JSOU TŘI ETAPY ŽIVOTA: MLÁDÍ, STŘEDNÍ VĚK A VYPADÁTE DOBŘE!


Červnová Kavárnička u Rózičky.

1. června 2009 v 0:00 | Ruža z Moravy |  Kavárny-povídání s lidmi

Vítám vás v červnové Kavárničce. Tento měsíc je většinou měsícem radosti, pokud pomineme žáky a studenty, kteří dohánějí, co během pololetí zameškali v učení. Ti dospělejší mají za sebou maturity, semestrální zkoušky, přijímací zkoušky.
Počátek měsíce je věnován oslavě Dne dětí. Kéž by se tento den , kdy dospělí pro děti pořádají různé akce, věnují se jim , opakoval po celý rok.Děti celého světa by měly být milovány, dobře a zdravě živeny, vychovávány k tomu, aby byly poctivé, pracovité, tolerantní, laskavé. Neubližovaly si navzájem , ani dospělým. Samozřejmě dospělí by měli být vzorem. Společnost by se pak celkově určitě zlepšila.Lidé mají mezi sebou komunikovat- a jsme u toho- pojďte se bavit, pojďte si radit, smát se, škádlit se, třeba i ve vší slušnosti pohádat, posedět v naší Kavárničce. Dá se říci naší, protože není jen moje, ale navštívilo ji v průběhu -otevírání- v různých měsících hodně lidí. Někteří jen nakoukli, druhým to nedalo a popovídali si formou komentáře, mnozí chodili častěji.Prostě virtuální přátelé .

Nechci výslovně dávat téma, ale jen tak pro pomoc : vzpomínky na nezapomenutelné školní výlety, plány i vzpomínky na dovolenou- hlavně s dětmi, recepty na zpracování dozrávajících plodů v červnu.I bylinky rostou a nejen na zahrádce. Ale i na balkoně. Při zalévání naše Mudla ,,fetuje" bazalku, petrželku, rajčata.
Mudla na oblíbeném místěPřipomeneme si třeba výborné moučníčky s jahodami, třešněmi (jéje, takový třešňový lívan- jedna vedle druhé a na nich drobenka z másla, moučkového cukru , mouky a špetky skořice).Mnozí si pamatují, jak jsme ,,pekli" v jiném článku, ale pro ty, kteří tam třeba nebyli, připomeňte , při kterém receptu vám jazýček lítal v puse.


alt="červen v zahradě" title="červen v zahradě" width="450" height="62" class="center" />
Když si třeba vzpomenu na mufinky - piškotové těsto zjemnělé lžíci rozpuštěného másla nebo oleje, nalité do formiček tak do poloviny a do nich zapíchané třeba kousky třešní, jahod, sem tam kulička ranného rybízu - bývá bílý nebo růžový a je sladší než červený. Taková malá bublaninka a ke kávě to docela stačí.
letošní višně


V poslední době jsem dávala několik anket, tak abyste si mohli ťuknout také na něco,, lehkého", co patří do Kavárničky jako,, knedlík k zelí a masu".
Jaký způsob úpravy kávy máte rádi? Neptám se jestli slazenou , s mlékem nebo ne. To lze připsat třeba do komentáře, ale není nutné. Pokud znáte ještě jiný způsob, klidně připomeňte. Samozřejmě irskou jsem tam dala také.
Zůstaly vám kompoty z minulého roku? Třeba i angrešt, který samotný, moc lidí nejí?
Upečte si na výlet Turistické řezy.
------------------------------------------
1 velká sklenice (O,7lt) kompotu -( pokud to budou třešně nebo švestky tak bez pecek),- 3 vejce, 15 dkg krupicového cukru, 30 dkg polohrubé mouky, 1,5 lžičky jedlé sody, 3/4 horčicové sklenky oleje- tak 15 dkg.

( Z kompotu trochu šťávy ulít, pokud je jí hodně- kompot se dává do těsta i se šťávou).

Vejce s cukrem umícháme, přidáme mouku spolu s kompotem, dáme jedlou sodu a nakonec přidat olej.

Nalít na vymazaný, moukou vysypaný plech (nebo na pečicím papírem vyložený) a upéci.

Je to svěží moučník, dobrý na cesty. Také jsem ho dost dlouho mámila z členky zdejšího turistického oddílu. Před několika lety. Krátce po tom, kdy mi ho konečně donesla a odnesla si několik sklenic angreštového kompotu, který je na řezy prý výborný , již odešla bohužel ,,do věčných lovišť", tak mi po ní ten recept zůstal. Vždy si na ni vzpomenu, když ty řezy peču. Vylepšit se dá citronovou polevou, pokud je ovoce moc sladké.

Napsala jsem toho dost, teď je řada na Vás. Těším se na vaše návštěvy. Snad si najdete trochu toho času a podělíte se o pocity, zážitky, skutečnosti. Samozřejmě s takovými, které mohou číst všichni zájemci.

Jen bych chtěla dodat takovou vzpomínku na Waldemara Matušku, který 30. května zemřel. U nás také kdysi koncertoval a jeho temperament, chlapský zjev a krásný hlas zvedl náladu všem. Čest jeho památce. Dost lidí svým odchodem z republiky sice zklamal. ale každý musí uznat, že hrát a zpívat uměl!

Další zpěvák, tentokrát světoznámý v tomto měsíci zemřel a nedá mi to, abych sem nedala alespoň jeho fotku:
Ještě něco doplním, foto ze setkání. Spoléhám se na to, že tam podoby nejsou poznat a spolužáci mě tedy za to nezabijí. Jen tak pro ilustraci a abych dokázala, že nás bylo dost.Ani mě tam nepoznáte. Ten červený ,,ostrůvek a stojící ,,mrně" v něm. Jen jsem ofotila a zmenšila společné foto.

Tato spolužačka již mezi námi nikdy nebude. Po krátké nemoci koncem června nečekaně zemřela. Budeme vzpomínat.....


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

P.s. doplnění : recept na ořechový likér ze zelených ořechů můžete najít v komentáři č. 223.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (351)
Zobrazit starší komentáře

301 M.anon M.anon | 24. června 2009 v 12:40 | Reagovat

297) nar.soc. Škoda, že jste asi daleko, jinak bych se ve vší slušnosti ucházela o přebytky moštu. Kdysi ho dělával tchán a já se v tom mohla upít.

302 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 24. června 2009 v 13:14 | Reagovat

300 pokračování

Když je dost levného ovoce ( výprodejní otlačené a mírně nahnilé stolní hrozny ) lze tuto metodu použít i na burčák.

Je vhodné cizí surovinu umýt před zpracováním.

Pokud snížíte síření plynem na polovic, dojde jen k částečnému vyčištění ( odkalení z nahnilých bobulí ). Po stočení  a tím provzdušnění se spustí kvašení na burčák.

Ze stolních hroznů bude ihned lahodný a podle chuti lze i přikyselit běžně kys. citronovu. Stejně i s letními jablky a jiným dosažitelným ovocem. Výtěžnost jsou asi 2/3 váhy.

303 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 24. června 2009 v 13:19 | Reagovat

301 M.anon

Jest-li chcete, pošlete mi adresu na email ivanfenz@seznam.cz. Pošlu Vám loňský v PETkách na dobírku ( je to sladké jako cumel ). Necháte si je po cestě ustát v lednici, opatrně slijete atd.

304 Josef Sedláček Josef Sedláček | 24. června 2009 v 13:37 | Reagovat

300] nar.soc.

To je alchymie.

Dcera moštuje jablka, šťávu vymačkají v moštárně.

Bez dalších úprav se rozdá a vypije. Přebytek v PET lahvích zmrazíme.

Mošt bych si dal také.

Ještě se zeptám, na listech třešní a višní se dělají červenohnědé skvrny a listy předčasně uschnou a spadají. Co to je a co s tím?

305 Josef Sedláček Josef Sedláček | 24. června 2009 v 13:40 | Reagovat

[303] nar.soc

No, ať to máte o jednom, pane Ivane.

Můžu také poprosit?

306 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 24. června 2009 v 14:04 | Reagovat

304 Josef Sedláček

Už v ochraně rostlin nedělám 20 let.  Tehdy si nepamatuji, na něco podobného. Zkuste list prohlídnout lupou, je nutno rozpoznat, jest-li jde o chorobu ( houbovou ) nebo o poškození škůdcem ( mšice, svilušky ), který způsobil deformaci a zničení.

Na houbové choroby ( s jemnými povlaky ze spodu listu nebo zprůhlednění jakoby naolejováním ) platí jiné přípravky než na ssavé ( svilušky ) škůdce. Třetí skupinou by byly virozy ( barví listy vývojem virů ) a tada je léčba sekyrou.

Zkuste se pozeptat telefonicky v rostlinolékařské službě, ta je v každém kraji a úřady o ní  vědí. Víc Vám asi nepomohu.

307 Josef Sedláček Josef Sedláček | 24. června 2009 v 14:27 | Reagovat

[306] nar.soc.,

Tak jsem se hecnul a zapátral.

Asi to bude :

Skvrnitost listů třešně a višně

Pomohou prý Fungicidy

308 Josef Sedláček Josef Sedláček | 24. června 2009 v 14:31 | Reagovat

[306] nar.soc

Ještě přidám popis, jak jsem jej zkopíroval.

"Popis

Nejdříve na starších listech třešní a višní vznikají vínově červené, později hnědofialové, 1 až 2 mm velké skvrny, které jsou zpočátku difúzní, později ostře ohraničené. Počet skvrn se zvyšuje a často se spojují. Listy následkem napadení žloutnou nebo červenají, postupně nekrotizují, deformují se a opadávají a to většinou dříve než dozrají plody. Následkem toho letorosty špatně rostou a vyzrávají a snadněji namrzají. Velikost plodů se podstatně zmenšuje. Výjimečně dochází i k napadení stopek, listových řapíků a někdy dokonce i plodů."

Mám to na třešních už několik let, stromům se tu moc nedaří snad pro jílovitou zem. Jíl je už ve 20 centimetrech pod povrchem půdy.

309 M.anon M.anon | 24. června 2009 v 16:08 | Reagovat

303) nar.soc...takže jsem si dovolila vám napsat ten mail s adresou. Díky.

310 rucuk rucuk | E-mail | 24. června 2009 v 20:09 | Reagovat

Zdravím vás všechny. Myslím, že Kavárnička plní svůj účel. Ten recept na výrobu moštu se může hodit více lidem. Jen se ptejte, vždy se někdo najde, kdo tomu rozumí. Je to taková všehochuť a lze se sem celý měsíc vracet.

Byla jsem dnes opět na ,, setkání se spolužačkami a spolužáky- dříve babinec, nyní již klub 58.Nejdříve jsme mluvili jeden  přes druhého, dojmů bylo asi moc, ale pak jsme se postupně dovídali, kam se kdo chystá jet v létě, bylo to zajímavé povídání a protáhlo se až ven.

311 rucuk rucuk | E-mail | 24. června 2009 v 20:10 | Reagovat

Myslím tím cestu domů.....:-)))

312 M.anon M.anon | 24. června 2009 v 20:12 | Reagovat

Je to tady milé setkávání a člověk se dozví věcí.Zavzpomíná i na mládí , povídá si páté přes deváté a potěší se. Doufám, že kavárničky budou pokračovat, ano??? A vy se někam chystáte v létě?

313 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 24. června 2009 v 20:51 | Reagovat

308 Josef Sedláček

Zkuste laický rozbor půdy. Vyrýpněte z hloubky cca 30 cm vzorek a polejte octem. Jest-li nezašumí nemáte jíl, ale slín.

Jíl má vápennou složku, slín křemičitou / pokud se pamatuji ).

Všechny peckoviny ( nejméně švestky ) mají potřebu zásadité půdy PH 7 - 7,5. Laická zkouška stačí k posouzení. Půdu lze zlepšit dřevným popelem, prosátou  vápennou omítkou nebo zbytky ze stavební činnosti, s vápenným obsahem, rozhodit pod strom a zarýt. Můžete zkusit i bordóskou jíchu ( hašené vápno + modrá skalice ), vždy se leje rozmočená skalice do vápna v poměru 1:1,25, koncentrace roztoku do 1%. Přebytek vápna v postřiku umožní stopové vstřebání listem. Jícha je nejstarší fungicid. Dobře rozmíchanou, přecezenou, lze i dobře stříkat na list po sklizni.

314 rucuk rucuk | E-mail | 24. června 2009 v 20:57 | Reagovat

312- M.anon, nechystám. Budu se těšit na povídání o cestách druhých. Mám hodně pochůzek plánovaných, rodinnou oslavu ke kulatinám v rodině v červenci a jiné činnosti. Vy se někam chystáte.?.

315 Josef Sedláček Josef Sedláček | 24. června 2009 v 21:04 | Reagovat

[313] nar.soc.,

Zkusím, díky.

316 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 25. června 2009 v 14:18 | Reagovat

Dobré odpoledne.

Konečně včera večer trošku napršelo. Při tom Břeclav a okolí dostalo "nářez" o severní Moravě ani nemluvím. Žena měla "prorocký" den ( bolela ji hlava a předvídala bouřku ).

Stěžuje si na bolest hlavy opět. Teď si prohlédla snímky z Novojičínska a ciferník na tlakoměru také nevěstí nic dobrého.

Je zatím 22C a co se z toho vyvrbí, uvidíme.

317 Kamufláž Kamufláž | E-mail | 25. června 2009 v 14:34 | Reagovat

Paní Ruženo, zůstal jsem Vám dlužen vysvětlení k blogu paní Evy. Internetovým trollům nemůžete udělat větší radost, než když s nimi zapředete debatu, v níž mohou předvádět své slovní exhibice.

Pěkný článek o trollech viz

http://www.zlatystandard.cz/forum/viewtopic.php?f=1&p=5#p5

Osoba, která sice teoreticky vyznává učení o lásce k bližnímu, ale neváhá označit spoludiskutující za spící dobytčata, je politováníhodným fenoménem. Věnovat jí více pozornosti, než kolik je nutné k rozpoznání trolla, je ztrátou času.

Nemám nic proti občasnému použití citátu. Činí-li však flašinetově drkotané citáty valnou část písemného projevu, přiměřený závěr si udělá každý sám.

Nevidím nic nenormálního na tom, že názory diskutujících na různá témata se liší, někdy i zásadně. I za tohoto stavu je možno vést debatu v rámci pravidel společenského kontaktu. Ovšem, jen když se chce.

S pozdravem cejchované spící dobytče, koncesovaný primitiv a deprivant. :-)))

318 rucuk rucuk | E-mail | 25. června 2009 v 14:37 | Reagovat

Dobrý den, tady také pod mrakem. Snad se nebude opakovat rok záplav? Chudáci lidé. V Praze už to také čekají.  Je to tak nerovnoměrně v přírodě rozděleno..

319 rucuk rucuk | E-mail | 25. června 2009 v 16:51 | Reagovat

Sice trochu opožděně, ale o to upřímněji přeji  zdravíčko panu Ivanovi i ostatním Ivanům, pokud toto budou číst ,  vše nejlepší k jmeninám a doufám, že je řádně dnes už oslavili,  či večer oslaví. Ženy buďte na ně hodné...:-)))

320 M.anon M.anon | 25. června 2009 v 17:46 | Reagovat

314) Růženko, já se chystám hlavně s vnoučaty na chalupu a pak na skok do Itálie. Ty záplavy jsou děs...v ohrožených oblastech mám příbuzné....ale i kdybych neměla, je to hrozné. Jak malí jsme proti přírodě.

321 M.anon M.anon | 25. června 2009 v 17:48 | Reagovat

317) Kamufláž... tak jsme se shodli, u jiného jejího článku jsem před chvílí napsala Růžence, že údajným učením Krista se většinou nejvíc ohánějí lidé kterým chybí láska a tolerance.

322 rucuk rucuk | E-mail | 25. června 2009 v 19:52 | Reagovat

A já zase u té ankety jsem v komentáři sdělovala, že nám zemřela další spolužačka- kamarádka Jarka Kotrlová- roz. Klemšová ze Zvole. Byla zdravotní sestra, dokonce pracovala u nás ve městě v jeslích. Nerada chodím na pohřby, navíc blízkým osobám. Letos je 4. v pořadí.

323 M.anon M.anon | 25. června 2009 v 20:03 | Reagovat

322) četla jsem... také nemám ráda pohřby jenže někdy se jim člověk bohužel nevyhne.

324 piki piki | 25. června 2009 v 20:35 | Reagovat
325 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 25. června 2009 v 20:51 | Reagovat

319 rucuk

Dobrý večer,

děkuji za vzpomínku na moje tendenčně vybrané křestní jméno ( převedeno z  hospody ).

Snad se nedotknu nešetrně svého otce, když nazvu věci pravými jmény. Byl jsem počat, jako cvikýř ( cvičný kus ) někdy v lednu 1940. Otec se k ženění neměl a aby to nějak zamaskoval tvrdil, že se ožení do mírové doby. Příhodně se rozhodl přivolat mír tím, že pojmenuje syna ruským jménem Ivan. Moc radosti jsem s tím jménem dosud neužil a těší mne jen, že v tom nejsem sám. Byla to tehdy nějaká jmeninová epidemie. Holt lidi jsou všelijak máklí a v nestandardních podmínkách se rozhodují všelijak. Do února 1945 s námi otec nebydlel a můj vztah k němu byl bázlivý, cizího chlapa ( byl za Protektorátu zavřený ) jsem se bál. Později vštěpovaná mužská role, mi taky nešla k duhu. Otec mne podceňoval, nebyl jsem podoben jeho přání. Učení ve škole mi nešlo a tak obvyklé otcovo pojmenování "Iváňuška bohatýr, grámotě se neučil", mne provázelo tři roky. Pak jsem měl těžký úraz z pádu a praskla mi lebka. Vše jsem zapomněl. Ležel jsem 3 měsíce a doktoři se nade mnou radili v dětské nemocnici v Brně.

Primář rozhodl, do domácího pobytu, počkat, paměť se může obnovit. Opravdu jsem celé tříleté učení zvládl za rok, učení ve škole mne začalo bavit a stal jsem se jedním z velmi dobrých žáků. Rána do kokosu, mi zkrátka prospěla.

Už jsem nebyl Vaňka hlupák i otec ocenil pokrok, který jsem udělal a vybral mne za budoucího "dědice". Sice nic kromě plánů a čtyř děcek neměl, ale považoval za vhodné narýsovat mi budoucnost. Když konečně zdědil dům a 9ha polí, přesvědčil mne do učňovské zemědělské školy. To bylo terno, jak noha. Samí pětkaři, ale "udělaní" a mezi nimi chroust, který si jediný půjčoval knihy ze školní knihovny. To co nás ZUŠ učila, jsem znal dávno z domu. Vidle, motyka, rýč, zahradnický nůž, nůžky a pilka mi byly věci známé. Rok v ZUŠ byl ztracený.

Po návratu z učňáku, jsem pomáhal doma odvracet stále ostřejší nátlak na vstup do JZD. Bez koruny za práci, bez kina, bez svátečního oblečení. Jako pěší kovboj jsem se motal kolem krav a dalšího dobytka. Koně ( byli tři ) mi byli protivní a já jim taky ( jeden mne pravidelně kousal ). Po roce kovbojského života upadli všichni místní zemědělci do náruče JZD a otci nezbylo než vzdát dosavadní rezistenci. Stal se hned předsedou, jenže soukromničení v něm zůstalo. Místo, aby "následníka trůnu" připravil na novou roli v budoucím JZD

( opravdu žádný mladík s jakýmkoli zem. vzděláním v místě nebyl ) hodil to komoušům pod nohy a šel jezdit s koňmi. Ty mu dali na jatky, tak chodil s nářadím ošetřovat ovocné stromy. Nemohli na něj, smlsli si na mně. Vaňka hlupák se

nechal vmanipulovat do otcovy války a táhlo se to se mnou další desetiletí. Ať jsem dělal cokoli, vždy přišlo z MNV- kulacký původ. Přišlo mi to k smíchu, dokonce mi to prospělo. Ti chudáci co to podepsali se mi později vnucovali, když jsem měl pracovní pozici, kterou potřebovali. S každým jsem své účty uzavřel, ale je pravda, že se o mně smýšlí, jako o nesmiřitelném a neodpouštějícím. To člověka nepovznese, ale nemusím hned lítat. Trochu jsme se rozkecal, promiňte.

326 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 26. června 2009 v 8:43 | Reagovat

Dobrý den ( aby vydržel ).

Je zde ranní kouřmo s průnikem sluníčka, bezvětří 20C a tlakoměr stoupá. Včerejší  předpověď  mojí ženy ( "bolí mne hlava, něco přijde" se nesplnila ). Moc vláhy tu není a ptáčci moc nezpívají ( že by seděli?). Nějak se to zatím nestříbří.

Čekám na vnuka, až přinese vysvědčení ( mám pro něj dětskou motorovou čtyřkolku z druhé ruky ) Zatím ale nestartuje, hledám opraváře ( to zase bude tóčo ) abych mu to zpojízdnil. Bude musit po angině chvíli počkat a lovit bobříka trpělivosti, protože ten kdo počká, ten se dočká.

327 rucuk rucuk | E-mail | 26. června 2009 v 8:44 | Reagovat

To je zajímavé povídání. Ale jméno Ivan je po našem Jan.. Ten můj hledaný bratr byl také Ivan a určitě ne z piety k Rusku. Narodil se dávno před válkou. Co se týče té viny a odpouštění. Mám to nastavené tak, že sice neodplácím zlé zlým, ale pokud mi někdo dost ublíží, mám už k němu odměřený vztah. Pozdravím, odpovím , ale nerozvádím řeč. Paměť mi slouží a někdy to není moc příjemné, bohužel.

Dělají nám dnes  opravu dnes na vodovodních trubkách v paneláku, nemáme tím pádem ani vodu, ani plyn. Elektrika ale jde, tak se  nic neděje. Říkali jsme si  s mužem, že jsme na tom ještě krásně proti těm chudákům , kde je povodeň. To je hrůza a ne ten  snad jen  1 den  bez vymožeností civilizace.

328 M.anon M.anon | 26. června 2009 v 9:44 | Reagovat

Jméno Ivan se mi moc líbí. Kdysi, když naše maminka čekala děťátko, vybraly jsme se sestrou jméno Ivánek, kdyby se narodil chlapeček. Narodila se mrtvá Evička.

329 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 27. června 2009 v 12:36 | Reagovat

Dobrý den se vzpomínkou

Dnes ve 4,30 to bylo 59 let. Kdy byla oběšena ušlechtilá žena, obětavá v sociálních věcech, neústupná v demokratických zásadách, JUDr. Milada Horáková.

Mám tady faksimile 11 dopisů, které napsala rodině během 21 dnů do popravy. Nebyly doručeny. Našli se ale poctiví lidé, kteří je ukryli a díky Dagmar Burešové min. spravedlnosti byly v r. 1990 vydány dceři a s jejím souhlasem i zveřejněny.

Poslední dopis napsaný ve 3,30.

" Teď ještě pevný ruky stisk - Ptáci se probouzejí - začíná svítat.

Jdu s hlavou vztyčenou - musí se umět i prohrát. To není hanba. I nepřítel nepozbyde úcty, je-li spravedlivý a čestný. V boji se padá a co jiného je život než boj. Buďte zdrávi!

Jsem jen a jen Vaše"  Milada.

MH byl pověšena jako poslední, v sousedství už tří zavřených rakví a čtvrtá byla určena pro ni. Ani tuto sadistickou kulisu ( bedny z nehoblovaných prken z ústavní stolárny ) si tehdejší vykonavatelé neodpustili.

330 rucuk rucuk | E-mail | 27. června 2009 v 15:38 | Reagovat

Ano, byla to justiční vražda. Všichni její jméno znají. Kolik  však  známe jmen padlých pohraničníků z 200 , kteří padli na hranicích při přechodech agentů i uprchlíků  v těch letech? Ne všichni o to stáli tam být, ale byli ve službě. Měli život před sebou a jejich rodiny určitě truchlily také.. Zapomínat  na oběti války normální ani studené by se nemělo, ale neustálé připomínání způsobí otupění ,,ostří" křivdy.

331 velká voda velká voda | E-mail | 27. června 2009 v 20:08 | Reagovat

Dobrý večer, omlouvám se za odmlčení. Děkuju za všechny maily, paní Ruženko, ale dlouho se do nich asi nedostanu. Počítač je v opravě a já nakoukla k dceři, ta je doma teprve ode dneška. Za hodinu jdu do práce, loučím se! :-)

332 rucuk rucuk | E-mail | 27. června 2009 v 20:57 | Reagovat

331- maily počkají, snažím se posílat jen ty zajímavé, zrovna dnes  něco také. Chodí mi různě a tak se je snažím denně ,,posunout". Ani nemám televizi zapnutou. Tak ať vám to brzy spraví, mějte se hezky a ,,lepší" víkend.

333 M.anon M.anon | 28. června 2009 v 8:24 | Reagovat

330) Růženko, opět s vámi vřele souhlasím.

334 rucuk rucuk | E-mail | 28. června 2009 v 14:28 | Reagovat

333- Nejsem v tomto povrchní, ale opravdu si myslím, že nic se nemá přehánět. Lidi to spíše otráví. Máme současných starostí dost a dost. Záplavy, politické hádky, vzájemná nevraživost  lidí,nespokojenost v práci...  K tomu to počasí nás štve:-))) No, k smíchu to není.

335 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 28. června 2009 v 15:40 | Reagovat

Od rána nesvítí sluníčko, ale nebylo zataženo, dost teplo 22C.

Teď kolem 15 hod. se zatáhlo do tmavošeda a prší zahradnický déšť. Dohlednost do 1 km. Jakpak dlouho to vydrží. Měl jsem stříkat vinici v zahradě a při tomto stavu budu mít brzy hlavu, jak škopík ( co dřív ).

336 rucuk rucuk | E-mail | 28. června 2009 v 16:32 | Reagovat

335- Čemu říkáte zahradnický déšť? Drobnému, vytrvalému nebo hustému, velké kapky, který obvykle dost brzy přejde, když je vítr?

337 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 28. června 2009 v 19:02 | Reagovat

336 rucuk

Zahradnický déšť je pravidelný z drobnějších kapek, které ulpívají na listech, pomalu se slévají a skapávají níže. Trvá-li  alespoň hodinu, natáhnou si rostliny hodně vody listem samým i když kořeny z toho nemají dlouho nebo vůbec nic.

Výsledkem je posílená fotosyntéza, proudění v rostlině směrem ke kořenům, jejich posílení a větší aktivita v přísunu živin. Celá rostlina se jakoby zázračně promění i když zdaleka tolik nenaprší.

Tady asi po 1 a půl hodině přestalo pršet, ale tentokrát spadlo asi 20mm, což je na zdejší poměry enormní číslo, bez jakékoli škody. Teď jen, aby nepřišla větší bouřka, hned by byly čůrky a potůčky s vymletými rýhami.

338 rucuk rucuk | E-mail | 29. června 2009 v 11:16 | Reagovat

337-Takže vlastně nahrazuje ten déšť t.zv. rosení rostlin. Proto je tak doporučované.

Tak se nám ta Kavárnička krátí, již připravuji červencovou, dovolenkovou. Takže zážitky z dovolené jsou vítány. Prázdniny trávené na chalupě s dětmi či vnoučaty. Návody na zabavení dětí - nenásilné, takové to zfanfrnění...

Přivítáme i prázdninové povídání studentů ze zkušenosti z brigád či putování po krajinách a zemích.

Sdělení, jak dopadla sklizeň ovoce.

Apeluji na schopné mladé lidi- můžete-li, pomozte lidem, kteří o všechno přišli při povodních. S úklidem, čištěním. Domluvte se třeba parta a zajeďte do postižených oblastí. My starší pomůžeme alespoň příspěvkem na obnovu, případně materiální pomocí.

339 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 30. června 2009 v 16:12 | Reagovat

A léto je zde. Teď je 27C ve stínu, na slunci už 36C. Vánek horko zmirňuje a teplo rychle vysušuje včerejší bouřku ( 20mm ). Tlakoměr nesměle leze z deštiva na proměnlivo.

Vypadá to na trvalejší stav. Vlhkost vzduchu vytváří kouřmo, ale i dusno. Nechám kdákání na PC a jdu stříkat révu než se zmůže peronospora nebo padlí.

Zatím  mi žena předčítá leták z Tesca o slevněné jídelní  soupravě ( pro vnučky do výbavy ). Jedna za 500.- x 3 vnučky a kapesné z důchodu by bylo v troubě. Takhle nezbohatnu a děcka jsou ještě ústnatá, prý dědo alespoň se ohol. Je to dneska mládež.

340 rucuk rucuk | E-mail | 30. června 2009 v 17:06 | Reagovat

Ivane, nedivte se, co kdybyste jim chtěl dát pusu a poškrábal jste je. Nakonec buďte rád, že si vás natolik  všimnou a zjist drsnou tvář :-)))) Jo, výbava!! Hlavn, aby to šlo do mikrovlnky a do myčky....

341 rucuk rucuk | E-mail | 30. června 2009 v 17:06 | Reagovat

hlavně,

342 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 30. června 2009 v 17:11 | Reagovat

Takže zpět.

Jako prorok si nevydělám ani na slanou vodu. Z kouřma se zatáhlo, teploměr slezl na 25C, už hřmí a co bude dál, je k očekávání. Vítr lomcuje břízou u baráku možná se to zase rozejde.

Pustil jsem vnuka ven do 18 hod. za kamarádem. Je po nedávné angině a jest-li zmokne, budu zase na tapetě ( od ženy už jdou hlášky ).  Není lehké být dědkem.

343 velká voda velká voda | E-mail | 30. června 2009 v 17:53 | Reagovat

Dobrý den! Tady u nás se už od minulého týdne pořád melou nějaké bouřky, každou chvíli leje skoro z čistého nebe. Z baráku vyjdu jen večer do práce, ráno domů. Sušila jsem v koupelně nějaké věci a napršelo mi na ně! :-( Pro dnešek se loučím - dcera zítra odjíždí, můj počítač je pořád v opravě. Jakmile to půjde, odněkud nakouknu, zatím nashledanou! :-)

344 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 30. června 2009 v 18:31 | Reagovat

Kluk je v pořádku doma, nehřmí, neprší jen se tmavošedě zatáhlo a teploměr slezl na 20C. Tlakoměr na to nic.

345 rucuk rucuk | E-mail | 30. června 2009 v 20:21 | Reagovat

Tady to  není o nic lepší. Máte starosti s chlapcem? To jsou milé starosti, hlavně, že je zdravý:-))

346 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 30. června 2009 v 20:49 | Reagovat

345 rucuk

Starosti nejsou moje priorita. Kluk se u nás zdržuje o prázdninách než pojede na tábor. Koupil jsem dětskou motorovou čtyřkolku s velkou slevou, jenže má poruchu.

Zatím ji jen viděl a málem mu vypadly i zuby. Teď si ji vyfotil mobilem a překreslil na papír. Konečně znám diagnozu poruchy, čekám, že zítra přijde  na dobírku součástka a krám obživne. Zase na mne spadne zaučení, protože jeho máma to dovolila, ale nijak nepodpořila. Co udělá její druh, zatím nevím.

347 Ella Ella | E-mail | 30. června 2009 v 22:07 | Reagovat

Jdu dát kavárničce zbohem (sbohem?) a šáteček. Moc jsem toho v červnu nenapsala, ale přečtené mám každé písmenko.

Ani jsem se nestačila pochlubit, nebo politovat, že jsem rozmnožila počet osobních funkcí, nebo titulů :-))))

Už dva týdny by mě mohly vtipy na tchýně urážet, kdybych byla vztahovačná :-)))), zatím su s mladým pořád kámoška :-))),

Tak poslední červnový pěkný večer všem a dobrou noc.

348 Vladimíra Vladimíra | E-mail | 2. července 2009 v 16:24 | Reagovat

Milá Růženko,miluji růže a vaše jméno po růži voní,jsem pc.začátečník a jelikož letos léto stojí za dvě věci,tak já důchodkyně jsem šla brouzdat na web.Velice ráda peču a vařím a tak jsem si opsala váš receptík a hned,jak v sobotu přijedeme s manželem na chaloupku ho vyzkouším.A likér z ořechů tak na něho se už těším.Růženko opatrujte se a moc vám děkuji,srdečně zdraví Vladimíra.

349 rucuk rucuk | E-mail | 3. července 2009 v 14:06 | Reagovat

Zabrousila jsem sem zcela náhodně a překvapili jste mě mile.

Ello- být tchyně není tak špatné, když se rodinka  rozroste o další ,,dítě". Chce to jen dobrou vůli, toleranci u obou rodin. Jednoduše: nezapomenout na své mládí a názory mít pochopení pro mladé, ale trvat na svých nárocích na život, nepodléhat dojmu, že si beze mne nebudou vědět se životem rady.

Vladimíro, dojala jste mě svým příspěvkem. Za milá slova jsem vděčná, ani nevíte jak. Přeji vám jen radost  z každé činnosti i z toho brouzdání na webu. Bystří to paměť, zahání případnou nudu, rozšiřuje okruh přátel, třeba jen na dálku. Tak se těším na vaše návštěvy na mém blogu a založíte-li si i vy blog, ráda ho navštívím. Zdravím...

350 rucuk rucuk | E-mail | 3. července 2009 v 14:07 | Reagovat

Jo, Vladimíro, těším se i na vaše oblíbené recepty, příležitostně, či v další červencové kavárničce.

351 rucuk rucuk | E-mail | 15. července 2010 v 15:49 | Reagovat

Tak jsem se po roce, ,,zašla" podívat, proč tato kavárnička je nejnavštěvovanější z mých článků, myslím, že je dobré se občas vrátit, zamyslet, zhodnotit  příspěvky. Kavárničky obsahují opravdu různé příběhy lidí, různé názory a to je zřejmě zajímavé i pro ty, kteří jen čtou, ale sami nepíší. Možná to druzí napíší vlastně za ně.:-)) Chtěla jsem s Kavárničkou skončit v tomto roce, ale nakonec pokračujeme:-))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

ReklamaJde se spát, díky za návštěvu a na shledanou...

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx