Kavárna u Ruži - Květen 2014

1. května 2014 v 0:01 | Ruža z Moravy |  Kavárny-povídání s lidmi
.
Vítám Vás všechny v májové Kavárně. Čím začít? Polibkem, výrazem lásky, přátelství, něhy...


Co jste možná o polibku nevěděli - nebo máte již dávno prostudováno.
Francouzský polibek býval koncem středověku také nazýván 
"florentinský" a
považoval se za hříšný.
  • Polibek má celou řadu pozitivních účinků na zdraví - pomáhá odbourávat stres, snižovat vysoký tlak a cholesterol, zabraňovat tvorbě zubního kazu, posilovat obličejové svaly (a tedy udržovat mladistý vzhled).
  • Polibek má i zeměpisný význam - v čínském regionu Xinjiang existuje město Pusa, v Německu zase jméno Kissing.
  • Během polibku spálíte přibližně 12 kalorií, krevní tlak může stoupnout až na 150 tepů za minutu a použije se až 29 obličejových svalů.
  • Nervová zakončení ze rtů jsou přímo spojena s pohlavními orgány, a proto jsou polibky rtů tak vzrušivé.
  • Polibek může naznačovat náklonnost či vzrušení, pozdrav nebo v případě polibku hřbetu ruky i úctu. Některé národy totéž místo polibků vyjadřují třením nosů. (z netu)
  • (Děti líbáme na čelíčko, na tvářičku, pokud jsou batolátka, tak případně i na prcinku, nožičky- samozřejmě čistou.)
Květen je měsícem historických událostí a nevím jak u vás, ale v naší rodině několika narození - předků i potomků, členů do rodiny přivdaných i přiženěných, dokonce blízkých přátel. A svátky nejen ty státní, ale i soukromé. Nemuseli bychom z oslav i vzpomínek ani vyjít. Také vím, že někteří z návštěvníků oslaví v květnu jak narozeniny, tak jmeniny. Přejme jim jen dobré - tím je snad řečeno vše.

Tak opět uvítám v průběhu měsíce případné příspěvky do diskuze, do článku Kavárny, návštěvy blogerů i čtenářů každého věku. Scházejme se, navštěvujme se vzájemně s blogery, povídejme si...
Již tradičně ,,stará fota" od Tlusťjocha, která mi posílá zároveň s pozvánkou na jeho blog, což vítám...Přiznejte se, máte rádi měsíc květen? Jako symbol lásky možná ano... jinak bývá studený, deštivý, ve znamení maturit ve školách a pod. radostí.
Návod na domácí cvičení v chladném počasí mi poslala Hanako. Jestlipak byste to dokázali- je to prý slovenská jóga.

Jeden kaštanový květ pro milou návštěvnici a nejen pro ni.

Dokoukejte do konce.......

Tohle znáte? (zdroj net)
Mnoho zahrádek zdobí rostlina s názvem náprstník červený (Digitalis purpurae). Náprstník je velmi vysoká rostlina, doroste klidně až 150 centimetrů. Poznáme ji podle zvoncovitých květů. Lidově se náprstník označuje jako "čarodějnický náprstek" nebo "zvonce mrtvého muže". Z těchto pojmenování je zřejmé, že je rostlina jedovatá.


Náprstník / foto: www.flickr.com


Všechny části náprstníku jsou prudce jedovaté. Pouhé dva listy této nebezpečné rostliny vás mohou zabít. Naštěstí má celá rostlina hořkou chuť a tak ji nikdo rozhodně nesní ve větším množství. Nejčastěji náprstník zabije děti a domácí mazlíčky. Po požití rostliny se objeví bolest v ústech a nevolnost. Asi po dvou hodinách dojde k zástavě srdce.

Látky obsažené v náprstníku se také využívají v lékařství. Za to vděčíme anglickému botanikovi a lékaři Williamu Witheringu, který v roce 1785 získal z rostliny lék na podporu srdečního rytmu. Dále se náprstník využívá při léčení ledvin, deprese a silných bolestech hlavy.

Je více oblíbených květin jedovatých - třeba konvalinky, hlavně jejich šťáva, ale lidé už hodně znají, které.

Dá se plést i bez jehlic, stojí za vyzkoušení...

Dobrý nápad - nejen k vaření....


Tak tohle byla reklama- výborně uděláno zřejmě hodně dávno- na Tatru 603-
Doporučuji zhlédnout návod na dobrý zákusek- vaječný pudinkový pohár- maďarský recept:
Ingredience: 1,5 lt mléka rozdělit - nedávat hned celé množství) (tej), 4 vejce (tojás), 15 dkg cukr písek (rozdělit na poloviny), vanilkový cukr možno také rozdělit), 1 vanilkový pudink. Dále pokračujte podle videa. Dobrou chuť. Baštíme za tepla i za studena, jak kdo to má rád.

Jak se pěstuje salát....


Mám dotaz, neznáte tuto pokojovou květinu? Dostala jsem ji a ráda bych ji zasadila, protože už pustila krásně kořínky...vyfotila jsem ji...možná by šla pěstovat ve vodním roztoku.


Je zajímavé, že počet listů není u všech stonků stejný.-Našla jsem to za pomoci Eumenidas a Vendy W.
Napsaly mi název : Arálie - Schefflera

ČELEĎ:
Araliaceae, aralkovité.
PŮVOD:
Tchajwan, severovýchodní Austrálie, Nová Guinea.
UMÍSTĚNÍ:
Světlo až polostín.
TEPLOTA:
Dobře roste v chladnějších místnostech při 13 - 14°C, není potřeba vyšší než 20°C. Zimní minimum je 12°C. Schefflera potřebuje teplé prostředí okolo 18°C celý rok.
OSVĚTLENÍ:
Jasné rozptýlené světlo, nutné přistínění, vyhovuje lehký polostín. V zimě potřebuje dobré světlo.
ZALÉVÁNÍ:
Měla by být pravidelná, bohatá na jaře a v létě. V zimě omezená a opatrná. Zemina by neměla prschnout a neměla by být přelitá.
HNOJENÍ:
V období aktivního růstu od dubna do srpnakaždý týden. Používáme tekuté hnojivo pro pokojové rostliny.
VLHKOST VZDUCHU:
Časté rosení, má ráda vlhký vzduch, často sprchovat, periodicky omývat listí.
PŘESAZOVÁNÍ:
Každé dva roky na jaře. zemina: 2 díly lehké drnovky, 1 díl listovky, 1 díl rašeliny, 1 díl prohnojené zeminy a 1 díl písku.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Semeny, zdřevanatělými řízky.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Štítenky na příliš teplém místě(v zimě).Opadávání listů při teplotě nižsí než 12°C.


 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (908)
Zobrazit starší komentáře

801 Míra Míra | 27. května 2014 v 22:12

[797]:
Mně taky nějaké to bouření v podkroví nic moc nevadí. Vadí mi jen kroupy, to už by si mohla příroda fakt odpustit. Ale zase u nás nemáme činné sopky, tak jo, no...

802 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 27. května 2014 v 22:26

[800]:Gratuluji k té 800, s tou rostlinkou si hlavu nelamte, on to někdo uhodne, při nejhorším počkám, až uvidím ,,dárkyni" třeba bude znát jméno nebo aspoň lidový název. :-)

803 Petr Petr | 27. května 2014 v 22:28

[799]:Ve svých trempských letech, jsem často zažíval dramatické bouřky v horách, nejhorší byly v Rumunsku na Fagarši, nebo v Julských  Alpách, kdy vše brní elektřinou, na stanu prská "Eliášův oheň" výboje tlučou kolem vás.Neb jste přímo v bouřkovém mraku.Všude jsou křížky na památku těch co  to  tam zabilo, my vždy přežili, i když tři kamarádi byli zasaženi ale přežili to. Jednou jsem bivakoval pod velkou mohylou v horském  sedle, na kterou se dopisovala jména bleskem zabitých. Samozřejmě bouřka přišla a vůbec jsem se v tom bivaku necítil dobře...

804 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 27. května 2014 v 22:33

[802]:Jmenuje se šeflera. Je to takovej nenaročnej rychle rostoucí cvok. Svetlo, tahle zelená nemusí mít slunce , normální zálivka. :-)napsala znalkyně Václava C. , které se zeptala eumenidas. Holky šikovné, díky. :-)

805 Petr Petr | 27. května 2014 v 23:00

[803]:Ještě bych vysvětlil pro ty co neznají hory co je Eliášův oheň. Ocitnete-li se bouřkovém mraku, tak začnou kovové předměty sršet, prskat, jiskřit.  Jednou jsem měl hliníkovou hůlku,v nastelé hrůze jsem ji zahodil a šel se skrčit do první díry. Přes hlavu jsem si dal plachtu, aby mne nezranily kroupy. Doplazil se kluk, který chtěl abych jej  naučil modlit. Zmlhy se vynořil jeden kliďas který myslel, že jsem onu hůl ztratil a píchl ji vedle nás. Odkulil jsem se od ní těsně před tím, než se rozsvítila,a  blesk udeřil 20m od nás.Kluk mi vyčítal, že modlitba nefunguje, neb dostal silnou ránu od země.Když to přestalo, tak jsem zjistil,že 200m od nás je jeden z mnoha plastových úkrytů, které tam mají Rumuni pro tyto případy zbudované.

806 Lydie Lydie | 27. května 2014 v 23:29

Bouřky nemám ráda.
Kdysi nás překvapila ve Vysokých Tatrách-krčili jsme se mezi kameny.....měli jsme sebou dvě děti/dcerka měla 7 let,syn 5/.No hrůza,jak švihalo všude kolem....Byli jsme rádi,když to přestalo.
Ten den, ta samá bouřka o kousíček dál připravila o život turistu z NDR.

807 Lydie Lydie | 27. května 2014 v 23:30

Přeji všem dobrou noc.

808 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 27. května 2014 v 23:43

[807]: Lydie, říkám, bouřka leda doma za oknem, v přírodě bych měla také docela strach.
Dobrou noc a pěkný další den. :-)

809 Pavlína Pavlína | 27. května 2014 v 23:45

Nějak jsme se po mém návratu s dcerkou zakecaly o učení, dcerka zrovna probírá Husity a Juru z Poděbrad - no mlýn na moji déržťku :-D Pak jsme si zahrály žolíka, až mi ušel čas, neboť musí být do desíti maximálně v hajanech.

810 Pavlína Pavlína | 27. května 2014 v 23:53

U doktora vše v pořádku, jen opět frflal na cigarety, a s úsměvem mi ubral léky na minimum. Teď ještě vyřešit ta zatracená bolavá záda. Termín k lékařce na rehabky už mám na příští týden, pak jen rozvrhnout mučení. Tak jsem hned cvičně pomyla nádobí a povytírala. Dcerka povynášela koše, poutírala prach a skříňky a pak sklidila nádobí. K žehlení jsem se nedostala, dalších pár měsíců to ještě vydrží a šití taky :-D A upekla jsem taky 6 velkých frgálů na večeři.

811 Pavlína Pavlína | 28. května 2014 v 0:00

Zítra bude čočka na kyselo, s volským okem či klobáskou, kdo jak bude chtít. Čerstvý chlebíček zajištěn, těsto už kyne. Ráno si vleze do trouby a bude se dozlatova vyhřívat.

Jo, dneska tu byla taková průtrž, josta to sice ustála, ale tak tak, manžel ji ještě pevněji zabezpečil, libeček leží, zítra ho ostříhám a nasekám do mražáku nebo porozdávám, mám ho dost. Polovina hrušek a rybízu je na zemi po krupkách, co padaly.

Včera tu lilo jak z konve a byla dost bouřka, dnes zabouřilo jen na postrašení, ale tak co dvě hodinky pokrapovalo.

812 Pavlína Pavlína | 28. května 2014 v 0:01

Je půlnoc, jdu do hajan. Přeji krásnou dobrou noc :-D  :-D  :-D

813 Lydie Lydie | 28. května 2014 v 10:39

Přeji krásný den. :-)
Mám dopolední kávu,tak nabízím - bez zákusku - musíme žít zdravě,že? :-)

814 Kitty Kitty | E-mail | Web | 28. května 2014 v 12:16

Nabídka pro blogery - 13.-15.(16.) června se budu vyskytovat v Rožďalovicích nedaleko Prahy. Jste zváni, kdo máte zájem sejít se se mnou a Máří Kosáčkem přímo tam. Chystám článek s informacemi. Zvažte a ozvěte se mejlem nebo komentářem, kdo a kdy byste mohli přijet, není to daleko od Prahy. Informaci dávám raději dřív, abyste si udělali čas. Zveme vás, přijďte pobejt ;-)  :-D

815 Týna Týna | Web | 28. května 2014 v 16:26

Krásný den všem! Tedy krásný, všude bouřky...
Ruži scheflery mám dvě, kdybych ji bývala objevila včera, řeknu Ti to hnedle :-) úplně blbá jsem na kytky venkovní, ale na pokojovky jsem docela expert, mám jich tady přes 80 :-D kapičku nás vytlačují z bytu no :-D

816 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 28. května 2014 v 18:46

[815]: Tak to je opravdu hodně. Já to v bytě omezuji jen na takové, na které nejdou kočky. Vždyť Mudla mi lezla i na dracenu, když byla v bytě, teď je v chodbě. Visela na ní jako koala na stromě a navíc ožírala listy. ;-)

817 Týna Týna | Web | 28. května 2014 v 19:30

[816]: já mám kytky moc ráda, mám od některých více kusů, třeba právě orchideje, ale budu je muset holky přestěhovat, jedna strana jim tu vyloženě nesvědčí, takže budu prohazovat kytky mezi sebou, orchideje musí k vojtíškovi do pokojíku, je tam větší přistínění a ostatní kytky se postěhují do obýváku a snad to přežijí

818 Hanako Hanako | 28. května 2014 v 19:41

[815]:Píšete o bouřkách..Včera se vnukovi stala neobvyklá věc, jel se svojí dívkou a do auta jim uhodil blesk. Ověřili si, co je to Faradayova klec - auto jako kovová schránka odizolovaná od země gumovými koly. Děvče se vyděsilo, mělo pořádný šok, ale byli v pořádku. :-(  :-(  :-)  :-)

819 Týna Týna | Web | 28. května 2014 v 20:10

[818]: to bych se nevyděsila, to bych se přímo to...tento...bouřky nensáším v jakékoli podobě
jediné místo, které před nimi tlumí můj strach je stará budova naší chalupy, která mi přijde tolik bezpečná se svými tlustými kamennými zdmi, že si přijdu že se mi tam nemůže nic stát...

820 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 28. května 2014 v 21:26

[819]: To já si říkám, že plastová okna, obložení umělohmotné a důkladný hromosvod snad dům ochrání. Koukám, že je počasí všude jiné. Jsme asi opravdu trochu chráněni kopci, zalesněnými.

821 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 28. května 2014 v 21:29

[810]: Byla jsem u signory, psalo tam víc žen o bolavých zádech. U nás v rodině je mají dva synové a snacha, její rodiče i bratr také problematická. Nevím, čím to je. Lidé jsou čím dál vyšší a možná to má vliv i na ,,hustotu" kostí páteří počínaje. ;-)

822 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 28. května 2014 v 22:18

Jak stárneme, začínáme pochybovat o své schopnosti dělat něco "užitečného" pro zbytek světa. Právě v takových okamžicích jsou naše naděje posíleny mimořádnými skutky jiných "seniorů", kteří našli odvahu postavit se problémům, na které bychom si my ostatní netroufli.

Harold Schlumberg je taková osobnost:

HAROLD PROHLÁSIL:

„Často se mě lidé ptají, 'Co vy staří lidé děláte, když odejde do důchodu?'

Například já mám to štěstí, že jsem byl chemickým inženýrem a jedna z činností, kterou dělám nejraději je přeměna piva, vína a skotské na moč. Dělám to každý den a skutečně mě tato činnost těší.“ :-D

823 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 28. května 2014 v 22:20

Také vám ten email přišel, že? No jo, ale co na to játra? O_O  [:tired:]

824 Lydie Lydie | 28. května 2014 v 23:21

[822]: :-)  :-)
To se musí játra "vytrenovat".My právě pijeme růžové vínko a posloucháme šlágr - prostě pohodička. :-)  :-)

825 Pavlína Pavlína | 29. května 2014 v 3:40

Někomu krásné ráno, někomu ještě dobrou noc :-D

826 Pavlína Pavlína | 29. května 2014 v 3:43

Nějak nemůžu spát, vzbudila jsem se před hodinkou, tak si napouštím vanu horké vody. Šláftruňk si na ty jedy na záda nedovolím dát.

827 Pavlína Pavlína | 29. května 2014 v 3:46

[822]: Náš slavný chemik Kaďousek to uměl a umí taky, ale alkohol přeměňoval a přeměňuje v moč v pracovní době - co pak bude dělat v důchodu?

828 Pavlína Pavlína | 29. května 2014 v 3:59

[821]: No, já mám větší hustotu špeků na těle, než hustotu na kostech páteře :-D

Kdysi jsem měla - v 85 roce - mimo jiné, zlomený 4 a 5 obratel. Ležela jsem půl roku v nemocnici a z toho první 3 měsíce v krunýři. Zlomeninou se mi posunuly oba obratle do levé strany a tlačí na ploténku. Ta se mi občas na nějaký popud - našlápnutí, neopatrný pohyb, zvednutí něčeho těžkého nebo třeba i jen průvan - zduří a tlak vyvolává urputné a dlouho trvající bolesti.

829 Pavlína Pavlína | 29. května 2014 v 4:02

Dneska šlo naše kotě do služby, ještě jsem neměla čas roztřídit jeho fotky se psy. Harvy a Fido Maxíka hledali, Harvy pak večer ležel na pelíšku a kňučel, musela jsem mu dát novou hračku, plyšáka, pak se zklidnil a usnul.

830 Pavlína Pavlína | 29. května 2014 v 4:09

Vana už je napuštěná. Venku řvou ptáci jako u vytržení, přivolávají den, hajzlíci a já jdu teď do vany a pak spát :-D Dnes tu byli a i zítra tu budou děti, mladí jdou provést kontrolu bytu a odevzdat klíče, tak bude zase veselo. Dnes se malá pořád smála a Honzík se mnou dělal zemlbábu na svačinku, kterou jedl poprvé, dcera mi vždy tvrdí, že nemá rád sladká jídla, ale žemlovka mu jela :-D

831 Pavlína Pavlína | 29. května 2014 v 4:10

Tak přeji hezký a klidný spánek :-D

832 Margarita Margarita | Web | 29. května 2014 v 8:49

[830]: Tak přesně tak, jsem také kdysi řádila a byla naštvaná na ptáci, že už štěkají, když já jdu spát. Teď chodím spát se slepicemi, protože ve dne dřu jak (...) :-D Ale dnes hodně prší, takže po obědě, klídek daváček, postel a běda jestli mě někdo bude rušit. :-D Pošli zemlebábu, miluji ji.
Růženko, mrkni na tu Šefrelu, já se první lekla, jestli to není vtip. Náš soused pěstuje marjánu, ale tohle má víc a jiných listů. :-D

833 nar,soc. nar,soc. | 29. května 2014 v 11:59

Dobrý den.

Tak po noci mokrý asfalt a začalo mírně pršet, mohlo to počkat. Mám oplečkovat okurky, rajčata i brambory. Plevel byl drobný. Jest-li bude pršet, za chvíli to nenajdu.
Byl jsem v Penny, prší a jsou slevy, žádný vozík na obzoru. Jeden jsem ukořistil a dnes jsme se rozhodl pro basu piva "Čech", je to nejlevnější samoser z Nymburka ( viděl jsem, že se tomu lidé vyhýbají kvůli ceně 5,90Kč ). Mám cukrovku, tak jen slabé pivo. I pokladní na mne mrkla, jako na bezdomovce. Další "výhodný" nákup = jihočeské máslo ( 45,90). Tři za cenu dvou. Vzal jsem tři, ale viděl jsem tam i 1/8 balení za 19,90Kč. To berou důchodkyně. Okradou je třikrát. Mají menší důchody, malé balení je nejdražší a na slevu "tři za cenu dvou" nemají. Místo vychytralých "slev" na množství mohli také vyhlásit "důchodcovskou cenu na 1/8". Ta by při zmíněné slevě přišla na cca 16Kč. Jenže proč živit důchodce, žejo! :-D

834 Lydie Lydie | 29. května 2014 v 12:16

Přeji krásný den. :-) Tady také prší.Stihla jsem zmoknout.Byla jsem na kole nakupovat.

835 Pavlína Pavlína | 29. května 2014 v 12:24

Krásný den přeji :-D

836 Pavlína Pavlína | 29. května 2014 v 12:30

U nás prší od čtyř od rána, ochladilo se. Včera byly přívalové deště, dcerka měla odpolední vyučování a na oběd s ní přišly dvě spolužačky, nevěděla jsem, že zůstaly venku, tak chuděrky chytly ten první příval. Pak se u nás osušily a převlékly, vyfasovaly deštníky a teplý čaj a chleba s máslem a medem a pak valily zpět do školy.

837 Pavlína Pavlína | 29. května 2014 v 12:41

V šest ráno mě vzbudili cigáni troubením auta, prodávají kradené uhlí, nikdo to nechce, poslala jsem je do práce. Jen se ušklíbli a paninko, na co. Když jeden z chlapů vylezl z auta a opřel se o branku, bleskově vyletěl ze sklepa Harvy a branku málem přeletěl s výhružným štěkotem. Mám dojem, že si chlap i ucvrnkl do gatí. Rita jako obvykle hystericky ječela. Chlap skočil do auta a odjeli.

838 Pavlína Pavlína | 29. května 2014 v 12:51

Dnes přijdou dcerka i muž kolem třetí, tak vařím až teď. Něco. Nevím co. Vepřovou kotletku obalenou v domácí kremžské hořčici, jsem dala opéct na vyškvařený špek, sůl, pepř, ještě pár lžic kremžské, feferonku, zalila vývarem z mražáku a pomalu to dusím. Pak tam přidám červené fazole, předvařené v mírně slaném nálevu. Bude-li to řídké, zahustím moukou, k tomu rýži. Teď jsem to zkoušela, no není to marné, asi to bude jedlé :-D

Ze zbatku včerejší čočky na kyselo jsem udělala polévku, kusovou zeleninu do toho a krutonky se praží v troubě.

839 Pavlína Pavlína | 29. května 2014 v 12:51

[838]: Ze zbytku čočky :-D

840 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 29. května 2014 v 13:41

Zdravím vespolek, tady je taky deštivé počasí. Mrzí to především muže, že nemůže courat venku. Měli jsme zeleninovou polévku a nakonec jsem usmažila palačinky s marmeládou. Těstoviny, co zbyly od včera mu nechám na večeři papiňáku jsem uvařila libové plecko, za jehož nákup jsem musela muže pochválit. Vařím to po ,,zatáhnutí"na sucho v hrnci a zalití horkou vodou z konvice, okořenění jen 20 minut. Maso je pěkně tužší, dá se nakrájet na plátky. Pak ho jen dám na osmaženou cibuli, podliji vývarem, dochutím česnekem, zahustím šťávičku. Mám kyselé zelí, to podusím, uvařím barmaborové knedlíky s houskou a bude oběd. Do vývaru udělám kapání nebo uvařím zvlášť nudle a bude to.Vařím ekonomicky :-D

841 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 29. května 2014 v 13:43

Joj, co to zase vylezlo: bramborové knedlíky- plete se mi tam Barma? :-D
Horší je, že je na Ukrajině válka. Co udělají ,,spojenci", budou se mezi ně plést? Mám obavy, že Rusko převálcuje Ukrajinu a lidé to odnesou. Čert jiím to napískl...

842 Petr Petr | 29. května 2014 v 15:04

[841]:Růži, zdravím, Ukrajinci jsou hrdý národ, nepoloží se před cizí mocností jako my v roce 48, či 68, budou bojovat za svou zem. Držme jim palce.

843 Petr. Petr. | 29. května 2014 v 16:15

Zdraím kavárnu, byla odezva na mé příspšky o bouřkách, být v chalupě, či v autě je lepší než venku, ale není to tak vždy. Náš kastelán při bouřce zalezl do hradu. Blesk prorazil dvoumetrovou zeď pod oknem, a zničil mu počítače. Lidem  v kanceláři se nestalo nic, ale vše je zdokumentováno, včetně oné díry v hradbách. Proč nešel blesk jednodušší cestou patří mezi záhady, se kterými si ani přední vědci neumí poradit.

844 Petr Petr | 29. května 2014 v 16:30

Jelikož venku bouří, tak mám stále stejné téma. Sousedi potřebovali před bouřkou dát seno do kup, ostatní jim pomáhali. Najednou se vyskytla šedá koule, pohybující se mezi kupkami. Jednu paní omráčila při doteku, a nejbližšího našeho souseda zabila.
Bouřku tedy nepodceňovat!!!
Asi se půjdu schovat do hospody, tam bude v tomto počasí "ukryto" mnoho lidí a tím bude % pravděpodobností, že to trefí zrovna mne, menší.
Přeju všem pěkné odpoledne.

845 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 29. května 2014 v 17:24

[843]: Je to tím, že příroda je nevyzpytatelná a nechová se většinou nikdy tak, jak lidé očekávají.

846 Hou Hou | 29. května 2014 v 17:51

[833]: A mlží a mlží.... :-P

847 Zdeňka-Anna Zdeňka-Anna | 29. května 2014 v 18:00

Dobrý /dešťový/ předvečer všem!
Čtu bouřkové zážitky - přidám raději s dobrým koncem, na polích nekončívaly vždycky tak dobře.
Jako malá jsem asi viděla kulový blesk. Šla jsem úzkou uličkou, přesně vím, kde to bylo,  přede mnou přeletěla zářivá koule. Myslím, že jsem už chodila do školy, ale o kulovém blesku jsem, naštěstí, nic nevěděla, tak jsem se ani nestačila leknout.
Naše stařenka nám vyprávěla,  že kdysi kulový blesk v kostele popálil dřevěné rámy obrazů. Takže ani svatí na těch obrazech proti němu nic nezmohli.
O mnoho let později jsme se s kamarádkou a tříměsíčními dětmi schovaly před bouřkou domů. Byla to tehdy garsonka, otevřené dveře do koupelny, najednou rána a po trubkách od topení sjel blesk. My obě jsme byly tak trochu v šoku, chvíli jsme se klepaly, především ze strachu o mrňata, ale ta byla úplně v pohodě, ani nemrkla.

848 Pavlína Pavlína | 29. května 2014 v 18:01

Kdyby do našeho fiňoku bouchl blesk, zůstalo by jen hrstka popela a my na ulici. Hromosvod nikde na fiňokách není, pár metrů dál stojí trafostanice, na zahradě pět metrů od baráku máme vysoký ořešák. Největší svinstvo je, že tyhle baráky nejsou pojistitelné, tak vám nikdo nepojistí ani domácnost.

S řáděním kulového blesku jsem se setkala ještě jako dítě dvakrát. Jednou u sousedů, blesk se vmáčknul do bytu po anténovém káblu přes vyvrtanou díru na zdi, lítal napřed kolem okna, pak "oběhl" nás, co jsme s otevřenou hubou civěli na lítající kouli, pokračoval do vedlejšího pokoje, oběhl obrazy, TV, garnyž, mezitím strejda soused otevřel venkovní dveře a okno v kuchyni, pak se koule vrátila do kuchyně a vylítla oknem ven. Zůstaly po ní jen dva ohořelé fleky na zdi u garnýže a spálený kábl od TV - ta byla v bouřce odpojená od proudu. A taky divný smrad od spáleniny.

Podruhé to bylo na zahrádkářské chatě u bývalého přítele. Za slunného dne se kde se vzal, tu se vzal, já makala na skalce, Honza chytal ryby opodál v potoku, slyšela jsem v chatce praskot, tak jsem tam nahlédla, soused se taky přišel podívat, slyšel to taky, mysleli jsme, že je to ježek nebo kuna a koukali jsme na kouli, vznášela se pomalu kolem okna, pak nahoru ke stropu, spálilo to záclonu a vyletělo to dveřmi ven, Dovnitř to vletělo nejspíše oknem. Za pár minut se zatáhlo nebe a začalo pršet a hned tu byla bouřka. Tehdy to dost práskalo, bouřka zapálila i pár stromů.
Ten den byl nějaký zvláštní a ještě jsem to ráno našla, pod jedním kamenem připraveným na skalku, hnízdo maličkých miminek zmijí.

849 Petr Petr | 29. května 2014 v 19:11

Zdeno, Pavlíno, velice zajímavé zážitky,tady už nebouří ale leje stále,

já ještě musím do té sloty vylézt.Sháním púoslední suchou čepici.
Já měl mimo jiné zážitek s bleskem takový, že se v noci sama rozsvítila zářivka, a spustila se televize,blesk se totiž "usadil" na okením parapetu nad mým pelechem,fialově svítil, a já se málem strachy po...

850 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 29. května 2014 v 19:40

[849]:Kruciš, P|etře, to vypadá málem na mimozemšťany. Člověk by začal věřit, že se někdo ,,cizí" na náš účet přiletí pobavit, postrašit a odletí. Ty kulové blesky- elektrické výboje - jsou opravdu nezjistitelné předem, že?

851 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 29. května 2014 v 19:53

[833]:U nás máslo 250 gr. prodávají při akci za 24,90 Kč, takže je to stejná cena jako 19,90 za 200 gr. Tři v ceně dvou si nevzpomínám, že by muž donesl. Kupuje si Floru, pokud si já namastím chleba, tak jedině máslem. Jaksi mi ty tuky nechutnají. Flora je z nich asi ještě nejslušnější. :-)

852 Lydie Lydie | 29. května 2014 v 20:02

Fady dnes bouřka nebyla, ale pršelo skoro celý den.Odpoledne jsme šli vyplet skleníky - tam nepršelo.Ale stejně jsme zmokli, už jen tím přecházením ap. po zahradě. :-)  :-)

853 Pavlína Pavlína | 29. května 2014 v 20:34

Kupuji máslo často. Doma ale musí být i máslová Perla, kterou jakž takž snesu jako jedinou z "umělých" tuků. Ale máslo za 45 korun nevezmu. To ať si ho hodí potom prasatům. Neberu u nás v obchodech ani za 30 nebo 35 korun.

Kupuji kvalitní máslo z polska, domácí, z farmy a 250g mi vyjde na 28,- korun. Pán ze statku prodává i vlastní kravské, kozí a ovčí sýry, o 2/3 levněji než tady. A slavné hyper markety si můžou ty své "kvalitní" chemické sajrajty z EU narvat do špic.

Můžu s klidným svědomím říct, že mě naše hodpodářství může políbit pérdel. Tady jsou v obchodech jen vyděrači a jejich marže jsou otřesně vysoké.

Koukám ráda na toho kuchaře Vaňka.
Mluvil v nějakém pořadu s nějakým manažerem o přemrštěné ceně másla a ten to řekl dobře. Obchody nasadí cenu másla tak vysoko, jak si myslí, že jsou lidi ochotni za něj zaplatit a nejsou-li ochotni, tak je to stejně donutí ho koupit, sice menší množství, a tak se cena bude šplhat tak vysoko, dokud se bude kupovat a z másla se stane nedostatkové zboží, protože se jeho výroba samozřejmě sníží. A s úsměvem pokračoval, že tohle zákazníci snad nedopustí.

Chrťouni jsou to.

854 Pavlína Pavlína | 29. května 2014 v 20:44

Na akce v obchodech nechodím, do BILLy ani Kauflandu, Globusu taky nechodím, V TEMPu je draho, do PENNY chodím tak 2x za rok, když mám kolem cestu, v Albertu kupuji pouze sušené mléko a kvalitnější čokoládu na vaření. Nic jiného.  Základní potraviny jako sůl, cukr, mouku, olej, rýži a nudle kupuji v Lídlu. Sem chodím i na smetanový jogurt, tvaroh, šlehačku a zakysanou smetanu. Hodně věcí si dělám sama doma, i třeba směs na pudink.

855 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 29. května 2014 v 20:53

[854]:Když on každý nemá možnost kupovat u soukromníka máslo. Taky hodně nakupujeme v Lidlu, někdy i jinde, nevím, muž se snaží, je na to mistr. ;-)  :-D

856 Petr Petr | 29. května 2014 v 21:01

[854]:Pavlíno, tentokrát plný souhlas s Vámi, já už rok se nechám zásobit od vajec, přes maso až po vynikající sýry ze soukromé farmy a obchoďák, až na vyjímky mi je u zádele. Škoda, že mám daleko zelináře zahradníka, ale i to se dá řešit.

857 Pavlína Pavlína | 29. května 2014 v 21:38

[856]: No právě, ta zelenina a ovoce je tu svízel. Není kam se tady obrátit na dobrého prodejce. Ale třeba ovoce na zavařování beru od drago.cz, přivezou to na objednávku na náměstí a hotovo.

858 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 29. května 2014 v 22:02

[857]: Ovoce kupované v obchodě nezavařuji. Něco koupíme d soukromníka něco dostaneme od mladých ze zahrádky, pokud se urodí. Už toho tolik nepotřebujeme pro sebe, když nejsou kluci doma.(Pěkně dávno už se to jeví). :-)

859 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 29. května 2014 v 22:44

Dnes měla neteř narozeniny. Půl století, to ani není pravda. Pamatuji si to, jako by to bylo dnes. Bratr zavezl švagrovou do porodnice a jak byla na čekačce, vlezla do okna (bylo to vše v přízemí) a mluvila s ním ještě. Pak najednou řekla: Já už budu muset jít. Bratr oběhl pavilon a chtěl počkat pod oknem porodního sálu. Sotva tam došel už slyšel křik dítěte. Tehdy se dovnitř nesmělo. Jen do chodby a když měl štěstí a zrovna sestra nesla zabalené k výtahu, tak ho otci ukázala přes skleněné dveře. Slávek mi to pak vykládal s očima navrch hlavy, jak to šlo rychle. :-D

860 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 29. května 2014 v 22:46

Dnes je porodnice u nás zavřená, jsou tam jen nějaké ordinace, je to soukromý majetek. Jezdí se rodit opět, jako před více než půl stoletím, do Šumperka.Naši kluci se narodili všichni tři u nás. ;-)

861 Lydie Lydie | 29. května 2014 v 23:23

Přeji všem dobrou noc. [:tired:]  [:tired:]  [:tired:]  [:tired:]  [:tired:]

862 Pavlína Pavlína | 30. května 2014 v 0:06

Totálně se mi nechce spát. Asi něco upeču.

Teď jsem dodělala dcerce její oblíbenou sváču do školy - chléb ve vajíčku. Jak ji poslouchám, když vykládá, co ve škole, je snad jediná ze třídy, co má různorodé svačiny. Taky ovoce a zeleninu. Nechápu. Nic na tom není.

863 Pavlína Pavlína | 30. května 2014 v 0:24

Rita teď venku kuňkala, šla jsem se podívat - no, hádala se tam s krásným velkým ježkem. Přenesla jsem ho na louku, roztrhala by ho a je to škoda.

864 Pavlína Pavlína | 30. května 2014 v 1:05

Tak peču makový závin :-D Ráno bude mít dcerka čerstvý na snídani.

865 Pavlína Pavlína | 30. května 2014 v 1:06

Všichni už spí, tak až to dopeče, taky zalehnu.

Mějte krásné sny a přeji dobrou noc :-D  :-D  :-D

866 Lydie Lydie | 30. května 2014 v 8:23

Přeji krásný den. :-) Tady je celkem chladno - je jen 7 stupňů tepla. :-)  :-)

867 nar.soc. nar.soc. | 30. května 2014 v 10:15

Dobrý den.

Včera se řádně ochladilo a dnes ráno ( v 6hod. byly 4C ). Teď je zataženo, čerstvý vítr, 8C. Sice trošku napršelo, ale vítr to rychle změní. :-D

868 Lydie Lydie | 30. května 2014 v 11:18

Už jsem tady dlouho "neslyšela" psát pana Jeníka.Doufám,že není nemocen a že zase něco zajímavého napíše. :-)

869 nar.soc. nar.soc. | 30. května 2014 v 13:29

[868]:

Pana Jeníka chápu.
Zmiňoval se o nadváze ( také se snažím zhubnout). Jenže přijdu sem, přečtu co se kde vaří a hned přiberu kilo. :-D

870 Lydie Lydie | 30. května 2014 v 16:08

[869]: :-)  :-)  :-)
Nojo, vaří se tu hodně, ale to je normální.Ještě také zahrádka je téma.I když dneska mě naštvali zase slimejši - a ještě víc mého muže - nasbíral jich plnou sklenici a polil je ředidlem.Já je "humálně"zabíjím kamenem.... :-D  :-D

871 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. května 2014 v 16:11

[868]:Zdravím, taky jsem na něj vzpomněla. Jestlipak opravdu není nemocen. Johanes sem taky moc nechodí, i když u jiného článku se ozval. Možná není téma pro něj zajímavé. Uvítala bych docela, kdyby povyprávěl, co u nich na vsi dělají za akce. Jsou s Aničkou čilí a účastní se akcí. Jestlipak ještě funguje jejich muzeum tak pracně vybudované. Doplňují je průběžně?

872 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. května 2014 v 16:12

[870]: Lydie, Kitty tvrdí, že je nejlépe je spařit a pak překrojit. Dokonce je dává pak slepicím. To jsi ale určitě u ní četla, ne?

873 Petr Petr | 30. května 2014 v 18:05

Zdravím Kavárnu, konečně přestalo pršet. Pořádáme hudební festival, to na louce, tak si přibaluji gumáky. Moje role je tam ta,že  od půlnoci do oběda, hlídám areál. Každý rok jim říkám, že se  jim příště na to vy..., ale jdu tam zas,neboť se tam těším....

874 Johanes Johanes | E-mail | 30. května 2014 v 18:19

[871]:...kuk ...Já jsem tady pořád.Říká se permanentně,že?Sedím v koutku,poslouchám,sem tam si šplechtnu něco s nějakou kamarádkou a jsem spokojen.Blíží se konec májové kavárny .Takže vám všem děkuji za pěknou zábavu.A mne čeká zítra ,poslední květnový den velká práce.Dělám kácení máje...jako každoročně.A není to jednoduché,nemám žádnou agenturu,která by mi něco zajistila.Už jenom to pohoštění a pití,co to dá práce než to seženu.Na všechno jsem sám....
Muzeu Slezský venkov se daří...letos šikulové dokonce poprvé dělají Slezskou muzejní noc.Jsem zvědav...pak podám zprávu.

875 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. května 2014 v 18:41

[874]:Ahoj, to je fakt, že jsou teď jiné zábavy než sedět u netu. To muzeum mne hodně zajímá a nebylo by špatné, kdybys něco obsáhlejšího napsal a hodil mi to třeba do emailu a buď bych tě dala jako hosta zvláštní článek nebo do Kavárny a k tomu se pak dá hezky debatovat. Případně i nějaký ten obrázek, já to přesunu a autora uvedu. To může zajímat nejen pamětníky, ale hlavně mladé, kteří to moc neznají. Ta muzejní noc je taky fajn. :-)

876 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. května 2014 v 18:43

Jo a fotku májky jsi mi tentokrát neposlal, mohla jsem ji dát do květnové Kavárny.Tak až ji ,,složíš" na zem, vyfoť ji, jo? ;-)

877 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. května 2014 v 18:49

[873]: Petře, máš náhodou důležitou úlohu. Připomněl jsi mi, jak v červenci strašně dávno, jsme byli na svatbě švagrovi. Pro hosty ženicha se od verandy k sousedovu plotu udělala ze stanové plachty střecha, pod kterou byly stoly a židle pro nejbližší příbuzenstvo. Přes noc tam zůstalo nějaké nádobí připravené na nedělní oběd celé rodiny a tak si tam dědeček-ženichův tata - donesl trubkový gauč z kuchyně. Brzo ráno jsme šli do ,,budky" a u taty ležela i mama. Prý jí bylo smutno v noci, nebyla zvyklá spát v ložnici sama. Smáli jsme se jim, že si udělali romantickou svatební noc místo ženicha a nevěsty. ;-)

878 nar.soc. nar.soc. | 30. května 2014 v 21:25

Před 580 lety, 30.5.1434 se odehrála "bitva u Lipan", mezi husitskými polními obcemi a husitskou šlechtou. Dnešním jazykem mezi levicí a pravicí. Polní obce byly rozprášeny a zbytky se postupně přemístily do Horních Uher, pod velení Jana Jiskry z Brandýsa, kde utvořily Bratrstvo. :-D

879 nar.soc. nar.soc. | 30. května 2014 v 21:32

[878]:

Dnešní městský člověk si neumí představit reálie středověkého válčení.

Poznámka k bitvě u Lipan ( 30.5.1434).
Už samotné datum je špatná informace pro bitvu. Bylo přede žněmi, k pořádnému jídlu nebylo mimo panská města, hrady a tvrze, v Prokopových državách asi nic. Hlavní polní "potravinou" bylo neošetřené kvasné pivo. Dobře se převáželo, měřilo a pozvedávalo bojovou morálku. Ovšem je odedávna známo, že polní armádě se dodá vše, co by ani dobytek nevzal. Takže pivo byly nejspíše neprodejné slivky z plesnivého sladu, dolité vodou. V teplejším počasí to dostalo konzistenci ruského kvasu. Prokopovo "zištné místo" obklopené vozovou hradbou musilo být z následků vypitého piva rozbahněné a byla to nepochybně první plynová zteč na území Čech. Bojovníci bez rozkazu prchali z toho smradu, jedni hned do roští, protože se jim zrychlila peristaltika, druzí strženi úprkem zůstali v bitevním poli najednou v menšině. Panská strana, chlastající víno a kořalku, zůstala jako "pevná hráz" a Prokopovy voje s kalhotami na půl žerdi, rozbila na padrť. Ty páchnoucí zbytky "zahnali na desifekci" do stodol a spálili.
Lipanská prohra Prokopova byla zapříčiněna špatným odhadem. Hladní a průjmem zkroušení bojovníci nevyhrávají!!!

Podobně i když z jiných příčin skončili Rakušané a Rusové v utkání s Napoleonem v r. 1805 u Slavkova. Před střetem se utábořili na území "hořkých podzemních vod" z nichž nejznámější je Šaratica. Tam došlo k efektu nepravé cholery. Bojeschopnost klesla na šajseraj dokonce i u jezdeckých koní. Stávalo se to tam donedávna, teprve vodovod tu situaci pro cizince zvrátil a oblast je dnes bezpečná. :-D

880 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. května 2014 v 21:56

V nočních hodinách z 1. na 2. prosince obdržel Napoleon zprávu, že se mezi Telnicí a Újezdem objevilo větší uskupení nepřátelského vojska. Vydal se proto osobně na průzkum, avšak u vesnice Prace jej málem zajal oddíl kozáků. Díky oddanosti myslivců v jeho doprovodu se mu podařilo bezpečně najít cestu do francouzského ležení nedaleko Jiříkovic, kde jej začaly bouřlivě vítat masy vojáků. Muži v jeho okolí zapalovali louče nebo věchýtky slámy, načež se podobným způsobem rozsvítila celá krajina v jiříkovickém okolí a posléze i celá francouzská linie. Bitva měla připadnout na den prvního výročí Napoleonovy korunovace, zavládlo proto všeobecné nadšení a tisíce vojáků začaly císařovi spontánně provolávat slávu. Jiříkovické ohně se posléze objevily nejen v memoárech mnoha účastníků slavkovské bitvy, ale staly se i jednou z místních, každoročně upomínaných, tradic.[144]:[145]:

Francouzští vojáci, kteří drželi pozice na Santonu, před bitvou rozebrali mariánskou kapli na jeho vrcholu a materiál použili na zpevnění okopů, do kterých umístili svá děla. Dřevěné části a příslušenství jim pak v chladné prosincové noci posloužily jako topivo. Jednou z těchto věcí byla i soška Panny Marie, která stávala uvnitř kaple. Traduje se, že plameny ohně se této sošky ani nedotkly a soška zůstala neporušená. Tato událost se stala jedním z důvodů, proč byla kaplička znovu vystavěna a nějaký čas byla i cílem poutí k Panně Marii.[146]:

V okolí Slavkova se stále drží pověst o ruském pokladu zakopaném Preobraženským plukem za ústupu z bitvy. Do dnešních dnů je stále dost hledačů pokladů, kteří jsou ochotni kopat v různých částech bojiště v naději, že poklad naleznou.[147]: z wikipedie

881 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. května 2014 v 21:59

Nevím, jak se stalo, je ta světlá čísla nejsou stránky, ale čísla komentářů, takže není to odkaz. ;-)

882 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. května 2014 v 22:17

Průběh bitvy u Lipan- 30.5.1434

Obě vojska stojící proti sobě za vozovými hradbami zahájila samotnou bitvu, jak bylo zvykem, palbou z houfnic a jiných střelných zbraní. Po jisté chvíli se zdálo, že na straně koalice umírněných kališníků a panské jednoty vznikl zmatek, který přerostl v předstíraný ústup.

Táboři a sirotci postrádající jednotné velení se touto jednoduchou lstí Diviše Bořka, vrchního hejtmana protivníků, nechali oklamat, opustili svou vozovou hradbu a jali se je pronásledovat. Došlo k otevřenému boji muže proti muži, ve kterém mohla vojska umírněných uplatnit svou částečnou početní převahu.

V tomto rozhodujícím momentu vtrhlo do opuštěné vozové hradby radikálů jezdectvo panské jednoty a boj se změnil v likvidaci obklíčených táboritů a sirotků. Tragédii bitvy u Lipan dokonal útěk jejich jezdectva vede ného Janem Čapkem ze Sán.
Výsledek

Bitevní pole u Lipan se po několika hodinách boje zalilo krví přibližně 1500 padlých, jen na 200 z nich však patřilo do tábora umírněných a panské jednoty. Mezi 1300 spolubojovníky potkala smrt i mnohé velitele radikálů, např. Prokopa Holého, Prokůpka či Zikmunda z Vranova.

Za svůj úspěch vítězná strana vděčila své vyšší disciplinovanosti, jednotnějšímu vedení a úspěšně provedené lsti. Smutná a krvavá porážka ukončila moc radikálů i aktivitu jejich polních vojsk, vedoucí úlohu v Čechách definitivně převzali umírnění kališníci.
Historický význam

Bitva u Lipan završila revoluční fázi husitského hnutí a ve svém důsledku otevřela cestu ke kompromisní dohodě s katolickou církví a císařem Zikmundem Lucemburským. Ten výměnou za titul českého krále podepsal v Jihlavě kompaktáta – právní dokument vyjednaný roku 1436 husity v Basileji. Českým kališníkům a jejich církvi tím bylo oficiálně přiznáno právo na svébytnou existenci.

Situace v zemi byla ještě dlouho poté velice komplikovaná. Teprve nástup Jiřího z Poděbrad vrátil opět České království na cestu stability a rozvoje. I on, ač roku 1434 teprve čtrnáctiletý, patřil coby umírněný kališník k účastníkům a vítězům lipanské bitvy. (z netu)

883 nar.soc. nar.soc. | 30. května 2014 v 22:42

[880]:

"Santon" je u Tvarožné ( naproti dálničního motorestu Rohlenka. Soška se jmenuje Tvaroženská Panenka Marie a má každoroční pouť.
O pokladu se hovoří, že je zakopán v místě, kde jsou viditelné tři koatelní věže. Poklad mělo tvořit snad šest sudů plných červoňců = zlatých rublů ( r. 1800 ). Údajně je jeden sud zakopán jinde a pět také jinde.
Můj názor je, že s "červoňcema" ustoupili ještě rychleji než car a rozšířili pověst na zpomalení kořistných Francouzů. Kdo by v bitvě kopal jámy na ukrytí sudů, když bylo třeba rychle zdrhat! :-D

884 nar.soc. nar.soc. | 30. května 2014 v 22:44

[879]:

Troška humoru se po 580 letech od celkem smutné události, snad snese. :-D

885 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. května 2014 v 23:02

[884]:To byl přímo šotek, co tam ta čísla prskl. Pokud myslíte toto. ;-)  :-D

886 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 31. května 2014 v 0:54

Poslední den měsíce května začíná, co nám další měsíc přinese. Nezapomeňte na dětičky, na jejich svátek. Podle mne bychom na ně měli být hodné po celý rok, aby na nás byly také hodné ve stáří. ;-)

887 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 31. května 2014 v 0:54

Dobrou noc a dobrý den... :-)

888 Kitty Kitty | E-mail | Web | 31. května 2014 v 7:17

[872]: Je to podle situace. Když je jich moc, tak je v odprýskaným hrnku ze sběru (jeden takový si schraňuju) spařím horkou vodou a pak ještě chvílu povařím (bacha, vzpění to) a nechám vychladnout. Pak to prdnu do palachu u mrchoviště kilák daleko, v kompostu by se některá vajka v samici zachovat.
Čestvý eště teplý je seberu na jehlicu na ptáčky, po pár kouskách je donesu poblíž slepic, předkloním se a krájím je jednotlivě na kousky (i 3 z jednoho plzáka). Při tom )krájení šneků) mě ťafla ta slípka náušnicu ;-). Chvílu si mlaskají a pak toho nechají, ani jim to moc neleze... ;-)  :-(

889 Lydie Lydie | 31. května 2014 v 8:42

Dobrou chuť. :-D  :-D  :-D

[888]: Někde jswm četla, že slepice tuto "pochoutku"špatně tráví - obsahuje moc slizu-tak nevím.Já slimákům sypu modré granule,ale ted furt prší,tak se to rozmokne.... :-)

890 Lydie Lydie | 31. května 2014 v 8:46

Přeji všem krásnou sobotu. :-)  :-)  :-) Tady bude asi pěkné počasí, tak by to mohlo vydržet až do večera-jsme pozváni na grilování.....
Odpoledne musíme zase něco udělat na zahrádce, protože tráva a plevel roste jako blázen....

891 Kitty Kitty | E-mail | Web | 31. května 2014 v 9:45

[889]: To je téma!8-) Proto je krájíme: sliz z nich vyběhne a slípka s tím překrojeným kouskem práskne vo zem a papká už jen masíčko. Jsou šikovný a společně jsme na to přišli, jak slimejše částečně využít. Většinu odnesu do palachu :-P

892 nar.soc. nar.soc. | 31. května 2014 v 12:43

Nejen islám je fanatický.

Bůh má přednost před pacientem, deklarovaly tisíce polských lékařů

Polská média kritizují krok více než tří tisíců polských lékařů, kteří podepsali během uplynulých pěti dnů deklaraci víry, jež byla minulou neděli odhalena na Jasné Hoře v Čenstochové, nejposvátnějším poutním místě Polska. V textu vytesaném do mramoru se uvádí, že boží právo má přednost před právem lidským, že lidské tělo i život jsou božím darem, a proto svatým a nedotknutelným a že příchod i odchod člověka z tohoto světa závisí výlučně na božím rozhodnutí.
„Je to fanatický dokument, ve kterém pět ze šesti bodů zabraňuje lékařům ve výkonu povolání. Více než tři tisíce lékařů se svým podpisem zavázaly, že budou porušovat nejen Hippokratovu přísahu, ale i polské zákony,“ upozornil v pátek portál Natemat.pl.

„Signatáři deklarace upřednostnili své svědomí před vším ostatním. To není gesto pokory k Bohu, ale demonstrace vlastní pýchy,“ napsala v sobotu Gazeta Wyborcza.

Na počest Jana Pavla II.

Dokument, jenž při příležitosti nedávného svatořečení papeže Jana Pavla II. iniciovala Wanda Poltakowská, jeho dlouholetá přítelkyně, mocně podporuje polská katolická církev. :-(

893 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 31. května 2014 v 15:13

Zdravím.Jak to tak čtu, nevracíme se nějak v historii nazpět? Já v tom vidím to, že se chtějí zbavit nemocných především starých lidí, které si Bůh vezme a bude pokoj. Nechtěla bych žít moc dlouho, aspon ne bezmocná nemocná, ale toto mi připadá opravdu zpátečnické. K takovému doktorovi bych nešla.

894 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 31. května 2014 v 17:24

Chtěla jsem se napsat jeden příběh ze vzpomínek muže, ale nakonec se hodil do téma týdne Černá ovce, ale v úplně jiném smyslu, než to bylo myšleno zadavatelem. Stejně je to poněkud drastické. Lydie to vyjádřila jednoznačně: brrr..ta představa není moc příjemná. ;-)  :-D

895 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 31. května 2014 v 17:25

Také je zajímavé, že do témat týdne ,,běžné" blogery asi nedávají, jen ty, co jsou v AK... :-)

896 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 31. května 2014 v 17:28

Pozoruji, že se povídá u tématických článků asi lépe, je teď víc práce na zahrádkách. Jak je možné, že kromě záplav je také zemětřesení. To tady ještě scházelo. [:tired:]

897 Pavlína Pavlína | 31. května 2014 v 19:43

Dobrý den přeji :-D

898 Pavlína Pavlína | 31. května 2014 v 19:57

Byla jsem tu už dopoledne, ale překvapila nás návštěva, to jsem byla už oblečená, nachystaná, že s dcerkou pojedeme na nákup.
Místo nákupu jsem chystala rychlé papu pro 12 lidí. Ještě že jsou mražáky :-D Nadělala jsem karbenátky a v troubě ugrilovala.

Přijela spolužačka ze základky, s manželem (ze z Plzně) a s nimi jejich přátelé, mezi nimi i dva 4 letí prcci, kteří mi konečně odpomohli od vánočního cukroví. Ještě mám jednu krabici.

S Evou jsme se neviděly 20 let. Byla to blesková návštěva, její dcera Verunka, kterou znám jako roční dítko, se vdala před měsícem do Orlové, věděla, že kolem bydlím, tak si mě vygůglila a přijela.

Pak jsme jeli do Orlové na pivko, dala jsem si jedno malé a Café Laté, které zbožňuji. Taky jsme si dali oběd, dala jsem si katův šleh, ale nic moc.

S dcerkou jsme přijeli v sedm večer, uchechtané, ale unavené. Na večeři jsem ugrilovala v troubě zbytek karbenátků, jen tak s chlebem.

899 Pavlína Pavlína | 31. května 2014 v 20:00

Na nákup holt pojedeme až zítra, stavíme se i u mladých, mám pro děcka balíčky k MDD. Bude to i lepší, alespoň s námi pojede i můj muž, od zítra má 3 dny volna.

900 Pavlína Pavlína | 31. května 2014 v 20:08

No. Já teď půjdu uklidit v pergole a na zahradě, pak s dcerkou umýt nádobí, naložím krůtí stehýnka na zítra, připravím bramborový salát.

Dcerka má úkoly, k tomu potřebuje net, tak se pak přesunu k TV, kde asi usnu. Ne asi, ale určitě :-D

Tak se loučím a hezké povídání přeji :-D

901 Kitty Kitty | E-mail | Web | 31. května 2014 v 20:41

Ruži ahoj. Přijeli jsme ze zpívání Veselé trojky a na svým blogu mám fotku Luboše, který vás zdraví. Já neměla při zpívání svůj den, zpívalo se o lásce a to už dlouho nevím co je. Ale koupila jsem si 3CD, kde všechny písničky jsou. Naučím se je doma, pro sebe. Vůbec je neznám a to jsem jen čubrněla, jak je většina lidí zná a zplna hrdla zpívá s nimi.
Květnová kavárna končí - ať žije ta v jahodovém červnu. Šťastnou ruku a všem hezký červen, nejlíp s písničkou, kterou máte rádi :-)

902 Míra Míra | 31. května 2014 v 21:21

[898]:
Jsme zvyklí na návštěvy, ale tohle bychom rozdýchávali jen těžko. Ale nakonec bychom to zvládli. Důležité je, kdo přijede. Jestli jenom tzv. návštěva nebo normální lidi, kteří pomohou třebas občerstvením, atd. :-)

903 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 31. května 2014 v 22:01

[902]:Míro, taky jsem byla trochu vyvedená z toho, že jsme se sešli rovnou u nás a nešli hned do Sladovny loni, neměla jsem nic připravené na dopoledne, dodnes mne to mrzí. Ale nakonec ti lidé byli všichni tak prima, že to snad ani nevadilo. Nebylo to z nepohostinnosti, prostě to trochu bouchlo. Na večer jsem už něco měla, tak snad to nikomu nevadilo. Stejně nás pak bylo víc v restauraci než doma u nás. Muž jen koukal, ale byl, jako ostatně vždy k hostům myslím dobrý. ;-)

904 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 31. května 2014 v 22:03

Píši o setkání blogerů a čtenářů. Docela se mi stýská. Snad se Kitty povede dát dohromady alespoň pár lidiček z Prahy a okolí. Osobní seznámení je fajn. Názory mohou na ledaco být různé, výměna názorů příliš vážných však v tomto případě nehrozí. Už z radosti, že se lidé sejdou. :-)

905 Lydie Lydie | 31. května 2014 v 23:08

[901To byla ta "Veselá trojka", co je často v TV Šlágr?Ta má hezké písničky, také si je s nima zpívám.Na Šlágr se díváme často - tak až kolem 23 hodiny.... :-)  :-)

906 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 31. května 2014 v 23:54

[900]:Ani jsem ti nepogratulovala k poslední uzavřené stovce  květnové kavárny. Hrozně to uteklo a mám na půlnoc připravenou červnovou kavárnu. Snad se tam budeme scházet a nakonec událostmi naplněný červen ve zdraví přestát.

907 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 1. června 2014 v 0:02

[905]: Jo, bude v Zábřehu 8.6. v Kulturáku, už je to prý vyprodané skoro.
Líbí se mi docela i ty dvě baculky Piňakoláda, Yamaha- v některých písničkách, duo Adamis,  pár těch dvojic, co zpívají melodické písničky a pak lidové písně  zpěváci v krojích. Jen nemusím takové ty přisprostlé odrhovačky- rádoby lidové. To moc na uspání není. Samozřejmě saxofonová vystoupení. Trubky, P.M. Band, Elektroband, podle toho co mi sedne,no. ;-)  :-D

908 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 1. června 2014 v 0:03

Loučím se s vámi a na shledanou v další Kavárně. :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

ReklamaJde se spát, díky za návštěvu a na shledanou...

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx