Červencová Kavárnička u Rózičky.

1. července 2009 v 0:13 | Ruža z Moravy |  Kavárny-povídání s lidmi
Jak ten čas letí. Načínáme druhou polovinu roku. Hodně se přihodilo a ještě zřejmě přihodí. Počasí nepřeje dovoleným. V mnoha místech jde lidem o to, aby měli své bydlení a na dovolenou nemají ani pomyšlení.

Jako v jiných letech jde život dál, lidé budou cestovat, trávit dovolenou s dětmi, svými blízkými, doma i v cizině. Mimochodem, máte rádi staré obrazy? Navštěvujete obrazárny a muzea? Jen pro připomínku, jak malovali staří mistři:
obrazy starých mistrů
Chtěla jsem napsat vzpomínku na některou z našich dovolených a vzpomínám si na dovolenou, kterou jsme strávili na přehradě Vranov. Byla jsem tam s dvěma syny 18 a 3 roky. Byli jsme v chatce, která patřila Papírnám Olšany. Dvěma řadami chatky, účelně zařízené, s plynovým vařičem, vodou v kanystrech, umyvadlem,lavičkami a stolky z prken před chatkou, mezi stromy uprostřed plocha s ohništěm. Okolo prkenné lavičky. Blízko lesy, nedaleko samoobsluha dobře zásobená jak pečivem, tak polotovary, masem a ost. zbožím.
Nedaleko samoobslužná restaurace, kde se dobře a levně vařilo. Snídaně jsme si zajišťovali sami v chatce, jednou jsem dělala palačinky v kastrůlku na plynovém vařiči a ostatní děti našim záviděly to moje vyvařování. Oběd a někdy i večeři jsme si dali v restauraci před přehradou nebo za ní. Tam jsme se nechali převézt lodí. Byli jsme na zrovna zrenovovaném zámku Vranově.
Jinak pořád u vody, na písčité pláži. Rybáři z řad rekreantů mohli lovit na přehradě a dokonce tam jeden chlapec s tatínkem- nebo snad dědečkem- vytáhli velikého sumce.Líbilo se nám tam, počasí nám přálo. Čtrnáct dní uplynulo jak voda v přehradě.To vše v roce 1983.
Je pravda, že jsme byli i v cizině, u moře, ale až na dojmy z tehdejší cesty se mi tato dovolená vryla do paměti více. Byla s dětmi.
Byli jsme o rok později v kempu na přehradě Duchoňka na Slovensku, tam zase se synem nejstarším, jeho dívkou a nejmladším synem a bylo to něco podobného, jen ve velkém stanu. Nebylo na co naříkat. Dobře zásobená samoobsluha i zmelounyeleninou a ovocem. Dokonce i banány a bez fronty.Dole řeznictví, samoobsluha jídelna, za budovou stánek s různým pečivem, ráno s ještě teplými houskami, koláči, chlebem. Všude uklizeno, ženy z okolních vesnic tam chodily kemp uklízet. Čisťounké toalety, sprchy, venku taková ta plechová koryta s vodovodními kohoutky. Vše zdarma, bylo to už v ceně dovolené a ta byla opravdu přijatelná.
Kulturní programy zdarma , jednou týdně diskotéka pro mladé, skoro každý den večer filmy v přírodě. Krásná krajina, pláž s houpačkami , čistá voda, lesy okolo. Počítám, že v dnešní době bychom se za to všechno nedoplatili. Nejezdili jsme na rekreace často, více k babičce na Slovensko, ale byla to vítaná změna.
------

Marie Rottrová tam sice nebyla, v našem termínu, ale byl tam Milan Drobný, tehdy švihák v bílém obleku. Večer se tam promítaly filmy jako Robinson Crusoe, dobrodružné, pohádkové. Děti všech našich,, sousedů "klidně od 21 hod. chodily na filmy a pak spinkaly jako andílci pod stany. Náš malý také. Skoro denně jsme si dělali táborák z doneseného klestí z lesa- bylo povoleno- zpívalo se, vyprávělo, vtipy jen lítaly a dětičky poslouchaly. Jednou jsme si sami zajeli i kolem mého rodiště Bošan do Prievidze a Bojnice autobusem.
Bojnice

Myslím, že o dovolených je co vyprávět- minulých i nynějších. Svět se nám
otevřel, můžeme cestovat a kdo na to má, může objet celý svět. Těším se na vaše vzpomínání i plány na dovolenou letošní. A nejen o dovolené si můžeme povídat...
Vítám vás v Kavárničce- libo-li kávičku, čaj, vínko, či pohár zmrzlinový, ovocný, karamelový.
Znáte karamelový likér vl. výroby? Napíši recept, bude-li zájem.

Přidávám fotku kloboučku a krajkové čepičky, které jsem doháčkovala. Snad budou4letému děvčátku slušet,šálek kávyco říkáte?


sluníčkový klobouček

krajková čepičkaMudla si hraje- jen tak, pro radost.......
Mudla
Mudla


Koho se to týká, nebijte a netrestejte děti za špatné známky, pokud nejsou jen za vyloženě lajdácký přístup k učení, proberte to s nimi před koncem prázdnin, jak se učit, jinak zapomenou přes prázdniny, co jste jim vštěpovali.....
Něco pro cestovatele:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (214)
Zobrazit starší komentáře

201 rucuk rucuk | E-mail | 29. července 2009 v 10:39 | Reagovat

Tak zdravím návštěvníky málem končící Kavárničky. Dnes je u nás hezky, takže se půjde ven. Možná se zastavíme někde na zahrádce hospody, jen tak na chvíli. Na nás by moc restaurace nevydělali, musím se přiznat. Chodíme tam výjimečně, spíše já jednou měsíčně na náš Klub 58 (býv.babinec) a je nám tam docela dobře- tak ty 2-3 hodiny. Tady to každý jen tak projde, že? Tak se mějte a jdu vařit.

202 rucuk rucuk | E-mail | 29. července 2009 v 14:39 | Reagovat

200-Tak to by bylo dobré, aby M.anon vše dobře dopadlo, tedy jejím blízkým.

203 Zdenka-matka Zdenka-matka | 29. července 2009 v 15:07 | Reagovat

Je to už delší dobu, snad se nepletu. Ony nemoci jsou různé. Ale doktoři, případně léčitelé zmohou dost. No a pokud má člověk i štěstí, je život fajn.(občas) :-)

204 rucuk rucuk | E-mail | 29. července 2009 v 21:42 | Reagovat

Tak jsem byla opět blahopřát. Milé posezení, zpívali jsme, povídali, smáli se. Oslavenec nám popovídal, kolika jazykům se od útlého dětství učil: slovensky, pak česky, při studiu německy, francouzsky, latinsky, pak anglicky - no a teď prý mluví už jen česky. Ale zazpíval nám francouzskou píseň, anglickou, německou- výslovnost dobrá, odpovídala. Pak lidem věřte.  

Ještě potěšující - tomu pánovi je 84. Kéž bychom měli jeho svěžest duševní a smysl pro humor. Stěžoval si, že by už konečně chtěl mít třaslavý stařecký hlas , ale nejde mu  to. Zpíval tedy krásně  čistě (tenor) a jeho žena také. My jsme se jen přidaly.

205 velká voda velká voda | E-mail | 30. července 2009 v 10:38 | Reagovat

Dobrý den přeju, koukám, že už je zas konec měsíce! Včera cestou do práce jsem potkala paní ze vsi, pověděla mi, jak jim vítr před týdnem odnesl střechu kůlny, zlomil velikou švestku a vyvrátil ořešák - naneštěstí rovnou na dům. Její syn dva dny postupně ořezával větve, aby kmen nenadělal ještě větší škody. Do toho zjistila, že manžel před pár lety neobnovil pojistku na dům. Dnes shání klempíře, ale všichni po okolí mají už plné ruce práce. Mohla jsem jí akorát poradit, ať se obrátí na starostu o radu. Je tu dost smutno, polámala se spousta stromů, kupodivu hlavně listnáče.

206 rucuk rucuk | E-mail | 30. července 2009 v 15:54 | Reagovat

Stromy, které vidíme každý den, rostou v našem okolí jsou součástí našeho života. Pokud jsou poškozeny čímkoliv, ať již přírodní katastrofou tak lidmi,  úmyslně či z nutnosti,  jako by nám odcházel přítel. Jsou  němými svědky všech  událostí a chybí dlouho při pohledu na místo, kde stály.

Měli jsme hrušku, ze které zbylo už jen takové torzo s pár větvěmi. Plodila výborné, nevzhledné ,ale chutově výborné hrušky a když už hrozilo , že poslední větve při silnějším větru upadnou, musel ji strýček skácet. Málem jsem ji obrečela, přestože se na ní jednou  se mnou obracel  příliš kolmo postavený žebřík, já se chytila větve a museli ho i se mnou posunout dál, abych se dostala bez úrazu dolů. Skoro ke každému stromu v naší zahradě se pojila nějaká moje vzpomínka.

207 Zdenka-matka Zdenka-matka | 30. července 2009 v 21:49 | Reagovat

Stromy jsou úžasné, ale musí se o ně také náležitě pečovat. Máme na dvoře velikou, snad 60 let starou meruňku. Letos se jí ulomily 2 veliké větve, naštěstí když nikdo na dvoře nebyl. Škodu neudělaly. pár metrů dál obrovský ořešák, oba stromy vyšší než dům. Ano, zdravé stromy jsou úžasné. Vrací lidem péči do nich vloženou. :-)

U rodičů bylo plno stromů meruněk, jabloně, ořešáky, třešně, višně, ... již tam přístup nemám. Ale koruny dvou řad stromů se spojovaly a pod nimi jít bylo nádherné. Pokud byl čas a klid chviličku tu krásu vnímat. :-) No a kousek před barákem skala - kopec a na něm borovice,... V noci to krásně "hučelo".

208 rucuk rucuk | E-mail | 30. července 2009 v 22:53 | Reagovat

207- Zdenko, když hučí vítr v korunách stromů, je to určitě příjemnější zvuk, ač ukazuje  někdy hrozivou,  tajemnou sílu přírody, než vrčení motorů pod okny.  I ty blesky a hromy jsou mi milejší. Jen je lepší je sledovat přes sklo zasklené lodžie, v dětství z babiččiny verandy.

209 rucuk rucuk | E-mail | 31. července 2009 v 10:41 | Reagovat

Zdravím. Dnes se docela usmívám v naději, že to tak bude častěji: Něco jsem muži říkala- navrhovala a on odpověděl: Nebudu se s tebou hádat, když už mám těch sedumdesát!

Ta úleva a naděje, že konečně dostal rozum, zmoudřel.O))) Jen nevím, jestli to nebyl jeden z jeho vtipů :-)))))

210 Zdenka-matka Zdenka-matka | 31. července 2009 v 14:25 | Reagovat

Ba ne. Naši muži jsou moudří, jak to tak zjišťuju. Jen jsou někdy životem "semletí". Ostatně nebýt jejich vtípků, ani my bychom se nemohli s nimi "hašteřit". :-)

211 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 31. července 2009 v 16:43 | Reagovat

Dobré odpoledne návštěvníkům kavárničky.

Uf to se mi ulevilo. Byl jsem v bance ověřit, jest-li mi došly peníze za prodeje nemovitostí. Jsou na účtu a jsem do pondělka milionář. Odeslal jsem sourozencům omluvné dopisy za 14 denní zpoždění se žádostí o zaslání čísel osobních  kont. V pondělí ( nejdříve ) se zase korunky rozkutálí po vlasti. Splatím podíly z dědictví 3 x 320 tis a 1 x 350tis.  Požádal jsem ale o 5% slevu za okamžité splacení i další splátky původně splatné v r. 2011. Pokud na to sourozenci  přistoupí  budu klidnější a moje žena ještě víc ( dluhy ji vždy strašily ).

Takové radosti člověk užije, když je nejstarší a rodiče si nadělají 5 dětí. Asi to tenkrát "plánovali" jako hrabě (V. Burian ) v jenom starém filmu. "Mně to tenkrát dělalo dobře", tak to Ronalde zaúčtuj na dobročinné účely.

212 rucuk rucuk | E-mail | 31. července 2009 v 18:36 | Reagovat

211- Tak to vyřizování vám nezávidím, víte, když to tak sleduji, ta dědická řízení a rozkmotřování rodin kvůli majetku, stále více si říkám: Blaze tomu co nic nemá, nestará se , kam to schová. A do hrobu si nikdo nic nevezme a když, tak o tom již neví.. Mít jen takovou rezervu, aby nebyl člověk někomu na obtíž, ale aby ,,zlodějům" nestálo za to ho okrást a hotovo. Při různých potížích možných i jsoucích se nikam na daleké cesty nechystáme, co potřebujeme, zatím máme a na co myslet na ,,dědice?" Aby se pak rozhádali? Nám také nikdo nic nedal zadarmo, to nutné  co máme, na to jsme si vydělali, tak ať se snaží. Špatně se nemají, pracují, takže ,,mír mezi nimi"...O-))))

213 rucuk rucuk | E-mail | 31. července 2009 v 21:54 | Reagovat

Tak na shledanou v srpnové Kavárničce, zvu všechny k hojné návštěvě a ještě více se těším na vaše vyprávění.

214 HartPaulette HartPaulette | E-mail | Web | 23. září 2012 v 16:47 | Reagovat

Do not enough money to buy a car? Worry not, because it's achievable to get the <a href="http://goodfinance-blog.com">loans</a> to work out such problems. Therefore get a term loan to buy all you need.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Jde se spát, díky za návštěvu a na shledanou...

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx