Nejlepší oráči Evropy míří do Zábřeha.

13. září 2009 v 23:07 | Ruža z Moravy |  Zábřeh-Sport i jiné události
Nejen Šumperk má svého Aleše - Valentu, ale i město Zábřeh má Aleše- Malého, skromného učitele odborného výcviku žáků Střední školy soc. péče a služeb, osminásobného mistra republiky v orbě a zároveň nejúspěšnějšího českého reprezentanta v orbě dvouradličním pluhem v zahraničí (obsadil tam 14. místo na světě).
Poslední zářijový víkend se k nám do Zábřehu sjedou nejlepší oráči evropského kontinentu.


Střední škola soc.péče a služeb se spolu se společností pro orbu ČR staly hlavními organizátory 26. mistrovství Evropy v orbě otočnými pluhy. Postarala se také o originální výzdobu prostor závodiště Poutače ze slámy, na kterých pracovali hlavně studenti této školy.

Šampionát bude zahájen příjezdem závodních týmů v úterý 22. září 2009. Pak bude probíhat trénink závodníků. Pro ně a jejich doprovod je připraven bohatý program.


Ve čtvrtek 24. září se uskuteční mistrovství České republiky v orbě na soutěžním poli při Leštinské ulici v Zábřeze .

V pátek 25. září ráno se soutěžící představí veřejnosti při slavnostním průjezdu městem.


Zahájení Mistrovství Evropy v orbě bude provedeno ministrem zemědělství a hejtmanem Olomouckého kraje v pátek v 9 hodin na soutěžním poli při Leštinské ulici v Zábřeze, okr. Šumperk.
Lehko to místo poznáte podle slaměných ,soch" v podobě parního válce, postav chaloupky a jiných výtvorů, když pojedete směrem k Leštině.


Zde bude probíhat po oba dny soutěž - v pátek 25.9. orba strniště a v sobotu 26.9. orba louky. Jednoradličnými a dvouradličnými otočnými pluhy. Mezi soutěžícími budou naši repr.Aleš Malý a Václav Milík. Současně bude probíhat tamtéž i mistrovství Evropy v orbě koňmi.

V pátek taktéž proběhne od 10 do 14 hodin Výstava zemědělské techniky Den zemědělce, program pro školy a návštěvníky, jízdy zručnosti traktorem, seskok parašutistů a prezentace ekologického zemědělství. Divácky atraktivní bude zajisté bezpochyby mistrovství Evropy v orbě koňmi.
Na mistrovství Evropy v orbě koňmi je přihlášeno 16 oráčů, na ostatní discipliny 26.

Jak výše uvedeno již ve čtvrtek 24.září se na poli při Leštinské ulici také uskuteční
36. mistrovství České republiky,
kterého se pravidelně účastní asi 25 soutěžících a jejich doprovodných týmů. Akce se konají za finanční spoluúčasti ministerstva zemědělství, Olomouckého kraje a města Zábřeh.


Veškeré tyto informace poskytla Zpravodaji Zábřeha, odkud jsem je čerpala, paní ředitelka pořádající školy Stanislava Kubíčková.
Doufám, že toto moje sdělení bude pozvánkou pro čtenáře mého blogu, kteří se zajímají o tak staré a stále důležité řemeslo, jako je orba.


Zájemci mohou také bližší informace zjistit na TVZ infokanál Zábřeh v článku Neobvyklé poutače, kde je program podrobně sdělen ve videu přímo organizátory.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 14. září 2009 v 11:06 | Reagovat

Dobrý den paní Ruženo.

Prohrabal jsme se internetem a stále nemám jasno, kdy a kde se bude konat mistrovství v orbě KOŇMI.

Traktorové mistrovství s dvojáky obracáky, je disciplina hodně odtržená od praxe. Má svá úskalí a praktické použití je minimální.

2 Přemysl Čech Přemysl Čech | E-mail | 14. září 2009 v 15:09 | Reagovat

Tak teda a já o tom nic nevěl... Nejlepší oráč od Libuše a nejsem pozvaný...

Asi, že je to s traktory a ne s koňmi, ba co víc ani s voli, na které jsem zvyklý...

3 rucuk rucuk | E-mail | 14. září 2009 v 16:00 | Reagovat

1- Ivane, vypadalo to jasně, ale přece jsem doplnila text o přesnější údaje, abyste to nemusel hledat na internetu. Tam je to stejně napsané jako v našem Zpravodaji, který jsem dostala teprve dnes domů. Možná se někomu nebude zdát takovéto Mistrovství důležité, ale s ohledem na neustálé problémy v našem zemědělství to není tak zanedbatelné vědět, že něco takového se ještě koná.

4 rucuk rucuk | E-mail | 14. září 2009 v 16:03 | Reagovat

2- Přemysle, no vidíte, už to jméno vaše, že? Ale my tu máme více slavných lidí. Koně tu chová a závodí  rodina Kyselých a jsou dost úspěšní. Bývají tu i závody koní. Ale držte palce aspoň kvůli tomu vašemu jménu, aby se naši umístili co nejlépe- ať to Evropa vidí, že tady zemědělci byli vždy dobří- a zvláště ti oráči O))))

5 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 14. září 2009 v 19:59 | Reagovat

Lidi představte si, že jsem kdysi viděl obrázky ve staré knize, o moderních metodách v severoamerickém zemědělství.

Existovaly pluhy o pěti velkých ( dnešních traktorových orebních tělesech ) se sedadly a obslužným mechanismem, které tahalo 16ti spřeží koní ( 4 x 4 ). Na jednom koni v řadě seděl jezdec, který poháněl další tři koně a pluhař obsluhoval  mechanismus pluhu. Výkon za 12 hod. ( po 6 hod práce se koně vystřídali ) byl přes 10 ha. Tyto zápřeže se  používaly  na železničních velkofarmách v r. 1905. Viděl jsem obrázek s pěti pluhy za sebou. Tomu se už dnes nic, nevyrovná.

6 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 15. září 2009 v 15:13 | Reagovat

Pro dnešní den jsou největší Oráči ve Sněmovně. Zorali za 10 minut vše co od jara vypotili.

7 rucuk rucuk | E-mail | 15. září 2009 v 16:00 | Reagovat

6-nar.soc. To máte pravdu. Orají ,orají. Nic ve zlém, proč si sem zveme za drahé peníze papeže a církev škemrá o příspěvky na jeho cestu? Tak bohatý Vatikán by měl něco pustit na reprezentaci a výlety svého představitele, ne? Nemáme na jiné věci a na návštěvu, která profrčí se dávají z krajů miliony.

8 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 15. září 2009 v 19:45 | Reagovat

7 rucuk

Paní Ruženo, papeže bych sem zatím netahal. To je na samostatný blog, ale až opadne dnešní třesk politického kalibru.

9 rucuk rucuk | E-mail | 15. září 2009 v 19:52 | Reagovat

8- nar.soc. To jsem se jen zmínila, já to určitě rozebírat nebudu. Možná je to pro některé lidi svátost, mají na to právo, jen ta pompéznost mi vadí. Trochu skromnosti by neškodilo. A ta bázeň z lidí, proč? No, nechme to. Na to tu máme jiné fundované lidi.

A ten třesk? Zatím je to pěkný mišmaš a co z toho bude, uslyšíme.

10 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 25. září 2009 v 20:57 | Reagovat

Několik postřehů z mistrovství v orbě.

Byl jsme zvědav na koňské zápřeže a řeknu rovnou, že jsme byl zklamán. Ohlášeno bylo 16 závodníků, přítomno 5. Dva byli jen do počtu. Neshodovali se s koňmi, ani s prací. Jejich brázdy byly lapidárně řečeno, jak když býk chčije, cik, cak.

Na všech použitých pluzích bylo vidět, že mnoho nenatrenovali a také nevědí jak na to, když je přísušek a tvrdé strnisko.

Bohužel kromě jednoho, který měl tovární, pěkně propracovaný obracák, zápolili všichni s muzeálními kusy, lépe či hůře připravenými. Je vidět, že fortel a znalosti o mistrovské orbě nebyly silnou stránkou žádného kočího.

Lepší, ale nikoli výsostné hodnocení mám i pro mistrovství traktorů s dvojradličnými obracáky. Nepřiměřeně výkonné traktory spřažené nikoli s pluhy, ale se soutěžními monstry, plnými hydrauliky, která pomáhá eliminovat chyby v řízení a nastavení pluhu, ztratily naprosto kontakt s praktickým využitím. Bylo sice co porovnávat, ale se skutečnou orbou co do hospodárnosti a výkonu, nelze soutěž nijak srovnat.

Je to samoúčelná věc, pro zasvěcené. Nijak mne tato činnost nenadchla.

Kdysi jsem u STS za 20 let práce s pásovými traktory zoral tisíce ha, z toho přes 300 ha rigolačním pluhem do hloubky 75 cm. Takže o věci něco vím.

11 Marek Marek | E-mail | 26. září 2009 v 19:00 | Reagovat

Dobrý den,

taktéž přidám pár postřehů.

V pátek jsem se tam byl podívat a musím konstatovat, že jsem byl velmi, ale velmi zklamán.

Všude se uvádělo ME v orbě s doprovodným programem týkající se přehlídky a výstavy zemědělských strojů na zpracování půdy a setí. Podle nejmenované paní, u které jsem se před odjezdem informoval jak to tam v pátek bude probíhat a podle toho co jsem zjistil na internetu, tak vlastní soutěž měla začínat mezi 9 a 10 hodinou. Co se týče vlastní organizace tak ta podle mého názoru hrubě pokulhával a to co tam předváděli vystavovatelé se svými stroji byla v některých případech ubohost a ostuda.

Např.

1. Hlasatel uvadálě středně hluboká orba. Skutečnost?? Orba do hlouby sotva 10cm.

2. Jeden stroj při přesetové přípravě půdy se zahloubil tak hluboko, že pro měření hloubky bych potřeboval mikrometr.

3.co mě zklamalo nejvíce byl fakt, kdy při převádění práce projel stroj na předsetovou příprava půdy, za ním stroj na setí, který sel na prázdno a o minutu poté to vše zorali. Jak se má proboha člověk podívat jak to pracuje, když mu k tomu nedají ani příležitost. Nebo nám snad páni vystavovatelé chtěli demonstovat, že se ten stroj umí jenom otáčet a že umí jezdi po pozemku??

4. a to mě mrzelo ze všeho nejvíce byl fakt, že ještě ve 12:30 kdy jsem odjížděl nezačala soutěž v orbě. měli jen vyoranou záklaní brázdu a vyznačenou rýhu kam až měli doorat základní obdélník. v době, kdy jsem odcházel, tak všichni závodníci seděli u traktoru a nic neděli jen na něco čekali. To byla opravdu skělá zábava, to musím říci. čekal jsem tam jak idiot až se začne něco dít, ale zbytečně. Kolega který psal příspěvek přede mnou tak psal jak orali pomocí koní, ale podle toho jak jsem četl, tak jsem rád, že jsem tam ani nebyl.

Závěrem bych chtěl dodat, že jsem odjížděl totálně znechucený. Když už i naši studenti  (kterým je sotva 16 let a jsou teprve ve 2 ročníku) uznali, že práce předváděných strojů a organizace byla na slabé urovni, tak to je už co říci.

S pozdravem a přáním příjemného dne

Marek

12 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 26. září 2009 v 20:51 | Reagovat

11 Marek

Musím Vám dát za pravdu. Zdržel jsem se do 14 hodin.

Evidentní chyby u obou mistrovství byly nepřehlédnutelné.

Na př. přípravná rozpluha, pro následný sklad brázd, se oře, první brázdou mělce a druhou nejméně o 5 cm hlouběji ( aby měl plužní plaz oporu ). Tedy nikoli těžké traktory s přední hnanou nápravou a nadbytečnou zátěží. Také radlice se brousí sezhora nakrátko, jako dláto, aby samy "šly do země" a nikoli odřené, tlačené vahou pluhu, které utužují "glejtují" podbrázdí.

Tupé radlice i výměnná dláta mne ubezpečují jen o tom, že o zemědělsky potřebném provedení orby s průsakovým podbrázdím nikomu nejde, ani to nikoho nezajímá.

Co se týče přípravy půdy vystavovanými stroji, mne by zajímala spotřeba nafty na jednotku plochy při hloubce nejm. 10 cm na strništi. To je totiž veličina, která rozhoduje o rentabilitě  ( pořízení moderního stroje verzus tradiční postup ).

Zkrátka, zdá se mi, že soutěž je naprosto odtržená od praxe a předvádění ostatního bylo na úrovni TV Nova, pro blbečky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Jde se spát, díky za návštěvu a na shledanou...

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx