Jeden zvláštní sen - 3.

10. dubna 2013 v 0:30 | Ruža z Moravy |  Moje povídky
Pan Vratislav svolal do místnosti u baru osazenstvo Besedy . Chtěl je seznámit s organizací práce. ,,Posaďte se mládeži i Josefe. Začínáme prozatím v tomto obsazení: Za barem bude Marek, má na to postavu i obor. Střídat se bude s Tomášem. Petra bude obsluhovat hosty a Diana zajišťovat v obslužné místnosti vaření kávy, vyhledání požadovaného pití, přípravy potřebného nádobí. Budete se také střídat. Nejlépe po týdnu, abyste měli přehled . Takže ten, který nebude za barem , bude obsluhovat hlavně místnost před barem, případně vedlejší sálek, pokud tam někdo bude."


,, Pan Josef bude zajišťovat hlavně kontrolu podávaných nápojů, hlavně zpočátku. Věřím, že jste se hodně naučili, budete šikovní, ale co nestrpím - šizení zákazníků. Pokud zjistím, že jste někoho ošidili na míře, druhu vína, kávy a podobně a poškodí tím pověst podniku, nebudu ho přemlouvat, aby tady zůstal. Je to jasné? Pokud nám to bude klapat, budu vám slušně platit a nebudete mít zapotřebí cokoliv tady třeba si brát zadarmo. To by nám nesedělo účetníctví. Pokud si vezmete kávu nebo nealko - je vám doufám jasné, že vy nesmíte ve službě pít alkohol, nesmíte si připíjet se zákazníkem, zapíšete to do sešitu k tomu určenému a zaplatíte před odchodem z práce.."
,,A co máme dělat, když nám nabídne, abychom si na něj něco vzali a naúčtovali mu to?" Starala se Diana.

,,To je jednoduché: poděkujete a slíbíte, že si to vypijete po službě. Napíšete si do bloku, který bude v obslužné místnosti druh nabídnutého pití i cenu. Pak to namarkujete do spotřeby a budete to mít k dobru. Ještě se domluvíme, jak se to bude řešit. "
,,Jak to bude s dýškem?" Ozvala se zase Diana.
,,Ty máš ale starosti! Ještě jsme nezačali a už se staráš o dýška." Zasmál se Tomáš.
,, Ty moc nemluv, stejně je to diskriminace žen, že nemůžou být za barem. Taky by se mi to líbilo."
,,Ale jdi, vždyť by tě nebylo za tím barem vidět."
,, To není pravda, já jsem si to zkusila, lokty si mohu opřít o pult a když si vezmu boty na silné podrážce a s kramflekem - mám tam jedny takové po mámě, tak budu o 10 cenťáků větší, víš?"
,, Zakopneš, upadneš, nevstaneš, za pultem se ztratíš..." pozpěvoval Tomáš.
,, No tak dost!" Ozval se Josef, ,,kroťte se." Musel ale skrývat úsměv.,, To tedy budou dva!"

Diana ale byla rozjetá a zeptala se drze: ,, Jak máme říkat vám, pane Josefe, když šéfem je tady pan Tycl? " Josef se podíval na Vratislava, který s potutelným úsměvem poslouchal přestřelku zaměstnanců, však ono je to přejde, lepší je když budou veselí, ale před zákazníky by tak neměli mezi sebou mluvit, tedy myslím..
.,, Tak to nechám na vás, co si domluvíte", vykličkoval ze situace.
,, Já vím," hlásila se zase Diana :,, Bude to šéfíček a pan majitel Velký šéf. Pan Josef zrovna moc malý není, tak říkat malý šéf by bylo blbý" mudrovala Diana.
,,To jsou starosti. Neptáte se na organizační věci, mluví jen Diana, tedy skoro, co byste potřebovali ještě vědět?"
,,Jak to bude s úklidem a penězma, tedy vybíráním a kam je dávat?" Vratislav pokynul Josefovi, aby jim vysvětlil představu, kterou si domluvili předem.

,,Jsou tady dvě možnosti. Běžný úklid, úpravu , srovnání stolů budete dělat průběžně po odchodu hostů. Vytírání podlah, utírání prachu, luxování koberců podle potřeby, zajistíme smluvně s nějakou ženou nebo to zajistíte po službě, samozřejmě za finanční odměnu, sami. Jak vám to bude vyhovovat. Každá koruna je dobrá a pokud nebude moc velký provoz, což si myslím, že určitě moc ne, dá se to zvládnout, jste mladí. Vyjádřete se, ano?"
Konečně se ozvala Petra, skoro unisono s Markem a Tomášem: ,,Já to beru, šéfe!"
,, Vy jste se domluvili a co já? Co když budu utahaná?"
,,Klidně, tak neuklízej, ale koruny dostane jen ten , kdo uklízet bude."
,,To by se vám líbilo! Však já to nějak zvládnu."
,,Takže domluveno, pokud to bude v pořádku, změříme, jak vám to bude dlouho trvat, jak kvalině to uděláte a oceníme to zvlášť. Jinak určitě najdeme později ochotnou uklízečku."

,, Otevírací doba je stanovena na 14. hodinu, jsme vinárna, kavárna a zavírací hodina 22. Podle zájmu a provozu, pak v pátek a v sobotu do půlnoci. " Pan Vratislav vyzval mládež, jak jim říkal, aby zaujali místa, předvedli mu, jak se budou tvářit mile, až budou obsluhovat hosty. S Josefem pak probral jeho nabídku, že bude hlídat, pokud bude třeba, dovoz zboží, přivolá k tomu vždy jednoho z personálu jako svědka. Bude aspoň z počátku kontrolovat, jak mladí účtují. Objednávka se zapíše, obsluha ji donese ke stolu a dá lístek zákazníkovi s názvem objednaného pití. Menu s nápoji a soupisem občerstvení bude na každém stole v boxu již předem. Ke stolkům ostatním je bude obsluha nosit a ponechá je tam, dokud hosté budou sedět. Uklidí je pak po zaplacení účtu.

Kasírovat bude obsluhující a úhradu ještě následně zkontroluje v provozní místnosti. Barman bude obsluhovat hosty u pultu a taky od nich požadovat úhradu za odebrané pití ihned. Pokud budou u stolků, bude je obsluhovat druhý číšník a ten bude nosit objednané z provozní místnosti a také tam odevzdávat do pokladny peníze. Barman na konci směny peníze z malé pokladny předá proti potvrzení do knihy příjmů do hlavní pokladny. Na noc bude tržba dána do trezoru, v pokladně bude ponechán menší obnos v drobných bankovkách a mincích.
,, Vím, že se vám to zdá složité, ale pořádek musí být."

,,Manipulovat s penězi při placení zboží bude buď pan Josef nebo zavoláte mě. Stejně tady budu vedle pořád. Nemusím vám říkat, že v této Kavárně se nebude kouřit v žádné místnosti. Pokud by chtěl zákazník kouřit, zavedete ho do vedlejší místnosti, kde si může zakouřit, vypít u stolu kávu či jiné pití a vrátit se pak zpět. Tam v tom případě budou dveře na chodbu zamčeny a do sálku jen zavřeny a následně zapnete větrání. V pátek a v sobotu se bude tančit a nebude tady proto pach z cigaret. Je to jasné? Ještě bych chtěl vědět, jestli kouříte . Tedy, kdo z vás ? "Marek, Tomáš, Petra rozhodně zavrtěli hlavami, jen Diana rozpačitě kývla. ,,Ale jen málo, tak jednu, dvě denně. Mně by nechutnalo bez cigarety kafe."

,,Tak přestaň pít kafe a nebudeš muset kouřit!" Rýpl si do ní Tomáš.
,,Tak kvůli tomu bych si cigarety nekupovala." Zabrumlala Petra.
,, Takže pro tebe taky platí, že se přizpůsobíš nebo si kafe budeš muset chodit vypít do vedlejší místnosti. V provozní se kouřit také nesmí."
,,A co když si někdo zapálí u barpultu?"
,,Barman ho zarazí, u pultu se pije, klábosí, ale nekouří a hotovo. Lidé si zvyknou, neboj se."
, Diana si mumlala pro sebe:,, To je šikana kuřáků, chudáci kuřáci, já je tedy lituju."
,,Nebrblej", rýpl ji do zad Tomáš.
,,Hele, ty bidlo, nech mě, jo?"
Vratislav s Josefem je pozorovali a pak Vratislav prohodil: ,,Myslím, že se tady nudit nebudeme." Pokračovali pak u Vratislava v bytě, kam pozval Josefa na skleničku vína.Probrali zajištění dvou muzikantů na slavnostní otevření v pátek, ujistili se, že byli pozváni i úředníci včetně pana starosty z městského úřadu a pozvánky porozdával Josef všem známým , rodinným příslušníkům. Tak už jen čekali, jestli lidé, aspoň ze zvědavosti, přijdou. Na budově se skvěl nápis BESEDA- kavárna a vinárna.

Pokračování...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Týna Týna | Web | 10. dubna 2013 v 8:28 | Reagovat

Těším se na další vyprávění, ten popis je moc hezký, jsem zvědavá, jestli nám do toho zakomponuješ i lásku...zdá se mi, že co se škádlívá... :-D

2 Lydie Lydie | 10. dubna 2013 v 8:53 | Reagovat

Přečteno - pokrok je v nekouření.Je to správné.V hodně zemích je zakázáno kouření v restauracích.Jen u nás s tím váhají.Mají strach o zákazníky - když tam přestanou chodit kuřáci, tak naopak tam chodí nekuřáci a rodiny s dětmi na jídlo.... :-)

3 Helena Helena | E-mail | Web | 10. dubna 2013 v 9:30 | Reagovat

Taky jsem pro nekuřáky,je to zdravější i pro obsluhu,pokud jsou nekuřáci. ;-) Jsem zvědavá,jak se to rozjede. :-)

4 nar.soc. nar.soc. | 10. dubna 2013 v 11:44 | Reagovat

Začínat jen s vyučenci na place je dost velké riziko.
Pokud bych to bylo moje, rozhodně bych důležitá poučení a požadavky napsal na papír, každému dal do ruky a nechal si podepsat "proškolení" a zejména bezpečnost práce zaměstnanců i bezpečnost hostů. V každé směně by měl být zaměstnanec proškolený ve zdravotní přípravě a na pracovišti vybavená lékárnička včetně nutných tel. čísel přímo u barmana. Ve směně by měl být i proškolený "vyhazovač", pro každý případ. :-D  :-D

5 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 10. dubna 2013 v 12:04 | Reagovat

[4]:Má tam Josefa, velice zkušeného býv. majitele restaurace- už také důchodce, který podnik  prodal  a šel jen vypomáhat do restaurace a Diana je také zkušenější číšnice. Ti vyučenci  jsou někdy tvárnější a jestli jste si všiml, podepisovali smlouvu i pravidla provozu.  Lékárničku má každý podnikatel přímo v kanceláři a v provozovně určitě. Nebudu přece v povídce vypisovat takové podrobnosti. Pro Marka, Petru, Tomáše, mám předobraz  v mladých, kteří nás obsluhovali v lázních a pro Dianu v neteři, taky je tak hubatá, menší, drobnější a moc šikovná a chlapi si na ni netroufli nikdy. :-)

6 Ježurka Ježurka | Web | 10. dubna 2013 v 14:06 | Reagovat

To jsem zvědavá, jestli bude vše klapat tak, jak se všichni dohodli. To si přečtu až se vrátím. :-(

7 johanes johanes | E-mail | 10. dubna 2013 v 17:51 | Reagovat

Růži velmi věrohodně popsané pracovní porada majitele s personálem před otevřením podniku.Myslím nic nechybí...zdravím.

8 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 10. dubna 2013 v 18:42 | Reagovat

[7]: Díky za pochopení, absolvovala jsem v životě různé porady, spíš to mám napsané, jak by měla vypadat, než jak některé vypadaly.

9 Radka Radka | E-mail | Web | 10. dubna 2013 v 19:18 | Reagovat

Páni, Růženko, to se dá použít jako návod pro ty, co otevírají kavárnu. Máš úžasný přehled ;-)

10 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 10. dubna 2013 v 20:17 | Reagovat

[9]:Nepřeháněj, to snad ví každý, jak by to mělo být. Divila by ses, jaký mají lidé přehled. :-)

11 Radka Radka | Web | 11. dubna 2013 v 0:24 | Reagovat

[10]: Ví to asi každý, kdo vede kavárnu. Mě je tahle oblast naprosto cizí.
Připomnělo mi to známé, co zdědili dům v centru města a otevřeli tam kavárnu. Zkrachovali. A každý, kdo tam přišel, musel cítit ten amatérský přístup majitele.
Tak vidíš, každý to neví ;-)

12 nar.soc. nar.soc. | 11. dubna 2013 v 14:00 | Reagovat

Před 15 lety, jsem se zastavil v Brně, v soukromém samoobslužném bistru na kávu. Trčím u pultu a o kousek dál se baví dvě prodavačky, kde byly včera a jak si to užily. Trčím tam dál, už jen ze sportu, kdo to vydrží déle. Prý, "počkej moment, trčí tam děděk". Přišla, pozdravím, odpoví na půl "huby", vezme šálek, (ležel na pultu mimo nerez odkapávač, v loužičce vody, na hraně mokrý až z něj voda kapala ) a chystá se jej naplnit. Slečno snad ten šálek utřete? A ....? Jsem zákazník a přeji si to! Neochotně vzala jiný z odkapávače. Nesu si šálek ke stolku pro stojící u stěny a zírám. Lepkavé šmouhy na mramoru se odrážejí v zrcadle na stěně. Vše je při okrajích umatlané ( okraj zrcadla, nerez nohy stolku, obklad stěn u podlahy, podlaha u stěny ). Kufřík s papíry vkládám na odkladový rošt pod stolkem, později mám prachové šmouhy i na kalhotách. Platí se útratovým bločkem u dveří východu. Jsou ovládány nějak, aby zákazník neutekl. V pokladně nikdo není a nezdá se, že by hned přišel. Opět čekám chvilku, něž se přibatolí starší kasírka, která by podle mne měla mít vše v merku. Zaplatím, poměrně malou sumu, dveře už jdou otevřít a vypadnu. Venku si opíšu štítek firmy. Napíšu majiteli dojmy na uvedenou adresu. Dostal jsem odpověď, abych se dostavil, že se mi personál omluví a pan majitel by uvítal pravidelnou návštěvu se sdělením dojmu, případně i kompenzovanou. Nijak jsem nereagoval. Podle mne je to věc majitele, jak si kontroluje úroveň a komplexnost poskytovaných služeb. Asi po roce, jsem se zašel podívat. Byl tam už jiný majitel, ale prostředí a ochota se kromě vyšších cen, moc nezměnily.

13 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 11. dubna 2013 v 16:12 | Reagovat

Můžete si být jistý, že takové prodavačky by neobstály u pořádnéhio majitele. Neím, ale pokud bych takový podnik měla, byla bych asi šéf-pes. Především bych zainteresovala prodavačky na tržu, hlídala jim pořádek. Copak tam ten majitel nechodí? Pak mu asi moc nezáleží na zákaznících. :-)

14 Pižlík Pižlík | E-mail | Web | 11. dubna 2013 v 17:54 | Reagovat

Všechno připraveno a může začít slavnostní otevření. :-)

15 nar.soc. nar.soc. | 11. dubna 2013 v 19:55 | Reagovat

[13]:

Jak to tam skáče dnes nevím. Nepolezu někam po třetí, abych byl opět za vola. :-D

16 hewkii hewkii | Web | 11. dubna 2013 v 22:04 | Reagovat

Moc se mě Váš styl psaní líbí... Není to zbytečně popisné, ale různé detaily podtrhávají děj. A Diana... ...je to má nejoblíbenější postava :-D

17 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 11. dubna 2013 v 22:49 | Reagovat

[16]: Takk to svědčí o tom, že nemáš rád puťky-holky. :-)

18 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 13. dubna 2013 v 10:55 | Reagovat

Jasně, nejdřív určit pravidla. :-)

19 Otavínka Otavínka | Web | 14. dubna 2013 v 11:34 | Reagovat

No, on kdekdo chce otevřít kavárnu či vinárnu a hned má vizi, jak bude brzy v balíku. A přitom to nikdy nedělal. Jeden můj známý si taky otevřel podnik, ale záhy šel od toho. Nevedlo se. Všechno je třeba dělat na profesionální úrovni a nemyslet jenom na to, jak koho oškubu. :-)

20 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 14. dubna 2013 v 17:09 | Reagovat

[19]: V tom byl ten fígl. Vratislav to dělá přece pro svůj sen, představu, vzpomínku na dobrou kavárnu rodičů a Josef mu pomáhá jako profesionál. Ve svém věku, bez ,,dědiců" a při majetku si to může dovolit, ne? :-)

21 Hanka Hanka | E-mail | Web | 30. dubna 2013 v 22:35 | Reagovat

Provozovat restauraci není žádná procházka růžovým sadem, Ruži. ;-) Kdysi jsem měla podobný sen, naštěstí na jeho uskutečnění nebyly prostředky, i kdyby byly, stejně bych za pár týdnů zkrachovala. :-?

22 Bev Bev | E-mail | Web | 10. října 2013 v 13:27 | Reagovat

Tak je všechno připraveno, domluveno a jsem zvědavá, jak to bude dál? Co se tam ještě odehraje? :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Jde se spát, díky za návštěvu a na shledanou...

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx