I bez radaru budeme....

17. září 2009 v 12:45 | Ruža z Moravy |  lidé kolem nás
Již několikrát tady byla debata o důležitosti amerického radaru na našem území. Tak pro nejbližší dobu je rozhodnuto. No, zatím jen telefonicky sděleno panu Fischerovi. Díky přístupuB. Obamy bude snad v tomto směru klid.
I bez radaru nebude narušeno naše spojenectví s USA, zůstáváme pevně zakotveni v EU i NATO.
Možná jsem to přesně doslova necitovala, ale článek je na Novinkách a určitě si bližší přečtete tam. Také vědecká a vojenská spolupráce neskončí.

My doma svůj malý radárek máme.Na ten původně plánovaný v Brdech už padlo dost peněz, ale později by to bylo dražší.

Ještě se bude nějaký čas debatovat, zda je to dobře či ne, pak to utichne a bude se mluvit zase o něčem jiném.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (185)
Zobrazit starší komentáře

101 rucuk rucuk | E-mail | 21. září 2009 v 14:57 | Reagovat

82- Ještě jsem chtěla podotknout:  v Německu zjevní náckové nejsou, ale jejich ideje jsou rozlezlé do okolních zemí a to neoddiskutujete. Obdivovatelé Stalina v Rusku existují, ale hlavně mezi  prostými lidmi, kteří neznali jeho pravou tvář a strach o sebe a svou moc. Pozadí stalinských ,,čistek", ale viděli, že za,, Matičku Rosiju i za Stalina" vojáci bojovali a vítězili, přes veškeré oběti. Snad jim alespoň to neupřete. Téměř v každé rodině měli své padlé. Na to se nějak v rámci mezinárodních kritik zapomíná. Když chcete pamatovat zlé, co bylo ,,za komunistů", pamatujte i to, že byste bez jejich obětí - těch obyčejných lidí, kteří ani ve straně možná nebyli - nemusel už v naší zemi existovat. No, jste mladý, budujte svoji zem jak umíte, my starší vám v tom určitě překážet nebudeme.

102 rucuk rucuk | E-mail | 21. září 2009 v 16:22 | Reagovat

Pardon, nechtěla jsem mluvit za své vrstevníky, bylo to,, v zápalu boje".

103 houda houda | E-mail | 21. září 2009 v 16:30 | Reagovat

rucuk (101)

...a vy zase zapomínáté na to,že Stalin byl spoluuzurpátorem a tichým Hitlerovým spojencem při rozpoutáni II.války.Ti vojáci tam šli,to ano,protože museli!!(mnohde měli v zádech vlastní kulomety !!)..bylo to snad dobrovolné??měli na výběr??.....a za Stalina?? a to měli křičet "seru na Stalina bojuju za svou vlast"?? Stalin byl hlavní generallisimus,tak za koho měli bojovat?? Rusové za Stalina,Japonci za císaře,Němci za Hitlera,Američani proti nacismu!!....to jsou rozdíly mezi totalitním a demokratickým uspořádáním!!

104 rucuk rucuk | E-mail | 21. září 2009 v 16:36 | Reagovat

103-houda, vy jste u toho byl? To bylo válečné heslo Rusů a nemělo to možná ani tak moc společného s osobou, ale oni přece bojovali o život a prostě šli. To víte, že se občas báli, kolikrát musela pomoci vodka, ale to strýc, který byl nasazený na práci do Německa se bál také a musel tam jít.   A naučil se tam pít, jako mnoho vojáků a nejen za II. světové války (Masch  znáte, ne?) Pomalu s odsudkem.

105 Lin Lin | 21. září 2009 v 17:25 | Reagovat

Paní Růženko, jsem zvyklá :-)

Píšete o celém problému moc hezky.  Nepopírám oběti zločinů proti lidskosti, nepopírám, že byly.  Jen se mi jeví pošetilé, že někteří prostě nedokážou žít bez vnějšího nepřítele. Když přeženu, měla bych se bát vlastně neustále. Němců - protože tu byl Hitler, Rakušáků - protože tu byli Habsburci... taky Švédů, Italů, Mongolů....  Koho všeho ještě?

A o situaci v Rusku maličko vím.  Samozřejmě - máte pravdu, že vyznavači srp a kladiv tam ještě jsou (asi jako u nás).

Je zvláštní, že samotní Američané se cítí v dnešním Rusku svobodnější, než ve své vlastní zemi. Nejen, že se Ruska nebojí, ale někteří uvažují i o přestěhování. Amerika se moc změnila po 11. září a její proslulá demokracie bere rok od roku za své.

V téhle diskusi jsem chtěla jen vyjádřit svůj názor, že žádný radar ani základny cizích vojsk nejsou zárukou ochrany.

106 lukyno lukyno | 21. září 2009 v 17:55 | Reagovat

Lin:

Že demokracie v USA po 11.9 bere částečně za své máš pravdu. V čem ale pravdu nemáš je situace v Rusku. Mám několik dobrých kamarádů ze studíí, kteří k nám přišli z Ruska. A domnívat se, že větší množství Američanů by chtělo emigrovat do Ruska je skutečně zcestné. V Rusku totiž panuje poměrně silný šovinismus a to je nebezpečí pro malé státy střední a východní Evropy. Napříč všemi vrstvami obyvatelstva se táhne nostalgie po sovětské éře a možná pro tebe bude překvapením, že v dohledné době bude k Ruské federaci přičleněno několik jeho bývalých satelitů a uvažuje se dokonce i o připojení Srbska (kde se to ovšem dá pochopit, protože na Srbsku jsme se v čele s USA dopustili neodpustitelné křivdy v podobě Kosova).

107 Triple+-+X Triple+-+X | 21. září 2009 v 19:52 | Reagovat

To 89, Rusko získá zpátky to co ztratilo v po roce 89, nebo by aspoň rádo získalo zpátky.

108 Triple+-+X Triple+-+X | 21. září 2009 v 19:59 | Reagovat

To Lin, o americkou demokracii se nebojte, mají ji tam víc jak 250 let, bojte se spíš o demokracii v Rusku, tam ještě nikdy žádná pořádná nebyla a zřejmě hned tak ještě nebude. Podle čeho soudíte, že v Nemecku se nepovedla denacifikace? Pokuď vím, tak Německo má jako jediný stát v Evropě zakotveno v Ústavě, že německý voják nesmí bojovat mimo území své vlasti. Bohužel, Německo s Francií v současné době zástává politiku, takovou, jakou zastávala Francie a Anglie před 2. svět. válkou. Je to politika ustupování a jak to dopadlo víme dobře všichni. Německo na rozdíl od Ruska od druhé světové války nikoho nenapadlo se zbraní v ruce, když tedy nepočítám účast vojáků bývalé NDR na invazi do Československa v r. 68. Ale i to bylo pod taktovkou Moskvy.

109 rucuk rucuk | E-mail | 21. září 2009 v 20:31 | Reagovat

107, 8- Triple ++X, Rusko by rádo získalo zpět své satelity- víte proč? Možná, že ty státy, které pod SSSR byly celkem mocné zjistily, že ta jejich samostatnost není moc dobrá. Ty třenice, boj o moc, pohraniční neshody už začaly v r. 1989, kdy jsme tam byli na rekreaci na Krymu. Bylo to poznat a v tramvaji se se mnou bavila jedna paní, která si naříkala, že bylo vše normální, mluvili spolu všichni bez ohledu na národnost, ale neví, kdo z toho co má, že je rozeštvává. Nelíbilo se jí to.

V tom Německu mají stejný názor na naši republiku jako měli vždycky. Jen to bylo vyřešeno jinak. Nepotřebují válčit, dostanou naše hospodářství pod kontrolu tím, že si vše koupí a budeme jim stejně sloužit. Máte pocit, že je tu něco důležitějšího naše? A co neskoupí Němci a  Rusové, skoupí jiné státy. A až se jim nebude tak dařit, jak si představovali, klidně odejdou. Však to pak všechno dovezeme od nich nebo od Číňanů. Kromě toho hodně majetků vykoupili Vietnamci- u nás několik činžáků kolem spodního náměstí, další objekty mají pronajaté. Umí to, no.

110 Lin Lin | 21. září 2009 v 21:00 | Reagovat

to [106] lukyno:

Lukýne, píšu o těch Američanech, kteří v Rusku nějaký čas pobyli. Většinou pracovně nebo jako stážisti, studenti (jinak amíci obecně pomalu ani nevědí, kde Rusko hledat na mapě).

Tihle jeli do země s předsudky - asi stejnými, jako čtu tady.

Přirovnala bych to možná k tomu, když našinec jede na Kubu. Očekává hrůzu, chudobu, špínu...asi to nejhorší, co se čekat dá.  Realita je podstatně odlišná.

111 Triple - X Triple - X | 21. září 2009 v 21:10 | Reagovat

To rucuk

Vy si opravdu myslíte, že nám bylo pod vládou Moskvy opravdu lépe? To nemůžete myslet snad vážně. Moskva by chtěla získat zpět své ztracené kolonie, ale myslíte si, že opravdu to ty státy tak chtějí? jste si tím jistá? Mluvíte teď za koho? za většinu? Za obyvatele Pobaltských států? za Poláky, Maďary, bývalé Obyvatele NDR a za bývalé Československo? Opravdu věříte tomu, že to co chce Moskva je jediné správné řešení pro nás? Co se týká stěhování amerických studentů do Ruska. nejedná se o žádnou migraci, ale o jediného studenta, který poskytl rozhovor ruské státní televizi a tím rozjel dokonalou propagandistickou mašinérii, kterou Putin nezapoměl ještě z let, kdy fungoval jako agent KGB v NDR. Ostatně, podobný případ amerického zpěváka byl znám o něco dřív, který žil v NDR, ale většina umělců i obyčejných lidí utíkala na druhou stranu. Proč komunisté z Chile po puči generála Pinocheta utíkali do Španělska, kde tehdy ještě vládl diktátor Franco, proč utíkali do Švédska ne bo Velké Británie? Proč neemigrovali do Československa, na Kubu či přímo do srdce tábora míru, do SSSR?

Jestli chcete být zpátky v područí Moskvy, prosím, je to Váš názor, ale nemluvte prosím za ostatní, já to rozhodně nechci a nikdy chtít nebudu.

112 Lin Lin | 21. září 2009 v 21:11 | Reagovat

to [108] Triple:

Demokracie v Americe umírá na oubytě.... ale nemám potřebu vás nikterak přesvědčovat. Váš názor je váš a neberu vám ho.

A že se denacifikace nepovedla? No... myslela jsem to tak, že se nazzi množí jak krysy a nejen na území Německa. To, že  je někde "zakotveno" ještě neznamená, že neexistují Hitlerovi pohrobci. Stejně, jako Stalinovi.

A vo tom to je.

Odstraněním symbolů a "zakotvením" ještě nepohřbíte ideologii. A ideologie jednoho mrtvého příslušníka národa nevypovídá o celém národě či jeho dnešní nebezpečnosti.

113 Triple+-+X Triple+-+X | 21. září 2009 v 21:16 | Reagovat

To Lin

Pokuď pojedete na KUbu, tak uvidíte to co Vám dovolí vidět a fotit můžete to co Vám dovolí fotit. realita je jiná jen v turisticky přístupných oblastech. Stačí si vzít dalokohled a podívat se o 3 ulice dál, než stojí Váš hotel postavený američany a kde se může platit eurem a dolarem a kde si za pesso nekoupíte ani banán. Realita je opravdu jiná, než se snaží ukazovat vláda na Kubě. Nejsměšnější je sám Velký Fidel, který se neukáže už pomalu v ničem jiném, než v teplákách Adidas. :-)))

114 Triple - X Triple - X | 21. září 2009 v 21:18 | Reagovat

To Lin

nemějte strach o demokracii v USA. Ani náhodou neumírá na úbytě, ani oubytě. Věřte, moje vlastní zkušenost. Jak z USA, tak z Ruska. Také Vás nepřesvědčuji, jen píšu co vím.

115 rucuk rucuk | E-mail | 21. září 2009 v 21:24 | Reagovat

111-Triple- pochopil jste to špatně, nejedná se o nás!!! Jde tu o jen některé země bývalého SSSR, kterým  to vyhovovalo, když byly řízeny i podporovány Rusy. Určitě ne o ostatní samostatně hospodařící úspěšnější státy. Opravdu o země naše- Polsko, Slovensko, Maďarsko, ČR vůbec nejde. Jak vás to napadlo, copak jsem to napsala?

116 Lin Lin | 21. září 2009 v 22:02 | Reagovat

[113] Triple :

To je dobře, že mě nepřesvědčujete :-) Každý máme nějaké informace a a na nich stavíme. Však cílem diskuse není se shodnout.

A k té Kubě (ono se to hodí i k Rusku, takže....)

Není tam to, co si MY představujeme pod pojmem blahobyt, to máte pravdu.  Ti lidé tam opravdu nemají to, co my tady.  Jenže... nemůžu říct, že by žili hůř než my (v bídě, nešťastní a uštvaní).

117 Triple - X Triple - X | 21. září 2009 v 22:09 | Reagovat

To rucuk

Pak se tedy omlouvám. Nepochopil jsem Váš příspěvěk. Ale pokud píšete o bývalých satelitech Sssr, tak pod ty jsme bohužel bohužel patřili i my. Proto to nedorozumění.

118 lukyno lukyno | 21. září 2009 v 22:47 | Reagovat

Lin:

Ale no tak, Lin :) Na Kubě se dostaneš jako turista pouze na místa, která jsou plus mínus pro turistu stravitelná. Volný pohyb po ostrově je zakázaný.

A propos, proč ročně umírají tisíce Kubánců na podomácku zhotovených vorech při snaze dostat se na Floridu? Protože se mají na Kubě dobře? Takže klíííííííííííííííídek :)

119 houda houda | E-mail | 22. září 2009 v 8:08 | Reagovat

rucuk(104)

..."Houda....vy jste u toho byl??"...:-))))))) tak tento pseudoargument jsem už dlouho neslyšel....bez urážky,ale zásadně vždy ho ,zatím, na mě používali bývalí členové KSČ,vždy v souvislosti s dějinami a vždy,když jim došly argumenty....:-))))))))...ovšem vězte,že i učitelka narozená po roce 1534 může s klidem učit a rozebírat dobu husitskou....nebo že by né??!!!....a sakra!!

120 houda houda | E-mail | 22. září 2009 v 8:20 | Reagovat

Lin(105)

...v Rusku ,a není to tak dávno,jeden z plátků uveřejnil fotky Putina v důvěrném kontaktu s mladou baletkou a přidal spekulaci,zda se nejedná o jeho milenku....soukromé noviny byly zrušeny do 24hod. :-)))),věřím,že mnoho prostých američanů touží po takové demokracii a uvažují o masovém exodu do Ruska....:-))))))))),také bych jim to z celého srdce přál....:-)))))

Denacifikace Německa proběhla důsledně z toho důvodu,a díky tomu,že státní správu převzaly dočasně CIZÍ,VÍTĚZNÉ mocnosti...což v postkomunistických zemích nebylo z pochopitelných důvodů možné(v souvislosti oprostění se od kom.struktur)....a to,že x let po zániku nacismu jako světové ideologie,vznikají skupiny jeho příznivců ,nemá opravdu s denacifikací nic společného....ta byla o něčem jiném..

121 houda houda | E-mail | 22. září 2009 v 8:41 | Reagovat

rucuk(69)

..k těm číslům...nebylo mým úmyslem tvrdit,že se vraždilo vždy jen za nacismu a komunismu,to opravdu né...jen jsem bránil ty čísla s tím,že nejsou "moje" (taky jak bych to spočítal,že??),ale naopak jsou to oficiální čísla obětí vydaná vládami těch zemí,kterých se tato černá skvrna týkala,tedy že rozhodně nebudou nadnesená...

Přitom výčtu křivd si vždy vzpomenu-a to v souvislosti s počtem obětí indiánů-na to,kam se podělo cca 160 národů a národností od Uralu po Dálný východ během cca 200let...přemýšlela jste někdy o tom,když tak ráda píšete o Ruské,potažmo Sovětské zemi,kde vzal národ střední velikosti největší území na světě během dvou století??...sáhněte po odborné historické literatuře,ale upozorňuji vás,že indiánské rezervace byly proti tomu Artěk!!

122 rucuk rucuk | E-mail | 22. září 2009 v 13:23 | Reagovat

121- houda, tak to jste to přetáhl. Vyhnanství na Sibiři zavedli carové, ty národy zcela nevymřely, ale postihlo je mnohem dříve to míšení a stěhování za lepším (tedy mysleli si to, když jezdili někteří studovat a případně se již domů nevrátili). Tak trochu pochybuji, že by u nás byl někdo ,,čistý" národnostně po všech těch invazích a ,,cestách" přes naše území. Jen aby nevznikla mýlka, mě vůbec nevadí, že jsem krásně ,,pokřížená". Vždyť je to jedno - člověk je prostě člověk a patří tam, kde je jeho domov - který si případně vybere.

123 rucuk rucuk | E-mail | 22. září 2009 v 13:32 | Reagovat

119- houda, ještě k tomu pseudoargumentu: Nemusíte u události být, ale pokud žijí přímý účastníci je přece předpoklad, že určitou událost popíší pravdivěji, než leckterý době poplatný a chtějící se zavděčit historik. Pokud někdo, kdokoliv jde popisovat do televize svůj život, (na př. 13.komnata a j.) pokud alespoň zmínku o nemožnosti vykonávat co chtěli nemají, asi by je neuvedli v pořadu. Nedejbože říci, že žili jak žili dobře a jen určitá nemoc či hrozná nehoda je postihla. Téměř každého opustil otec, když byl malé dítě, nebo byl alkoholik -  málem mi někdy připadá, že je to podmínkou  zařazení do pořadu. To je ale jen taková úvaha.

K tomu Putinovi a baletce - bránil se, jak měl možnost. Možná kdyby zfackoval reportéra či fotografa byl by dobrý???

To je také demokracie !O)))

124 rucuk rucuk | E-mail | 22. září 2009 v 15:15 | Reagovat

Pardon-přímí účastníci.

125 houda houda | E-mail | 22. září 2009 v 18:19 | Reagovat

rucuk(122-123)

...nic jsem nepřetáhl...já píšu o bojích probíhajících v průběhu cca 200let a vyhlazených malých národech od Uralu po Dálný východ!!...stačí si to jen dohledat.To že něco nevíte neznamená,že to eexistuje..Už znáte odpověď na otázku,"kde vzal národ střední velikosti největší území na světě??"

...pomohu vám:V 60tých letech 19.stol. vtrhly ruské expediční síly do Uzbekistánu a obsadily Taškent a Samarkand,v 70tých letech obrátily svou pozornost k hl.Turkménskému městu Chiva.Na konci těchto tažení se rozrostla ruská říše o 210 000km čtv.

"Nezveřejňujeme to....jinak mne označí za barbara..v Geok Tepe jsme zabili asi 20 000 Turkmenů...ti kteří přežili,na tuto lekci nezapomenou!!" ruský generál Skobelev při dobývání Střední asie rusy...Turkmeni se až do pádu SSSR o více jak století později už nikdy netěšili z nezávislosti..Rozhodující bitvy dějin,Tim Newark

Geok Tepe,pro vaši informaci ,bylo poslední útočiště turkménů vystavěné z hlíny na pokraji pouště..sem se stáhly celé rodiny,které přežily předchozí dobývání velkých měst,bylo dobyto soustředěnou palbou děl,dynamitem a posléze přímou stečí v ulicích města....

Takže vy říkáte...odešli studovat do ruska a už se jim tam zalíbilo....no dobrý :-)))))))))))))

Operovat 13.komnatou v diskuzi o historickém prožitku je irelevantní,13.komnata je osobní zpověď!!soukromého života..ale ani v ní zpovědník nemůže pozměnit dohledatelná fakta,může k tomu říct pouze svůj osobní prožitek..oproti tomu já se bavil o věcech z historického hlediska doložitelných..

Ano,Putin použil prostředek,který měl po ruce...zakázal noviny pro nesouhlas s jejím článkem...bez soudního rozhodnutí,tedy zachoval se jako monarcha..naproti tomu napadnutí novináře je přestupek v osobní rovině,zákaz novin je totalitní praktika!!!

126 rucuk rucuk | E-mail | 22. září 2009 v 18:58 | Reagovat

125- houda, potvrzujete tím přehledem, že carské Rusko bylo nejméně stejným, ještě barbarštejším uzurpátorem vůči národům, které si podmaňovalo. Nelze svádět vše na jedno období. Nezlobte se, ale ty připojené národy zvláště na Sibiři a odlehlých krajích po připojení na tom nebyly tak dobře jak třeba lidé v Moskvě, která měla být výkladní skříní SSSR (mluvím už o novějších dějinách), proto jezdili studovat do velkých měst a mnohokrát tam zůstali. Rusové uměli využít nadané lidi. No a doma pak chyběli.

Tu 13.komnatu  jsem použila jen pro srovnání, neposuzuji ty osudy, jasou opravdu soukromé. Tak, že je jejich rozhodnutí svoje zážitky sdělit.

Putina se nezastávám, proto jsem to napsala : kdo má moc, dá to najevo právě třeba tímto způsobem. Mnohé zákazy či odstranění nepohodlných lidí jsou  v každém státě, jen to někdy není tak veřejné.....

127 lukyno lukyno | 22. září 2009 v 21:18 | Reagovat

rucuk:

Paní Růženko, je mi líto, ale musím zcela nestraně konstatovat, že v naprosté většině diskutovaných skutečností Vás houda tzv. "ubil" relevantními argumenty. Mějte prosím tedy alespoň toliko soudnosti a nemelte, s prominutím, pořád dokola jako kolovrátek.

128 houda houda | E-mail | 22. září 2009 v 23:48 | Reagovat

rucuk(126)

...nic nesvádím na jedno období...píšu už potřetí-během cca 200let-což je období srovnatelné co do délky s americkým "řešením indiánů"..udivuje mne ovšem,kolik rádoby humanistů (a tím teď nemyslím vás) to neopomene zdůraznit,při otevření otázky-kde se vzali rusové na Aljašce(jako majitelé),však zůstávají s hubou otevřenou....povšimněte si také,že ani američané,ani rusové neměli nikdy kolonie v tom smyslu-Austrálie,Afrika,J.Amerika...šlo o to-v případě USA-Go to West...v případě Rusů-Go to East

129 Zdenka-matka Zdenka-matka | 23. září 2009 v 10:38 | Reagovat

Závěr?

I bez radaru budeme.... zatím, než to někdo změní, to svý politický rozhodnutí, než ho vojenská lobby dostane.....

130 Lin Lin | 23. září 2009 v 12:25 | Reagovat

Paní Růženko, dneska vyšel docela zajímavý článek k celé "problematice".  Je delší, ale když si s jeho přečtením člověk dá práci, může leccos pochopit.

http://www.zvedavec.org/komentare/2009/09/3311-5-dil-ndash-globalni-valka-a-umirajici-demokracie-revoluce-elit.htm

131 rucuk rucuk | E-mail | 23. září 2009 v 13:47 | Reagovat

Lukyno, houda- nijak nesdílím váš názor, že jste mne ubili argumenty. Mluvíte lastně úplně o něčem jiném. Já jsem jen tvrdila, že vybíjení národů probíhalo na všech kontinentech v různých dobách různými dobyvateli. Kolonizace také nebyla nenásilná, ale v tom ohledu nebyla řeč ani o Americe ani Rusku. Chápu jen to, že jsem hlavně proti jakémukoliv zabíjení, kýmkoliv a  nemám zájem přepočítávat padlé kdekoliv. Pokud se v těch vinách chce věčně někdo ,,babrat" vždy si argumenty pro a proti najde. Přenechám to asi mladším. Mohu snad říci svůj názor na celý problém. Jen pro  podruhé: já moc nevěřím žádnému režimu, že by myslel jen na dobro lidu, vždy ti co jsou u moci nakonec vidí hlavně sebe. Tak si to pánové přeberte.

132 Lin Lin | 23. září 2009 v 16:41 | Reagovat

Dík, vystihla jste to, co zastávám i já.

Žádný radar, žádné základny - ať už jsou číkoliv. Smrdí totiž zabíjením, zmarem a neštěstím.

Někdo prostě bez nepřítele nemůže žít. Když není žádný v dohledu, vymyslí si ho.

Už jsem tu jednou psala, že bych všechna ta nabubřelá ega, která se pořád vymezují proti všemu a všem, všechny, kteří touží po moci a postu "pána světa", nahnala do arény. A pěkně tělo na tělo - ať ukážou, co v nich je.  Proč pořád mají ty jejich choutky odnášet jiní.

134 lukyno lukyno | 23. září 2009 v 21:51 | Reagovat

rucuk, lin:

Problém je dámy v tom, že Váš pacifistický světonázor by museli sdílet všichni. Protože jinak to dopadne, že Vy chlebem a oni Vám dají přez hubu.

135 houda houda | E-mail | 24. září 2009 v 7:22 | Reagovat

rucuk

...když jsem se zastal Honzy a potvrdil mu,že s nástupem komunismu nastoupil mnohde hladomor doložený čísly-odmítla jste ty čísla jako ...snad moje, vycucaná...vyvrátil jsem vám to...

.... získání největšího území na světě rusy silou jste označila za přetažené a vymlouvala jste to...stěhováním lidí uvnitř....

Měníte názor příspěvek od příspěvku-věta-"tohle jsem nevěděla,to je pro mě nové"...by byla férovější...

136 Zdenka-matka Zdenka-matka | 24. září 2009 v 8:02 | Reagovat

Já bych si to tak nebrala. Je přece známo, jakmile některý stát velmi zesílí, rád uzurpuje ty ostatní. Bez vyjímky.

138 rucuk rucuk | E-mail | 24. září 2009 v 18:23 | Reagovat

135-houda, nikdy jsem netvrdila, že všechno vím a vše znám. Přečetla jsem toho za život dost a opravdu rozporuplných údajů. O carském Rusku a životě v něm je dost literatury, nejen Tolstoj - Vojnu a mír jsem přečetla za jedny prázdniny v 17 letech, Dostojevského, dokonce jsem četla už nevím od koho Mnichové a ženy, kde při obsazování  kozáci našli ve studni ženského kláštera, který sousedil s mužským klášterem několik mrtvolek dětí. Fakt je ,že ty různé akce byly nemilosrdné, ale ten předchozí život, který tam byl popsán zrovna o milosrdenství nesvědčil.

To máte tak, když je k dispozici velká knihovna a člověk čte co mu přijde pod ruku, musí si to přebírat a srovnávat. Pak jsem ještě kupovala Klub čtenářů a tam bylo zase dost knih různých i západních autorů. Četl jste od Harryho Thurka Hodina mrtvých očí? Válka ze strany německého vojáka, tam byste možná posuzoval postoj Rusů i Němců trochu jinak. Ale o tom u tohoto článku nebudu debatovat.

Škoda, škoda, že více lidí nemá na válku stejné názory. Vždyť dost úmrtí z chorob a různých nehod, či živelných pohrom by stačilo snížit počet lidí na zemi.

139 Lin Lin | 24. září 2009 v 20:05 | Reagovat

Nevím, dalo by se tímhle stylem "diskuse"  pokračovat do nekonečna. Jen už to není ani o radaru, ani o základnách a ani o informacích.

Komunismus nikde ve světě nenastal, dotáhli jsme to, tuším,  tak max. k reálnému socialismu.

Příčinou poválečných hladomorů taky nebyl žádný režim, ale docela obyčejná neúroda (extrémní sucho) a zbídačenost zemí po válce. V tzv. západní zóně žádní komouši nebyli a lidi tam taky padali jak mouchy.  

A ani jsem si nevšimla, že bych zastávala nějaký pacifistický světonázor. Jen se mi příčí, když umírají miliony kvůli zrůdným cílům jiných a co je nejhorší - když si z bídy a utrpení dělá někdo výdělečný podnik.

140 rucuk rucuk | E-mail | 24. září 2009 v 22:02 | Reagovat

139-Lin- proč nám někdo nevěří, že nechceme chlapi nijak zvláště poučovat, co bylo a nebylo, můžeme mít přece odlišné názory na různé události- 100 lidí, 100 pohledů, jen prostě nechceme nikde války. Je to sice zřejmě neuskutečnitelné, ale žádané. Neškodí, když to aspoň někdo ví.

141 rucuk rucuk | E-mail | 24. září 2009 v 22:04 | Reagovat

Musím už toho nechat- má být chlapy, ne chlapi.

142 houda houda | E-mail | 25. září 2009 v 0:11 | Reagovat

rucuk

...netvrdím,že jste hloupá,to bych si nedovolil a hlavně si to nemyslím..

...i já četl...třeba v osmé třídě,když ostatní hltali Čachtickou paní,já četl "první američané"...uměl jsem vyjmenovat strukturu,národy i hrubé dějiny severoamerických indiánů..dnes už bych to nesvedl...ovšem co je důležité,je selský rozum!!...umět se vžít do problému pomocí i druhotných informací...a rozhodnout se,co by asi byla pravda..,co lež,a co reálné..co převažuje...

Nemám rád jednoznačné a důsledné pacifisty a rádobyhumanisty...většinou se z nich po třech otázkách vyklubou hlupáci,lepící si svou životní mezeru něčím,čemu nerozumí....

(jen tak pro srandu:až uslyšíte od někoho rádoby chytrou větu-amerika nás zaplavuje filmovými škváry-optejte se ho,jaký je jeho oblíbený anglický,nebo maďarský film..uvidíte,že nejen nemá ánunk o evropské kinematografii,ale když se ho optáte na poslední evropský oskarový film,vyjmenuje vám tři americké!!!!).... hezký den :-))))

143 houda houda | E-mail | 25. září 2009 v 0:31 | Reagovat

Lin(139)

...hladomory v rusku nebyly poválečné...táhly se od 1922-1938...tedy byly meziválečné a byly řízené Stalinem za účelem zlomení odporu(18 mil.obětí),hladomory v Číně byly v roce (mimo jiných,průběžných) 1952-58 za "velkého skoku" vedené "velkým kormidelníkem" Mao-ce-Tungem,hladomory v KLDR jsou současností(vláda snížila deklarovanou dávku rýže na osobu/den na 180g),na Kubě vyhlásil Fidel Castro pěstování slepic na balkónech činžáků jako směr ke zlepšení potravinové situace obyvatelstva v roce 1995(v té době prohlásil,že kubánští vědci odhalili zázračné schopnosti acylpirínu...který léčí ténměř vše)...

Pokud se vám příčí,"když umírají miliony lidí",jak píšete,potom to alespoň neznevažujte svými hloupými kecy o suchu...působí to jako výsměch...děkuji

Pokud máte na mysli určité miliony lidí "padajících jako mouchy  na západě",v tak krátkém a řízeném časovém úseku,jako na východě,potom mne ,prosím poučte...nevím o nich!!!!!!!!

P.S.tahle diskuze JE pořád o informacích,alespoň pro vás...tak např."socialismus je pouze přechodové stádium komunismu"..Marx-Leninismus.,takže když píšu o komunismu,vím,o čem píšu...než napíšete další blbost,dobře si ji rozmyslete...pěkný den vám přeji

144 houda houda | E-mail | 25. září 2009 v 0:33 | Reagovat

rucuk(140)

...   :-)))))) ,můžete mi,prosím,jmenovat jednu...JEDNU..panovnici,která v historii nevedla války???? děkuji

145 Zdenka-matka Zdenka-matka | 25. září 2009 v 10:33 | Reagovat

144 houda

Omlouvám se že do diskuse vstupuji - ale hele, neberte si to tak, panovnice, stejně jako panovníci, či naopak, ách, jak krásně válčili. Všichni do jednoho.

Co takhle změnit to?

Jenže já Vám Ti nevím, co kdybych se žezla ujala, či Vy? Co bychom změnili? Jakou "brázdu" bychom šlapali? I když války nesnášíme.

146 rucuk rucuk | E-mail | 25. září 2009 v 21:40 | Reagovat

144-houda- nemohu jmenovat panovnici,  kterou z literatury (dějin) a která nevedla války, spíše jí nebyly vnuceny její kamarilou, nejspíš nejméně Marie Terezie, ta byla spíše,, matka hodně dětí". Tím se ale neohánějte. Ty hladomory byly ve většině případů  následné po různých válkách ať z jiné strany, či občanských, to je mezidobí, ne?

Jsem mírumilovná, ale věřím, že bych dovedla i zabít někoho, kdo by se krutě dotkl mých dětí či blízkých a měla bych v tu chvíli možnost je bránit. Je to špatně, vy byste jednal jinak?

147 houda houda | E-mail | 26. září 2009 v 0:01 | Reagovat

rucuk...

..jen na okraj..komunistické hladomory byly řízeny minimálně v Ukrajinském případě(Stalin poslal eskadry a ty v oblastech vystřílely vše živé ze zvířat,od krav po psy..."neplní dávky,tak ať chcípnou"-J.V.Stalin),v Čínském případě šlo o experiment,kdy mělo odpadnout vše neužitečné(Mao nařídil vesnicím tavit svépomocně nesmyslně vysoké kvóty železa-ne kvótách stavěl hospodářství,zrušil školy,"učení ve výrobě",odtud-Velký skok,bylo to fiasko)...ostatní hladomory nese sebou systém komunismu automaticky,pokud je aplikován přísně soběstačně s pomocí lidských obětí,např.Kambodža(2 milióny obětí).....takže nepleťte sem žádné okolnosti a jiné cancy,kterými byste zmírnila zrůdnost komunistické ideologie...děkuji

148 lukyno lukyno | 26. září 2009 v 0:49 | Reagovat

houda:

Nemá smysl diskutovat s někým, kdo nemá ani základní přehled evropských dějin 20. století. Pokud někdo netuší, že hladomor na Ukrajině vyvolal Stalin a myslí se, že ho způsobilo sucho (Lin), na tak v tom případě ehm, ehm...

149 rucuk rucuk | E-mail | 26. září 2009 v 8:48 | Reagovat

147-houda- zrovna jste dal příklad toho, že zrůdnosti, které připisujete ideologii jsou výsledkem osobních příkazů či činů jednotlivých lidí a jejich přisluhovačů.  Stalin, Mao Ce tung, Pol Pot, prostě všude, kde byla diktatura ,,jednotlivce" a ne ideologie. Takže to, že bylo sucho (Teď nemluvím o Ukrajině nebo Číně) neberete vůbec v potaz. To ale uvádí i jiný tisk a nezapomeňte, že jsou živi pamětníci poválečné bídy a toho sucha. A obilí do ČR přišlo, to neoddiskutujete. Možná si  nás tou pomocí chtěli připoutat, ale to je jiná kapitola.

150 rucuk rucuk | E-mail | 26. září 2009 v 8:55 | Reagovat

149-lukyno, proč děláte z někoho neznalce dějin, jen proto, že nesdílí vaše názory. Možná toho o dějinách ví víc než vy(Lin), kterého zajímá jen a jen prozápadní politika, jak jste sám několikrát zdůraznil. Hladomor na Ukrajině byl způsoben,, hospodařením s úrodou", částečně také tou cílenou ,,pomocí" zemím, kde se neurodilo kvůli suchu, bez ohledu na potřeby vlastních lidí. Bylo tam ve válce také způsobeno hodně škod, ale to je jiná kapitola. Mezinárodní politika je zamotaná tak, že jí rozumí lidé, kteří se jí zabývají soustavně, ale laici, mezi které patříme všichni ostatní, sotva postřehnou všechny záměry lidí, kteří jsou u moci přes funkce, ale hlavně přes kapitál- peníze.

151 lukyno lukyno | 26. září 2009 v 9:13 | Reagovat

rucuk:

Paní Růženko, skutečně zde ventilujete nesmysly. Skutečnost, že hladomor na Ukrajině byl cílěně způsobený Stalinem oficiálně uznává i současná Ruská federace.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Hladomor_na_Ukrajin%C4%9B

152 Zdenka-matka Zdenka-matka | 26. září 2009 v 9:55 | Reagovat

Tož tak,

kdysi jsme na té Ukrajině byli. Čas se tam zastavil někdy na začátku minulého století. Je to v lidech. Všichni víme, že pokud je zdecimována inteligence národa, a to i vojáci (důstojníci, generálové,...), má tento národ velké potíže. Takže z našeho pohledu tam je dosud  nesmírná bída (tedy byli jsme tam cca před 20 lety). Ti lidé potřebují cestovat, aby poznali, jak se jinde hospodaří. Proto mnoho z nich také utíkalo do Německa, protože mnozí z nich byli potomky německých vojáků.

A co se Stalina týká, byl to stejný "zmetek", či "mutant", jako mnozí před ním, v době jeho života i dnes. Včetně mne. On se "jen" dostal k moci. A jak skončil? O samotě jako "pes". Je jen na každém z nás, jak život, případnou moc,... zvládneme, jak život skončíme.

Pánové, nepodceňujte vědomosti, lidskost paní Růženky. :-)

153 rucuk rucuk | E-mail | 26. září 2009 v 17:46 | Reagovat

152-Zdenko-matko, díky za podporu.Nemyslím si, že bych snědla všechnu moudrost- to nemůže nikdo, ale dost už pamatuji a četla jsem nejen knihy povinné četby.

154 rucuk rucuk | E-mail | 26. září 2009 v 17:52 | Reagovat

151- Lukyno, dnešní Rusko může uznávat co se mu hodí. Hladomor mohl Stalin vyvolat, ale to je jen jeho rozhodnutí a těch, kdo ho poslouchali. Zřejmě se to někomu hodilo. Bylo to také ovlivněno odlivem mužů do války, ženy všechno nestačily udělat. Po návratu se moc,, hrdinům" do práce  nechtělo. Nejvíce jich bylo ,,děžurnými"- hlídači, dost bylo invalidů, notoriků- v důsledku pití za války, aby se nebáli jít do boje. To ale bylo v Americe také- po válce v Koreji i jinde. Válka neprospívá nikomu..... V Rusku dělaly hodně ženy a to víte, mít rodinu  a vydělávat na ni? Bylo jich hodně samotných.  Buďte rád, že žijete teď a nepřidělávejte si starosti s něčím, co nemůžeme změnit.

155 lukyno lukyno | 26. září 2009 v 20:06 | Reagovat

rucuk:

Paní Růženko, tím, že se zajímám o dějiny si rozhodně starosti nepřidělávám :)

"Hladomor mohl Stalin vyvolat, ale to je jen jeho rozhodnutí a těch, kdo ho poslouchali. Zřejmě se to někomu hodilo."

Tímto výrokem jste bohužel prokázala své totální diletantsví, co se týče znalosti sovětské éry.

Diskutovat dále skutečně postrádá smysl.

HOWGH.

156 houda houda | E-mail | 26. září 2009 v 20:35 | Reagovat

rucuk

..tak už snad naposledy-píšete,že hladomor na Ukrajině byl zapřičiněn onde snahou pomoci jiným státům,které to potřebovali,jinde odlivem mužů do války-už jsem vám Xkrát psal,že tři vlny hladomoru probíhaly v 1922-1938...vaše křečovité snahy o otupění tohoto zločinu komunismu svědčí o tom(mimo jiné),že dějinám Evropy rozhodně neholdujete,a navíc,že každý výcuc z palce se vám hodí jako argument.

Ta pomoc nám,v období sucha, probíhala tak,že Rusko,které mělo samo málo obilí,ho jako náhradu nakoupilo draze obilí v Kanadě(vše v rámci věčného hesla,ať třeba uvrhneme hospodářství do srabu,komunistická agitace je důležitější)..vše k otupění takových nadšenců jako vy,aby vydláždilo Gottwaldovi cestu k moci a potom ČSSR vysávalo 40let-tedy bylo to pro nás nejdražší obilí v dějinách!!!

K těm totalitním komunistickým vládcům-ANO,MOHLA ZA TO KOMUNISTICKÁ IDEOLOGIE,NEBOŤ ONI SE JÍ POUZE STRIKTNĚ DRŽELI!!..sám Lenin tuto cestu vytyčil,když do učení Marx-Leninismu pevně zakotvil-permanentní boj proti třídnímu nepříteli(což byl kdokoli,koho tkz.lid za něj určil),automatickou vinu rodinných příslušníků,kolektivní a sekundární vinu...budování lágrů,označování politických vězňů viditelně,jejich rodinných příslušníků jinou značkou,lágry pro děti atd.

O Marx-Leninské ideologii snad už polemizovat spolu nebudeme,že né??

..souhlasím s Lukynem...nemá to smysl

157 rucuk rucuk | E-mail | 26. září 2009 v 21:10 | Reagovat

155,156-Dobře, tedy ten hladomor na Ukrajině- to opravdu bylo v období kolektivizace  a nevybíravých způsobů, možná jsem přehlédla ta,, léta"- ono to ani po I. světové válce a II. světové .nebylo v Rusku dobré- nakonec ta VŘSR v r. 1917- už bylo zoufalství těch ubožáků, kterým nic nezbývalo jiného než věřit ,,vůdcům". Vždyť co předcházelo Hitlerovi? Krize a ten nacismus se Němcům také jevil jako východisko. Vy se držíte také svého pohledu na dějiny jako veš košile, tak co se divíte, že nás v mládí bylo také dost lehké přesvědčit, že to bude dobré. My jsme bídu neměli , ačkoliv tolik zboží nebylo a stejně nám bylo  většinou veseleji, než mnoha mladým teď. Ani nevíte, jak jsem ráda, že už mám život skoro za sebou.... Ta džungle dnes....

158 Triple - X Triple - X | 27. září 2009 v 3:28 | Reagovat

Víte s kým bude po zrušení radaru sousedit Rusko? S kým bude chtít.

159 Zdenka-matka Zdenka-matka | 27. září 2009 v 9:39 | Reagovat

A o tom to je - všichni víme, k čemu ty různé krize, hladomory,...  v historii vedly - lidé šli svobodně do války pro lepší zítřky se vzájemně vybíjeli.

A církve jim k tomu žehnaly. Bez vyjímky všechny církve.

A do dnes se hádáme já ne, já ne, to ty, to ty,....

Inu, jestli by něčí rozpínavosti mohl radar zabránit? Ale prosím Vás, když na to přijde, utlučou nás čepicemi. I s radarem. A to je celkem jedno, jestli Slované - Rusové, nebo muslimové, či kdo jiný...

160 houda houda | E-mail | 27. září 2009 v 13:37 | Reagovat

rucuk

...nezlobte,ale ta džungle dnes,jak píšete(máme relativně nízkou kriminalitu,proti jihoamerickým,africkým nebo některým asijským státům,proto ji v potaz brát nebudu),je přirozená pro ty,kdo se v ní narodili .....je vyvážená jinými možnostmi...mě osobně komunismus ukradl mládí a start do života,ikdyž jsem byl proti této ideologii už od pubertálních let dost nesmířlivý a kritický,po revoluci jsem nenastartoval,ikdyž možnosti byly...byl jsem hloupý,neagresivního a nezlodějského myšlení,naivní a hlavně zmagořený komunistickou demagogií,která si vychovávala poslušné otroky ovšem do života nic nedala...dnes mám mimo hlavní práce dvě živnosti a nejvíc mě mrzí,že jsem se tenkrát nesmyslně povinně učil rusky,mimo přirozené angličtiny...

161 rucuk rucuk | E-mail | 27. září 2009 v 15:19 | Reagovat

160-houda, to je individuální. Také jsem vystřídala z různých důvodů zaměstnání, po r. 1989, kdy jsem měla pár let do důchodu jsem si pronajala trafiku, malou, ale uživila nás, přestože jsem nikoho neokrádala, prodávala co nejlaciněji a opravdu rozmanitý sortiment, dělala si účetnictví i daňová hlášení po sobotách a nedělích občas ještě remitendu,pokud víte, co to je. Nelituji, byla to honička, ale bavilo mě to. Zkušenosti z jiíných zaměstnání se mi vyplatily, taktéž hodně známých z těch pracovišť chodilo k nám nakupovat- třeba i jen pohled a známky a pod. A přehled o tisku neuškodil. Dodnes se rusky domluvím, protože už od školy jsem si psala s jedním děvčetem o rok starším a ta mi popisovala obyčejný život a divila se, že umím psát rusky. Není to nesmyslné, mnoho lidí se rusky učit bude a rádo, už kvůli tomu, aby se i s Rusy v budoucnu domluvili. Proč by měla být mezi Slovany dorozumívací řečí angličtina? Mohou umět více řečí, ne? Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem..pořád platí. Já jsem se zase učila i francouzštinu a také neříkám, že je to na nic, protože si alespoň něco přeložím a hodně výrazů i v naší řeči pochází z francouzštiny, tak jako z angličtiny, němčiny.

162 rucuk rucuk | E-mail | 27. září 2009 v 15:25 | Reagovat

160-houda, teď z jiného soudku. Poslušna toho, abych se co nejvíce vzdělávala v dějinách 20. století, ne poprvé, ale skoro pravidelně sleduji na Primě pořad o osobnostech  Německa v období před a v 2. světové války, hlavně čelných představitelů. Zrovna dnes byl na pořadu Ribentrop a jeho kariéra. Dělal Hitlerovi ministra zahraničí, byl u dohod jak s Anglií, Francií, tak hlavně se Stalinem. Chtěli si rozdělit bývalé kolonie -panství Anglie, Francie. O obsazení a rozdělení Polska se dohodli, dohodli také to, že nenapadne Hitler SSSR. To nedodržel a tím proti sobě Stalina popudil. Dále to je známo. Prostě dva diktátoři, kteří šli přes mrtvoly. Stalin prý ale měl velice milé chování (asi byl lepší herec) vůči těm, s kterými vyjednával.

163 rucuk rucuk | E-mail | 27. září 2009 v 15:28 | Reagovat

Ten pořad bývá v neděli ráno a určitě Rusům nefandí, pokud byste ho neznal- to i pro lukyna.

164 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 27. září 2009 v 15:48 | Reagovat

Vážení diskutéři o Velkém hladu v SSSR.

Je nutné si uvědomit místní situaci. Ve městech vládli bolševici, ale na vesnici to asi do r.1928 bylo jinak. Rozpisovali dodávky za nesmyslně nízké ceny a na rozvrácený trh nic nepřišlo. Nastaly rekvizice a věznění mužů. Ženy buď splnily dodávku, ale tím si nepomohly, musila splnit celá vesnice, jinak přišla opět rekvizice a věznění žen. Nezapomeňte i na vodku, která se dodnes vyrábí z "tlustých zrn" a ta následně chybí pro osivo. Podřadné osivo nezajistí výnos a přísušek, který tam bývá vždycky, věci dorazí. K tomu ještě pokusy blbce Lysenka, kterými se rozvrátilo střídání plodin těsně před válkou a po ní a máte výsledek na dlani. Je odedávna zřejmé, že když se nevěnuje produkci potravin patřičná pozornost a odbytová cena, že musí dojít k těžkostem a nebo i ke katastrofě.

Když se řízení věcí vloží do rukou "revolučních" vojáků a jiné ozbrojené sebranky, věci se nutně jen zhorší. To byly příčiny vražedného hladu.

165 Zdenka-matka Zdenka-matka | 27. září 2009 v 16:49 | Reagovat

Jasně. Když jsme tehdy byli na té Ukrajině, ptal se manžel otce děvčice, která nás pozvala (voják, který prošel celou Evropou a jako jeden z mála v dědině měl v baráku koupelnu. Oprýskanou, maličkou, ale vanu na koupání. A pokud zatopil i teplou vodu) , kolik že jejich sovchoz obdělává hektarů půdy. No jak kdy, kolik stihneme. Pokud ovšem měli techniku v takovém mizerném stavu, jak jsme viděli na cestách, tak toho mnoho neobdělali. A to mohla být  Ukrajina obilnicí Evropy. Ovšem to by odsud nesměli brát kluky do armády a posílat je (tehdy) do Afghánistánu. Odkud neměli šanci se vrátit. To byly úbytky lidí. A tak jsme viděli ženy spravovat silnice, podrážet pražce na dráze,... Ale rajonnyj komitět byl v perfektním stavu, kouřová skla,... To jsem byla v šoku a ptala jsem se, co to má znamenat, když lidé mají baráky v dost mizerném stavu. Odpověď? No, oni pro nás dělají vše, tak i my pro ně musíme vše dát.

Takže i hloupost, strach lidí ozvat se,.... a samozřejmě pití.

166 rucuk rucuk | E-mail | 27. září 2009 v 17:29 | Reagovat

165-Zdenko, já mám zase jeden poznatek z návštěvy v Moskvě v srpnu 1989, to již bylo volnější, ale lidé kromě známých se začali prý k sobě chovat jinak, cize, nedůvěřivě. Jeli jsme tramvají na sídliště, kde bydlela - opravdu hezké prostředí téměř v listnatém lese- menší paneláky. Po cestě jsme parádně viděli Lomonosovu univerzitu, množství budov, pěkné panorama. Nina mi vyprávěla, že tak jak to vidím (ona bydlela v Moskvě od narození v r. 1939) to postavili němečtí zajatci a studentské brigády to pak dostavovali. Na můj dotaz, jak dlouho tam ti Němci byli, odpověděla, že hodně dlouho - několik let. Co prý zničili, museli nahradit. Za jakých podmínek to bylo, dovedete si představit. K tomu nenávist  ruských lidí, ale byli k nim někteří i slušní a který byl odborník, měl se i docela dobře.

167 Zdenka-matka Zdenka-matka | 27. září 2009 v 17:53 | Reagovat

My tam byli jen na pár dnů a na dědině. Takže podle toho to vypadalo. A co mne zarazilo - když jsme kolem něčeho šli - to nám postavili Maďaři, to Češi, to Němci,... neměla jsem odvahu se ptát, co si vlastně postavili sami.

Ale lidé tam byli hodní. Byli by se rozdali i z toho mála, co měli. :-)  Ale Rusy rádi neměli.

168 rucuk rucuk | E-mail | 27. září 2009 v 19:19 | Reagovat

167-Zdenko, jak to mezi národy chodí. Byla jsem jednou pár dní v nemocnici na pokoji s Ukrajinkou. Shodou okolností to byla manželka sov. důstojníka , učitelka v mateřské školce, pocházela z Kijeva. Každým coulem intelektuálka. Čisťounká, upravená, potrpěla si na pořádek. Víte čím si čistila pleť? Šťávou z čerstvého citronu si bělila málo viditelné pihy. Blondýnka s bílou pletí. Bavily jsme se docela dobře- samozřejmě o politice moc ne. Manžel sem byl odvelen, ona mohla s ním. Měli tříletou dcerku, tak dělala  v mateřské školce pro posádku. Jen asi 7 dětí opatrovala. Víte, že se o kolegyních Ruskách vyjádřila jednou dost opovržlivě. Moc se prý nebaví, jen prý o parádě, hloupostech. Byla sečtělá, bavily jsme se i o filmech, poměrech u nich. Přímo řekla, že,, město a vesnice"- je ještě pořád velký rozdíl v úrovni života.

169 Zdenka-matka Zdenka-matka | 27. září 2009 v 19:40 | Reagovat

:-)

Ta má byla učitelka. Její manžel byl po otci Němec, její otec prošel s armádou celou Evropou, její známá kantorka odešla i s manželem do Německa,...

No a ty citrony tam tehdy byly za neskutečnou cenu - 1 kus za rubl. Prý kdybychom přivezli autem vlek s meruňkami, odjeli bychom s novým vozem. Nebylo tam tehdy ještě dobře. Jak dnes, nevím.

Ale byla to oblast, kde byly jakési prý "lázně ", takže se tam u jeho matky občas ti Rusové ubytovali. I jsme je viděli. Připadali mi tak jak o nich Vy píšete.

Škoda, že se národy nemohou shodnout, snaží se ovládnout jeden druhý, třeba i ve jménu boha, alláha, a já nevím koho všeho ještě, třeba i matky země,... a přitom jde jen a jen o energie, ovládnutí člověka člověkem.... No, uvidíme, co Obama dokáže, jestli to bude stát za něco pro všechny.

170 Zdenka-matka Zdenka-matka | 27. září 2009 v 19:41 | Reagovat

Teda pánové, vedeme "holčičí řeči, že :-)

171 rucuk rucuk | E-mail | 27. září 2009 v 20:06 | Reagovat

170-Zdenko, no a co?  Vždyť je to o tom, že budeme, ne? Víte Ukrajince utiskovali kdysi dávno Poláci, pak přišli Rusové a byli přitom mezi ostatními vyspělejší. Část Ukrajiny přece patřilo i do Československa za 1. republiky a zrovna moc ,,nekvetlo" to území. Tu samostatnost už potřebovali, jak si to zařídí, je na nich.

172 lukyno lukyno | 27. září 2009 v 20:13 | Reagovat

rucuk:

Díky za upozornění na pořad, ale toto jsou obecně známá fakta (Molotov - Ribbentrop).

173 lukyno lukyno | 27. září 2009 v 20:17 | Reagovat

rucuk:

"Část Ukrajiny přece patřilo i do Československa za 1. republiky a zrovna moc ,,nekvetlo" to území. Tu samostatnost už potřebovali, jak si to zařídí, je na nich."

Prosím Vás paní Růženko, přečtěte si něco o dějinách Podkarpatské Rusi, protože Vaše postřehy, to jsou opravdu "perly".

174 Zdenka-matka Zdenka-matka | 27. září 2009 v 20:30 | Reagovat

No hele, ono přeskočit od nevolnictví rovnou do tzv. socialismu a pak kapitalismu, to jsou obraty, že. A k tomu se zdecimovaným národem,... já teda nevím, který že to jejich politik vyhlásil svatou válku, aby lidé šli proti Hitlerovi bojovat? Jo, národy se rády nechají s prominutím svými vůdci ohlupovat, i když je vede na jatky. No nic. je to nekonečná debata.

Myslím, že  - raději už myslet nebudu :-)

175 rucuk rucuk | E-mail | 28. září 2009 v 13:55 | Reagovat

173-lukyno o tom území jsem četla a nebylo to zrovna o kvetoucí zemi a nadbytku. Nějak sem pletete veškerá období.Bavili jsme se o tom, že i bez radaru budeme, ale možná sem dostaneme základnu, což by zrovna dobré nebylo s ohledem na okolní státy. Nikdo nemůže znát všechno, zvláště, když pohled na určité události se s každým režimem vykládá jinak. Skutečnost je taková, ale dá se vyložit z několika pohledů. Nic není  pro každého jako obecně známý fakt, pokud si neposlechne o tom něco více.  Ne každého to také zajímá. Jsem sice ,,totální diletant" a háži ,,perly", ale možná jsem přečetla za celý život o těchto událostech více než vy. A občas poslouchám i nepopulární pořady. Někdy si  některou moji  větu vyložíte jinak- v jiných souvislostech, než ji napíši a perlíte pro změnu vy... bez opravy mého ,,omylu".  No, kdo chce psa bít a vy se v urážkách jiných docela vyžíváte.

176 Zdenka-matka Zdenka-matka | 29. září 2009 v 12:55 | Reagovat

No, ale jinak o tom, co se dělo např. za Stalina, píše pan Jeník i dnes zde:

http://josef.blogy.novinky.cz/0908/virtualni-hospoda-u-josefa-viii

Historie národů, států je o válčení, vraždění,... jestli by tomu radar zabránil, si vůbec nejsem jista.

177 rucuk rucuk | E-mail | 29. září 2009 v 15:49 | Reagovat

176-Zdenko, už jsem to jednou psala, že historie národů a států je o válčení a snaze si podrobit druhé. To nezměníme a  dlouho to asi tak bude- Myslíte, že někdy lidé dostanou rozum a domluví se? Pochybuji. Pokud lidstvo přežije dost dlouho....

178 Zdenka-matka Zdenka-matka | 29. září 2009 v 20:32 | Reagovat

rucuk

Ano, to co pan Jeník píše, je velmi, velmi skličující, protože je to nedávná historie. Manželův strýc, který za války prošel pěšky celou Jugoslávií i Evropou, pak plno let po válce jako člen KSČ řekl na jedné schůzi veřejně¨: "Za to jsme bojovali? Ke zdi a zastřelit!" Naštěstí to bylo už dlouho po válce i padesátých letech,...a tak ho jen vyhodili z partaje.

Jestli lidstvo zmoudří? To kdybych věděla. Ale u pana Sedláčka je zajímavá větička:

"Blbce nepřesvědčíš, že je blbec."

A já dodávám: "Leda, že to sám pozná, pak ovšem přestane blbcem být a to se pak mohou začít různé dobré věci dít."

Nevím, co s lidstvem bude, i když jak říkávám - čas není.

179 rucuk rucuk | E-mail | 30. září 2009 v 14:57 | Reagovat

178- Zdenko, to se celkem divím, že ho vyhodili, vždyť kolikrát i ostřeji můj strýc něco řekl , zvláště,když měl upito, ale nevyhodili ho. Asi proto, že byl dělnický kádr  ročník  21 totápně nasazený,  pak se Svobodovými vojsky u Dukly raněný (tedy jen do lokte, kulka mu zarostla a on se bál ji nechat vyoperovat- hrdina) a ty potřebovali. Možná také, jak kde.  On se tím ale nikde nechvástal, medaile měl zastrčené v šuplíku u štokrlete.O)))

180 Zdenka-matka Zdenka-matka | 30. září 2009 v 18:58 | Reagovat

1798 rucuk

Inu moc o tom nevím, jakým stylem to řekl, ... ale víte, zřejmě si do pusy neviděl. Ostatně, mne také občas vyhazují, můj způsob psaní není zřejmě příjemný. Že píšu na základě pocitů, vůbec ne konstruktivně, a bez znalosti problému,... To vše ovšem lze najít ve Wikipedii, či encyklopediích, někdo myslí že třeba i v bibli, ... To je sice pěkné, ale pocit je rozhodující. No, a na mnoha blozích převažuje pocit zloby, boje,... škoda.

181 rucuk rucuk | E-mail | 30. září 2009 v 19:21 | Reagovat

180-Zdenka- mohla jste si všimnout, že tady nemám ráda jen hrubost, jinak je každého věc, jakým způsobem píše. Mám ráda psychologii a tak si z různých projevů představuji toho člověka, jeho povahu. Proč si někdy neulevit? Nikomu to neublíží a kdo nechce polemizovat, tak nepíše, neodpovídá, ne? Nic si z toho nedělejte, každý člověk je jiný.

182 Zdenka-matka Zdenka-matka | 30. září 2009 v 21:52 | Reagovat

181 rucuk

Je to střet myšlenek, slov x pocitů a citů. Lidem myšlenek a slov připadají lidé pocitů a citů cizí, nerozumí mu.

"Nikdo nemá právo svého bližního přehlížet, urážet nebo dokonce zabíjet jenom proto, že je mu cizí."

To je první zárodek válek. Tak války vznikají. A já se snažím tak trochu být mimo ten systém. :-)

183 rucuk rucuk | E-mail | 1. října 2009 v 16:32 | Reagovat

182-Zdenko, každý o tom nemluví, když s vámi cítí, třeba nechce jitřit rány. Na povrchu cynický se zdá, však srdce na ,,pravém místě" má. Mějte toto na paměti a netrapte se tolik .Zdravím a navštěvujte mé články a názory klidně projevujte.

184 rucuk rucuk | E-mail | 4. října 2009 v 14:16 | Reagovat

Tak jsem dnes zase sledovala pořad na Primě a byl o výchově mládeže za Hitlera. Je hrozné, že téměř všichni, kteří o tomto způsobu výchovy v hitlerjugend hovořili - byli sami účastni- nebyli nijak  zvlášť pohoršeni. Dokonce někteří tento způsob soudržnosti a pěstění těla a válečné připravenosti obdivovali a vzpomínali v dobrém. Další lidé už tak nadšeni nebyli, nakonec ani ten Hitlerův,, oblíbenec", který tu organizaci vybudoval a prosazoval. Jak lehce lze zfanatizovat hlavně dospívající mládež z toho bylo jasně vidět.  Nevím, proč se tedy někdo diví, že třeba v Číně, či v Severní Koreji to jde i nyní, snad jen s jiným cílem.

185 rucuk rucuk | E-mail | 9. října 2009 v 18:10 | Reagovat

Už se mi to ani nechce poslouchat, jak někdo jásá, že tady máme mít zase cizí ,,velitelství" namísto radaru, jako ,,odškodnění". Tak prý pro celou Evropu. Proti komu? Je to jasné.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

ReklamaJde se spát, díky za návštěvu a na shledanou...

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx