváděla. Hlavně mladší z nich.
,,Mami, udělám stojku, vyfoť mi nohy, jo?"

Bubuška na koupališti.

19. července 2014 v 21:15 | Ruža z Moravy |  pohádka pro děti

Počasí bylo tak krásné, že lákalo nejen děti, ale i vílu Bubušku, která se potulovala po hrázi rybníka, ponořit se do vody.
Uvědomila si, že se bude muset vtělit do nějaké podoby. Nevyzkoušela si totiž nikdy, jak by dopadla, kdyby se do té vody ponořila. Byla stvořena z paprsků světla. Jak se tak rozhlížela, všimla si, že hodně lidí chodí někam vlevo a zaslechla malou holčičku, jak říká mamince :
,,Tak už pojď, Kája už na koupališti dávno je."
Maminka se zabavila s jinou ženou, která vezla kočárek s miminkem. Ta zaslechla, co malá mamince říká a jen si povzdychla:
,,Kdybych tak mohla na koupaliště taky. Ale až malá povyroste budeme také chodit plavat."
,,Však existuje plavání s miminky, to nevíte? Je to ale na krytém bazénu, zeptejte se."
,, To nevím, musela bych se informovat. Děkuji, na shledanou. Vidím, že se na vás dcerka už mračí."

Meruňkový džem paní Emilie.

18. července 2014 v 18:58 | Ruža z Moravy |  z gastronomie krajů i lidí
Možná už nebudete dělat marmeládu nebo džem , mohla jsem tento v jedné rodině zděděný, osvědčený recept dát do Kavány, ale rozhodla jsem se ,,hodit" ho sem zvlášť. V jednom komentáři nám jej napsal pan Ivan a nebude se snad on a hlavně jeho paní zlobit, když jsem ho zkopírovala a poskytnu jej pod jménem jeho ženy zájemcům. Podotýkám, že jsem ho v loňském roce ochutnala. Dostali jsme ho jako dárek při návštěvě a byl opravdu výborný. Jen nemohu potvrdit, jak dlouho vydrží, protože jsme nečekali, otevřeli sklenici a .... Takže pan Ivan:

Mohlo by se to stát u nás?

16. července 2014 v 23:28 | Ruža z Moravy |  lidé kolem nás
Vypadá to jako vtipy, ale když kolikrát slyším, jak se chovají lidé u nás - nevím. Dostala jsem následující text emailem, možná to není nic nového, ale o nic nejde. Když si to přečtete , možná se zasmějete.

Pravdivé historky o pitomcích

Chvála malých ňader.

12. července 2014 v 14:52 | Ruža z Moravy |  lidé kolem nás
Nevím, jestli se mám pouštět do oblasti, ve které jsem laik, ale vycházím z toho, že jsem se párkrát rozčilovala při oblékání podprsenky. Proč? Je to dáno nejen zmenšenou - omezenou pohyblivostí levého ramene, ale i soustavným trápením s tímto kouskem oděvu, který muži nemusí nosit. Kolikrát jsme se na různých blozích bavili o tom, zda je lepší mít ,,bohatá" ňadra nebo jen taková malá. Mezi lidmi je hodně vtipů na velikost od citrónků, pomerančů, tak akorát do ruky, melounů až po ,,kdyby mě jimi práskla, tak umřu"...( To jednou řekl chlap, když viděl obrovská prsa jedné mladé prodavačky)

Bubuška u rybníka.

9. července 2014 v 20:19 | Ruža z Moravy |  pohádka pro dětiJak už tak Bubuška poskakovala kolem hřiště, řekla si, že se půjde podívat na jedno takové starší , přírodnější. Byla tam sice také skluzavka a kolotoč, ale většina byla v duchu možností v přírodě. Atrakce byly hlavně ze dřeva, provazů i prolézačky byly dřevěné. Byly tam na sednutí pařezy.

Láska versus rozum - 32.

8. července 2014 v 22:54 | Ruža z Moravy |  Moje povídky
Bylo to něco přes rok od rozchodu Báry a Dalibora. Sblížení Dalibora a Jany nastalo k velké radosti Evy během pár týdnů. Uznali, že jsou dospělí lidé, nemá cenu předstírat, že k sobě nic necítí. Jen Jana měla trochu divný pocit. Říkala si, jestli se ti dva rozešli kvůli ní nebo by k tomu došlo i bez jejího přičinění. Dalibor jí to rozmluvil, tvrdil, že uvažoval o rozchodu s Bárou již dříve, než se zamiloval do Jany. Cítil k Báře spíš přátelství, vzpomínka na mládí k jejich sblížení přispěla.

Víla Bubuška ještě na hřišti.

6. července 2014 v 22:27 | Ruža z Moravy |  pohádka pro děti
Víla Bubuška stále obcházela nové dětské hřiště, kde zaúřadovala na pískovišti, pak na skluzavce. Dívala se na naistalovanou trampolínu. Nebyla moc velká, tak maximálně pro 2 děti. Bubušce bylo
divné, že na ni moc dětí není. Postávala tam jedna holčička s maminkou.

Bělousová-Protopopov-vzpomínáte?

5. července 2014 v 19:26 | Ruža z Moravy |  Z historie života
S ohledem na došlý email jsem si vzpomněla na, ve své době známý, sportovní krasobruslařský pár...našla jsem videa (vadí mi u nich ten slovní doprovod, který ruší hudbu, kazí prožitek z jízdy)... na wikipedii o nich moc není, jsou jen zmínění mezi ostatními.

Bubuška na dětském hřišti.

4. července 2014 v 22:52 | Ruža z Moravy |  pohádka pro děti

V jednom menším městě bylo pár dětských hřiští. Víla Bubuška si jednou takhle odpoledne řekla, že se podívá, jak to vypadá na tom nejnovějším. Bylo to hříště opravdu parádní. Na větším prostranství mezi domy, obklopené hradbou stromů a keřů, před kterými byly lavičky, aby se mohli rodiče posadit, když si děti budou hrát. Jejich dohled byl třeba, ale stávalo se, že se maminky spolu zapovídaly a děti prováděly lumpárničky.

Láska versus rozum - 31.

4. července 2014 v 18:23 | Ruža z Moravy |  Moje povídky

Jak se rýsoval další osud Báry, lze říci pár větami. Žila se svým synem a Honza byl čím dál častěji hostem jejich domácnosti. Její rodiče to vítali. Dávno si na Honzu udělali jiný, lepší názor. V životě není šablona na různé situace. Neplatí ani pravidlo, že do jedné řeky dvakrát není radno vstupovat. Bára byla hodně opatrná dávat najevo city, ale rozum na konec zřejmě zvítězil a ona nechtěla syna připravit o tátu. Působili dojmem dobré rodiny a časem se spolu znovu sblížili. Není dobře člověku samotnému.

Láska versus rozum - 30.

2. července 2014 v 22:24 | Ruža z Moravy |  Moje povídky
,,Tati, neviděla jsem tady delší dobu Báru, co s ní je? Ona někam jela?" Eva přišla za Daliborem, v ruce měla mobil. Právě dotelefonovala s paní učitelkou Janou. Ta byla u příbuzných na návštěvě a měla se po neděli vrátit.

Od doby, kdy dala Bára Daliborovi ultimatum uplynuly už 4 dny a on nevěděl, jak se má zachovat.

Kavárna u Ruži - červenec 2014

1. července 2014 v 0:01 | Ruža z Moravy |  Kavárny-povídání s lidmi
Vítám všechny v prázdninové Kavárně, začínáme červencem, kdy děti jezdí na prázdniny, dospělí na dovolenou, sami i s dětmi. Kam všude zamíří Vaše cesty? Prozradíte? Z cest se obvykle posílají pozdravy. Dnes už většinou telefonicky, SMS, někdy však písemně.

Tehdy byli tři...Žofinka, Muf a Mudla...Jdeme spát, díky za návštěvu a na shledanou...

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx