Duben 2009

Blažena, - život vdovy - 13.

30. dubna 2009 v 18:25 | Ruža z Moravy |  Moje povídky
13. kapitola - Jiří intrikuje.
-------------------------------------


Iva odletěla zpět do Anglie. Doma bylo prázdno. Sousedka jí sdělila, že viděla odjíždět pana Jiřího i s dítětem velkým autem pryč již před dvěma dny. Iva zkusila zavolat Jiřímu na mobil. Zazvonil a ozval se obsazovací tón. Několikrát to zkoušela, ale nic. Pak zkusila zavolat do firmy, kde Jiří pracuje, ale tam jí řekli, že jak Jiří, tak i jeho šéf odcestovali, adresu nesdělili.

Iva se rozhodla počkat, zda se Jiří ozve, nevěděla, kam by se měla obrátit. Hlásit něco policii nechtěla, neměla důkaz, že by Jiří chtěl unést dítě. Zavolala mamince. Řekla jí, co se děje.

Blažena - život vdovy -12.

28. dubna 2009 v 20:44 | Ruža z Moravy |  Moje povídky
12. kapitola - Podivné chování Jiřího.
--------------------------------------------


Napětí mezi Ivou a Jiřím povolilo. Dokonce chodil dříve domů, hrával si s Ivoškem, zajímal se o jeho zvyklosti. Nabízel Ivě, že s ním někdy půjde na procházku sám, aby si odpočinula. Občas šli spolu, někdy on sám.
Jednou zazvonil Ivě telefon, Jiří byl zrovna doma, vzal ho a poslouchal. Říkal jen, ano, ano, samozřejmě vyřídím. Iva se ptala kdo volá, Jiří řekl, že její bratr Milan. Telefon jí nepředal, prý Milan už skončil a vyřizoval vzkaz.

Blažena - život vdovy - 11.

26. dubna 2009 v 14:02 | Ruža z Moravy |  Moje povídky
11. kapitola - Iva a Jiří po dvou letech.
----------------------------------------------

V průběhu dvou let se změnilo dost věcí. Blažena žila stále sama, ale se sousedem Martinem se velmi často navštěvovali. Nechtěli se sestěhovávat, nakonec Martinův syn Karel chodil do domku také často, zvláště tehdy, když byla ještě doma Iva se synem a jezdila k babičce téměř každý týden.

Iva jela do Anglie za Jiřím, když byl Ivošovi rok. Bydleli v menším pronajatém bytě, Jiří měl již dobré postavení a byl by si mohl najmout i větší byt, ale Iva se podvědomě nechtěla stěhovat, jakoby tušila, že není v Anglii natrvalo. Jiří byl neustále v práci, Ivoš si ho moc neužil. Ivě smutno nebylo, snad jen někdy po mamince, volala jí často. Měla Ivoška a plně se mu věnovala.

Budou volby do EU- půjdete volit?

25. dubna 2009 v 15:25 | Ruža z Moravy |  lidé kolem nás
Podle článku o vylosování čísel-pořadí jednotlivých stran k nastávajícím volbám do EU, je jasné, že bude z čeho vybírat.
Je jich rovnou 33- jako-( bez tří set) -stříbrných stříkaček a stříbrných střech. Bude sice náročné seznámit se s programy všech, ale nelze se vymlouvat, že není z čeho vybírat.

Blažena - život vdovy - 10.

24. dubna 2009 v 21:57 | Ruža z Moravy |  Moje povídky
10.kapitola - Blaženiny radosti i starosti.
------------------------------------------------


Blažena byla šťastná, protože Ivě se narodil pěkný chlapec. Dokonce to vypadalo, že se Iva a Jiří smíří.
Po odjezdu Ivy z Anglie Jiří zavolal, divil se, proč Iva tak tajně odjížděla. Prý by jí to bez problémů dovolil.
Moc mu nevěřily ani Iva ani Blažena. Na co ale vyhrocovat vztahy. Jiří poslal na účet Ivě peníze a slíbil, že se pokusí co nejdříve přijet, nejpozději po porodu.
Iva ho chtěla překvapit, neřekla mu, co se narodí tvrdila , že to neví. Jen to, že je dítě v pořádku a má to být už co nejdříve.

Jiří nenadále přiletěl ještě před porodem, kvůli nájemcům jejich bytu. Uvažovali s Ivou o tom, že po vystěhování nájemníků, si ponechají byt pro eventualitu, že by musela Iva být blízko lékařů. Však pokud by to bylo třeba, matka by mohla za ní přijet a pomoc slíbila i Petra, švagrová. O tom, že jí přislíbil pomoc alespoň při odvozu do města či k matce do vesnice i sousedův syn Karel, před Jiřím nemluvily.

S lidmi je to trochu jinak.

23. dubna 2009 v 17:42 | Ruža z Moravy |  lidé kolem nás
30.ledna jsem psala článek o vůni muže a ženy.,, Cibule nebo zralý sýr?"
Podle dalších výzkumů, prý muži ztrácí svoji mužskou vůni, podle které by ženy měly poznat, je-li muž vhodný k množení lidského rodu, hlavně s tou určitou ženou. Osobní vůně se prý mají přitahovat. U žen prý deodoranty a parfémy osobitou vůni nijak podstatně nepotlačují, u mužů to však jejich mužný pach zcela změní .

Blažena - život vdovy - 9.

22. dubna 2009 v 0:00 | Ruža z Moravy |  Moje povídky
Kapitola 9.- Iva a Jiří, co dál.
----------------------------------

Blažena čekala, co jí Iva řekne, ta zase přemýšlela, co mamince říci a co ne. Její vztah s Jiřím se hroutil.
Bylo to možná jejím stavem, byla určitě více citlivá a Jiří byl stále více pohlcen prací. Omlouval se tím, že nyní hodně záleží na tom, zda se bude plně věnovat své práci, jinak své postavení ve firmě ohrozí.
Ivě bylo jasné, že on na návrat domů do Čech, nepomýšlí. Co bude s ní, Jiřího nijak nezajímalo. Jen registroval, že čeká dítě, je v cizině a tím i na něm závislá. Nezajímalo ho ani to, že kolikrát nemá Iva peníze na nákup. Bylo jí trapné žádat, aby jí dal na útratu za domácnost. Navíc někdy neměla ani příležitost, když nebyl věčně doma. Vracel se pozdě večer, když většinou unavená již spala.

Nezlobte se, jsem zvědavá ženská.

19. dubna 2009 v 18:01 | Ruža z Moravy |  lidé kolem nás


Anketa o věku čtenářů blogů - průzkum.
----------------------------------------------------
Nedávno jsem se málem urazila, když mi doma bylo řečeno (neprozradím, kdo), že ty blogy stejně čtou jen lidé, kteří nemají co dělat. Jsou doma , důchodci, ženy v domácnosti či na mateřské a někdy studenti , kteří z nás mají akorát legraci.

Blažena - život vdovy - 8.

18. dubna 2009 v 23:42 | Ruža z Moravy |  Moje povídky
8. kapitola - Vážný zájemce o domek.
--------------------------------------------


V posledních týdnech měla Blažena plnou hlavu starostí o Ivu, která se nějak odmlčela a již přes dva týdny nevolala. Blažena jí chtěla volat, ale telefon se ozýval jen hlasovou schránkou. Nechávala krátké vzkazy, ať se Iva ozve, ale stále nic. Čekala a když se opět nemohla dovolat, odhodlala se zavolat Jiřímu.Nikdy mu sama nevolala a on volal jen tehdy, když měl dotaz, zda si to nerozmyslela se stěhováním, protože za chvíli bude končit pronájem bytu a co potom, jak se mají zařídit. Trvala na svém, z domku nepůjde.

Ať žije chytrý Ferda!

18. dubna 2009 v 22:16 | Ruža z Moravy |  zvířata a lidé
Nemohu jinak, než se s vámi podělit o historku, kterou vyprávěla jedna moje známá, učitelka. Často jezdí i s mužem na různé tůry se známými i studenty a protože si vzali z útulku a výborně vychovali psa, nechtějí ho nechávat doma a ,,tahají" ho na cesty sebou, aby si také užil.

Proč muži opouštějí ženy- konec jiného příběhu.

17. dubna 2009 v 23:16 | Ruža z Moravy |  příběhy ze života lidí
V září min. roku jsem popsala příběh muže, který dal přednost před rodinou, jiné, mladší ženě .
Jeho osud nebyl zrovna příjemný, měl tehdy totiž 50 let, ona byla o 18 let mladší.
Pokud jste uvedený článek nečetli, je možno průběh této události najít v měsíci září 2008 mého blogu.

Blažena - život vdovy - 7.

16. dubna 2009 v 0:58 | Ruža z Moravy |  Moje povídky
7. kapitola - Iva a Jiří v Anglii.
------------------------------------
Iva se na víkend moc netěšila. Nevěděla, jak by měla Jiřímu říci, že čekají dítě. Tušila, že se bude zlobit spíš proto, že mu to neřekla hned, jak to zjistila. V sobotu měl dopoledne ještě nějakou práci a přišel tedy až na oběd. Uvařila mu oblíbené jídlo, měl rád zapékané těstoviny se šunkou a hráškem, zalité smetanou s rozšlehaným vejcem a nastrouhaným sýrem. Iva měla maminčinu školu a vaření jí nedělalo těžkosti.

Jiří byl nějaký zamyšlený, moc si nevšiml, že jí své oblíbené jídlo. Po obědě si sedli na pohovku, Jiří si vzal noviny a chtěl si číst. Iva ho upozornila, že mu musí něco důležitého říci. Zeptala se ho, co by na to řekl, kdyby byla těhotná. Zůstal klidný a jen se zeptal:
"Myslíš, že je na to vhodná doba?"

Blažena -život vdovy - 6.

15. dubna 2009 v 20:59 | Ruža z Moravy |  Moje povídky
6. kapitola - Události milé i nemilé.

Uběhlo několik týdnů, ve kterých se stalo několik změn. Kamarádka Jitka našla Blaženě ochotného pokrývače a dokonce přislíbil pomoc i její syn, aby byla střecha rychle opravena.
Nebylo třeba celou ji opravovat, jen přední část musela být obnovena skoro celá, zadní byla v pořádku a starší tašky podle pokrývače byly skoro pevnější, než ty nové. Dokonce měly oboje skoro stejný odstín šedivé barvy. S opravou byli hotovi brzy a nebyla ani drahá.

Iva odjela před měsícem s Jiřím do Anglie a mamince se ozvala hned druhý den. Zatím prý je vše v pořádku, Jiří má teď jiné starosti a s ní se vidí jen večer. Nemá žádné podezření. Iva se cítí dobře, nemá ani moc nevolnosti. Byt opravdu pronajali jen na půl roku.

Máte moderní účes?

11. dubna 2009 v 10:52 | Ruža z Moravy |  lidé kolem nás
Jen tak na okraj před těmi svátečními dny. Čepice jsme rychle a rádi odložili, ale co s vlasy? Honem je ,,oživit", upravit, dobrý sestřih pořídit.

Blažena -život vdovy - 5.

11. dubna 2009 v 1:03 | Ruža z Moravy |  Moje povídky
5.kapitola - Přijela dcera.
------------------------------

Přijela dcera Iva. Nečekaně. Blažena byla velmi ráda, ale nedovedla skrýt svůj neklid. Čekala,co jí Iva řekne. Bylo jí divné, že Jiří mluvil do telefonu tak, jako by Iva byla svolná jet do Anglie.
Byla. Důvod mamince sdělila, jen co si sedly s šálkem čaje a drobným pečivem, který Blažena měla vždy po ruce.
"Mami, jsem těhotná. Jiřímu jsem to zatím neřekla. Mám k tomu důvod. Jiří by možná chtěl, abych šla na potrat. On říkal, že na dítě je čas, kariéra je v současné době přednější. Pravda, jsme ještě mladí, ale myslím, že by v budoucnu nemuselo vše vyjít tak, jak jsme si představovali a rozhodně se nemíním tímto názorem Jiřího řídit."

Blažena -život vdovy -4.

10. dubna 2009 v 14:21 | Ruža z Moravy |  Moje povídky
4. kapitola - Plány a skutečnosti.
----------------------------------------
Uplynuly dva týdny od návštěvy Milana, Blažena čekala návštěvu Ivy s mužem. Měla trochu strach, co bude Jiří říkat. Večer před plánovanou návštěvou jí však zavolala Iva, že nemohou přijet, čekají návštěvu Jiřího kolegy z Anglie.
"Má se rozhodnout, zda do Anglie pojedeme nebo ne. Chtěla jsem přijet sama, ale Jiří chce, abych byla u toho jednání. Tlačí na mne, abych se rozhodla nebo pojede zatím sám, dá mi lhůtu, do kdy se můžu rozhodnout a přijet za ním, jinak tam zůstane a ,,děj se vůle Páně." Co na to říkáš, mami?"

Oblíbená témata v blozích- anketa.

7. dubna 2009 v 10:51 | Ruža z Moravy |  lidé kolem nás
Ankety nejsou asi příliš oblíbené. No, jak kdy. Někomu vyhovuje projevit svůj zájem tímto způsobem, jiný se rozepíše šířeji. To je možné v komentář ích. Pokud toto budete číst, hlasujte, ať je přehled co nejobjektivnější, ano?

Blažena - život vdovy - 3.

6. dubna 2009 v 22:40 | Ruža z Moravy |  Moje povídky
3. kapitola - Návštěva syna.
--------------------------------------


Blažena měla o čem přemýšlet. Návrh Jiřího ji rozčilil natolik, že zavolala synovi Milanovi, jestli by nemohl přijet o týden dříve, než obvykle . Střídali se s dcerou. Přijel sám, žena už měla něco plánovaného s dětmi - synem Liborem a dcerou Janou. Nakonec to tak bylo lepší, Blažena si chtěla s Milanem vážně promluvit.
Trochu jí vrtalo hlavou, zda ví, jakými plány se zabývá Jiří. Posadili se a Blažena Milanovi povyprávěla všechno, co jí říkala Iva a pak i to, co navrhoval Jiří. Milan poslouchal, pokyvoval hlavou a nakonec jí řekl, že opravdu nedávno s Jiřím mluvil. Potkali se náhodou a Jiří celý nadšený stáží v Anglii a nabídkou, kterou dostal se ho ptal, co by tomu říkal, kdyby se matka nastěhovala k nim do bytu, aby ho nemuseli pronajímat nebo nechat prázdný.

Blažena - život vdovy 2.

4. dubna 2009 v 14:51 | Ruža z Moravy |  Moje povídky
2. kapitola - Rodinná událost.
------------------------------------
Blažena očekávala návštěvu dcery s manželem. Těšila se na ně. Neviděla je tentokrát dost dlouho, protože byli v Anglii na nějaké Jiřího stáži . Budou mít určitě dost zážitků, popovídají si. Napekla koláčky. Jiří je měl rád a dcera Iva si sice držela linii, ale neodolala a ke kávě vždy nějaký slupla. Oběd připravila také tradiční : bramborové knedlíky, ,,suché" zelí a k tomu dušené maso na provensálském koření. Byla to taková obdoba vepřo,knedlo, zelo.

Uklizeno měla vždy. U ní neměl kdo co rozházet a Blažena, jako všechny starší ženy, kterým děti odešly z domu, začala být z dlouhé chvíle přepečlivá.
Slyšela někde, že člověk, který o sebe a své obydlí přestane dbát, brzy zestárne duševně i tělesně a tak si naplánovala nějakou uklízecí činnost na každý den. Domek byl jako klícka, voněl bylinkami jako u babky kořenářky a kytičky měla v bytě po celý rok. Většinou v květináčích, ale od jara do zimy i ve vázičkách.

Blažena - život vdovy - 1.

3. dubna 2009 v 23:45 | Ruža z Moravy |  Moje povídky
1. kapitola - Strach.
--------------------------
Blažena zůstala po dlouholetém manželství sama. V domku na kraji vesnice. Pravda, byl sice dost starý, zděděný již po rodičích, ale celkem udržovaný. V původní podobě, se spravenou střechou, opraveným plotem, natřenými okny a dveřmi.

Uvědomila si, že je to díky, sice krátkým, ale dost častým návštěvám syna s rodinou a dcery s manželem. Měli ji rádi, ale bydleli všichni ve městě a kvůli práci se za ní dostali střídavě tak jednou za měsíc. Snad jen narozeniny a svátky byly jejich setkáním společným.

Dubnová Kavárnička u Rozičky.

1. dubna 2009 v 0:00 | Ruža z Moravy |  Kavárny-povídání s lidmi


Tak jsme se rozloučili s březnovou Kavárničkou. Diskuze byla hojná, opravdu taková kavárenská, míchala se tam různá témata. Ono nešlo ignorovat úplně dění kolem nás, přestože jsem dala téma jarní kytičky a sázení - zřejmě dost předčasně, vzhledem k počasí.Jde se spát, díky za návštěvu a na shledanou...

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx