♥♥♥♥♥♥♥♥


Jeden zvláštní sen -10.

5. května 2013 v 22:13 | Ruža z Moravy |  Moje povídkyV pracovně Vratislava se konala neobvyklá porada. Kromě Josefa a Vratislava tam byli dva studenti a dvě studentky a hudebníci , kteří hrávali v Besedě v sobotu a neděli. Pan Vratislav je svolal k domluvě průběhu pomaturitního večírku. Měl se konat v pátek za 14 dní, navrhl studentům, aby mu dali nějaký zvláštní ráz. Měl takový nápad a potřeboval k tomu na domluvu i muzikanty.

,,Co byste řekli na to, aby celý ten váš večírek měl název ,, V duchu našich tanečních? Víte, kolikrát jen takové posezení bez náplně není to pravé. Pití, jídlo a nějaké řeči nejsou všechno a náladu vám moc neudělají."
,,Jak byste si to představoval? " Zeptal se jeden ze studentů.
,, Celkem jednoduše. Popíši vám moji představu a můžete pak říci, jestli by to bylo i vám dobré. Do tanečních jste určitě před rokem nebo dvěma chodili, že? Víte tedy, které tance jste se tam naučili a myslím tím nejen ty standartní, obvyklé, ale i nějaké nové, které teď ,,letí", jak říkáte. Muzikanti by vám zajistili zahájení, to ještě vymyslíme. Polonézu byste asi nezatančili bez nácviku v této místnosti, ale mohli byste vybrat dva páry, které by si nacvičili třeba valčík, oživený nějakými obraty. Valčík by byl trochu delší a páry by se pak připojovaly a tančily nejdříve dokola a pak po celém parketu. To byste zvládli ne? Chtělo by to jen se trochu domluvit, kdo s kým bude tančit, jak jste zvyklí. "

Do debaty se vložil Josef, kterému se ta myšlena velice zamlouvala.
,, Znám dva manžele, kteří vedli kurz pro pokročilé dospělé a mohl bych s nimi domluvit, že přijdou o trochu později na návštěvu kavárny a případně něco předvedou. Taková retro taneční vložka. Pokud budou mít studenti zájem, naučili by je následně i nějaký- za jejich mládí moderní - tanec. Klidně bych sehnal i reprodukovanou hudbu, desky, kazety, CD a pokud by nehrála hudba živě, pustili bychom potřebnou melodii . Však je tady moderní přehrávač jak na desky, kazety i CD a je za zástěnou, není vidět a vypadalo by to zajímavě, jako z dálky."
Studenti mezi sebou brebentili, dohadovali se. ,, Jen takový dotaz: To bychom museli být oblečeni jako do tanečních? Oblek nebo košili, kalhoty a vestu, co kdo nosil a děvčata ve společenském?"
,, Vy jste chtěli jít na maturitní večírek v džínách, mikinách, tričkách?" Podivil se Vratislav.,,To snad ne? Vždyť k maturitě jste také byli slušně oblečeni, ne? Předpokládám, že děvčata rády předvedou nové šatičky. To bylo za všech dob."
,, No to jo," přiznali studenti. ,,Takže domluveno?" ,,Ještě se tedy domluvíme, kdo by to sólo tančil, máme svou představu."

Upřesnili dále počet studentů, začátek večírku, přestávku na jídlo, placení společné i individuální.. Hudebníky si studenti zaplatí, na tom se prý už domlouvali. Vratislav jim řekl, že stačí, když budou řádně platit svoji útratu, mohli by také pozvat profesory, jak je zvykem, ostatní zařídí . Je to určitá propagace Besedy. Pokud se večírek vydaří, budou určitě i jiní zájemci na akce.
,, Jen jednu důležitou připomínku: zajistěte, aby nikdo ze studentů předem nic nepil alkoholického. Podnapilé studenty bychom museli hodně brzy poslat domů.. Bude to váš poslední společný večírek, bůhvíkdy se zase sejdete, tak si to nepokazte!. Rozumíme si? Možná si myslíte, že vám do toho moc mluvíme, ale jednou si vzpomenete, že to opravdu nebylo jen takové obyčejné společné posezení s trochou tance."

Studenti odešli a domlouvali se po cestě, že některé věci si nechají před ostatními pro sebe, jako překvapení. Třeba zrovna to zahájení musí nacvičit, ale další výstup starší dvojice a nácvik tance ponechají v tajnosti. Bude aspoň legrace. Mezitím se Vratislav a Josef domlouvali na podrobnostech. Josef slíbil, že se ženou bude v přípravně pomáhat i dcera, děvčata i kluci si budou muset obléci slavnostnější oblečení.
,,Mohli by obsluhovat podle potřeby všude, kde budou studenti a učitelé sedět, za barem bude Marek, Tomáš ho podle potřeby vystřídá. Já a Honza budeme nenápadný dozor a ty podle svého uznání dělej co chceš, samozřejmě."Dodal Josef .

Vratislav se zasmál: ,,Ty mi to dovolíš, jo? No, to jsi hodný. Teď nesmí nikdo onemocnět nebo chtít na ten den dovolenou z rodinných důvodů."
,, Muselo by se to zvládnout. Snad budou víc tančit, bavit se, než konzumovat. S tím musíme počítat, ne? Jídlo je objednáno , hned po obědě řízky donesou , dáme je do trouby, aby se nemusely ohřívat jinak. Ale to už jsou detaily, postaráme se o to se ženou. Jo, mohu dnes jít trochu dřív domů, přijede mi návštěva. Moc lidí tady dnes není, tak to děvčata zvládnou."
,, Mimochodem, co Petra? Ten její pronásledovatel prý na ni zase čekal. Asi zapomněl, co mu Diana i kluci řekli."
,, Já bych ho nejraději někde propleskl, pohrozil policií a možná by dal pokoj."

Ten den byl zatím v kavárně klid. Petra byla v přípravně, domluvená byla s Dianou, že nikoho k ní nepustí, tomu známému ctiteli ji případně zapře. ,,To já ráda. Však kluci jsou tady, určitě by pomohli." Zaznělo to spíš toužebně než jako ujištění. Jako by si Diana přála, aby je někdo ohrožoval a Tomáš ji zase chránil. Petra se na ni pátravě podívala:
,, Poslouchej, ty jsi zamilovaná! "
,,Co, to ne. Tomáš může mít holek, je to přece moc hezký kluk, holkám se líbí a je skoro o rok mladší než já."
,, Jak vidím, máš ho plnou hlavu. Tak proč ho popichuješ? "
,,Když on mi říká prtě a to mi vadí."
,,Tak mu to řekni, ale ty mu přece taky říkáš bidlo, ne?"
,,Už ne bidlo, jen - ty dlouhej!"

,,To vyjde nastejno. Nedáš si pokoj, sem tam do něj rýpneš. Jak se mu pak máš líbit?"
,,Přece za ním nepolezu? Když o mě sám nestojí?"
,, Pokud vím, záleží spíš na holce, no, ale vnucovat se někomu není opravdu dobré. Máme to těžké. Když člověka někdo chce, není vítán a naopak. Padám, nejsem tady, jo?"

Diana se ohlédla, před čím Petra tak utíká a uviděla jejího nápadníka, jak jde do dveří . Vypadal střízlivě, snad nebude obtěžovat. Sedl si do krajního boxu a rozhlížel se po místnosti. Tom obsluhoval vedle , Marek zrovna dělal kávu a naléval do skleničky minerálku pro čekajícího hosta u baru. Diana se zeptala mladíka, co si bude přát. ,, Kofolu a Petru" vyhrkl a provinile se usmál.

,, Kofola bude, Petra není." krátce řekla Diana a také se usmála.
,,Nemohla by sis se mnou o ní promluvit?"
,, Moment, donesu kofolu, pak uvidím, ale já se o nikom ze zásady nebavím, víš?" Odběhla do přípravny a tam upozornila Petru, aby se neukazovala.
,, Dej vědět na bar ,,volátkem" Markovi, že je tady ten opruz. Uvidím, co bude chtít. Místnímu telefonu všichni říkali volátko, aby ho odlišili od pevné linky, kterou se dalo volat mimo kavárnu.

,,Ty jsi Diana, že? Já jsem Martin, možná to nevíš."
,, Ne, my jsme se o tobě nebavily s Petrou. Ona má opravdu doma známost a dost vážnou. Nemůže to hrát na dvě strany, to snad chápeš. Kdo dřív přijde..."
,,Copak se holka a kluci nerozcházejí? Vdávat se snad nechce, já se ženit taky ještě nechci, tak o co jde? Může si snad vybrat, ne? "
,,Zrovna tebe! Předvedl jsi se párkrát dost krásně. Ty něco bereš? "
,,To ne, jen občas něco popiju, kvůli náladě. Život je blbec."
,, Pitím to nezměníš. Máš vůbec práci? " Diana dělala, že neví o jeho ,,studiu".
,,Mám něco slíbeného, nechal jsem školy a naši mi řekli, jestli nepůjdu dělat, vyhodí mne z domu. Chtěli, abych studoval vysokou, ale já na to nemám ani hlavu ani chuť se dřít. Docela bych rád makal, ale zase moc těžkou práci ne, jen takové montování nebo něco podobného. Obsluhu stroje."

Tak běž k popelářům" navrhla mu Diana.
,,Děláš si srandu, že?"
,,Ani ne, znám kluky, co dělají obsluhu sekaček trávy, řezání keřů, úklid zeleně a musí taky něco umět."
,,Tak to mě ani nenapadlo, nevím, co by na to řekli naši. Z vysokoškoláka popelářem nebo čím." Vrtěl hlavou a nepostřehl, že Diana odešla obsluhovat.
Martin se snad Petry nedočká. Má věřit, že někoho má? Musel by ho s ní vidět, pak by tomu uvěřil. Jestli Diana přijde a to bude muset, tak jí řekne, ať to Petře vyřídí, že se ho nezbaví, dokud ji neuvidí s tím jejím klukem. Nemohl jí to říci, protože místo Diany se objevil Tomáš a ptal se na další přání.
,,Zaplatím, ale já zase přijdu, řekni to Petře, nevěřím, že má kluka, musel bych ho vidět" trucovitě vyhrkl, položil peníze na stůl a odešel, ohlížeje se po dveřích přípravny. Tam se nic nepohnulo, děvčata byla zalezlá a čekala až odejde.

Pokračování...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Týna Týna | Web | 5. května 2013 v 22:27 | Reagovat

Tak přečteno jedním dechem jako obvykle, tak se těším na další díl, hezky se to zamotává :-)

2 Lydie Lydie | 5. května 2013 v 22:46 | Reagovat

Také čekám na další pokračování. :-)  :-)

3 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 5. května 2013 v 22:56 | Reagovat

ahoníte mne děvčata, ale už se mi to rýsuje, nebudu moc čekat. ;-)

4 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 5. května 2013 v 22:57 | Reagovat

Honíte- tam mělo být- jedna věta a stejně překlep. Jdu do hajan. [:tired:]  :-)

5 Johanes Johanes | E-mail | 5. května 2013 v 23:36 | Reagovat

Růži máš to dobře zkomponované...musíš mít zajímavé básnické střevo,že to jde tak lehce... [:tired:]

6 Máří Kosáček Máří Kosáček | E-mail | Web | 6. května 2013 v 2:13 | Reagovat

..jedním dechem...už bude další :-D jsem zvědavá, jak tohle dopadne :-)

7 Otavínka Otavínka | Web | 6. května 2013 v 5:36 | Reagovat

Milá Ruži, díky za krásné pondělní ráno oslazené Tvým 10. snem: Už se zase mám na co pěkného těšit. Přeji příjemný den ! :-)

8 Kitty Kitty | E-mail | Web | 6. května 2013 v 7:53 | Reagovat

Zase porce naděje a rýsuje se zajímavá zápletka? ;-)

9 Hanka Hanka | E-mail | Web | 6. května 2013 v 12:17 | Reagovat

Vytrvalý až vlezlý nápadník. Jsem zvědavá, co se z něho vyklube. Moc se těším na maturitní večírek, rýsuje se docela zajímavě.
Líbí se mi, Ruži, jaké používáš obraty a výrazy, přesně ve stylu mladých: "Padám, nejsem tady, jo?" :-)

10 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 6. května 2013 v 12:46 | Reagovat

[5]: Jendo, mám svého Múzáka, druzí mají Múzu a tak to jakž takž jde. :-D

11 Zdeněk Zdeněk | 6. května 2013 v 14:08 | Reagovat

[10]:
Také mám doma múzu-nebo medúzu,tak Ti nevím. :-D

12 Ježurka Ježurka | Web | 6. května 2013 v 17:35 | Reagovat

Opět krásné čtení! A napínavé! Já si tak říkám, jestli nepoužiješ některé náměty z tohoto románu při tom vašem pomaturitním setkání? :-)

13 Ivet Ivet | Web | 6. května 2013 v 18:06 | Reagovat

Nevím, nevím, zda-li si Petra nešlape po štěstí a proč to neřekne Martinovi sama. Nemusela by se pak skrývat a je lepší si to vyříkat i mezi mladými lidmi hned, ne? :-D Jinak s tím, že je dívka prtě jsi mi pobavila, můj syn má skoro 190 a jeho dívka je mu po prsa. Je maličká, ale je to ta nejhodnější holka, kterou mohl potkat a vůbec jí nevadí, že je proti svému milému "prtě", ba naopak, vzhlíží k němu nejen s láskou! :-D  ;-)

14 Ivet Ivet | 6. května 2013 v 18:07 | Reagovat

[10]: Shoda náhod Růženko? Já jsem o svém Múzákovi (samozřejmě básnickém a nereálném) psala v dnešním příspěvku! :-D  :-D

15 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 6. května 2013 v 19:48 | Reagovat

[14]:Tak to se musím podívat. Já už ho ale mám hodně dávno, psala jsem  o tom už v komentářích leckde. :-D

16 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 6. května 2013 v 19:53 | Reagovat

[14]:Tož ta tvoje báseň silně erotická je. To to jaro funguje? ;-)  :-D

17 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 6. května 2013 v 19:55 | Reagovat

[12]: Docela ráda bych je použila, ale léta a pohybové ústrojí nám to mnohým nedovolí realizovat- tedy to co se chystá na ten maturitní večírek. ;-)

18 Ivet Ivet | 6. května 2013 v 20:35 | Reagovat

[16]: Ne, jen bujná fantazie! :-D  :-D

19 Ivet Ivet | 6. května 2013 v 20:36 | Reagovat

[13]: těch 190 je samozřejmě cm - NÉ KG!!!

20 Radka Radka | E-mail | Web | 6. května 2013 v 21:09 | Reagovat

Tak jsem si zase hezky početla. Jen tak dál, Růženko :-)

21 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 6. května 2013 v 21:10 | Reagovat

[19]:Ivetko, to nám došlo, že ne kg. :-D

22 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 6. května 2013 v 21:16 | Reagovat

[20]: Tedy Radko, byla jsem u tebe na blogu a ten snímek poštolky se ti opravdu povedl. Ještě jsem ji tak zblízka neviděla. :-)

23 Radka Radka | E-mail | Web | 6. května 2013 v 21:31 | Reagovat

[22]: Děkuji. Já z toho byla vedle ja tak jedle a říkala jsem si, že mi asi chtěla udělat radost :-)
Což se jí náramně povedlo. Doufám, že zase někdy zaskočí na návštěvu ;-)

24 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 12. května 2013 v 19:11 | Reagovat

Tak, tak vše je potřeba připravit. Moc hezké počtení. :-)

25 Bev Bev | E-mail | Web | 24. října 2013 v 7:26 | Reagovat

Pan Vratislav má zajímavé nápady. Věřím že budou studenti nadšení. Jsem zvědavá jak to dopadne s Petrou. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

ReklamaJde se spát, díky za návštěvu a na shledanou...

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx