JSOU TŘI ETAPY ŽIVOTA: MLÁDÍ, STŘEDNÍ VĚK A VYPADÁTE DOBŘE!


Horské městečko Jablunkov-z Věstníku Bezkydy-Jeseníky

25. prosince 2009 v 22:42 | Ruža z Moravy |  Z historie života
Poslední článek z Věstníku jsem vybírala dlouho a nakonec jsem vybrala pojednání Jaroslava Jakeše (zkrácené) o zajímavém horském městečku. Přiznám se, že jsem ho vybrala také proto, že v plícním sanatoriu, které vzniklo v letech 1930-31, byla vícekrát od r. 1942- 1948 na léčení moje maminka a v roce 1946 po rychlé formě TBC (po 3 měsících) zde zemřel můj tatínek Jaroslav v 39. roce svého života. Možná tedy nebude výběr pro někoho tak aktraktivní, ale beze sporu je tento kraj zajímavý. Doplním několika obrázky staršími i z doby nejnovější.


Horské městečko Jablunkov.


Asi půldruhé hodiny cesty pod průsmykem jablunkovským v němž košicko-bohumínská dvoukolejná dráha překračuje tunelem hřbet pohraničních slezských Bezkyd, skrývá se na těšínské straně horské městečko Jablunkov v kotlině jen úzce k severu otevřené.
Starobylé toto městečko, zaznamenané určitě v dějinách roku 1447, bylo založeno již dávno předtím jako obranná tvrz při prastaré obchodní cestě z Uher do severních zemí a na obranu proti vpádům z jihu. Proto bylo několikrát zničeno, měnilo svou polohu vždy blíž k hraničním lesům.
Dodnes jest památkou na tu dobu sousední obec Hrádek a z pozdější doby vpádů tureckých ,,Šance", mohutné zděné příkopy z někdejší tvrze na samotných zemských hranicích v poslední těšínské stanici Mosty, sousedící se slovenskou Čadcou. Při obchodní cestě ležící, pro nedostatek půdy na obchod a řemeslnou výrobu odkázané městečko Jablunkov, mělo svůj zvláštní ráz a jeho měšťané dodnes na svůj původ pyšní, rozlišují se od goralů, obyvatelů sousedních obcí a okolních hor, žijících z chudé horské půdy a lesů.

Goralské kroje z Jablunkova

Nádherné kroje jejich předků, zvaných Jacků, zdobené vyšíváním, zlatem a stříbrem, patří již dnes minulosti, zrovna jako všechna ta marnivá povýšenost starých zlatých časů. Vliv průmyslu z blízkého Ostravska sahá ještě mnohem dále než kGorolský svátek-tradicetěmto horám a s ním přicházející duch pokroku a demokracie změnil již úplně tvářnost městečka, které dnes svým životem neliší se od jiných míst Těšínska a jest dost nesnadné tento mizící starý svět poznati, neřku-li mu porozuměti.
Jablunkovskov Jablunkově
Městečko, mající podle sčítání v prosinci 1930 4370 obyvatel (v roce 1921 3928 obyvatel), leží na stoku řek Olzy a Lomné, pod jejichž splavy skýtají tůně vhodná koupaliště v čisté horské vodě. Má několik osad v blízkém okolí. Střed tvoří uzavřené náměstí, z něhož se rozbíhá několik krátkých ulic.
Mezi budovami vynikají školy (česká národní a polská měšťanka), okresní soud, klášter s nemocnicí řádu Alžbětinek a městská radnice, hradu podobná svým zvláštním slohem, upomínka na dřívější německou vládu v polském městečku. Jinak však (vodovod, kanalisace, silnice a elektrisace) zvelebuje se městečko teprve teď za pomoci československé vlády a pod správou českého starosty, zvoleného zástupci menšin české (41 %) a německé (7 %) -ost. % zř. jiné národnosti (polská nejvíce).
náměstí Jablunkov
Mariánské nám. Jablunkov

V české škole umístěná prázdninová turistická noclehárna, jednoduše ale čistě zařízená, umožňuje návštěvníkům několikadenní levné ubytování za účelem poznání města a okolí. Jablunkov jest vhodným východiskem k výletům jak celodenním tak polodenním. Poslední dobou stává se i vyhledávaným letoviskem, právě pro svou výhodnou polohu v klínu hor.Nejstarší část obce jest Bělá s úzkými křivými uličkami, s nízkými, namnoze dřevěnými domky (dříve samostatná obec).
Nejnověji vzniká na břehu říčky Lomné rozsáhlá plícní ozdravovna spolku Humanita v Brně. Druhý břeh říčky Olzy je vrouben lesíkem, městským lesem zvaným, kde se konají letní slavnosti. Proti toku Olzy, pramenící v Polsku, projdeme ještě třemi obcemi, z nichž poslední Hrčava tvoří zemskou hranici slezsko-slovenskou a státní hranici čsl.-polskou. Její stateční horalé ve svérázných krojích zbraní si vymoklášter Alžbětinkyhli svou příslušnost k českoslovenJablunkov sanatoriumské republice.

Ještě hodně krásných míst je v okolí Jablunkova a veškeré tyto hory, obdařené hojnou krásou a poskytující nádherné pohledy do údolí, na moře vrcholků Bezkyd slezských, polských, moravských, slovenských i na vzdálenou Fatru, jsou vděčným cílem i polodenních vycházek z Jablunkova.
sanatorium Jablunkov
Plícní léčebna v Jablunkově existuje dodnes.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 26. prosince 2009 v 19:42 | Reagovat

Před 12 lety byla v léčebně na ozdravném pobytu vnučka. Bylo to v srpnu, měli jsme haldu broskví a nikdo je nechtěl. Vzali jsme 3 bedničky do auta, zajeli tam na návštěvu, dovolili se u přítomné vedoucí a děckám ty broskve dali na lavičky, "sežraly" je rovnou u auta.

Naštěstí to žena předpokládala, vybírala je a každou omyla a usušila na slunci den předem.

2 rucuk rucuk | E-mail | 26. prosince 2009 v 20:03 | Reagovat

1-nar.soc.- Tomu se říká předvídavost, praktičnost a navíc pečlivost. Je vidět, že máte oba dobrou povahu. Lépe je udělat  radost zvl. dětem, byť cizím , než  něco nechat zkazit. Chce to jen nápad :-)) Znám ten pocit, když jste někde dlouho, dostanete třeba jen maličkost , která není běžná a to broskve určitě nejsou, potěší to.

3 jurasek jurasek | 27. prosince 2009 v 11:22 | Reagovat

Nár.soc: Je vidět, že jste hodní lidé.Také říkám klukům ´´mám to dát sviním,,tak si to radši vemte vy.Ale já osobně bych ty broskve žral nemyté,ledaže by byly od extrementů a to bych je ani nerozdával.

4 rucuk rucuk | E-mail | 27. prosince 2009 v 17:10 | Reagovat

3-Jurášku- jak vidno, vás ten Ježíšek nepolepšil, já smíchy brečím:-)))))))))

5 matka matka | 27. prosince 2009 v 18:43 | Reagovat

No a jak jinak udržet správnou imunitu, než trochou exkrementů. Můj tata se prý nemohl odnaučit tahat dudlík. Tak mu na něj sypali pepř, máčeli ho i v těch slepičácích, nejspíš ho i barvou barvili,... Co pomohlo? Pár much do dudlíku uzavřených. To ho rozlítilo natolik, že dudlík odhodil v dál a zařval: "Já se Vám na něj můžu vy....!"

6 rucuk rucuk | E-mail | 27. prosince 2009 v 19:51 | Reagovat

5-matka Tak toto by se hodilo do toho dalšího článečku, ale proč by se lidé nezasmáli i tady, že? První syn měl dudlík jen na spaní a tomu jsem řekla, že ho spapala lištička- měl rád pohádku o  Budulínkovi. Komentoval to jen : Škaledá lištička spapala mumílek.. Druhému jsem ho hodila přes plot sousedovu psovi, ten ho potahal po trávě a syn už ho nechtěl zpět. Ten ale nic neříkal a pejsky měl pořád rád, takže mu to asi nevadilo.

7 jurasek jurasek | 28. prosince 2009 v 0:50 | Reagovat

5 super

Jen to poslední slovo nemohu doplnit-takže kvíz:

A  Vykašlat

B  Vyskákat

C  Vysrat

Myslím že C je správně.

A jen tak pro zajímavost.Tatík mněl tehdá kolik let?

Já znal dítko co přišlo domů ze školy a první měl v hubě cumel,až potom jídlo. Vydrželo mu to do 8mi let.

8 jurasek jurasek | 28. prosince 2009 v 0:55 | Reagovat

4Ježíšek má u mně na zhruba 330 dní posráno,takže mně nemohl napravit.Počtem dárků a skladbou má o čem přemýšlet. Ale jednou sem nedostal nic takže se polepšil.

Doufám že nenajdete odvahu se zeptat co sem dostal )):-0)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

9 matka matka | 28. prosince 2009 v 10:23 | Reagovat

7 jurasek

Ano, C je správně a myslím, že ještě dodal: "Strčte si ho do p...." :-)))

Ovšem, to je jen rodinná pověst, já ji osobně pochopitelně nezažila a již není koho se ptát. A ani nevím, jeho tehdejší věk.:-)

Jedna z mých dcer žužlala dudlík tím stylem, že žádný nechtěla a tak si dala prostředníček a prsteníček do pusy, ukazováčkem si tiskla jednu dírku u nosu a malíčkem se lechtala okolo. :-)

Ovšem výsledkem byla parádní deformace horního patra, z prstíků byla dlouho placka, ...:-) Dodnes jezdíme se zoubky na rovnátka. Tedy měla je i křivé (po mě).

8 jurasek

Že vy jste zapomněl tomu Ježíškovi napsat dopis. Vždyť on je sklerotik a popleta...... a tak přiděluje jen to, co si myslí, že radost udělá...

Hezký den :-)

10 jurasek jurasek | 28. prosince 2009 v 15:47 | Reagovat

8 Matko vy ste na to kápla-NENAPSAL- )):-D))))))))))))))))))

11 matka matka | 28. prosince 2009 v 19:04 | Reagovat

10 jurasek

No ale hele, z toho si nic nedělejte, já nějaký ten dárek od dětí dostala, ale dnes jsem se od návštěvy zase krásnou pravdu dozvěděla, že mám v obýváku starý záclony, že ona musí mít každý rok nový. :-)

12 rucuk rucuk | E-mail | 28. prosince 2009 v 19:16 | Reagovat

11-matka - to snad není možné, že návštěva kouká na záclony. Měla jste jí říci, že je máte ze sekáče, jak by se zatvářila?

13 matka matka | 28. prosince 2009 v 20:25 | Reagovat

12 rucuk

Bylo to velmi "zajímavé" odpoledne. Z toho důvodu, že si snad mé dcery uvědomily, že jsou cennější záležitosti než vychloubání se, že přítelkyně manžela musí mít každý rok nové záclony, ty mé že hodně pamatují,...její synek že si nechal dovézt auto z Ameriky, dcera,....co jste dostali pod stromeček,...

Jinak by to bylo ztracené odpoledne. No a že jsem ukecaná, kontrovala jsem tím, že mě se líbí jiné věci. Ale neřekla jsem jí již více. Ale nabídla jsem jí čaj v jednom ze dvou nádherných hrníčků na čaj, které jsem dostala jako dar od přítele, jeden pro mne, druhý pro manžela,... na kterých mohla oči nechat a prý kde jsem je sehnala. Což nevím, odkud jsou, jen že z Brna snad.

A ještě jeden klad to mělo, můj manžel jel s jejím manželem 30 km od nás koupit jakési speciální holínky, takže měli víc než hodinu klidu pro sebe "chlapci". No a já si to zas "užila" doma.

Ale uvědomila jsem si, že jsou na světě lidé různé a v duchu jsem se smála,.... :-)))) A teď jsem si pustila svoji speciální muziku a je mi fajn :-)))))

Náhodou, nejsou ze sekáče, jen od Vietnamců, za 39,- :-)))))))))

14 rucuk rucuk | E-mail | 28. prosince 2009 v 22:06 | Reagovat

Však jsem to myslela jen jako ,,špičku", psala jste, že jsou starší. Mám také jedny starší, už jsem chtěla nové, ale vzorek se mi líbí natolik, že oželím to jejich stáří. A náhodou, kdysi jsem si velmi lacině koupila krásnou záclonku, která pocházela zřejmě z Německa s vytkanými ptáčky, krásný vzorek,  běloučká, jen je celkem krátká, tak čekám, jestli se mi někdy bude někam hodit. Byla by tak do předsíně, kde mají okno.

15 jurasek jurasek | 28. prosince 2009 v 22:13 | Reagovat

Ježiši Maríja baby nemachrujte s týma záclonama však Jurášek má doma též záclony nebo myslitě že mám za oknama slamu bo sem z vesnice.a ještě jeden figel vam poradim.Dyž ty zaclony pověsitě do vnitřku pokoja tak vam vydržijaja o několik roku dele,než když je pověsitě z venku pokoja.Musytě věřit bo Jurašek to výýý.

16 jurasek jurasek | 28. prosince 2009 v 23:05 | Reagovat

idu

17 matka matka | 29. prosince 2009 v 8:40 | Reagovat

:-))))))))))))

No jo, ale když zvenku s nima vánek tak krásně plápolá :-))))))))))

18 rucuk rucuk | E-mail | 29. prosince 2009 v 14:14 | Reagovat

17-matka a jak jsou parádní, když na nich visí kočka!!!! To nevíte co chytat dříve, záclonu, aby se moc,, nevytrhla" nebo tu kočku, aby se jí neulomil drápek. Pak si dávejte parádu!!!

19 matka matka | 29. prosince 2009 v 17:28 | Reagovat

To musí být krásný, záclona ozdobená visící kočkou :-))))) To ani foukat vánek nemusí :-)))

Teda my kočky mít nemůžeme, dcera je alergik a Betyna by je také žít nenechala. No ale záclonky mají sloužit a ne abych je měla naškrobené, vyžehlené a já nevím co všechno a já se pak bála jít kytky na parapety zalívat, abych je nedejbože nepoškodila,.... A pokud si toho dcery všimly, tak třeba dostanu na narozeniny záclonky :-) I když mladší dcera naznala, že když jsem ji teda nenaučila o záclonky řádně pečovat, že ani ona to jednou dělat nebude. Tož to budu muset napravit :-)

20 rucuk rucuk | E-mail | 29. prosince 2009 v 21:41 | Reagovat

19-matka, vypadalo to hezky, ale ona byla také najednou vystrašená a nevěděla co má dělat. Musela jsem jí drápky vytahovat z oček záclony.

21 Danek Danek | E-mail | Web | 1. března 2012 v 12:35 | Reagovat

To se dalo čekat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

ReklamaJde se spát, díky za návštěvu a na shledanou...

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx