Chtěla lepší život.- 2.

6. ledna 2012 v 22:32 | Ruža z Moravy |  Moje povídky
Zdálo se, že Mirka bude sekat dobrotu. Jezdila poctivě každý týden z internátu domů, učila se dobře, jen občas mamce nadhodila, že se učí na internátě a chtěla by se v sobotu a v neděli bavit a to tady nejde. Kdyby měli aspoň internet nebo aspoň počítač . Mamka jí vysvětlovala, že počítač je drahý, ale s otcem mezitím domlouvala, jestli by se nedal sehnat i nějaký starší. Otec moc pro to nebyl, ale nakonec, když se o tom bavil v práci na dílně se spolupracovníky, řekli mu, že je to dnes normální a kolikrát to pomáhá i při studiu.


Domluvil se s kamarádem, jehož syn měl počítač a chtěl si koupit novější typ, protože jej potřeboval pro svou práci, že by od něj ten starší koupil. Dokonce se domluvili, že mu ho splatí na dvakrát, pokud nebude mít hned celou sumu. Otec to doma řekl jen manželce, domluvili se, že dají počítač dceři pod stromeček. No a pak, později, třeba k narozeninám jí zavedou ten internet. Dostane ale podmínku, že nesmí opravdu zanedbávat školu.

Ještě před Vánoci ji matka vzala do místního společenského domu, kde bylo divadelní představení, které hráli místní ochotníci. Mirka si všimla, že všichni herci jsou starší. I hlavní roli mladé milovnice hrála zralá žena, o jejím partnerovi Mirka mamce řekla, že jí připadá, jako postarší sňatkový podvodník. Mamka jí přikryla rukou pusu, aby to nebylo slyšet. Stejně to ale slyšeli lidé okolo a jeden mladík se zasmál. O přestávce se k ní naklonila vedlejší sousedka a jen řekla:
,, Milé děvče, jak můžou být herci mladí, když mládež o takovou činnost nemá zájem. Jen tak sedět v hospodě nebo někde bloumat, ale něco dělat, aby v dědině byla nějaká zábava, to ne. Staří to nevytrhnou a střední generace musí makat, aby ti mladí si mohli užívat života." Sousedka se zvedla a odešla na toaletu, jak naznačila.

Mirka se pak čertila, že není čas na nějakou činnost mimo školu. V internátě přes víkend není a ty dva dny doma to taky nevytrhnou. Jak má ještě něco dělat? Mamka jí připomněla, že přece ve škole byla v pěveckém kroužku, cvičila, dokonce pár let se učila hrát na zobcovou flétnu. Najednou ale všeho nechala a samozřejmě se teď nudí. Po představení se ještě lidé v sále nějaký čas bavili a mladík, který se smál Mirčiným výrokům se snažil k nim přiblížit. Když zůstala Mirka chvíli sama, oslovil ji. Zeptal se, proč ji ještě tady nikdy neviděl.
,,Proč tě to zajímá?" Mirka se na něj docela utrhla.
,, Tady není moc mladých, kteří by sem chodili, já tady mám mezi ochotníky tátu a strejdu a tak to víš, povinnost. Zvyšuju návštěvnost představení. Někdy se jdu podívat i na zkoušku, bývá to docela sranda, jak to pletou, než se naučí text."

Chvíli se spolu bavili, Mirka mu vysvětlila, že jezdí jen jednou týdně domů z učení. Petr, jak se jí chlapec představil studuje v posledním ročníku průmyslovky v nedalekém městě a dojíždí tam autobusem každý den. Mezitím se vrátila maminka a chtěla už jít domů. Petr Mirce podstrčil papírek, který vytáhl z kapsy. Stiskla ho v dlani a usmála se na něj.
Podívala se na lístek až doma. Bylo tam jméno a číslo mobilního telefonu.
Co si ten kluk myslí? Ona ho má volat? No, to si ještě rozmyslí. Ale byl docela sympatický, čahoun, ježatý, jen oči měl takové veselé a to se jí líbilo. Třeba s ním bude zábava, mohla by někdy zabít čas v sobotu nebo neděli, než odjede do internátu. Je klika, že jí rodiče aspoň ten mobil pořídili. Však to bylo určitě jen proto, aby ji mohli kontrolovat.

Kamarádky v učení se jí divily, že najednou ráda jezdí domů. Ještě nedávno nadávala, hledala výmluvy, jak by mohla zůstat na internátě i přes neděli. Podařilo se jí jen jednou s rodiči dohodnout, že půjdou s holkama na divadlo a nemělo by cenu jezdit na půl dne domů. V internátě zase řekla, že jede domů po představení a domluvila se se Zorou a Bobinou, že přespí u nich v podnájmu. Tak by se mohly ještě někam podívat. Určitě se nějaká diskotéka najde. Taky ano, ale když tam ty holky přišly, byly trochu zklamané.

Pološero, blikající světlo, hlučná hudba, že neslyšely vlastní slova a neviděly ani nikoho známého. Týpci, kteří o ně projevili zájem se jim nezdáli dost dobří. Chvíli se jen tak pokrucovaly na parketě, okukovaly ostatní , ale když se k nim přichomýtl poněkud starší kluk a nabízel jim, že jim pomůže se bavit a nabízel jim pití, podívaly se na sebe a jakoby se domluvily, rychle odcházely k východu.

,,Tak je to fakt, že se tam nabízí alkohol nebo možná i drogy. Mamka mi to říkala. Holky, tohle mě tedy nebaví, když nemáme nějaké kluky sebou, kteří by se s námi bavili, hledat mezi tolika lidmi by nemuselo skončit dobře. " Durdila se Mirka.
Zora se zasmála: ,,Tak jak vidím, ty máš strach někam chodit. Ale nakonec mně se tam taky nelíbilo. Jdem spát, je pozdě a nemusely bysme se dostat do domu."
Bobina na ni vyjela:,,Ty jsi ale koza, ty nemáš klíč? Slíbila jsi, že ho seženeš od domácího."
,,On nebyl doma, když jsem tam šla, tak jsem si říkala, že se třeba vrátíme do zavírací hodiny. Otevřou ti do 11 hodin na bzučák, když se ozveš. Řeknu, že jsme se tady přede dveřmi bavily s holkama a zapomněly na hodiny. Máme půlhoďku na cestu, tak sebou mrskněte."

Od té doby Mirka už moc netoužila po nějakém tajném výletu. Kdyby na to rodiče přišli, nestálo by to za to. A začala se těšit na pátek, kdy zase pojede domů. Měla by zavolat Petrovi, třeba bude mít čas. Doma by se mohla vymluvit, že se jde podívat do kulturáku, třeba by to mamka uvítala.

Pokračování...3.díl
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 týna týna | 6. ledna 2012 v 22:51 | Reagovat

druhá část a už tak napínavá, úplně si to při tom čtení představuju :-)

2 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 6. ledna 2012 v 22:53 | Reagovat

Normální život, ani ti mladí to nemají občas lehké, že? ;-)

3 David Tygr Bachmann David Tygr Bachmann | E-mail | Web | 6. ledna 2012 v 23:01 | Reagovat

No super! Zase mám večerníček. :-))) Po Hodném manželovi mi to občasné čtení seriálu chybělo. Mám nějaké seriálové období. O vánocích jsme s Markétou zmákli celou Nemocnici na kraji města a teď si pouštíme Sanitku.

4 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 6. ledna 2012 v 23:18 | Reagovat

[3]:Tak to díky, měl by to být ,,seriál?" Já jsem myslela, že už tolik dílů jako minule psát nebudu.
Ono mi to možná nedá... ;-)

5 Ivet Ivet | Web | 7. ledna 2012 v 5:44 | Reagovat

[2]: Hm, v této době a při 99 procentech velmi  majetných rodičů - to mají spíše dnešní mladí takřka bez starostí. Nemusí totiž vůbec nic. Rodiče koupí byt, zařídí, seženou práci, veškeré potřeby svých dětí hradí, moje známá takto vychovává své děti - syna a dceru a s manželem jim skutečně zajišťují tak vymetenou cestičku, že oni ač je jim přes 30 - žijí stále o samotě s rodiči ve vile a na nějaké zakládání vlastních rodin nemají ani pomyšlení. Proč taky? To by museli něco dělat a to neumějí.
Na druhou stranu těch pár, které chodí na brigády, aby měli na studia - už je jen pár...zvláštní doba...Držím hrdince všechny palce ať se jí daří a autorce všechny čtyři - ať i nadále tak skvěle píše -:) jako i ostatní se moc těším na pokračování.-:)

6 Ebolin Ebolin | Web | 7. ledna 2012 v 7:40 | Reagovat

[1]: že ano, já si to taky vybavuji naživo :-)
Jsem napnutá jak kšandy, jak to bude dál (?)

7 Vendy Vendy | Web | 7. ledna 2012 v 13:47 | Reagovat

Nový objev, to bude ten správný tahoun. Mirka cítí změnu, něco nového. Třeba ji začne divadlo bavit? :-?  8-)

8 týna týna | 7. ledna 2012 v 18:58 | Reagovat

[5]: promiňte ale prozradíte mi kde žijete?? ? v mém okolí totiž není jediná rodina, která by si mohla vyskakovat a měla dětem na vlastní byty a podobně, v našem okolí mít druhé dítě je luxus, který si může dovolit málokdo, protože místa v práci jsou nejistá, nevíte dne ani hodiny a ikdyž by druhé dítko bylo chtěné všichni se bojí z čeho by byli živi, mají to tak veškeré mé kamarádky i sousedky, asi se holt narodily v blbém kraji nebo co...

9 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 7. ledna 2012 v 19:10 | Reagovat

[8]:Týno, Iveta žije v Praze a vidí okolo sebe určitě jiné rodinné vztahy, než v menších obcích a městech jsou. Věř, že i u nás a to nejsme moc velké město se několik takových rodin najde. To je věc spíš majetku a zvyklostí. Někdy ale žijí  děti u rodičů i z existenčních důvodů. Sice dělají, třeba i přispívají do společného rozpočtu, ale s bytem to není jednoduché a navíc  možnost zaměstnání v okolí ani tady není a musí se často dojíždět.

10 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 7. ledna 2012 v 19:25 | Reagovat

Možná ani v té Praze tolik procent není, je to spíš tím, koho kdo vidí a ví o něm. :-)

11 Týna Týna | 7. ledna 2012 v 21:21 | Reagovat

[9]: no jo Praha je samostatná svět :-) nemám ji ráda, tedy mám ale jen na procházku, podívat a hrr pryč do klidu domova

12 nar.soc. nar.soc. | 7. ledna 2012 v 22:04 | Reagovat

Než bylo mojí dceři ( zmíněná v předchozí kapitolce ) 16let zjistili jsme, jako nekuřáci, že v domě je cítit tabák. Mladší dcera bydlela se starší zvlášť v pokoji a tam to bylo cítit nejvíc. Uhodili jsme na tu mladší, ale nevěděla nic určitého. Po domluvě, ale slíbila, že bude číhat. Po pár dnech přiznala, že starší dceři vypadla z bundy cigareta. Udělal jsem všeobecnou přednášku o pitomosti kouření a zeptal se, která to zkoušela nebo zkouší? Obě to rozhodně popřely. Dobře, věřím vám.
Byla neděle v lednu, pěkný mrazivý den odpoledne, když starší dcera odešla do odpoledního kina. Vyzval jsem ženu na podvečerní procházku a přišli jsme před sokolovnu zrovna, když vycházeli diváci a co nevidíme. Na širokých schodech pod světlem stojí 4 děvčata a důležitě si zapalují cigarety, samozřejmě mezi nimi naše dcera. Odstoupili jsme do polostínu  ke zdi a když šla s ostaními okolo nás, žena na ni zavolala. Cukla sebou, ihned čvaňhák zahodila a přišla k nám. Něco ti upadlo, říkám, "to je sprostý, že mně špehujete", jsme tu čistě náhodou, ale máš pravdu je sprostý, když lžeš! Doma si to dopovíme, běž už na tebe čekají.
Doma to bylo jednoduché. Do teď jsme ti věřili, ale tys nám podvedla. Teď je na tobě abys nás skutkem přesvědčilo, že nelžeš. Když víme, že kouříš, uděláme opatření. (Vyhodili ji za nekázeň z internátu a musila denně dojíždět asi 25 km autobusem do školy). Tehdy na celou školu stačilo 50Kčs týdně. Abychom ti zabránili kouřit, protože na to máme právo, bude se ode dneška kontrolovat tvoje peněžní vydání. Tady je malý deníček a 50 Kčs, budeš zapisovat každý i haléřový výdaj. Za týden se dovíš více.
Příští neděli kontrola, á tužka za 1Kčs = ukázat, laskonka za 1,80 = se ruší, náplň do propisky = ukázat, jízdenka = ukázat. Nový trojůhelník = ukázat a kde je starý? Není = 3Kčs dolů. Výdaj neuznaný činil za týden 15 Kč = mlsky a možná cigarety, to jsem nezkoumal. Zkrátka dostala na další týden jen 35 Kčs.
Žádný kuřák nevystačí s fechtováním. Tomu od něhož si někdy vzal musí také nabídnout. Když nemá peníze a to neměla, je v tísni a třeba od zlozvyku upustí než se zakoření, zabralo to a nekouřila už nikdy. :-D  :-D

13 Týna Týna | 7. ledna 2012 v 22:08 | Reagovat

[12]: oba moji rodiče jsou kuřáci a věřte či ne já to nikdy ani nezkoušela, smrdí mi to, je mi to odporné
dokážu cigaretu někomu podržet, ale drbu si pak prsty doruda mýdlem
holky na střední se mne snažily i nutit, ale odmítla jsem, sice jsem nebyla in, ale to mi bylo fuk :-)
přiznávám že jsme na skautském víkendovém výletu ozkoušeli jak se kouří pampeliškový stonek a od té doby ani ťuk :-D fuj to Vám byl blevajs, dodnes si i chuť vybavím bleee :-D

14 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 7. ledna 2012 v 22:46 | Reagovat

[12]:Při třech synech a nás obou nekuřácích jsem vyzkoušela osvědčenou metodu: tak v 11 (teď by se to muselo udělat už v 7-8 letech) jsem klukům nechala před námi vykouřit cigaretu. Byly to po prvé maďarské Fecske- silné jako Partyzánky a po druhé (o 18 let později) Marsky, a museli je vykouřit alespoň do poloviny. Hořko v puse, skoro zle a zkušenost, kterou s kamarády oddiskutovali tím způsobem, že to znají a nechutná jim to. Škoda peněz, podle vyjádření nejstaršího syna. Mladší to zkoušel zároveň. Nejmladší s kamarádem, který byl u nás  na návštěvě a jehož rodiče byli kuřáci. Dodnes žádný z nich nekouří. ;-)

15 Ivet Ivet | Web | 8. ledna 2012 v 18:33 | Reagovat

[8]: Takže už víte, že jsem z Prahy Týno a řeknu vám, že kolem mne jsou "jenom" takoví rodiče, kteří dětem zajistí absolutně vše i zlaté semtele!-:)
Tak to tady je - nevím, zda-li je to pro tu další generaci dobré, ale to už je starost těch Boháčů.-:)

16 otavinka otavinka | Web | 9. ledna 2012 v 16:14 | Reagovat

Milá Růži,
díky za pěkné a napínavé počteníčko. Hned
jsem si vzpomenula taky na moje boje s rodiči i na to, jaké byly chvíle na intru a jak mnohem lepší v podnájmu. :-)

17 Jezurka Jezurka | Web | 9. ledna 2012 v 17:28 | Reagovat

Já zase přiznávám, že jsem na intru nikdy nebydlela, tak aspoň poznám, jak to někde fungovalo, ne? Těším se na další pokračování, Růženko!

18 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 9. ledna 2012 v 19:57 | Reagovat

[16]:
Děvčata díky za projevenou přízeň a hlavně zvědavost. Snad to zvládnu brzy.
[17]: ;-)  :-D

19 Týna Týna | 10. ledna 2012 v 20:21 | Reagovat

[18]: už aby to bylo :-) nemůžu se dočkat a určitě nejsem sama! :-D

20 Týna Týna | 10. ledna 2012 v 20:22 | Reagovat

[15]: Ivet já mám skoro pocit, že žiju na jiné planetě, tady naopak kolem jsou rodiny téměř sociální případy :-D snad je to tím, že jsme malá vesnička na konci kraje, kdo ví :-) my jsme podle mne lepší průměr a i pro nás by zatím druhé dítko bylo luxus :-( ale to přijde časem :-)

21 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 16. ledna 2012 v 20:05 | Reagovat

[20]:Týno, ale říká se, že kde se uživí tři, uživí se i čtyři. Asi jdou stranou jiné vysněné výdaje, tak to je.

22 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 22. ledna 2012 v 8:37 | Reagovat

Konečně dostává holka rozum :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Jde se spát, díky za návštěvu a na shledanou...

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx