Proč byla tak zlá? -2.

14. června 2012 v 23:45 | Ruža z Moravy |  Moje povídky
Nájemníci domu paní Plachou skoro nevídali. Nad jejím bytem byl byt, kde žila mladá rodina s dítětem. Podařilo se jim získat byt po rodičích, kde mladá paní za svobodna bydlela a tak nakonec, po různých peripetiích s převody a stěhováním jí po svatbě a narození dítěte 3 pokojový byt zůstal. Tatínek jí zemřel a maminka se odstěhovala k vdané sestře do domku, kde měli 2 pokojový byt volný a tak jí ho poskytli než děti dorostou. I takové situace pomáhaly rodinám k bytu.

Malá holčička byla dosud moc hodná, ale jak jí začaly růst zoubky, stávalo se, že jim poměrně často i v noci plakala. Dokonce se domluvili, že manžel na krátkou dobu, než to přejde, bude spát vedle v pokoji a Věrka, jak se mladá paní jmenovala, si Gábinku vezme k sobě do manželské postele. Na okraj své postele manžel udělal mřížku, kterou přišroubil k pelesti zevnitř ( měli postele ještě po rodičích) a tak nemohla malá spadnout.

Jednou v noci malá začala plakat a nebyla k utišení. Věra se ji snažila uklidnit a když se jí to konečně podařilo a malá usnula, ozvalo se klepání. Ne na dveře, ale na topení. Měli radiátory, samozřejmě byly patra propojená trubkami. Věra poslouchala, odkud to zní. Bylo to zespodu. Když to trvalo už nějakou chvíli a stupňovalo se poklepávání , malá se probudila a začala zase plakat. Ozvalo se zvonění . To už bylo na Věrku moc. Chtěla jít ke dveřím, ale mezitím se vzbudil muž a šel se podívat, kdo před půlnocí může u nich zvonit.

Byl to soused nad nimi. ,,Omlouvám se, ale jdu se podívat, jestli něco nepotřebujete, když jste klepal na topení. Víte, my tady máme takovou dohodu se staršími nájemníky, že v případě potřeby zaklepeme na trubky od topení, když se někomu udělá zle a nebude moci zavolat pohotovost, tak se jdu zeptat." ,, To je omyl, sousede, na to topení klepala paní pod náma, ale nevím proč, ona asi nic nepotřebuje. Naše malá totiž plakala dost dlouho a paní Plaché to asi vadilo. Jenže začala klepat znova, když malá usnula a zase ji tím vzbudila. Prosím, nezlobte se, snad už bude klid." ,, No, nám pláč nevadí, moc ho neslyšíme a navíc , taky jsme měli malé děti, víme, že to někdy přijde."

Ten den už se ťukání neozvalo, dcerka usnula a poněkud rozladění manželé také. Věra se ráno rozmýšlela, jestli by neměla za paní Plachou zajít a omluvit se jí, že malá v poslední době častěji pláče, ale pak si řekla, že přece za to ona nemůže. Tam, kde bydlí více rodin, musí člověk předpokládat, že klid je někdy narušený, ne? To se ale v dalších dnech opakovalo, ťukání se prodlužovalo do doby, kdy už dítě dávno neplakalo a budilo je zbytečně. Dokonce se stalo, že další sousedka zastavila paní Věru s otázkou, co se u nich děje. Věra jí to vysvětlila a pak se dohodly, že zajdou za paní Plachou a domluví jí, aby neklepala. Ve vyšších patrech není slyšet plakat dítě tak, jako to ťukání.

Zazvonili u dveří v přízemí. Bylo slyšet kroky za dveřmi, paní se zřejmě dívala špehýrkou, kdo tam je. Neotevřela. Věra znovu zvonila a klepala na dveře. Nakonec se dveře otevřely, ale jen na délku řetízku a ozvalo se:,, Co tady chcete?"
,, Dobrý den, paní sousedko, prosím vás, proč v noci bušíte do trubek topení? To vás tak pláč malého dítěte budí?" ,, Budí? Nenechá usnout! Určitě ho trápíte hladem, jinak by tak neřvalo." ,, Lezou jí zoubky, to přece víte, že to dítě bolí, ne?" ,, To mě nezajímá, já se chci vyspat:" ,, Ale vy tlučete dávno potom, když je už malá potichu a budíte mi ji." Byla Věra rozlobená. ,,Dejte mi pokoj, starejte se, aby neřvala!" Zabouchla dveře a obě slyšely, jak si pro sebe brblá, ale nebylo rozumět , co.

Věra se svěřila mužovi, že byly s horní sousedkou za paní Plachou jí domluvit, aby neťukala a jak pochodily. ,,Myslím, že se bude mstít a bude ťukat ještě víc". ,,To by mohla zkusit, došel bych si na ni." ,,Ale jdi, copak bys jí udělal? Určitě by ti vynadala spíš ona." Malá se ozvala, tak ji honem vzali, aby se nerozplakala. Nebyla sice noc, ale byli už tak doplašení, že se snažili zabránit v pláči malé i ve dne. Naštěstí se po čase zklidnila a ani v noci už neplakala, rozhodně ne tak hlasitě jako předtím.

Jednou se Věra vracela domů z procházky a chtěla dát kočárek do místnosti, kam ho dávali i ostatní. Od určité doby místnost zamykali všichni, kteří ji používali, protože se jednomu sousedovi ztratilo kolo. Dosud tam byl obyčejný klíč a tak se stalo, že klidně někdo šperhákem otevřel a za bílého dne kolo vyvezl, aniž by si ho někdo všiml. Ptali se i paní Plaché, jestli se náhodou nedívala v tu dobu z okna a neviděla někoho cizího kolo vyvézt. ,, Koho cizího? Já nikoho tady neznám a copak vím, kdo je cizí?" Utrhla se na tazatele a přibouchla dveře." ,, Roztomilá paní, " jen trpce prohodil.

Věra se nemohla dostat klíčem do zámku. Místnost byla zamčená. Podívala se, proč to nejde a viděla, že dírka je něčím zalepená. Zavolala manželovi, aby přišel dolů, vzal sebou nějaký nůž nebo šroubovák, že nechce nechávat malou dole. Bylo štěstí, že byl náhodou doma. Nakonec se jim podařilo dírku uvolnit a odemknout. Zámek byl zalepený obyčejnou plastelinou. Od souseda se dověděli, že to není poprvé. Kdo to mohl udělat? Nějací kluci? Budou muset dávat větší pozor. Nejlépe by bylo koupit dózický zámek pro všechny, kdo používají místnost, tam by snad nikdo plastelinu nestrkal.

Časem přišli sousedé na to, že před bytem paní Plaché bývá často velká louže, jak umývala chodbu. Nikdy ji pořádně nevytřela a kolikrát se stalo, že na mokré dlážce někdo uklouzl. Zvláště v době, kdy bylo i venku mokro, chodba byla mokrá dlouho. Paní Plachá už nikomu neotevírala, když klepali a chtěli ji upozornit, že má chodbu lépe vytírat. Jen jednou za dveřmi hlasitě řekla :,, Kdo tam pořád chodí, ať si ji vytře, já nikam nechodím, nemusela bych ji umývat vůbec." Nechtěli se s ní hádat. To ale nebylo to nejhorší, co dělala.

Věra právě vykoupala malou, protože si zvykla koupat ji ráno a uložila ji do postýlky. Někdo zvonil. Za dveřmi stály dvě neznámé paní, které se Věrce představily jako sociální pracovnice. ,, Co si přejete?" Nechtěla je hned pustit dál. Od jisté doby nevěřila nikomu natolik, aby ho pustila do bytu, kdyby vypadal sebesolidněji.,, Máme příkaz zkontrolovat, jak je zacházeno s vaším dítětem. V jakém prostředí žije, v jakém je stavu. Chodíte s ním do poradny?" Vychrlila na ni jedna z těch žen. ,,Ukažte mi legitimaci. Nevidím důvod, proč bych vás měla pouštět do bytu, nic jsem neprovedla." ,,Chcete, abychom přišli s policajtem? Když je vše v pořádku, proč se bojíte nás k vám pustit?" ,, No prosím, tak se pojďte podívat, ale zrovna jsem malou vykoupala a uložila. Měla by spinkat."

Obě ženy se pátravě rozhlížely. Viděly čistý, udržovaný byt, děvčátko si zrovna broukalo v postýlce a mávalo rukama. Nevypadalo na zanedbávané dítě. Věra se zeptala: ,, Mohly byste mi, prosím, říci, kdo vás sem poslal? Vždyť to dítě je malé, jsem s ním doma, manžel v práci, nevidím důvod, proč by někdo ..." Najednou ji napadlo, že jedině jedna osoba by mohla proti nim poštvat sociálku. ,,Copak jste se zarazila? Máte snad na někoho podezření, byl důvod si myslet, že je dítě týráno?" Tázavě se na ni jedna z žen podívala. ,,Bohužel asi ano. Nedávno jsme měli nějaké nesrovnalosti s jednou sousedkou. Gábince rostly zoubky, v noci plakala trochu déle a dolní sousedka na nás začala klepat. Ne na dveře, ale na trubky od ústředního topení. Častěji než malá plakala, ona bouchala. Tak jsem jí byla ještě s jednou horní sousedkou domluvit, aby nebudila tím klepáním i ostatní nájemníky. Ani nám neotevřela , jen za dveřmi nám doslova vynadala."

Obě ženy se na sebe podívaly a nakonec se s Věrou dohodly, kdyby ta paní Plachá ještě někdy obtěžovala sociálku zrovna kvůli nim, budou její hlášení ignorovat. ,, Copak si ta paní Plachá vymyslí dalšího? Jen jí, prosím, o naší návštěvě nic neříkejte , tady by zřejmě nepomohlo se s ní dál hádat a ještě by si mohla stěžovat, že jsme vám prozradily, kdo nás informoval. Vlastně jste na to přišla sama, ale vysvětlujte to pak." Věra samozřejmě mužovi povyprávěla, co se stalo, on se dost rozčilil, měl se co držet, aby na tu zlomyslnou sousedku neletěl. Konstatovali, že to s ní nebude určitě lehké.

Dokončení příště...
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Natty Natty | Web | 15. června 2012 v 6:26 | Reagovat

Ruženko, neuvěřitelné, jak dokáží být lidé zlí - většinou jsou to ti, kdož jsou nějakým způsoběm nešťastní a tak se mstí na druhých. Povídka opravdu ze života. Pěkný den. (Už ti píšu bez kroužku :-D)

2 Týna Týna | Web | 15. června 2012 v 10:44 | Reagovat

Tak to mi skoro připomíná náš dům...dolní sousedé se mstí kudy chodí. Stále má pán řeči abych je slyšela, ale neslyšela...však víte jak to myslím )brblá si to pod vousy tak, aby byl ke mně zády,ale abych rozuměla). Dělají naschvály se psem, zavítrají ji pod pokoj kde mi synek spí, nechají ji štěkat když jej uspávám, o kočárku ani nemluvě, že mi ho budí i venku, protože ji pustí kamkoli...případně si pouští hlasitě hudbu a jiné a jiné a neudělám s tím naprosto nic...i takoví lidé jsou...naštěstí vojtí si zvyká, jen má nové umění, před spaním pokud dole vyje pes, vyje taky :-(

3 helena helena | Web | 15. června 2012 v 11:35 | Reagovat

My jsme zase měli sousedku,která když vytírala chodbu,tak jsme všude v mezipatří otevírali balkóny.Ona asi slívala vodu od mytí nádobí atd.,a pak s tím vytřela. :-D  :-D  :-D

4 pizlik1 pizlik1 | E-mail | Web | 15. června 2012 v 13:01 | Reagovat

Chudáci ostatní nájemníci, taková paní dokáže pěkně znepříjemnit život.

5 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 15. června 2012 v 13:52 | Reagovat

[1]: Díky, nebude se to aspoň plést, navštěvujeme se navzájem a myslím, že ta druhá Růža k tobě také chodí... ;-)

6 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 15. června 2012 v 13:53 | Reagovat

[2]: Tak to je dobré, nauč ho ještě, aby zavyl také mimo tu dobu, kdy vyje ten pes, možná se toho sousedé chytnou. Kdyby něco říkali, tak řekni, že ho to naučil jejich pes... :-D

7 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 15. června 2012 v 13:57 | Reagovat

[3]:Heli, to není nic nového. Sousedka pod námi (nic ve zlém, je již ,,pryč") umývala schody také v půlkyblíku vody a v něm nejen z nádobí, ale ještě po namočení a pak přeprání drobného prádla, pračku neměla, takže vodu využila víc než na 100% . Navíc pak nechala vodu téci nejen studenou, ale kolikrát i teplou s ucpaným odtokem, když vedle třeba usnula v křesle a vytopila sousedy pod sebou. Jinak zlá nebyla, ale trochu podivná. ???

8 Týna Týna | Web | 15. června 2012 v 14:05 | Reagovat

[6]: mno obávám se, že by to brali jako provokaci, on už teď má pán řeči že si jejich pes nemůže ani šťěknout a to jsem mu nic neřekla od doby kdy se prcek narodil

9 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 15. června 2012 v 14:42 | Reagovat

[8]:Ale Týnko, za dítě přece nemůžeš. On sám dělá nečekané, ne... ;-)

10 Hanka Hanka | Web | 15. června 2012 v 16:45 | Reagovat

Růži, z tvé povídky mě úplně mrazí, skoro je mi do pláče!!! ??? My v paneláku nebydlíme, malé dítě nemáme, ale řešíme v ulici taky sousedské vztahy, to už jsem ti psala minule. :-?
Jsem napnutá, jak bude povídka pokračovat, řekla bych, že paní Plachou potkalo v životě něco moc zlého, že se takto chová. :-?
Zdravím tě a přeji krásný víkend. Jak to vypadá, bude krásný až moc! ;-)  :-) Hanka

11 Míra Míra | 15. června 2012 v 17:31 | Reagovat

Jsem životním přesvědčením pesimista, ale asi mám kliku. Před chvílí od nás odešla sousedka, pěkně jsme si popovídali a když potřebujeme, tak nám v naší nepřítomnosti (třeba na dovolené) zalévá kytky a stará se o kocoura.
Jiní bývalí sousedi si zase při stěhování odsud s sebou vzali i moje nové kolo, které jsem dostal k narozeninám. Takový je život, takoví jsou lidé a je jedno v jakém režimu se zrovna nacházejí.

12 Ivet Ivet | 15. června 2012 v 17:42 | Reagovat

[11]: Musím souhlasit s Mírou, že sousedy si člověk nevybírá.
Bydlíme v paneláku řadu let, nejdříve nad námi bydleli sousedé se 2 syny, kteří hráli na bicí, hráli každý den, víkendy pořád. Jak zní bicí ve dvojici si asi nikdo nedovedete představit.Pláč dítěte by proti tomu byl cvrkot konipáska!-:) Když se oženili a odešli, byt pronajímají tlupám mladých lidí, kteří mají dva velepsiska, kteří při každém vrznutí parkety štěkají tak, že mám pocit, že tam někoho trhají! :-)
Inu na všechno se dá zvyknout, tak žijí lidé v panelácích a v dnešní době se těžko někdo někde dovolá práv klidu!
Takže, já bych brala i tu paní s tím klepáním do topení! :-D  :-D

13 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 15. června 2012 v 18:12 | Reagovat

[12]: Ono se to nezdá, ale když konečně dítě usnulo a ona stupňovala klepání, že to slyšeli i nájemníci nad nimi, to bys asi nebrala. Máme štěstí, že takový u nás extrémně nepříjemný nebyl.
Spíš jsme si zažili při stěhování okolo, vrtání, bušení a pod. Ono to není tak hrozné, ale pokud to je skoro celý rok- dole přes půl roku, pak vedle další půlrok, tak takové to jednotlivé bušení u dalších bylo proti tomu nic. Člověk ale chápe, že bez toho rekonstrukce nejde udělat. ;-)

14 Jarmila Jarmila | Web | 15. června 2012 v 20:16 | Reagovat

Nová povídka. To jsem zvědavá, jak tato dopadne. :-)

15 Míra Míra | 15. června 2012 v 21:09 | Reagovat

[14]:
Zkusím si tipnout, snad se paní Růža nebude zlobit. Paní Plachá nakonec nebude tak zlá, jen si v životě užila mnoho zlého od lidí a tak se stáhla do sebe a nevěří lidem. Vím o čem mluvím, taky občas vrčím a ani nevím pořádně proč. :-)

16 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 16. června 2012 v 11:31 | Reagovat

[15]:Nebudu  se zlobit, proč byste neměl mít svůj názor? Něco na tom je. Vša se říká, že nejsou zlí lidé (tedy pokud to není pathologické), ale jen nešťastní. Z toho pak vyplynou jejich další činy proti lidem. Uvidíme. ;-)

17 helena helena | Web | 16. června 2012 v 15:08 | Reagovat

Tohle se zažívá se sousedy v rodinných domcích,tedy v ulici.My zrovna řešíme případ anonymů,které přicházejí už pár let sestře od Karla.Ta bydlí vedle naproti bydlícího souseda.Dlouho tomu nevěnovala pozornost,ale tento rok už se byla zeptat na policii,co by měla podniknout.No,musíte mít důkaz,bez něho to nejde,a tak jsme nainstalovali kameru u nás,směrem na její barák a na schránku a to před jejími narozeninami,protože loni to bylo právě v tento den.A představte si,máme ho,je to její soused,důkaz je tady,ale problém je ten,že jeho manželka je její sestřenice a ted' babo rad'.Uděláte špatný krok a rozvrátíte manželství anebo přemýšlíte,jak jinak byste to vyřešili.Sami jsme zvědaví,přišel jí už další anonym.

18 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 16. června 2012 v 16:29 | Reagovat

[17]: Já bych ten anonym hodila jim do schránky. Když je to takový ,,blbec", sestřenice, nesestřenice, ať si to mezi sebou vyjasní, ne. Nemusí se hned na policii důkaz nosit, ale jemu bych to dala najevo, že ten důkaz mám a pohrozit mu. Dnes je to už trestné- vlastně jako šikana brané. Možná, kdyby věděl zarazilo by ho to. Pokud by to nepomohlo, tak té sestřenici anonym ukázat, říci jako v dobrém, ať mu domluví, jinak byste to museli řešit jiným způsobem.

19 helena helena | Web | 16. června 2012 v 17:09 | Reagovat

[18]:Ruži,neznáš ho,dříve otravoval s poinpontem,takovým červeným světýlkem,vždy,když si sestra od Karla lehla večer do postele,začalo po stěně pobíhat červené světýlko,to se vědělo,že to dělá on a to ji také řekla a přestalo to,ale toto,kdybys věděla jaké vyznání lásky jsou v těch anonymech napsaná,to by asi jeho manželka neunesla.

20 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 16. června 2012 v 18:05 | Reagovat

[19]:Heli, unesla, vysvětlit jí to jako že to píše za někoho, aby ublížil jejímu muži prostřednictvím těch dopisů, které dostává jako od cizího chlapa. Jen jako zlomyslnost, víš. Záleží na tom, jak se to podá. Měl by určitě utrum. Nebo myslíš, že je zamilovaný? Nedávno o tom pronásledování bylo v televizi, že je to trestné.

21 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 16. června 2012 v 18:08 | Reagovat

[20]:Tedy, pokud má muže. Jinak by bylo docela možná dobré se takového ťulana zbavit. Co by mohlo být dalšího, mohl by jí ublížit i fyzicky, to přece není normální, ne?

22 helena helena | Web | 16. června 2012 v 18:29 | Reagovat

Musí si to vyřešit sama,v každém případě to nemá on v hlavě v pořádku,má tři dospělé vystudované dcery,rodinu jak má být.Ale už dlouho nepracuje,a kdoví,co se takovému chlapovi honí hlavou.Krásně o tom píše Hildegarda.

23 helena helena | Web | 16. června 2012 v 18:29 | Reagovat

Jsem ve spamu.

24 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 16. června 2012 v 19:07 | Reagovat

[23]:Kouknu se a případně vytáhnu...

25 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 16. června 2012 v 19:10 | Reagovat

[22]: Takže už je starší, no je snad opravdu ,vymetený". Co to s lidmi dělá, když nemají práci, že? Nedovede si najít jinou činnost?

26 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 16. června 2012 v 19:11 | Reagovat

[22]:Tak to se dá přečíst na tvém blogu, má stejně zajímavé vědomosti ta Hildegarda.

27 Kitty Kitty | E-mail | Web | 16. června 2012 v 23:46 | Reagovat

Taky bych si zkusila tipnout. Paní jednou bude špatně a byla by ráda, kdyby jí na to klepání sousedi přišli na pomoc. Ale - když to u ní dosud fungovalo jinak, tak nikdo nepřijde :-?

28 otavinka otavinka | Web | 17. června 2012 v 16:14 | Reagovat

Milá Ruži, jsem napnutá, co zatím vězí ? Znala jsem jednu paní, která byla stará panna a ze závisti byla taková sobecká a zlá. :-(

29 Jezurka Jezurka | Web | 17. června 2012 v 16:29 | Reagovat

Taky mám podobné zkušenosti. Když byl náš syn malý, tak taky jednou v noci tak plakal, že nebyl k utišení, houpali jsme ho na rukou s manželem, ale nepřestával. Taky asi zoubky. A soused za stěnou z vedlejšího vchodu také bouchal na zeď. Jednou dokonce přišel a zvonil. Já takové lidi opravdu nechápu. No, uvidíme, co za tím vězí tady. :-)

30 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 17. června 2012 v 19:39 | Reagovat

[28]:T.zv. stará panna (většinou už panna není, ale neměla manžela) nemusí být zlá. Svobodných žen znám za ta léta dost, ale málokterá je zlá, spíš to byla jejich volba. Spíš náhle osamělá žena nebo i muž dovede být mrzutý, protože se nemá s kým odreagovat, ne?

31 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 17. června 2012 v 19:42 | Reagovat

[29]:V tomto směru na nás nikdy nikdo nebouchal. Vlastně jsem to sama nezažila, aby někdo něco říkal a to jsme někdy dost hlučné manželství, navíc na sebe kolikrát ,,hulákáme"z kuchyně do pokoje a naopak. ;-)  :-D

32 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | 21. června 2012 v 16:44 | Reagovat

Až té paní bude jednou ouvej bude se za vše stydět ;-)

33 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 22. června 2012 v 19:31 | Reagovat

Znám dokonce takovou, která sice takové trable nedělá, ale poslouchat ji, jak na všechno nadává, máloco - málokdo jí udělá něco vhod a ještě si zjevně myslí, že je v právu. Vůbec jí nedojde, že tím lidi otravuje. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Jde se spát, díky za návštěvu a na shledanou...

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx