Listopad 2011

Hodný manžel - 11.

27. listopadu 2011 v 22:45 | Ruža z Moravy |  Moje povídky
Josef se zamiloval. Eva nejprve nic netušila, ale později jí došlo, že se hodně změnil. Původně šetřílek, který nepovažoval za nutné moc obnovovat šatník. Stačily mu jedny universální kalhoty tesilky a k tomu vzorované sako, dva svetry- silnější a slabší, pár různých košil, většinou v té době silonových, takže se nemusely žehlit, ale jen šetrně prát a sušit, aby se nepolámaly a nevypadaly zmačkané. Jeden sváteční oblek tmavý a jeden světlý na léto. Nějaký kabát mu zůstal ve skříni po bývalém majiteli. Nechal si ho upravit a chválil, že je z vlny, kvalitní.

Je zrovna čas nejen na perníčky...

23. listopadu 2011 v 21:19 | Ruža z Moravy |  z gastronomie krajů i lidí
Musí se to péci v předstihu. Co? No přece perníčky !
Jak uvidíte jsou na zdobení perníku šikovné ženy.
Následující výtvory jsou označené jmény a určitě byste je někde našly na internetu.
Pro své čtenáře jsem využila emailu- obrázků překrásných perníčků. Můžete se kochat, inspirovat, vybírat, který výrobek se vám líbí.
Některé jsou zdobené bohatě, některé méně, ale jsou pěkné všechny.Nejen Trávovníček má opět starosti.

20. listopadu 2011 v 20:07 | Ruža z Moravy |  pohádka pro děti
Pískovníček měl na pískovišti pěkný , nenápadný pískový domeček. Chodíval málokdy jinam, ale nebylo to tím, že by se mu nechtělo. Byl takovým střediskem, kam se chodili radit nebo jen tak postěžovat ostatní skřítci. Stalo se, že se jich sešlo i víc, aniž by se domluvili. Po seznámení s dalšími skřítky nemohl prakticky skoro vůbec někam chodit. Stále ho někdo navštěvoval. Někdo jen tak, popovídat si, jiný, jako třeba zrovna tento den Trávovníček, který si přišel postěžovat.

Řidič srazil dvě děti v Hradci Králové.

19. listopadu 2011 v 22:30 | Ruža z Moravy |  lidé kolem nás


Nemám slov, ale to video sem dávám proto, aby se lidé nedohadovali, jak se to stalo. Důvod jízdy toho člověka není znám, ale následky jsou hrozné. Nebudou ani méně strašné pro prarodiče dětí, kteří s nimi byli, o rodičích nemluvě.Hodný manžel - 10.

16. listopadu 2011 v 23:47 | Ruža z Moravy |  Moje povídky
Po smrti maminky se Eva cítila sama. Měla strach, že se Josef k ní bude chovat hůře, když se jí nemá kdo případně zastat. S dcerami si rozuměla a měla dojem, že jsou k ní nějak hodnější. Nezlobily sice ani dříve, bály se trestů otce, ačkoliv máma na ně nikdy nežalovala, vždycky si něco našel, aby je mohl peskovat. Nebyl v práci už tak mocný, dokonce se tam hovořilo o změnách a Josef si byl jistý, že někteří kolegové by se ho rádi zbavili. Bylo vidět, že má starosti a na rodinu neměl moc času.

Skřítkové se sešli.

13. listopadu 2011 v 20:11 | Ruža z Moravy |  pohádka pro děti
Kolem pískoviště se usadili skřítkové od paneláků. Byli tady Pískovníček, Trávovníček, Skalkovníček, Mechovníček, Stromovníček, který se nechtěl usadit, ale trčel na větvi nedalekého keříku, Kytičkovníček, ten zase brouzdal okolo a hledal nějakou kytičku v posledních zbytcích trávy. Šlapal ale jen po spadlém listí. Brblal si něco pro sebe a byl smutný. Cestovníček si držel bradičku a něco si mumlal. Kamenovníček se posadil na blízký kámen a moc si lebedil. Panelákovníček si držel prstík na uchu a třepal hlavou. Jen Zvoníček si mnul ruce a byl rád, že je tak všechny pěkně sehnal.

Inspirace na dárek pro rodiče i prarodiče?

12. listopadu 2011 v 21:52 | Ruža z Moravy |  Návody, ruční práce,zkušenosti
Žádné, pletení či háčkování, ale nabízím vám způsob, jak potěšit maminku, babičku vlastně kohokoliv v rodině.
Stačí k tomu jen co nejjednodušší kalendář, samozřejmě na příští rok, pár různých rodinných fotek s přibližným námětem pro ten který měsíc
fixy, pastelky, lepidlo, nůžky. Fantazii se meze nekladou.

Skřítkové se připravují na zimu.

11. listopadu 2011 v 21:18 | Ruža z Moravy |  pohádka pro děti
Pískovníček Zvoníčkovi radil, kam ještě dát zprávu, že se mají skřítkové sejít. Skalkovníčka měl blízko, také Stromovníček nebyl daleko, Trávovníček se coural v okolí domů a hledal ještě zelenou, trochu vyšší trávu. Kytičkovníček nebyl moc vidět, Zvoníček ho našel ve zbytku podzimních kytiček u protějšího domu . Záhon, kde většinou v létě pobýval, už byl zrytý a jen opadávající větvičky keříků smutně trčely nahoru.


Stromy mezi domy byly ještě krásně zbarveny, ale skřítkové cítili, že to tak dlouho nepotrvá, listí opadá a zůstane jen jehličí na celoročně zelených stromech.
Skřítkové, kteří žijí u panelových domů, se několikrát v roce scházejí. Nejčastěji to bývá na jaře, kdy zjišťují, jak který přežil zimu, v létě jen tak po skupinkách, podle situace a událostí , na podzim zase zjišťují, jestli se nějaký nový skřítek nepřistěhoval. Buď dobrovolně po dlouhé namáhavé cestě nebo náhodou. Stávalo se totiž, že s rodinou, která se přistěhovala do některého z paneláků přijel i nějaký skřítek spící v některé krabici. Když se probudil, moc se divil, kde se octl.

Víla Bubuška zachraňuje.

10. listopadu 2011 v 23:30 | Ruža z Moravy |  pohádka pro děti
Víla Bubuška se posadila na lavičku v parku. Byla unavená. V úseku, který měla na starosti bylo pořád co zachraňovat. Nastával zvětšený provoz. Byl konec listopadu, počasí bylo sice chladné, ale bez sněhu. Tentokrát sv. Martin na bílém koni nepřijel. Lidé chodili, auta jezdila a mezitím se proplétaly děti. Menší většinou s rodiči, větší samy nebo ve skupinkách.Bubuška čekala, jestli se ozve signál, že je jí někde třeba.

Nejhůře se cítila, když viděla, jak někdo okrádá druhého člověka a ten si toho ani nevšimne a pak se diví, když má někde platit a peněženka, či kabelka nikde. Jednou se rozlobila na skupinku větších kluků, kteří obklopili dva menší kluky a chtěli, aby jim dali všechny peníze, co mají u sebe. Bubuška se rozhodla rychle , vzala na sebe podobu toho největšího z nich a začala se s nimi dohadovat, aby toho nechali.


,,Kde ses tady vzal? Ty nejsi Roman a jsi jako on! Šílíš, vždyť jsme se domluvili, že si od někoho ,,vypůjčíme", ne? A vůbec - nejsi z naší party, nepleť se mezi nás, nebo dostaneš pár lepanců."
Zatím co se tak jeden z kluků s Bubuškou dohadoval a druzí na ně vyvaleně koukali, ti dva malí kluci toho využili a utekli.
,,Je to možné, co se tady vybavuješ, ti malí utekli. Tak žádnou korunu neseženem." Naštvaně se otočili na kluka -Bubušku, ale ta už byla od nich daleko. Tak to bylo skoro jednoduché, vzpomínala na tu příhodu.

Zazněl signál a Bubuška se rozhlížela odkud. V tom hluku a množství aut ho sotva postřehla. Najednou uviděla u vchodu jednoho velkého domu schoulenou postavu. Přiletěla blíže a viděla, že je to mladá žena. Lidé chodili okolo a nedívali se na ni nebo tam vrhli jen krátký pohled a odvrátili se.,, Zase nějaká feťačka, kdyby raději zalezla do domu," říkali si.
Bubuška však viděla, že mladá žena je těhotná a má asi bolesti a proto se tak choulí. ,,Pročpak nic neříká? Mohla by zavolat o pomoc!" Žena si však držela břicho, tiskla na něj igelitovou tašku , ve které něco měla. Možná nákup.

Byla to zvláštní situace a Bubuška se musela rychle rozhodnout. Vzala na sebe její podobu a snažila se zachytit někoho , kdo by jí mohl pomoci. Nikdo si jí nevšímal. Ta žena byla zřejmě hluchoněmá, protože Bubuška na ni mluvila, ale ona se na ni jen podívala a zakroutila hlavou, že ji neslyší. Vydávala jen zvuky, jako by chtěla mluvit, ale nebylo jí rozumět. Co dělat? Bubušce věděla, že ji ostatní lidé nevidí ani neslyší a přitom chtěla ženě pomoci. Ta žena ji však viděla. Bubuška vzala její ruku a natáhla ji k právě procházející starší paní. Pak ji zase položila ženě na břicho a naznačila, že má bolesti. Paní okamžitě pochopila.

Pak Bubuška ruku té ženy, která zřejmě sama nebyla schopna bolestí se projevovat, položila na její ucho a pak rty a naznačila tak, že neslyší a nemluví. Druhá paní okamžitě vytáhla mobil a někam volala. Za pár minut se ozvalo houkání sanitky a bylo dílem pár minut a mladou ženu vezli do nemocnice. Bubuška seděla ve voze sanitky u hlavy mladé ženy, chtěla vědět, jestli se o ni někdo postará a jak se ta žena bude domlouvat.

Nebylo však ani třeba. V nemocnici se ženy ujala lékařka a sestra a ona jim sama podala igelitku, ve které měla připravené doklady: zdravotní a těhotenský průkaz, občanský průkaz. Navíc tam měla i papír, na kterém bylo číslo, kam poslat zprávu, kdyby se jí něco stalo a pár osobních věcí. Později se vysvětlilo, proč byla sama. Muž odjel na služební cestu a netušil, že jeho žena dostane předčasné bolesti. Odvezli ji hned na sál a netrvalo dlouho a na světě bylo krásné děvčátko.

Bubuška i ostatní byli svědkem zázraku. Žena najednou promluvila . Řekla ,,Moje děťátko." Měla trochu divný hlas, protože se moc neslyšela. Sluch se jí nenapravil, velice málo slyšela jen na jedno ucho, ale už to, že mohla aspoň mluvit , bylo štěstím. Bubuška splnila svůj úkol a mohla se starat o další potřebné lidi. Měla radost. Vždyť je na světě další človíček a jeho maminka mu bude moci vyprávět i pohádky.
A pak se ozvalo další zvonění , ale o tom zase někdy jindy...Hodný manžel - 9.

9. listopadu 2011 v 19:33 | Ruža z Moravy |  Moje povídky

Otvíraly jeden šuplíček za druhým: v prvním byly naskládány krásné kapesníčky. Každý jiný. Jeden vyšívaný v r
Jana a Maruška položily babiččinu komodku na postel. Byl to vlastně nástavec - taková horní část starodávného psacího stolu. Po stranách byly dvě patra šuplíků s kovovými ,,sklápěcími" kroužky na vytahování, uprostřed pak přihrádky, zřejmě na nějaké listiny. Pod celou plochou komodky pak byly ještě čtyři širší šuplíky, které měly zámky. ,,Kdepak jsou od nich klíčky?" zeptala se Maruška.

Hodný manžel -8.

7. listopadu 2011 v 17:02 | Ruža z Moravy |  Moje povídky
Zdálo se, že bude vše klidnější, ale nastaly problémy s maminkou Evy. Byla na tom velice špatně. Josef se začal zajímat, jak to bude s domem a zahradou. Vyptával se Evy, ale ta tvrdila, že maminka všechno zařídila a jí to je jedno, jak. Přece mají kde bydlet, dům nepotřebují a bratr také ne. Děti jsou ještě malé na to, aby je museli nějak zajišťovat. Samozřejmě mu neřekla, jak to maminka v době, kdy byla často s Evou a jejími děvčaty, zařídila.

Hodný manžel -7.

3. listopadu 2011 v 0:00 | Ruža z Moravy |  Moje povídky
V domě Josefa a Evy vládl smutek. Lékaři jim sdělili, že syn je v nebezpečí života. Josef je žádal, aby ho operovali za každou cenu, Eva stále doufala, že se to u tak malého dítěte spraví a operaci budou moci provést až bude větší. Lékař jí totiž řekl, že na 99 procent by syn operaci v současném stavu nepřežil. Plíce není dorostlá a má ještě víc nedostatků v drobném tělíčku. Upřímně jí řekl, ač to tehdy nebylo zvykem, že to dítě nebude nikdy v pořádku, pokud toto období zdolá.

Půjčujete si na dárky, dovolenou?

2. listopadu 2011 v 21:55 | Ruža z Moravy |  lidé kolem nás
Půjčit si peníze je občas nutné. Na bydlení, zařízení bytu, spotřebiče a pod. Kolem je hodně nabídek různých bank, společnostíi, institucí i lidí. Reklama láká: Zavolejte si třeba pro 50 000 za 999 Kč měsíčně. Ručitele nepotřebujete, neplatíte žádné poplatky za vyřízení nebo předčasné splacení půjčky. Chodí i letáky. Podle předpisů musí být napsány podmínky. Na ty si však musíte vzít lupu a pozorně je číst, abyste přišli třeba na následující příklad:

Listopadová Kavárna u Ruži.

1. listopadu 2011 v 0:00 | Ruža z Moravy |  Kavárny-povídání s lidmi
Vítám vás všechny v předposlední Kavárně tohoto roku a věřím, že se budeme spolu i nadále dobře bavit o všem možném.

Dávat téma je skoro zbytečné, je dáno dobou, podzimem, vlastně už zimou, která přináší nejen starosti různé, ale i radosti. Přiznám se :
Nemám moc ráda zimu, hlavně proto, že toho na sebe musím oblékat více než v teplých dnech letních. Je více prádla, které se hůře suší, ve skříních přerovnáme svetříky, vesty, teplé blůzky i kalhoty a ty lehké věci dáváme dozadu, či dokonce nahoru do těch méně přístupných přihrádek.Jde se spát, díky za návštěvu a na shledanou...

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx