Tetka Katka -8.

3. srpna 2013 v 0:01 | Ruža z Moravy |  Moje povídky
,,Bude to Petra," stála na svém Martina.
,,Nechceš třeba dát jméno Kateřina? Mamka by byla šťastná. "
,,Jo , pak jí budou říkat Kačeno. Měla jsem kamarádku v děcáku, nikdo jí jinak neřekl. Jen já jsem jí říkala Katy. Dohodli jsme se spolu přece, že kluk by byl Martin a dcera Petra. Vyřešeno. Já ji porodím, já si ji pojmenuji. Ty určitě souhlasíš, viď? Vždyť bude po tobě. S mamkou to nebudeme řešit, ne? "
,,No, říkala, že je jí to jedno, jestli to bude kluk nebo holka a na jméně jí nezáleží, hlavně, aby to už bylo a zdravé. Stejně se jednou zlobila, že nám nestojí za to, abychom jí řekli, co to bude."
,,Bude aspoň překvapená."
,,Tak jo. Copak? Děje se něco?"
,, Peťo, zavolej ... jedeme" vypravila ze sebe Martina a skrčila se.Katka byla rozčilená. Zítra mají přijet obě holky a ona nemá ještě všechno nakoupeno. Chtěla připravit dobrý oběd, upéci ovocný dort. Byt byl vzorně uklizený, v obývacím pokoji připravena postel, vedle ní naparáděný proutěný koš na podvozku s kolečky. Rozhodli se nakonec, že bude lepší, než postýlka nebo kolébka. Dá se s ním přejíždět z pokoje do pokoje, případně i na balkon, kde může malá někdy spinkat. Katka byla ráda, že nedávno koupila vyšší automatickou pračku, na které budou moci dítě přebalovat. Na vanu dají prkno, na něj vaničku, aby byla malá v teple. V koupelně je nejtepleji. Pokud by byla zima v kuchyni. Ani ji nenapadlo, že by třeba chtěli mladí malou koupat v pokojíku. Pěkně si to naplánovala.


Martina byla vystudovaná zdravotní sestra, měla praxi i znalosti a to musela Katka uznat i když měla někdy chuť doporučit něco vyčteného, případně ze zkušeností sousedek, se kterými se podělila o očekávání přírůstku do rodiny. Nejraději by se od té malé nehnula, ale stačil upřený pohled Martiny a její
,,Mami, prosím, potřebujeme si odpočinout "a odešla s brumláním:
,,Byla bych tiše jako pěna, ráda se dívám na Peťulku, jak spinká..." To ale Martina také o Petrovi ani nemluvě. Ten se ve svých holkách viděl. Sousedka si z něj dělala legraci, že bude pěkný podpantoflák, ale odbýval ji:
,,Ba ne, jen co malá povyroste, budu vzácný jako jediný chlap v bytě. Je fakt, že teď jsem jen takový pozorovatel, občasný pomocník, poněkud odstrkovaný jak od ženy, tak od mámy."


Koupelna byla poněkud malá, aby se do ní vešli s dítětem tři dospělí lidé, tak Katka vymyslela, že budou malou koupat v kuchyni. Je tam teplo, stůl. Vanička se položí na dvě židle, na stůl dá igelit a na něj plátno a dětská osuška. Je velký dost i na potřebné drobnosti. Martina by sice ráda koupala malou sama, třeba i v té koupelně, ale nechtěla kazit radost Petrovi, který se chtěl na péči o malou podílet. No a mamka, ať se dívá, nic se neděje.
,,Martinko, Petr si zkusil malou vykoupat, mohla bych taky?" žebronila jednou Katka.
,,Dobře, jen jí hlavně podepřete hlavičku a položte na plátýnko ve vaničce. Však už jste to viděla mockrát". Katka byla jemná, bylo vidět, že ji to baví. Petrušce se ve vodě líbilo. Mačkala pěstičky, jako by chtěla chytit vodu do rukou, kopala nožičkama, šlapala vodu. Na to, jak byla ještě malá, byla čilá.
Pak ji Katka položila na osušku a zabalila, jak to viděla u Martiny. Jemně jí třela ramínka. Petrušce se to ale nějak nelíbilo a začala fňukat. Vzali ji z vody a to se jí nelíbilo. Katka honem přenechala své místo u stolu Martině.
,,Proč pláče? Nic jsem jí neudělala."

,,Udělala, máti, vyndala jste ji z vody a to se jí nelíbí. Nedá se nic dělat, to ji přejde. Není to vaše vina." Utěšovala ji Martina.
,,Tak jo, už jsem myslela, že jsem ji nějak stiskla." Od té doby stále častěji chtěla malou koupat. Vykoupala ji a předala Martině a Petrovi. Ať si ji uklidní sami.
,, Máti, ty jsi mazaná! Peťka si zvykne, že ty ji koupeš a my ji z vody bereme." Smál se Petr, ale mrzelo ho, že nemohou s malou být někdy sami. Katka si nenechala ujít ani jeden den, aby se nemotala kolem Peťulky. Martina byla unavená. Držela malou v náručí, čekala, až si odříhne po kojení. Ještě ji pak přebalí a uloží do koše. Dnes už si nebude ani číst. Usnula.


Zdálo se jí, že spí nějak dlouho. Byla v poslední době zvyklá, probudit se na každé hlasitější zamlaskání malé a dát jí napít, aby se nerozbrečela a nebudila ve vedlejší místnosti Katku nebo dokonce Petra. Promnula si oči a koukla se do koše. Malá tam nebyla. Polekala se. Vypadnout nemohla, snad ji nemá u sebe Petr? Viděla pootevřené dveře do ložnice Katky. ,,To snad ne!" Vyskočila a šla ke dveřím ložnice. Svítila tam malá lampička, Katka seděla na křesle vedle postele, v náručí malou, pohupovala ji, šeptem jí něco říkala. Vzhlédla k Martině.
,,Peťulka se moc vrtěla, ty jsi tak hezky spala, já jsem ji přebalila a chtěla ještě uspat." Martina trochu rozčileně zareagovala:
,, Já ji kojím častěji, vypije málo, tak není třeba ji uspávat, když má hlad. To mi nedělejte. Lekla jsem se." Vzala malou a šla s ní do pokoje. Katka posmutněla. Ten pocit, který se jí zmocnil, když chovala v náručí malou byl tak hezký. Ona to nikdy nepoznala. Došlo jí, o co se v životě , možná vlastní vinou, ochudila. A ještě bude na ni Martina naštvaná. Bude žalovat Petrovi. Měla tísnivý pocit, že udělala něco špatně.


Martina nemohla po té příhodě usnout a přemýšlela, jak se má zachovat, aby se to neopakovalo a přitom Katce neublížila. Docela ji chápala. Neměla své dítě, chtěla si vyzkoušet jaké to je o dítě pečovat. Jenže zasahovala do jejich života moc a oni by si chtěli také s Petrem to své dítě užít. Budou muset stanovit určitá pravidla. Musí si s Petrem promluvit a pak i s Katkou. Jak to ale udělat, když ona je skoro pořád s nimi. Dokonce i na procházky s nimi chodí. Dopoledne chodí jen Martina na hodinku a to Katka vaří, ale odpoledne, když se vrátí Petr a mohli by jít spolu, máti jde s nimi a veze kočárek a nechá je za sebou.
Prý: ,,Jen si povídejte, ráda malou povezu." Než se nadějí, už si to hrdě šlape, jako by jí kočárek patřil. Jednou se dokonce stalo, že Martina připravila malou na procházku, uložila ji do kočárku a požádala Katku, aby jí kočárek pohlídala, že si vezme z domu tašku, kterou nechala v pokoji. Katka měla oběd už skoro hotový a došla k názoru, že by mohly jít spolu, je třeba něco koupit. Než se Martina objevila před domem, byla už Katka s kočárkem za rohem, směrem do města.


Martina se vyplašila a dívala se, kam ta mama s malou jela. Katka jí neřekla , že chce jít do města něco koupit, tak si Martina myslela, že šla na druhou stranu, cestou do parku.Trvalo chvíli než zjistila, že tím směrem tedy ne a teprve sousedka, kterou potkala jí řekla, že viděla mamku s kočárkem za rohem směrem na náměstí. Martina se rozběhla za ní, tam už Katka stála před obchodem a vyhlížela ji. Nechtěla nechat kočárek před obchodem samotný a Martina nešla...
,,Kdepak jsi tak dlouho? "" Zeptala se Martiny a ta jen polkla.
,, Nedomluvily jsme se, že půjdeme do města, já s malou chodím do parku, ne mezi auta."
,,Tak promiň, myslela jsem, že jdeš hned za mnou. Mohla jsem to říct předem, ale vzpomněla jsem si až venku, že potřebuji něco v obchodě." Šly zamlkle, nebylo jim do řeči. Martina se utvrdila v tom, že budou muset mamku trochu brzdit v její péči . Jen co bude Petr doma, spolu si to vyříkají. Jak se ale na chvíli mamky zbavit? Půjčí jí malou do pokoje, ať ji hlídá, oni se vedle nejdříve domluví a pak, až bude večer malá spát, promluví si s mamkou. Martina neměla dobrý pocit, ale raději tak, než se na sebe kabonit.
Pokračování ...
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Kitty Kitty | E-mail | Web | 3. srpna 2013 v 0:14 | Reagovat

No jo, učí se žít spolu a to někdy křísne nedostatkem domluvy... :-)

2 Máří Kosáček Máří Kosáček | E-mail | Web | 3. srpna 2013 v 0:40 | Reagovat

Každý začátek společného soužití je těžký, chápu obě a držím palečky. :-)

3 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 3. srpna 2013 v 3:11 | Reagovat

Zpočátku to budou mít těžké, ale určitě se domluví. :-)

4 Otavínka Otavínka | Web | 3. srpna 2013 v 6:10 | Reagovat

Pokud se syn Martiny nezastane, bude to stále horší a horší. Bohužel. Jakobych se nořila do životního soužití s tchyní před 45 lety. :-(

5 Intuice Intuice | E-mail | Web | 3. srpna 2013 v 8:43 | Reagovat

Vše je o komunikaci. Každá žena tam je osobnost. pak vznikají nedorozumění. ;-)

6 Helena Helena | 3. srpna 2013 v 10:17 | Reagovat

V určitých situacích Martina přehání,třeba když byla tak unavená a Katka vzala malou do pokoje a chovala ji.Spíš ji měla poděkovat.A Katka by mladým neměla lézt do zelí při vycházkách,atˇ si to taky můžou vychutnat. :-)

7 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 3. srpna 2013 v 10:53 | Reagovat

[6]:Heli, ale to bylo v noci, kdy ji byla zvyklá vzít a nakojit. V rozespalosti se určitě lekla a to zareaguje jinak, než obvykle, ne? ;-)

8 Týna Týna | Web | 3. srpna 2013 v 14:22 | Reagovat

Já jsem to říkala hned, že takové chování by se mi nelíbilo .-) snad se to nějak vyvrbí ke spokojenosti všech...

9 Radka Radka | E-mail | Web | 3. srpna 2013 v 14:41 | Reagovat

Ono se nic nemá přehánět. Byla jsem po porodu na vše sama, bylo mi to líto, protože i když mi první den z porodnice slíbila tchýně malou pohlídat, abych se prospala, dala ji akorát na terasu a odešla. Zase jsem musela vše dělat sama.
Ale aspoň jsem nemusela řešit vměšování, ono někoho zbrzdit a přitom neublížit není jednoduché.

10 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 3. srpna 2013 v 16:13 | Reagovat

[9]:Měla jsem to ještě horší. Muž měl chřipku a ležel doma- v podnájmu, sotva zatopil a já jsem se vrátila z porodnice. Doma nebylo mléko ani chleba. Naštěstí byl obchod naproti, tak jsem vzala konvičku do ruky a tašku a šla nakoupit. Tam jsem potkala strýčka,,ty už jsi doma? Jak to, že chodíš ven?" ,,A kdo má nakoupit, když je Jenda nemocný?" Nic neřekl a šel. Teta, u které jsem před svatbou žila nepřišla ani náhodou, kromě kamarádky- budoucí švagrové a manželky bratrance nikdo. Přežili jsme to a naučili se spoléhat jen na sebe. Rodiče mužovy byli daleko, přijeli až na Vánoce na návštěvu.

11 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 3. srpna 2013 v 16:15 | Reagovat

pardon-mužovi(chtěl jsem napsat, že mužovy rodiče jsme viděli až na Vánoce).

12 Ježurka Ježurka | Web | 5. srpna 2013 v 16:49 | Reagovat

Ono je to těžké. Také si pamatuji na první koupání s oběma babičkami na zády a jak se mi to mooooc nelíbilo, ale pak jsem se odstěhovala na druhý konec republiky a dost často mi babičky chyběly. Ale věřím, že se děvčata domluví ke spokojenosti všech.

13 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 5. srpna 2013 v 20:12 | Reagovat

Fakt je, že si člověk musí vzpomenout na své první roky manželství, na děti a jak to zvládal a raději se neplést mladým do života. Pomoci, jen když to potřebují, pomoc nabídnout, ale nenutit. Jen ať si to užijí, pak si budou pomoci případné vážit. ;-)

14 Hanka Hanka | E-mail | Web | 5. srpna 2013 v 22:39 | Reagovat

Ruži, musím přiznat, že mně už by ruply nervy. Doufám, že se to nějak vystříbří k oboustranné spokojenosti, i když to tak v životě většinou nechodí. Jedna strana musí ustoupit a měla by to být Katka. :-?

15 Andie Andie | E-mail | Web | 6. srpna 2013 v 14:21 | Reagovat

Ahoj, můžu poprosit o hlas pro Andie? :) Klidně oplatím :)Promiň za reklamu .)
http://music-in-my-life.blog.cz/1308/nejlepsi-pisnicka-leta-2013-4-kolo

16 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 6. srpna 2013 v 15:46 | Reagovat

[15]:Tož, ty to ženeš. Dostala ses s tou písničkou do 4. kola? Dobré, kouknu. :-)

17 pavel pavel | Web | 7. srpna 2013 v 8:45 | Reagovat

Moje dcera má Katy na občance a s tím jsme měli kdysi v Čechách na úřadech problémy. Kateřinu jsme tam nechtěli, protože jsme věděli, že by s tím měla jednou v Německu ještě větší problémy. :-D

18 Anater Anater | Web | 7. srpna 2013 v 10:07 | Reagovat

Proběhlo vyhlášení soutěže. Na našem blogu jsou výsledky tak se podívej jak jsi dopadla ! :)

19 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 7. srpna 2013 v 21:08 | Reagovat

Koukala jsem , je to dobré, jen by mne zajímaly ty ostatní fotky, ty nikde nevidím. Škoda. :-)  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Jde se spát, díky za návštěvu a na shledanou...

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx