Jeden zvláštní sen - 2.

7. dubna 2013 v 1:02 | Ruža z Moravy |  Moje povídky

"Tak změřené to máme. Škoda, že některé zdi ta banka, co tu byla, měla předělané, hlavní tu zůstaly a kde bude
potřeba, udělá se příčka. Hlavně to musí vypadat jako v té době, kdy jste tady dělal, ano? Josefe, posloucháte mě?" Josef se zamyslel a představil si, vlastně vzpomínal, kde co bylo.
" Víte co, šéfe? Já vám namaluju, jak si to pamatuji a vy si to pak už vyměříte, rozhodnete, co bude stejné, co se vylepší, případně změní. Jste architekt, tak to nebude problém."


Josef se nadechl a pokračoval: "Ještě jednu novinku mám. Poptával jsem se, kde se mění inventář. V jedné staré vinárně modernizují interiér a chtějí vyhodit docela zachovalý barpult i se stoličkami. Po renovaci, vypulírování by se dal použít. Je dřevěný, pobitý mosazí. Stoličky jsou vysoké, dřevěné, stabilní. Byl jsem se podívat. Taky znám dobrého stoláře. Zaměřuje se na opravy starších věcí, vyzná se a navíc drobné výrobky umí také udělat. ."
"Josefe, jak vidím, měl jsem dobrou ruku, když jsem vás vybral. Uděláme to jak říkáte. Raději pomalu, ale musí být vše parádní. Ještě bych měl mít takové štěstí s personálem. Snad to dopadne dobře."

Trvalo několik týdnů, než bylo všechno, jak si představoval. Některé věci hodně vylepšili. V té době, kdy tam Josef sloužil, bylo zařízení dost strohé. Také si musel Vratislav zařídit ubytování. Chtěl být nablízku, vždy po ruce. Podařilo se mu získat dva byty v budově. Jeden v prvním patře, kde měla být také Kavárna a druhý o patro výš, ale v zadní části budovy, která byla přistavěná do dvora. Dvoupokojový byt v prvním patře si ponechal pro sebe, ten druhý třípokojový s koupelnou a zvláštním sprchovým koutem, určil pro personál. Jeden pokoj pro servírky, druhý pro číšníky a ten třetí byl hostinský pokoj, který mohl použít případně Josef . Vratislav počítal později i s kuchařem nebo kuchařkou, která by zajišťovala drobné občerstvení. Pečivo si nasmlouvá s místním pekařstvím, s výběrem ostatních dodavatelů mu pomůže hlavně Josef.

Kavárna, vinárna měla salonek se stolem a židlemi tak pro 30 lidí, oddělený dvoukřídlými lítacími dveřmi, které se daly uzavřít a mohlo se do něj chodit z chodby, případně rozevřít do hlavní místnosti. V chodbě chyběla jen šatna s obsluhou , která tam byla kdysi . V rozích místností byly dřevěné věšáky a v salonku za zástěnou, po části zdi vedle dveří z chodby, věšáky na zdi s držáky na klobouky a zvláštními dřevěnými nádobami s umělohmotným vnitřkem na deštníky. Stoly měly povrchovou omyvatelnou úpravu, ale vypadaly jako dřevěné, leštěné. Podle potřeby byly prostírány ubrusy nebo prostíráním. Židle s vyšším opěradlem, polstrované, v decentní rezavohnědé barvě. Malba v témže tónu, jen světlejší odstín a zlatavohnědé závěsy na oknech, ladily celý salonek do příjemného světla. Na zdech byla boční světla, na stropě zvláštní dřevěný ,,prut" s výběžky, zakončenými kalíškovitými světly. Všechna okna místností Kavárny opatřil Vratislav skly, kterými zvenku nebylo vidět dovnitř, večer se navíc mohly zatáhnout závěsy.

Hlavní místnost byla laděná do různých odstínů modré. V řadě u oken byly boxy. Oproti dřívějším měly vyšší opěradla, takže sedící neviděli lidi v druhém boxu. Box byl pro čtyři lidi. Místo sametu byla na potahy použita látka pololesklá, s příjemným dotykem, brokátového vzoru složeného ze dvou odstínů téže barvy. Stoly měly podobnou úpravu jako ty v salonku. Pokryty byly modrým prostíráním, uprostřed byl malý keramický květináč s květinou. Každý box měl své osvětlení dotykovou lampičkou.

V čele místnosti bylo malé podium, na kterém trůnilo Vratislavovo pianino. S těžkým srdcem ho tam dával, ale slíbil si v duchu, že na něj bude vždy hrát jen on, nebo dobrý muzikant. Hosté nikoliv. Podium bylo určeno pro muzikanty, ale přitom byla v rohu hudební skříň, ve které byl nejen gramofon, ale i přehrávač CD i DVD. Stěna za podiem byla z části pokryta promítacím plátnem, zakrytým lehkým, neprůhledným závěsem. Samozřejmě v modré barvě.
Pod podiem byl krásně naleštěný taneční parket, který přecházel do místnosti parketovou podlahou. Mezi dvěma řadami kulatých stolků byl decentní , šedomodrý běhoun, tentýž odděloval i boxy od stolků. Zvláštností bylo, že se v řadách střídaly stolky čtyřmístné a dvoumístné. Tak rozčleněné, že bylo kolem nich dostatek místa. Josef říkal , že tak hezké to dřív nebývalo. Do obslužné místnosti vedly dvojí dveře. Bylo to z důvodu, aby se při obsluze lidé nemuseli vyhýbat. Dveře byly také lítací, ale jednokřídlé.

Vedle místnosti pro obluhu byla další místnost, kde byl bar a vysoké stoličky. Jednu zvláštnost Vratislav nechal udělat. K dřevěnému barpultu přišroubit pevný stupínek. Říkal, že je to pro menší lidi. Když vyměřovali opěradla na boxy, sedl si na židli a podle své výšky vyměřil výšku opěradel. Byl postavy opravdu vysoké, měřil 198 cm, takže počítal s tím, že se bude dobře sedět i stejně vysokým lidem. Sedadla v boxech byla ve výši normálních židlí.. V prostoru u barpultu byly 4 další stoly, čtvercové. Daly se případně dát k sobě pro větší společnost. Podlaha také parketová byla pokryta nízkým kobercem, právě kvůli možným přesunům stolků. Tento prostor byl situován s oknem do dvora, proto byl laděn do oranžové barvy. Závěsy na oknech , prostírání na stolcích i potahy židlí. Zrenovovaný barpult se leskl, skleněná vitrína za ním byla plná lahví různých tvarů, jedna část obsahovala různé šejkry a udělátka, dokonce kávovar i stroj na výrobu pressa. Od hlavní místnosti dělil barpult kulatý sloup , vedle něho květináč s plazivou rostlinou, ovíjející sloup.
V obslužné místnosti bylo moderní vybavení na různé druhy kávy, lednička, mražák s několika druhy zmrzlin, ovoce.
Horkovzdušná trouba, varná deska, mixér, krájecí strojky. Josef sice viděl už různé vybavení, ale nechtěl věřit, kolik je schopen a ochoten Vratislav investovat do svého snu.
Týden před tím, než měl být zahájen provoz, přijeli dva mladí číšníci Marek a Tomáš a číšnice Petra , se kterými se dohodl již dříve pan Vratislav. Dále byla přijata Diana, mladá čísnice z hospody, kde doposud Josef vypomáhal. Věděl, že holka je poněkud rozjívená, občas byla drzá k hostům, když si na ni chtěli dovolovat, ale Josef slíbil její mamince, že na ni dohlédne a vycepuje z ní dobrou obsluhjící. Ubytovali je v jednoduše zařízených pokojích, kde si to mohli podle svého později přizdobit. Diana chtěla bydlet s Petrou , aby nemusela dojíždět každý den do vedlejší vesnice k rodičům. Vratislav už zabydlený byl a také Josef občas přespal v hostinském pokoji, když se zdržel při zařizování.


Pan šéf je všechny uvítal, po předběžné dohodě s Josefem stanovil pravidla provozu i ubytování novému personálu, podepsali připravené pracovní smlouvy. Dostali slušivé vestičky k černým kalhotám, které měli svoje, děvčata i k sukním s tím, že projdou-li zkušební dobou a budou pokračovat, nechá jim pan šéf ušít oblečení na míru ve dvou vybraných barvách.
Po předchozí reklamě nejen na vývěsních místech ve městě, ale i v regionálním tisku mohl provoz Kavárny a vinárny Beseda začít. Josef si jen říkal, že jako stará Beseda to rozhodně nevypadá, snad jen ty místnosti a jejich velikost, ale vybavení je mnohem lepší. Uvidí, co tomu řeknou pamětníci.

Pokračování...
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Otavínka Otavínka | Web | 7. dubna 2013 v 7:58 | Reagovat

Milá Růženko, doslova mne fascinuje ta znalost prostředí a popis vybavení a zařízení Besedy do nejmenších podrobností.To je úžasné ! :-)

2 Kitty Kitty | E-mail | Web | 7. dubna 2013 v 8:27 | Reagovat

A jedeme! Budu chodit do kavárny do kavárny, to je bomba. K tomu kafíčko zde v zadnici a můžu číst o snu zase někoho jinýho... :-D

3 Zdeněk Zdeněk | 7. dubna 2013 v 10:56 | Reagovat

Já tam chodil Ruženko do poschodí,kde ve středu hrávala dechovka,to si Ruži i Ty určitě pamatuješ.Dokonce tam byla servírka,měla pokoj na Besedě a několikrát mne k sobě stáhla vyspat a podobně.Jmenovala se Eva Ševinská,možná budeš vědět.Dole se šlo vlevo do restaurace a v patře se tehdy tančilo a hrála tam bezva kapela,no na tehdejší dobu to samozřejmě stačilo.Budeš se divit,ale já chodil pro mého druhého dědu z maminčiné strany k Diblíkovi,když tam ztvrdnul a nechtělo se mu domů.Tenkrát teta,co ho mšěla na starosti doma bydlela na Strýcové ulici ,kde byla blízko cihelna,bylo to na konci Zábřeha směr na Rovensko. :-D  :-D

4 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 7. dubna 2013 v 11:01 | Reagovat

[3]:Tak to jméno neznám, ale kapela tam hrávala Štoudkova a jeho paní krásně zpívala. Měli repertoár té doby, přizpůsobovali se tomu, jací tam byli štamgasti. Ona ta kapela byla ,,vytažená" ze Zábřežské kapely , která hrála při všech příležitostech a moc dobře. Někteří starší muzikanti ještě teď hrají při různých příležitostech, spíš ale při pohřbech a pod. :-)Ale to vše je pdobnost náhodná, jen použité fragmenty z té doby.

5 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 7. dubna 2013 v 11:05 | Reagovat

[3]:Jeden zážitek z r. 1968 ze zimy mám. Byli jsme tam jednou v sobotu večer tancovat a tančilo se na píseň ,,Ivane, jdi domů, volá tě Nataša". Všichni to zpívali s hudbou, nadšeně. Později to bylo zakázané, ale v té době se nic nikomu nestalo a hrávalo se to při všech zábavách té zimní sezony,, pokud vím.

6 Lydie Lydie | 7. dubna 2013 v 11:44 | Reagovat

Pěkně napsáno-úplně jsem si to představovala. :-)

[5]: Písnička "Běž domů Ivane" se tenkrát hrála všude...celý sál vždy zpíval.... ;-)

7 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 7. dubna 2013 v 12:00 | Reagovat

[6]:To jsme si mysleli, že to je nějaké nedopatření, že se Rusové zmýlili, když jim bylo řečeno- těm obyčejným vojákům- že je tady kontrarevoluce. To vím přímo od nich( v tom srpnu jsem  s několika mluvila-náhodou, než nás poslali pryč). Však jsem o té vzpomínce psala v jednom článku ještě na novinkách. :-(

8 Lydie Lydie | 7. dubna 2013 v 13:24 | Reagovat

[7]:Já jsem s obyčejnými vojáky mkluvila často.Jejich transporty byly přepravovány po železnici.Často u nás ve stanici ty vlaky dlouho stály.Také,když jim některý voják utekl z kasáten, tak hlídkovali u nás na nádraží několik dní.Když jsem se jednoho ptala,zda utíkají na západ,jak naše lidi,tak se smál a říkal,že utíkají domů.Když se dostanou přes sovětské hranice,tak pak se k někomu schovají a už je nikdo nenajde.To jsem moc nechápala zase já.... :-P

9 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 7. dubna 2013 v 14:30 | Reagovat

[8]:Pokud měšli v Rusku rodinu, neutekli by na Západ, protože tam by je objevili a rodina v Rusku by mohla mít potíže.Že je  nikdo nenašel, nebylo divu. Jakmile se vrátili, našli si je a skončili v gulagu nebo byli bez milosti zastřeleni jako dezertéři.

10 Lydie Lydie | 7. dubna 2013 v 14:50 | Reagovat

[9]:Ne - měli tam takový bordel,že když je nechytli tady,tak v tom SSSR se jim podařilo ukrýt a změnit identitu.Tak mi to ten vojáček vysvětlil.
O desertérech říkal,že se už nestřílí.

11 Helena Helena | E-mail | Web | 7. dubna 2013 v 15:48 | Reagovat

Ruži připadala jsem si dnes jak ve škole - předmět:zažízení závodů. :-D Těším se na pokračování. :-)

12 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 7. dubna 2013 v 16:20 | Reagovat

[10]: To je docela možné, ale po válce ještě za Stalina se to tak dělalo, jenže tehdy by nikdo neutíkal, byl rád, že se vrátil domů živý, navíc jako válečný hrdina měli různé výhody- aspoň něco dostali přednostně koupit. Vím to od kamarádky, její tata padl ve válce a žena i dcera měly ty výhody ještě kolik let po válce.

13 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 7. dubna 2013 v 16:24 | Reagovat

[11]: Zdaleka tonení všechno při zařizování. Ještě je třeba zaevidovat ceny nakupovaného zboží, nasadit rabaty, ceníky prodávaných nápojů a ost. zajistit účetnictví. Buď prográmek a nejen na příjmy a výdaje, ale evidenci zásob a pod. srandičky.  Mzdy a odvody daní z DPH na fin. úřad, placení soc.a zdrav. poj. Nebo zaplatit účetní na smlouvu. Kdo podnikal , tak to zná. :-)

14 nar.soc. nar.soc. | 7. dubna 2013 v 19:23 | Reagovat

[13]:

Ještě je třeba zavézt funkci "kasíra". Obsluha je jedna věc a placení druhá.
Nejvhodnější systém je markování výdeje, roznáška a kasírování odděleně.
Při předání musí vše klapnout. V kasírování se obsluha střídá, aby se prověřila a každý si vše vyzkoušel. Jedna věc jsou sliby a očekávání a druhá věc je skutečnost. :-D

15 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 7. dubna 2013 v 19:56 | Reagovat

[14]: To vše já vím, proč myslíte, že vše pan architekt modernizuje.Jak to funguje jsem si ověřila v restauraci, kam chodím. Tam jde vše od výdeje po roznášku až po účtování přes počítač  a účtenku, na které se jednotlivé položky před zákazníkem odsouhlasí. Navíc od ředitele RAJ, který dokonce obsluhoval u prezidenta, jsem prodělala školení nejen stolničení, ale i organizace práce v kuchyni i jídelně. Takže co z toho zamontuji do povídky se uvidí... ;-)  :-D

16 Helena Helena | E-mail | Web | 7. dubna 2013 v 20:09 | Reagovat

[15]: Paní Ruženka to má v malíčku. :-D

17 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 7. dubna 2013 v 20:34 | Reagovat

[16]: Tak to ne, nejsem profesionál, jen jsem se  snažila něco se příležitostně naučit. Účetnictví jsem dělala dost let a to člověka poznamená, takových je tady víc... ;-)  :-D

18 Radka Radka | E-mail | Web | 8. dubna 2013 v 19:11 | Reagovat

Nějak nestíhám, ale na pokračování jsem si čas udělala a ráda :-)

19 Ivet Ivet | 8. dubna 2013 v 19:51 | Reagovat

Kde ta spisovatelka Růženka bere pořád tu inspiraci? Žasnu a tiše s radostí čtu a těším se na další její články. ;-)

20 Berry Berry | Web | 8. dubna 2013 v 21:54 | Reagovat

Přečetla jsem si i první díl a jsem velice nadšená. Jsou to pro mě neznámé věci, které mě neskutečně zaujaly ;-)

21 pavel pavel | Web | 8. dubna 2013 v 23:38 | Reagovat

Hm. :-)

22 hewkii hewkii | Web | 9. dubna 2013 v 0:50 | Reagovat

Moc pěkné... Ty detaily děj krásně oživují :-) líbí se mi Váš styl psaní... A nářeční: "mražák" je kouzelné slovo :-)

23 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 9. dubna 2013 v 15:30 | Reagovat

[22]: Myslím, že těch pro nás tady obvyklých slov tam bude víc. Člověk se přizpůsobuje a osvojuje si slova místa, kde žije, zvlášť tak dlouho. :-D

24 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 9. dubna 2013 v 15:31 | Reagovat

[21]:Pavle, nasadil jste mi brouka do hlavy: co to hm má znamenat? Pochyby, pohrdání, či takové nejisté odfrknutí? Kritika by mi nevadila, nemusí se to každému líbit, že? :-)

25 hewkii hewkii | Web | 9. dubna 2013 v 22:50 | Reagovat

[23]: Nejsem přímo z Moravy, ale z moravsko-českého pomezí (od Svitav), můj táta třeba "mražák" říkával... proto mi to vykouzlilo úsměv na tváři
Ale máte pravdu... zrovna nedávno jsem si do Kaťušky, hrdé Slovenky, trochu rýpl: Řekla mi, že má pro kamarádku připravený "dárek" a já na to: "Nemyslíš darček?", ona si totiž vůbec neuvědomila, že některá slova říká česky - už nefajčí, ale kouří, nedává darčoky, ale dárky a už pacienty nepřevážejí na jednotku intenzivnej starostlivosti, ale na jednotku intenzivní péče...
Vždy se směji, že už je asimilovaná Slovenka :D :D

26 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 10. dubna 2013 v 0:38 | Reagovat

[25]: Tak to mám ještě lepší doma. Muž mluvil tak slovensky , když sem přijel. Měl průmyslovku s vyučovacím jazykem maďarským a doma jen maďarsky mluvili. Teď mluví tak česky, tedy po našem, že nikdo nepozná, že není rodilý... Nejvíc jsem se zasmála, když musel hledat ve slovníku jak se cosi specifického řekne maďarsky. Doma jsme mluvili jen česky, aby se to nepletlo. Kluci se naučili u babičky v dětství maďarsky a vždycky o prázdninách něco zopakovali.  Dva starší ještě umí, ten třetí se už neučil. Jenže babička a dědeček už nejsou a ostatní příbuzní umí slovensky.

27 Ježurka Ježurka | Web | 10. dubna 2013 v 14:00 | Reagovat

Já se přikláním k těm, co psali jak jsi krásně odborně popsala všechno zařízení. To já bych nezvládla ani náhodou. Vůbec v tom nejsem znalá a fantazie je na nule. ???

28 Pižlík Pižlík | E-mail | Web | 11. dubna 2013 v 17:51 | Reagovat

Tak tam bude dokonce i živá hudba. :-)

29 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 13. dubna 2013 v 10:58 | Reagovat

[28]: A bude se tam tančit je, a zpívat celý den ... lalálá :-)

30 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 13. dubna 2013 v 16:02 | Reagovat

[29]:Ve dvojicích sedět, špitat si a hudba přitom nebude rušit, ale jen tak podmalovávat, doplňovat. :-)

31 Hanka Hanka | E-mail | Web | 30. dubna 2013 v 22:24 | Reagovat

Ruži, doháním ... teď si přečtu všechno pěkně najednou. ;-)

32 Bev Bev | Web | 10. října 2013 v 13:20 | Reagovat

Ten popis zařízení je skutečně dokonalý, přímo to vidím před sebou. Moc mě zaujal ten sloup ovinutý plazivou rostlinou a ty brokátové potahy. Opravdu do toho investoval hodně a hodně peněz. :-)

33 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 17. října 2013 v 15:06 | Reagovat

[32]: Kdo neinvestuje, moc toho nenadělá. Když už, tak jen ne provizorium, první dojem je důležitý.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Jde se spát, díky za návštěvu a na shledanou...

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx