♥♥♥♥♥♥♥♥


Hodný manžel - 12.

5. prosince 2011 v 0:11 | Ruža z Moravy |  Moje povídky
Josef dostal byt v podnikovém paneláku. Byly tam byty dva a půl pokojové i třípokojové. Samozřejmě chtěl ten větší, ale nakonec ho dostala rodina s 3 dětmi . Oháněl se tím, že mají také tři, ale když řekl o vdavkách dcery, vlastně dal najevo, že ona a prostřední dcera už s nimi nebudou. . Nakonec ten dva a půl pokojový jim snad bude stačit.
Stěhovali se a Josef si z domu odvezl nábytek, který nejnutněji potřebovali. Velké masivní kusy ještě po bývalém majiteli se do paneláku nevešly, ale co šlo, tak si vzal. Eva se Zdeničkou se zařídily docela prostě, jen nejnutnější věci. Dokonce komodu po babičce Eva nechala v domě, aby ji děvčata ohlídala.


Eva po dohodě se Zdeničkou i Josefem obsadily dvě menší místnosti a Josef nakonec zůstal v tom největším pokoji. Byla tam televize a tak souhlasil. Rozkládací gauč byl na spaní docela pohodlný. Míval v noci bolesti a chodil někdy do kuchyně a na záchod , tak aspoň nerušil. S Evou nijak zvlášť poslední dobou nemluvili, jen se tak míjeli. Josef se však začal zajímat o to, kolik Eva vydělává. Dělal to sice i dříve, ale po události s milenkou se držel zpátky, byl rád, že Eva se nezajímá o jeho příjmy.
Jednou jí po návratu z práce řekl, že by měli udělat pořádek v penězích. On se stará o auto, které má v garáži u domu, postaral se o byt, který platí z výplaty v práci, ostatní faktury za elektřinu a plyn by měla platit Eva ze svého.

Eva měla samozřejmě výplatu nižší a kupovala domů jídlo a potřebné věci, tak se bránila, že ho přece nebude živit a ještě platit další výdaje. On má přece slevu na dani na děvčata a rodinné přídavky na Marušku i na Zdenku a přitom jí domů nedává nic . To co koupí, většinou sám spotřebuje. Naštvalo ho, že se tak bránila a obořil se na ni, co si to dovoluje. Řval na ni: ,,Jsi pitomá, nevzdělaná, mohla jsi mít lepší místo, kdyby ses snažila. Navádíš holky proti mně děláš ze mne tyrana."
,,Jako bys nebyl..." Josef se rozpřáhl a chtěl jí vlepit políček, v tom se objevila ve dveřích Zdenka, kterou neslyšeli přijít a zakřičela na něj: ,,Nech ji, co si to dovoluješ bít maminku?" To ho sice zarazilo, že Evu neuhodil, ale ohnal se po Zdence a udeřil ji do tváře tak silně, že se zapotácela a vrazila hlavou do dveří. Ty měly skleněnou výplň, která se rozbila a Zdence rozřízla pravou tvář.

Eva okamžitě popadla Zdeničku, která si držela krvácející tvář a snažila se jí dát první pomoc. Přiložila na tvář velký čistý ručník a zavolala telefonem, který měl Josef jako ,,důležitý" zaměstnanec zavedený, sanitku. Nechtěla se Zdenkou chodit ven, uložila ji na gauč a snažila se zastavit krvácení. Josef se sebral a vyběhl ven na chodbu. Chtěl nějak vysvětlit co se stalo. Když přijela sanitka, honem na chodbě sanitářovi vysvětloval: ,, Dcera zakopla v pokoji o práh a narazila hlavou do dveří, rozbila sklo a řízla se do tváře. Honem ji odvezte k doktorovi ano? Je určitě v šoku, bude mluvit z cesty. Víte, ona je trochu divná." Eva chtěla jet s dcerou. Sanitář jí řekl, že může, ale jen ona. Josef se cpal do auta také, chtěl si ohlídat, aby Eva nemohla říci, co se skutečně stalo. ,,Ne, jen jeden!" Trval na svém sanitář. Než Eva zavřela za sebou dveře , jen zasyčel: ,,Zkus něco říct, pomysli na to, co by lidi řekli o naší rodině. Nepřej si mne. Skončíš v blázinci!"

,,Zmrzačil jsi holku, to je konec. Povíme si to, až přijdu zpátky. " Zdence museli tvář zašít a vypadalo to, že bude mít už napořád jizvu na tváři. Slíbili jí však, že po úplném vyhojení časem udělají možná plastiku, pokud se jizva nezacelí tak, aby nebyla vidět. Zdenka chtěla říci, jak se jí to stalo, ale nakonec i sama Eva ji přemluvila, aby nic neříkala. Otce by možná potrestali, ale ony by z toho měly jen popotahování a výslechy na policii a bůhvíjak by to dopadlo. Možná by věřili víc otci. Nechají si to pro sebe.

Josef byl nějaký čas zkrotlý, bál se ostudy i trestu. Eva ani Zdenka si ho nevšímaly, vyhýbaly se mu. Když přišel domů, obyčejně, pokud byly doma, tak se sebraly a odešly na návštěvu k Janě a Marušce a vrátily se až navečer, kdy Josef odešel pryč, do hospody, kde mlčky sedával a pozoroval při jednom pivu ostatní hosty. Dělali si z něj potají legraci, říkali mu mezi sebou fízl a občas se s ním některý chlap, který ho moc neznal i bavil. Josef si hlavně stěžoval na své zdraví, o rodině ani práci moc nemluvil.

Jana se provdala za chlapce, se kterým chodila už delší čas. Otce na obřad sice nezvala, ale on věděl, kdy má mít svatbu a objevil se tam. Nechtěli dělat rozruch, tak ho tam nechali. Byla to malá svatba, po obřadu a fotografování zašli svatebčané do hotelu, kde měli zajištěn oběd. Pak se šlo domů, kde bylo napečeno nějaké cukroví a pití a poseděli společně. Josefovi řekla přímo nevěsta Jana, že nemá kazit svou přítomností všem náladu, stačí, že přišel na obřad a oběd. Kvůli lidem ho tam nechali, ale teď ho zde nechtějí. Urazil se a beze slova odešel do svého bytu v paneláku.

Pokračování příště....
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Zdeněk Zdeněk | 5. prosince 2011 v 2:09 | Reagovat

No vida Ruži,jak jsi to brzičko dodělala.Já myslel,že kuknu až ráno,ale mám zase potíže ze spaním a bolí mě záda,že nespím,tak jsem si to hned přečetl.Jo,chlapi jsou lumpové,obzvláště,když čuchnou k mladé milence.Měl by se od nich pakovat a neztrpčovat jim život gauner. :-D

2 týna týna | 5. prosince 2011 v 9:38 | Reagovat

[1]: s chlapama je to těžký a bez nich to nejde a neměl byste z jedné špatné zkušenosti dělat pravidlo :-)

Ruži to jsem zvědavá co z toho ještě bude, toho bych asi hnala svinským krokem, ikdyž tehdy těžko no :-(

3 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 5. prosince 2011 v 13:47 | Reagovat

[2]:Týno, ono tehdy bylo skoro jako dnes. To je případ od případu. Kdo se navenek jeví jako hodný, těžko přesvědčíš lidi, že není takový, jak se jeví. Před lidmi klidný, skoro nemluva, skromně vypadající, šetrný, kdo by věřil, že doma je despota, kterému se raději každý člen domácnosti vyhne. A manželka se za to stydí. Čím je starší, tím hůře se život  mění. ;-)

4 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 5. prosince 2011 v 15:35 | Reagovat

Před časem jsem napsal do kavárny pár příspěvků o "tatovi a mamě". Nebylo to sice tak vyostřené, jako zdejší HM, ale taky žádný med. Snad horší bylo jen to, že si "tata" omotal oba kluky ( na něž mama spoléhala ). Právě peníze byly tím, co rodinu dělilo na "silnější" a slabší část. Teď už je "tata" dva roky v zemi, ale vztah "kluků" ( dnes přes 45 let ) pomalu sklouzl do "tatovských kolejí".
Máma má malý důchod, bydlí v upraveném bytě ve dvoře a starší "kluk" rozvedený, ji využívá.
I v rodině je nutné stát na svém a nevzdávat svoje práva a postavení v bláhové naději, že časem se vše zlepší.
Právě naopak, kdo zneužívá jiného má tendenci k prohloubení svého jednání.

5 Lydie Lydie | 5. prosince 2011 v 16:05 | Reagovat

Tak už se zase těším na pokračování.

[3]:
Tak to máš Ružo naprostou pravdu. :-D

6 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 5. prosince 2011 v 16:17 | Reagovat

[4]: Někdy se děti obrátí proti utiskovanému, vyhovuje jim to zřejmě později. Ale mama by se neměla dát, tady je taky takový případ, že dcera využívá matku, její synové také a ona, přestože je to velmi inteligentní žena se jim nedovede postavit. Sama se uskrovňuje, všechno platí a kluci ji jen vyssávají. Kdybych zjistila, že některý potomek nedělá, ač by mohl a čeká jen na mé peníze- to by se načekal. :-(

7 Ivet Ivet | Web | 5. prosince 2011 v 17:10 | Reagovat

Jo tenkrát nějaké "domácí násilí" neexistovalo, bylo prostě v pořádku, že muž často ženu bil, ale nesměl se o tom nikdo dozvědět, jinak by jí zbil ještě víc. Dneska? Dneska dá máma dítěti právem pohlavek a to volá Linku bezpečí. Děti jsou rozjívené a roupama nevědí coby. Tuhle se takový rozvívený rarach válel po podlaze v obchodě a máma NIC. Lidi ho obcházeli a pomalu se ho báli - divná doba...Miluji malé děti, ale takovou mámu bych asi nejdřív převychovala. Tohle jsme MY nebo naše děti nikdy nedělali a přitom si pamatuji jen takový rodičovský "výprask" páskem přes zadek ("jako výprask" :-)) Sice jsem Růženko odbočila, ale už teď se těším na pokračování příběhu - moc! :-)

8 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 5. prosince 2011 v 17:35 | Reagovat

[7]: S tím bitím to nemyslíš vážně, že? Já jsem se za svého mládí kromě výjimek, o kterých to lidé věděli, s bitím ženy nesetkala. Třeba v naší i okolních rodinách by si to muži nedovolili. Spíš mi připadalo, že ty ženy muže nějakým specifickým způsobem ovládaly. Nikdo sice svatý nebyl, hádky občas byly slyšet, ale násilí jiné- ne!
Babička kolikrát brblala, ale dědeček to s klidem přešel, teta to byl vládce všehomíra a ti mladší jen tak blafkali, ale jinak... ;-)

9 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 5. prosince 2011 v 17:37 | Reagovat

[7]: S těmi dětmi to ale pravda ve více případech je. :-(

10 otavinka otavinka | Web | 5. prosince 2011 v 18:33 | Reagovat

Milá Ruži, tak jsi nám dala zase porcičku zvanou Mikulášská ? Zase se máme na co těšit. Je to napínavé. Jsem zvědavá jak ten muž skončí. :-(

11 týna týna | 5. prosince 2011 v 20:20 | Reagovat

[7]: no já bych tu maminku tak honem asi nesoudila, co kdo víme jestli by v tu chvíli pár přes zadek pomohlo...nejspíš také někde četla chytrý článek o tom, že dítě má nechat vyvztekat...
mně se to mluví prckovi bude sedm měsíců, ale je fakt že do budoucna počítám s tím, že pokud poslouchat nebude napočítám do tří a jednu dostane, vlastně už teď používám náznak plácnutí přes ručičku když sahá kam nemá, bohužel než mě bude opravdu chápat co mu chci chvilku to ještě potrvá, ale hranice mít musí už odmala, jinak dopadne jako nejstarší kluk mé sestřenice a to je dost odstrašující příklad ;-)

12 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 5. prosince 2011 v 20:34 | Reagovat

[11]:Dávat dítěti lásku najevo, neznamená nechat je dělat co nemá. Jak se začne poprvé vztekat, když něco nedostane, zůstat klidná a pak říci: Tak teď sis to pokazil úplně, nic nedostaneš a když se budeš dál vztekat, lupnu ti jednu klidně i před lidmi. Já jsem to tak klukovi řekla a když nepřestal brečet ani doma, šoupla jsem ho za dveře kuchyně a : Až se vyvztekáš, přijdi.. Za chvíli bylo ticho a přišoural se do kuchyně. Já jsem začala mluvit o něčem jiném- žádné domlouvání ani vymáhání slibu, že už to neudělá. To se osvědčilo i během let. ;-)

13 Lucerna Lucerna | Web | 5. prosince 2011 v 21:52 | Reagovat

ja som to tusila ze stoho spolocneho byvania nic dobre nebude.. chudatko dievcatko :-| naozaj som zvedava co urobi nabuduce ale urcite sa to nezlepsi 8-O

[12]:  nas bol presvedcivy ergument palica a stanie pri skrini :-D od strednej, ale uz ma nebili lebo sa bali.. ja by som dietatu nedokazala ublizit ale take pacnutie je dolezete. Nie bitka ze si tyzden nesadnes to nie, ale taka ukazka.. pacnutie ano :-) tvoja metoda sa mi ale pozdava najviac, teda ak naozaj tak dobre fuguje :-D

14 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 5. prosince 2011 v 23:35 | Reagovat

[13]: Funguje, kluci jsou - podle jejich manželek- dobře vychovaní a své ženy a děti mají moc rádi. Nikdy je nebili. Od nás kromě nějaké výchovné ,,tlapky" od taty nedostávali. Stačilo jim zakázat něco, co rádi dělali. Ale byli vlastně moc hodní, když to tak procházím a srovnávám s jinými kolikrát. A vnoučata také. Hrozné hračičky. To je lék na zlobení- kdo si umí hrát, nezlobí a k tomu je musí hned zkraje rodiče vést, pohrát si s nimi, než se naučí hrát sami.

15 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 5. prosince 2011 v 23:54 | Reagovat

[13]:Byla jsem na tvém blogu, ale musím to nechat na zítra to hádání sousoší, jinakmáš tam moc hezké fotky ze Žiliny a článek pkný, zajímavý. ;-)  :-)

16 Ivet Ivet | Web | 6. prosince 2011 v 20:48 | Reagovat

[8]: To víš, že jsem to nemyslela vážně, asi jsem to špatně napsala. - :(

17 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 6. prosince 2011 v 21:26 | Reagovat

[16]:No, ani ne, jenže to domácí násilí existuje celé věky. Pročpak se říkávalo už hodně dávno: Co se doma upeče, má se doma sníst. Platit by to mělo jen na intimní život muže a ženy, ale na šikanu a násilí určitě ne. ;-)  :-)

18 Jezurka Jezurka | Web | 8. prosince 2011 v 16:49 | Reagovat

To zase budu zvědavá, doufám, že nebude všechno jen špatné, ale že si děvčata zaslouží už taky kousek štěstíčka.

19 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 26. prosince 2011 v 14:56 | Reagovat

No mám snad výhodu předemnou je další díl. Co dodat já to bití zažila ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

ReklamaJde se spát, díky za návštěvu a na shledanou...

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx