Dubnová Kavárnička u Rozičky.

1. dubna 2009 v 0:00 | Ruža z Moravy |  Kavárny-povídání s lidmi


Tak jsme se rozloučili s březnovou Kavárničkou. Diskuze byla hojná, opravdu taková kavárenská, míchala se tam různá témata. Ono nešlo ignorovat úplně dění kolem nás, přestože jsem dala téma jarní kytičky a sázení - zřejmě dost předčasně, vzhledem k počasí.Ale to dané téma není závazné, je jen pro inspiraci. Psát se dá všechno možné. Ijen tak glosovat, semtam i vtip dát. Jen si tak povídat, trochu se - někdy - hezky rozčilit, že?


Nebude to trvat dlouho a budou Velikonoce.
Nevím jak kde, ale u nás doma se šlehá i polévá. Spojili jsme zvyky z kraje mužova a zdejšího. Spíš si myslím, že to zavedl proto, aby mě mohli s klukama nejen polévat a to hlavně zrovna, když jsem se pěkně ráno oblékla, ale ještě i vyšlehat, aby se mě nechytaly neduhy. Zrána zdvihnout pěkně peřinu - tedy deku - a našlehat pokud možno na holé nohy ( na zadek holý už ne, protože jsem si hlavně pro tento mužův zlozvyk , v dalších letech vzala pyžamo). Je to vlastně jediná příležitost, kdy na mě chlap může v tomto směru vztáhnout ruku.


Každý rok k nám chodil bratr, bratranec, jejich synové a pár blízkých přátel a já jsem litovala, že jsem doma jediná ženská. Měli proutky i pletené mrskuty, vázala jsem jim na ně různobarevné pentle.Pro ilustraci, jak to dříve chodilo v tom ,, druhém" kraji. Dokud nebyly doma vodovody, chodilo se pro vodu ke studni s rumpálem a voda byla moc studená, panímámy připravily za dveře kýbl, kam daly trochu ohřátou vodu, aby jejich dcery při oblévačce nenastydly. Tam se totiž ,,nekropilo " jako později, ale pořádně vychrstl kbelík celý. Leda když byly ženské dvě, rozdělili to mládenci, aby se tak vodou neplýtvalo. Ti ,, kultivovanější " mívali voňavku naředěnou v láhvi a to pak holka voněla jako drogerie pár dní. A pokud to byly voňavky různé, no, potěš pánbu, to musel být odér....


Dostali pak štamrpli- to je jako tady, ale pokud byli ještě menší kluci, tak jen vajíčka, bližší příbuzní i nějaký peníz, limonádu. Nabídli jim ,,sutemény"(čti šuteméň) to je různé pečivo sladké i slané, na př. bochánky škvarkové. Mimochodem to škvarkové bylo moc dobré a když tchyně zjistila, že mi chutná, pekla ho vždy při našich návštěvách- o dovolené.

Přidám jen popis, co se do něj dává: Hladká mouka, vejce, sůl, pomleté škvarky a trochu prášku do pečiva, trochu drceného kmínu, dle potřeby pár lžic tekutiny- buď mléko nebo voda s jednou kávovou lžičkou cukru. Zpracuje se tužší těsto, vyválí na silnější plát. Vykrajují se kolečka, která se potřou vajíčkem a dají hned do vyhřáté trouby péci. Pěkně naskočí a je to dobré. Na kalorie se tak nehledělo.

Pro bližší, kteří chodili dovnitř domu, bylo připraveno občerstvení, které jsme dost roků v jeho původní podobě dělali i u nás, později, když již balíčky s domácím uzeným a klobásami nechodily, přizpůsobila jsem to surovinám dosažitelným.

Uvařená domácí uzená kýta, uvařené domácí klobásy, vejce na tvrdo, sladkokyselé okurky. To vše se ve studeném stavu úhledně nakrájelo na plátky, na mísu se umístilo doprostřed uzené maso, dokola se obklopilo kolečky klobásy , na okraj hustě naskládala kolečka okurek, nahoře trůnila kolečka vajec. K tomu krajíčky chleba. Samozřejmě barevná, různě zdobená vajíčka. Mládencům nějaká koruna, na pití limonády, dospělým slivovička, barackpálinka.


Já jsem to dělala skoro stejně s tím občerstvením, jen klobásy a uzené jsem koupila. Nakrájela na 1 cm silné plátky- uvařila je krátce na pařáčku v tlakovém hrnci, do kterého jsem přidala pár bobkových listů, příp. koření a stroužek česneku do vody - pod pařáček. Pak stačí jen uvést do varu a nechat ,, funět" tak čtvrt hodiny. Zastavit, nechat dojít, otevřít poklici, vyjmout plátky, nechat zchládnout - nesníst hned, ale dát to na podlouhlou mísu, doplnit kolečky klobásy, okurků, vajec. Škoda jen, že je to tak nezdravé - kalorie a cholesterol. Snad jen to, že je to opravdu jen jednou za čas a celkem v malé míře.
Dnes je možno použít pečené kousky masa krůtího, dietnější klobásky nebo udělat smotky ze šunky a sýra a nakrájet na kolečka, přidat proužky červené kapie, kousky sýra a pod. Jen nedávat tatarku nebo majonézu. Mísa má být suchá, na vidličku. Příloha : krajíčky chleba, méně často veka nebo rohlíky.

Ještě jednu tradici od tchyně jsem převzala. V neděli před velikonočním pondělím se vařila slepičí polévka, s domácími nudlemi, ta slepice se doplňovala kouskem hovězího, polévka byla pak dost silná. Navíc ta slepice byla naplněna nádivkou z vajec, koření, soli, česneku, cibule, zahuštěnou strouhankou ze sucharů a dávanou později i do propíchaného potravinářského pytlíku, aby jí bylo více.
Část slepice se udělala na paprice , na smetaně, příloha: noky. Část se dala na mísu, trochu posolila. Ostatní maso se pokrájelo na větší kousky, dalo na mísu i se slepičím a nádivkou. K tomu byly jako příloha červené, dušené brambory na cibulce,( s trochou červené papriky, trochu podlité vodou- míchat, vydusit do měkka). K tomu kyselé okurky .


V pondělí byly většinou zbytky od neděle a ta obložená mísa pro hosty i pro domácí. Piškotový beránek se musí upéci také předem. Nejlepší je pečený v keramické formě ze dvou částí složené.
Také jsem dříve pekla koláčky z překládaného kynutého těsta- říká se tomu plundrové těsto. Vydržely do druhého dne měkkoučké, déle již ne, protože se většinou snědly ke kávě i jen tak.

Vždy jsem se těšila na to velikonoční pondělí, protože jsem mohla občerstvení připravit v neděli, pak kvůli návštěvám , jen nastrojení stolu a sebe jsem nemusela nic dělat, kromě uklízení skleniček a talířků ze stolu. Aby zůstalo uklizeno pro další návštěvníky.
Letos i v dalších letech mi bude chybět jak bratříček, tak i bratranec. Jak těm vždy chutnala hlavně klobása, hlavně když ještě byla ta domácí ze Slovenska. Sice mě moc nešetřili, ale ,, jelita" jsem neměla.... Synové a vnuk se přece jen trochu krotí.


Myslím, že bude dost možností zavzpomínat na Velikonoce dříve a nyní. Tak trochu srovnávat. Možnosti pohoštění jsou určitě rozmanitější, ale zase se tolik ,,nevyrábí" doma.

Těším se na návštěvníky Kavárničkya doufám, že komentáře, které budou v průběhu měsíce dubna připisovány budou pestré a budou mapovat náladu lidí nejen o Velikonocích, ale i po nich.Jen taková vzpomínka na dětství, tak od 10 do 13 let- na Velikonoce jsme chodily s děvčaty už v podkolenkách a většinou musely být nové šatičky. Sice ne moc lehké, s dlouhým rukávem, ale bylo tehdy větší teplo. Snad bude i letos, podle slibů meteorologů.

A až bude po Velikonocích, pište, jak vám jde práce na zahrádce. Mám pocit, pokud bude moc pěkně, ale poměrně sucho, tak to zahrádkám a polím také moc neprospěje.


Také započne jarní úklid kolem domů, v domech už asi začal dříve. Zvířátka rostou. Máte doma kuřátka, kachňátka, housata?
Vzpomínám si, jak mi housata oždibovala prsty u nohou, když jsem je jako děvče nezletilé pásla - vleže na dece, poslouchajíc rádio Minor na baterky- novinku- čtouc jako obvykle nějakou knihu a housata občas zavítala babičce do zeleniny zčerstva nasazené a sotva vyrašené. A babička ,,hulákala" z okna pokoje: Kde zase ta Rózina je, že ta housata nevidí. To už ale bylo trochu později než v dubnu.....Když piješ , nelítej!!!!!!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (165)
Zobrazit starší komentáře

101 +rucuk +rucuk | E-mail | 17. dubna 2009 v 22:28 | Reagovat

97-matko- komentáře pod články mohou být různé, milé i kritické. Na to to psaní je, ne? Jen pište, člověk přijde na jiné myšlenky a nemusí se kolikrát ,,užírat" marnými starostmi.

102 matka matka | 18. dubna 2009 v 20:35 | Reagovat

Tak nějak jsem si vzpomněla na Boženu Němcovou, která v nejtěžších chvílích života psala o své babičce, měla krásné vzpomínky na své dětství, měla tedy z čeho vycházet. Jsou ještě takové babičky? Jaká byla ta Vaše?

103 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 18. dubna 2009 v 21:36 | Reagovat

Měl jsem babičky tři. Z matčiny strany, tu vlastní znám jen z ústního podání, protože zemřela na španělskou chřipku v matčiných 14 letech. Druhá nevlastní babička byla velmi prostá žena, dobrosrdečná ale nepraktická. Z doby kdy ji pamatuji, byla psychicky zlomená tragickou smrtí jediného 15 letého syna. Něco se jí "pohlo" v hlavě a mohli jsme ji jen navštívit a zase odejít. Delší pobyt ji rozčílil a musila si lehnout.

Babička z otcovy strany, byla podle mého vnímání tvrdá žena. Také jí zemžela matka v 16 letech a musila se ujmout role hospodyně na selském hospodářství. Neschvalovala přivdání mojí matky a z toho odvozeno byly i vnoučata "darmožrouti". Málokdy s námi souvisle promluvila a když, bylo to suché poučování. Trpělivost s malými dětmi rozhodně neměla.

Nic významného mi žádná z babiček nepředala.

104 matka matka | 18. dubna 2009 v 21:49 | Reagovat

Ano, suchým poučováním toho dítěti mnoho nedáte. Lépe je společně pracovat, být spolu.

A škoda, alespoň občas je třeba dětem vyprávět pohádku -ne číst, ale vyprávět, nebo zazpívat. Třeba při černé hodince, jak jsme kdysi vzpomínali.

Já takovou jednu babičku měla a poznala, druhou ne. Nějak se to pak ale zvrtlo (ne mou dětskou vinou).

Já sama vnoučata nemám, ale mám skupinu lidí, kde trénuji - předzpívávám, povídám. Nu, snad se jednou vnoučat také dočkám.

105 +rucuk +rucuk | E-mail | 18. dubna 2009 v 22:26 | Reagovat

Babičku z matčiny strany jsem vůbec nepoznala. Měla dost dětí a maminka byla nejstarší. Vdala se, měla nás a když jsem měla půl roku odstěhovali jsme so z Bošan na Slovensku do Zruče nad Sázavou. Tam, pokud vím, z matčiny strany byla jen  teta  Anča. Babička prý dost brzy zemřela, byla jen prý na pohřbu maminky v Zábřeze a to jsem tam nebyla zase já, takže - nic. U druhé babičky jsem byla vlastně v domě od 8,5 let a nevzpomínám si, že by mě někdy pohladila. Prostě nijak jsem  jí zřejmě k srdci nepřirostla a já byla dost odtažité dítě, nedovedla jsem se přitulit k vlastně pro mě ,,cizím" i když příbuzným. Snažila jsem se být k dětem svým i cizím milá, abych jim poskytla to, co mi chybělo. Snad jsem byla v rámci příležitostí, kdy jsem s nimi byla ta ,,hodná bábi". Vyprávěla jsem jim, s vnučkami tancovala, hrála si,  četla před spaním, zpívala jim, hrála na pianino, no, o co měly zájem. Tak nevím...

106 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 19. dubna 2009 v 13:41 | Reagovat

Vidím kolem sebe, co to je být babičkou. Žena má stále seznam co vše chce třem vnučkám zaopatřit ( jaksi do výbavy ). Vůbec ji neodradila situace s oběma našimi dcerami, které také vybavila a tehdy v r. 1985 dostaly na ruku vaplacenou dětskou pojistku 12,500,-Kčs. Do dvou let s rozdílem jednoho roku se vrátily domů s děckem na ruce a igelitkou s plínkami ve druhé. Vše ostatní se stalo předmětem tahanic před rozvodovým soudem. Naprosto toho nelituji, uzavřely nové vztahy a musily si vybudovat existenci nově od náprstku po kapesník už za své. Hodně jim to dalo a dnes dovedou ocenit každý dar, který vnučky dostanou.

Moje role je dědkovská, mručet nad vyhazováním, které zase vezme čert, protože Nány určitě zblbnou ( jedné už se to stalo ), radit jim, jak na ty Jendy s nimiž se srazí. Malé vnuky mívám na povel, aby se trochu otloukli k domácí práci, naučili nějaké klukovské dovednosti a "chlapsky" si pohráli. Mám dost velkou konkurenci v PC, v televizi a jakýchsi elektronických hrách, které jim rodiče pořídili "aby měli pokoj".

107 velká voda velká voda | E-mail | 19. dubna 2009 v 13:56 | Reagovat

Zažila jsem obě babičky, maminčina maminka s námi žila v jedné domácnosti, zemřela v mých 18 letech. Prožila dětství na Podkarpatské Rusi a do Čech přišla za občanské války v Rusku. A rozmazlila mě fest! A to měla jedinou dceru, kterou mydlila taky fest.

108 +rucuk +rucuk | E-mail | 19. dubna 2009 v 17:18 | Reagovat

To je paráda. Pořád říkám dětem i vnučkám a vnukovi, že babičky jsou na rozmazlování a rodiče na vychovávání. Jsme z obliga, jak se říká. Je zajímavé, že na nás si nedovolili ani část toho, co na rodiče. Myslím odmlouvání a pod. Možná ze soucitu, aby nás to nemrzelo, ne? No, taky jsem jim nenutila, co neměli rádi, ale taky  nerozmazlovala nějakým cukrovím místo jídla a podobně. Nechceš, nejez, nic jiného nemám. Dítě si spolehlivě zprotiví, co mu nutíte.  Babičky jsou už dnes ,,moderní". Používají mobily, komunikují přes skype, posílají emaily, píšou do blogů , no a dědečkové totéž. Znám ale některé, kteří si na počítači hrají hry, karty. Sodoma  Gomora-:o)))))

109 matka matka | 19. dubna 2009 v 20:42 | Reagovat

Kdybych byla kouzelná babička, tak bych ....

Co bychom?

110 +rucuk +rucuk | E-mail | 19. dubna 2009 v 21:19 | Reagovat

matko- skákaly bychom teď přes kaluže a bez bolesti v kolenou :O)))

111 +rucuk +rucuk | E-mail | 20. dubna 2009 v 9:16 | Reagovat

Jestlipak jste si všimli, jaká diskuze se rozproudila u článku- ankety o věku čtenářů ? Líbí se mi moc, že lidé vyjádří svůj názor bez obalu. To jsem ani , přiznám se, nečekala.

112 +rucuk +rucuk | E-mail | 20. dubna 2009 v 19:52 | Reagovat

Dnes jsem zůstala trochu tuhá.  Četla jsem totiž prohlášení generálního ředitele Českých drah, že má ,,jen" 500 tisíc měsíčně, ačkoliv by měl právo mít dalších 500 tisíc k tomu podle pracovní smlouvy, ale kvůli  špatným hospodářským výsledkům minulého roku to nemá. Jeho náměstci mají tak do 400. tisíc za měsíc.  Je to prý mnohem méně než měl na pozici v pojišťovně. Tam jsou vyšší platy a taktéž v takových --funkcích v soukromých společnostech.

-Tak z čeho se počítá celostátní průměrný plat?

-Proč je jízdné zdražováno, když by mohly dráhy snížit tak královské platy a tím i náklady na provoz?

Nejsme asi na takové absurdní věci zvyklí. Navíc, proč toto píší a zveřejňují? Vždyť tím způsobují jen nedobrý pohled na hospodaření státu, protože tam bylo uvedeno, že České dráhy jsou z největší části ve vlastnictví státu.

Nezávidím jim, ale jejich snímek pracovního dne by mě zajímal. Ti musí ,,makat", že? No, stejně se to nezmění, jen jsem se chtěla podělit o  jednu zprávu z tisku.

113 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 20. dubna 2009 v 22:35 | Reagovat

Před časem jsem se zmínil o Bezrukém Frantíkovi. Dnes jsem v knihovně narazil na knížku se vzpomínkovým článkem.

Tak jen stručně z článku.

Jmenoval se František Filip, narodil se v r. 1904 bez rukou v Jamném u Jablonného, jako šesté dítě. V 10 letech byl přijat do nového Jedličkova ústavu.

Pod vedením učitele a pedagoga Bakuleho se vzdělal a seznámil s mnoha řemesly. Jeho vyznání znělo "chci, a proto i mohu". Nakonec se celá skupina "bakulčat" vydala na cesty. Frantík si dokonce podal "nohu" s am. presidentem Hardingem ( asi v r. 1926 ). Předvedl i Fordovi, že umí ovládat i auto a dostal jedno darem. Vystudoval obchodní akademii, využíval americké podnikatelské metody. Měl v Praze obchod  

s upomínkovými předměty, ale zničila ho krize. Zakotvil jistou dobu v Rožnově, kde měl kavárnu. Bez hostinské licence mu byla živnost úředně zavřena. V r. 1938 přesídlil do Brna, kde měl zprostředkovací kancelář a písárnu. Zaměstnával 10 písařek, měl rodinu a vždy se staral o dětské mrzáčky. Katastrofou pro něho byl až r. 1948. Musil firmu zavřít, protože i jako bezruký, byl vykořisťovatel. Stal se opět mrzákem a nakonec úředně invalidou. Zemřel v r. 1957 a je pohřben v Brně. V domovské obci má pamětní desku a ve škole, je po něm na památku specielní lavice, kde se učil nohama psát, kreslit a tvořit.

114 +rucuk +rucuk | E-mail | 20. dubna 2009 v 22:48 | Reagovat

Lidské osudy jsou různé. Věřím, že je takových podobně postižených, ale houževnatých lidí hodně, ale mále se o nich ví. Ti ,,zdraví" neví co mají.....

115 velká voda velká voda | E-mail | 21. dubna 2009 v 11:33 | Reagovat

Dobrý den přeju! Nedávno jsem dostala od známého odkaz na tuhle stránku...

http://mozaika.bloguje.cz/760056-inspirace-od-cloveka-bez-koncetin.php

116 +rucuk +rucuk | E-mail | 21. dubna 2009 v 14:52 | Reagovat

115- Tak jsem si tu stránku našla. Obdivuji ty lidi. Dovedou se spojit, bavit, podporovat a není jich málo. V dnešní době, kdy je možné spojení  přes internet by bylo dobré pro více takových postižených, aby se ze společnosti  nevylučovali. Nakonec lze si ,,povídat" na těchto blozích i na uvedené stránce.

Pokud někomu zveřejnění této stránky pomůže ke kontaktu je to moc dobré, že jste ji zde uvedla. Díky.

117 velká voda velká voda | E-mail | 21. dubna 2009 v 20:45 | Reagovat

Paní Růženko, poslala jsem Vám mail, týká se to problému "nebezpečí soucitu"...

118 +rucuk +rucuk | E-mail | 21. dubna 2009 v 22:06 | Reagovat

117- už jsem ho četla a poslala dál. Jsou tam dobré rady. Také jsem vám něco poslala a pokud byste měla o nějaké zájem- stačí napsat, jaké téma vás zajímá a co nemusíte:-((

Jestli hudba, příroda, květiny- mám pěkné i z dřívějška, tak než to vymažu.. Pár kuchařských, pečení a pod. Pokud máte některé, co bych vám poslala, stačí je vymazat. Stejně je dobré došlé příp.uložit co stojí za to a pak vymazat, pokud nemáte schránku neomezenou.

119 velká voda velká voda | E-mail | 21. dubna 2009 v 23:20 | Reagovat

Moc Vám děkuju, všechno jsem si s chutí skoukla a uložila, pro sichr jsem si nastavila schránku na neomezenou, jsem totiž dost líná mazat maily i vysypávat koš. Dobrou noc! :-)))

120 +rucuk +rucuk | E-mail | 22. dubna 2009 v 0:07 | Reagovat

119- Tak to je dobře. Zase vám někdy něco zajímavého pošlu. Teď jsem dopsala pokračování Života jedné ženy, zatím je to takové běžné, uvidím, jak se to  vyvine. Díky, jdu ,,chrnět". Taky dobrou všem a kdo sem náhodou zabrousí, uvítáme nějaké povídání, či historku. Do konce měsíce je ještě daleko. Copak máte hotovo na zahrádkách? Tak nádherně rozkvetlou třešni, jako mezi paneláky u nás - vlastně dvě - možná také máte? Co kvete ostatního. Mám hrozně ráda šeřík. Měli jsme velký vzadu v zahradě-  fialový, před domem bílý a voněly tak krásně.....

121 velká voda velká voda | E-mail | 22. dubna 2009 v 0:42 | Reagovat

Dnes, vlastně už včera, jsem konečně prostříhala růže (trochu to bolelo, ta ruka prostě v pořádku není), dost proschly. Kolem chodníčku zasázet popínavky, to opravdu nebyl ideální nápad! Zlatý déšť je tu v nejlepším - teprve :-)))

122 +rucuk +rucuk | E-mail | 22. dubna 2009 v 9:38 | Reagovat

121- Mám růžičku v květináči, již odkvetla, odstřihla jsem odkvetlé květy. Je dost hustá, měla bych ji trochu asi prostříhat také, aby měla sílu kvést, že?

123 velká voda velká voda | E-mail | 22. dubna 2009 v 12:04 | Reagovat

Dobrý den! :-)) Růžička v květináči určitě pokvete, to, co je v MOJÍ péči, obvykle takové štěstí nemá! Jen ty třešně venku kvetou jak od někoho navedené. Včera jsem taky lehce stříhla do révy - jen jednou - ale asi to byl omyl. Nemám s tím zkušenost, z větvičky začala kapat voda. Můj exmuž tu hrůzu zasadil vedle garáže a po pár letech je už v okapu - myslím ta réva!! :-))) A děkuju za zvířátkový pozdrav!

124 +rucuk +rucuk | E-mail | 22. dubna 2009 v 12:06 | Reagovat

Ello- pokud sem zabrousíte...Díky za email, chtěla jsem vám také nějaké přeposlat, ale máte plnou schránku, nastavte  si na neomezenou a máte po starosti.O)))

125 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 22. dubna 2009 v 15:30 | Reagovat

123 velká voda

Dobré odpoledne

Stříhat jakoukoli révu lze kdykoli od  března. To že pláče, je známkou života. Pokud jde o okrasnou popínavku, je dobré odstranit 2/3 ( hlavně probrat, aby bylo stejnoměrné pokrytí ).

Pokud jde o révu vinorodou s hrozny, platí, že čím větší hrozny tím méně plodných oček. Plodné očko je na výhonu, který vyrostl z výhonu v předchozího roku ( réva plodí na dvouletém dřevě ). Obvykle se nechá tak každé desáté očko co nejblíže ke starému  dřevu. U rašící révy se nebojte stříhat razantně a vrátit tvar do rozumné velikosti. Vždy je třeba ponechat alespoň 2 m na růst do výšky a příští rok ta zase "sundat" nůžkami.

126 velká voda velká voda | E-mail | 22. dubna 2009 v 16:19 | Reagovat

125 nar. soc. - děkuju, uklidnil jste mě, bála jsem se, že jsem té révě ublížila. Měla být pro okrasu, hrozny jsou hlavně pro ptáky. Teď už ale trochu vadí výška.

127 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 22. dubna 2009 v 16:39 | Reagovat

126 velká voda

Jest-li je tvar přerostlý "setněte" to razantně. Nechejte jen nějaká očka na nízkých  výhonech a klidně odřežte pilkou staré dlouhé dřevo. V zimě je dobré celou révu ( hlavně potřebné dřevo ) obalit papírem ( z lepenkových krabic ) a zaházet sněhem aby Vám to nenamrzlo. Pokud je to réva s hrozny, právě řez je tím co určuje, jaké ty hrozny budou.  Když je jich málo, jsou vyvinuté, sladké a nepracujete zadarmo. Bez řezu jsou hrozníčky malé s malými bobulemi opravdu jen pro ptáčky. Ovšem namrzlé hrozny jsou pro vyhladovělé ptáčky jed. Dostanou průjem a i když to vypadá, že se na tom obživili, zimu nepřežijí.

128 +rucuk +rucuk | E-mail | 22. dubna 2009 v 19:30 | Reagovat

Naši měli na domě révu, ale měla málo slunka, tak byly hrozny poměrně kyselé. Ale ošetřovali ji řezem  pravidelně. Byla stále jen v daném tvaru na jedné zdi a nepřerůstala.  Ale neobalovali ji ničím na zimu  celou, jen u země. Tak nevím,  byla jsem na takové věci dost mladá a měla trochu jiné zájmy a povinnost  spíše sklízet ovoce ze stromů.

129 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 22. dubna 2009 v 22:50 | Reagovat

128 rucuk

Dobrý večer. Děkuji za doplnění. Vyjádřil jsem se blbě. Je samozřejné, že réva je rostlina teplomilná i když podle odrůdy a výživy snese i -20C. Ovšem potřebné dřevo ( základní tvar ) je dobré na zimu v tvrdších podmínkách připravit. Připsal jsem to proto, že mám jakési povědomí o usídlení "velké vody".  Z dřívějška dedukuji, že žije někde v podhůří s obvyklým množstvím sněhu. Je-li totiž réva nestříhaná, tvoří sice mnoho obrostu, který je ale v počátečních stadiích růstu ( 2 - 4 očka ) dost vyzrálý a tudíž mrazuvzdornější ( je to jistá samoredukce růstu rostliny ). Naopak řezaný tvar roste rychleji s horším vyzráním dřeva a nově zmenšený tvar by mohl být poškozen větším zimním mrazem. Upozorňuji na tyto souvislosti dostatečně včas, aby nadějná úprava mrazem v zimě, neutrpěla.

130 zdena+ zdena+ | 23. dubna 2009 v 0:13 | Reagovat

Vracím se k té růžičce v květináči. Nemám dobré zkušenosti ani po prostřihání a přihnojení.Listy žloutly,opadávaly. Než abych ji vyhodila,zasadila jsem ji do záhonu.Z malé růžičky v květináči byla nádherná koule plná květů.

131 velká voda velká voda | E-mail | 23. dubna 2009 v 1:19 | Reagovat
132 Ella Ella | E-mail | 23. dubna 2009 v 8:21 | Reagovat

velká vodo, toš pěkné to tam máte.

Dobrý den všem. Ruženko děkuju za nadílku :-)))

133 +rucuk +rucuk | E-mail | 23. dubna 2009 v 9:23 | Reagovat

Dobrý den všem. Tak ta moje růžička je zatím zelená, ale možná ji nakonec zasadíme ven. Jenže mám strach, aby než vyroste nám ji někdo u paneláku nepošlapal. Dali jsme tam dva keříčky a ty rostou. Kolíky kolem  je  trochu  chránily. Asi to tak uděláme a dáme kolem  ohrádku.

Podívám se hned na tu h.brannou... A díky také  za mailíky.

134 +rucuk +rucuk | E-mail | 23. dubna 2009 v 16:14 | Reagovat

131-Tak ta h.branna je opravdu pěkná a lidé tam zřejmě žijí pěkně. Organizují různé sešlosti, no oni si jsou lidé blíže než  ve větších městech. My také máme svůj TVZ kanál Zábřeh a  okres Šumperk má zase REJ . Ale vaše www je hezčí, úplnější.

135 velká voda velká voda | E-mail | 23. dubna 2009 v 18:26 | Reagovat

:-))134 - ale ano, celkem se tu vede. Už nám nechodí do schránek (a je to škoda) obecní zpravodaj, máme díky kabelové televizi "starostenský kanál", letos kolem vánoc tam pustili video z dovolené v severní Evropě, opravdu moc krásná krajina!

136 +rucuk +rucuk | E-mail | 23. dubna 2009 v 21:09 | Reagovat

Jsou ve světě krásná místa, také na tom záleží, jakýma očima se na tu krajinu díváte, jak je čistá, nezdevastovaná. Záleží na lidech, jak mají rádi kraj  , kde žijí, jak pečují o své domy i okolí. Jeli jsme  mnohdy krásnými vesnicemi, upravenými, ale leckde jsme za světem pozadu.  Nemyslím tím velkoměsta, spíše městečka a vesnice třeba v Německu, Rakousku, v severních státech. No, to není nic nového a lidé, kteří více cestují to moc dobře znají.

137 +rucuk +rucuk | E-mail | 24. dubna 2009 v 9:09 | Reagovat

Pan Kašík napsal zajímavý článek o fenoménu Baťa. Pokud jste nečetli můj trochu podrobnější článek o podnikání pana Bati, najdete jej v zářijových článcích.  Tatínek  i maminka (za svobodna) byli u něj zaměstnáni a bydleli jsme v jeho domku. Co k tomu patřilo, popsala jsem tam. Docela zajímavé a mnohý dnešní podnikatel by si z něj měl vzít v mnohém příklad. Hlavně v péči o zaměstnance.

138 +rucuk +rucuk | E-mail | 24. dubna 2009 v 22:12 | Reagovat

Teda, koukám na pana Krause, mají tam kousky vánočky z larev potemníka- potrava pro léčbu 10 dní po tmě. Prý  to peče  nějaká paní doktorka pro 3. svět a tam si zase prý pečou sarančata.(Za trest, že jim tam ta sarančata všechno zelené sežerou.)  :O(((((

139 +rucuk +rucuk | E-mail | 24. dubna 2009 v 22:17 | Reagovat

To je výborné- doporučuje tam jeden doktor-léčitel dvakrát týdně sex, život se prý prodlouží o 2,5 roku, při každodenním dokonce o 8let.  Jen jestli  prý stojí těch pár let  navíc  za tolik dřiny.O))))

140 +rucuk +rucuk | E-mail | 25. dubna 2009 v 14:45 | Reagovat

Blíží se nám konec měsíce. To to utíká. Tak nevím, zda mám v květnu Kavárničku také otevírat. V tom měsíci lásky, pokud bude hezky, lidé budou více v přírodě, venku než doma u netu. No, snad večer by chvilky byly, a témata se najdou. Jen nemohu pochopit, proč se tomu měsíci květnu říká měsíc lásky, ale svateb v důsledku nějakých pověr není ani nyní moc. Jako by manželská láska neměla s mileneckou láskou nic společného. Tak nevím.....

141 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 26. dubna 2009 v 17:36 | Reagovat

Neděle, jako v červnu. Sucho, čerstvý vítr, 22C a mně je od rána zima. Trčím celý den ve svetru, vypil jsem už 2l čaje proložené panáky meruňkovice. Srdce mi bouchá jako místní zvon Urban.

No vida,  Urban. Místní pověst praví, že  v 16 stol. boural řezník Urban maso, když přiběhl jeho velký pes a sebral velký kus. Jak ho vlekl pryč, připletl se mu do cesty malý řezníkův synek a chtěl psa zastavit. Řezník ve vzteku hodil po psovi sekyrou, protože synka ještě neviděl. Nešťastnou shodou se stalo, že synek pokročil a sekyra ho zabila.

Na pokání a věčnou paměť, dal řezník odlít zvon Urban.

Rod řezníků Urbanů, vymřel v r. 1960.

Když se rekvírovaly zvony za I. sv. války, chtěli Urbana pro lepší manipulaci rozbít už na věži. Bušili prý do něj asi 2 hodiny, to "naříkání" zvonu si pamatovali lidé do smrti. Zvon, ale nepraskl ( má asi dobrou směs kovu a pochází prý z dílny mistra Jaroše z Brna, autora zpívající fontány u Belvederu na pražském Hradě ) odolnost a historická hodnota zvonu  komisi odradila a zůstal na místě. Dnes má elektrický pohon a třikrát denně hlásí zvoněním ranní pobožnost, poledne a večerní klekání.  Je to pěkná památka.

142 +rucuk +rucuk | E-mail | 26. dubna 2009 v 19:57 | Reagovat

Ivane- to bylo hezké. Ta vaše nemoc ne, ale to povídání o zvonu. Rozbíjet takovou věc je barbarství. Co to dá práce takový zvon ulít. U nás také máme zvon na elektrický pohon. Celá léta a ani v minulém režimu nikoho nenapadlo zvon rekvírovat. Také máme krásné varhany, bývají v kostele i koncerty pěvecké, je v něm dobrá akustika.

Tak se hleďte  vyléčit. Příjemný večer.

143 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 27. dubna 2009 v 10:49 | Reagovat

142 rucuk

Dobré dopoledne.

Byl jsem vypravit vnuka do školky. Byl týden marod a dcera to chytila od něj. Jsem zvědav ( můj stav se zlepšil ) jest-li jsem imunní. Už před měsícem kluk roznesl nějakou průduškovou, ale otravnou bakteriální nákazu. Oba ( i moje žena ) jsme kašlali a dusili se o překot. Dcera minulý týden ztratila hlas a dostala dost silná antibiotika. Dnes ráno šla  do práce a tak musí zaskočit k vypravení kluků do školy a školky dědek. S babičkou kluk nekamarádí vůbec a stejně bych ji musil ty 2 km zavézt.

144 matka matka | 27. dubna 2009 v 12:46 | Reagovat

143 nar.soc

Mě jedna z dcer ztrácí hlas poměrně často, řešíme to jen homeopaticky - homeovox, samozřejmě pod dohledem lékařky. No a pokud to jde, krk v teple, moc se nehýbat a nemluvit. Což jí mozřejmě ani nejde. To je Vám Ti pak najednou v baráku ticho :-(

145 +rucuk +rucuk | E-mail | 27. dubna 2009 v 13:47 | Reagovat

143- Co to může být za infekci? Pořád něco a přitom už není zima. Asi to roznáší vítr nebo je to alergie, ne? To by ale antibiotika nepomáhala. Jo, proč nekamarádí s babičkou. Děláte s ním ,,voloviny" vlastně různou činnost, kterou takoví kluci milují, že? No, babička je jen na to jídlo, uklízení a pod. proto nemá asi na ostatní čas. Je to tím, že jste holt chlapi...

146 +rucuk +rucuk | E-mail | 27. dubna 2009 v 13:51 | Reagovat

matko, když někdy naštvaně nemluvím, muž je také nesvůj. A to mi nemusí ani hlasivky odejít. Už jsem to ale kdysi měla a doktorka mi předepsala B komplex v injekcích a bylo to dobré. Jen v práci si ze mě dělali šoufky : Prý na ně nemám tak řvát, že slyší a to byli nejen ,,kluci", ale i ,,holky" bez rozdílu věku- dobráci. Taky mi říkali, když jsem čekala 3. syna, že bych měla být těhotná pořád, prý mi to moc sluší a mám pěknou pleť. Tedy my jsme měli kolektiv !!!!!!!! Ale bylo mi mezi nimi fajn tehdy.

147 +rucuk +rucuk | E-mail | 27. dubna 2009 v 13:52 | Reagovat

Ne B-komplex, byly to B 12....pardon. B komplex je dobrý na silnější nehty a vlasy.

148 matka matka | 27. dubna 2009 v 15:17 | Reagovat

No a prý odpuzuje hmyz - teda pokud se užívá B-komplex forte, tak se kůží vylučuje a to hmyzu zapáchá. :-)

No jenže ta naše nejmladší dcerka si kdysi dávno, ještě ve škole dala ve slohovce za úkol obveselovat rodinu. Nadlidský úkol pro dítě. Ale daří se jí. Je nebojácná. Někdy mi přijde, že nebýt jí, smutek mne pohltí.

A taky s druhou dcerou jezdí na hasičské závody, takže na smutek čas nemají :-). V sobotu byly v Jablonci. Ale moc se jim nedařilo. Prý příště, kdy budou útoky, si to vynahradí. Druhá dcera je (teda byla) astmatička. Na celostátní úrovni je v republice do 30. místa. Nechápu to ani já, jak to dokážou. Ostatně v družstvu mají více takových děvčat. A přece na republice byly  loni jako družstvo do 15 místa. Jely na "krev" , nemocem a smrti na vzdory. A tak to má v životě být. Nedat se. Nikdy. A když to nejde, prostě vstát a jít dál.  :-)

149 +rucuk +rucuk | E-mail | 27. dubna 2009 v 16:23 | Reagovat

148-matko, přeji vám jen radost z dcer, je to zdroj štěstí pro ženu, vlastně i pro muže, ale přece jen jsme zřejmě citlivější na všechno, co se našim dětem stane. Ať jsou tak cílevědomé jako dosud. Kdo něco dělá, nežije nadarmo.

Konec dubna se blíží, 5. mi odjede muž do lázní na doléčení po operaci, takže už se chystám, jak budu v domácnosti řádit. Prostě dělat věci, které on nerad dělá- takové to odklízení, vyhazování zbytečností, drobné nátěry- to mě docela baví. A budu mít pro radost doma Mudlu, takže to přežiji. No a přátele na netu:)))))

150 +rucuk +rucuk | E-mail | 27. dubna 2009 v 20:28 | Reagovat

Ještě jeden dotaz- matko- ten B komplex- nezapáchá to i lidem. Člověk to nemusí sám cítit, navíc vím ještě ze školy, že čichové vjemy mají velkou adaptaci. Druzí to mohou cítit, ne? On ten B-komplex má stejně takovou divnou chuť... Nemá se brát dlouho, jen tak 14 dní a pak přestávku. Ono se nemá nic přehánět :-))

151 velká voda velká voda | E-mail | 27. dubna 2009 v 21:43 | Reagovat

Dobrý večer, paní Růženko, děkuju za další věci, které jste mi poslala! :-)))  K tomu B vitamínu - nejvíc je ho v kvasnicích, nebo ne? Zdá se mi, že páchne právě po kvasnicích. Drožďové knedlíčky v polévce, hmmm! Ale to sem asi nepatří... :-)

152 +rucuk +rucuk | E-mail | 27. dubna 2009 v 23:08 | Reagovat

151- Náhodou je to tak, ale já kvasnice mám ráda. Knedlíčky jsou výborné a dělám i pomazánku z kvasnic. Na tuk dát kvasnice, rozpustí se, pak srazí, znovu rozpustit a pak přidat vajíčka, osolit, opepřit, naškrabat čerstvý česnek a na měkký chleba-jé,  já mám hlad a už je na jídlo pozdě, ach jo.

153 +rucuk +rucuk | E-mail | 27. dubna 2009 v 23:11 | Reagovat

Ještě něco, do kavárničky patří celkem vše,  co člověka napadne- je to jen taková lepší hospoda, ne? Tak pro dnešek asi budu muset končit, ale můžete pokračovat. Přečtu si to třeba zítra. Máme na to už jen  dva dny a pak půjdeme do květnové Kavárničky, ano? Už se těším.....

154 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 28. dubna 2009 v 7:58 | Reagovat

Teď zase čekám až se vnuk dotáhne a bude chtít snídat. vypravuji ho dnes do školky. Kdáká tady televize a zrovna zmínili seriál "Deník zasloužilé matky" nebo tak nějak. Čirou náhodou jsem včera zaslechl v tom seriálu, jak  mladší dcera posuzovala starší těhotnou sestru ( ještě nezletilou studentku ) slovy, ty potrhlá těhule. Tomu jsme se se ženou zasmáli a vážně jsme konstatovali, že do nedávna bylo těhotenství dost soukromá věc považovaná za vstup mezi dospělé. Jak je vidět nic není "svaté" vše se hodí jako materiál do potrhlého seriálu. Byli jsme poučeni, že je to nenáročná a dětem přístupná sexuální výchova mládeže. Tak teď stojím s otevřenou hubou. Nejsem žádný šosák, ale tento způsob? Nevím.

155 +rucuk +rucuk | E-mail | 28. dubna 2009 v 13:08 | Reagovat

Ivane, díky za zaslané mailíky, zasmála jsem se i potěšila krásou ostrova. Ten seriál jsem viděla tak dva díly, ta matka se musí ,,kousat" do jazyka, aby dceři neřekla něco ostrého. Všiml jste si ale toho otce a jeho ,,přítelkyně" Také vzor manželského života pro mládež? To je dnešní trend- humorem poučovat. Nevím ale, jestli se po poledni na to mládež má možnost dívat a pokud ano, jestli si z toho vezme to poučení nebo naopak - vzor chování těch mladých a rodičům se bude jen smát. Nevím, proč nám sem cpou takové rádoby vtipné věci, mají přece zcela jiný smysl pro humor, než je tu zvykem. Uvidíme za nějaký čas, to bude asi i u nás ,,vtipné?"

156 zdena+ zdena+ | 29. dubna 2009 v 15:54 | Reagovat

Jestli mohu,ptám se.Opravdu nemám smysl pro legraci?Na Nově Cameback měl úspěch v TýTý.2x jsem se snažila zkouknout o čem to je,ale nevydržela,nelíbí se mi tento "humor".A co vy na na to. Kouká někdo pravidelně? Dík z případné příspěvky.

157 +rucuk +rucuk | E-mail | 29. dubna 2009 v 19:01 | Reagovat

156- také jsem se chtěla dívat, mám humor ráda, ale nevydržela jsem to.. Nic mi to neříkalo. Mám asi smysl pro jiný humor. Nebo je to tím, že jsem se od začátku  na to nedívala- nitka děje mi chybí. Mladým se to některým líbí, snad to berou jinak. Prý je to zatím jediný náš dobrý sitcom. Tak nevím. Co na to ostatní?

158 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 29. dubna 2009 v 21:10 | Reagovat

Na Nově se dívám jen na známé filmy ( repliky ) někdy na zprávy a jinak tu stanici ignoruji i kdyby odtud lítali "pečení" holubi.

Dobré pořady bývají na ĆT 2, 24, na MGM, Hallmark, Spektrum, Discowery, Viasat history a některé další na digitální kabelovce. Na 50 programech najdu vždy něco zajímavého a poučného. Žena si oblíbila nenáročné seriály na Primě.

159 velká voda velká voda | E-mail | 30. dubna 2009 v 0:34 | Reagovat

Dobrý večer. Mám ráda filmy na Hallmarku, ale ty se vlastně pořád opakují. No, včera pozdě večer na ČT 2 šel znovu skvělý dokument Bernstein nahrává West Side Story z r. 1985. Nazpívali to operní pěvci - José Carreras, Kiri Te Kanawa a tak. Nebýt to tak pozdě, poslouchám ani neceknu! :-)))

160 +rucuk +rucuk | E-mail | 30. dubna 2009 v 9:25 | Reagovat

Když je to na ČT 2, možná to najdete na  programu zpětně. Mám doma kazety i CD s třemi slavnými tenory, přes 60 CD Mistři vážné hudby  podle abecedy i klavírní koncerty, nejznámější tanga, prostě celou plejádu CD i kazet a stejně si to pouštím jen opravdu občas a většinou, když jsem sama doma a něco  zašívám, či háčkuji. Mám docela ráda ticho, ač tady ho celý den neužiji a ještě to ,,přeřvávat" hudbou z rádia a pod. to bych nerada. Na poslech hudby musí být klid a nálada. Jen takovou poznámku, mám docela starost, jak to všechno skončí včetně knih. Děti mají hodně svých a místa moc není. Možná by to někdo vzal, ale to už nechám na nich. Ještě snad neumřeme tak hned.

161 +rucuk +rucuk | E-mail | 30. dubna 2009 v 9:31 | Reagovat

158- Ty seriály na Primě sleduji, pokud je to detektivka a jen ze setrvačnosti VKV . No a do 11 hod. nic nepouštím, až začnu vařit, tak jako,, kulisu". Stejně tady vrčí auta pod okny.

Tak dnes je poslední den měsíce dubna, aprílem se už nevyvádíme, na koštěti nepoletíme (šouraly bychom zadkem asi o zem:o)))). Ještě napíši jeden díl Života jedné ženy a tím tento měsíc uzavřu. Mám již připravenu květnovou Kavárničku, tak jsem zvědavá, zda  ji bude někdo číst a přispívat aspoň občas nějakým zážitkem. Zdravím vespolek.....

162 Ella Ella | E-mail | 30. dubna 2009 v 12:25 | Reagovat

Ruženko dobrý poslední dubnový den, každý den nakouknu a poctivě přečtu každý komentář, jenom času na psaní není. Na květnovou kavárničku se těším a s dubnovou se určitě ještě zaběhnu rozloučit, než budu startovat koště.

163 +rucuk +rucuk | E-mail | 30. dubna 2009 v 16:50 | Reagovat

162- Ello, zkuste na koště nainstalovat aspoň baterii, pro případ, že by nechtělo samo létat. Dnes to budou mít čarodějnice lehké, požene je vítr.... Taky ten čas ukrádám, sem tam čtu emaily, co mi chodí a přeposílám ty, co si myslím, že by pobavily, případně pěkné na koukání.  Zdravím zatím, ještě sem později také nakouknu...

164 +rucuk +rucuk | E-mail | 1. května 2009 v 0:22 | Reagovat

Loučím se s dubnovou Kavárničkou a se všemi věrnými návštěvníky a přispěvateli a doufám, že si najdou chvilku  i v měsíci, který mají rádi všichni - snad kromě maturantů a studentů, kteří se místo ,,randění" a výcházek do přírody musí učit na semestrální zkoušky. Držím všem palce, ať jim to dobře dopadne .

165 matka matka | 1. května 2009 v 10:04 | Reagovat

:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

ReklamaJde se spát, díky za návštěvu a na shledanou...

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx