JSOU TŘI ETAPY ŽIVOTA: MLÁDÍ, STŘEDNÍ VĚK A VYPADÁTE DOBŘE!


Chtěla lepší život.- 4.

17. ledna 2012 v 0:39 | Ruža z Moravy |  Moje povídky
Uběhlo pár týdnů, kdy Mirka jezdila domů z internátu, snažila se učit na zkoušky. Mamka už byla v pořádku. Na dotaz Mirky jen řekla, že to byla zřejmě nějaká viróza. Po čase si Mirka všimla, že otec je víc doma přes víkend. Také matka vypadala spokojenější. Vysvětlila to tím, že má hotový kurz práce na počítači, nosí si i práci domů, takže má větší možnost výdělku. Otec dělá parťáka, nehrozí mu výpověď a nemusí jezdit tak často ven na zakázky v sobotu někdy i neděli, jako dříve.

Jednou pomáhala mamce s umýváním nádobí a všimla si, že má nějak volnější zástěru, zřejmě novou. Tu ještě na ní neviděla.
,,Mami, ty jsi doma nějak ztloustla, měla by ses víc hýbat. To máš z toho sezení u počítače." Mamka se ohlédla na manžela, který seděl u stolu a něco četl a ten pokýval hlavou. Tak jo.
,,Mirko, víš, budeš mít konečně sourozence. Sice nečekaně, ale myslím, že to bude dobře, ne?" Mirka zalapala po dechu:
,,To nemyslíš vážně! Zbláznili jste se? Pořád naříkáš, že máme málo peněz, málem jste mi nekoupili ani počítač a najednou..."

Mirka se sebrala a utekla do vedlejšího pokoje. Tam jen pro sebe mudrovala. Když chtěla jako malá sestru nebo brášku, říkali rodiče, že to nejde. Jak to mysleli? Tak to nebude už jedináček, budou se točit jen kolem mrňouska a na ni budou kašlat. No co, nebude jezdit z internátu domů každý týden, ať si dělají co chtějí. Nemají ji už rádi, určitě myslí jen na to děcko. Proto jí to asi neřekli dřív, nemají dobré svědomí. Vždyť už nejsou nejmladší, mamce bude...no, kolik?
Spočítala si to: vdávala se dost mladá, táta byl o pár let starší, Mirka má 16, takže asi 37 let. Tak staré matky byly kdysi, když mívaly více dětí, ale ona je přece sama.

Mirka nevěděla, že po jejím narození, které nebylo zrovna lehké, nejprve lékaři nedoporučovali další dítě moc brzy a nakonec to ani nešlo. Pár let se rodiče snažili o druhé dítě, ale nakonec to vzdali s tím, že mají aspoň to jedno.
Když žena otěhotněla, nechtěla nejprve věřit, že by to mohlo být těhotenství, doktor jí to potvrdil, když už byla v druhém měsíci. Neuvažovali o tom, že by to dítě nechtěli, jen chtěli mít jistotu, že je žena udrží. Dokonce už znali i pohlaví, měl to být chlapec. Byli šťastní a ani neuvažovali o tom, že by se to Mirce nemuselo líbit.

Mirka se nechtěla s nimi o tom bavit. V neděli odpoledne se sbalila a odjela na internát. Cítila se odstrčená, dokonce si na pokoji poplakala. Druhý den si kamarádky Bobina a Zorka všimly, že je nějaká divná.
,,Snad ti ten tvůj Petr neublížil?"
Mirka si uvědomila, že na Petra si ani nevzpomněla, ale stejně měl být v tom týdnu kdesi na horách, takže neměli nic domluveno. Ani jí nevolal a ona jemu také ne. Nakonec z ní kámošky vytáhly, že má mít sourozence. Ta hrůza. To je konec. Bude muset doma pomáhat, bude ho mít pořád za zády, jí si nebudou rodiče všímat, jen když budou potřebovat pomoc.

Bobina se jí divila:,, Ty nejsi ráda, že nebudeš sama? Rodiče se o tebe nebudou tak bát a zakazovat ti všechno, jako do teď. A až odejdeš z domu, nezůstanou sami. Ber to z té lepší stránky. Taky tady věčně nebudou, to mládě doroste a budeš někoho mít z rodiny."
,,Ty mluvíš jako bys byla v poradně pro mládež. Ale budou mít taky méně peněz a zase budou škudlit na mně."
,, Jsi rozmazlený sobec a tvoje máme je chudák. Ty jsi přece ženská, dcera, měla bys jí pomoct a ne dělat scény. Však uvidíš. Nevíš proč do teď děcko neměli a děláš cirkus." Bobina se otočila zády .

Zorka byla jiného názoru: ,,Nech ji, ona má jen jednoho brášku a ještě k tomu staršího. Chtěla mít sestru a rodiče prý už nechtěli, protože matka je nějaká marodná. Já vím, co to je mít mladšího sourozence. Mám přece dva. Jednu sestru starší a jednoho brášku mladšího. Po starší sestře musím dědit šatstvo a na mladšího bráchu zase brát ohled. On všechno může. Jsem takový otloukánek. Bylo ti dobře, když jsi byla sama."
, , Promiň, ale Zorko, vždyť ta tvoje sestra je o půl hlavy menší než ty, jak po ní dědíš věci? A bráška je takový roztomilý kluk, chodí teprve do druhé třídy, copak má dovoleno? Navíc nejsi celý týden doma, na rozdíl od sestry, která už dělá. "
Mirka si toto všechno uvědomila a nakonec mávla rukou,, Dejte mi pokoj obě, stejně mi nepomůžete".

Čtrnáct dní Mirka nejela domů a když jí mamka volala, ozvala se jen ,,haló" a položila telefon. Myslela si, že rodiče vytrestá za to, že jí nic neřekli, nezeptali se jí, jestli sourozence chce. Pak si uvědomila, že by to stejně nebylo nic platné, protože by to mamka určitě nedala pryč. Měla také strach, že nebude mít čas na Petra a na svou zábavu, divadlo a vůbec.
.. Bude chtít, aby doma víc pomáhala. Vymluví se na školu, bude jezdit jen jednou za čtrnáct dní, však oni si poradí. Bobina s ní nemluví, Zorka by chtěla, ale nějak se to zase nelíbí Mirce , že si tak vymýšlela. Má to říct Petrovi, nebo má počkat, až to bude na světě? On se to vlastně určitě od někoho doví a možná by se zlobil, že se nepochlubila sama. Jsou to starosti a ještě ta škola a učení...


Když nebude doma, nebude nic potřebovat. Možná jim to bude vyhovovat. Po příjezdu domů se chovala odtažitě. Odpovídala na otázky jedním slovem a snažila se z kuchyně odejít co nejdříve. Došlo to tak daleko, že si po obědě, který proběhl mlčky i ze strany rodičů, Mirku zavolal táta do pokoje. Mirka si uvědomila, že s ní táta mluvil málokdy, spíš jen, když něco provedla nebo naopak ji aspoň pár slovy dal najevo, když byl spokojený.

Táta na ni nekřičel, ale byl vážný. : Mirko, myslel jsem si, že jsi rozumné děvče, ale tys mě přesvědčila, aspoň zatím, že jsi sobecká rozmazlená holka. Nestaráš se o to, co bylo, co je a chováš se jako rozmazlený fracek. My jsme druhé dítě chtěli, maminka byla ale po porodu slabá a doktoři jí řekli, že by to dítě určitě nedonosila. Snad rozumíš, co myslím. Pak jsme to po pár letech zkoušeli, ale jednou to hned zkraje potratila a pak už to nešlo. Byli jsme přesvědčeni, že už další dítě mít nebudeme. Když to maminka zjistila, byli jsme šťastni a nakonec jí doktor řekl, že je naděje, při zvýšené péči dítě donosit. Dovedeš si představit, jak maminku muselo ranit, když jsi začala tak trojčit? Byla na tebe vždycky tak hodná, hájila tě, když jsi něco provedla." Tatínek se nadechl a pokračoval:

,,Nemysli si, že nevím, jak jsi se ze začátku chovala ve škole i na internátě. Dělal jsem kvůli ní, že nic nevím a měl jsem chuť ti pár facek vrazit, to mi věř! Vyber si z toho co chceš, ale jestli své chování nezměníš, zaplatím za tebe internát, dostaneš kapesné, ale domu nejezdi, dokud se nebudeš chovat slušně. Maminku to sice bude bolet, ale bude to tak lepší, než aby trpěla tvým chováním k ní. Já už jí to nějak vysvětlím." Podíval se na Mirku, která seděla na židli jako opařená a nevěděla, jak se má tvářit a odešel do kuchyně.

Pokračování...5.díl
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 David Tygr Bachmann David Tygr Bachmann | E-mail | Web | 17. ledna 2012 v 12:01 | Reagovat

Růženko, že vy neděláte scénáristku pro ČT!!! To by bylo v té bedně aspoň na co koukat. Já teda teď ponocích koukám na tenis a během dne to dospávám. No, jen pěkně pište!

2 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 17. ledna 2012 v 13:02 | Reagovat

Davide, když tam nemám hektolitry krve, drastické scény nebo podvody, tak by je to moc nezajímalo. Možná ani lidi ne, protože obyčejných příběhů lidí je okolo dost. ;-)

3 Jezurka Jezurka | Web | 17. ledna 2012 v 14:24 | Reagovat

Růženko, obyčejné příběhy jsou právě ze života a jak je vidět, ne vždy jde všechno hladce. Jen piš dál, my jsme všichni rádi že máme co číst! :-)

4 Ebolin Ebolin | Web | 17. ledna 2012 v 16:04 | Reagovat

[1]: Ano ano, souhlasím!!! Ať natočí nějaký film, seriál či tak něco na motivy tohohle příběhu ;-)
Je to skvělý, pořád napínavý... A že to není nějaká fantasmagorie, to přece vůbec nevadí ;-) :-D

5 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 17. ledna 2012 v 16:13 | Reagovat

[4]:Vy si ze mě děláte všichni legraci. Chcete mi udělat radost, beru to, ale takhle to nechodí. Jsou mnohem lepší povídky jiných autorů a málokdo je zná. Dost možná to tady přečte víc lidí, než by to četlo v knížce nebo se dívalo na tak poměrně nudný příběh. ;-)

6 Zdeněk Zdeněk | 17. ledna 2012 v 16:50 | Reagovat

[5]:Ruži věř lidem,co Ti to pochválili,já budu další z nich.Věř tomu,že kdyby si to dala svázat v povídkovou knížku,garantuji Ti,že by si měla hodně prodaných knížek,tomu věř! :-D  :-D  :-D

7 Ivet Ivet | Web | 17. ledna 2012 v 17:07 | Reagovat

Tatínek měl pravdu. Tyhle děti jsou rozmazlení ale hlavně sobečtí a dalšího bráchu či ségru vedle sebe nesnesou. Bohužel většinou se to s těmito slečnami nese celý život, sobecké zůstanou!
Ale jinak moc hezky napsané Růženko, jen mě tak napadlo, ještě že není Mirka moje dcera a není mi o 20 méně - já totiž volné trička nosím už dva roky! :-D
Jen to už není tím, že bych měla mimino! :-D  :-D

8 Ivet Ivet | Web | 17. ledna 2012 v 17:09 | Reagovat

Růženko koukám, že Ebolin chodí i k tobě, je hezké, když taková holčička chodí k nám a líbí se jí naše blogy,že?
Pamatuju na dívenku Gabrielu, která nás tak všechny za věk odsoudila a tahle to asi bere trošku jinak, je to milé, co myslíš? :-)

9 otavinka otavinka | Web | 17. ledna 2012 v 17:54 | Reagovat

Milá Ruži, díky za krásné pokračování. No ona ta děvčica byla vlastně jedináček a tak nastávající příchod miminka nutně brala jako zásah do jejího života. Nebyla od mala vychovávána tak, aby se uměla dělit a nebyla obdařena skromností.Všemu je se třeba učit.Třeba až se bráška narodí, bude jej pořád a ráda opatrovat. :-)

10 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 17. ledna 2012 v 18:05 | Reagovat

[8]:Ebolin je děvče, které je nadané, dovede se prosadit sama, slušným způsobem a navíc umí psát velmi dobře na svůj věk. Každému není dán stejný přístup k životu. Jak jsem vycítila z jejího psaní, i rodiče se zajímají o to, co dělá, jestli se učí. Zřejmě to má v rodině v pořádku a to se projeví i na citlivosti člověka. I kdyby měla výhrady k našim blogům, ráda si je přečtu, je to přece jiná generace a je třeba komunikovat, poznávat se.

11 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 22. ledna 2012 v 8:56 | Reagovat

Růženko moc hezké povídání už se těším na další. Chápu to děvče, ale táta přišel včas a ten rozhovor o všem měl začít dříve o životě a vůbec.... takové chvilky rodiče sblíží i když mnohdy ne hned, přesto se má mluvit a mluvit... :-)

12 Ebolin Ebolin | Web | 23. ledna 2012 v 21:20 | Reagovat

[5]: Ale nedělám, copak se směju? (:-))
Ano, jsou mnohem lepší povídky, ale já jsem si přečetla tuhle a prostě mi ten úsměv vykouzlila!

13 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 23. ledna 2012 v 22:05 | Reagovat

[12]:Dovwedu se totiž vcítit do myšlení těch mladých, kterým rodiče takové překvapení připraví.
My vlastně také. Třetího syna jsem měla o 18 let později než měl nejstarší syn, o 15 než prostřední. Víš jak s vyjádřili?
Starší:Mami, klidně, my odejdem a ty by ses tu s tatou sama zbláznila...
Mladší:
Jo dobrý, hlavně, ať to není holka, ta by byla rozmazlená až hrůza... ;-)  :-D

14 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 23. ledna 2012 v 22:17 | Reagovat

[12]:Máš zajímavý přehled týdne na svém blogu i téma zadané. Už jsem tam odpověděla. ;-)

15 Margarita Margarita | Web | 23. ledna 2012 v 22:37 | Reagovat

Milá Růženko, když jsem s Haničkou mluvila bylo opravdu znát, že se cítí lépe, doma měla stále bolesti myslím, že je dobře, že má konečně pořádnou péči, také se moc těší domů, až jí budu volat všechny pozdravy jí vyřídím, bude mít radost. :-)

16 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 23. ledna 2012 v 22:38 | Reagovat

[15]:Díky, to jsem ráda. :-)

17 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 23. ledna 2012 v 22:49 | Reagovat

(15] Byla jsem na tvém webu a ta písnička Jiřího Štědroně je zajímavá a on je stále hezký chlap. ;-)

18 Margarita Margarita | Web | 24. ledna 2012 v 7:31 | Reagovat

[17]:Souhlasím, že to byl nejlepší princ v Popelce a má krásné písničky. Přeji pěkný den. ;-)

19 DRAK DRAK | Web | 24. ledna 2012 v 19:31 | Reagovat

Děkuji za milé veršování, až budu bez peněz, tak to vydám a zpeněžím ( i s Fredym) :-D

20 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 24. ledna 2012 v 19:35 | Reagovat

[19]:Tak toho se asi nedočkám, ale máte mé svolení(on by to stejně nikdo nevydal) :-D  :-D

21 Týna Týna | 24. ledna 2012 v 19:59 | Reagovat

[20]: tak sice jsem to zrovna nečetla, ale aby ses, milá Ruženko, nedivila :-) píšeš moc pěkně myslím, že vydal...

22 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 24. ledna 2012 v 20:38 | Reagovat

[21]:Týno, pan Drak myslí ty moje rádobyveršíky, kterými jsem obšťastnila komentáře k jeho obrázkům na blogu. Mnohdy to byla reakce na Fredyho verše, jindy mě fotografie přírody tak rozněžnily, že jsem přinutila múzáka, aby něco stvořil a pro obveselení dala do komentáře. Pan učitel se musel tedy ,,bavit" :-?  :D

23 DRAK DRAK | Web | 26. ledna 2012 v 19:09 | Reagovat

[20]: děkuji! budu si to pamatovat :-)

24 DRAK DRAK | Web | 26. ledna 2012 v 19:09 | Reagovat

[22]: já se bavím, ale bez uvozovek, mně se tohle veršování líbí

25 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 26. ledna 2012 v 19:13 | Reagovat

[24]: Asi tak, jako by to psaly děti. Však jsme amatéři, aspoň já tedy ano. Jak Fredy, to nevím... ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

ReklamaJde se spát, díky za návštěvu a na shledanou...

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx