Mějte se blaze, žijte snáze, v lásce a toleranci,
nemusí být mnoho v lednici, v kapse či v ranci...Prostituce a pohlaví v dějinách.

6. září 2010 v 20:32 | Ruža z Moravy |  Z historie života
Ilustrace k textu v tomto článku nečekejte, to o čem zde chci napsat, všichni dobře znáte. Jen bych vám chtěla zprostředkovat názor spisovatele Pravoslava Jasana , který publikoval v knize Pohlaví, která vyšla v roce 1929 v Brně. (Kolik to je let?) Autor fotomontáže prof.Em.Hrbek:


Motto:
K popsání zákonitostí pohlavního života nepostačí sebemakavější vyobrazení pohlavních orgánů a jich popisování. Tu se jedná o něco jiného. (Dr.N. Čapek)

Čeho se dovídáme o prostituci z dějin? Že se datuje od počátku lidské společnosti, pokud máme o ní zprávy. A stejně, že byla vždy pociťována jako nízkost, jako něco špatného, zrovna jako dnes, což ukazuje, že základní cítění lidské od počátku je stejné, což je konečně samozřejmo.
,, Barbarští národové byli v jistých věcech zrovna tak citlivými jako Řekové a Římané a ze všech urážek bylo pro ženu nejtěžší, nazval-li ji někdo prostitutkou." Ve starém Římě, kdo jen trochu dbal na svoji pověst, nešel do bordelu jinak, než se zakrytou tváří a pláštěm s kapucí zahalenou hlavou.

V historii Apollonia Tyrhenského se čte: Mladé děvče vrhlo se k nohám kuplířovým a volalo: ,,Slitujte se nad mým panenstvím, neprodávejte mého těla a nezneuctěte mne hanebným štítem nade dveřmi!"
Ačkoliv římské mravy byly až příliš volné, bylo to pro váženého muže přec jen hrozná hanba navštěvovati podobná místa (bordely a střediska prostituce).
Za císaře Trajana byly sečteny všechny prostitutky, sloužící k zábavě Říma a bylo jich napočteno 32.000. Tato bezuzdná prostituce živila a obohacovala v tisícerých proměnách a formách úžasné množství obchodníků a agentů všeho druhu.
Zřejmo, že to bylo jako dnes, jenže v jiných poměrech. Místo stanů u chrámů jsou ve středech měst bordely, hotely, bary, putyky a místo starých prostitutek na silnicích, vidíme je dnes v ulicích měst . I jejich počet kolísá. Velké rozšíření pohlavních chorob zvyšovalo nesmírně zlo prostituce, ale pohlavní vášeň byla vždycky stejně silná a tak prostituce trvala skoro ve stejné míře stále.

Charakteristické je, že již ve II. století římský právník Ulpian vyjádřil prostituci takto: ,, Žena, která se oddává za peníze jedné nebo více osobám, buď považována za prostitutku. Ženy , prostitující se veřejně, i když si nedávají za to přímo platiti, počítati dlužno mezi ženy, činící z prostituce veřejný obchod."

Nejdůležitějším je, že nejstarším národům vesměs nebylo pohlaví ničím nečistým, nýbrž naopak projevem božských sil. Dříve nebyl znám rozdíl mezi pohlavím a láskou, nýbrž obé bylo a to správně jednou záležitostí. O prostituci bylo ale cítění vždycky stejné.
Cizoložství bylo na př. již u nejstarších národů trestáno smrtí, vypíchnutím očí, pokutou a jinými nejrůznějšími tresty. Pohlavní nemoce jsou známy od nejstarších dob. Primitivní byl život nejstarších lidí a zhusta to bylo všechno jen bloudění. Změnilo se to teprve židovstvím a z něj povstalým křesťanstvím. Znamená absolutní obrat v nazírání na pohlavní život, ale jen v určitých zemích.

Přirozeně, že ani život pohlavní nebyl výjimkou, ač manželství a láska tu hrají důležitou roli.
Vždytˇněco podobného se děje dodnes na př. u Eskymáků, o kterých praví Jan Welzl, známý český Eskymák ( pozn. rodák ze Zábřeha na Moravě) , žijící mezi Eskymáky několik desetiletí, že Eskymačky rodí v 10-12 letech, neznají sňatku, žijíce ve svých příbytcích otec s dcerou, syn s matkou, sestra s bratrem. Ovšem následky takového života jsou zřetelny v délce jejich života , neboť tyto ženy se dožívají 24 let a muži 4O let v průměru.

Nejlepším příkladem, jak soudí o svém životě samy prostitutky je, že skoro všechny nechtějí, aby jejich děti byly tím, čím ony. ,,Raději bych je oběsila" -řekla černá tanečnice Bakerová.

- Muži klesají v zločinnost, ženy v prostituci.

- Prostitutka byla svržena z lidské důstojnosti , ale jen ta ubohá, pouliční, její poslední stupeň.
Prostitutky elegantní, na společenské úrovni, nejsou nikterak pod lidskou důstojnost. Oh, chudobo a bohatství........


(- článek byl zkrácen o nepodstatné, opakující se pasáže).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pavlína Pavlína | E-mail | 6. září 2010 v 21:09

Nejstarší řemeslo v dějinách. Prostituce.

ČR má zase nejmladší řemeslo. Tunelování :))))

2 MIRA MIRA | 6. září 2010 v 21:13

[1] Pavlína

Dokonce bez ohledu na pohlaví.

:-)

3 rucuk rucuk | E-mail | 6. září 2010 v 21:13

-avlíno, nejstarší řemeslo je lovec:-)) A to tunelování znali i v jiných státech před námi, horší je, že taková ta svinstva jsou velice přenosná- nakažlivá.

4 rucuk rucuk | E-mail | 6. září 2010 v 21:17

P- mi vypadlo:-))

5 rucuk rucuk | E-mail | 6. září 2010 v 21:18

Asi jsem ho často psala a tak se zašprajclo-))

6 MIRA MIRA | 6. září 2010 v 21:28

[3] rucuk

No, nevím, záleží na tom, kdo byl aktivní první, jestli pralovec nebo praprostitutka. Dlabanec i dnes je důležitější, než...

:-)

7 rucuk rucuk | E-mail | 6. září 2010 v 21:29

A jo, vy myslíte, že za žvanec dala komukoliv?

8 rucuk rucuk | E-mail | 6. září 2010 v 21:31

MIRO, dlabanec je důležitější než   ...- to nemyslíte vážně? To by vám mnozí dali! Hned by byly poznámky typu, no jo důchodci, už na nic jiného nemyslí než na dlabanec ...:-))

9 MIRA MIRA | 6. září 2010 v 21:35

[8] rucuk

Psal jsem samozřejmě o pravěku. Dnes už by mi za dlabanec nedal opravdu nikdo.

:-)))

10 rucuk rucuk | E-mail | 6. září 2010 v 21:46

Mnohá  obyčejná holka možná ano, ale pasák by jí to nedovolil. Ty ,,elegantní" tedy určitě ne:-))

11 MIRA MIRA | 6. září 2010 v 21:49

[10] rucuk

Teda, a já jsem si myslel,zrovna na ty elegantní...

:-))

12 Láda Láda | E-mail | 6. září 2010 v 22:01

Prostituce tady byla od nepaměti, ale zdá se mi, že počet prostitutek v různých dobách výrazně kolísá. Ovšem statistiky se asi nevedou, tak to nelze ověřit.

13 MIRA MIRA | 6. září 2010 v 22:08

[12] Láda

Počet pasáků ovšem, zdá se být konstantní.

:-)

14 rucuk rucuk | E-mail | 6. září 2010 v 22:28

V poslední době- vlastně bylo to tak i dříve, když si to tak probírám: chcete znemožnit nějakého politika, funkcionáře, prostě ,,hlavouna"?  Pošlete mu pěknou, navíc i chytrou sekretářku, mluvčí, poradkyni, on zfamfrní, manželce zahne, později se třeba i rozvede a jde to s ním s kopce- nebo nejde? Lidé sice jsou benevolentní čím dál víc, ale podvědomě jej odsoudí- ženy za to, že opustil dlouholetou manželku a děti, muži, pokud jsou ještě hodně schopní- mu závidí, ti neschopní si myslí: jakpak dlouho mu to vydrží a mladou si udrží? :-))

15 Pavlína Pavlína | E-mail | 7. září 2010 v 10:02

Sex hýbe světem i dějinami.

A sex je stejně důležitý jako potrava, voda i vzduch.

Když jsem to probírala s manželem, tak na mě vyhrkl - to se radši nažeru. :)))))))

16 Pavlína Pavlína | E-mail | 7. září 2010 v 10:02

To jako - platit za sex :)))))))

17 Pavlína Pavlína | E-mail | 7. září 2010 v 10:02

Někomu :))))

18 Pavlína Pavlína | E-mail | 7. září 2010 v 10:04

Prý jim zakázali na šachtě přesčasy, asi aby nepodporovali prostituci :)))))))

19 caracola caracola | 7. září 2010 v 10:30

Existuje nabídka a poptávka. Ale pouze jedna strana ,t.j. ženská, je v opovržení a je častována nejrůznějšími hanlivými jmény. Ta druhá polovina mužských zákazníků není označována nijak. Je to docela pěkný příklad sexistického chápání morálky.Jinak mohu říci,že prostitutky jsou většinou blbé a své ,mnohdy opulentní ,výdělky dokážou beze zbytku utratit bez jakékoliv ambice zajistit se na období až už   to nepůjde Jejich sredceryvné povidky proč se k tomu řemeslu dostaly,jsou pouhé pohádky ovčí babičky. :-).

20 Zdenál z Hané Zdenál z Hané | 7. září 2010 v 11:05

Jeden také od takové odcházel a když jí řekl,že ta bankovka nebyla pravá,tak mu ta coura řekla,že to nevadí,ale ten syfilis je pravý,A bylo po legraci.V dnešní době je lepší fakt ten dlabanec,to žraní je také nakažlivé a nemusí to přenášet děvky.Dnes zrovna Uzel tvrdí,že orální sex podporuje otěhotnění,tak to zkusím a třeba budu v prd....i!Je fakt,že tam nic nechytnu,možná tak tasemnici!

21 Zdenál z Hané Zdenál z Hané | 7. září 2010 v 11:09

A hlavně to lidi nedělejte,beztak jsme tam už všichni!To co se tu děje,to jsou také pěkné ku..y!

22 caracola caracola | 7. září 2010 v 12:01

Něco pro odlehčení tématu. Potkaly se dvě spolužačky.Jedna načinčaná se spoustou prstenů,druhá šedá myška. Jak to hlka děláš,že si tak žiješ ? Ale postavila jsem lásku na ekonomický základ. Přijde za mnou Franta a já mu řeknu.Jestli chceš,tak dej stovku. No a jak vidíš,má to výsledky. Myška jde domů a když se její Pepík začne lísat,tak říká.Počkej buď dáš stovku,nebo nebude nic. Mámo neblbni,já mám ušetřenou ze svačin jenom dvacku. Tak dej dvacku,ale můžeš si jenom pohladit.Pepík hladí,hladí, myška se začne ošívat a říká. Pepíku,víš co,ja ti tu stovku půjčím..... :-)

23 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 7. září 2010 v 12:37

[19] caracola, 7.9.2010 10:30

Když se můj děda z matčiny strany podruhé oženil, měl hned bohaté příbuzenstvo 2 švagrové a tři švagry a jakési ticho. To se propíchlo po čase, nejstarší švagrovou zapřeli

"rodiče se jí v novinách zřekli", prostě byla brněnská prostitutka. Ono ani nebylo divu.

Jejich otec pil, nejstarší děvče musilo "vézt domácnost a starat se o pět sourozenců" matka podělkovala a sloužila na vsi po sedlácích a když něco měli, otec je obral a ještě je zbil.

Bylo to v letech 1922 - 27. S matkou si zavedly obchod s mlékem, dovážely z Měnína do Brna denně 80 l mléka po domech ( doprava napřed s vozíkem taženým dvěma psy, později nákladní bryčku s koníkem ( cesta tři hodiny ) vstávat ve 2,30, návrat asi v poledne.

Není divu, že se děvče za této dřiny rozkoukalo a jednoho dne se nevrátila. Koníka s bryčkou a konvemi zajistila městská policie ( potuloval se ulicí ) a dcera se ani nehledala ( byla zletilá ). Další léta prožila vesele, až bouřlivě v Králově poli, kde našla útočiště u jedné vysloužilé předchůdkyně v obírání dobře placených kotlářů z Královopolské.

Ta měla vlastní domek s pokojíky, seznámily se důkladně, nakonec byla jako její dcera. Dochovala ji a vypravila pohřeb, získala domek a vlastně postoupila na její místo. Trvalo to tak až do r. 1952, kdy potřebovala krytí svého kšeftu a vdala se za jednoho kotláře. Byl neodbytný, chtěl znát její původ a rodinu. Zabouchl se do ní, protože byla dobrá kuchařka a žádný muž ji nepřemistroval. Když už neměla žádnou výmluvu souhlasila, že navštíví staré rodiče.

Sotva se usadili v autobuse, už tahal jejího muže chlapík přes uličku s otázkou, kdes tu kurvu zbalil? Strhla se rvačka, její muž, hájil manželčinu "čest" a vyrazil chlápkovi zuby. Autobus zastavil, řidič je vyhodil, venku se rozešli a ta "prateta" se vymluvila na děsnou migrénu z té urážky.

Manžel ji objednal taxi, odvezl domů a skákal kolem ní dva dny.

Když přijela za mojí matkou na návštěvu a tuto příhodu vyprávěla, zeptala se moje matka, tys toho chlápka znala?

Ježišmarjá Fando, pamatuju si jen ty lumpy, co nezaplatili nebo mi jednu vrazili. V každém případě mám teď zastání ve Frantovi, jsem jeho žena a na bytě mám studentky. Jaké hosty si přivedou, to je jejich věc. Přespávat u mně nesmí na to evidenční kniha ( za půlhodinu jsou venku ) akorát s s druhou koupelnou a vodou mám problémy, je tam malý tlak, ale von Franta něco vymyslí. Děvčata=studentky vybírám sama, žádné třasořitky, musí se umět otáčet,  aby něco vydělaly a nebyl rozruch, to by nám dneska neprospělo. Ale už máme dva esenbáky pod palcem, takže to zatím jde. Vyšlo jí to. Franta umřel, získala vdovský důchod a řemeslo jelo až do zbourání celé ulice.

Dostala peníze a byt v paneláku, kde dožila.

Takže kdo umí, umí vždycky.

24 rucuk rucuk | E-mail | 7. září 2010 v 15:17

Pavlína- nedivím se, že za sex by neplatil, má to doma , jistotu,že nic zlého nechytne. Jen se divím, že se ty holky nebojí s nějakým chlapem jít, nejen kvůli nákaze, ale co dnes udělají pro peníze a těch ,,zvrhlíků", kteří zabíjejí. Navíc jsou jako ,,podřadné" první na řadě u takových lidí.

25 rucuk rucuk | E-mail | 7. září 2010 v 15:21

Ten vtip znám, je dobrý .

26 rucuk rucuk | E-mail | 7. září 2010 v 15:25

nar.soc. To, že si zajistila stáří, bylo od ní předvídavé. Narazila náhodou na hodnou ,,madam". Slyšeli jste , že kur..y bývají nejlepší matky?Dovedou prý své dcery ochránit před nástrahami života lépe než ženy mravné, bezúhonné.  To se ale datuje také z doby Maupassantova Miláčka...

27 ion ion | E-mail | 7. září 2010 v 18:59

[19] caracola: Nevim jestli jsou nevestky hloupe.Naproti bytu ktery jsme pronajimali v Soluni stal velky dum,asi dvacet bytu a patril trem sestram.Jejich povolani byla prostituce.Dodatecne jsem se dozvedel ze to je jen zlomek jejich majetku.V 84 prijela z Ceska nase znama,nejspis se ji tohle povolani zalibilo a jak se dozvidam jen blba nebyla.Je dnes dost majetna. Tak na konec - kdyby v Reckem parlamentu sedelo 300 prostitutek a tech dvacet let misto ministru  zase prostitutky a premier by byl take prostitut,zcela urcite by Recko nebylo zadluzene!!!!!!!!!! Malo slovy receno K....y nikdy zadnou zemi neznicily,zadnou valku nezahajily,takze at si cestne vydelavaji na svuj chleb vezdejsi.

28 ivana ivana | E-mail | Web | 7. září 2010 v 19:38

(9) MIRA

Míro, promiň, ale ty seš fakt takovej vůůůůůůůůůůůůůůůl :-))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) já tady mám naprosto neovladatelnej záchvat smíchu :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) co mám dělat? :-))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) já už ani nemůžu číst dál :-( :-))))))))))))))))))))))))))))))))))))

29 rucuk rucuk | E-mail | 7. září 2010 v 20:13

28-ivana, MIRA všemu dává vždy korunu. Párkrát už mě také svými glosami odboural. Jestli byl takový i na loňském setkání, tak se nedivím, že tam bylo veselo- taková banda, že?

30 rucuk rucuk | E-mail | 7. září 2010 v 20:15

ivano, nevadí, že jsem jako upomínku na loňský sraz hodila do toho záhlaví vaši společnou fotečku na výletě? Ony ty podoby jsou tam zmenšené, že se tam sotva kdo pozná. Vy tam ale hezky ,,čníte":)))))))

31 ivana ivana | E-mail | Web | 7. září 2010 v 21:54

(30) rucuk

mně to nevadí vůbec, akorát jste vybrala fotku kde nejsme všichni, možná to chtělo tu, co jí říkám "1.A" :-)))))

32 ivana ivana | E-mail | Web | 7. září 2010 v 21:55

jo aha, tak už je tam taky :-)))))))))) když jsem to otevřela, tak tam ještě nebyla :-))

33 rucuk rucuk | E-mail | 8. září 2010 v 15:16

32-ivana, mám takový zvláštní zvyk. Buchnu něco do blogu, pak se mi to nezdá (právě to, že tam nebyli všichni a navíc zase na té ,,všichni" vás nebylo vidět, tak jsem tam nechala obě.) pak to opravuji, ale zmenšením jsou postavy či tváře tak rozmázlé, že je to jen pro ty, co se ,,znají". Je to t.zv. ilustrační foto, jinak bych tam musela vtlačit: foto Ivana Vavřinová :-)))))))) Ale mám tedy váš,, souhlas" a ostatní to ví, že jste  to fotila vy.

34 rucuk rucuk | E-mail | 8. září 2010 v 15:59

Nevím, zda jste si všimli v článku zmínky o zábřežském rodakovi Janu Welzlovi- Eskymo- on sice přijel do Československa, dokonce byly sepsány jeho zážitky do knížky , ale nakonec se vrátil zpět k Eskymákům a zemřel tam v Kanadě a je tam pochován. U nás bývají k jeho památce pořádány různé akce. Myslím, že popisovaný způsob života mezi Eskymáky mu vyhovoval. Jen by mě zajímalo, zda tam nemá  potomky, o kterých se třeba ani neví.

35 ivana ivana | E-mail | Web | 8. září 2010 v 16:19

(33) rucuk

ale to jsem vůbec nefotila já :-))))))))))))))) to bych na tý fotce nebyla :-)))))))))))) ale máte mé svolení ke zveřejnění, protože já ho mám zase od autora. hlavně teda nikde nepiště kdo to fotil, na to si já ani autor nehrajeme ;-)

36 rucuk rucuk | E-mail | 8. září 2010 v 21:19

35-ivana - vím, že to fotil někdo jiný, když tam jste, ale myslela jsem, že to děláte jako já. Pokud tam chci být, požádám někoho , aby to vzal mým fotoaparátem. Asi vám to nafotil tedy všechno- skoro?:-)))

37 Kunc Kunc | 11. září 2010 v 18:17

Pokud vezmu prostituci z ekonomického hlediska, tak náš stát přišel za 20 let o pěkné peníze. Všude ve světě lepé děvy  platí daně, jen u nás se šušká,že poslancům a senátorům dávají zdarma, aby to nezavedli.

38 rucuk rucuk | E-mail | 11. září 2010 v 20:25

37-Kunc- chuderky, kam by přišly platit daně a ještě živit pasáky ???

39 rucuk rucuk | E-mail | 11. září 2010 v 20:27

I tak pochybuji, že by přiznaly skutečné příjmy- udělaly by ceník oficiální podle ,,služeb" a co by vybraly navíc bylo by bez daně- nadstandart.

40 rucuk rucuk | E-mail | 11. září 2010 v 20:28

Stejně prý nejdražší je manželka- musí se jí dát celá výplata a ještě muže omezuje v jeho tužbách - tedy většinou:-))

41 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 12. září 2010 v 0:07

[34] rucuk, E-mail, 8.9.2010 15:59

Pravda je, že z knížek "Třicet let na zlatém severu" ani z druhé, "Trampoty eskymáckého náčelníka v Evropě" se o soužití s nějakou ženou nikdo nic nedoví.

Mně připadal Welzl jako starozákonní prorok mezi Eskymáky a na nějaké soužití neměl asi náladu. Zejména když se seznámil s postavením eskymácké ženy a její hygienou. Někde se zmiňuje, že "léčil" nějakou ženu tak, že jí vybíral  červy z oblasti mezi nohama ( jak se vyjádřil ) a desinfikoval své dílo kořalkou.

Při těchto skutečnostech bych se ani nedivil, kdyby se tamních žen stranil. Také jeho malebný vous propletený barevnými pentlemi, který si nechal Eskymačkami upravit  budí dojem nadřazenosti, přímo rasové. Jako uznávaný náčelník, ani jinak jednat nemohl.

42 rucuk rucuk | E-mail | 12. září 2010 v 13:23

41-nar.soc.- Nedivte se, že takové podrobnosti o soužití s eskymačkami neuveřejňoval. On byl opravdu ,,náčelník" a podle toho se k němu ti ostatní chovali. V,, jeho době" se mezi lidmi o intimních záležitostech velmi málo prozrazovalo, to spíše ,,umělci", kteří chtěli zaujmout a ještě v knihách či povídkách- bylo to něco zakázaného, nemravného. Tu  knihu Trampoty.... doma mám, máte pravdu.

43 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 12. září 2010 v 15:08

34 rucuk

Dodatek.

Jest-li tam měl Welzl nějaké potomky?  Myslím že ne.

1. Matriky se tam nevedly,

2. O nějakém dítěti, k němuž by se hlásil nemá zmínku,

3. Když ztroskotal s lodí Sedm sester, asi by vzal svého

    chlapce ssebou "do světa", což také nezmiňuje.

Jediné co lze z knížky vyčíst, že se W. dověděl o nějakém dítěti, které bylo bílé, z počátku opožděné, ale později z něho vyrostl silný a šikovný chlapec míšenec. Že by takto zpovzdálí a zakamuflovaným opisem přiblížil potomka?

Pravda je, že se už za Eskymáky nedostal. USA a SSSR uzavřely hranice a na Novosibiřské ostrovy se už nevrátil.

Živořil nějak v Davsonu ( expedice tam před 20 lety našla náhrobní křížek ) kde také asi v r. 1957 zemřel.

Nechtěl být nikdy a nikým "zvotročené" a přece tomu neunikl.

44 MIRA MIRA | 12. září 2010 v 15:59

V roce 1967 vyšly u nás také Ledové povídky Eskymo Welzla. Budu se muset do nich znovu podívat, abych zjistil, jestl je Státní nakladatelství dětské literatury, které je vydalo, také náležitě upravilo pro pionýry.

45 rucuk rucuk | E-mail | 12. září 2010 v 19:20

44-MIRA, to ani nevím, ale mohlo by to být zajímavé:-))

46 rucuk rucuk | E-mail | 12. září 2010 v 19:25

43-nar.soc. Našla jsem na wikipedii článek o něm, sice mnohem  kratší, než jsme měli na přednášce s filmem tady ve městě, ale ono to zase nemusí každého tak zajímat. On kromě toho cestování a vyprávění o něm nic tak světoborného neudělal. Trochu proslavil své rodiště, má zde před jednou  školou , kde byla dříve 11-letá škola, do níž jsem pár let chodila, nyní III.ZŠ sochu- dala jsem to do zvl. článečku s odkazem na wikipedii.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama


Jde se spát, díky za návštěvu a na shledanou...

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx