Nerudný ,,děda" - 8.

13. března 2010 v 1:02 | Ruža z Moravy |  Moje povídky
Příští dny byly jak pro Otu, tak pro Zdenu ve znamení domluvy s rodinou. Otu právě v neděli po oné sobotě navštívila jen krátce dcera Eva. Ani sebou neměla Lidušku, což nejprve Otu zamrzelo, ale pak byl rád, že nebyla svědkem reakce Evy na sdělení Oty, že se chce oženit se Zdenou. Eva Zdenu znala jen povrchně z několika setkání.

Zdála se jí pro otce moc mladá. Copak je to deset let, vždyť mnozí si berou o hodně mladší? Záleží na tom, jak si lidé rozumí, ne? Eva otce přemlouvala, ať se nežení, může přece se Zdenou jen bydlet, ale zavazovat se, není dobré. Ptala se ho také, jestli to už volal synovi Láďovi do Australie. A co on na to říkal? Proč by mu měl sám volat? Syn se o něj nijak zvlášť nestará, zavolá jen tak jednou za měsíc. Nemůže jeho rozhodnutí nijak ovlivnit.

Ota byl reakcí Evy dost zklamaný. Proč ho přemlouvá, aby se neženil? Má snad strach, že by nemohla k nim už jezdit? Byl zvědavý, jak pořídila Zdena u syna, když už matka nebyla nadšená, copak asi řekne syn?
Zdena zatím se synem nemluvila, ale matka neudržela jazyk za zuby a probrala události s Jožkou, která dělala, že nic neví, ale pak se snažila ovlivnit Jindru ve prospěch té svatby. Ujistila ji, že by bylo skoro lepší, kdyby byla sama a Zdena by se o ni starala, když by byla doma a jinak, že by k ní mohla chodit Jožka a vše potřebné jí zajistit. Mohly by být spolu častěji. Jindra sice začala o tom přemýšlet, ale stejně si pořád myslela, že by Zdena měla být raději s Radkem. Vůbec nebrala jeho druhý sňatek na vědomí, ani jeho chování v poslední době manželství se Zdenou. Jožka si umínila, že ji časem přemluví.

Syn se zastavil u Zdeny jednou ke konci týdne. Nejprve se bavili o rodině syna, pak jí povykládal o návštěvách otce Radka, jeho způsobu života. Syn Jarek o tom, že se jeho matka chce vdávat moc nemluvil. Bylo mu to celkem jedno. Maminka mu pomohla, když potřeboval a věděl, že neměla lehký život s otcem. Vysvětlili si, že bude mít alespoň pokoj a Radek si uvědomí, že nemá naději a přestane ji obtěžovat. Samozřejmě mu o jeho návštěvách řekla, ale vynechala jeho žádosti o peníze. Byl to přece jen jeho otec a nechtěla mezi nimi dělat horší situaci než už byla.

Stalo se však, že syn se setkal s otcem a při řeči se o chystané svatbě zmínil. Radek strnul, myslel, že ho raní mrtvice jen při pomyšlení, že nebude moci ke Zdeně chodit a pracovat na tom, aby ho vzala nazpátek. S druhou ženou byl tak daleko, že uvažovala o rozvodu, aby zachránila byt a zařízení před exekutorem. Radek měl už tolik dluhů, že jen skutečnost, že byt nebyl jeho, ale byli jen v nájmu, který platila jeho žena, je uchránila před vystěhováním z bytu .
Nedávno zjistil, že žena má zřejmě milence. Nemohl se divit, při jeho časté nepřítomnosti doma a že byl bez stálé práce a tím příjmu, zadlužený, k tomu jen přispělo.

Radek se rozhodl sňatek Zdeny a Oty zkusit překazit. Vyčkal dobu, když Zdena a Ota někam odešli a zazvonil dole na jeden ze zvonků. Shodou okolností to bylo na tu mladou recepční, která byla zvyklá na návštěvy a otevřela hlavní dveře ovladačem v domnění, že k ní jde známý. Předtím už Radek zlostně zjistil, že je vyměněný zámek, jak u hlavních dveří, tak u bytu, když se snažil dostat do domu. Radek nešel k té paní, jak ona čekala, ale zamířil do bytu Zdeny.

Po zazvonění mu otevřela matka, ale měla návštěvu. Jožka zase jednou chtěla Jindru přemluvit, aby nebyla na Zdenu zlá, že se chce vdát, ať jí to přeje. Ona tu přece nebude věčně a Ota nebude tak dlouho čekat. Zdena by mohla zůstat sama, mužů, kteří jsou charakterní jako Ota není tak moc. Když Jožka viděla Radka, chtěla zůstat, aby se dověděla, co zase Jindře chce, ale ta najednou byla netrpělivá a přes veškeré dřívější ujišťování, že o situaci bude přemýšlet, se už nemohla dočkat, až vše sdělí Radkovi. Jožku při tom nechtěla mít.

Mlčeli a významně se na Jožku dívali, ta pochopila, že teď není žádoucí a odešla. Matka okamžitě začala lamentovat, jaké má starosti se Zdenou. Chce si vzít chlapa o deset let staršího, možná se jí bude chtít zbavit a dát ji do domova důchodců. Neprozradila , že jí to podle řeči Zdeny , Oty i Jožky nehrozí, chtěla, aby ji Radek litoval. Ten dělal překvapeného, přikývl na tu možnost a nabízel, že by se o ni určitě postaral, kdyby mu pomohla získat zpátky Zdenu. Matka mu uvařila kávu a při té příležitosti Radek nenápadně strčil do kapsy menší broušenou vázičku a popelník, která byla v prostoru příborníku. Ležely tam také dámské hodinky, ale ty už nestačil vzít, protože se matka vrátila z kuchyně s kávou.

Začal být netrpělivý a honem se rozloučil, naznačil matce, aby Zdeně zatím o jeho návštěvě neříkala. Zdeně matka řekla, že tam byla Jožka, proto je tam hrnek od kávy. Byla stejně zamyšlená a moc její řeči nevnímala. Stavila se jako obvykle u Oty a on jí , trochu rozčilený, řekl o telefonátu syna.
Ten zřejmě mluvil mezitím se sestrou a dověděl se o chystaném sňatku. Najednou mu začalo vadit, že by otec mohl mít ženu, která by mohla zdědit případně část majetku. Věděl, že otec prodal jejich dům, koupil byt a určitě mu ještě zůstalo dost. Co kdyby on náhodou potřeboval pomoc, ta druhá žena by možná byla proti tomu.

Zavolal tedy otci, chvíli mluvil o své nynější nuzné situaci, jak by se rád vrátil domů, kdyby cesta nebyla tak drahá. Ota čekal, až syn dopoví, co chce,pak se ho přímo zeptal, jestli mluvil se sestrou o něm. Takže ví, co bude, že? Syn se najednou zeptal, jestli sepíšou předsvatební smlouvu o majetku. Mohl by dopadnout tak, že při případném rozvodu, by ho žena připravila o polovinu majetku a případně ošidila i jeho a sestru. Ota se podivil, jak syn mluví. Copak on je stařec nad hrobem? Rázně uťal synovi tirády a řekl mu, ať se o takové věci nestará, Ota ještě neumírá .

Dosud ho nezajímalo, jestli otec nepotřebuje jeho pomoc, odejel z vlastní vůle, žije daleko, tak ať se mu nemíchá do života. Zdena je slušná žena a co si mezi sebou domluví, je jejich věc a nikoho jiného. Předpokládá, že mu pošle svatební oznámení, ale asi nebude mít zájem na svatbě být, že? Když je cesta tak drahá. Syn se najednou začal omlouvat, že to tak nemyslel a řekl, že by i přijel, kdyby mu otec mohl půjčit alespoň na jednu cestu. Otovi připadalo, že nějak náhle obrátil. Možná ho zamrzelo, že se tak choval a nechtěl přece jen ztratit tatínkův zájem. Vždyť je se sestrou vychoval skoro sám a neměli to v životě bez maminky lehké. Slíbil, že se o ceně bude informovat a pak mu dá vědět. Zatím nemají termín stanovený.

Čas ubíhal a začaly se dít podivné věci. Z domácnosti Zdeny se ztrácely různé věci a když se Zdena ptala matky, kam je dala, ta tvrdila, že nic neví, nikam nic neschovala. Když ale zmizel přehrávač a nějaké kazety, přiznala, že je půjčila Radkovi, který je nutně potřeboval. Stejně to Zdena moc nepoužívá a Radek je určitě vrátí. O tom ale Zdena pochybovala a rozhodla se, že zavolá Radkovi a pohrozí mu oznámením na policii, že okrádá pod záminkou zapůjčení věcí její matku i ji.

Radek jí drze tvrdil, že nic půjčeného nemá, matka si to popletla a ona mu nic nedokáže. Obrátil však a začal najednou Zdenu prosit, aby se nevdávala, tvrdil,že on ji stále miluje, chtěl by se vrátit, má skoro před rozvodem.
Zdena hned položila telefon . Jak to má udělat, aby se ho konečně zbavila? Vždyť on by dokázal možná okrást i její matku, kdyby pak bydlela sama! Nemohla by být pořád s ní. Musí se poradit s Otou, co udělat. Bude asi nejlépe, když domluví datum sňatku. Měl by být jen za přítomnosti dětí, pokud budou chtít na svatbě rodičů být, matky Zdeny a paní Jožky s manželem.

Události však dostaly spád, který nikdo z nich nečekal...Dokončení příště...9.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pavlinaxx pavlinaxx | E-mail | 13. března 2010 v 10:21 | Reagovat

Čím dále tím lépe. Jsem napnutá jak struna :-)

2 caracola caracola | 13. března 2010 v 10:29 | Reagovat

K textu nemám nic,ale dovolte,abych vám k vašemu svátku popřál vedle všeho nejlepšího i nevysychající inspiraci a tvůrčí plodnost.  :-)

3 rucuk rucuk | E-mail | 13. března 2010 v 10:30 | Reagovat

2- caracola díky. Když už nejsem jinak plodná, tak aspoň takto???:-))

4 jurášek jurášek | 14. března 2010 v 3:01 | Reagovat

rucuuk mate to pekne,kdy bude pokracovani.vice takovych blogu by nebylo na skodu.Nemuzu vas pohanit ani sluvkem. nektere blogy sou tu katastrofa

5 rucuk rucuk | E-mail | 14. března 2010 v 19:54 | Reagovat

4-Jurášku, vy mi chcete udělat radost, viďte? No, těch dobrých je tu dost, co vás nebaví, nečtěte . Beru to tak, že si každý vybere dle svého zájmu. Jinak zdravím, je skoro po neděli, u nás propršela, ale byli tu ,,mladí",  tak nám bylo fajn.

6 JM JM | 15. března 2010 v 0:28 | Reagovat

Zdravím,

K Vašemu blogu. Zlu se nemá ustupovat! Jen se prodlužuje jakási agonie. Já totiž nevěřím v napravení gemblera.

Bude letos vůbec jaro? U nás sice nepršelo, ale vítr byl studený. Musím mýt okna, odkládám to ze dne na den. Nechci se nachladit.  Takže  tiše závidím paní Růžence,  že je s touto prací  vpředu. Jste dobrá!

Tak dobrou, asi jsem zase poslední sůva.

7 rucuk rucuk | E-mail | 15. března 2010 v 0:49 | Reagovat

Nejste, já jsem teď dopsala článeček o čočce. Zase jídlo, že? No  je to spíše informativní. Ta okna jsou sice umytá námi oběma, ale pověšená záclona  moc dobře u mne nevypadá. Mufík tam cosi zahlédl a pověsil se mi na ni. Hned je plocha pošramocená. Není to roztržené, ale zvlněné  nitě. Koukám, kde jsou to moje duo. Leží na dece a vzájemně se ,,myjí" Muf zrovna líže Mudlu pod krkem. Je to roztomilé, ale jak jim to dlouho vydrží, než se začnou kočkovat. S těmi okny klidně počkejte, příští víkend má už být zase tepleji. Tak dobrou.

8 tereza tereza | Web | 15. března 2010 v 10:31 | Reagovat

Už se nemůžu dočkat dalšího pokračování!!!!

9 rucuk rucuk | E-mail | 15. března 2010 v 19:11 | Reagovat

To mám tak brzy  psát? Pak ty  ostatní díly  čtenáři přeskočí a nebudou vědět, co, kdo, kdy. Jen konec budou znát-  trochu napětí neškodí.:-)) Už se to rýsuje. Zítra jdu k jedné 90 leté paní, jejíž životní osudy, které mi vloni po kouskách povykládala, by vydaly na román, neřku-li na povídku. Snad mi popovídá znovu, abych si něco zapamatovala. Mám tam mezery.  Neuvedu, kdo to byl a jen bych to do příběhu dalšího ,,zamontovala" bez pravých jmen a možná i míst. Ono těch pamětníků z jejího okruhu už asi moc nežije. Vrstevníků..

10 Jurasek1 Jurasek1 | 15. března 2010 v 19:29 | Reagovat

JM Žadám vás,aby jste si o mne přestala utírat svá voňavá ústa.Váš ctitel Jurášek.

11 rucuk rucuk | E-mail | 15. března 2010 v 20:45 | Reagovat

10-Jurášek 1, tak je vidět, že nečtete moji povídku. TAM je řeč o gemblerovi a o jeho osudu se rozhoduje.

12 rucuk rucuk | E-mail | 15. března 2010 v 20:52 | Reagovat

Jsem ráda, že je tu ,,pravý Jurášek", vtipálek, slušný chlap. Zdravím. Už jsem si vyfotila  porcelánový zvoneček, abych ho mohla pak přidat k poslední kapitole ...:-))

13 Jurasek1 Jurasek1 | 15. března 2010 v 21:50 | Reagovat

Rucuk:já jsem to nečetl ale to víte dávno a že vás Jurášek pohladil je jen dobře:Nu až příjde zvonec bude pohádky konec.

14 rucuk rucuk | E-mail | 15. března 2010 v 23:07 | Reagovat

13-Jurášek, pak si to přečtete vcelku a jsem zvědavá, jestli to nenazvete nějak ,,hodně lidově":-))

15 Jurasek1 Jurasek1 | 15. března 2010 v 23:47 | Reagovat

[700] matka, 14.3.2010 11:23

699 jurasek

co je prosím ...s kleolema... ? Nevím :-(

Prosím rucuk o shovívavost ale něco sem přitáhnu od pana Sedláčka.Dostal jsem tam úkol 700 a už se tam trápím asi dvě hod.a nic tak si to přetáhnu blíže k domovu.Možná mi to slovo pomůžete i rozlousknout.((:-D

[699] jurasek, 14.3.2010 03:13

blazni bezte se lecit a vemte to pres hrad njradsi mirov at vam to netrva tak dlouhotak to vemta ruku v ruce s kleolema nez vas vsechny preleci tak ja jurasek na hrad

Volný překlad:

Blázni běžte se léčit a vemte to přez hrad nejraději Mírov ať

Vám to netrvá tak dlouho tak to vemte ruku v ruce s

                                     KLEOLEMA

než Vás všechny přeléčí tak Já Jurášek na hrad

16 Jurasek1 Jurasek1 | 16. března 2010 v 0:04 | Reagovat

Takže jo Matko:kdyby jste se na to podívala asi tak jednoho metru,tak pokud by jste něco viděla tak by se vám to rozsvítilo před očima jako mně,když jsem přicházel s kafem.

Takže to vaše vytoužené slovíčko je

kleolema

kleplem a než..................

Jako lev se v prsa bíti mohu.

Idu za Vaclavem bo už zapina počitač.

17 JM JM | 16. března 2010 v 0:37 | Reagovat

Zdravím.

Počasí mně trochu zkomplikovalo moje podnikatelské aktivity, tak mám čas si něco přečíst a popovídat.  Vaše příběhy  a způsob převyprávění,  jsou taková pohlazení. Prostě ze života.

18 Jurasek1 Jurasek1 | 16. března 2010 v 7:19 | Reagovat

JM : musíte vždy napsat koho chválíte.Ještě že jsem soudný člověk a zásluhy Rucuk si nehodlám přivlastnit,i když bych mohl.

Rucuk: 17 je pro Vás

19 matka matka | 16. března 2010 v 10:37 | Reagovat

[15] Jurasek1

Jé, vy jste snad jasnovidnej. a dobrej......

Hele, já už doufám taky z žumpy vylezla.

Co vaříte? Já ještě nevím, teď jdu odvést jednu hotovou práci, třeba stihnu i uvařit....

20 rucuk rucuk | E-mail | 16. března 2010 v 14:11 | Reagovat

17-zvedáte mi náladu, přestože beru slovíčka chvály s rezervou.

Jurášek-to má být z toho Klepl na Hrad- to je už jen takové povídání. Aby bylo kde se sejít.

21 rucuk rucuk | E-mail | 16. března 2010 v 14:15 | Reagovat

Mám v plánu už dokončit Nerudného ,,dědka" a ještě by bylo námětů několik. Tak uvidím co stihnu po dnešní návštěvě 90  leté paní. Zjistila jsem, že je vlastně jen o 2 měsíce starší, než by byla moje maminka.. Ta ovšem zemřela ve svých 28 letech. Pořád se mi to ,,nelíbí", že tu s námi nebyla.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Jde se spát, díky za návštěvu a na shledanou...

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx