Oslavy 1. máje v našem městě r. 2010.

2. května 2010 v 1:03 | Ruža z Moravy |  lidé kolem nás
Bývávaly průvody, alegorické vozy, občas nadšení, hlavně u dětí, občas otrava, nuda projevů, ale živo po celý den, skoro po celém městě. Hlavně u závodů, škol. Dobrovolně povinné, pestré, za každého počasí. Dobrá stránka oslav lidské práce? Přehled všech závodů a škol z města a někdy i okolí, poznali se lidé vždy z celého závodu, úřadů, provozoven.


Stánků na občerstvení pomálu, vystoupení souborů odpoledne v městském parku, taneční veselice tamtéž.

To není smutek za minulostí, jen taková vzpomínka, srovnání. Přeberte si to sami. Ještě v loňském roce vystupobaly různé soubory před kulturním domem i jinde. Letos? Přecpané dolní náměstí a navazující ulice stánky s všemožným zbožím. Samozřejmě šaty, boty, cukrovinky. Letos obzvláště barevné, až nechutně uměle. Pagáče, uzeniny, sýry, balónky, hračky, oplatky, perníky. Dokonce pod plátěnou střechou vytvořená samoobsluha s různým zbožím. Muzikantů pomálu, vystoupení nejmladších mažoretek. Ostatní byly na soutěži zcela jinde. Takže kromě muzikantů jen to jediné.

Jen to počasí se umoudřilo a umožnilo davům lidí okukovat, občas něco koupit, setkat se se známými , procházet se po přecpaných prostorách , posedět, popít pivečko, kávu a jiné nápoje. Mezitím procházela městská policie, hasiči, sloužili členky a člen Červeného kříže. Já jsem to namátkově fotografovala a předkládám takový přehled. Tak se podívejte, jak to vypadalo. Ty stánky bohatě zásobené různým textilem a obuví jsem tam ani nedávala. Začalo to deštivým ránem, lidé se pomalu scházeli, odpoledne ještě hráli nějaké kapely, ale lidí již moc nebylo, stánkaři balili... Na večer plánovaný Majáles...

Tady bylo hlavní ,,podium", před Kulturním domem...
1.5.2010 v Zábřeze
1.5.2010 v Zábřeze
1.5.2010 v Zábřeze
1.5.2010 v Zábřeze
1.5.2010 v Zábřeze
papání
košíčky, košíčky
dřevěné výrobky- stoličky
barevné mejdlíčko- skoro odrazuje
1.5.2010 v Zábřeze
1.5.2010 v Zábřeze
1.5.2010 v Zábřeze
1.5.2010 v Zábřeze
1.5.2010 v Zábřeze

1.5.2010 v Zábřeze
Vašek a Petr- oblíbené duo
1.5.2010 v Zábřeze
jediné vystoupení mažoretek
1.5.2010 v Zábřeze
1.5.2010 v Zábřeze
1.5.2010 v Zábřeze
country kapela
jen sedíme, posloucháme
tady se neprodávalo
Informace o městě
Informace o městě


1.5.2010 v Zábřeze
návštěvnice

1.5.2010 v ZábřezeBylo to u vás také tak trochu chaotické? Za kulturákem byly jako obvykle kolotoče pro děti. Všude auta, objížďky, jako obyčejně při akcích. To ten zářijový jarmark r. 2009, o kterém jsem také psala se mi zdál bohatší. Jen jsem zvědavá na letošní Bambiriádu, která bude 20. a 21. května, týden před volbami.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 2. května 2010 v 6:54 | Reagovat

Dobrý den.

Nechci tady dělat agitaci., jen něco z historie.

1. máj byl jako Svátek práce vyhlášen do r.1890 Mezinárodní organizací práce v Ženevě na paměť dělnické demonstrace za zlepšení pracovních podmínek v Chicagu (asi r. 187"?" ). Najatí rozbíječi způsobili střelbu policie do lidí s třemi mrtvými. Následně odsoudil soud 4 lidi k trestu oběšením. Po letech se věc revidovala, jako provokace zaměstnavatelů vůči dělníkům. Jde o odborový svátek k připomenutí obětí, které byly dány na celém světě za lepší pracovní podmínky a přiměřenou mzdu.

To, že si zde na 40 let udělali komunisté z tohoto památného dne den devótního šaškování je prach obyčejná zlodějna. Má bohužel své následky v laxnosti a neinformovanosti zdejších zaměstnanců, kteří se mnohdy ocitají  v podmíkách r. 1890.

My  v rodině máme dnes jinou prioritu. Na 1. máje, před pěti lety se narodil náš poslední vnuk. Každoročně má na narozeniny  státem uznaný svátek. Sejde se rodina, poklábosí se, klučík má radost a všichni mají dobrý pocit. To také není  k zahození.    Pěknou neděli, všem přeji.

2 RPG RPG | Web | 2. května 2010 v 7:20 | Reagovat

Jj, pokud někoho nutíte k účasti na nějaké akci, nemůžete počítat s tím, že u něj bude nějak extra oblíbená.

3 Zdenka Zdenka | 2. května 2010 v 9:38 | Reagovat

1. máj byl vždy atrakcí pro děti.

Původní smysl dnes již mnoho lidí nezná, ale dodržoval ho ve své firmě Baťa. To znamenásolidaritu a jednotný cíl majitele firmy a zaměstnanců - dělníků.

Když jsem jako dítě povyrostla, museli jsme jezdit na oslavu do okresního města, kde jsem studovala. A to jsem vždy co nejdříve utekla a jela dom,  později jsme mohli jít do průvodu u nás doma, proti potvrzení z národního výboru o účasti v průvodu.

Ale i tak jsme co nejdřív zdrhli s děckama a honem na kopec, pod stromy,...

1. máj letos? Byla jsem doma, na zahrádce, slyšela z parku dechovku, u rybníčku byl rybářský závod, možnost občerstvení na obou místech také určitě, ve škole výstavka,...  tak jsem o to přišla. Ale spíš jde o to, užít si svátek s rodinou, případně s přáteli. My byli rozlítaní každý jinde.

4 Přemysl Čech Přemysl Čech | E-mail | 2. května 2010 v 9:52 | Reagovat

Je to ironie, 1 máj je svátkem práce, které je nějak málo...

Tak ho mám spojený spíše se dnem lásky a to rozhodně víc jak Valentýnka.

5 caracola caracola | 2. května 2010 v 12:13 | Reagovat

Nejvíc by mě zaujala ta štokrlátka.Asi bych alespoň jedno potřeboval.

6 rucuk rucuk | E-mail | 2. května 2010 v 12:55 | Reagovat

5-caracola, mně se také líbila a pokud bych jednu takovou dřevěnou stoličku doma neměla, koupila bych si tu rezavou.

7 rucuk rucuk | E-mail | 2. května 2010 v 13:04 | Reagovat

Vzpomínám si, že jednou nás zvali ještě ve SME na 1. máj a náš vedoucí navrhovalm že všem, kdo nepřijdou (i ti dojíždějící) se to má napsat do kádrového materiálu. Nevím, co m,ě popadlo, ale vyletěla jsem jako čert ze škatulky. Řekla jsem mu, že ve svém volnu si mohou lidé dělat co chtějí- bylo to náhodou ještě k tomu v sobotu- neměli by toto stavět na nějakém diktátu. Druzí se přidali a ptali se na důvod a co by se do toho kádrového materiálu mělo psát. Návrh neprošel, ale měla jsem to ještě více u vedoucího zavařené. On chtěl, aby měl stoprocentní účast, nevím co si od toho sliboval. Pokud bude hezky, lidé na průvod půjdou už ze zvědavosti, s dětmi na procházku ,  třeba doma. Byla to věc lidí, ne toho svátku.

8 rucuk rucuk | E-mail | 2. května 2010 v 13:05 | Reagovat

navrhoval, že--

9 lahny lahny | 2. května 2010 v 15:26 | Reagovat

Chodil jsem také do průvodu, ale  NIKDY MĚ NIKDO NENUTIlL.Bydlel jsem v menším městečku a tam bylo hodně různých organizací (hasiči, červený kříž, sokol, chovatelé králíků a další spolky).A každá organizace měla nějakou uniformu či svůj znak, pod kterým ti lidé šli.Já jsem cvičil psa pod hlavičkou Svazarmu a tak nás asi dvacet chodilo do průvodu se psy.Nejenže pro psy to byla procházka, ale vlastně i cvičení, jak se chovat v davu lidí.A tak vlastně za závody, kde lidé pracovali moc lidí nechodilo, protože každý šel za svou organizaci kde byl členem.

No a po projevech (které stejně nikdo neposlouchal a my jsme se snažili, aby psy u toho štěkali) ti lidé spolu poseděli u piva, které se točilo na místech k tomu určených, nebo jako my, kteří jsme se přesunuli na cvičák a ještě jsme ty psy trochu cvičili (protože málokdy se nás tolik sešlo na cvičišti).

Po oženění a přestěhování na vesnici mě též nikdo do průvodu nehonil.Sice jsem dojížděl do většího města do fabriky, ale NIKDO NA NÁS DOJÍŽDĚJÍCÍCH TOTO NEPOŽADOVAL.

Takže jsem na průvodě za celý svůj život byl asi 10X, ale dobrovolně.Jako školák jsem sice musel povinně, ale zase jsme mohli jet na kole, které jsme si vyzdobili a tak to také taková otrava nebyla, pouze přetrpět ty proslovy.

10 Zdenál z Hané Zdenál z Hané | 2. května 2010 v 18:15 | Reagovat

Koukám Růženko,že jste to tam měli pěkně zaranžované,a že tam podle fotek bylo rušno!!!U nás prý také šel nějaký ten průvod,ale já jsem dojel do Olomouce až odpoledne,tak jsem nic nepostřehnul,byl tu klid.Jen deštík si pohrával po cestě z oslav čarodějnic s mými stěrači,ale doma jsme si dali po příjezdu čajíček z rumem a bylo teploučko.

11 rucuk rucuk | E-mail | 2. května 2010 v 18:44 | Reagovat

10-Zdenku, myslím, že organizačně to bylo zvládnuté v tom smyslu, že byxl klid, přestože lidí tam bylo hodně. Program ale podle dřívějších byl ubohý. Nechci hodnotit odpolední vystoupení hudebních souborů, ale na ,,koukání" tam tedy nebylo skoro nic. A to mejdlíčko  barevné za 15 Kč byl hnus. Navoněné nějakou trestí, obarvené nepřirozeně. Dala jsem se nachytat, ale po kousku jsem to málem  vyplivla. Nechutnalo nikomu a myslím, že nalítlo jen pár lidí. To už perník byl aspoň dobrý, měkký. Dostala jsem dvojici srdíček, o které jsem se podělila s mužem. Peče je v Zábřeze syn (nebo snad vnuk) známého pekaře. Má svůj recept. Nejsou přeslazené a to nám vyhovuje.

12 Hanako Hanako | 3. května 2010 v 8:34 | Reagovat

11 Paní Ružo, dobré ráno s májovým deštíkem. Všechno je krásně omyté a tráva doslova poposkočila. Píšete o mejdlíčku. To byl náš nejdostupnější mlsek. V době potravinových lístků se dalo volně koupit, jinak byl nárok na jedno dítě 1Odkg obyčejných bonbonů a 5 dkg čokoládových bonbonů n a  m ě s í c. Nevím, jak to dlouho platilo, ale bylo to tak. Tabulka pěti kousků mejdlíček byla růžová, žlutá nebo "jako" čokoládová. Maminka je neviděla ráda, prý to byl samý škrob a cukr, ale my jsme je milovali. Pamatujete se na tvrdé bonbony- fialky maliny, meruńky, špalíky, medulky s náplní, atlasky, bari mandle,ledovky, sladovky...?Musím končit, Růža mi tu asistuje a zase točí kolečkem myši.

13 Pavlína Pavlína | E-mail | 3. května 2010 v 9:02 | Reagovat

Jéminkote, štokrlata, ty bych potřebovala jako sůl. Vždyť se to už nikde nevidí, jen ty plastové, ty jsou na houbeles a nic nevydrží :)

14 lahny lahny | 3. května 2010 v 10:40 | Reagovat

pro 12

Lístky na potraviny platily do 31.května 1953 kdy byla provedena měnová reforma  http://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99%C3%ADd%C4%9Blov%C3%BD_syst%C3%A9m

My jsme jako děti zase milovali šumák, ale ten v kostičkách.Místo do vody, jsme ho lízali.Za 20 halířů byly 2 kostičky.

15 JM JM | 3. května 2010 v 12:07 | Reagovat

11

Zaujala mne věta:" Peče je v Zábřeze....". Je to nářečí?

Já bych to napsala "v Zábřehu"

16 Pavlína Pavlína | E-mail | 3. května 2010 v 12:52 | Reagovat

14] lahny, šumák v kostce byl suprový a ještě byla vynikající hrachová polívka od Vitany v kostce - v balení byly 4 kostky a jedna byla na 1/2 litru. Když jsme o tom mluvili s manželem, nevěděl o čem mluvím a to je o dva roky starší, nežli já. :)))

17 Hanako Hanako | 3. května 2010 v 13:20 | Reagovat

14 lahny O měnové reformě pochopitelně vím, osobně jsem slyšela v pátek v rádiu hlásat s.Zápotockého:"Naše měna je pevná" A druhý den bylo všechno jinak. Měli jsme dětský den a hráli divadlo. Úplně cizí lidé nám kupovali čokoládu a preclíky, vykoupili a vypili hospodu. Jen nevím, zda už nebyly ty lístky na bonbony zrušeny před tím.

18 Hanako Hanako | 3. května 2010 v 13:28 | Reagovat

16 Pavlína. Vitana ještě vyráběla gulášovku nebo dršťkovku. Je to dlouhá tradice a ty koncentrované polévky od Vitany jsou ze všech prodávaných nejméně slané a nebývá v nich nedoporučovaný glutaman sodný.

19 rucuk rucuk | E-mail | 3. května 2010 v 14:18 | Reagovat

15-JM- nejdříve odpovím vám, také je mi milejší v Zábřehu (jako na břehu), ale je to podle pravidel správné oboje-přechylování souhlásek - h v z. Takže asi jsem to tak napsala maně:-))

20 rucuk rucuk | E-mail | 3. května 2010 v 14:26 | Reagovat

12-Hanako, zdravím vás i Růžu. Já jsem teď fotila model na panence a ještě předtím se s ní mazlila Mudla. Nevím, co ji na ní tak přitahovalo. Naštěstí Mudla odešla spinkat, tak nepřekážela. Mudla i Mufík odpoledne spinkají jako malé děti.

O tom mejdlíčku: Byl to samý škrob, ale nějak chutný, pastelových barev, prý barvený  a ochucený jen ovocnou šťávou. Obdélníček za O,20 Kčs, celý plátek 1,-Kčs. Dala jsem  docela ochotně 15,-Kč na pásky v počtu 4, abych si oživila chuť, barva sice hrozná, ale co? Připomnělo mi to upečené cukroví jednou paní na svatbu našeho syna. Samá tresť, smrdělo to za dva dny acetonem, nedalo se to jíst. My jsme měli naštěstí cukroví pečené zvlášť, rodiče snachy doplatili na to, že nechtěli ,,otravovat" naši švagrovou a zadali pečení ve vedlejší vesnici. Část peněz musela paní vrátit. Účtovala rum- dala tresť. To je ale bokem.

21 rucuk rucuk | E-mail | 3. května 2010 v 14:28 | Reagovat

Cukroví pamatuji, ale já měla nejraději ty marmeládové-plněné. Ořechové a griliáš moc ne.

22 rucuk rucuk | E-mail | 3. května 2010 v 14:32 | Reagovat

14-lahny, ten šumák jsem lízala také, ale ten ,,prožraný" jazyk!

23 Zdenál z Hané Zdenál z Hané | 3. května 2010 v 16:30 | Reagovat

Když jste nakousli to o tom šumáku,tak když jsem byl malý,tak tenkrát existovaly žluté limonády a sklenka byla na keramický uzávěr z gumkou,určitě Růžěnko pamatujete.Já jsem šel do konzumu ke kostelu,tam jsem si koupil asi 10 šumáků a jednu tu žlutou limču.Když jsem z ní upil asi čtvrtku,tak jsem si řekl,že si ji posilním šumákem.To jsem také udělal,jak jsem ho tam vsypal,tak jsem rychle zacvaknuk ten speciální uzávěr a s pocitem hrdiny jsem ušel asi 5 metrů na náměstí a nelžu Vám,ten vrch s tou keramikou se utrhnul i se sklem a prosvištěl mi kolem huby a ta bomba doslova byla slyšet,lidi vylézali z obchodů a čuměli,kdo to střílí.Já jsem honem ten zbytek sklenky hodil do potoka a mazal domů k dědovi a ještědoma jsem se třepal strachy,že mě to mohlo i zabít.No prostě syčák.To hrdlo bylo,jako kdyby to někdo uřezal pilkou a hezky rovně.Víckrát jsem už šumák nepil z flašky ale jen z hrnka.

24 rucuk rucuk | E-mail | 3. května 2010 v 18:28 | Reagovat

23-Zdenku, tak ty šumáky znám také jen ze sklenice, do láhve mě to nenapadlo dát. Limonády s uzávěrem také pamatuji. Ještě máme jednu prázdnou láhev s takovým uzávěrem doma, ale není to z těch let. Nedávno jsme ji někde koupili s nějakým sirupem. Kulatá gumička na porcelánovém ,,špuntu" a drátěné péro u něj, že?

25 Hanako Hanako | 3. května 2010 v 19:19 | Reagovat

Děti mají stále stejné nápady. My jsme lízali šumáky, naše děti zase Vitacit. Sypaly si ho bůhvíproč na dlaň a pak lízaly. Dlaně a jazyky měli červené nebo žluté, vypadaly děsně. V té starodávné láhvi se sifonovým uzávěrem vydržely bublinky i ve zbytku limonády. Jak to krásně štípalo do jazyku!

26 rucuk rucuk | E-mail | 3. května 2010 v 19:54 | Reagovat

25-Hanako, copak na jazyku, ale mně to párkrát vybublalo málem nosem...:-))

27 Zdenál z Hané Zdenál z Hané | 4. května 2010 v 7:26 | Reagovat

Ano Růženko,přesně tyto láhve byly,už když mi bylo 6-7 let.Ty sirupy s těmato patentama se dělají pořád,třeba v Německu,Rakousku a jinde.I Mad"aři to dnes dělají.Hodně jsem ve světě šmejdil po obchodních centrech,tak jsem je tam viděl.Není dlouho jsem si koupil Francouzskou Amoru-hořčici,ale v kilovím balení a ta má také gumičku a drátěný pérový uzávěr..

28 rucuk rucuk | E-mail | 4. května 2010 v 9:55 | Reagovat

27-Zdenál z Hané, jsou takové patentní sklenice s gumičkou a sklapovacím uzávěrem, různé čaje, dokonce nakládané potraviny. Máme také takovou sklenici, dostali jsme v ní sušené houby od mladých. Asi to také měli odněkud koupené a použili . Jak se mnohé osvědčené výrobky vrací, že?

29 Herman  Norman Herman Norman | 5. května 2010 v 3:06 | Reagovat

A co takhle pendrek,nebo cukrový špalek za 1 korunu.

30 Zdenál z Hané Zdenál z Hané | 5. května 2010 v 10:44 | Reagovat

Budete se divit p.Hermane,ale i dnes znám několik měst,kde se dají pendreky s rékořicí koupit,o špalku vím také,jenže dávno není za korunu.Například jsem ho asi předloni koupil v Prostějově,kde si už nevzpomenu,stejně to všude přestavují,nebo jsme jeli v r.2007 vdo Krkonoš a v Ostroměři u Jičína jsem zastavil hned za přejezdem v soukromé cukrárně a tam jich měli ve všech tvarech a velikostech,že jsem jako milovník koupil dvě kila pendreků,kilo marcipánů a kokosky,dříve to vypadalojak useklý kus káblu,jistě víte očem mluvím.Jenže už to nebylo za babku ale za tučný peníz.Za týden bylo po pendrekách,jak je miluji.

31 rucuk rucuk | E-mail | 5. května 2010 v 13:21 | Reagovat

29, 30- Pánové pendrek ještě jakž takž, ale horší ,,fuj" jsou Dorette, takové pendrekové hladké čtverečky. Tedy pro mne. Mají je v lékárnách proti kašli. Špalky se daly cucat, ale patro úst také trpělo.  U nás mají dobré kokosky ze soukromé cukrárny, ale já už nákupy sladkostí dost omezuji. Ujíždím občas na ,,jen pocukrovaných" neplněných oplatkách, neplněných Hořických trubičkách a Štramberských uších, ale jsou v poslední době moc drahé.

32 rucuk rucuk | E-mail | 8. května 2010 v 15:57 | Reagovat

Jen jsem si tak prošla ty fotografie a musím konstatovat, že budovy okolo spodního náměstí a nejen tam, ale mnohde ve městě vypadají opravdu ,,veseleji" barevněji. Jsou vidět hlavně vyšší patra, kam sprejeři  nedosáhnou. Mnohé krásně spravené omítky jsou jimi ,,ozdobené".

33 Teplik Teplik | 12. května 2010 v 23:02 | Reagovat

ježiš... teď jsem si vzpomněl na ty první máje za totality... ještě, že dneska to jde dobrovolně :-)

34 rucuk rucuk | E-mail | 15. května 2010 v 21:25 | Reagovat

33-Teplik, jak kdy, my jsme si je dovedli zpříjemnit a byly ty máje  pestřejší, potkávali jsme lidi, které jsme často neviděli. A u nás byly dobrovolné už dost dlouho. A to jsem vystřídala různá zaměstnání. Kdo byl místní většinou šel buď za závod do průvodu nebo klidně na chodník, když bylo hezky. Ostatní jen kdo chtěl a měl spoj.

35 vasil vasil | E-mail | 17. května 2010 v 23:43 | Reagovat

Né, fakt bylo soudružko dřív líp. Odbojáři nechali štěkat psy při projevu, všeho bylo dost (kromě hajzlpapíru, banánů, vložek, aut, bund, ponožek...), měli jsme se rádi (NIKDO NIKOHO NEUDÁVAL), bylo to prostě takové přátelské, teple soudružské. Co ten tvůj blábol vlastně znamená? V Bělorusku tě uvítají!

36 rucuk rucuk | E-mail | 29. května 2010 v 15:25 | Reagovat

35-Vasil, netvrdím, že bylo dřív lépe, ale ty vztahy mezi lidmi byly bez diskuze lepší. Neměli si co závidět a ty pány shora mezi sebe sice někdy pustit museli, ale oni dobře vycítili, když nebyli vítáni a sami jakože musí odešli. Pak se bavilo a nepamatuji si, že by někdo známý za politický vtip trpěl. Možná lidé v 50. letech  byli opatrnější, museli být, ale zase to dělali takoví ti vlezdoprdelkové a těch je dnes snad ještě více, protože se lidé bojí o práci.  Víte, podle nejen mého názoru, pokud by lidé mohli bez problémů jezdit do světa a poznat to všude blíže a nebyla by za odjezd někoho z rodiny postihována celá rodina, vypadalo by to zase jinak. Možná bychom některé minulé vymoženosti měli dodnes a přitom by se hospodářství přiblížilo vyspělejším zemím. To by nám sem ale nesměli horem dolem cpát zboží a ,,zničit" naše fabriky, které lidem dávaly práci. Mít práci, to je dnes důležité. Pak to jde a člověk je spokojený, jinak.... Poslouchejte také lidi, nejen propagandu. Ta byla, je a bude. Nějak se ten kapitalismus zvrtává a je to už 20 let vysněné svobody...

37 Ivo L Ivo L | 17. června 2010 v 17:31 | Reagovat

V dnešní době oslavovat 1. máj jako svátek páce ?

To je arogantní výsměch pro více jak  půl miliónu nezaměstnaných.

38 rucuk rucuk | E-mail | 28. června 2010 v 19:32 | Reagovat

37-Ivo, asi právě proto není vidět žádná oslava práce. Jsou to jen takové jarní trhy a někdy i přehlídka souborů. To ale čím dál méně, protože dnes už zadarmo vystupuje málokdo, požaduje alespoň úhradu nákladů a ,,nejsou" peníze. Granty pro soubory či kroužky jsou čím dál méně dostupné.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Jde se spát, díky za návštěvu a na shledanou...

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx