Nemusíte to podepisovat...

11. srpna 2009 v 15:34 | Ruža z Moravy |  lidé kolem nás
Dostala jsem zprávu - email : ,,Nemusíte to podepisovat. Můžete to poslat dál." Což tímto činím...

Několik vět 2009.


-----------------------

Před dvaceti lety se schylovalo ke konci vlády komunistů nad naší zemí a o tuto změnu jsme aktivně usilovali. Za 20 let mnozí z nás svým umem, pílí a inteligencí dosáhli profesních úspěchů a blahobytu, o kterém se nám za komunistů ani nesnilo.
Budování soukromého úspěchu jsme vykoupili tím, že jsme až příliš ochotně odevzdali osud věcí veřejných do chtivých a chamtivých rukou. Skandály dnešních politiků sledujeme se stejným znechucením jako někdejší tupost těch komunistických.
Napříč zemí se rozrostl bezprecedentní systém korupce na komunální, krajské i centrální úrovni.
Vstupenkou na lukrativní posty polostátních podniků a organizací s miliardovými rozpočty je legitimace nebo spřízněnost s velkou politickou stranou.

Nepozastavujeme se nad tím, že v zemi, kde je pracovní síla 3x levnější než v západní Evropě, je kilometr dálnice 2x dražší.
Nepozastavujeme se nad tím , že narozeniny primátora či státního úředníka rozhodujícího o miliardách, stojí jeho "oficiální roční plat."
Nepozastavujeme se nad tím, že miliardové veřejné zakázky získá ministrova firma s momentálně neznámým vlastníkem - akciemi na doručitele.
Nepozastavujeme se nad tím, že bývalý premiér vydělal desítky miliónů na obchodě s akciemi od podnikatele, kterému předtím zajistil miliardovou dotaci.
Nepozastavujeme se nad tím, že výroba jedné tramvajenky s čipem stojí v Praze 10x více než v Londýně nebo Paříži.

Vleklá vyšetřování, pokud k nim vůbec dojde, končí tím,, že se obvinění neprokázala.
Pokud magistrátní úředníci uvíznou v síti policie, tak jedině té švýcarské nikoli české.
V naší zemi lze dnes ustát jakýkoli skandál, za několik dní ho překryje další. Hlavě státu, zaměstnané vlastní ješitností a bojem proti nebezpečí evropské integrace, nestojí korupce za půl slova. I když je to dnes méně okaté, média ví o čem psát víc, o čem méně, o čem nic.

Zatímco v dobách předešlých jsme museli překonávat strach, nyní je překážkou lenost.

Nadáváme na ceny, ale jsme líní změnit banku nebo telefonního operátora. Necháme se stříhat jak ovce. Jsme líní se informovat, vytvářet si, prosazovat a bránit svůj názor.
Místo přísunu a zpracování informací si vymýváme mozky stupidními seriály a akčními filmy. Místo zpráv a názorů čteme v bulváru o celebritách, kdo komu zahýbá a s kým. Náš národní cynismus se masochisticky vyžívá v tom, jak hrozné poměry tady panují a sami kromě vymýšlení vtipů neděláme nic.
Mnozí se rozčilují nad stotisícovými platy, ale miliardové causy jim unikají.
Svou pohodlnost pak omlouváme filozofií, že,, jsou stejně všichni stejní" případně ,,tihle budou ještě horší."Za nezájem a lhostejnost k osudu věcí veřejných zaplatíme vysokou cenu.
Korupce prodražuje většinu investic financovaných z daní i z obrovského deficitu. Ukrajuje šance našich dětí, na nichž v soukromí tak usilovně pracujeme. Zadlužuje zemi, která bude jednou jejich.


Dvě největší strany si rozparcelovaly tuto zemi s tím, že stejně budeme muset volit jednu z nich bez ohledu na to, jak přezíravě se k nám budou chovat. Myslí si, že stačí provětrat strašáky, naházet špínu na druhé, zahrát na strunu sociálních jistot pro jedny a strunu nízkých daní pro druhé.
Technika jejich vládnutí přitom dlouhodobě vylučuje jedno i druhé.
Monopol jedné strany v naší zemi nahradila střídavá a na komunální úrovni i společná vláda dvou stran, které se vždycky nějak dohodnou. Je přitom zřejmé, že i ostatní strany využívají své zaslepené loajální ,, fanoušky", ochotné jim odpustit úplně všechno.
Vedení velkých stran sází na to, že se budeme bát zahodit náš hlas podporou malých, nových či ,,exotických" a že nám nezbude než zvolit jejich oranžovou nebo modrou košili- bližší než toho druhého kabát.
Kolikrát jsme už slyšeli, že není ,,koho volit", mnozí volit nechtějí a nepůjdou.
Kolikrát jsme svou volbu s pocitem studu nikoli hrdosti, zdůvodňovali menším zlem?
Není snad právě takovýto vynucený hlas z rozumu ten ,, vyhozený"? Jakou cenu má vůbec náš hlas, když ho dáváme se skřípěním zubů?
Nikdo z nás si nedělá iluze, že jsou malé politické strany lepší a čestnější než ty velké. Moc korumpuje vždy. Ale absolutní moc korumpuje absolutně.

Šance podzimu 2009 nespočívá v konkrétní straně či programu, spočívá ve změně, v tom, že přemícháme již zdánlivě rozdané karty a dáme průchod naší nespokojenosti, alespoň ve volbách, když už to neumíme na náměstích.

Nemylme se, dvě největší strany budou určovat osud země i v budoucnosti, ale pokud dnes jejich arogantní chování odměníme, odepřeme jim tím důvod ke změně a k obrodě. Přejeme-li si změnu jejich vedení, případně v nich chceme později najít místo pro vlastní pravé či levé ambice, cesta paradoxně vede přes jejich podzimní volební neúspěch - dát preferenční hlas novým.

Možná jsme se někdy ptali našich rodičů a prarodičů :,, A proč jste s tím tehdy něco neudělali?"

Připravujme si dnes odpověď pro naše děti.
alt="běžící duha" title="běžící duha" width="150" height="100" class="center" />
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Saltos Alim Saltos Alim | E-mail | 11. srpna 2009 v 16:40 | Reagovat

Šance skutečně spočívá v přemíchání karet ve volbách, zdrojem  hororu je parlament jako zákonodárný sbor. Ovšem jak. V každé partaji jsou i slušní, chytří a poctiví lidé, bohužel jen málo z nich je v kandidátce na volitelných místech, tam panují partajní bosové a jejich kašpárci s  vysezanými  místy a koryty. Za skutečně demokratické volby považuji když  je možno v určitém počtu volit kroužováním osobnosti ze všech předložených kandidátek, nikoliv jen z jedné. Vím, že za současného  způsobu jde o neplatné hlasy, ale aktivně tím demonstruji  svou nespokojenost když  jinak nelze  Je to  možnost pro nespokojené, i  ty kdo nemají koho volit, neúčast ve volbách není na nic. Nevidím v současnosti jinou cestu jak probojovat alespoň perspektivně opravdovou demokracii u nás - takže hojně k volbám a  hojně neplatných hlasů. Ty totiž dělaly těžkou hlavu papalášům i  v poválečných volbách za  komunistické režie.

2 rucuk rucuk | E-mail | 11. srpna 2009 v 20:05 | Reagovat

1- souhlasím, kroužkovat co se dá a je platné. A kdo má možnost mluvit do kandidátky, snažit se ji ,,oživit" novými lidmi.

3 Kamufláž Kamufláž | E-mail | 11. srpna 2009 v 20:49 | Reagovat

Paní Ruženo, je k dispozici informace o autorství textu?

Na "Několika větách" od Charty kdysi nějaká jména byla, tady nějak nic nevidím.

4 rucuk rucuk | E-mail | 11. srpna 2009 v 21:38 | Reagovat

3- dostala jsem ten email od kamarádky a podle množství  ,,křížků" dostala ho také bez uvedení autora. Podle znění textu není nijak štvavý, o problémech, které uvádí dost všeobecně a beze jmen se na blogu debatovalo hodně a adresněji. A ten konec? Mě to spíše z počátku připadalo jako předvolební agitace menších stran. Podle spisovného jazyka  a slohu předpokládám, že to nepsal nějaký neumětel, ale člověk, který leccos ví. Nechtěla jsem ho přeposílat jako obvykle svým známým a přátelům, tak jsem ho dala jen sem. Kdo chce, přečte si jej. Reakce je jen na něm.....

5 Paolo Paolo | 11. srpna 2009 v 21:45 | Reagovat

Je to víceméně realistické zhodnocení současného stavu a podle mne vůbec není důležité, kdo je autorem. Podstatné je to, že autor ví naprosto přesně o čem mluví.

6 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 11. srpna 2009 v 22:18 | Reagovat

Kdysi jsem potajmu se ženou rozmnožoval ( na úředním světlotisku ) "několik vět" a kolportoval je mezi spolupracovníky.

Dnes to nestačí.

Vzal jsem ze svého 5 tisíc, sehnal 5 jmen a jdeme v JMk volebním okrsku do voleb, jako Česká strana národně socialistická ( ČSNS 2005 ) obnovená v r. 2006 na odkazu významných členů , dr. Edvarda Beneše a Milady Horákové. Jsou nás zatím desítky, ale to se zlepší.

Snad voliči nezblbnou a nebudou volit "knížecí" stranu, když byla knížata po r. 1920 zákonem zakázána a platí do dosud.

7 pavel špaček pavel špaček | E-mail | 11. srpna 2009 v 22:31 | Reagovat

Ano je to kruté, ale toto je skutečný stav naší společnosti.

8 lahny lahny | 11. srpna 2009 v 23:07 | Reagovat

pro 3

Nevím jestli je tato paní autorka, ale narazil jsem na to na tomto blogu:

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/klara-samkova-vesela-.php?itemid=7307

A paní Samková je advokátka a souhlasí s tím.Tak je vidět, že opravdu není naše společnost založená na DEMOKRATICKÉM principu, ale na zkorumpovaných soudruzích z minulého režimu.

9 rucuk rucuk | E-mail | 11. srpna 2009 v 23:22 | Reagovat

8- S tím textem může souhlasit celkem každý, čtete o všech těchto úkazech denně v různých denících. Pokud toto je na uvedeném blogu- nečetla jsem to- nevím- proč by to mělo znamenat, že tam jsou jen soudruzi z minulého režimu. Spíše již mladší průraznější a ne vždy souhlasící s rodiči- soudruhy. Navíc nemyslím, že v jiných zemích korupce neexistuje. Jde více či méně všemi  staletími  a mnoha zeměmi.

10 Přemysl Čech Přemysl Čech | E-mail | 12. srpna 2009 v 16:40 | Reagovat

Text je to pěkný, jen mi na něm vadilo trošku, že se tam podprahově objevuje - věci veřejné - a tak bych možná i autora typoval z okruhu této nové strany, no konec konců ji vede i zkušený člověk...

11 rucuk rucuk | E-mail | 12. srpna 2009 v 17:21 | Reagovat

10-Také mě to napadlo, že je autorem někdo z,, novější" strany, sotva by to napsal člen uvedených stran. Také ale možná jde o preference a pak je to obráceně.

12 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 12. srpna 2009 v 20:26 | Reagovat

10 Přemysl Čech

Pokud máte na mysli "knížete" jste v zajetí omylu. Ve svém rodě byl považován celý život za nýmanda a radobyplejboje. Když si v této bohulibé činnosti propálil trubky nastala příležitost vstoupit do politiky a něco z toho "legální restitucí" vytěžit. Lezdoprdelkovstvím došli místní mocipáni až ke "knížeti". Teď mu nejde o nic jiného než o starou feudální  snahu, urvat co se dá odmodlit. Má k tomu druhého fámula, který už své možnosti předvedl na min. obrany a nedávno na min. financí. To je ten pravý nový straník s gulama a ještě o něm uslyšíme.

Papež se stigmatem Hitlerjugend sem leze a v Praze si ho ti dva zpachtují. V Brně to zbyde na Svobodu a s malou domů v tom jedou i soc.semáci. Krajské zastupitelstvo v JMk přikleplo na papežovu šaškárnu na letišti v Tuřanech 10 mil. Kč. Vyplavení povodní se jistě rádi účastní povnášející modlitby, místo nějaké pětky v hotovosti ( to ve volbách netáhne ).

13 Frantisek Frantisek | 12. srpna 2009 v 21:12 | Reagovat

Nekolik vet 2009 pocalo svou pout zde: http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2009080203

14 rucuk rucuk | E-mail | 12. srpna 2009 v 21:42 | Reagovat

13-No tak to jsou na tom webu šikovní, když to dají kolovat jako email. Některé výrazy jsou na  tom webu dost ostré.....

15 lahny lahny | 12. srpna 2009 v 23:21 | Reagovat

Tady si přečtěte odezvu na Několik vět.Původní autor tvrdí, že mu byl text ukraden.

http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2009081101

16 rucuk rucuk | E-mail | 13. srpna 2009 v 10:59 | Reagovat

Kdo mu to ukradl? Nevím ale, kdo se ptá nás, když jsem pod Ružiným obdeníkem našla na seznamu reklamu , která využívala názvu mého tématického článku,  který  jsem psala a nejen u jednoho článku. To je holt interne, jdeme s kůží na trh, co naděláme.

17 rucuk rucuk | E-mail | 13. srpna 2009 v 10:59 | Reagovat

-internet-

18 pich pich | 13. srpna 2009 v 12:32 | Reagovat

když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Jinak nic nového, pořád dokola - volte nás, MY jsme ti jediní, kteří vás zachrání. Jenže těch MY ...

19 Přemysl Čech Přemysl Čech | E-mail | 13. srpna 2009 v 15:46 | Reagovat

nar.soc. 12

Měl jsem samo sebou na mysli stranu - Věci veřejné, kterou vede pan "na vlastní oči"...

20 rucuk rucuk | E-mail | 13. srpna 2009 v 16:26 | Reagovat

19-Přemysle, myslel jste Radka, uvědomila jsem si to hned. Kníže asi moc stoupenců nemá, kromě těch z vlastních kruhů.

21 Kamufláž Kamufláž | E-mail | 13. srpna 2009 v 17:47 | Reagovat

[16]

Paní Ruženo, umísťování reklamních panelů na stránky podle názvů a titulků často řídí softwarové automaty. Silně zjednodušeno to znamená, že někde ve skriptu příslušné webové stránky je zakomponována rutina, která vyhledává shody mezi titulky a dostupnými reklamami, které jsou uloženy nejspíš někde v databázi.

Občas to ovšem dává výsledky podivného charakteru. Když byl na Seznamu titulek o zabití jistého Kočky, softwarový automat doplnil stránku o reklamu na kočkolit. Pamatuji si to, protože jsem tento fakt na některém blogu dával k lepšímu a čtenářům to připadalo neuvěřitelné...

K tématu: pan kníže, který coby úřadující ministr prospal kandidátské projevy při prezidentské volbě, u mě moc neboduje.

http://www.novinky.cz/domaci/132799-schwarzenberg-u-obou-projevu-jsem-s-uctou-usnul.html

22 rucuk rucuk | E-mail | 13. srpna 2009 v 20:59 | Reagovat

21- Kamufláž- Právě, mě udivilo, že u názvu jednoho mého článku - byla erotická reklama a reklama na sexy prádlo, ale o článku jako takovém ani ˇtuk. Když hledám něco v seznamu, spojení jediné věty je dáno do takových kombinací, že se  musím někdy i smát, co lze splantat dohromady.

23 rucuk rucuk | E-mail | 16. srpna 2009 v 21:16 | Reagovat

To, co zde píšeme, že by lidé měli volit tak, aby dávali preferenční hlasy dle možnosti co nejvíce, na svém blogu vlastně doporučuje i pan Vrchovský v návodu jak volit. Asi nic jiného nejde dělat - kampaň, nekampaň.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Jde se spát, díky za návštěvu a na shledanou...

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx