JSOU TŘI ETAPY ŽIVOTA: MLÁDÍ, STŘEDNÍ VĚK A VYPADÁTE DOBŘE!


Není tohle také diskriminace?

29. září 2011 v 23:24 | Ruža z Moravy |  lidé kolem nás

Malí to mají těžší!!!
Není to nic o rase, národnosti či vyznání, ale posuďte sami.
Člověk má nějaké genetické dědictví, ovlivněn je také stravou v ranném dětství (to mám vyčtené), způsobem života, když se vyvíjí. U dívek a jistě i chlapců je jeho vzhled ovlivněn i tím, jak brzy ,,dozraje". (To prý ovlivní podvěsek mozkový, který má vliv na růst člověka a časnějším dozráním se ztrácí a růst se přestává- můj případ.)

Nevím ale, čím to je, že lidé se dívají na lidi malé vzrůstem jako na nějakou nedokonalou bytost. Jako by výška byla zásluhou. Pak není divu, že se občas vyskytne člověk, který, ač malý vzrůstem zahýbe lidskými dějinami, většinou negativně (viz Napoleon), někdy dobře (Karel IV. nebyl také moc vysoký) a pak se podle jeho některé vlastnosti pojmenovává i nepříliš kladné chování člověka (napoleonský komplex).

Tak to by stačilo jako úvod k tomu, co vám chci sdělit. Jsem vzrůstu malého, který sice většinou nevadil chlapcům, když se o mne zajímali, nevadil ani v tom, že jsem klidně porodila vzrůstem spíš vyšší syny, kteří mají i vyšší potomky. Jak se mezi nimi mohu cítit? Kdybych je tak nemilovala, štvali by mě jen při pohledu na jejich tvářičky, když musím zavracet hlavu a dávat pozor, aby o mě nezakopli.,, Bábi, ty jsi nejmenší v rodině!"
Předpovídal mi to jeden můj ,,vtipný" bratranec, když mi říkával :,, Ty budeš dobrá maminka. Děti budou říkat: ,,Tatínku, dej nám maminku na stůl, my si s ní budeme hrát!", pitomec, štval mě. Ještě více mě mrzelo, když jeden mnou tajně milovaný 185 cm vysoký mladík mi v souboru říkal ,,Prtě". Také se nahlas divil, jak to, že mu se se mnou tak dobře tancuje, když jsem o tolik menší než on. Já se natahovala na špičkách, obkračovala nohama, jak se dalo , snažila se...

To všechno je nic proti tomu, co jsem zjistila na všech možných místech, kde jsou zrcadla. Nejvíce tedy na toaletách. Hodnotím od určité doby restaurace, kavárny, hospody , zařízení , úřady podle toho, jak vysoko mají na toaletách zrcadlo. Jak má taková malá ženská a vlastně nejen ženská zhodnotit, jestli není rozvrkočená, umazaná atd., když se ani při výskoku v zrcadle nevidí? Říká se, že podle toalety poznáš, jak jsou v té hospodě čistotní. Poslední dobou jsou opravdu na vyšší úrovni. Jenže i ta zatracená zrcadla! Jen ta naše sousední nová restaurace je má krásně rovnou nad umyvadly, přes celou stěnu a já se v nich vidím! Při umělém osvětlení pak vypadám docela ucházejícně, spokojeně si umyji ručičky, přečešu vlásky, přimaluji drštičku a jdu.

Všimněte si, že v supermarketech jsou také regály hnané do výšky, a tím některé zboží nedostupné, nenápadné dvouschůdky nikde a mrňous aby prosil kolemjdoucí vysoké lidi o podání zrovna toho zboží, co nutně potřebuje a ono je na horním fochu. Útrpný úsměv a ochota pak člověka dělá ještě menším a menším... V autobusu jsem také na tyč nedosáhla a klátila jsem se a točila kolem tyče u vchodů nebo pevně držela opěradla na sedadle nejbližším. Do schodů do vlaků mi musel skoro vždy někdo pomáhat. No, jsou už i nízké schody nebo peron vyšší.

Nakonec jsem byla naštvaná i v nemocnici, kde bylo na pokoji zrcadlo sice stejné podlouhlé jako máme doma, ale pověšené na rozdíl našeho na šířku a tím pro mne nedohlédnutelné. A na WC taky tak. Jen díky malému zrcátku v pudřence( bez pudru) jsem mohla kontrolovat, jak se mi hojí herpesem simplex znetvořená pusa a nos.

Doma to řeším podlouhlým zrcadlem nebo dvěma nad sebou. Vím, že přijde doba, kdy se do zrcadla budu dívat minimálně a tak se na to těším. No vidíte a velkým lidem to vůbec nevadí, že malí lidé mají navíc ke všem stejným starostem jako oni ještě takovéto. A teď už skoro slyším: ,,Tvoje starosti na mou hlavu."
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Zdenka-matka Zdenka-matka | 29. září 2011 v 23:45 | Reagovat

Dřevěnou stoličku máme doma v koupelně u umyvadla a zrcadla :-) Dříve bývala u nočního stolku, či psychy zrcadla hodně nízko :-)

2 ruža z Moravy ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. září 2011 v 0:02 | Reagovat

[1]:To my máme UH stoličku v kuchyni, pokoji menším, kde jsou i schůdky vedle dveří schované, ve větším pokoji pod židlí malou dřevěnou stoličku, na balkoně takovou tu ,,dřívější cívku" od bavlny, s nápletem nahoře, kdybych potřebovala ,,nastavit".Z předsíně sedací stoličku  přemisťuji do koupelny, aby se mi lépe lezlo do vany. Ach jo, přestoličkováno, jak tak koukám. :-(  :-!

3 SISI - měsíční svit SISI - měsíční svit | Web | 30. září 2011 v 0:36 | Reagovat

NO JO,KAŽDÝ TOUŽÍ PO NĚČEM,CO NEMÁ.AŤ UŽ JE TO VÝŠKA,VÁHA,ROVNÉ NEBO KUDRNATÉ VLASY,MALÝ NOS,NEODSTÁVAJÍCÍ UŠI,MODRÉ NEBO NAOPAK HNĚDÉ OČI,VELKÁ PRSA NEBO MALÁ PRSA A TAK DÁLE....
TO,ŽE JE KAŽDÝ JINÝ,JE PŘECE TAK PĚKNÉ,ROZMANITÉ A JE PAK VÝBĚR!!! :-)
JÁ OSOBNĚ MĚŘÍM 170 CM A NE ŽE BY MI TO NĚJAK VADILO,PROTOŽE JE TO VLASTNĚ TAKOVÝ PRŮMĚR,ALE SPÍŠ JSEM CHTĚLA BÝT DŘÍV TROCHU MENŠÍ.VŽDYCKY SE MI LÍBILY HOLKY A ŽENY NIŽŠÍHO VZRŮSTU.PŘIŠLO MI TO MILÉ A ŽENŠTĚJŠÍ,MOŽNÁ MENŠÍ VYPADAJÍ I MLADŠÍ,NEVÍM...KAŽDOPÁDNĚ SE MI LÍBÍ VÍC MENŠÍ ŽENY,ALE JSEM RÁDA,KDYŽ SE MEZI NÁMI POHYBUJÍ I VYSOKÉ.TAK VYNIKNE I TA MALÁ I TA VELKÁ! :D  :D NAPŘÍKLAD IVANA CHÝLKOVÁ JE VYSOKÁ A MNĚ SE LÍBÍ MOC! KDYŽ JSEM NA NÍ BYLA V DIVADLE,VŮBEC MI VYSOKÁ NEPŘIŠLA.ASI TO JE HODNĚ O SEBEDŮVĚŘE.HELENA RŮŽIČKOVÁ SE TAKY DOKÁZALA SE SVOJÍ POSTAVOU NEUVĚŘITELNĚ LADNĚ POHYBOVAT. :-)
TAKŽE ZÁVĚREM TI PŘEJU RŮŽENKO,CO NEJNIŽŠÍCH ZRCADEL VE VEŘEJNÝCH PROSTORÁCH. :D  :D

4 Hanako Hanako | 30. září 2011 v 7:43 | Reagovat

Ružo, proč tolik pesimizmu? Měla jsem 17Ocm(už rostu do země) a jako dívčina jsem nesnášela lidovou píseň :"Hajha husy do pšenice, hajha husy do žita, lepší je ta malá holka, nežli je ta veliká. Ta malá se sama točí, a ta velká nemůže, ona čeká na chasníka, až jí chasník pomůže." Copak jsme my větší nějaká kopyta? Ve starším věku se jen někteří galatní muži namáhali, aby vám ve vlaku pomohli dát na polici kufr, ona tam ta velká paní(tetka) dosáhne. Tak vidíte, každá výška má své zápory a přednosti.

5 Naďa Naďa | Web | 30. září 2011 v 9:41 | Reagovat

Jsem vzrůstu standardního, ale v hypermarketech taky nedosáhnu! A ti velcí? Taky mají své problémy, někdy si otloukají hlavu v metru :-)

6 kraken kraken | 30. září 2011 v 12:54 | Reagovat

Existuje biologické pravidlo, které říká, že pokud nějaký živočišný druh začne zvětšovat svou velikost, směřuje k vyhynutí. V případě lidí by se žádná velká škoda nestala. :-P

7 Ruza z Moravy Ruza z Moravy | E-mail | Web | 30. září 2011 v 13:50 | Reagovat

Měla jsem kamaráda, měřil 185 cm. Všiml si mne jednou a dal se se mnou do řeči. Ten mi řekl: kdybys byla o 10 cm větší, byla bys sexbomba. Rozporuplné pocity se mne zmocnily- dobrý, že si myslí o mé postavě něco dobrého, ale s podmínkou výšky. Teta mi říkávala: Buď ráda, že jsi normálně rostlá i když v menším vydání. Chlapi mají rádi spíš menší ženské, připadají jim asi méně nebezpečné. Samé útěchy: Kdyby byly v čepici ryby.....
Tomu kamarádovi jsem se zase smála: Jak je tam nahoře. Prý vzdušno a jak tam dole? Trochu dusno až smradlavo...A smáli jsme se. ;-)

8 ruža z Moravy ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. září 2011 v 13:54 | Reagovat

[6]:Tedy tohle, berete to nějak zostra. Musíme si říkat: ještě není tak zle, aby nemohlo být hůře, ale zrovna vyhynout? Ještě nějakou tu desítku let počkejte, ne?

9 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 30. září 2011 v 14:29 | Reagovat

Mám vnučku ( 23 let ) a měří úředně 156,3 cm. Hlásila se před časem na voj.vysokou školu pro letecké navigátory ( nebo tak nějak ). Při přijímání tam bylo množství lampasáckých děvčat a vnučku nevzali s odůvodněním, že nemá "vojenskou míru" t.j. 155cm. Maturitní vysvědčení, angličtina, PC gramotnost, to vše v zamítnutí nezmínili, jen centimetry.
V holce chytily saze. Sebrala se, šla do brněnské vojenské nemocnice a nechala se v ambulanci úředně přeměřit. Vydali jí o tom papír, napsala si odvolání a papír přiložila. Přišla jí odpověď, Vaše odvolání bylo zamítnuto, protože nesplňujete výběrové kriterium blablabla s odvoláním na výšku zjištěnou při zápisu.
Říkám děvčeti, buď ráda, že ti zelení volové jsou jací jsou, víš to alespoň dopředu a můžeš se jim zdaleka vyhnout.
Napsali jsme spolu dopis rovnou ministrovi obrany s blahopřáním, že má takové tupce a ještě jim za to platí. Samozřejmě, že odpověď nepřišla.

10 ruža z Moravy ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. září 2011 v 14:57 | Reagovat

[9]:Tak to mi připomíná , že jsem žertem navrhovala synovi, aby dělal se svojí štíhlou postavou ,,modela" a přivydělal si-na vysoké škole- ,,Mami, nemám potřebnou výšku a oni mají raději vysoké chlapy a poněkud vymakanější postavy. Tak nic 172 cm holt nestačí.
A to si vemte, že třeba do hradní stráže musí mít všichni stejnou výšku.
Vzpomínám si, když tady kdysi byli Alexandrovci, že do tanečního souboru se všude v Rusku přijímaly tanečnice ve stejné výšce 170 cm( na tehdejší dobu dost vysoké), aby mohly tančit ty tance v řadách -jak když střihne-. No co, jich bylo mnogo, mohli si vybírat... :-D

11 Vendy Vendy | Web | 30. září 2011 v 18:29 | Reagovat

Náhodou si myslím, že tvoje starosti jsou taky starosti. Já sice nejsem žádná extra vejška, ale tyhle problémy nemám. Zatím. Ale dovedu si představit, co vlastně díky tomuto musíš řešit... je to opravdu nepříjemné a otravné. No, mně se zdá, že světem vládne divná představa o velikosti lidí celkově - jako by byl jeden standartní tip. Všimla jsem si toho i u oblečení -všechno (nebo většina) je šita tak, že to snad oblékne nějaká čtrnáctka nebo šestnáctka, ale dospělá ženská se na to může jen kouknout a říct si-kruci, zase nic.
A když už na sebe seženu kalhoty, které mají trochu objemnější obvod kolem boků, tak jsou zas tak dlouhé nohavice, jako by každý kdo má tento obvod boků, musel měřit nejmíň metr devadesát. Takže buď musím courat lemy po chodníku nebo pracně zkracovat.
Ale jedno pozitivní se z toho dá vyvodit - nejsme normativní typy!
Jsme jedinečné originály! :-D  :-D  :-D

12 DRAK DRAK | Web | 30. září 2011 v 20:10 | Reagovat

velcí potřebují všechno velké - oblečení, postel i rakev.... :-D

13 T(h)om T(h)om | Web | 30. září 2011 v 20:28 | Reagovat

Všechno má dvě strany. Já se svými 195i cm mám zase problémy se třeba vtěsnat do sedaček v autobuse, často se musím hrbit a bolí mě z toho záda, třískám hlavou do futer kde malí lidé problémy nemají, špatně sháním oblečení a boty... Takže někdy je možná lepší být trochu menší.
A jak píše Drak, za rakev si taky připlatím :-D

14 ruža z Moravy ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. září 2011 v 20:37 | Reagovat

[12]: No to je pravda, že na šaty, když jsem si je dříve šívala, jsem potřebovala méně látky a výhodně jsem nakupovala v prodejnách textilních závodů (bývalých)i zbytky se slevou.
Na rakev by mi stačila (jak jsem někde psala docela morbidně) krabice od naší chladničky. :-(

15 ruža z Moravy ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. září 2011 v 20:38 | Reagovat

Tady jde ale o ta zrcadla, která jsou mooooc vysoko... :-(  :-!  [:tired:]

16 ruža z Moravy ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. září 2011 v 20:41 | Reagovat

[13]:Nejlepší to mají lidé tak kolem 170-180 cm. Zase by to bylo asi moc fádní. A nebylo by těch bidel v odd. košíkové, volejbalu, v atletice...atd. ;-)

17 Iveta Iveta | Web | 30. září 2011 v 21:21 | Reagovat

Říká se "co je malé, to je hezké!" Malá je například Lucie Bílá, kterou u nás v Motole potkávám dost často a je Růženko velmi, velmi příjemná a milá. Malá je i dívka mého syna, která je mu po prsa. Můj syn měří 185cm a nikdy jim ten rozdíl nevadil - naopak! Je to přeci pěkný pocit, když k mužům můžeme skutečně vzhlížet ne? -:)))

18 ruža z Moravy ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. září 2011 v 22:13 | Reagovat

[17]: Chodila jsem také s chlapcem za studenstkých let, který měřil 184 cm a když jsme spolu šli a chytil mne pod paží, (byla jsem mu sotva po rameno)  málem mne nadzvihoval. Bylo zajímavé, že srovnal krok s mým a pěkně tak krátkými kroky šlapal. Tak jsem se ho raději pak držela já, vypadalo to lépe. ;-)  :-D

19 ruža z Moravy ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. září 2011 v 22:14 | Reagovat

Co je zajímavé, že většinou malí lidé mají dost silný hlas. Jakoby chtělo tělo nahradit to, co mu chybí na výšce. :-P  [:tired:]

20 signoraa signoraa | Web | 1. října 2011 v 21:55 | Reagovat

Já měřím 164 cm, což je průměr, ale jsem nejmenší v rodině. Obě děti mě přerostly, syn má 197 cm a dcera asi 175 cm. Manžel mi říká "prcku". V kuchyni mám štokrdle, abych dosáhla na vysoká místa. V obchodech jsem na tom stejně, naštěstí se mnou chodí muž, tak mi věci z vyšších pater podává.
S tím silným hlasem máš pravdu. Dcery tchyně je opravdu maličká, nevím kolik měří, ale je o dost menší než já. Ale své tři syny dokáže svým hlasem "srovnat". :-D

21 ruža z Moravy ruža z Moravy | E-mail | Web | 3. října 2011 v 15:56 | Reagovat

[20]:Máš pravdu, ale on se hlas musí také ,,cvičit". Vedla jsem Dívčí klub, kde bylo průměrně 16 rozjívených děvčat. Byly moc fajn, ale někdy, zvlášť když jsme šly do sálu nacvičovat třeba ,,ladnou chůzi" při předvádění modelů s končilo to různými tanečky, jsem je musela svolávat silným hlasem. A v Sokole v tělocvičně jsem posloužila občas , když někoho chtěli zavolat. Když volám na muže do pokoje, že je OBĚD, většinou to skončí :,, Neřvi, tak  hluchej zase  nejsem!" ;-)

22 jezura jezura | Web | 4. října 2011 v 18:18 | Reagovat

Milá Růženko, z toho si nic nedělej, já jsem nikdy také velká nebyla, původní moje míra 162 cm už vzala dávno za své a jsem také v rodině nejmenší. Tím se ale netrápím, říkám zase, co je malé - to je milé a je to. Je pravda, že všude nedostanu, ale kam já chodím sama? Skoro nikam. Tak co. :-)

23 ruža z Moravy ruža z Moravy | E-mail | Web | 4. října 2011 v 18:36 | Reagovat

[22]:Tak to je divné, na fotkách, které jsi měla na blogu ses mi zdála vysoká a ani mezi dětmi jsi nebyla malá. Nestoupla sis na špičky nebo jsi měla pod kobercem cihlu? :-?

24 otavinka otavinka | Web | 5. října 2011 v 10:17 | Reagovat

Milá Růženko, před půl stoletím bych Ti děsně záviděla. Hele ve dvanácti jsem měla míru 182 cm. Samá ruka, samá noha. Mnoho let jsem se tím trápila. Žila jsem na malém městě. Když jsem šla po náměstí, spolehlivě jsem viděla až na konec, kdo tam jde. Přitom moje maminka byla malá a já byla nejdelší v celé rodině. V roce 1982 jsem vlezla do Klubu vysokých v Praze. Byl to báječný pocit, když byli lidi kolem mne větší. Můj syn má přes 200 cm a vnuk zřejmě taky k tomu spěje. Ale my holky chceme být menší. Už taky proto, že se lepe chodí na podpatku, taky,když jdete tancovat a přijde pro vás kluk malého vzrůstu, dostane po kladné odpovědi psotník, když jeho taneční partnerka jej převyšuje třeba o 30 cm. Měla jsem v práci ředitele, který trpěl Napoleonským syndromem a nesnesl, když jsme někam šli, abych šla vedle něj. Musela jsem chodit pod chodníkem a pár kroků před ním. Nyní to mají velký holky lepší. Doba dlouhých noh je ve fóru. :-)  :-D  :-)

25 ruža z Moravy ruža z Moravy | E-mail | Web | 5. října 2011 v 15:40 | Reagovat

[24]:Tak to bys opravdu měla dnes dobré. Modelka by z tebe byla, vzhled  na to máš ještě dnes. Na mne se spíš koukali proto, že jsem ve  13 letech měla dvojku podprsenku, útlý pas a ,,plodné" boky- jak říkal náš pan doktor. Zmenšená ženská, no. :-)

26 davidbachmann davidbachmann | E-mail | Web | 5. října 2011 v 23:34 | Reagovat

Já teda patřím k těm, kteří se práskají do hlavy o tyč v metru, ale že by to byla nějaká výhoda, to bych neřekl. My Růženko žijeme ve společnosti, která nemá ráda odchylky od průměru. Ať je někdo malý, vysoký, hubený či tlustý, lidi s průměrnou váhou a výškou si najdou důvod, proč ho kritizovat, aby si tak zvedli své vlastní sebevědomí. Jsem zrakově postižený a nevěřila bys, jak těžké je někdy "zdravé" lidi přesvědčit, že hlava mi funguje normálně.

27 ruža z Moravy ruža z Moravy | E-mail | Web | 7. října 2011 v 21:00 | Reagovat

[26]:Vím Davide, byla jsem na tcém webu a obdivuji tě. Přišla jsem na to dost dávno, že nezáleží na tom, jak člověk vypadá, ale jak mu to myslí, co dělá, jak se chová. Nikdo se nezavděčí všem lidem, tak to je a asi to nepředěláme. Hlavně by měli lidé být k sobě slušní, jsme tak krátce na světě a rychle čas utíká.

28 ruža z Moravy ruža z Moravy | E-mail | Web | 7. října 2011 v 21:00 | Reagovat

zase překlep-ach jo.

[27]:

29 ruža z Moravy ruža z Moravy | E-mail | Web | 9. října 2011 v 19:53 | Reagovat

Když tad mám článek o malých lidech a jejich ,,diskriminaci", udělal mi radost jeden z nich věhlasný žokej Váňa, vyhrál po osmé Velkou Pardubickou. Tam je lepší člověk menší...Gratuluji- přestože on tedy o tom neví, že ? ;-)  :-D

30 ruža z Moravy ruža z Moravy | E-mail | Web | 12. října 2011 v 16:11 | Reagovat

[29]: No, vyhrál, ale docela je mi líto toho ,,druhého", vždyť mu dělal tahouna a až ke konci ho Váňa předběhl a to ještě o kousek. Nebylo to nakonec domluvené? No, ať je to jak chce, výsledek je platný.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

ReklamaJde se spát, díky za návštěvu a na shledanou...

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx